D. J. MOEDERDAG HENNY JANSEN Gnó ^luinbouwUoekje Gemeentesecretaris B. van den Brink 25 jaar in dienst van de gemeente Scherpenzeel KRUISWOORDPUZZEL R 68 ARAM ARAM vrijdag 6 mei 1966 12 Unieke aanbieding voor 13,95 De Gouden Cobra Nieuwsblad „DE VALLEI" NUTSSPAARBANK iedere dag geopend Verschijnt als bijlage van hei streekblad J)E VALLET onder redactie van Tante Jo» Correspondentie te richten aan Tante Jos per adres: Parallelweg 10 Veenendaal ONTSPARING BIJ RPS IN APRIL 1966 Aangezien ook in april 1966 de opne mingen bij de Rijkspostspaarbank hoger zjjn geweest dan de inleggingen, is er evenals in maart sprake van ontep&ring. Vergeleken met 1965 zijn de ingelegde be dragen praktisch gelijk gebleven, daar entegen stegen de opnemingen met onge veer 10%. In onze omgeving gaven de cijfers van de spaarbankloketten het volgen de beeld, (de tussen haakjes vermelde getallen geven het aantal handelingen aan, die nodig waren om tot het totaal bedrag te komen.) RESP. INGELEGD EN UITBETAALD: Veenendaal ƒ108.819 (653), 136.657 (328); Veenendaal-Zuid 38.925 (649), 30.692 (67); Ederveen 19.616 (92), 29.568 (52); Scherpenzeel 28.085 (99), 34.7999 (59); Renswoude 9685 (60), 11.301 (19); Overberg 22.321 (9). ONZE JARIGEN 7 mei: Fietje van Hardeveld 8 mei: Berna Diteweg 9 mei: Piet Rebergen 11 mei: Arnoud Andeweg 12 mei: Jannie van Donkelaar 12 mei: Gert Jan Vermeulen 13 mei: Geurtje Lodder 13 mei: Hans van Gent Alle jarigen heel hartelijk gefelici teerd en een onvergetelijke dag toe gewenst. ZILVERPAPIER EN CAPSULES Hallo jongens en meisjes, Mevrouw Bouber kwam enkele da gen geleden op het kantoor van „De Vallei" en vertelde mij, dat haar zoon tje Robbie een hersenschudding heeft opgelopen en zodoende niet in staat was z'n collectie zilverpapier persoon lijk te komen overhandigen. Robbie, wat heb jij fantastisch je best gedaan. Namens het Blinden instituut, heel hartelijk bedankt, en van harte beterschap toegewenst! Niet alleen Robbie heeft fijn mee geholpen maar zeker ook Truus van Braak en Riekie van de Brink. Wat de overige spaarders betreft: ik verwacht deze week een stormloop en ben reuze benieuwd hoeveel jongens en meisjes ik deze week mag begroe ten. Tot kijk! TANTE JOS De kraanvogel. Figuur a. Hier heb je een origineel ontwerp uit Jap n, waar men zo goed de kunst verstaat van het vouwen van papieren figuren. Als je nu precies doet, zoals de tekening aangeeft, dan zul je ook zo'n mooie kraanvogel kunnen maken als je in figuur 12 ziet. Hij doet het erg leuk, zo bengelend aan een draad, die in het midden van zijn rug is vastgemaakt. Gebruik een vierkant stuk niet te stijf papier. Vouw het dubbel van bo ven naar beneden en dan van links naar rechts. Sla het dan weer open zo als figuur 1 aangeeft. Zorg, dat de vouw boven ligt en vouw dan de hoek langs de stippellijn naar het midden. Draai het papier om en doe hetzelfde nog eens, zodat je figuur 2 krijgt. Pak nu met je linkerhand de punten A en B (fig. 3) en met je rechterhand de Vouw nu de 2 hoeken, gemerkt Z., langs de stippellijn naar het Aidden, zowel boven als aan de beneden kant, zoals de figuren 9 en 10 aangeven. Buig de onderkant halverwege langs de stippellijn op fig. 10 naar achteren en naar boven om fig. 11 