C0UPEUZE NAAISTER VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN FINANCIERINGEN D. J. m*EK Opening tentoonstelling van Nederlandse en Noordrijnlandse kunstwerken in het Streekmuseum te Rhenen Kinderuitstapje NMB VEENENDAAL SCHERPENZEEL Raiffeisenbank Renswoude had goed jaar Wie wordt naaldprinses SCHERPEN ZEEL Stichting „Sakor" BEELDENDE KUNST TE RHENEN 2 HEIN VAN SCHUPPEN N.V. ASSURANTIEKANTOOR MULDER Nieuwsblad „DE VALLEI" dinsdag 19 april 1966 In aanwezigheid van vele genodigden, onder wie wfl opmerkten Mr. A. Hendrik Muller, griffier der Staten van Gelderland, opende burgemeester Mr. L. Bosch ridder van Rosenthal, zaterdagmiddag in het Streekmuseum een tentoon stelling vaat werken door de dames Wilhelmina Carbin-Gips en Elisabeth ran Haersolte, en de heren Günther May en Dieter von Levetzow, beiden uit Emme rik, vervaardigd. De spreker begon te stellen dat wij psychologisch, theologisch en artistiek in een grenssituatie leven, een toestand van overgang en verandering, door de jon gere generaties gaarne verstaan en ge accepteerd, door de oudere met moeite. De mens is opener en emotioneler ge worden. De kunstenaar bovenal voelt en weet wat er komen gaat, hij is een zie ner, een profeet, die de weg wijst. Zijn taal moeten wij trachten te verstaan. Na dit korte openingswoord sprak mevrouw Irmela Töwe uit Emmerik, be stuurslid van de kring Liemers-Nieder- rhein. In goed bijna accentloos Neder lands verklapte zij, dat het haar eerste causerie was. Een vrouw die het woord voert in een wereld van mannen! Zij vertelde iets over die Duits-Neder landse Vereniging voor culturele grens- contacten in 1964 opgericht en vorig jaar geconstitueerd, die de bevordering beoogt van contacten tussen Nederlan ders en Duitsers wonend in het Neder- Rynland, oorspronkelijk Nederlands van taal en cultuur. Het kweken van een beter wederzijds begrip wordt gestimu leerd door het houden van bijeenkom sten, het geven van concerten, het orga niseren van tentoonstellingen. Mevrouw Töwe bracht tenslotte de groeten van de Neder-Rijnlanders over. Onze verslaggever betreurde het, dat de grote promotor van de Nederlandse taal en cultuur in Neder-Rijnland, de heer Jozef Kempen, niet aanwezig was. De bijeenkomst zou hem stellig deugd heb ben gedaan. Op feestelijke wijze bood het gemeen tebestuur hoffelijk vele verversingen aan. Door de Nederlandse Buurtvervoer- maatschappij wordt ieder jaar een uit stapje georganiseerd voor kinderen uit een aantal plaatsen, die in het lijnen- net van deze maatschappij zijn opge nomen. Dit jaar zijn onder meer kin deren uit Rhenen, Veenendaal, Ede, Scherpenzeel en Renswoude uitgeno digd en wel op zaterdag 23 april. In aanmerking komen kinderen in de leeftijd van 6 tot en met 11 jaar, die door omstandigheden weinig of geen vakantieontspanning genieten. Deze reisjes worden georganiseerd door het personeel van de vervoer maatschappij, die hiervoor iedere maand een bedrag van hun salaris af staan. Uit dit fonds worden de entree gelden betaald en worden tractaties en lunchpakketten verzorgd. Sinds 1949, toen de eerste tocht plaatsvond, is reeds aan 9500 kinderen een prettige dag bezorgd. De bussen vertrekken op de volgen de tijdstippen: Veenendaal Holleweg 7.50, Scherpenzeel Kerk 7.45, Renswou de Kerklaan 7.30 uur, 'in de richting Rhenen, waarvandaan men om 8.30 uur vertrekt in de richting Rotterdam, waar men een rondvaart door de ha vens maakt en een speeltuin bezoekt. Tussen 17.15 en 17.45 uur komt men weer thuis. UITSTAPJE R.K. VROUWENGILDE Het R.K.