Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Anti Revolutionairen zetten kandidaat buitenspel Ds* van Enk thans op achtste lijst AGENDA Ester komt terug in de raad Nieuws uit de BURGEMEESTER HAZENBERG OPENDE SPORTSCHOOL VAN DER VELDE Nieuwe telefooncentrale in 1967 gereed OVERBERG omgeving Hogedruk nevelspuit voor brandweer Politieberichten m M wêè iiü RHENEN Vijf gewonden bij aanrijding 40e JAARGANG DINSDAG 19 APRIL 1966 Nr. J1 Redaktie en administratie: Parallelweg: 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 Iflnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschyning VALLEI Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel Vrijdagavond heeft in de Anti Revolutionaire kiesvereniging in Veenendaal een nogal spectaculaire ontwikkeling plaats gehad. Er is niet meer of minder gebeurd, dan dat iemand, die op de vergade ring tot vaststelling van de kandidatenlijst, gehouden eind februari, op een zeker verkiesbare plaats was gezet, nu op een plaats gekomen is, die beslist niet tot de verkiesbare behoort, ook al kan nie mand de uitslag tevoren bepalen. Het volgende feit heeft zich voorgedaan. Ds. D. van Enk stond op de zeer zeker verkiesbare 3e plaats op de ranglijst. Hij is van deze 3e plaats verschoven naar de 8e plaats. De heer L. R. A. Ester, die zich eerst niet meer kandidaat had gesteld, is nu in plaats van ds. Van Enk op de 3e plaats gekomen. Hoewel reeds enige tijd bekend was, dat er iets aan het gis ten was in de ARP, hadden niet velen deze ontwikkeling kunnen voorzien. Het is in ieder geval duidelijk, dat zich hier een goede discipline in de partij openbaart. Partijbelang heeft gezegevierd boven het persoonlijk belang. Eigenaardig genoeg waren de leiding gevende figuren in de ARP ter plaatse nogal sober met hun commentaar. Meer dere leden naar hun mening gevraagd konden of wilden niets anders zeggen dan: „Geen commentaar". De heer Ester om zijn commentaar gevraagd kon alleen meedelen, waarom hij zich nu toch weer verkiesbaar had willen stellen. „Het zal nog wel een hele tijd duren, voor ik in Utrecht een huis heb, dat naar mijn zin is. Er zou een wonder moeten gebeuren, waarin ik niet geloof, indien ik nog dit jaar een huis daar zou krijgen. Bovendien ga ik niet graag uit Veenendaal weg. Hierdoor heb ik gemeend, toen de partij een beroep op mij deed, mij weer be schikbaar te moeten stellen. Ik heb hierbij zuiver het partijbelang voor ogen gehad. Meer commentaar kan ik niet geven, want ik zou beslist niet de indruk willen wekken, dat ik in deze dingen de figuur gp de achterbrond ben geweest." De heer Kroesbergen had „geen tijd" commentaar te geven, zo zei hij. Werk zaamheden elders beletten hem dat. Ds. Van Enk kon in zijn positie moei lijk iets zeggen. Ook hij hield zich dus aan het bekende: geen commentaar. „Ik kan wel zeggen", zo zei hij, „dat ik in deze gemeend heb het partijbelang over mijn persoonlijke belangen te moeten laten prevaleren." Angst Het is echter wel duidelijk, dat in deze kwestie een zekere angst van de Anti Revolutionaire Partij meespeelt nog meer kiezers te verliezen. Het is ver schillenden duidelijk geworden, dat de kandidatenlijst, zoals ze was opgesteld bepaald niet door de kiezers als ideaal TIEL Voor de aardgasgebruikers in Tiel en omgeving is er goed nieuws. Door de sterk gestegen afzet voor ver warmingsdoeleinden en de aangekondig de verlaging van de inkoopprijs kan het tarief voor alle gebruikers met 1 cent per kubieke meter dalen, terwijl het vastrechttarief hetzelfde blijft. B. en W. van Tiel verwachten zelfs, dat dit jaar nog een verlaging van de gastarieven mogelyk zal ztfn. UTRECHT. Onder auspiciën van de Nederlandse vereniging van Fokkers en Liefhebbers van Katten „Felikat" houdt de Nederlandse Korthaar-Kattenclub op