Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Pragramma's voor Koninginnedag beloven ouderwets feest Jong en oud krijgt zijn deel: Aandeel van muziek is groot WINKELSLUITING OP KONINGINNEDAG Prins Bernhard opent Breukelderhof Wat nu weer...? DINSDAG 26 APRIL 1966 Nr. 33 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Nieuws uit de omgeving R II EN EN DE VALLEI OP DONDERDAG j|e,n van^chuppen Let op onze advertentie van Donderdag Agentschap „De Vallei" Rhenen G. VAN DAALEN 4Ce JAARGANG Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 eent Speciale kontraktprjjzen op aanvraag Minimum advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen O verberg De Haar Ede Kade Maand er buurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel Zaterdag a.s. is het weer Koninginnedag. Door jong en oud zal het traditionele oranjefeest weer worden meegevierd. De mu ziek zal weer klinken, optochten zullen door de straten gaan. Schoolkinderen worden getracteerd ook die categorie onder de werknemers, die normaal geen vrije zaterdag hebben, zullen nu een gedeelte van de zaterdag vrij zijn. Van vele huizen zal het rood-wit-en-blauw in combinatie met de oranjewimpel van 's morgens totdat de zon onder gaat wapperen. Alle mensen worden verondersteld blij te zijn. Voor de viering van deze feestdag zijn door de verschillende plaatselijke comité's aantrekkelijke pro gramma's opgesteld om iedereen deel te doen hebben aan het feest. Vooral ook de schoolkinderen zullen in alle plaatsen actief zijn. VEENENDAAL In Veenendaal begint het officiële feest 's morgens om 10 uur op de Markt. De burgemeester, mr. dr. J. Hazenberg, zal dan de opening van de feestelijkheden verrichten. Direct hierna zal de nationale driekleur op de Markt gehesen worden. Voor de kinderen zal dan echter het feest al begonnen zijn. Zij moeten reeds om 10 uur op de markt zijn, voor de tra ditionele kinderzang, waarvoor ze met muziek van hun scholen afgehaald zijn. Het is de bedoeling, dat 3500 kinderen, onder leiding van Gijsbert van Zanten en begeleid door Bob van Stempvoort een aantal vaderlandse liederen zullen zingen. De kinderzang wordt besloten met het gezamenlijk door het hele pu bliek te zingen lied: Dankt, dankt nu allen God. De kinderen gaan dan ach ter de muziek aan weer naar hun scholen terug, om een tractatie in ont vangst te nemen. Om 11 uur vindt er op een terrein in het Schrijverspark nabij het Om leidingskanaal een Watervoetbalwed strijd plaats. Dat is een wedstrijd van de vrijwillige Brandweer te Veenen- WIJZIGING FEESTPROGRAMMA KONINGINNEDAG In de Vallei van vrijdag 22 april j.l. kondigde het comité Oranje dag het feestprogramma voor za terdag 30 april a.s. aan. Het co mité verzocht ons echter mee te delen, dat de genoemde aan vangstijden voor de Voetbalwed strijden van het schoolvoetbal- toernooi niet, zoals zij meldden om 13.30 uur is, maar reeds om 13.00 uur. ZEIST Voor de leden van de Zeis ter Handelsvereniging, waarin de mid denstanders in die plaats georganiseerd zijn. is een sociëteit in het leven geroe pen. De leden kunnen in het vervolg iedgre donderdagavond bijeen komen in hotel het Wapen van Zeist, om te kaarten, te biljarten of zo maar wat te praten. Het bestuur hoopt op deze ma nier het contact tussen de leden van de volgend jaar 60 jaar oude vereni ging te verbeteren en de onderlinge band te verstevigen EDE Op de hoek van de Achter- doelen in Ede, bij de kruising Arnhem- seweg met de Detmarlaan-Achterdoe- len. heeft de ANWB wegwijzers ge plaatst. De handwijzer is van het nieu we lichtbakken type. zodat hij dag en nacht zichtbaar zijn zal. Aan het zoe ken door de velen die in Ede niet zo bekend zijn