FOTOGRAFIE WEEK CAMERA- NRUiL CAMERA-AHOY Henny Jansen BRUIL OPENDE BETONCENTRALE IN VEENENDAAL MAQUETTE I ZWEMBAD ANNEX SPORTHAL GEREED AXtlE UW oude camera VVZ GEEFT 30 GULDEN KRAAMGELD NIEUWE ASFALTLAAG Nieuwsblad „DE VALLEI" donderdag 28 april 1966 4 ALS ZESDE VAN HET CONCERN Belangrijke gebeurtenis Geen duikel rekken voor Clir. Nat. school II Commissie voor financiën VAN DE Rijwielpad langs Industrielaan exclusief in bonneterie Subisidie vormingswerk Speeltuin in Franse Gat Wethouderssalarissen aangepast AMERONGEN 5 an?bts drcu^e Aan de voorzijde van het gebouwen complex krijgt men dit beeld: in het midden de ingang, links de baden en rechts de sporthal. De maquette van zwembad en sporthal van boven gezien. Linksboven op de foto hal en restaurant, linksonder de baden. Rechtsboven de sporthal en daaronder parkeerruimte en plantsoen. Voor deze foto zijn de daken van de gebouwen verwijderd. WMÊm "xï Vrydagmiddag vlogen boven Veenendaal drie sportvliegtuigen, die middels de volgende slepen: „Betoncentrale EBC Veenenaal, Betoncentrale Hendriks Veenendaal en Vervoer met 27 DAF-trucks", de Veenendaalse bevolking op de opening van een nieuwe betoncentrale van het Bruil-concern de zesde op merkzaam maakten. Nadat de vliegtuigen enkele rondjes boven de drie grote silo's gemaakt hadden kon om goed half vjjf de heer D. J. Bruil sr. op het spreekgestoelte ervoor plaats nemen, om de vele belangstellenden te verwelko men. Onder de belangstellenden waren, behalve veel architecten en aannemers, ook de burgemeester en twee wethouders van Veenendaal en de wethouder van Openbare Werken van Ede. In zijn welkomstwoord memoreerde de heer Bruil het feit, dat hij achttien jaar geleden de eerste spade in de grond gestoken had, als aannemer van wegenbouwwerken. Vanaf die tijd da teert een goed samenspel met de ge meenten. Men wordt tegenwoordig wel eens angstig, als men de bedragen ziet die ermee gemoeid zijn om met de tijd mee te gaan, maar ze zijn noodzakelijk al dus de heer Bruil. De heer Bruil die allen dankte, die aan het tot stand komen van deze cen trale hebben bijgedragen voor hun diensten. Verscheidene personen wer den met name genoemd, waaronder de chauffeurs, wier verantwoordelijke taak in deze nog eens gememoreerd werd. Voordat de heer Bruil het woord gaf aan de Burgemeester, bood hij namens het bedrijf aan de gemeente Veenen daal 100 m3 beton aan voor het over dekte zwembad. De gemeente Ede kreeg, te verdelen over de baden in Ede en Bennekom eveneens 100 m3. De burgemeester van Veenendaal, mr. dr. J. Hazenberg, begon met te zeggen, dat hij het altijd moeilijk vond een be paalde gelegenheid te kwalificeren. Het was voor hem altijd moeilijk aan te geven hoe belangrijk een bepaalde ge beurtenis voor Veenendaal was. Geluk kig had hij ontdekt, dat gewoonlijk, in- Door het bestuur van de christelijk nationale school II zyn by het gemeen tebestuur verschillende voorzieningen aangevraagd, als leerlingensets voor een drietal klassen, het bijbouwen van een bergplaats voor gymnastiekmate- riaal, het beplanten van een strook grond by de speelplaats en het plaat sen van klim- en tuimelrekken. Ten aanzien van het laatste stelt het college zich op het standpunt, dat deze rekken alleen voor de aanvang van de schooltijden en tijdens de pauze ge bruikt zullen worden. Volgens het col lege behoren deze toestellen daarom niet tot de leermiddelen, zodat het de raad voorstelt ten aanzien van dit punt afwijzend te beslissen. De overige aangevraagde voorzienin gen zouden dan wel goedgekeurd moe ten worden, omdat deze, zoal$ dat heet, de normale eisen aan het geven