IVOROL Drie bevrijdingsimpressies P E L CHEVROLET MOEDERDAG I HENNY JANSEN 5 TUSSEN DE BONGERDS Directie August Stenman zeer geinteresseerd in de sport •a Tanden blank-Adem fris Onbetwist de beste tandpasta V.A.B. RHENEN OVERBERG SCHKRiv, n/EEL Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 6 mei 1966 uit Rhenen, Renswoude en Veenendaal genoteerd door Rik Valkenburg Na een vergeefse poging gedaan te hebben bij iemand anders, stapten wij zomaar het loodgietersbedrijf van de heer Ernst van Waveren, He renstraat 42, te Rhenen binnen. Zonder afspraak en zonder dat wij hem kenden. Wij vroegen hem een spontane impressie. De heer Van Wave- ren is in Rhenen een bekend brandweerman. Hij was direct bereid mede werking te verlenen, al had hij er eerst liever nog met een collega over gesproken. Doch het geluk was hem gunstig, want nauwelijks begon hij te vertellen of hij onderbrak, terwijl hij naar buiten wees: „Ah, daar komt mijn vriend Jansen aan, die was er ook bij. Dat treft!" En zo werd zijn betoog af en toe aangevuld door opmerkingen van de heer G. Jansen, Emmalaan 17, te Rhenen. wogen dag. We moesten binnen blijven en tegen twaalven passeerde een over dekte vrachtwagen. Ik was zo stom naar voren te lopen, toen de wagen enkele huizen verder stopte. Er sprongen ge wapende Duitsers uit de auto, die naar mij brulden: „Halt! Stehen bleiben!" Maar ik vluchtte angstig weg ik-was pas 15 jaar en rende een deelschuur binnen. Vliegensvlug de trap op en de donkere hanenbalken in. Even later een militair in de deur: „Kom mal heraus!" De kerel richtte het geweer 'omhoog naai' mij. Daardoor meende ik dat hij mij zag en antwoordde: Jawohl, ik kom. Ik werd, ondanks heftig protest van mijn moeder, die inmiddels ook gearri veerd was, gearresteerd en meegevoerd. Het bleek dat er een grote razzia gaan de was. En dat, terwijl wij het geraas van de voorbijtrekkende Bevrijders te Lunteren en Barneveld, konden horen. Veel Renswoudenaren werden eveneens gepakt en we moesten even buiten het dorp barricaden opwerpen. Bomen om hakken enzovoorts, om de geallieerden in hun opmars te stuiten. De meeste bomen echter lieten we „per ongeluk" verkeerd vallen. Tegen half zes klonk er plots een mitrailleursalvo van Engelse carriers, vanaf het Nieuwe Werk (kanaal). De De heer E. van Waveren te Rhenen. Elektriciteits- en loodgietersbedrijf. Zoals u weet moesten wij in de herfst 1944 zo begint de heer van Waveren evacueren. Eerst de „onder kant" van Rhenen en later de „boven kant". De Herenstraat vormde de grens van deze twee kanten. Overal trokken de mensen heen en de brand weer was het laatst aan de beurt. Wij werden gestationeerd te Doorn. Persoon lijk kon ik met mijn vrouw terecht bij mijn schoonouders te Zeist. Daar werd ik bij een razzia gepakt en naar Arn hem getransporteerd, we^t ik een tien tal weken gedwongen w^j» mee, te wer ken aan de bunkerbouw van de O.T. Toen kon ik dus geen brandweerdiensten verrichten. Jansen heeft toen nog wel het één en ander meegemaakt, meen ik" „Inderdaad neemt de heer Jansen nu het woord ik heb nog moeten helpen blussen en ruimen na het bom bardement op de tramremise „Zanden- berg" te Doorn. We vonden daar een vrouw onder het puin, waarvan de levensgeesten al geweken waren. Ze was net overleden. I>aar de Duitsers nogal inpikkerig waren, hadden wy de ladder wagen van onze brandweer onderge bracht ergens op een boerderij, tussen