zondag 24 april van 10.00 tot 19.00 uur een tentoonstelling in het gebouw Casino aan het Paardenveld te Utrecht. Er wor den honderden katten, waaronder uit België en Duitsland verwacht, waar onder verscheidene internationale kam pioenen. gezien werd. Velen, waren het niet eens met een dominee op een verkiesbare plaats; daarvoor acht men een predikant altijd een omstreden figuur. Ondermeer hieraan wijt men de ver schuiving, die zich in Veenendaal heeft voorgedaan bij de jongste Statenverkie zingen. Uit die winst van de CH moest ge concludeerd worden, dat geen gemeen schappelijke problemen, zoals het sport park, bij de Statenuitslag een rol ge speeld hebben, zodat naar een interne oorzaak gezocht moest worden. Men hoopt deze oorzaak nu opgeheven te hebben door de kandidatenlijst te veranderen. Het is echter de vraag of angst wel een goe de raadgever is. Indien men de lijst ge handhaafd had, dan had de AR, volgens de uitslag van de Statenverkiezingen een zetel verloren. Na de wijziging is het geenszins zeker, dat die zetel niet ver loren gaat. Voor de gewone kiezer echter lijkt de eenheid in de AR verbroken. De AXtl-Revolutionairen lijken de boot te hebben gemist. Indien zij na de sta tenverkiezingen getracht hadden samen met de CHU op één l\jst uit te komen, dan had protestant Veenendaal niet voor dit vervelende geval gestaan, waarbü niemand, de ARP in het minst, gediend is. OPBRENGST COLLECTE De kortgeleden gehouden collecte voor de Groesbeekse Tehuizen heeft in Veenen daal het mooie bedrag opgebracht van f 2847,93. Het organiserende comité dankt alle gevers en geefsters voor dit resul taat evenals de collectanten. JONGERENWEEKEND C.J.V. Het CJV organiseert in het vakantiehuis de Bliscap te Amerongen een Jongeren weekend op 30 april en 1 mei. Deze da tum is speciaal gekozen, omdat dan ook degene, die normaal zaterdags moeten werken aan dit weekend kunnen deel nemen. Het CJV staat er borg voor, dat het een aantrekkelijk weekend zal worden, en hoopt dan ook op een goede belangstel ling van de zijde der jeugd. Belangstellenden kunnen zich nog in verbinding stellen met Janet Slok, Jan Steenlaan 29, J. Diepeveen, Kerkewijk 232 en KI. Wijnberger, Verlaat 47. Kandidatenlijst De heer Vrieling wilde als enige van het partijbestuur enig „commentaar" (lees communiqué) op de gebeurtenissen geven. „Vrijdag is er een vergadering ge houden om de definitieve kandidaten lijst vast te stellen. In de reeds vastge stelde lijst zijn enige veranderingen ge komen", tot zover de heer Vrieling, die ontkende dat de uitslag van de Staten verkiezingen in deze enige rol gespeeld had. maar kon niet zeggen, wat het eigenlijke motief was. De eerste 10 plaatsen op de defini tieve lijst, die vandaag, 19 april inge diend moet worden, zijn: 1 C. N. van Kuyk. 2 E. C. Diepeveen, 3 L. R. A. Ester, 4 H. van Manen, 5 B. J. Vrieling, 6 G. A. Blankestijn, 7 A. Roor, 8 ds. D. van Enk, 9 A. v.~ d. Mos en 10 T. de Haan. De Veenendaalse brandweer heeft een nieuwe wagen ter be schikking voor het snel blussen van branden. Het is een door de fa. Kromburg uit Hedel op een Commerchassis gebouwde Hoge drukspuit met een druk van meer dan 40 atm., die van de laatste technische snufjes voor het verle nen van hulp is voorzien. De wagen is uitgerust met een tank van 7000 liter water, welke voldoende is voor ongeveer 10 minuten blussen. In die tijd heeft men dan de gelegenheid een aan sluiting op de waterleiding of een sloot gereed te maken, ook beschikt men over schuimapparatuur. Bij de wagen hoort een kist met pers- apparatuur voor uitdeuken van autowrak ken. Men hoeft nu, bij een in elkaar ge reden auto, waarin zich personen bevin den niet meer met de snijbrander aan de gang, maar men kan met deze persap- paratuur, met een druk tot 10 ton