Oranjezon tot dubbel maakte Koninginnedag feest sport D. J. ANBEEK VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN FINANCIERINGEN MOEDER DAG Huize Schuuring REIN KOK Schilder beter en snel met JUWEEL ENAMEL F A. 1 El! M KOK Tentoonstelling V'daalse fotoclub „Camera Obscura" in galerie 't Lanterentje Huibers opende tweede zaak Raad van Amerongen besloot: 6-klassige ULO-school wordt houtbouw Nieuwsblad „DE VALLEI" dinsdag 3 mei 1966 2 Bel Gracia Triumph Play-tex B.H.'s Corsetten Corselets Step-ins Gaines ASSURANTIEKANTOOR MULDER sinds AMERONGEN RHENEN Stralende Koninginnedag deed velen genieten RENSWOUDE KERSVERS ORANJE- COMITE MAAKT UITSTEKEND DEBUUT Officiële bekendmaking VEENENDAAL Korenlaan 15 1 Gelderland 3 BENNEKOM 9 Uw adres voor fijn gebak en dozen bonbons 9 Hazeline taart, heerlijke tulband. 9 Amandelpencé taart enz. AMERONGEN Succes voor EHBO Amerongen Verjaring geldvorderingen BEHANGEN is een Het vuurwerk: knallend einde van een geslaagde dag. In Veenendaal is Koninginnedag goed gevierd, al was de organisatie niet altijd even goed. Het feit, dat het hoofdprogramma van de dag, zoals we het optreden van de Winschotense Kunstrollers toch wel mogen noemen, ruim drie kwartier te laat begon, deed het slagen van het feest geen goed. Het is begrijpelijk, dat het opbouwen van een plankier, dat zoveel mogelijk waterpas moet liggen, op een hellend vlak als onze Markt nu eenmaal is, extra moeilijkheden met zich brengt. Maar dat daarover van 's morgens half elf tot bij drieën aan gewerkt moet worden, is verwonderlijk. Hier deugde iets niet in de organisatie, waarbij in het midden gelaten kan worden, wie de schuld had, het comité Oranjedag, of de vereniging De Molenstad. Het vlag- hijsen op de Markt 's morgens gebeur de ook niet vlekkeloos. In zijn openingswoord voor de fes tiviteiten op deze dag zei Veenendaals burgemeester, mr. dr. J. Hazenberg, dat het hem opviel, dat er zoveel men sen naar de kinderzang gekomen wa ren. Hij dacht dat het er meer waren, dan hij er ooit tevoren gezien had. Hij was blij, dat er feest gevierd werd. Niet alleen in ons land heeft men rede nen om een nationaal feest te vieren, ook het buitenland kent dat. Toch zijn er weinig landen, waar men er zo'n goede reden voor heeft, omdat wij met de miljoenen in ons vaderland tot uit drukking kunnen brengen, dat de ver jaardag van onze geëerbiedigde konin gin een bijzondere dag is in ons volks bestaan. Bovendien is er dit jaar meer dan ooit behoefte om onze blijdschap tot uitdrukking te brengen. Na het voorlezen van het telegram, dat na mens de gehele burgerij was gestuurd, en dat elders op deze pagina is afge drukt, riep de burgervader op tot een driewerf hoera, waarmee spontaan werd ingestemd. De kinderzang, begeleid door Bob van Stempvoort en een drietal trom petters en onder leiding van Gijsbert van Zanten klonk als gewoonlijk vro lijk en spontaan. In de kinderzang werden de ouderen door de dirigent ook betrokken. Om elf uur begon in het Schrijvers park, vlak achter het in aanbouw zijn de gemeentehuis, een watervoetbal wedstrijd, gespeeld door de Veenen- daalse brandweer, waarbij behalve tegen de reusachtige bal, ook veel wa ter op het publiek terecht kwam, wat aanleiding gaf tot grote hilariteit. De Winschotense Kunstrollers deden het uitstekend, ondanks hun slechte start. Zij brachten een show vol vaart en vuur, die niet voor professionele ijsrevues behoeft onder te doen In de avonduren werd door Caecilia een programma van harmoniemuziek geboden in de muziektent. Er was hiervoor een redelijke belangstelling, maar velen in het publiek vonden het gebodene wat zwaar. Er werden zelfs stemmen gehoord, die graag