Leersum en Doorn. We maakten er een soort hooiberg van. Goed gecamoufleerd. Zo was het toch, Ernst?" Van Waveren knikt. „Ja, ik herinner het me nog. We waren vóór alles brand weerman. Ook tijdens de bevrijding. De capitulatie was nog maar nauwelijks een feit, of er was al weer contact. Daar onze commandant niet aanwezig was, berustte de leiding bij de onder-comman dant, de heer H. de Rhoter. We konden benzine halen in Utrecht. In Zeist kre gen we van een geallieerde ordonnans de instructie om een villabrand te blus sen. Daarna boden de bevrijders ons, als tegenprestatie, een heerlijke maaltijd aan, in het Jagershuis te Zeist. Mensen, wat smaakte dat Toen wij weer in Doorn kwamen, kre gen we het verzoek om de wettige bur gemeester van Rhenen, Baron d'Aoumale van Hardebroek, te gaan halen op het kasteel „De Leeuwenburg" te Neerlang broek. Natuurlijk deden we dat, waarna we onze burgervader naar het nood- gemeentehuis in Eist konden brengen. Daar liepen juist wat S.S.-ers, die uit de richting van Veenendaal kwamen. Ik denk dat ze er de boel onveilig maak ten, maar agent Gerzen wist er wel raad mee. Met een paar ondergrondsen open de hij het vuur op de kerels, waarna deze het op een lopen zetten. Ze werden gelukkig spoedig in de kraag gegrepen en gevangen genomen. Ook moesten we naar Rhenen om te controleren of onze woonplaats reeds bewoonbaar was. Dat was echter beslist niet het geval. Het leek ons één grote puinhoop, hoewel we er veel geallieerde militairen zagen lopen. We moesten ons steeds meldden op Hotel „De Stuyven- berg" te Eist. Het duurde nog heel wat, voor in Rhenen alles weer op zijn poot jes stond en alle evacué's mochten terugkeren. Maar één ding vonden we toch wel het voornaamste: WE WAREN WEER VRIJ!! De heer Henk Veldhuizen, nu wonend op Boompjesgoed te Veenendaal, geeft zijn ondervindingen als volgt weer: „De elfde april 1945 was voor ons een be- De heer Henk Veldhuizen, Kantoor, Scheepjeswol. In Renswoude was het toen nog een chaos. We mochten er niet binnen komen. De 9e mei werden we zelfs nog teruggestuurd. Echter op 11 mei moch ten we onze woonplaats weer binnen trekken. We waren thuis, en dat in be vrijd Nederland. ALLE VLAGGEN GINGEN UIT!!!" Wij vroegen de heer Teus van Beek, Achterkerkstraat te Veenendaal, gros sier in galanteriën enzovoorts, naar zijn indrukken over de bevrijding. Na een kleine aarzeling bleek dat hij er toch wel voor voelde om ons daarover iets te ver tellen. Hij begon als volgt: „Goed, ik zal het dan hebben over de bevrijding, zoals we die beleefden in de Achterkerkstraat, de hoogst gelegen straat van Veenendaal en daardoor wel licht ook een der oudste wijken. Ik was in die aprildagen gewoon thuis en niet meer op mijn onderduikadres in Scher- penzeel, want de controle op persoons- Het schouwspel dat velen zich steeds blyven herinneren. Men mocht niet op straat komen en eenmaal per dag werd een utir vrijge geven om water te halen uit de dichtst bijzijnde pompen. De spanning onder de mensen, die weinig of geen eten meer hadden en verstoken waren van elektriciteit en tevens in die dagen niet uit de kleren kwamen, was groot. Maar de „Engelse zender", waarnaar braaf geluisterd werd, hield de moed er goed in en dat Majesteit gevierd, 's Morgens om 8 uur stonden de jongens van „Kamp Over- berg" al rond de vlaggemast geschaard, waarbij de directeur een korte toespraak hield tot de jeugdige toehoorders. Hier