te krijgen. Vouw tenslotte de vleugels uit en buig de nek naar voren zoals aan getoond door de stippellijn in fig. 11, waardoor je de kop van de vogel vormt. Figuur b. Tommy en de reebok. Tommy was erg geïnteress. .rd in een reebok, die hij al meermalen in het bos had gezien. „Maar zijn horens zijn veranderd sinds ik hem de laatste keer zag", zei Tommy. „Dat zijn geen ho rens", antwoordde zijn vader, „dat is zijn gewei en een reebok krijgt ieder jaar een nieuw gewei". In november verliest hij zyn oude gewei en in maart of april wrjjft hij zijn hoofd tegen een boom om de huid er af te schuren, die de plaats bedekt, waar het oude gewei was (fig. a.). Een jonge reebok begint met twee enkele „takken" op zijn hoofd (B.) en wordt dan een „spieshert" genoemd. Het volgend jaar krijgt hij twee tak ken (C.) en wordt dan een vork-ree- bok genoemd. Het daarop volgende jaar tenslotte, krijgt hij drie takken (D.). In het algemeen krijgt een ree bok nooit meer dan drie takken aan zijn gewei, maar elk jaar wordt dat gewei wel groter en sterker". Figuur c. Hier is de dirigent. Hij wacht op de muzikanten. Hun muziek-instrumenten liggen op een rommelige hoop en de dirigent pro beert deze te tellen om te zien of ze er allen zijn. Kunnen jullie hem daarbij helpen? Hoeveel instrumenten liggen er Het antwoord van de vraag luidt: Er liggen 15 muziekinstrumenten. (NADRUK VERBODEN) punten C en D aan de andere kant van het papier. Trek deze hoeken nu zo uit, dat je het vierkant van fig. 4 krijgt en draai het papier dan zo, dat de vier punten naar elkaar gekeerd zijn. Dan wordt het punt x omgevouwen naar de bovenkant langs de stippellijn en dan heb je nu fig. 5. Draai het papier om en doe hetzelfde met het punt, dat je dan voor je hebt. Vouw de twee punten gemerkt „O" naar het midden, doe dan hetzelfde met de twee punten aan de andere kant van je werkstuk, zodat je fig. 6. krijgt. Druk alle vouwen flink op elkaar, aan beide zijden van het pa pier. Trek het punt x zo naar buiten, dat je een holle ruimte krijgt (fig. 7), leg dan de twee middellijnen tegen el kaar en strijk het papier glad om fig. 8 te krijgen. Draai het papier om en doe hetzelfde aan de onderkant. Het komende weekend is het 25 jaar geleden, dat de heer B. van den Brink in dienst trad van de gemeente Scherpen zeel. Naar aanleiding hiervan brachten wij hem een bezoek en stelden de jubilaris enkele vragen. Hebt u nog in andere gemeenten ge werkt f In de gemeente Nijkerk heb ik 2 jaar gewerkt als leerling ambtenaar en ver diende 2,50 per week. Dat was veel, want er waren op de secretarie van Nijkerk 3 volontairs die 6,per week toe moesten betalen om het vak te le ren. De tijd is in die 27 jaar wel ver anderd. Wat zijn voor u mijlpalen in uw ambs- periode? De bouw va neen U.L.O. school was ook een mijlpaal. De laatste 5 jaren zijn we ook druk geweest met de riolering van het dorp. We zijn ook in het bezit van een riool zuiveringsinstallatie, iets waarop ook veel gemeenten jaloers zijn. U zult be grijpen, dat al deze werken veel voor bereidend werk vergen. Dat voorberei dende werk gebeurt dat in de keuken van de gemeente, de gemeentesecreta rie. Wanneer met een groot object be gonnen wordt, hebben wij er soms reeds jaren