wat „hos"- muziek wilden, zodat zij actief mee konden werken. Vanaf 19 uur, tot over elven werd er door de tieners - en ook wel twens - naar hartelust gedanst op de muziek van The Royal Rockers. Hetgeen deze band met zijn twee drummers pres teert mag gerust gekenschetst worden als boven het gemiddelde van dit soort bands uitstekend. CORSETTENHUIS Hoofdstr 66a - Veenendaal - teL 2976 De ongeveer zeshonderd aanwezigen zullen het er zeker over eens zijn, dat dit initiatief van het Jeugdwerk De Instuif geslaagd mag heten. De gehele dag hebben de medewerkers van de heer Van de Schee aan het gereed maken van de zaal gewerkt, en ook de avond moesten zij er nog hun krachten aan wijden, maar zij weten hun vermoeidheid beloond door het succes. Resumerend valt te zeggen, dat in Veenendaal het officiële feest goede belangstelling gehad heeft, al zijn velen, in plaats van het feest bij te wonen, er met auto of fiets op uit ge trokken om de dag in de natuur door te brengen, waar gezien het weer ook alle aanleiding toe was. Eigenaar: R. R. Mulder Makelaar in Assurantiën n°V' 1922 Kerkewijk 167 Veenendaal Tel. 08385-3000 Vertegenwoordiger: H. Logtenberg, Larikslaan 4, Veenendaal De verjaardag van H.M. de Koningin werd weer op de gebruikelijke wijze gevierd. 's Morgens was er een aubade door de schoolkinderen voor het gemeentehuis met 'n toespraakje van de burgemeester. Daarna 'n rondgang door het dorp met de muziekver eniging. Voor de kinderen werd 's middags in het Dorpshuis een vrolijke film vertoond. Voor de ouderen was er 's avonds in het Dorpshuis een Oranjebal. Wellicht ook door het mooie weer was de opkomst niet zo erg groot Het stemt mij weigerachtig boven deze bespreking „Beeldende kunst te Vee nendaal" te plaatsen. Niet wijl ik de fotografie niet tot de kunsten reken, maar omdat haar beoefening door de meerdere gebondenheid van het esthetisch bewust zijn en de scheppende drang in de mens aan de camera - groter dan bij de kunst van het woord, het penseel, het potlood, het krijt, de guts, de etsnaald, de beitel, de hamer, de stem, de dans, het bouwen - meer reproducerend, minder scheppend of herscheppend, minder verinnerlijkend is en daardoor moeilijker tot kunst leidt. Indien de fotograaf zijn innerlijke bewogenheid in de foto weet te beelden, zijn werk zeggingskracht weet te verlenen door de verborgen aspecten van zijn objecten te openbaren, dan bestaat de mogelijkheid dat hij een kunstwerk schept, niet altijd liefelijk, maar vaak schrijnend, schokkend, verbijsterend. Dat velen de fotografie niet als kunst erkennen is ook ten dele de schuld van haar beoefenaars zelf. Want vooral in het verleden, maar ook nu nog, poogden en pogen zij de wer kelijkheid weer te geven zoals een schilder dat doet. Zij maakten en ma ken nog schilderijen via het negatief. Ik denk hier aan een man als wijlen H. Berssenbrugge die zijn platen re toucheerde en dan eerst afdrukte, schilderachtiger dan een echt schilde rij! Men koos en kiest dan ook schil derachtige onderwerpen. Zo min echter film gefotografeerd toneel mag zijn, evenmin behoort fotografie nageboot ste schilderkunst te wezen. Er is sindsdien veel in de opvattin gen veranderd. Toen Berssenbrugge c.s. nog lieve plaatjes maakten, schiep de Hongaarse schilder en leraar L. Moholy-Nagy reeds zijn fotogrammen, fotomontages en mechanische fanta sieën, zijn dubbelportretten en foto plastieken. Vóór mij ligt nummer 3 van de Internationale Revue 110 onder hoofdredaktie van Arthur Müller Lehning. 