na volgde traditioneel het vlaghijsen onder de tonen van het Wilhelmus van de Harmonie „Ons Genoegen" uit Ame- rongen. In de ochtenduren vond er een voet balwedstrijd plaats tussen het personeel en het kampelftal, welke in een 5-2 overwinning eindigde voor het kamp elftal. De rest van de dag werd gevuld met een veldloop en volksspelen. Mede dank zij het stralende weer trok één en ander wel belangstelling. In het tydperk 1940-'45 heeft Rhenen heel wat van de oorlog te lijden gehad. Duitsers vluchtten in paniek naar het kasteel en wij naar het dorp. De Tom mies trokken door de Barneveldsestraat en deelden chocolade en sigaretten uit. We waren bevrijd Wat een verschil met deze morgen. Renswoude moest echter verduisterd blijven, dus gingen we bijtijds naar bed. Morgen zouden we wel verder feesten. Al heel vroeg in de morgen hoorde ik het marcheergeluid van voorbijtrekkende troepen. Ik het bed uit en snel'naar het raam. Met een ruk gooide ik de luiken open enkeek in de grimmige gezichten van een lange rij Hollandse S.S.-ers uit Veenendaal, die mij toesnauwden de luiken te sluiten. Och, wat een ontzettende teleurstelling! We waren weer Duits Wat moesten we nog veel doorstaan, voor de werkelyke bevryding kwam. Vrouwen en kinderen vluchtten naar Barneveld. Ik moest ordonnansediensten verrichten via van Dam op Ubbeschoten. In het weiland werd nog op m\j gescho ten en Jan Bakkenes kwam hier om het leven Onze groep vluchtte verder. We slie pen in een schuur tegenover de Schans (Grote Beek). Er was nog een schiet partij van de ondergrondse, waar ook Jan Trip (Overeem) bij betrokken was, tegen de S.S. Er trok een grote tank door de Nederwoudse beek, Er was ook infanterie bij. En schieten dat ze daar deden. Bar! Tenslotte kwamen we in Barneveld terecht, waar we in een tentenkamp brood en chocolade kregen. Het was daar reuze gezellig, vond ik. Na een week kwamen ook de andere Rens woudenaren in Barneveld aan. Ons ver blijf daar duurde 3 weken. Toen werd onder luid feestgewoel bekend gemaakt, dat Duitsland gecapituleerd had en Nederland dus bevrijd was. bewijzen en dergelijken, was de laatste tijd noggl willekeurig, daar de wanorde in de terugtrekkende Duitse troepen steeds groter werd. En terugtrekken deden ze! Tegen de twintigste april begonnen de Engelsen met hun tankgeschut te vuren op Veenendaal. Daardoor zaten de 20ste en 30ste april de kelders van Eltheto, de familie Takken, de familie Veldhui zen en die van ons (dit waren de groot ste kelders in het voorste deel van de straat) vol met mensen. Het lawaai van de explosies was soms zo groot dat de oude Willem Bouwman, die stokdoof was en ook bij ons in de kelder verbleef, soms verrast omhoog keek en zei: „ik geloof, dat ze schieten" Het monument te Renswoude, Herdenking en Bevrijding. Geplaatst aan de Barneveldsestraat. De heer T. v. Beek uit de Achterkerk straat te Veenendaal. was wel nodig, want de granaten vielen soms dicht in de buurt. U zult zich nog wel de schade herinneren aan de Julia- nakerk, het Postkantoor, de Frisia enzo voort Toch duurden die weken bijzonder lang. Dag en nacht hoorden we explo sies. Dan weer veraf, dan weer onver wacht dichtbij. En in het donker was aan de oostelijke kant van Veenendaal dikwijls het schieten met lichtspoor munitie te zien. Toen kwam het moment, dat ouderen in onze straat nooit meer zullen ver geten en dat voor hen de zichtbare be vrijding was. Op dinsdagavond 8 mei, zetten namelijk een paar S.S.