fa brikaat Black Hawk de wagen uit el kaar drukken. Dat hierdoor mensenlevens gered kunnen worden behoeft geen be toog. In onze omgeving is Veenendaal de eerste brandweer, die over dergelijke ap paratuur beschikt, en in geheel Nederland zijn er nog slechts enkele van. Achter de nieuwe wagen wordt een lagedrukspuit, met een druk van 8 tot 10 atm., of een poederwagen bevestigd, al naar gelang van de te verwachten brand. De poederblusser is geschikt voor het blussen van chemische stoffen. De wagen waarin drie berrianningsle- den meerijden, kan binnen 13 seconden een snelheid van 78 km bereiken. Door deze nieuwe aanwinst mag Vee nendaal trots zijn op zijn brandweer, die een der modernste en best geoutilleerde is uit de gehele omgeving. Maandagmor gen is de nieuwe aanwinst gedemon streerd voor b. en w. MET SOKKEN OP TATAMI Zaterdagmiddag werd de sportschool Van der Velde die gebouwd is op een terrein aan de Industrielaan, achter het bejaardencentrum officieel geopend. De opening geschiedde, doordat de Veenendaalse burgemeester, mr. dr. J. Hazenberg een aantal leerlingen van de Ju doklas na de officiële judogroet opdracht gaf enkele worpen te de monstreren. Voordat de burgemeester tot deze demonstratie over ging sprak hij eerst enkele waarderende woorden aan het adres van de initiatiefnemer voor dit gebouw, de heer Van der Velde. VOOR BEROEP BEDANKT Ds. de Gooijer uit Wezep heeft het be roep naar Delft aangenomen, zodat hij voor het beroep naar Veenendaal bedankt heeft. TWEETAL De christelijke gereformeerde kerk te Alphen aan de Rijn (vac. R. Kok) heeft een tweetal opgesteld bestaande uit ds. J. Keuning te Veenendaal en M. C. Tanis uit Barendrecht. Hij prees de heer van der Velde, met hetgeen hij bereik had. „Indien de mensen slagen in hte leven, dan wordt er altijd gezegd die hebben geluk gehad. Er wordt echter niet gedacht aan al hetgeen er nodig is om iets te bereiken. U hebt u nooit aan de taak, die u vrijwillig op de schouders genomen hebt onttrokken. U hebt u tot taak gesteld jongeren een mooie tak van sport bij te brengen. U brengt hen in feite hoofd voor hoofd een stuk zelfdiscipline en levenscorrectheid bij. Als hoofd van de gemeente voor het eerst in mijn loopbaan officieel op sokken wil ik u en uw ouders en groot ouders feliciteren met het bereiken van dit doel", aldus de burgemeester. De heer Doyes, directeur van het CIOS, verwonderde het niet, dat zijn oud-leer ling nu een eigen sportschool had. „Hij is altijd een doorzetter geweest. Op het CIOS deed hij behalve aan judo ook veel aan atletiek. En dan vooral de lange af standloop, 10 of 15 km. Altijd was hij de beste of een der besten. Hij zette door, als hij .eenmaal ergens aan begonnen was". Van de leerlingen van de school kreeg de heer Van der Velde een weegschaal en een klok aangeboden. Voor mevr. Van der Velde waren er bloemen. Met hel doorknippen van een lint en het oplaten van vele kleurige ballonnetjes werd de nieuwe speeltuin in Kamp Overberg geopend. BRUINE BAND H.C. De heer Van der Velde zei in zijn dank woord, dat een der voornaamste redenen waarom hij deze school had willen heb ben het feit geweest was dat zijn familie over zijn houten noodschooltje gesproken had als over de „Keet". Dat zat hem niet lekker en daarom zo zei hij had hij dit doorgezet. Hij dankte de burgemeester, voor alles wat deze in het belang van zijn Dojo ge daan had. Indien hij naar Utrecht ging voor een bespreking om plannen goedge keurd te krijgen, lag daar vaak reeds een brief van de burgemeester op tafel. Uit dank hiervoor, en om het belang van de sport in het algemeen, dat door dit op treden van de burgemeester gediend was had de Judo-bond de heer Van der Vel de toestemming gegeven de burgemeester te benoemen tot „bruine band honoris