aan gewerkt en een boek over vol geschreven. Momenteel zijn we druk doende met plan Zuid voor de bouw van 114 woningen alsmede de aanleg van de bijbehorende wegen. Ook de bouw van het bejaardencentrum neemt een aanvang. Dit komt in de Dorps- weide en biedt plaats aan 90 bejaarden, terwijl er nog 20 wooninkjes bijkomen. Hebt u nog andere functies in de ge meente f Ja ik ben 18 jaar secretaris van de woningcommissie (een blok aan je been). Je doet het nooit goed voor de mensen die je niet kunt helpen. Vervolgens voorzitter van de vrijwil lige brandweer Scherpenzeel. De brand weer draag ik vanaf het begin dat ik in Scherpenzeel kwam een warm hart toe. Een heel verschil in 1941 en nu. Ik heb hieraan mogen meewerken. Secretaris van het bestuur van de Stichting ot Bejaardencentrum Scher penzeel. Penningmeester van de kring voor gemeentesecretarissen van de Ve- luwe. Bestuurslid van de Rijwielpad vereniging West Veluwe te Barneveld. Penningmeester Leesgezelschap Scher penzeel en ik was voorzitter van de commissie tot oprichting van een zwembad te Scherpenzeel. Wat doet u in uw vrije tijd Moeder helpen, 's Zomers trek ik met vrouw en kinderen er op uit. Mijn ge hele vakantie neem ik in een maal op en maak een mooie reis naar zuide lijker dus warmere streken. Toen ik 12 jaar was kampeerde ik en ik trek er nog steeds op uit zij het comfortabeler. Verder geniet ik van de natuur. U ziet mij altijd wandelen. Ik fiets praktisch nooit. Als je wandelt ben je alleen en dan geniet je overal het meest van. Ik verzorg m'n huis en m'n tuin. 's Win ters verz' j ik m'n postzegelverzame ling. Ik spaar reeds 30 jaar postzegels. Verder film ik wat en last but not least kokkerellen in de keuken. Waf vindt u van televisie f Prachtig maar er zit gelukkig een knop aan om hem af te zetten en dat doe ik veel. Bel Gracia Triumph Play-tex B.H.'s Corsetten Corselets Step-ins Gaines jWaf vindt u van het programma Zo is liet f i Vreselijk. Met de boel afkraken zo als deze mensen met alles doen is nog niets opgebouwd. Hebt u nog plannen voor de toekomst f Jawel. Maar die hou ik graag voor mezelf. Ik ben blij met hetgeen ik heb mogen bereiken en het allergelukkigste met een goede gezondheid van mijn vrouw, de kinderen en van mijzelf. CORSETTEN HUIS Hoofdstr 66a - Veenendaal - tel. 2976 Personenweegschaal voor slechts Drogisterij en parfumerie Zandstraat 7 - Veenendaal Horizontaal 52. deel v. h. hoofd 18. godsdienst 1. boom 54. korting op het 19. geluidloos 6. pl. in Spanje gewicht 21. eenmaal 11. in orde 56. beschadiging 22. verdriet 12. schoeisel 57. kleurling 24. Aziaat 14. titel 59. deel v. d. dag 26. voorzetsel 15. landbouwer 60. nekwervel 28. elastische 17. stekelige knop 62. muziekinstrument 30. insect van een plant 64. smaak 32. schreeuw 20. ellende 66. opdracht 35. troefkaart 22. vorm 67. deel v. d. bijbel 37. vlaktemaat 23. karakter 69. genotmiddel 43. gerookte haring 25. plant 72. bevestiging 44. afgesloten stand 27. vr. munt 73. lydzaam 45. kledingstuk 29. pl. in Z.