-ers onze i straat voor het laatst op stelten, door j hele houders leeg te schieten uit hun automatische geweren. Wanneer dan I tegen negen uur geheel onverwacht twee pantserwagens van de Irene- brigade de Achterkerkstraat binnen rollen, is het hek van de dam. De nog in de straat aanwezige S.S.-soldaten worden bijna gelyncht. Zo was dan ook dit deel van Veenen daal eindelijk bevrijd. En nu gaan wij, één en twintig jaar later, weer bevrij dingsdag vieren. Laten we dan niet ver geten, dat daar'de dodenherdenking aan vooraf gaat. Immers, hoeveel Veenen- dalers, die ook zo graag de bevrijding hadden willen vieren, hebben vóór deze datum hun leven moeten laten? Ik denk nu in het bijzonder aan mijn vriend, de K.P.-er Sander de Kleuver, die op 21 maart 1945 in Amsterdam werd gefusilleerd, nadat hij een paar dagen daarvoor in Renswoude, met nog twee anderen, gearresteerd werd. Het kan daarom niet anders dan dat ik (en met mij vele anderen) de be vrijdingsdag nooit los zal kunnen zien van de dodenherdenking" DOVO nederlaag-toernooi door Stenman geadopteerd De directie van August Stenman N.V. v/h Veenendaalse IJzerindustrie is zeer geïnteresseerd in de sportbeoefening. Het DOVO-nederlaag toernooi werd geadopteerd door dit bedrijf en dit toernooi heeft dan ook de naam „Stenman" toernooi gekregen. August Stenman heeft een grote wisselbeker beschikbaar gesteld aan de vereniging die DOVO de grootste nederlaag zal toebrengen. Het is een nog betrekkelijk jong be drijf dat gespecialiseerd is in het ver vaardigen van hangend sluitwerk. Het Stenman-concern zetelt in Zweden (4 fabrieken, het hoofdbedrijf is in Eskil- stuna gevestigd) en heeft daarnaast nog vestigingen in Denemarken en Holland. Ook de directies van de bedrijven in Zweden en Denemarken zijn zeer in de sport geïnteresseerd en steunen deze in allerlei vorm. Toen de directie te Veenendaal op de hoogte kwam van het plan van DOVO liet men dan ook direct een positief ge luid horen. Bij het zoeken naar contac ten met de Veenendaalse Industrie om deze voor het nederlaagtoernooi te in teresseren kwam vooral van de zijde van Aug. Stenman een reactie die resulteer de in gesprekken van het DOVO-bestuur met de directie van Stenman. En reeds tijdens de j.l. gespeelde wedstrijd tegen de Elinkwyk-jeugd gaf de directie blijk van belangstelling door acte de presence te geven. KIRPESTEIN VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE Unitas moest tegen lijstaanvoerder De Meern met 42 het hoofd buigen Unitas heeft het j.l. zondag tegen koploper De Meern niet kunnen bol werken en moest met een 42 neder laag genoegen nemen. De zege van De Meern is beslist verdiend te noemen aangezien Unitas tegen de hogere as piraties van De Meern niet op kon. Na ongeveer een kwartier spelen was het uit een corner Broekhuizen die met een kopstoot De Meern de leiding gaf. Unitas mocht hierna een penalty we gens hands nemen en de stand was we derom gelijk. Dit duurde niet lang want De Meern liet even later het tweede doelpunt aantekenen. Ze liepen onge veer een kwartier na rust uit tot 31 waarna Unitas zich enigszins herstelde en met een goed doelpunt op 32 kwam. Echter De Meern bleef de betere ploeg en dat resulteerde in de 40e mi nuut in het vierde doelpunt. Unitas vocht verbeten terug om een beter re sultaat te bewerkstelligen maar De Meern gaf niets meer