-Vrouwengilde afd. Veenen daal maakt op dinsdag 26 april een uitstapje. De dames gaan, evenals haar zusters uit Rhenen op 2 juni doen, 's morgens eerst naar de boerderij van Piet Marree te Harmeien, waar aller hande knutselwerk te bewonderen valt. Vanuit Harmeien gaan de Vee- nendaalse dames naar het Keukenhof te Hillegom. GEVRAAGD: voor het verander-atelier van onze dameszaak in Ede. Brieven aan: Hoogstraat 10 Wageningen Tel. 08370-2056 Vierde prijs voor Bedrijfsjeugd Een elftal van de Stichting Bevor dering Bedrijfsjeugd te Veenendaal heeft 16 april j.I. deelgenomen aan voetbalwedstrijden in 's-Hertogenbosch. Deze wedstrijden waren georgani seerd in het kader .van de Nationale Jeugdmanifestatie en er werd door een dertigtal levensscholen en vormings instituten uit Nederland aan deel ge nomen. Het Veenendaalse team wist in dit veld beslag te leggen op de vierde plaats. Emmabloemcollecte Door de Vereniging Het Groene Kruis te Veenendaal wordt in de week van 25 tot 30 april de jaarlijkse Emma bloemcollecte gehouden. Wie wil helpen deze collecte te doen slagen? Men kan dit doen door zich als collectant(e) op te geven bij de wijkverpleegsters: G. Vreeman, Kerke- wijk 28 (wijkgebouw), M. Post, Schrij verspark 4-II, J. C. G. Hajen en A. P. G. Stutvoet, beiden Julianastraat 71, J. C. Gerrits, Schrijverspark 76-111. Wel en wee rond T.V. Woensdag 20 april komen de leden van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Scherpenzeel, bijeen in zaal Schimmel. De voordracht van mevr. Ben schop kan helaas niet doorgaan omdat zü na een ongeval, met een beenbreuk moest worden opgenomen in een ziekenhuis. In plaats daarvan zullen de leden zich aktief bezig kunnen houden met het be spreken van het aanstaande winterpro- gramma, de jaarlijkse excursie, en zal in discussiegroepjes gepraat worden over ,Het wel en wee rond de T.V." Belang stellenden kunnen zich opgeven voor de vervolgcursus „Spreken in het openbaar" onder leiding van Aafje Top en bij vol doende deelname zal een „Hoedjes" cur sus 'gehouden worden. Een avond dus voor elk wat wils. VOEDING, SPORTPRESTATIES EN SPIEREN Het is wat boud te beweren, dat Hillary de top van de Mount Everest heeft be reikt dank zij suikertabletten, maar wel staat vast, dat suiker zijn grote bondge noot is geweest. Suiker is nl. onontbeerlijk bij alle presta ties die langdurige inspanning vereisen, zo als bergbeklimmen of skilopen. Bij groot energieverbruik daalt nl. de zg. suikerspiegel in het bloed. En onze spieren ..lopen" nu eenmaal op suiker. Wanneer het suikergehalte van het bloed onder een zeker minimum komt, gaat de arbeidspres tatie van de spieren achteruit: het vet in het lichaam de reserve zal dan wor den omgezet in suiker. Dit is echter een langzaam verlopend proces. Eenvoudiger en sneller is dan ook suiker te eten. Zodra de suiker de maag bereikt, wordt hij daar omgezet in brandstof voor de spieren. Wie vreest, dat hij of zij bij dit suiker-eten dorst zal krijgen, neemt daarbij wat citroensap; bijvoorbeeld door enige druppels uit een verse citroen te persen en op een klontje suiker te druppelen. De spieren zijn dan weer snel op „peil". Na het brandje van donderdagmiddag op de Bantuinweg waren plafond en muren geblakerd. De Coöp. Raiffeisenbank „Renswoude" vergaderde dinsdagavond 12 april onder voorzitterschap van de heer M. van Maanen In de zaal van de Landbouw- verenlging. Voor onze landbouw was 1965 in menigerlei opzicht een veelbewogen jaar, aldus de voorzitter in z(jn openingswoord. De weersomstandigheden vormden een schril contrast met het voorafgaande jaar. Overvloedige regenval brachten menig bedrijf in moeilijkheden, die de boer zelf niet altyd op kon vangen. Tegen het eind van 't jaar werd de varkensstapel geteisterd door 'n zich snel verbreidende mond- en klauwzeerepidemie. De sluiting van de buitenlandse grenzen bracht een