van la ger onderwijs niet overschrijden. De commissie van bijstand voor fi nanciën en belastingen moet aangevuld worden, omdat een der leden t.w. mr.1 J. F. van Leeuwen enige tijd geleden is overleden. De commissie bestaat mo menteel uit de volgende leden: wethou-j der Van Kuijk (tijd. vervangen door Koppenberg), C. van Genderen, J. v. d. Haar en B. van Remmerden. De raad moet uit haar midden een vijfde lid kiezen. De plannen voor het overdekte zwem bad en de sporthal ir. Veenendaal zijn nu zichtbaar gemaakt. Maandag werd de maquette voor dit project, vervaardigd door de Coevordense architect Wierenga, getoond. Reeds in 1962 werd door de raad een eerste krediet beschikbaar gesteld om tot het maken van een plan voor een zwembad en sporthal over te gaan. Nu, byna drie jaar later is de eerste fase van de voorbereiding gereed. Indien de rijks goedkeuring, die spoedig verwacht wordt, afkomt kan met de aanleg van het pro ject begonnen worden. Het ontwerp van de heer Wierenga, waarmee een bedrag van rond 4,5 mil joen gemoeid zal zijn, zal Veenendaal j een voorsprong geven op het gebied van sportfaciliteiten boven veel gemeentes, waaronder grotere. Het geheel bestaat uit een tweetal baden, een instructiebad en een wedstrijdbad met een 25 meterbaan, j een sporthal met een tribune die plaats biedt aan 600 mensen en een restaurant. Het instructiebad, zal geheel geschei den zijn van het wedstrijdbad, zodat on geoefende zwemmers niet gemakkelijk in het verkeerde water terecht zullen kun nen komen, bovendien wordt het lesge ven niet gehinderd door de zwemmers. De wedstrijdbaan krijgt een oppervlakte van 15 x 25 meter, zodat het ook voor water- polo-wedstrijden geschikt zal zijn. Bij het grote bad worden douches en kleedruimten gebouwd, terwijl bij het in structiebad kleedlokalen gebouwd, die zo ingericht zullen zijn, dat twee klassen te gelijk zich kunnen aan- of uitkleden, zon der dat zij hinder van elkaar hebben. Rechts van de hal, die zwembad en sport zaal met elkaar verbind worden de tech nische installaties ondergebracht. De sporthal krijgt een oppervlakte van 45 x 27 meter, bovendien nog een tribu ne voor 600 mensen. Op de verdieping boven het zwembad en de sporthal zal een restaurant worden gebouwd. Zowel de gebruikers van de sporthal, als de zwemmers zullen van dit restaurant gebruik kunnen maken. DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL Gratis: „FOTOMAAT" Handig hulpmiddel by het fotograferen. is f 7,50; f 10,—: f 15,— of f 20,waard. Foto- en Filmwedstryd vraag by ons wedstrijdvoorwaarden. Zandstraat 7 Veenendaal Op het deel van de Industrielaan, ussen de Njj verheidslaan en de Groe- neveldselaan zullen voetpaden en een rijwielpad worden aangelegd. De werkzaamheden aan het rijwiel pad aan de noordzijde van deze weg zijn vrijwel voltooid. Aan de zuidzijde van de weg loopt het rijwielpad echter slechts tot de Nijverheidslaan. Het college stelt de raad nu voor aan de zuidzijde een rijwiel- en voetpad aan te leggen, de weg zelf van 6 tot 9 meter te verbreden en aan de noord zijde het rijwielpad van 2 op 3 meter te brengen, met daarnaast een voet pad, omdat dit nog ontbreekt. Maandagavond werd in het OCB-gebouw de twintigste jaarvergadering van de VVZ gehouden. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer Van de Wal, dat in het afgelopen verenigingsjaar het totaal aantal leden is toegenomen met 451, tot 17.151 personen. Door de verhoging van de premie voor de vrijwillig verzekerden, welke 1102 leden van het totaal uitmaken, was voor het eerst sinds enkele jaren weer een batig saldo op de rekening voor deze leden. Dit kwam echter mede door het feit, dat er vrij weinig uitkeringen voor deze categorie hadden plaatsgevonden. Het bestuur kon daarop niet ingaan, omdat deze verstrekking uitsluitend als een tegemoetkoming in de kosten van gezinsverzorging gezien moet worden, en die blijven bij de geboorte van een meerling gelijk. Uit het verslag van de penningmees ter bleek, dat de inkomsten van de ver eniging over het verslagjaar een be drag van 123.537,54 beliepen. Op deze vergadering werd door het bestuur voorgesteld de tegemoetkoming in het aanscha'fen van een brilmon tuur te brengen van 9 op 12 gulden voor personen boven de 15 jaar. Voor kinderen wordt dit i.p.v. f 6,— f 9, Als een tegemoetkoming in de kos ten voor het verkrijgen van Kraamhulp stelde het bestuur voor een eenmalige uitkering van 30,— te doen. Deze uitkering zal gelden, indien van een echtpaar een der leden tenminste 9 maanden verzekerd is geweest, ter wijl voor het tweede en volgende kind bovendien de bepaling geldt, dat alle kinderen ook verzekerd moeten zijn. Ook voor ongehuwde moeders zal de uitkering gelden. UI. de vergadering kwamen stemmen op om bij de geboor te van een twee of drieling het bedrag Uitgegeven werd aan Verpleeggelden Geneesmiddelen Specialistische hulp Vervoer Brilmonturen Gebitten Gezinsverzorging 18.429,95 1.345,43 5.581,90 3.227,85 9.333,— 6.780,— 5.874,50 en nog diverse andere kleinere posten, te verdubbelen of te verdrievoudigen, tot een totaal bedrag van 59.724,36. dien er iets van belang gebeurde in zijn gemeente, het altijd regende en daar de regen vrijdagmiddag geen verstek liet gaan, was objec&ief uitgemaaikt, dat dit een belangrijke gebeurtenis was, aldus de burgemeester, die zei dat hij met zeer veel genoegen achter de door hem geliefde oranje en rood-wit- en-blauwe kleuren was gaan staan. De burgemeester was tot de ontdek king gekomen, dat dit een familieaan gelegenheid was, omdat drie heren Bruil plus de heren Alberts en Berk hof aanwezig waren. Hij zei, dat de familie Bruil trots mocht zijn, niet al leen op deze centrale, waarbij de men selijke factoren die altijd de moge lijkheid geven tot het maken van fou ten zoveel mogelijk uitgeschakeld waren, doordat ze door slechts drie man bedient hoeft te worden, maar op al hetgeen in de loop der jaren bereikt werd. Het vestigen van deze centrale hielp volgens d burgemeester, hem in zijn streven op goede voet te komen met de omliggende gemeenten. Er wordt door het vestigen van deze centrale me gewerkt aan het bindende elemen in he gemeentelijke beleid tus sen Veenendaal en de omliggende ge meenten, aldus de burgemeester, die na dank voor het geschikbaar stellen van de 100 m3 beton voor het overdek te zwembad waarvan hy nog altijd van oordeel is, dat het een van de bes te voorzieningen voor Veenendaal zal zijn door het drukken op een groe ne, dus veilige, knop de installatie in bedrijf stelde met het volstorten van de eerste betonwagen. De heer Bruil dankte de burgemees ter en de wethouders De Ruiter en Koppenberg voor hun aanwezigheid en vertelde dat hij vrijdagmorgen tot de ontdekking gekomen was, dat de cen trale een naam moest hebben. Om twaalf uur had hij de naam „De Val lei" bedacht. In een uur tijd was het bord geschilderd en opgehangen. Tijdens een geanimeerde receptie in hotel de Korenbeurs werd nog door verschillende relaties van het Bruilcon- cern gesproken, waaronder ook door de Wethouder van openbare werken van Ede, de heer M. Wiegeraadt. De heer Bruil dankte hier ook de firma Dooyeweerd uit Harderwijk, die het timmerwerk voor de centrale ver richt had. Een karwei van normaal 25 werkdagen