toe. De situatie van Unitas is na deze nederlaag nog steeds precair te noemen. Niet alleen op voetbalgebied is Sten man echter positief, ook de wielersport stimuleert zij daadwerkelijk. Stenman stelde vorig jaar bij de populaire Tour de Ouwe Jan de prijzen beschikbaar en dit jaar zullen zelfs de zoons van perso neelsleden van Stenman deelnemen. Het ligt in de bedoeling dat t.z.t. de prijs zal worden uitgereikt van het Nederlaagtournooi door een directielid van August Stenman. ONS GENOEGEN. De vereniging van zaterdag-vliegers hield zaterdag jl. een concours vanaf België en wel Vilvoorde, op een afstand van ongeveer 144 km. Bij een lossing van 8.30 meldde de eerste duif zich om 10.42 bij W. v. d. Haar, daarmee een snelheid behalend van ongeveer 1092 m. per minuut. De uitslag is: W. v. d. Haar, 1, 22: H. v. Ginkel, 2, 11, 21; J. v. d. Haar, 3. 9, 20; H. G. Reede, 4, 16; G. Ariessen KK 5. 6, 7, 12, 18; T. Schoeman, 8, 14; G. Ariessen BO, 10; A. Slotboom, 13 en D. v. Ginkel, 15, 17, 19. TAFELTENNIS GEEN PROMOTIE VOOR S.T.V.-CLIMAX Het is STV-Climax niet gelukt pro motie naar de overgangsklasse te be werkstelligen. De laatste wedstrijd tegen Red Star uit Goorle werd een punten verdeling, wat niet genoeg was om de kleine kans te behouden. SVE 4 promoveert nu zeker. Daar de uitslag Arena-SVE 4 nog niet bekend was, is het nog niet zeker wie samen met de Utrechtenaren promoveert. STV-Climax 2 leed in de degradatie wedstrijden ook een nederlaag tegen Arena 4. STV-ClimaxRed Star 5-5. Het was jammer, dat Middelhoven door nervositeit beneden zjjn kunnen bleef. Op een gegeven moment hadden de Veenendalers een 4-1 voorsprong door twee overwinningen van Vos en één van Van Dam en door een zege in het dub belspel. Red Star kwam daarna goed terug en ontnam STV-Climax alle hoop door naar 5-4 uit te lopen. In het laatste enkelspel wist Van Dam nog te zege vieren, zodat STV-Climax uit deze com petitiewedstrijd althans nog 1 punt over hield. STV-Climax 2—Arena 3 2-6. Ook hier veel nervositeit, waardoor onnodig wedstrijden verboren gingen. Van Manen en Van Eist wonnen beiden één maal, maar verder lieten de spelers uit Berg en Dal het niet komen. Zojuist vernamen wij nog, dat Arena 3 met 6-1 van SVE heeft gewonnen, zodat deze beide teams dus promoveren. Door Red Star een puntje te ontfutselen heeft STV-Climax dus aan z'n sportieve plicht voldaan en beide teams zullen het het volgend jaar weer in de 1ste klas moe ten proberen. WEER GEEN KAMPIOENSCHAP VOOR R.H.C. Het is het eerste herenteam van de Rhenense Handbalclub weer net niet gelukt om het Kampioenschap te beha len. Na de hele competitie de ranglijst te hebben aangevoerd, heeft RHC nu haar Waterloo gevonden. In de wed strijd tegen nummer twee op de rang lijst, Achilles 2 uit Utrecht leed RHC een 8-7 nederlaag. In een bijzonder sportief gespeelde en onder goede leiding staande wed strijd heeft RHC haar tegenstander de punten .iet cadeau gegeven. Aan een gelijkspel hadden de Rhenenaren ge noeg gehad en dat heeft er lange tijd ook ingezeten. RHC had in het begin van de eerste helft een licht overwicht, hetgeen hoofdzakelijk was te danken aan de goed sluitende verdediging met Loet Bijker als laatste steen. De aan val was ook nu niet, zoals we aan het begin van deze competitie hebben ge zien. Enkele spelers hadden zelfs een volslagen off-day, waarmee de neder laag eigenlijk wel is verklaard. De rust ging in