Raw 'p staat TIJDELIJK bij REMIA margarine prachtig tafelmes cadeau! HUM ARAM alleen ^uinbouwlioekje Kruiswoordpuzzel R 67 Nieuwsblad „DE VALLEI" donderdag 28 april 1966 11 De Gouden Cobra VEENENDAAL AMERONGEN I Verschijnt bIs bijlage van hei streekblad ..DE VALLEI' 1 onder redactie van Tante Jos- ONZE JARIGEN. 30 april Ria van Schuppen 30 Otto Takken 30 Jannet Sukkel 1 mei Anneke Chaudron 1 Ina van Eden 1 Ton Bouman 2 Lia v. Veenendaal. Amerongen 2 Rietje Doornenbal 2 Ria Sanders 3 Simone Stevens, Rhenen 3 Co de Kamper 3 Bart de Rooij 3 Bertus de Rooi 3 Koos Braafhorst 3 Rob Kroesbergen 3 Tineke Datema, Wageningen 4 Gert van de Pavert 4 Wilma v. Engelenburg 5 Marian Bos 5 Ada Voorsluys 5 Lenie Bruxvoort 6 Corrie van Veenendaal Alle jarigen heel hartelijk gefeliciteerd en een onvergetelijke dag toegewenst. HALLO ALLEMAAL. Jammer genoeg is er deze week hele maal geen zilverpapier binnengekomen voor de blinden in Arnhem. Heel jammer, maar best te begrijpen hoor! Waarschijnlijk zijn jullie afgelopen dagen zó druk geweest met het maken van hoedjes, petjes, slingers en andere Oranjeversierselen, dat het bijeenbren gen van zilverpapier een beetje in het vergeetboek is geraakt. Is het niet Om nog eventjes op 30 april terug te komen: Weten jullie dat er in Veenen daal kinderrolwedstrijden georganiseerd worden Lykt je dat niet enig? En nu maar hopen op mooi weer hè. Komen jullie gauw weer eens langs? Per slot van rekening kan ik zonder jullie hulp niets beginnen. En we willen toch allemaal de blinden met onze hulp gelukkig maken, niet waar? Doe dus maar extra je best en tot kijk! Tante Jos. Ovalen en cirkels. Figuur a. A. Het is niet gemakkelijk om mooie Correspondentie te richten aan f Tante Jos per adres: Parallelweg 10 - Veenendaal ovalen te tekenen, maar het is heel een voudig als je het zo doet: sla twee spij kertjes in een onderlegger en bind een touwtje er tussen in. Het touwtje moet een beetje langer zijn dan de afstand tussen de spgkers Druk je potlood tegen het ene eind van het touw en volg het rond tot het andere eind. En dan heb je het ovaal. Vanzelfsprekend hangt de grootte van het ovaal af van de afstand tussen de twee spijkers en de lengte van het touwtje. B. We laten je hier een primitieve passer zien, die heel bruikbaar is om grotere circels te maken dan je met je eigen passer kunt maken. Neem een strook karton, trek er een lijn op in het midden en maak dan enkele gaatjes op de lijn op gelijke afstanden: druk een punaise door het karton in het midden van het papier. Zet het potlood door het gat in het karton en draai de strook met het potlood zoals je op de tekening kunt zien. Op deze manier kun je cirkels van diverse afmetingen maken. Figuur b. Een grappige kleine olifant. Plak de tekening op een stuk karton en knip dit uit. Knip de cirkel boven de slagtanden uit en buig de twee steunen bij de poten naar achteren. Steek je vinger door het gat bij wijze van snuit en gebruik twee andere vingers als de achterpoten waarmede de olifant over de tafel loopt. Als je een stuk goed over je hand legt, ziet het er erg natuurlijk uit. Figuur c. Tommy en de otter. Tommy en zijn vader gaan óamen een wandeling in het bos maken en vinden daar sporen in de sneeuw van diverse wilde dieren. Een haas. een vos en an dere Maar een van de sporen toonde een lijn tussen de afdrukken van de poten „Dat is het spoor van een otter", zei Tommy's vader, „en de Ign is van de staart van de otter. Er zijn veel meer otters dan de mensen wel denken. Je ziet er niet veel doordat ze verlegen beesten zijn, en gewoonlijk komen ze pas tevoorschijn als het donker wordt. Ze leven in meren en rivieren, waar ze de ingang avn hun hol aan de oever onder de oppervlakte van het water hebben. Maar de sporen in de sneeuw bewijzen, dat ze, indien nodig, zich een heel eind van hun hol over land kunnen verplaat sen. 1 j 7RPi Remia Zilver, Remia Planten, Remia Zweedse Kroon Oem margarinj REMIA MARGARINEFABRIEKEN N.V.