voelbaar nadeel toe aan onze vee- en vleesexport en veroorzaakte een scherpe daling van het prijspeil, met name voor de mestkalveren. Door de firma Diepeveen aan de Hoofdstraat in Veenendaal wordt op woensdag 20 april a.s. de jaarlijkse amateur-modeshow georganiseerd. Aan deze modeshow wordt door een aantal dames deelgenomen, die hun kleding zelf maken. Zij zullen allen door hen zelf vervaardigde kledingstukken tonen. Aan deze show is een wedstrijd ver bonden. Degene nl. die naar het oordeel van de jury het fraaiste model toont, wordt voor Veenendaal en omgeving af gevaardigd naar de landelijke verkiezing Nederlandse Naaldprinses in Amsterdam op 7 mei, waar prijzen te winnen zijn als een vakantiereis ter waarde van 1.000,een gouden armband van 850,en een linnenuitzet ter waarde van ƒ450, De beste negen dames zullen op 18 juni worden afgevaardigd naar de Europese finale in Baden-Baden, waar uit deel nemers uit zeven landen de Naaldprinses van Europa gekozen zal worden. De hoofdprijs is daar een personenauto van het merk BMW 1600. Voor bekwame amateur-naaisters dus een enorme kans om hun creaties te tonen voor een internationaal forum, en zich te meten met zusters uit verschil lende landen van Europa. Aan de inter nationale show zal zelfs door de Duitse radio en televisie aandacht besteed wor den. Burgemeester Hosang van Renswoude feliciteerde de zojuist met brons gedecoreerde heer W. v. d. Wetering met zijn vijftigjarig jubileum in dienst van de firma Valkenburg in Scherpenzeel. Voor de akkerbouw was het jaar 1965 een onbevredigend jaar van uitersten. Slechts 'n deel kon in 't voorj^r op tijd worden gezaaid en gepoot, terwijl na een lange regenperiode dit werk pas in mei kon worden beëindigd. Hoewel de groei stag neerde, is door de gunstige herfstperiode de landelijke oogst nog meegevallen. In de pluimveesector was 1965 het jaar met tegenstellingen. Het jaar begon met zeer slechte eierprijzen. Daardoor werd de pluimveestapel ingekrompen, hetgeen er mede toe heeft geleid dat de eierprijzen te gen het einde van het jaar weer stegen. Dit leverde opnieuw gevaar van 't achter de markt aan produceren. Vooral uitbrei ding van de pluimveestapel in Duitsland - met subsidie s - vormde een rem op onze exportmogelijkheden. Een blik in de ontwikkeling van de aange sloten banken bij de Coöp. Centrale Raif- feisen Bank leert ons dat daarin allerwege een krachtige zelfs zeer krachtige groei heeft plaatsgevonden. Het totaal van de toevertrouwde middelen d.w.z. spaargelden met bijgeschreven rente en creditsaldi, is in 1965 met een ongekend grote sprong van meer dan 617 miljoen gestegen tot circa 5425 miljoen. Het jaar 1965 is voor onze bank een goed jaar geweest, de toename van spaargelden was dit jaar in verhouding tot andere jaren bijzonder groot, we hebben namelijk de 3 miljoen aan spaargelden ver overschre den. De vraag naar hypotheken en voorschotten bleef onverminderd doorgaan. Gelukkig wa ren we in staat aan alle aanvragen te vol doen. Doordat het uitzettingspercentage zich in stijgende lijn bevind!, zijn de finan ciële uitkomsten van onze bank gelukkig zeer goed te noemen. Het kostencijfer bleef onder het landelijk gemiddelde. Het financiëel verslag werd uitgebracht door de kassier, de heer G. de Vries. De to tale omzet van de bank bereikte in 1965 een ongekende hoogte nl. 14.161.760, Bij de spaarbank werd door de spaarders in 1965 ingelegd 1.506.903,29. In genoemd tijdvak werd terugbetaald 1.161.845,58. geeft alzo een vooruitgang van 345.057,71. Het spaartegoed per 31 december bedraagt ƒ3.068.451,14. Aan rente werd bijgeschre ven ƒ97.925.26. Het spaartegoed is verdeeld over 1008 spaarrekeningen. Uitstaande hypotheken en