met een 6-5 voor sprong voor RHC, maar hierna zag RHC nog maar één keer kans om de uitstekende Achilles keeper te passe ren. Zelfs een penalty, genomen door Cees van de Pol kon hier geen veran dering in brengen. De RHC verdediging kon door het vele werk naar een grootse hoogte toegroeien en tot een minuut voor het einde was de stand 7-7. Een kleine fout in de RHC-verdedi- ging stelde Achilles in staat om de stand op 8-7 te brengen en daarmee het kampioenschap binnen haar bereik halend. Met één punt voor op RHC en 2 wed strijden nog voor de boeg - tegen zwak ke tegenstanders - zijn zij bijna zeker van het kampioenschap. RHC tenslotte, ontvangt op Candia het zwakke UHV 2 uit Utrecht en moet hiervan met ruime cijfers kunnen win nen en daarmee de bijzonder kleine theoretische kans die RHC nog heeft, behouden. Tennisclub Rhenen in de competitie Ook het afgelopen weekeinde heeft de Tennisclub Rhenen weer enkele wed strijden gespeeld in de competitie van de KNLTB. De uitslagen zijn als volgt: Rhenen I -Quick Nijmegen 6-2. Rhenen II-NVLTB Wageningen 4-4. In de junioren competitie zijn de uit slagen als volgt: Rhenen-NVLTB 3-2. Well Shot Arnhem-Rhenen 2-3. f wat u zoekt vindt u bij DROGISTERIJ EN PARFUMERIE MERING KONINGINNEDAG OVERBERG. Ook Overberg heeft weer op beschei den wijze de verjaardag van Hare jj Zandstraat 7 Veenendaal Scherpenzeel-De Meeuwen eindigde na een ruwe wedstrijd in een 11 gelijk spel Scherpenzeel-De Meeuwen is door de zeer zwakke leiding van de scheidsrech ter geëindigd in een blamage voor het voetbal. Naar gelang de wedstrijd ver streek werd het spel ruwer en de ene trappartij na de andere volgde. Een paar spelers van Scherpenzeel moesten wegens verwondingen het veld ruimen en nadat v. d. Broek zich al verschillende keren had laten trappen trapte hij op het eind eenmaal terug waarna de scheidsrechter hem van het veld stuurde. Na een half uur nam Scherpenzeel middels Vonk de leiding en daarna ontstonden nog diverse kan sen voor de Scherpenzelers die echter niet werden benut. Twintig minuten voor rust maakte De Meeuwen gelijk waarna zich verschillende incidenten afspeelden. Een hoogst onverkwikke lijke wedstrijd die maar zo snel moge lijk vergeten moet worden. feuilleton door Piet Terlouw De kersenoogst viel Van Zoelen niks tegen. Hij had op minder gerekend en nu waren er meer manden en kistjes vol dan hij wel dacht. Nog een paar dagen plukken en dan was 't weer ge daan voor van 't jaar. Aan de appel en perebomen had nog niet veel bloe sem gezeten, dus dat werd wat fruit voor eigen gerief of om aan die en gene een beetje te verkopen. De moeite echter niet waard voor de veiling. Om zes uur gingen Van Dam, Gert en Neeltje naar huis. „Tot morgen," zeiden ze tegen Van Zoelen en Chrisje. „Ja, tot..." Opeens zweeg Chrisje, want zij zag Gert in een ondeelbaar ogenblik tegen Neeltje knipogen, ter wijl zijn mond het woord „vanavond" vormde. Ze zag, dat Neeltje heel vlug terug knikte. En toen de anderen het hek door gingen en haar vader zijn klompen langs de muur zette, liep ze snel naar binnen, de trap op, naar haar kamertje. Haar hoofd was opeens vol gedach ten. Zie je nou wel? Zie je nou wel? Die twee, dat was een stel. Gert liep met een ander. Had ze daar nu steeds op gewacht? Had hij dan nooit gezien, dat zij nog altijd van hem hield? O, waarom? Waarom? Zij ging op de rand van haar ledikant zitten en geluidloos begon ze te