zal nu dus een eind ko men. Vlak voor de handwijzer van de ANWB staat er een van het VVV, die verschillende punten in het dorp aan duidt. daal, waarbij wel veel water, maar weinig voetbal te pas zal komen. Wel echt voetbal zal men 's middags om 13 uur, en dus niet om 13.30 uur zoals de officiële programma's eerder meldden, kunnen zien op het Sport park Panhuis, waar achtereenvolgens de derde en vierde prijs en de eerste en tweede prijs van de School voetbal wedstrijden bevochten zal worden. Op de Markt worden de feestelijk heden om 14 uur hervat. Dan begint er een groots opgezette rolschaatsshow, die herinnert aan de Wiener Eisrevue. De bekende Eerste Winschoter Kunst- rollers „De Molenstad" zullen hun alle vorige overtreffende show „Het plekje bij de molen" uitvoeren. Met recht kan dit een ijsrevue op wieletjes genoemd worden en, het kunnen van de Kunst rollers uit Winschoten in aanmerking nemend, zal alles op rolletjes lopen. Ook op rolletjes gaan de kinderrol- schaatsschoonrijdwedstrijden. Kinderen van 6 tot 8 jaar, van 9 tot 11 jaar en van 12 en 13 jaar kunnen *zïéh' in deze klassen verdeeld voor het begin van de wedstrijden opgeven. De wedstrij den in het schoonrijden op de rol schaats worden gehouden op een ter rein achter het bejaardencentrum De Engelenburg. Door de deelnemers moeten figuren gereden worden op muziek van Weense walsen. Als prij zen zijn er waardevolle waardebonnen, die bij de Veenendaalse middenstand inwisselbaar zijn, te winnen. Het avondprogramma is geheel mu zikaal gehouden. Voor de tieners is er in de Garage van de firma Van Schoonhoven een groot tienerbal dat om 19 uur begint en tot 23 uur zal voortduren. Dezelfde band, die ook op 10 maart optrad zal nu voor de muziek zorgen. De entree voor deze avond is 1,75, in de zaal is gelegenheid om een consumptie te kopen. Ook muzikaal is het Populair con cert dat in de gemeentelijke Muziek tent op de Markt gegeven zal worden door de Veenendaalse harmonie Caeci- lia, o.l.v. haar dirigent de heer P. G. Adee uit Hilversum. RHENEN In Rhenen beginnen de feestelijk heden reeds om 8 uur in de morgen, met het luiden van de feestklokken. Om half negen hoort men in Rhenen weer klokgeluid, nu van het carillon, want dan geeft de stadsbeiaardier G. Brinks uit Baarn een concert op het klokkenspel. Als om negen uur de klokken stil worden, wordt voor het gemeentehuis de vlaghulde en aubade door de schoolkinderen gebracht. De schoolkinderen zullen van 9.15 tot half tien onderweg zijn, natuurlijk door muziekkorpsen vergezeld, naar Ouwe- hand's Dierenpark, waar ze tot 11.45 uur beziggehouden en getracteerd wor den. Dit betreft dan de kinderen uit de derde klas en hoger. Die van de eerste en tweede klas gaan om 9 uur naar het gebouw Irene waar de be kende poppenspeler Peter Oran deze kinderen en die van de kleuterscholen zal vermaken met zijn poppenkast. Ook deze kinderen worden natuurlijk getracteerd. 's Middags om 14 uur begint op het Koningshof, met medewerking van de technische staf van de Skelterbaan Driebergen en de Macro Rhenen een skelterwedstrijd. Er zullen wedstrijden verreden worden door acht équipes van Rhenense bedrijven en ULO- scholen. Ook in Rhenen zal de avond geheel in het teken van de muziek staan. Om 20 uur begint op de Markt een Taptoe door de muziekvereniging OBK, ter wijl op hetzelfde moment de Vallei band de eerste tonen laat horen van de dansmuziek voor het grote bal- champêtre op het Fred. v. d. Paltshof, dat tot 22.30 uur duurt. Om half elf in de avond zal tot be sluit van de feestelijkheden een groot vuurwerk gegeven worden op de Veer- weide. Als de laatste knal weerklonken heeft, dan zal Rhenen, ijs en weder