voorschotten ƒ966.120,35.. Aan effecten werd uitgeloot 46000.zodat het saldo per 31 dec. werd ƒ701.777,20. De netto winst bedroeg 11.453,29. De reserve be draagt thans na bijschrijving van de winst 155.237,99. Het reken ing-courantverkeer neemt nog steeds toe aldus de kassier en dat is begrij pelijk, want wie er eenmaal mee begonnen is gaat door. De omzet op deze rekening be draagt ruim 6 miljoen. Er zouden er veel meer kunnen zijn die er toe over moesten gaan, gezien het gemak van een dergelijke rekening. Dit geldt niet alleen, voor de zakenman maar evenzo voor de boer. Op de boerderij zijn de werk krachten schaars, men heeft geen tijd om de rekeningen te betalen, dus Iaat de Bank dat voor U doen. Thuis schrijft U de giro-op dracht uit. LI Iaat deze bij de Bank bezorgen en de BANK doet de rest voor U. Laat het melkgeld, eierengeld e.d. naa.r de Bank overschrijven. Het tegoed bijft direct voor U in contanten ter beschikking en geen risi co meer van brand, diefstal of verlies. Met ingang van 1 jan. 1966 is er een wij ziging in de jeugdspaarwet gekomen. Was het verleden het maximum spaarbedrag 200,nu kan de jeugd tot een maximum van 300,— per jaar sparen. Rente 4%. De premie van 10% is vrij van fiscale lasten. Verkiezingen: Bij de bestuursverkiezing werd de heer A P. Wolleswinkel weer her kozen en bij de verkiezing van de raad van toezicht 1 - J. v. d. Hoef. Twee bijzondere instrumenten in OCB Woensdagmiddag, 20 april, wordt in het O.C.B.-gebouw weer een ontspan ningsmiddag gehouden voor de bejaar den. Op deze middag zal door de trou badour Rob van der Bas een zeer bijzon der programma geboden worden. Deze troubadour, een der laatst over geblevenen van dit gilde, zal, zichzelf begeleidend op luit en draailier, door hem zelf gedichte en op rijm gezette liederen en balladen laten horen. De genoemde instrumenten, die hij gebruiken zal zijn vrijwel niet meer be kend. De luit is een getokkeld snaar instrument, met gewelfd klanklichaam en geknikte hals, met niet-bespeelbare mee-resonerende snaren. Het instrument, dat in de 15e eeuw in Europa zeer popu lair werd, en deze populariteit tot het midden van de 18e eeuw heeft behouden, is oorspronkelijk in de Islamitische lan den ontstaan. In Bach's Johannes-Passie wordt ze tegenwoordig vaak vervangen door de harp. De draailier, die als een der voorlopers van de viool te beschouwen is, was hèt instrument der laat-middeleeuwse trou badours. Het instrument heeft een eigen aardige zangerige toon, die enigszins aan de doedelzak doet denken. De toon ontstaat, doordat een houten schijf tegen de snaren draait, waardoor deze gaan trillen. Door middel van toetsen kunnen de snaren ingekort worden, waardoor hogere tonen ontstaan. Van deze instrumenten zijn er slechts weinig over, terwijl het aantal bespelers misschien nog geringer is. Het lijdt geen twijfel, of de bejaarden en andere belangstellenden zullen een zeer aangename en voldoening gevende middag hebben met Rob van der Bas. VVD stelde kandidaten Dinsdag 12 april kwamen de leden van de V.V.D., afdeling Scherpenzeel, bijeen in hotel Boszicht. De voorzitter, de heer H. J. Blanken, heette de aanwezigen welkom. Deze avond stond in het teken van de aanstaande ge meenteraadsverkiezingen. Voorzover het de uitslag van de provinciale staten betreft kon spreker vaststellen dat verhoudingsge wijs de V.V.D. en de C.H.U. zich in Scherpenzeel gehandhaafd hebben. De andere partijen liepen allemaal iets terug. Een nieuw eelment is de Boerenpartij, die vermoedelijk stemmen gekregen heeft uit alle groeperingen. De heer Blanken ging na wat alzo gebeurd is in de raad in de af gelopen jaren en beantwoordde hierover enkele vragen. Na de pauze kwam de kan