hui len HOOFDSTUK VII De volgende dag was Chrisje heel wat stiller dan op de eerste plukdag. Steeds weer kwelde haar de gedachte, dat Gert en Neeltje vrijda. Zij had soms ogenblikken, dat ze kwaad zou kunnen zijn op Neeltje, maar daar gaf ze niet aan toe. Ze begreep dat Neeltje er niets aan kon doen. Een stil verdriet had zich in haar hart vastgezet en dat ging er niet uit door 's avonds in bed te lig gen schreien. Ze zou met Gert willen praten om hem te zeggen, dat zij zo veel van hem hield. Ze zou willen vra gen, waarom hij Neeltje als meisje ge nomen had en niet haar. Ze zou... nee, ze wist niet wat ze wilde. Toen de pluktijd voorbij was. kwam ze soms dicht in Gerts buurt. Neeltje was weer weg. Ze was nu weer alleen met hem. Ze deed aardig en vriendelijk tegen hem, maar 't was, alsof hij het niet merkte. Och ja, hij deed vriendelijk terug, maar zo was hij altijd geweest. Chrisje wilde méér, ze wilde, dat hij zijn arm om haar heen legde net als vroeger, toen ze samen van school naar huis liepen; maar hij deed het niet. Natuurlijk deed hij dat niet. Hij had immers al een meidje. Dan, op een dag, houdt ze het niet langer uit. Gert is alleen in de schuur en ze gaat naar hem toe. „Gart," zegt ze. „Jao?" Hij kijkt verwonderd naar haar ernstige gezicht, dat een beetje bleek is. Hij ziet opeens, dat ze kringen onder haar ogen heeft en dat ze er niet zo fleurig meer uitziet, als een poosje geleden. Ze is nog wel bruin van de zon, maar daaronder ligt toch een grauwheid, die hij nooit eerder bij haar bemerkt heeft. „Hedde moeilijkhedens?" vraagt hij. „Ja... nee... ach, ik... Gart, ik moet vanaovond eens met je praoten, kan dat?" „Ja, da kan wel. Waorover?" Zo heeft hij Chrisje nog nooit mee gemaakt. „Da kan 'k zo nie zeggen, Gart. Ik... Vanaovond. Goed?" Haar onderlip trilt een beetje en ze knippert wat met haar ogen alsof er een vuiltje ingewaaid is. „Da's best, deernie. Waor? Hier?" „Nee, nee. Gunder." Haar hand wijst de open schuurdeur uit naar de appel bongerd. „Gunder, achterin de bongerd. We... we moeten even helemaol al leen zijn. Doe-de 't?" „Zekers, netuurlijk wel. Maor ik... ge doet zo vremd!" Buiten klinken stappen over het grint. Chrisje loopt naar het achter deurtje, waar ze door verdwijnt, terwijl vrouw Van Zoelen door de grote deur binnenkomt. „Is Chrisje hier ök, Gart?" „Ze lópt net naor aachteren." „Ze doet de laotste daogen zo vremd. Witte gij nie wat 'r mankeerdt?" „Nee, ik... eh... ik zou nie wéten, wat 'r schort vrouw Van Zoelen. 'k Heb nog niks gemorken." Vrouw Van Zoelen loopt weer door. „Nou, dan zal 't wel...," hoort hij haar nog mompelen, „maor da duurt toch nooit zo laank." „Wablief, vrouw Van Zoelen?" „Oh... eh... niks jong, niks. 'k Wit misschien al wat 't kan zijn." Gert haalde z'n schouders op. 'n Rare beweging. Hij snapte er geen fluit van. Afijn, hij zou vanavond achterin de bongerd wezen. Hij hoefde toch niet naar Neeltje. Toen greep hij een ben om de andijvie in te doen, die hij moest gaan snijden. De muggen dansten tussen de bomen, waar hier en daar nog een enkel bloe- sempje aanzat als een wit vlindertje. De lucht was bedekt met schapen wolkjes en wat zwaluwen scheerden daarlangs met licht vleugelgetril. Gert lag op zijn rug tussen het hoge gras, dat zoet rook. Hij had een sprietje tussen de tanden en hij wachtte. Zo nu en dan lichtte hij even het hoofd op om te zien of Chrisje nog niet aankwam. Om