't Is uit1927, bijna veertig jaar oud. De Bauhaus-leraar Moholy- Nagy schreef daarin een opstel over Het hoogtepunt van de viering van Koninginne dag in Rhenen vormden ongetwijfeld de skelter races op de Koningshof. Koninginnedag 1966 is een stra lende dag geworden, waarbij velen ge noten van het programma dat werd ge boden. In de ochtenduren was het pro gramma in hoofdzaak voor de kinde- n. Na de feestklokken en het caril lonconcert door de stadsbeiaardier was er een aubade voor het gemeentehuis, waarbij de voorzitter van Oranjedag de heer S. J. Vleer opmerkte dat het weer op deze Koninginnedag gelukkig beter was dan op 10 maart. De burgemeester zei dat het een stra lende dag was en dat er net als ieder jaar op deze dag namens de gemeente Rhenen gelukwensen naar Soestdijk waren gegaan. Nadat de jeugd enkele vaderlandse liederen ten gehore had gebracht ging een deel met muziek naar Ouwehands Dierenpark, terwijl er voor de kleintjes een poppenkastvoorstelling was in ge bouw Irene. Des middags ging het pogramma ver der met skeltei-wedstrijden, waarby een team van de Skelterbaan Driebergen haar medewerking verleende. Er was op het Koningshof een korte baan v.itge- zet, waar tijdritten werden gehouden. Het bleek nog een hele kunst deze klei ne voertuigen te besturen, want er ging nog wel eens iemand uit de bocht. De spanning zat er goed in en de di verse ploegen deden hun best een prys in de wacht te slepen. 's Avonds gaf Oefening Baart Kunst een druk bezochtte taptoe op de markt, gevolgd door een bal champetre op het Fred. v. d. Paltshof, waaraan werd medegewerkt door de Valleiband. Ook hier was het een drukte van belang en in het begin kon er ook inderdaad wor den gedanst, maar later leek het of het getier alleen om was begonnen het podium stuk te krijgen. Het sluitstuk van deze Koninginne dag was een schitterend vuurwerk dat in een weide bij de Veerweg werd ge geven. Ook hier was het zeer, zeer druk en men genoot ten volle van het prachtige schouwspel dat besloot met een stuk: Leve de Koningin. Ondanks het feit dat de tijd van voorbereiding voor het nieuwe Oranjecomité zeer kort was, zijn de festiviteiten, die op Koninginnedag werden gehouden bijzonder goed geslaagd. Om negen uur 's morgens verzamelde zich de jeugd van 410 jaar voor de Lagere en de Kleuterschool en marcheerde vervolgens vrolijk achter de muziek aan naar het ge meentehuis. Daar werden voor Ridder Ho- sang enkele vaderlandse liederen ten gehore gebracht. De rest van de morgen werd in Rehoboth doorgebracht; hier kon de jeugd naar harte lust genieten van enkele komische films van o.a. Charlie Chaplin, Laurel en Hardy, enz. Met een sinaasappel en een lolly werd deze geslaagde ochtend om kwart voor twaalf be sloten. Om half twee stonden zo'n driehonderd jongelui alweer op de koetslaan aangetreden om mee te doen aan enkele spelen. De kin deren van de kleuterschool gingen met hun leidsters mee en deden verschillende spelle tjes. Na afloop werden ze allen beloond met een kleurboekje. De grote kinderen werden in groepen van tien verdeeld en deze trokken het kasteelbos door op zoek naar diverse opdrachten. Ze moesten o.a. foto's van een zestal Renswou- denaren (met baard) trachten te herkennen; tal van plekjes te Renswoude waren even eens gefotografeerd en moesten genoteerd worden. Ze hadden er zo'n kleine twee uur werk mee. De eerste twee groepen met het minste aantal strafpunten kregen een bal als groepsprijs; de overige deelnemers hadden de keus tussen een sinaasappel en een lolly. Een warme hulde aan het Oranjecomité is hier wel op zijn plaats. Koninginnedag 1966 is voor wat Renswoude betreft geslaagd te noemen. Dat één en ander veel geld kostte memo reerde burgemeester Hosang reeds tijdens de aubade. Men hoopt echter nog deze week te beginnen met het werven van leden en do nateurs van de