didatenlijst ter sprake voor de a.s. ge meenteraad. Vooraf is overleg gepleegd met een paar mensen die een nieuwe lijst voor „Gemeentebelangen" voorstonden. Om versnippering van stemmen te voorko men is besloten gezamenlijk met een VVD- lijst uit te komen. Desgewenst kunnen dan voorkeursstemmen worden uitgebracht voor wat betreft de eventuele zetelverdeling. Voordat tot stemming werd overgegaan deelde de heer H. J. Blanken mede, dat hij door drukke werkzaamheden niet meer als lijstaanvoerder kon optreden. Wel gaf hij te kennen dat hij voorzitter van de plaatse lijke afdeling wilde blijven. Na gehouden stemming is de lijst als volgt samen gesteld: 1. mevr. Zwaan-den Hertog; 2. C. F. Cas- sée; 3. T. Valkenbürg-fcangen; 4. W. J. Cramer; 5. F. J. A. Huijbers (Gem. Belan gen); 6. W. Langenbach; 7. J. Schuur; 8. J. Vermeulen; 9. H. J. Blanken en 10. J. Kreu- ger. Reünie oud infanteristen AMERSFOORT, de bekende Garni zoensstad van vele voormalige Regimenten Infanterie, zal dit jaar haar oud-gedienden in de Juliana van Stolberg Kazerne aldaar ontvangen. Zij zal dan deze oud-militairen van hef voormalige 5c-7e-10e-16e-18e-20e- en 21c Regiment Infanterie in de gelegenheid stellen hun 8ste Reünie te houden en wel op zaterdag 21 mei 1966. Het programma is als volgt samengesteld Ontvangst door de Reuniecommissie in de Juliana van Stolberg Kazerne te Amers foort. Kranslegging bij het Monument voor de gevallenen. Afmars met een militair Mu ziekkorps door Amersfoort naar het Ten toonstellingsgebouw ZONNEHOF, alwaar het défilé zal plaats vinden voor de Burger lijke en Militaire Autoriteiten. Ontvangst van de Reünisten door het Gemeente Be stuur van Amersfoort. Voortzetting van de mars naar de Juliana van Stolberg Kazerne waar de lunch zal worden gebruikt. Film voorstelling in de Bioscoopzaal van de Ju liana van Stolberg Kazerne. Het traditionele „Borreluurtje in de Onderofficiers Mess van de Juliana van Stolberg Kazerne. En tenslotte een diner. Het geheel staat onder leiding van de Pre sident der Reuniecommissie, De Luitenant Kolonel b.d. U. de Stoppelaar. Oud Militai ren van één der bovengenoemde Regimen ten Infanterie, die aan deze unieke Reünie wensen deel te nemen en e.v. zij, die bi) een ander wapen of Regiment hebben gediend en weer eens de bekende „sfeer" willen be leven, kunnen hun aanvragen richten, aan de Secretaris der Reünie Commissie: AUG. HOOGENDOORN. Hoornsestraat 51 te AMSTERDAM/Nieuwendam. Telefoon 020-61823. 40.000 kinderen hebben hulp nodig Grootscheepse collecte t.b.v. de Kinderbescherming Opbrengst vorig jaar: 531.000 gulden Meer dan 40.000 kinderen in ons land hebben op één of andere manier de hulp van de kinderbescherming nodig. Het verlenen van deze hulp wordt verricht door particuliere verenigingen, stichtin gen en instellingen. In belangrijke mate wordt dit werk door de overheid gesubsidieerd. Jaarlijks echter moet nog ruim twee miljoen gulden door de particuliere kinderbe scherming worden bijeengebracht, onge acht de miljoenen die nodig zijn voor de instandhouding en uitbreiding van te huizen. ER Z'JN 40000 KINDEREN 1 E jaarlijks is er per kind nog f 5 0 nodig Opbrengsfkollekfe f 10 per kind Werken van twee Nederlandsen en twee Noordrijnlanders Zuid-Oost-Utrecht mag zich gelukkig prijzen twee expositieruimten te be zitten waar de minnaar van kunstwerken vreugde kan smaken in de beschouwing daarvan: het Streekmuseum te Rhenen en de Galerie 't Lanteerntje te Veenen daal. Steeds als ik het Streekmuseum betreed, voel ik rnjj binnengaan in een andere wereld van intieme rust. Het is alsof de sfeer van Jan Vermeer en Pieter de Hoogh my omgeeft en opneemt, gaande door de zaaltjes met hun witte wan den, waarop