- DEN D0LDER Figuur d. De wijze uil. Deze uilen zien er uit alsof ze een bij eenkomst houden. Ze lijken allemaal erg op elkaar, maar er zijn er maar twee, die er precies hetzelfde uit zien. Kun je de twee kinderen helpen om deze te vin den? Het antwoord vind je op pagina •g ua i -on :*Pini buiSbó do §bbja ap uba pjooauub wh Met een luide verwensing verlaat Ares de ka juit, grendelt de deur en stapt aan dek. Abdul lah, de moor, komt hem, druk gesticulerend tegemoet. „Die oude tovenaar had gelijk," schreeuwt hij opgewonden. „Daar Een twee master onder volle zeilen En Merlin heeft die schuit al herkend als het kapersschip van die kerel, die ik vlak voor ons vertrek over de kling joeg In haar kajuit wrikt Ambre trilend van emo tie aan het raam. Knarsend op de verroeste scharnieren draait het raam eindelijk open. Haastig buigt zij zich naar buiten en een golf van ontroering slaat door haar heen. Daar, op nog geen kilometer afstand, koerst onder vol zeil een tweemaster in hun kielzog. En onmid- delijk herkent Ambre haar „Zeekoningin", het schip, waarop zg heel haar jeugd heeft doorge bracht. „Vader Aram juicht haar stem over de golven. Met een van vreugde stralend gezicht haakt ze de scheepslantaarn van het plafondé „Nog juist op tijd om de feestverlichting aan te steken," lacht ze met een blik op de by na op gebrande kaars in de lantaarn. GESLAAGD De heer Kees Draaijer, Patrimonium laan 7 in Veenendaal is dezer dagen bij de in Utrecht gehouden examens voor het Handels-Technisch diploma Brood- en Banketbakker geslaagd. KORFBALNIEUWS Zaterdag 30 april (Koninginnedag) speelt het le twaalftal van de SKF om 15.00 uur tegen het twaalftal van Am sterdam-Zuid. De junioren 2 van SKF spelen reeds om 13.30 uur daaraanvoorafgaand een vriendschappelijke wedstrijd tegen SKF junioren I. VOOR DE HOCKEY- EN TENNIS- LIEFHEBBERS De NTS heeft a.s. zondag tussen 13.55 en 17.00 uur een reportage ingelast van de interland Hockeywedstrijd Neder landKenia. Verder zal men de Tennisinterland om de Davis Cup tussen Nederland en Ier land op de TV kunnen zien. Om 4 uur wordt het een en ander onderbroken voor de sport- en toto-uitslagen. Het koude, gure weer, dwingt ons om de zakjes bloemzaden rustig op hun plaatsje te laten liggen. Stoort u zich niet aan het op de zakjes aangegeven: „zaaitijd vanaf half april", doch wacht gunstig weer af. Uitzaaien der bloemzaden bij koud en nat weer is totaal funest „weg zaad, weg geld" en de liefhebberij krijgt een knauw. Zaden ontkiemen alleen bij warmte! Wacht zonnige dagen af en wan neer de zon enige dagen de grond heeft gekoesterd en deze heeft ver warmd, ja, dan kan men diverse zaden aan de grond toevertrouwen. Hopelijk wordt het spoedig echt voorjaarsweer. Onze hoop is geves tigd op mei, want Onze Noordse April, helaas ivas zeer arm aan zonneschijn. Hij kon koud, zo droef, zo guur. als kon het november zijn. Zó was het nu, de kou en regen plaagde ons iedere dag. We gaan naar Pinkster toe, en nog steeds wordt de „Z/ieue T>ente"verwacht. Is het echte voorjaarsweer in het land gekomen dan strekken wij onze stijf geworden spieren en stappen de groentetuin in om de zomerbieten uit te zaaien. Voor winterbieten is het nog te vroeg, beter is het hier mee nog twee weken te wachten. Tegen half mei is de meest geschik te tyd, doch eind mei kan het ook nog wel met goed resultaat. Zaai de zomerbietjes op rijtjes en dun de plantjes later uit op een onderlinge afstand van ongeveer 10 cm. De rij tjes moeten een tussenruimte hebben van ongeveer 20 cm. Radijsjes kan men nu nog wel zaaien. In de laatste week van mei zaaien we een