was nu in tien gefikst, door vrijwel dag en nacht door te wer ken. De heer van Dooijeweerd zei hier op, dat hij blij was, dat hij ondanks het slechte weer had kunnen meewerken de centrale op tijd gereed te krijgen. Markt 7 Veenendaal ZATERDAG GEHELE DAG GESLOTEN! Door de vorst zyn deze winter di verse wegen in Veenendaal aangetast. Vooral de wegen die een zeer inten sief verkeer hebben te verwerken hebben veel van de vorst en voor al de pekel te lijden gehad. Het college stelt de raad voor een aantal van deze wegen van een nieuw wegdek te doen voorzien, omdat indien dit niet gebeurt voor de komende win terperiode deze wegen na die periode volkomen en bijna onherstelbaar ver nield zullen zijn. Herstel zou dan grote uitgaven met zich mee brengen. De voor het aanbrengen van een nieu we slijtlaag in aanmerking komende wegen zijn: de Kerke wijk tussen de Bergweg en de Hoofdstraat, de Hoofd straat, de Hoogstraat en het Zwaaiplein en de Munnikenweg. De Hoogstraat is niet alleen door de winterinvloeden slecht, maar ook door de recentelijk plaatsgevonden hebbende wegopbrekingen, zodat reparatie voor deze weg in geen geval overbodige luxe is. De Stichting Vorming Bedrijfsjeugd ontvangt telkenjare 'n subsidie van de gemeente Veenendaal, ter grootte van 20% voor de uit deze gemeente af komstige leerlingen. Dit werd altijd ge daan, omdat door ryk en provincie slechts 60 en door particulieren slechts 20°/o van de onkosten gedekt werd. De rijkssubsidie is echter met terug werkende kracht tot 1 januari 1964 ver hoogd. In etappes zal deze subsidie zelfs het totale bedrag, besteed aan leerlin gen beneden de 18 jaar gaan dekken. Voor leerlingen boven de 18 jaar blijft de subsidie echter op het oude peil. De gemeente Veenendaal zal daarom, indien de raad het voorstel van b. en w. in deze volgt, 20% subsidie geven op de kosten, die niet voor tenminste 80% door andere bijdragen gedekt worden. In het Franse Gat zal door de ge meente een speelterrein voor de kin deren uit deze wijk worden aangelegd. Dit terrein komt te liggen op een stuk grond, dat begrensd wordt door de P.P. Rubensstraat met de Aart de Gelder- straat en de Karei Fabritiusstraat. Het zal bestaan uit een kleuterspeel plaats met zandbak en een terrein voor de oudere jeugd waarop diverse toestellen geplaatst zullen worden. Het geheel wordt omgeven door een mei doornhaag en een beplantte; met hees ters. Tegelijkertijd wil het gemeentebe stuur op dit terr aan de zijde van de Rubensstraat en de Gelderstraat een ongeveer twee meter breed trottoir leggen. De Rubensstraat krijgt tevens daar een vijfentwintig meter lange par- keerstrook. '■fc In verband met de reconstructie van het kruispunt Hoofd- straat-Zandstraat- Nieuweweg-Hoog- straat heeft men het zebrapad in de Hoofdstraat verder van het kruispunt afgelegd. Ook het verkeerslicht is •'erplaatst. De burgemeester stelt de raad voor de salarissen van de wethouders in de gemeente Veenendaal te verhogen. Vol gens de normen van G.S. moeten aan wethouders in gemeenten tussen 24.001 en 30.000 inwoners liggen tussen f 8.700 en 13.500. In 1965 waren deze bedragen resp. f 7.550 en f 12.000. De burgemeester acht deze normen aanvaardbaar en stelt dan ook voor de salarissen te verhogen. In het jaar 1965 werd de wethouders een salaris betaald van f 10.200, ofwel ongeveer 85% van het maximum toegestane bedrag. Voor 1966 moet het salaris dan ook gebracht worden op f 11.160 per jaar. Bovendien stelt de burgemeester voor het salaris van de wethouders te kop pelen aan het aantal inwoners, waarbij dan bij 30.000 inwoners het maximum geldende salaris voor