binnendringende zonnestralen lichtglanzen toveren. Er valt overigens een koel diffuus licht binnen door de hoge vensters gezeefd. Het wit van de muren harmonieert met rode vloerplavuizen. In het bezonken kloosterachtige interieur heerst een rust die zich b\j uit stek leent tot het beschouwen van kunswerken. BEELDENDE KUNST. Tot en met 6 mei exposeren twee kunstenaars die schilderen en tekenen: Wilhelmine Carbin-Gips uit Oosterbeek en Günther May uit Emmerik. Naast hen tonen Elisabeth van Haersolte uit Rozendaal (G.) en Dieter von Levetzow uit Emmerik beeldhouwwerken. Vier kunstenaars die de waargenomen, ge dachte, gefantaseerde, gevoelde of ge droomde werkelijkheid, de zichtbare of de onzichtbare uitbeelden door haar vorm te geven correlerend met elks levensgevoel. Mevrouw CaLbin-Gips. De meest traditionele van het viertal is Wilhelmine Carbin-Gips, die in 1964 reeds hier bloemstukken, stillevens, landschappen en een enkel portret liet zien. Zij blijft geboeid door wat de ogen waarnemen en geeft geen overrompelen de visie op de realiteit. Haar opvattingen hebben zich weinig ontwikkeld. Haar liefde tot het bloemstuk is zy trouw gebleven. De aquarellen Boeket en Boeket m. tulpen zijn, hoewel fris en fleurig, te uitbundig. Veel beter geschil derd, écht geschilderd, zijn de Begonia's uit '65 tegen een diepblauwe achter- en op een violette ondergrond. Ook het fijn getekende en gekleurde Veldboeket ook uit '65, dat in zyn arrangement en in het weergeven van het eigene der bloemen denken doet aan niemand minder dan de 17e-eeuwse Ambrosius Bosschaert, is be koorlijk. Minder voldoet het Boeket met andere realiteit. Hij word gefascineerd, soms geobsedeerd door de genese, de wording, het ontstaan en het fermen teren, een enkel maal ook de vernieling van de dingen, de aardkorst, de vegetatie van knop tot bloem en vrucht, kern en bolster. Zijn werk zou ik beeldende tecto- nische geologie willen noemen. Aard klomp, Landschap met stenen en Kracht ontplooiing van het midden uit, geeft hij vormen als van langzaam ontwakende dieren. Gangen in gesteente, Brand- sporen een soort collage Zand- architectuur, Rood en wit, Landschap met ruïne bij nacht, Slakken, zijn ver beeldingen bestaande uit een geheel van verschuivende kleurvlekken waarin enig zwart, tachistische fatasmagorische land kaarten vol kleuren als waren het gobelins. Heel suggestief is het Landschap met ruïne, in blauwen, zwart en aardkleu ren. Soms herinnert May's werk aan Paul Klee zoals in Improvisatie en een kleurtekening in de portefeuille. Fraai is zijn tekening in Oost-Indische inkt: Landschapsarchitectuur. Günther May is een oorspronkelijk talent. Dieter von Levetzow. Origineler nog is de beeldhouwer Dieter von Levetzow, veertig jaar oud, wiens plastieken bijzonder expressief zijn. De Waterschepper is vol spanning en beheerst de ruimte. Het lichaam is gestyleerd en vereenvoudigd en anato misch sober behandeld. Als een boog Daarom besfaaf.GIR0 40 40 40 fnv Sfichfing SAKOR, Ufrechf Om het verschil van deze miljoenen tussen de overheidssubsidie en de werke lijke kosten te overbruggen houden de gezamenlijke Nederlandse Kinderbe schermingsinstellingen van alle ge zindten en ruim 400 in getal, voor dit doel verenigd in de Stichting „SAKOR" jaarlijks een nationale collecte. Deze inzameling wordt dit jaar gehouden van maandag 18 tot en met zaterdag 23 april a.s. De opbrengst van de collecté vorig jaar bedroeg 531.000, Mocht men, om welke reden dan ook, niet bezocht zijn door een collectant, dan kan men zijn bijdrage storten op giro 40 40 40 van de Stichting „SAKOR" te Utrecht. DE ROEP NAN DE KINDERBf SCH1RMIN6 Voor 40.000 kinderen Giro 40 40 40 Sfichfing Sakor, UTRECHT