zomer- soort, o.a. de ijskegel. Met warm weer wordt radijs voos. de zomersoort „ijs kegel" heeft daar niet zoveel hinder van als de soorten die in het vroege voorjaar worden uitgezaaid. Raapstelen, worteltjes en spinazie kunnen ook nog wel gezaaid worden. Neem echter voor spinazie nu niet de soort met scherp zaad zoals vroeg in 't voorjaar, maar neem nu een soort met rond zaad omdat deze niet zo spoedig gaat doorschieten. Zaai de spinazie nu ook dunner uit, want de plantjes moeten in de nu komende tijd wat meer ruimte hebben. Dit om te voorkomen dat er ziekte optreedt Rabarberstelen kunnen nu wel ge trokken worden Zoek de dikste ste len uit, de dunnere groeien dan flink door. De stelen worden met een ruk van de plant afgetrokken. Om flinke dikke stelen te verkrijgen vraag ra barber een zware bemesting, koegiei is uitstekend, een ideale bemesting is kippemest. Een kolenschep vol kippe- mest op 10 liter water verdunnen en dit mengsel opgelost rondom de plant gieten. Houd de grond tussen de aardbeien goed los. Bij droog zonnig weer moet men de bovengrond losschoffelen. De zonnewarmte (dit voorjaar tot op heden verstek laten gaan) kan dan in de grond doordringen en het fgne on kruid wordt meteen vernietigd. Zit ten straks de pollen vol vruchten dan is het moeilijk om te schoffelen. De wasbloem (Hoya). Een zeer sierlijke en rijkbloeiende klimplant of hangplant van het interieur en de liefhebber(ster) is ongetwijfeld wel de Hoya belle veelal „Wasbloem" ge noemd. Het is een oude klassieke plant voor de kamer, die tot de dank bare altyd groene rankende planten behoort en schoon bloeit. De wasach tige bloemen geven een heerlijk geur tje. De geurende bloemsterren staan gegroepeerd tot een rond scherm en geven honingdrupjes af. Echt iets bij zonders! De kleui dei bloemen is roomwit, lot zacht rose, met een rood hartje Het is dus wel de moeite waard om een Hoya in bloei te brengen De plant vraagt een lichte plaats voor het raam. warmte moet zij hebben. Echter mogen de felle zonnestralen haar niet bestralen Dus hiertegen in de middaguren beschermen. Ver plaats haar zo min mogelijk want dan vallen de knoppen er af. Na de bloei mag het bloemscherm er niet uitge knepen worden zoals men dat bij an dere planten persé moet doen. Bij de Hoya is het aldus: op het oude bloem- beginsel ontwikkelen zich steeds weer nieuwe bloemen, jaar najaar. Wilde wasbloem niet bloeien, dan zijn daar voor verschillende oorzaken aan te wijzen. Teveel water, te vaak of te sterke toediening van bemesting en teveel gieten in de winter is schade lijk voor de plant. Zij moet in de win termaanden rusten. Dan moet net zo veel water worden gegeven, dat de potkluit niet verdroogt. Tijdens de groei goed sproeien. Wil men een wasbloem stekken? Neem dan een stek van een goed bloeiende plant Misschien dat een kennis er u aan kan helpen. Koopt men een jonge plant zonder knoppen, dan hebt u Kans dat deze afstamt van een slecht bloeiende moederplant. U hebt dan wel een decoratieve plant, maai op oloemen zult u tevergeefs wachten Wie zich een Hoya aanschaft, ik raad u sterk aan dat te doen, zie toe dai de plant knoppen heeft. De bloemis ten verkopen deze planten steeds met knoppen. Zijn er geen knoppen te 'Jen, dan niet kopen. Het zal u, mevrouw W. van S.