dienende, op een geslaagd Koninginne- feest kunnen terugzien. Amerongen In Amerongen begint het officiële feestprogramma om 10 uur in de mor gen, als door alle schoolkinderen op de hof een aubade gebracht zal worden aan de burgemeester. De leerlingetjes van de kleuterscholen zullen hierbij het spits moeten afbijten, waarna de scho lieren van de lagere scholen zullen volgen. Onder de liederen tijdens deze aubade gezongen zijn het Wilhelmus en het Amerongens volkslied. Als de kleuters hun liederen gezongen hebben worden zij naar school terugge bracht, om daar een tractatie te krijgen De oudere kinderen maken na de au bade de traditionele kinderoptocht, die de route: Overstraat, Donkerstraat, V. Reede Ginkelstraat. Rijnstraat, Utrecht sestraatweg, Burg. v. d. Boschstraat, Nederstraat en weer terug naar de Hof. De kinderen van de lagere scholen worden om 11 uur in hun lokalen ver wacht om getracteerd te worden. In de middaguren wordt voor de kin deren in het Dorpshuis een filmvoor stelling gegeven. Om 13.30 uur begint voor de leerlingen van de kleuterscho len en de Openbare lagere school de voorstelling van Sjors van de Rebellen club. Om 15.30 uur begint een voorstel ling van deze film voor de leerlingen van de christelijke school. De dag wordt in Amerongen besloten met dansen in het Dorpshuis. Om 29 uur begint daar een groot Oranjebal muzi kaal begeleid door de Cullienans uit Doorn. Het dragen van schoenen met naaldhakken zal verboden zijn. Hoewel de Oranjevereniging nog slechts kort bestaat is zij er toch in geslaagd op zaterdag 30 april a.s. een feestprogramma voor de kinderen sa men te stellen. 's Morgens om 9 uur worden alle kinderen van 4-10 jaar hij de school verwacht, waarna de muziekvereni ging hen zal begeleiden naar het ge meentehuis. Daar zal om ,9.35 uur een aubade worden gehouwen; Vervolgens gaat het in optocht naar gebouw „Rehoboth" waar een leuke film zal worden gedraaid. Voor alle kinderen uit Renswoude tussen k en 10 jaar is de toegang vrij. 's Middags is er in het kasteelbos een opdrachtenspel voor alle kinderen van if tot llf jaar. Degenen die mee willen doen moeten om half twee op de Koetslaan van het kasteel zijn. Deelname aan de spelen is gratis de toegang tot het kasteelbos is vrij, mits men de wandelpaden gebruikt. Scherpenzeel In Scherpenzeel worden de bewoners 's morgens reeds om 7.45 uur gewekt door de tonen van Caecilia, die voor dat doel een rondgang door het dorp maakt. Om 9 uur worden de kleuters en de leerlingen van de eerste drie klassen van de lagere scholen verwacht in ge- Een der verkenners tijdens de door de Rhenense verkennerij gehouden brand weeroefening. PREDIKBEURT Op woensdag 27 april 's avonds half acht hoopt Ds. Middelkoop uit Zwolle in 't Veeneind. Cuneraweg voor te gaan. Jeugdkerk Rhenen o.l.v. de heer Bouwman Nog eenmaal wordt de jeugddienst in Rhenen geleid door de heer Bouw man, die vorig jaar als catecheet- jeugdwerkleider afscheid nam van Rhenen om zich aan de zielszorg van de gemeente Waddenoyen te gaan wy- den. Hoewel het de heer Bouwman in Waddenoyen uitstekend bevalt, kan hij Rhenen niet geheel vergeten en wil dus graag zondag 1 mei a.s. nog weer eens een jeugddienst leiden. In ons nummer van donderdag 28 april a.s. hopen wij meer bijzonderheden te kunnen geven. In verband met Koninginnedag verschijnt „De Vallei" ditmaal niet op vrijdag maar op donder dag 29 april. Adverteerders en correspondenten worden daarom verzocht bij het inzenden van hun copie hiermede rekening te wil len houden, door dit te doen voor woensdag 28 april v.m 12 uur Een groot deel van de Veenendaalse winkels zal op zaterdag 30 april koninginnedag dus tot 's middags 