Oranjevereniging. Een actie, die aller medewerking verdient. „Die beispiellose Fotografie" en zei toen: „Het fotografische procédé is zonder weerga ten opzichte van de bekende optische uitdrukkingsmidde len. Het is ook weergaloos in zijn re sultaten daar, waar het op eigen moge lijkheden steunt, reeds alleen de on eindig fijne nuances in de variaties van licht en donker, die het fenomeen licht in vrijwel onstoffelijke uitstra ling tot gestalte brengen, zouden vol doende zijn om een nieuwe manier van zien, van optische functie te be werkstelligen. Maar, gaat hij verder, in de foto grafische werkwijze ligt oneindig veel meer. Bij de huidige fotografie komt het allereerst hierop aan voor het eigene van het middel een daaraan be antwoordende camerahantering te zoe ken. Eerst dan als de fotografie een eigen taal gaat spreken, zal de waar lijk talentvolle fotograaf zijn werk tot kunst kunnen verheffen. De eerste voorwaarde daartoe is niet te steunen op traditionele uitbeeldingswijzen. De fotografie heeft die niet nodig. Geen vroegere of hedendaagse schilderkunst is in staat de eigen en zelfstandige werking van de fotografie een halt toe te roepen. Waartoe die „schilderach tige" nabootsingen? Waarom Rem brandt of Picasso imiteren?" - Tot zo ver de grote pionier van de zuivere weergaloze fotografie. In 1963 bezocht ik in het Stedelijk Museum te Amsterdam de expositie van de Magnumfotografen, samenge steld door de Oostenrijker Ernst Haas. De groep Magnum werd in 1947 op gericht. De Amerikaan Robert Capa was hiervan de stuwende kracht. Ieder lid is wat zijn artistieke visie betreft volkomen vrij. Wordt een foto graaf als werkend lid uitgekozen, dan betekent dat voor hem een niet ge ringe erkenning. Voortbouwend op de inzichten van Moholy-Nagy en zijn geestverwanten maar minder experimenterend brengt Magnum het menselijk aspect der ac tuele gebeurtenissen in beeld. De mens in zijn vreugde en tragiek staat bij hen centraal. Het is nü nog een genot te bladeren in de catalogus en de tref fende foto's te bewonderen van Werner Bischof, Robert Capa (drie blinde jo den!), Henri Cartier-Bresson, Dennis Stock, Hiroshi Hamaya om er maar enige te noemen. Beschouwen we nu de foto's in 't Lanteerntje - we leggen een hoge norm aan - dan beluisteren we slechts Vrijdagmiddag om 3 uur openden zich de deuren van de geheel verbouwde winkel Hoofdstraat 58 in Veenendaal, waar de nieuwe vestiging van de wel bekende firma Huibers aan de Bergweg een onderkomen heeft gevonden. Het pand is tweemaal zo groot geworden en geheel gemoderniseerd, waarbij van veel natuurhout gebruik gemaakt is. De heer J. Huibers vertelde, dat het streven in deze zaak is vooral het betere genre te brengen. Het is niet de bedoeling iets voor iedere beurs op het gebied van verlichting te brengen, al zijn er ook niet zo dure modellen bij, maar het meeste vraagt toch echt wel een enigszins ruime portemonnaie. Er zijn lampen te verkrijgen tot een bedrag van rond 650 gulden. Wie het fraaie interieur van de win kel gezien heeft, zal niet verwonderd zijn, dat de heer Huibers er vast van overtuigd is zijn waren aan de man te kunnen brengen. Het interieur ziet er gezellig uit en de artikelen noden tot kopen, waarbij voor iedere smaak beslist iets te vinden is, omdat de sor tering varieert van ultra-modern tot klassiek. Overigens is het geen uitgesproken lampenwinkel, want men kan er ook voor een tv, radio, koelkast, wasmachi ne, strijkbout, ja noem maar op, te recht. De merken die hier voorname lijk gevoerd worden zijn Philips, Tele- funken en Grundig. Nadat in de vorige raad de stem.nen staakten heeft de raad thans met 6 stemmen voor en 5 tegen besloten de