-Holland 74. kromming 46. schaaldier 31. ontkenning 47. drank 32. voertuig v erticaai 49. vernieler 33. zangnoot 1. brede overloop 51. venster 34. zuur 2. maanstand 53. geogr. aanduiding 36. inwendig orgaan 3. levenslucht 55. walm 38. kosten koper 4. bijb. naam 57. toverkunst 39. welwillende lezer 5. de onbekende 58. mond 40. dierengeluid 6. bevel 61. zin 41. zangnoot 7. pook 63. verdedigings 42. let wel 8. iedere organisatie 43. titel 9. de dato 65. vogel 44. deel v. e. bloem 10. versieringsmotief 68. voorzetsel 46. maal 13. zangnoot 70. gelukkig nieuwjaar 48. als volgt 15. vaartuig 71. godsdienst 50. geb. in Rusland 16. opdracht 72. pers. vnw. KRUISWOORDPUZZEL R 67 OPLOSSING Horizontaal: 1. senator; 7. serpent; 13. genre; 14. reeël; 15. ene; 18. cel; 20. open; 22. mals; 25. uk 27. Amerika; 29. m.t. 30. pop; 32. as; 33. om; 34. oei; 35. Inn; 37. t.g.t.; 39. eis; 41. ne; 42. reaal; 43. e.a.; 45. dom; 47. N.T.S.; 48. ork; 50. vla; 52. ar; 54. or; 55. aar; 57. ei; 58. luiaard; 61. pi; 62. dame; 63. geel; 65. lor; 66. Let; 68. porie; 70. kijven; 72. belaagd; 73. kakelen. Verticaal: 2. eg; 3. nee; 4. anno; 5. trepaan; 6. oe; 8. er; 9. reclame; 10. pees; 11. eel; 12. nl; 16. one; 17. ami; 19. rups; 21. Ems; 23. ako; 24. stip; 26. Ko; 28. regatta; 29. me; 31. pinda; 34. Osaka; 36. neo; 37. ten; 38. tas; 40. Ier; 44. oven; 46. malaria; 48. ordelijk; 49. gril; 51. li; 53. rum; 54. ore; 56. a.p.; 59. iep; 60. aga; 62. Dora; 64. leve; 65. lol; 67. tel; 68. p.e.; p.e.; 69. eg; 70. ka; 71. ne. DROOGBLOEMEN EN SIEKGRASSEN VOOR FRAAIE WINTERBOEKETTEN. Zaden van diverse éénjarige bloe men kunnen nu worden uitgezaaid. Ga hierbij als volgt te werk: maak de bovengrond goed fijn en vlak, zaai hierop de zaden uit. Strooi de zaden met fijne grond onder en wel zo diep als de zaadkorrel dik is. Dus het uit gezaaide niet met de hark inharken, doch onderstrooien. Hierna drukt men de grond losjes aan met een plank of luciferdoosje. Ook het op rijtjes zaaien is aan te bevelen. Wanneer de bovengrond fijn is gemaakt, drukt men met een latje of vierkantige li- neaal zeer ondiepe geultjes in de grond en strooi de zaden in de geul tjes uit. Hierna worden de geultjes met fijne grond dichtgestrooid. Voor de amateur-tuinier is dit de gemak kelijkste wijze van zaaien. Voor het maken van winterboeket- ten zijn de strobloemen of immortel len bij uitstek geschikt. Zelf stro- bloemen zaaien, deze opkweken en er t.z.t. winterboeketten van samen stel len geeft grote voldoening. Er zijn velerlei soorten van strobloemen in diverse kleuren en vormen. Uw zaad- handelaar maakt u in deze zeker wel wegwijs. Zijn de strobloemen straks in volle bloei en volgroeid dan worden deze op een droge zonnige dag gesneden. De bosjes bloemen worden op een donkere en luchtige plaats (vooral geen vochtige plaats) aan de stelen opgehangen, dus met de bloemen naar beneden. Zijn de boeketten goed gedroogd dan worden de stelen van het blad ontdaan. Het droge blad kan er dan gemakkelijk met de hand wor den afgestreken. Eveneens kan men siergrassen nu op een zaaibedje uitzaaien. Deze zijn in combinatie met droogbloemen tot fraaie winterboeketten te verwerken. Onder meer zijn de volgende soorten geschikt: Briza (siddergras)Stipa pennata (Vedergras); Pinnisesum Ruppelianum (fraaie pluimen); Agro- tus nebulosa (fijne aren). Het drogen doet men op dezelfde wijze als aangegeven voor de stro bloemen. Staan de plantjes van stro bloemen en siergrassen