causa". BINNENBRANDJE Donderdagmiddag omstreeks 14.30 uur werd de brandweer gewaarschuwd voor een binnenbrandje aan de Bantuinweg bij de fam. R. In een slaapvertrek had een kind met lucifers gespeeld, waar door de gordijnen vlam hadden gevat. Gordijnen en overgordijnen werden ver nield, de linnenkast liep schade op evenals beddegoed. De brandweer hoef de bij aankomst niet meer te spuiten. BOTSING DOOR ACHTERUIT RIJDEN Donderdagmiddag om 17.00 uur vond op de kruising Grebbeweg-Cuneraweg een aanrijding plaats tussen een over de Grebbeweg rijdende bestelwagen, bestuurd door A. M. v. d. W. en een busje, bestuurd door H. K. te Papen- drecht. v. d. W. moest de Cuneraweg in en merkte deze te laat op. Toen hij weer achteruit reed, botste hij tegen het achter hem gestopte busje, dat flink werd beschadigd. EIEREN ONTVREEMD Zaterdagmorgen 10 uur waren vanuit een kippenhok, staande aan de Lijnweg, uit een tweetal eierkisten 600 eieren weggehaald. De politie stelt een onder zoek in. FIETS ONTVREEMD Zaterdagmiddag werd nabij een auto matiek aan de Herenstraat een dames rijwiel, toebehorend aan M. v. V. te Rhenen ontvreemd. De fiets stond niet op slot. In dit gebouw wordt de nieuwe telefooncen trale voor Veenendaal gevestigd. Men hoopt het gebouw ongeveer over een jaar in gemruik te kunnen nemen. - Met brommer in gat Vrijdagavond meldde zich op het Vee nendaalse politiebureau een jongeman, C. v. H., die vertelde in een gat in de Wes tersingel gevallen te zijn. Bij navraag kon. H. niet ontkennen, dat hij wel een bord had gezien met de woorden „doorgaand verkeer gestremd", evenals een rood-wit schrikhek en het bekende witte verkeersbord met de rode rand, maar daar had hij niet zo op gelet. Hij hoopte de schade aan zijn bromfiets die naar zijn zeggen geheel vernield was. op de aannemer te kunnen verhalen. Of dat lukken zal is natuurlijk de vraag. Twee auto's beschadigd Zaterdagmiddag, om even half twee wil de de heer J. W. de R. uit Veenendaal in het Schrijverspark in zijn woonplaats par keren op een parkeerstrook aan de lin kerzijde van de weg. Bij het draaien vergat hij zo goed uit te kijken, dat hij een hem tegemoetkomen de auto, bestuurd door de heer D. A. B. zou opmerken. Beide auto's werden be schadigd. Het nu vrijwel voltooide gebouw achter het postkantoor in Veenendaal zal omstreeks april volgend jaar in gebruik genomen worden als nieuwe telefooncentrale. Indien dit een feit is, zal het telefoonverkeer in onze om geving vlotter dan nu het geval is, kunnen gaan functioneren. is deze knooppuntcentraJe in Ede geves tigd. Een knooppuntcentrale heeft een ken getal, dat eindigt op een 0. De bijbeho- rende eihdcentrales hebben de cijfers 1 tot 9. De verandering van systeem in bovengenoemde centrales werkt dus door in bijvoorbeeld Ederveen, wat een der plaatsen is waar aanpassingsapparatuur geplaatst moet worden. In het gebouw wordt thans koorts achtig gewerkt om nieuwe schakelappa- ratuur aan te brengen. Met de montage hiervan is een achttal maanden gemoeid, zodat de gehele apparatuur niet voor december gemonteerd zal zijn. Daarna volgt nog een periode van ongeveer vier maanden, waarin het gehele systeem van duizenden draadjes, relais etc. getest wordt. Als de nieuwe centrale in gebruik ge nomen wordt, dan zullen de nummers in Veenendaal gewijzigd moeten worden. In plaats van-de 4 cijfers van nu, zullen de nummers uit 5 cijfers gaan bestaan. In de meeste gevallen zal dit gebeuren doordat er voor het huidige nummer een 1 geplaatst wordt, alleen de abonnees die meer dan 2 lijnen hebben zullen een geheel nieuw nummer krijgen, waarvan de eerste twee cijfers 19 zullen zijn. Met de bouw van deze centrale is de P.T.T. een stap voor op de toekomstige ontwikkeling van Veenendaal. Misschien dat er op de/e manier