-R te 3., thans duidelijk zijn wat de redenen zgn dat uw Hoya het „vertikt", zoals u schrijft, niet bloeien wil. Koop een jonge plant met knop en u bent er van verzekerd dat zij bloe men voortbrengt. Handel verdei zoals ik hierboven aangaf en ongetwijfeld zal succes niet uitblgven. E. J. Crijsen - Rhenen NUTSSPAARBANK BIJNA AUTOMATISCH De werkzaamheden in verband met de vernieuwing van de administratie by de Nutsspaarbank zyn vrijwel voltooid. Vrijdag 29 april zullen in Wageningen een 4-tal ponsmachines arriveren, waar op alle vijfers van de diverse admini straties in de verschillende plaatsen, waaronder Veenendaal, verwerkt zullen worden. Indien dit gebeurd is, dan zullen de gegevens van de ponsbanden in het geheugen van de machine gevoegd wor den. Het is aan te nemen, dat met de werk zaamheden, die het omschakelen van het handwerk op het machinale werk met zich mee brengt, binnen 10 dagen voltooid zullen zijn. In de tweede week van mei zal men dan dus de beschik king gaan krijgen over alle gegevens van de spaarrekeningen, zodat iedereen a la minute geholpen kan worden. Uiteraard zal het personeel van de spaarbanken nog wel aan het nieuwe systeem moeten wennen, maar hiervoor zal het publiek wel het nodige begrip tonen, omdat op den duur deze om schakeling voor alle partijen voordelen zal opleveren. WANDELMEUWS Zaterdag j.l. heeft de P.B.S.V. de Prin ses Beatrix Sport Vereniging deelgeno men aan een wandeltocht in het oude plaatsje Breukelen. Deze wandeltocht was zeer succesvol voor de Beatrixschool want maar liefst vier prijzen mocht men naar huis nemen. Aan de 10 km af stand nam men deel met vier groepen en daar behaalde zij een eerste, tweede, derde en vijfde prijs. Dit alles trots regen en wind kwamen zij tot dit opmerkelijk succes. KAPPERS HADDEN SUCCES De kleine Veenendaalse kappersclub, waarbij ook de Amerongse kapper G. C. van Doleweerd en zijn zoon zijn aangeslo ten haalden op de finale van het Lands kampioenschap herenkapper te Amers foort een aardig succes. De heer A. Egas te Rhenen werd 3e, de heer G. van Dole weerd jr., 7e en de heer G. C. van Dole weerd 9e beide uit AmerongenDe heer H. Visser te Veenendaal sleepte het diploma van verdienste in de wacht. Het concours ging uit van de C.B.T.C.K. I |2 '3 U 15 |6 I I 17 |S 9 h0 Jll |12 I 19 I p 21 I 22 23 p 25 26 I 27 2ft I» OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL R 6b Horizontaal: 1. tientje; 7. trainen; 13. oei; 14. uur; 15. man; 16 vla; 17. t.t.; 18. Ali; 19. m.t.s.; 20 st; 22 esp; 24. gei; 26. blok; 29. troon; 31. tuba; 33 eikel; 35 elk: 36. gagel: 37 LL; 38 Dee; 40. brt; 41. s.s.; 42. verfoei; 43 Po; 45 Ier; 46 A N P 48 om; 50. anker; 52. Inn; 54. tetra; 56. leep; 57. netto; 59. Thea; 60. kol; 61. opa; 63. da; Horizontaal: 54. goud (fr.) 24. 1. bestuurder 55. bloeiwijze 26. 7. olang 57. vogelproduct 28. 13. soort 58. zoogdier 29. 14. werkelijk 61. onmeetbaai getal 31. 15. lidwoord 62. gemanierde vrouw 34. 18. klein vertrek 63. kleur 36. 20. niet dicht 65. vod 37. 22. sappig 66. Europeaan 38. 25 klein persoon 68. huidopening 40. 27. werelddeel 70. kiften 4 4. 29. meterton 72. bedreigd 46. 30. speelgoed 73. dierengeluid 48. 32. spil Verticaal 49. 33. voorzetsel 2. landbouwwerktuig 51. 34. uitroep 3. ontkenning van 1 et jaar 53. 35. zijrivier v.d. Donau 4. 54. 37. te gelegener tijd 5. schedelboor 56. 39. verlangen 6. dubbelklank 59. 41 deel v.e. fr. ontken 8. oijwoord 60. 42. ning 9. klacht 62. oude munt 10. uiteinde v.e. spier 64. 43. en anderen 11. drank 65. 45. onverstandig 12. namelijk 37. 47. Nederl. Televisie 16. eng. telwoord 68. Stichting 17. vriend (fr.) 69. 48. zwaardvis 19. vlinderlarve 70. 50. nagerecht 21. pl. in Duitsland 71. 52. slede 23. krantenjongen kenning 65 S.E.R.; 66. Ems; 67. a.v.; 68. ijle; 70. eis; 72. pro; 73. s.r.i.; 74. nekslag; 75 pardoes Verticaal: 1. totebel; 2. iet; 3. ei; 4. tule: 5. juist; 6. er; 7. tm; 8 ramen; 9. anti; 10. n.v.; 11. els; 12. nathals; 21. ook; 23. pre; 24. gok; 25. rug; 27. lil; 28. ked; 30. olifant; 31. ta.t; 32. bes; 34. lever; 36. grint; 39. eer; 40. Bea; 43. paladijn; 44. one; 45. iep; 47. pet; 48. ore; 49. maanvis; 51. keg; 52. iel; 53 nto; 55. tho; 57 noria; 58. opera; 60. keel; 62 amor; 64. ale; 67. are; 69. e.k.; 71. s.g.; 72. pp; 73. so.

De Vallei | 1966 | | pagina 11