te dicht op een, dan is uitdunnen een gebiedende eis. Geef de plantjes een behoorlijke afstand (15 cm). Zij kunnen ook ver plant worden. De meer geroutineerde liefhebber- (ster) weet bij ondervinding hoe of gezaaid en gedund moet worden, maar er zijn altijd beginnelingen die zich afvragen: „hoe moet ik zaaien", en „hoe moet ik uitdunnen". Voor hen geef ik nog de volgende tips. Bijna alle éénjarige bloemen groeien zeer snel en stellen dus hoge eisen. Gebruik geen verse mest, maar goed verteerde koemest of kunstmest in de vorm van korrelmest. Geef geen zware bemesting voor éénjarigen, want de groei kan daar door wel zo sterk worden, dat de bloei er onder lijdt (veel groen, wei nig bloei). Zaden van Lupinen, zonnebloemen etc. legt men 2 cm diep in de grond. Diep zaaien is fout. Grote zaden zaait men het beste op een onderlinge af stand van 15 cm en bij voorkeur 2 tot 3 korrels bijeen. Treedt er na het zaaien een droogteperiode in, dan niet gieten, want dit bevordert het kiemen geenszins en veroorzaakt een vaste korst waar de fijne kiemplantjes vaak heel moeilijk doorheen kunnen groeien. Zijn de plantjes een paar centime ter hoog dan moet er gedund worden. Na het uitdunnen de plantjes voor zichtig aandrukken en met de fijne broesgieter aangieten. Dun zodanig uit, dat de plantjes tenslotte op een onderlinge afstand komen te staan van 20 cm. Veel liefhebbers zonder ervaring laten de plantjes veel te dicht opeen staan. Ze vinden het o zo jammer er zoveel uit te trekken. De wijsheid be driegt dan de zuinigheid! Immers, een zaadplant heeft veel licht en lucht nodig om zich goed te ontwik kelen. De meeste vertakken zich sterk en geeft men hen dus voldoen de ruimte, dan zullen zij dit door een rijkere bloei ruimschoots vergoeden. Wie zaait en dunt zoals het behoort, zal het meeste plezier van de een jarige zaadbloemen hebben. En daar gaat het toch juist om? Een zonnige en bloemrijke zomer wordt u toege wenst door schrijver dezes. E. J. Grijsen - Rhenen f* Uit het venster van een kajuit op Abdullah's schip klautert een slanke meisjesgestalte. Een kort ogenblik zweeft ze, de vingers om de rand van het wandrek geklemd, boven de golven, dan trekt ze zich met haar uiterste krachten op en grijpt de touwen van het want. Behendig klimt Ambre omhoog langs het deinende touwwerk. Ter hoogte van de grote ra houdt zij stil en kijkt om naar het naderen de schip. En plotseling maakt de blijde lach op haar gezicht plaats voor een uitdrukking van stomme ver bazing. „De zeilen...", fluistert Ambre verbijsterd, de zeilen worden gereefd!! Wat bezielt hen? Waarom komen zij ons niet achterop om te enteren en mij te redden...?" Ook Ares, Abdullah en Merlin hebben vanaf het achterdek gezien hoe hun achtervolgers de zeilen innemen Daar laten ze warempel het fokkezeil vallen", zegt de moor verrast, „het lijkt wel, of de moed hen plotseling in de schoenen zinkt!" „Dat moet ik Ambre gaan vertellen", gnuift Merlin. Haastig daalt hij de trap af, schuift de gren dels van Ambres kajuitsdeur terug en werpt de deur open. Met een kreet van ontzetting deinst hij achter uit. Een verzengende vuurgloed slaat naar buiten... hete vlammen lekken langs zijn kleed...!! f

De Vallei | 1966 | | pagina 12