eens een eind kan komen aan de wachtlijsten om een tele foonaansluiting te verkrijgen. De heer Bosman overhandigt de beker aan zijn buitenlandse gasten. Auto tegen brommer Maandagmiddag omstreeks kwart over twaalf reed de heer G. A. R. over de In dustrielaan in Veenendaal in de richting van de Kerkewijk. Aan het eind van de Industrielaan wil de hij rechtdoor de Stationssingel op. Voor hij zijn voornemen ten uitvoer bracht, gaf hij eerst voorrang aan het verkeer op de Kerkewijk. Toen hij echter optrok, en bijna de overzijde bereikt had, naderde een bromfiets bestuurd door P. v. d. H. De beide bestuurders konden elkaar niet meer ontwijken, zodat H. R.'s wagen aan de rechter zijkant raakte. Beide voertui gen liepen lichte schade op. Zondagmiddag onmstreeks 3 uur reed de automobilist D. B. uit Tiel over de Lijnweg en wilde linksaf de Stationsweg oprijden. Daar vanaf de Stationsweg een auto na derde lette hij niet op het tege moetkomend verkeer. Toen hij na te hebben gestopt de Sta tionsweg wilde oprijden werd hij bijna frontaal gegrepen door een uit de richting Veenendaal komende personenauto be stuurd door mevrouw A. A.-H. wonende te Vlissingen. De inzittenden van de laat ste auto liepen ontvellingen en een her senschudding op, terwijl de inzittenden van de andere auto zwaar werden ge wond. De slachtoffers werden overgebracht naar het Julianaziekenhuis. De auto's werden zwaar beschadgid. De ingebruikstelling van deze nieuwe centrale zal op dezelfde dag geschieden als de nieuwe centrale, die in Bennekom gebruikt wordt en de nieuwe apparatuur, die men thans in de centrale in Ede in bouwt. In andere centrales zal zgn. aanpas singsapparatuur aangebracht moeten worden. Een en ander houdt verband met het feit, dat de telefoondienst in Nederland gebaseerd is op een systeem waarin een tiental plaatselijke centrales, eindcentrales genoemd, verenigd zgn in een zgn. knooppuntcentrale. In dit geval EIST OEFENAVOND E.H.B.O.- GEDIPLOMEERDEN Door de gediplomeerde leden van de Koninklijke Nederlandsche Vereeni- ging voor EHBO afd. Eist wordt don derdag 21 april om 20.00 uur een oefenavond gehouden in het Wijkge- bouw. V.V. MUSKETIERS HOUDT BINGO-AVOND De voetbalvereniging Musketiers zal a.s zaterdag 3 april' in het Café „Sportlust" een Bingo-avond houden. VERGADERING C.P.B. Door de Christelijke Plattelands Vrouwen en Meisjesbond, afd. Over berg, wordt donderdag 21 april a.s. een vergadering gehouden, die om 19.30 uur in de school begint. De heer J. B. Oosterwelder zal het onderwerp Declamatie inleiden, terwijl er tevens verkiezing van een nieuwe presidente moet plaatsvinden. VEENENDAAL Dinsdag 19 april, OCB-geb., 19.45 uur: Ledenvergadering NCVB. Kapiteine Breidenbach uit Am sterdam over: „Mijn werk in donker Amsterdam". Dinsdag 19 en woensdag 20 april, bovenzalen hotel De Koren beurs, 15.00 tot 22.00 uur: Ca merashow firma Hup. Woensdag 20 april, Eltheto, 19.30 uur: Amateur modeshow, ge organiseerd door firma Diepe veen. OCB-gebouw. 14.30 uur: Ont spanningsmiddag bejaarden. ELST Dinsdag 19 april, gebouw Pniël, 20.00 uur: Ledenvergadering NCVB. Maj. v. d. Veer uit Brummen over: „Een reus ont waakt". RENSWOUDE Dinsdag 19 april, Rehoboth, 20.00 uur: Openbare vergadering CHU. Gemeente politiek belicht vanuit CH-gedachte. OVERBERG Donderdag 21 april, schoolgebouw. 19.30 uur: G. B. Oosterwelde, declamatie. Tentoonstellingen: Streekmuseum te Rhenen, 16 april t.e.m. 6 mei: Tentoonstel ling schilderijen van Wilhelmi- ne Carbin-Gips en Günther May en beeldhouwwerk van Elisabeth van Haersolte en Dieter van Levetzow. Bioscopen: Luxor Veenendaal, woens dag 20 april: „Huurlingen van de Dood"; donderdag 21 en vrij dag 22 april „Jouw beurt, schat- je". Dinsdags is het ihe*ter ge sloten.

De Vallei | 1966 | | pagina 1