bovengenoemde groep zou gelden. Indien de gemeente meer dan 30.000 inwoners zou krijgen, dan zouden de normen voor de groep van 30.000 tot 40.000 inwoners moeten gelden, waarbij voor iedere 1.000 inwo ners 10% van het verschil tussen mi nimum en maximum als „loonsverho- gipjg" gegeven moet worden. DINSDAGAVOND A.S. RAADZAALCONCERT Door bemiddeling van mevrouw King- ma is het Nut in staat dinsdagavond a.s. 3 mei in de raadzaal een concert te organiseren. Een strijkerskwartet zal werken uit voeren v. Luigi, Bocherini, Jos. Haydn, L. van Beethoven en Paul Hindemith. De medewerkers aan het kwartet zijn Jack Drop, le viool; Piet van Wees, 2e viool; Hendrik Bolkestein, altviool en Maaike Zimmerman, cello. Voor de muziekliefhebber belooft dit concert een bijzonder mooie avond te worden. BESTUURSWIJZIGING HAZENBERG In het bestuur van het Dierentehuis De Hazenberg te Amerongen is een kleine wijziging gekomen. De heer R. R. Mulder, die zich destijds bij de bestuurs crisis had beschikbaar gesteld als pen ningmeester zal, wegens drukke werk zaamheden, dit werk per 1 juni neer leggen. Tot zijn opvolgster is benoemd mevr. H. Braam-Unger, die de heer Mulder reeds geruime tijd bij zijn werk assis teerde en dus met de gehele gang van zaken op de hoogte is. JEUGDBOND E.C. AMERONGEN Zaterdag 30 april en zondag 1 mei zal op het Zendings Diaconessenhuis een jaarvergadering gehouden worden van het Nederlandse E.C. Verbond. Zaterdagavond is er een samenkomst met dia's over het werk van de Engelse E.C. Aanvang 8 uur. Zondagmorgen wordt er in het Dorps huis een gezamelijke dienst gehouden welke zal worden geleid door ds. J. Smink, E.C.-leider te Zwolle, aanvang 10 uur. 6 Zondagmiddag te 15.00 uur is er een samenkomst in de Kerkzaal van het Zendings Diaconessenhuis. Vrienden en belangstellenden worden hierbij hartelijk uitgenodigd tot het bij wonen van deze samenkomsten. Beroepen Door de hervormde gemeente te Achterberg is een beroep uitgebracht op ds. S. de Jong te Houten. Classisvergadering De najaarsvergadering van de clas sis Amersfoort der chr. geref. kerken zal gehouden worden op 4 oktober a.s. in de chr. geref. Bethelkerk te Veenendaal. Benoemingen Tot ouderlingen der chr. gevet Bethelkerk te Veenendaal zijn geko zen de heren A. G. Schoeman en W van de Weerd. amiliebezoeken. Ds. C. Langbroek, chr. gerei', pre- ïkant te Veenendaal, hoopt op 3 me s te vertrekken naar Canada voo, afleggen van familiebezoeken. cot ouderlingen der nerv. wjjkge .eente west te Veenendaal werden gekozen de heren D. Drost en P. N van Galen. Kerkdiensten voor zomergasten. Afgevaardigden van de hervormde gemeenten te Amerongen en Leer- sum, de r.k. kerk, de Ned. prot. bono en de oud-geref. gemeente te Ame rongen hebben samengesproken over de mogelijkheden tot gemeenschap pelijke publicatie van de godsdienst oefeningen. Men wil hiertoe trachten te komen speciaal met het oog op de te verwachten zomergasten. Tot ouderlingen der geref. kerk te Rhenen zijn gekozen de heren van der Lugt, Meiresonne en van Santen en tot diakenen de heren Buzeman en Elzinga. Schriftelijke uitnodiging voor H. Avondamal De leden van de geref. kerk te Brielle worden sinds korte tijd dooi de kerkeraad schriftelijk uitgenodigd tot het deelnemen aan het Heilig Avondmaal. Vaste Paasdatum De Kerk van Engeland heeft in zijn voorjaarszitting met grote meer derheid van stemmen besloten te ko men tot een vaste datum voor hei Paasfeest. Als voorkeur sprak men uit de zondag na de tweede zaterdag in april. Het Tweede Va'ukaanse conciln >prak zich reeds in 1963 uit voor eei invoering van een vaste Paasdatum JIENEN DOOR