1 uur geopend zijn. Omdat in de morgenuren van koninginnedag alleen maar Kinderzang op het feestprogramma staat, adviseert men van de zijde van de Winke liersvereniging in navolging van het landelijk advies, de winkels na 13 uur te sluiten. Het publiek zal er echter rekening mee moeten houden, dat een aantal winkels de gehele dag gesloten zal zyn. Door het bestuur van de winkeliersvereniging Handel en Nijverheid wordt het publiek in overweging gegeven de inkopen zoveel mogelijk op vrijdag, de dag voor koninginnedag dus, te doen. temeer daar de winkels dan tot 21 uur open zijn. Ter stimulering van het kopen op vrijdag zal, in het kader van de Week endactie aan willekeurige kopers bij de deelnemende zaken, een doosje kaasvorkjes ten geschenke gegeven worden. Op zaterdag 30 april. Ko ninginnedag, vinden geen activiteiten in het kader van de Weekendactie plaats. De volgende week, op vrijdag 6 en zaterdag 7 mei, zal aan een aantal winkelende dames, in verband met Moederdag, een tuiltje bloemen uitge reikt worden in het kader van de Weekendactie. De Veenendaalse burgemeester Hazenberg achter d* door hem geliefde kleuren tijdens de opening van de be- toncentrale De Vallei bouw Filaletus, waar speciaal voor hen een voorstelling gegeven zal worden. De leerlingen van de vierde, vijfde en zesde klassen gaan om dezelfde tijd naar het sportveld aan de Willaertlaan, voor het houden van schoolsportwedstrijden In de middaguren is er, onder auspi ciën van de Ren- en tourclub Amers foort en omstreken een wielerronde op het parcours Pr. Marijkelaan, Pr. Mar grietlaan. Eikenlaan, Industrielaan en Glashorst, een wielerronde voor ama teurs en nieuwelingen. De wielerwed strijd begint om 13.45 uur. Het ene deel van de Scherpenzeelsv bevolking krijgt zaterdagavond om 19.30 uur de gelegenheid te kijken naar het andere deel. Op het terrein van de Big- genmarkt naar de Eierhal wordt door een zestal buurtverenigingen een non- stopshow uitgevoerd Iedere vereniging zal gedurende 20 minuten een door haar zelf uitgekozen onderwerp uitbeelden welke prestaties door een uit drie le den. niet uit Scherpenzeel afkomstige bestaande jury. die het geheel deskun dig en onpartijdig zal beoordelen. De technische leiding van het gebodene is in handen van de heer Tukker uit Drie bergen Dp toegang tot het terrein is gratis TELEFOONKABEL ONTVREEMD Vrijdagmiddag ontdekte de PTT, dat nabij de N. Meentsteeg een 70-meter lange telefoonkabel was ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Roodborstjes brachten kinderoperette Het kinderkoor „De Roodborstjes' kwam vrijdag in het Eigen Gebouw voor het voetlicht met de kinderoperette „Zigeunerleven" van A. J. van der Knaap. In deze operette zien we een marktplein waar de dorpsbewoners hun inkopen doen. Op zeker moment komen de zigeuners met hun meeslepende mu ziek en als zij vertrokken zijn blijkt ook Tony verdwenen. Men geeft de zigeuners de schuld en vindt het kind daar later ook inder daad. Doch het kind was niet zoals men dacht geroofd door de zigeuners, maar in het bos verdwaald en mocht de nacht in het zigeunerkamp door brengen. Zo loopt het allemaal goed af. Onder leiding van mevrouw Otting- van Mastrigt werd het stuk met veel enthousiasme ten tonele gebracht, ter wijl de pianist Cor Huydink op vaar dige wijze begeleidde Naar wij vernamen hoopt men woens dag naar Ochten te gaan om daar de bewoners van het bejaardentehuis van deze operette te laten genieten. Verpleeg inrichting voor psychisch gestoorde bejaarden Donderdag 12 mei a.s. de „dag van de verpleging" zal op het terrein van het Streekziekenhuis in Bennekom de by dat ziekenhuis behorende protes tants christeiyke