leges voor het kamperen drastisch te ver hogen. Voor een verbljjf van meer dan een week Is thans 80 cent per persoon verschuldigd tegen eerst 40 cent. Ook de andere tarieven werden aanzienlijk verhoogd. aangegaan van 300.000,Mej, Schokkcn- kamp, tijdelijk onderwijzeres aan de open bare lagere school, werd in vaste dienst aan gesteld. ULO SCHOOL De raad besloot van de fa. Verlaat te Har- dinxveld opdracht te verlenen voor de bouw van een 6-klassige Ulo-school in houtbouw. De school krijgt een originele opzet. Hij wordt gebouwd om een patio. De heer Doornenbal (ar) zag liever met een een definitieve school in plaats van een noodgebouw. Dit kost allemaal extra geld. De heer Tenge (VVD) was voor de bouw doch had bezwaren tegen de administratieve gang van zaken. Het bestuur heeft geldelijke medewerking gevraagd en nu gaat de ge meente zelf bouwen. Bovendien is alles met de aannemer al in kannen en kruiken, zonder dat de raad hierin is gemoeid. De raad be sloot met algemene stemmen tot de opdracht over te gaan. Met de N.V. Bank voor Ne derlandse gemeenten werd een geldlening een verre nagalm van de manifesten van genoemde baanbrekers. Men wordt er iets van gewaar in platen als het suggestieve meisjesportret (in de eta lage), de trieste stoelen in de sneeuw bij het verbrande café, de slapende man tegen het plechtig aandoende mo nument, de geestige etalagepoppen, het raam met de gebroken ruiten, de vrouw tegen het lattengordijn, het ge zelschap jonge mensen, de pianist, het drinkende jonge meisje, de vrouw op de witte kale weg: platen met een zekere suggestiviteit, soms fascinerend, dan weer verrassend, een enkele maal ontroerend bij het betrappen van de mens in zijn lot, leed en vreugde. Overigens zijn er de traditionele schilderachtige platen van landschap pen, bosgezichten en stillevens. Hoe wel mooi van clair-obscur - een schil dersterm! - en fraaie stofuitdrukking en lichtspel in de stillevens, zijn ze toch te plaatjesachtig. De magie van zwart en wit blijkt verder gevorderd dan die in kleuren. De beste kleurfoto is m.i. het land schap met de gigantische rotsen, waar over een beklemming verwekkende schaduw strijkt, en de nietige mensen op de voorgrond. In alle bescheidenheid gezegd, het lijkt mij nuttig dat de leden van „Ca mera Obscura" zich meer gaan bezin nen op de specifieke eisen en moge lijkheden van de camera en de foto grafische plaat, naast die van de eigen compositiewetten. D. Philips Drie percelen aan de Eindseweg, nl. de nrs. 20, 22 en 24,vallende in het super onren dabele gebied, zullen op de waterleiding wor den aangesloten. Ten behoeve van de openbare kleuter school in Overberg werd een bedrag van 2.200,beschikbaar gesteld voor de in richting van een lokaal. Aan de PUEM werd een zakelijk recht verleend tot het leggen van kabels in enkele wegen. De heer Blankestijn (partijl.) sprak er zijn ongenoegen over uit dat de verschil lende maatschappijen de wegen volkomen vernielen. De kabels e.d. worden gelegd en aan de wegen wordt niets meer gedaan. Ook de burgemeester was dit een doorn in het oog. Van de heer A. van Viegen werd de wo ning Kerseeg 19 aangekocht voor de somma van 13.400,Deze woning ligt in een ge bied dat te zijner tijd gesaneerd zal worden. Voorts besloot de raad aan te kopen de woning Del nr. 17 voor de som van 53.000,- kosten koper van de heer K. Vellinga. Deze woning wordt de ambtswoning van de nieuwe gemeente-secretaris. De tegenwoor dige secretaris, de heer F. C. Magendans, gaat per 1 november a.s. met pensioen. B. en w. menen dat voor de secretaris een passende woning beschikbaar moet komen. Natdat de vergadering enige tijd was geschorst om de raadsleden in de gelegenheid te stellen het huis te bekijken besloot de raad tot aankoop over te gaan. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis dat hij 6 mei en 20 mei a.s. verhinderd is spreekuur te houden. Rhenen, 28 april 1966. De burgemeester voornoemd, L. Bosch van Rosenthal. WACHTVERBOD Burgemeester en wethouders dei- gemeente Rhenen maken bekend, dat de raad dezer gemeente in zijn ver- gadei-ing van 26 april 1966 nr. 3 heeft besloten een wachtverbod in te stellen voor motorrijtuigen voor de noordzijde van de Valleiweg, het Vreewijkplein en de Vree wijkstraat, welke wegen zijn gelegen in de bebouwde kom en in eigendom en beheer toebehoren aan de gemeente Rhenen. Het hierboven aangehaalde besluit is in afschrift verzonden aan de hoofd ingenieur-directeur van de rijkswater staat in het arrondissement Utrecht, aan de door de minister van verkeer en waterstaat aangewezen als rechts persoon erkende, behartiging van ver- keersbelangen ten doel hebbende, ver enigingen en aan gedeputeerde staten van Utrecht. Rhenen, 29 april 1966. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, L. Bosch van Rosenthal. De secretaris, W. C. Pieters. HERKEURING MATEN EN GEWICHTEN Burgemeester en wethouders van Ameron gen brengen ter openbare kennis, dat dit jaar voor de herkeuring van maten en gewichten en meetwerktuigen zitting zal worden gehou den in de hal van het Dorpshuis alhier, op donderdag, 12 mei a.s. van 9.3012.00 uur en van 13.0016.00 uur. Voor bijzonderhdeen worden belangheb benden verwezen naar de uitvoerige publika- tie op de gemeentelijke aanplakborden. Het Interieur van de nieuwe zaak van de Fa. Huibers in de Hoofdstraat. A.S. ZONDAG 9 Speciaal bij eventuele warme dagen 9 Fijne vruchtentaart TIJDIGE BESTELLING WORDT ZEER GEWAARDEERD. BANKETBAKKERIJ Tel. 2961 - Hoofdstraat 87 - Veenendaal 27 april j.l. behaalde de EHBO afd. Amerongen weer een groot succes in haar Jubileum jaar. In de te Utrecht gehouden District Wedstrijd tussen de Rooms Katholie ken EHBO Bond en de Kon. Nederl. Veren. EHBO wist zij beslag te leggen op de le prys. Hierdoor werd zij voor een jaar bezitster van de traditionele wisselbeker. De winnende groep be stond uit Mej. E. G. v. d. Berg en de heren P. A. v. d. Geer en D. v. Veenen daal. WILLEM TELL Maandagavond kwamen de leden van de schietvereniging Willem Teil weer bijeen om elkaar het hoogste aantal punten te betwisten. De uitslag werd als volgt: J. D de Greef 97 pnt; R. Brinkman 93 pnt; H. den Uyl 92 pnt; A. de Haas 91 pnt; C. M. Ploeg 90 pnt; G. Mulder 90 pnt; H. L. Engelaar 88 pnt; R. La- bruijére 88 pnt; A. Burgstede 85 pnt; W. Engelaar 85 pnt. en J. de Kroon 80 pnt. Belanghebbenden worden eraan her innerd, dat krachtens wettelijke bepa lingen reehtvorderingen en geldvorde ringen ten laste van de gemeente in elk geval verlopen na vijf jaren na de 31 december van het jaar, waarin de schuld opvorderbaar is geworden, ten zij deze reeds ingevolge de bepalingen van het burgerlijk wetboek aan een kortere verjarign is onderworpen. De verjaring wordt gestuit door de bepalingen in het bburgerlijk wetboek en door de indiening van een declaratie bij de betrokken administratie. Deze verjarin0 loopt mede tegen minderja rigen en onder curatele gestelden, on verminderd hun verhaal op voogden en curators. Aangezien binnenkort de gemeente rekening over het afgelopen jaar moet worden opgemaakt, zullen belangheb benden goed doen hun rekeningen ten laste van dat jaar ten spoedigste in te zenden. Niet tijdige indiening kan be langrijke vertragingen in de betaling tengevolge hebben. met behang van Drogisterij/parfumerie Gelderland/hoek Hoogstr., tel. 2656

De Vallei | 1966 | | pagina 2