LIEFDE. Een jaarvergadering biedt vele mogelijkheden. De vrouwenvereni ging „Dient elkander door de lief de" van de Pniëlkerk nam van de gelegenheid gebruik om haar naam waar te maken. Zij hield een collecte, waarvan zij de opbrengst (ƒ54,34) ter hand stelde aan de penningmeester van „Philadelphia", waardoor deze ver eniging geholpen wordt hd&r taak e vervullen. Haar taak, die ook be staat in: Dienen door de liefde. „KERKVOER" Het nieuws van verschillende ker ken levert soms sappige stukjes«op. Zoals deze bijvoorbeeld: „Onlangs vroeg iemand hoe het toch kwam, dat de eerste woorden van een preek de gemeente vaak zo in opschudding kunnen brengen. Nau- wenjKs heelt de dominee een paar woorden gezegd, of je merkt iioe er een hele deining ontstaat onder liet KerkvolK. Hij vroeg zich af, hoe het kwam, dat die eerste woorden zo in geslagen waren. U merkt wel: dit kan nooit een ge oefend kerkganger zijn geweest, an ders had hij het antwoord wel gewe ten. r>e gemeente was namelijk niet diep getroffen door 's predikanten wooruen. De man was nog maar pas begonnen. Het was iets anders. Zo dra de dominee begonnen te breekt voor de gemeente n bijna geheiligd ogenblik aan. Dan gaan de tassen open, opa graait in zijn broekzak, er ritselt papier: de gemeente eet. ik waag het niet, aan deze traditie ie tornen. Die is misschien nog ouder dan de beste liturgische gebruiken. Je kunt net een christenmens ook niet aandoen hem een half uur naar een preek te laten luisteren zonder een kleine hartversterking. Dat zou bijna onmenselijk zijn. Zelf heb ik hiervooi altijd zoveel mogelijk pastoraal begrip gehad. Voordat ik begin wacht ik vaak even om de mensen de gelegen heid te geven hun hartversterking tot zich te nemen. Maar vreemd, zo- lang ik wacht maakt niemand van de gelegenheid gebruik. Soms denk je: toe dan, pak die pepermunt dan! Maar nee hoor, niemand. Pas als je met de preek begint is het of het startsein gegeven is. Dan begint de smulpartij. Zo gaat het overal. Ik dacht zo: als u uw pepermuntje, uw dropje, uw gombal nu eens nam in die kleine pauze voor de preek. Dan kunnen wij er allemaal van het begin af rustig met onze gedachten bij zijn. Gebruik de tijd die u gegund wordt goed. Of dit stukje zal helpen. Ik zou er blij om zijn. Maar ik weet: tradities zijn hecht, vooral die van het alge meen protestants christelijk peper muntje, maar wie weet, wie weet misschien zal het begin van onze pre ken in de toekomst minder deining veroorzaken?" Drie Geref. predikanten In het Kerknieuws van deze week spreekt ds. Van Enk de wens uit, dat indien hij eind volgend jaar zijn ambt wegens het gaan met emiritaat neer legt, de gereformeerde kerk in Vee nendaal over drie predikanten zal be schikken. Dit dringt volgens hem te meer omdat men nu reeds ongeveer 2500 leden heeft, een aantal, dat ieder jaar groter wordt. Van deze drie predikanten zou er eén, zoals nu ds. Ytsma, speciaal met de evangelisatie belast moeten wor den en een ander speciaal met het jeugdwerk. merkelijke enquete De kerkeraad van de gereformeer- f Je kerk in Veenendaal wil weten hoe men in de gemeente denkt over de aanvangstijd van de tweede kerk- i dienst op zondag. Daartoe heeft zij bij het Kerknieuws een enquête-for- i muiier gevoegd, waarop men wensen i een aanzien van de aanvangstijd ken- i baar kan maken, gedurende de zo- meimaanden. De keuze wordt gela- -en tussen de normale tijd van 5 uur. i half 7 en 7 uur. Indien men het ge- I hele jaar een avonddienst wil, dan l kan men dit ook kenbaar maken. De formulieren moeten uiterlijk zondag I 8 mei ingeleverd worden. i

De Vallei | 1966 | | pagina 4