verpleeginrichting voor bejaarden officieel door Z.K.H. Prins Berhard worden geopend. De Medisch direkteur, dr. L. M. Brans was bereid het volgende over dit werk te vertellen: „Ons streven is er op gericht om in deze verpleeginrichting ook de geestelijk gestoor de bejaarden zo vee ^gelijk te laten profi teren van de moderne inzichten in de psy chiatrie. De verpleeginrichting die 150 bed den telt, zal nauw samenwerken met het be staande ziekenhuis, terwijl in de toekomst op hetzelfde terrein een reaktiveringscentrum voor chronisch zieken (200 bedden) wordt gebouwd. Deze drie inrichtingen zullen nauw is op Koningin?dag tot 1 uur geopend. met elkaar samenwerken met een gemeen schappelijke medische staf en één direktie. Op dez» wijze trachten wij een optimale ver zorging van deze drie categorieën van patiën ten te waarborgen. De 150 bedden voor psychisch gestoorde bejaarden zijn verdeeld over 5 paviljoens, waarvan 4 van 35 bedden en één kleiner pa viljoen voor ernstig zieken. Per paviljoen van 35 bedden zijn 5 dagverblijven beschikbaar. De patiënten worden overdag in kleine, op elkaar afgestemde, groepjes beziggehouden. Dit bevordert hun lichamelijke konditie en leidt tevens tot een gezonder en rustiger nachtrust. De bezigheden die door de patiën ten worden verricht zijn zoveel mogelijk afge stemd op hun vermogens en hebben daardoor een therapeutisch effekt. Zo kent men ar- beids-, bezigheids- en bewegingstherapie wel ke onder leiding staan van ervaren krachten. Daarnaast wordt veel aandacht besteed aan het blijven voortbestaan van familiekontak- '.en. De psychisch gestoorde bejaarden lijden vaak tevens aan lichamelijke aandoeningen en een adequate behandeling daarvan leidt op zichzelf reeds vaak tot verbetering van de geestelijke funkties. Het is mede daarom dat een nauwe samenwerking met het ziekenhuis van zo groot belang is." Cr. Th. J. M. Rys- senbeek, achter de lessenaar tijdens het uitspreken van zfjn rede ter gelegenheid van de opening van een nertsvoederfabriek aan de Middelbuurtse- weg. Wat het eerste huis op de maan zou kunnen worden, is onlangs voorgesteld aan de research-afdeling van de NASA, het Amerikaanse Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart Het ontworpen prototype is opblaasbaar en ca 2,10 meter hoog en 4 meter lang Als het in opdracht van de NASA ver vaardigde ontwerp wordt goedgekeurd, zou het twee astronauten gedurende veer tien dagen op de maan kunnen huisves ten De constructie is vervaardigd met ge bruikmaking van uiterst dunne staaldraad en andere flexibele materialen In het „maanhuis" kan een temperatuur worden gehandhaafd van 75° F, belangrijk in ver band met de extreme temperatuurver schillen op de maan Behalve het maan huis zelf zal door de ruimtecapsule te vens de bijbehorende apparatuur worden meegevoerd. zmIs een energie leverende generator een temperatuur regelaar en water- en zuurstof tanks Het Interieur bevat twee slaapplaatsen plus diverse voorzieningen die het verblijf in de tij delijke behuizing zo comfortabel moge lijk moeten maken. In vergelijking met de mogelijkheden die de ruimte capsule biedt, ligt het grootste voordeel van het systeem in de vele lan gere periode die de astronauten op de maan kunnen doorbrengen Volgens Good year zou de praktische toepassing van het „maanhuis" nog vóór 1970 een feit kunnen zijn In tegenstelling tot het bericht dat wij dinsdag j.l. publiceerden is onze agent voor Rhenen voorlopig door onvoorziene ostandigheden opnieuw JULIANASTRAAT 20 - RHENEN Voor opgave als abonné, verhuizing, klachten etc. wende men zich dus vanaf he den weer tot dat adres. Uitg. Rhenens Nieuwsblad „De Vallei'

De Vallei | 1966 | | pagina 1