hem heen sjirpten de krekels en vlak bij hem hoorde hij het gegons van de muggen. Languit lag hij, met de handen onder het hoofd. Hij zou wel kunnen slapen, maar hij deed het niet, want zo dadelijk kwam ze om met hem te praten. Hij begreep nog steeds niet, waar ze het met hem over wilde heb ben. Hij zou wel samen met Neeltje hiei willen liggen, t' Was hier zo heerlijk rustig en geen mens zou hen zien. Gert hoorde geritsel tussen het gras en hij keek" op. Daar kwam Chrisje aan. Ze boog een laaghangende tak opzij en toen stond ze voor hem. „Hedde al lang gewacht?" vroeg ze. „Een ketier misschien." Hij richtte zich op en steunde nu op zijn elleboog. Chrisje stond tegen de stam van een boomgeleund, maar Gert lachte: „Gaot er bij zitten. Plek zat. 'k Hoef geeneens op te schikken. Ze lachte even, terwijl ze zich naast hem in het welige gras liet zakken. „Zo," zei Gert, „vertél het nou maar es aon d'n ome." Hij keek haar lachend aan hij zag haar blauwe ogen op zich gericht. Ze bezag hem lang, totdat hij met de ogen knipperde en quasi naar een mug sloeg. Wat moest ze toch van hem? „Gart, is het waor da-ge... da-ge ver kering het met Neeltje van Tongeren?" Verwonderd keek hij naar haar. Zou ze iets gemerkt hebben? Maar ze mocht het eigenlijk gerust weten, want bin nenkort zou iedereen hen door 't dorp zien lopen. „Jao, da hè 'k." Chrisjes ogen keken hem nu niet meer aan. Ze speelde met een takje en het klonk als een zucht: „Zie-de wel." „Maor wat is 't nou eigenlijk Chrisje. Werd hij nu ongeduldig of verbeeld de ze het zich maar? Haar blik dwaal de weer naar zijn gezicht, dat vragend stond. „Ach jong, ik... Hedde dan nooit ge morken, dat ik ook altijd zo veul van oe hieuw?" Opeens had ze 't gezegd en het ver driet, dat de laatste dagen opgekropt zat, moest er nu ook uit. Ze sloeg haar handen voor de ogen en ze begon met schokkende schouders te huilen. Ver schrikt was Gert opgesprongen. Dat had hij helemaal niet verwacht. Had Chrisje dan altijd van hem gehouden? En had hij dat dan nooit gemerkt? Hij gaat op zijn knieën naast haar zitten en zijn stem beeft wat, als hij zegt „Chrisje, stil nou maar. Hoe komt dat nou inénen?" Maar ze antwoordt niet. Haar lichaam leunt tegen hem aan en haar hoofd valt tegen zijn brede borst. Gert weet niet wat hij doen moet. Hij kijkt om zich heen. Gelukkig is er niemand te zien. Nee, dat had hij nou nooit verwacht. Zijn hart klopt snel en bonkend en Chrisje ligt daar tegen-, aan en huilt maar. Onhandig streelt hij haar donkerblonde vlecht, die als een diadeem om haar hoofd heen ligt. Chrisjes tranen maken een grote, natte plek op zijn boezeroen. Hij voelt het, want met deze warme dagen heeft hij zijn hemd uitgelaten. Maar het geeft niet. Wist hij maar wat hij moest zeg gen om haar te kalmeren. Zou hij zijn zakdoek nat maken in de sloot om die op haar voorhoofd te leggen? Maar nee dat kan niet. Ze leunt met hagr volle gewicht tegen hem aan en door de on gemakkelijke houding, waarin hij zit, beginnen zijn benen te trillen. „Stil nou maor, Chrisje, stil nou maor," probeert hij te kalmeren. Het huilen werd langzaam minder. Voorzichtig legde hij zijn arm om haar rug om haar weer gewoon te doen zitten. Eindelijk was ze stil. Nu en dan snikte ze nog even na. Toen ze haar ogen wilde drogen, zocht ze vergeefs haar zakdoek. Natuurlijk had ze die niet meegenomen. Gert zag haar vra gend aan.

De Vallei | 1966 | | pagina 15