VOORSCHOTUITKERING MELKPRIJSTOESLAG De Minister van Landbouw en Visserij heeft besloten naast het voorschot op de uitkering uit het Zuivelfonds ten be drage van f 1,10 per 100 kg melk plus f 0,26 per procent vet per 100 kg melk aan de veehouders een voorschotuitkering op de melkprijstoeslag 1966/'67 te verlenen van f 0,85 per 100 kg melk plus f 0,24 per procent vet per 100 kg melk. Dit komt in totaal neer op circa 3,85 cent per kg melk. Eigenaar: R. R Mulder Makelaar in Assurantiën Kerkewijk 167 Veenendaal Tel. 08385-3000 Vertegenwoordiger: H. Logtenberg, Larikslaan 4, Veenendaal sinds nov. 1922 leliemotief uit '64. Van haar geschilderde landschappen is het Dorp Castellar aangenaam in zyn compositie met de bouw van de heuvel die door een kerk wordt bekroond. De oudere stukken Palmen en Platanen uit '52 en het Wijnveld met de getourmen teerde bomen komen niet boven knap tekenwerk uit. Meer poëzie en bezieling toont de Eikenlaan uit '63 van terzijde gezien, geduldig en zorgvuldig getekend. Er zijn twee portretten: een schilderij van een meisje uit een venster ziend met op de vensterbank een stilleventje van een vaasje met rozen, een werk dat nog al onevenwichtig van compositie en kleur is, en een zwakke tekening van een meisje. Mevrouw Carbin's talent ligt meer op het terrein van het bloemstuk dan op dat van het portret. Günther May. De Noordrijnlander Günther May, even in de veertig, gaat ver over de grenzen van de waarneming uit en verbeeldt een Corselets Step-ins Gaines CORSETTENHUIS Hoofdstr 66a - Veenendaal - tel. 297R staat het gespannen, een mooie sterke gestroomlijnde gestalte. Even sterk van expressie is de Pasto rale: een hurkende gedrochtelijke figuur, fluit spelend. Een gesloten plastiek, ge bouwd uit grote zware vormen, bucolisch en panisch, de natuur als bezwerend. Verwant hieraan is het beeldje dat Bos geest heet. Von Levetzow speelt met de vormen en ritmen in de ruimte. Zie zijn Hiëroglyfische figuur, waaraan de tors ontbreekt en die alleen bestaat uit lede maten en hoofd, getuigend van grote be heersing van het beeldende middel. Expressievol is ook De kreet, evenals Haasje-over en Spelende kinderen. Groots van allure is het naakt, Odaliske geheten een kamermeisje in een harem Suggestief is het „zitten" vorm gegeven in het beeld Ontspannen. Een van zijn mooiste bijna klassieke werken is de Kop van een vrouw uit Ghana, gevoelig gemodeleerd en het in nerlijk van de geportretteerde goed sug gererend. De Groepsfiguren, elkaar de handen reikend, is een mooie eenheid. Elisabeth van Haersolte. Naast Dieter von Levetzow's werken zijn die van Elisabeth van Haersolte veel minder van kwaliteit. Zy heeft in 1965 al eens in Rhenen geëxposeerd. Het mooist en treffendst is haar Kinderkopje in rode klei, dat fraai het juveniele weergeeft en toont hoe zij in plastisch kunnen voor uitgegaan is. Haar liefde tot 't beelden van dieren, die ookin '65 opviel, blijkt weer uit de Olifanten, die een gave een heid vormen en een suggestie geven van mastodontische kracht. Het Gevecht van de zwanen lijkt mij te weinig gesty leerd, te naturalistisch, te veel een spectaculeus geval. Ik noteerde nog een ritmisch rank springend paardje en enige kleine geestige dieren. Wijst het Kinderkopje de kunstenares niet de weg naar het portret? Vier kunstenaars, vier visies. Als het niet oneerbiedig was, zou ik een evan geliewoord willen variëren; En gij, Rhenen's Streekmuseum, zijt geenszins de minste onder de musea van Neder land! D. Philips. Openingsuren tot en met 6 mei: van 11.0012.30 uur en van 14.0017.00 uur. Bovendien dinsdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. Zondag en woensdag gesloten.

De Vallei | 1966 | | pagina 2