Waarheid en verdichting Blokkadelijn in het oosten MOEDERDAG, HENNY JANSEN Werkweek voor Lyceïsten Resultaten verliehtings-aetie A.N.W.B. Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 6 mei 1966 DORP AAN DE GRIFT IX m DROGISTERIJ EN PARFUMERIE Garage Vonk opende bedrijf in Ede M.A.C.-nieuws Capitulatierit Voor Baby RHENEN Bouw landbouwschuur kan voorlopig niet doorgaan EDERVEEN Uw bril een sieraad! Ik zie 't al Menig geschiedeniswerk is vaak een groot sprookjesboek. Ware feitenver schijnselen en toestanden wisselen in die boeken af met verdichtselen, voor vallen en daden van mensen, die NIET gebeurd zijn, maar door de schrijvers gewenst werden. Waarom verhalen die schrijvers deze fabels en anecdotes, die ze dikwijls nog van anderen overschrijven f Is het om meer spanning in het geschiedenisverhaal te brengen, om het boeiender te maken, sensationeler f En toch ia dit in het geheel niet nodig. Want bij het ontsluieren van de ge heimen van het verleden om te weten „wie es eigentlich gewesen" hoe het eigenlijk was toegegaan, om het woord van de jonge Ranke aan te halen, blijkt telkens weer, dat de feiten en toestanden van weleer in hun verrassende schakeringen, onverwachte wendingen en raadselachtige verwikkelingen, in hun mysterieuze betekenis en oneindige gecompliceerdheid, véél rijker, boeien der en fascinerender zijn dan de menselijke verbeelding kan scheppen, al is het waar, dat algehele zekerheid i« de geschiedenis buiten het bereik van de menselijke geest valt. Toen lk indertijd de geschiedenis van Veenendaal uit gedrukte en boven al ongedrukte bronnen dat zijn de oude archiefstukken ging bestude ren, stiet ik al spoedig op overleverin gen die historisch niet houdbaar ble ken. Om maar enige dingen te noemen: Cunera, de vrome maagd en martela res van Rhenen, zou op Prattenburg vermoord zijn, omdat een schrijver in de vorige eeuw dat zo wenste, hoewel dit volgens de handschriften te Rhenen plaats vond. Moest Prattenburg door dit bedenksel meer historische allure krijgen? Het volksgeloof voltooide het door in het duister een witte dame in de tuin te zien en het geritsel van haar satijnen kleed te horen en lichten te zien ronddwalen vooral in de paarde- stal. Een tweede fabel: Er zou een kloos ter te Emmikhuizen geweest zijn, waarvan de monniken langs de Mun- nikenweg in Veenendaal ter kerke gin gen Alsof zij in dat denkbeeldige klooster geen eigen kerk bezaten Er is echter nooif een klooster op Em mikhuizen geweest en genoemde weg heet niet naar het wandelen der mon niken, maar naar het feit dat hij de grens vormde van de landerijen der Karthuizers, wier klooster niet te Em mikhuizen stond, maar te U' recht aan de Vecht. Een derde bedenksel is dat van de overgang van geheel Veenendaal op| één gezin na, met zijn pastoor naar de Reformatie, hoewel Theodorus Sili- ginous géén pastoor, maar reformato risch predikant was, die achtereenvol gens te Ooltgonsplaat, Hulst en Leer dam stond vóór hij hier kwam. En al- die-gezinnen-op-één-na bleken meer belangstelling voor de herbergen en markten tijdens de reformatorische diensten te hebben dan voor die bij eenkomsten, zoals de eerste predikant zelf klaagde. Dergelijke fantasieën moesten als sneeuw smelten voor de zon stralend uit de archiefstukken, maar toch leiden zij hardnekkig een lang leven, zelfs tot de dag van heden. Vergissingen is gewoonlijk een korter bestaan bescho ren. Johan Blaeu, zoon van de beroem de Willem Blaeu, die een grote wereld atlas samenstelde, door Johan voltooid, laatstgenoemde nu heeft in 1649 in zijn Toneel der steden van de Vereenigde Nederlanden en van 's Konings Neder landen geschreven: „Rhenen heeft eene Kerk; dewelke den Zaligmaaker toege- wijdt is; en wiens eerste steen „door Thomas Gramaye en Johan Calvus is geleit". Bedoelde kerk is niet de Rhe- nense, maar onze oude Salvatorkerk aan de Markt, Hugo van Rijn merkte die fout op in zijn Historie ofte Be schrijving van 't Utrechtsche Bisdom 1769, maar wist het rechte niet en vol stond daarom met te zeggen dat hij niet wist ,waar Blaeu dat uyt getrok ken heeft." Dat het verhaal van de lotgevallen der mensen boeiender is dan de stout ste fantasie, bewijst bijvoorbeeld vol gende opsomming: het zwerven der Engelse troepen in de tachtiger jaren van de 16e eeuw, de tocht der Vee- Het ideaal van alle tekenaars in de 18de eeuw was een gebouw natuur getrouw en zuiver topografisch af te beelden. Zo maakte Abraham de Haen, leerling van Cornelis Pronck, in 1731 van Harselo een grijs gewassen teke ning in Oostindische inkt, die het kas teel op fascinerende wijze weergeeft als een onneembare burcht en een toon beeld van kracht. De zware massa's van torens en muren spreken nog sug gestiever door de boeiende aanwending en afwisseling van licht- en schaduw partijen Het is of de burcht trots het devies van Erasmus nazegt: Cedo nulU: ik wijk voor niemand. En toch verdween hij nendalers naar de Rhenense markt, de overval bij Remmerstein, de terug keer van vrouwen en kinderen naar de Grebbe, de tocht der mantien naar Wolfheze, het neerschieten van Gijs- bert Jansz. Hespell, de borgstelling van Claes Gerritsz., de terugkeer der mannen uit Wolfheze, de tocht der overblijvenden tiaar Doesburg en Bjronkhorst en hun gevangenschap aldaar. Op het eerste gezicht lijken dit hoofd stukken uit een roman, het zijn echter episoden uit de Veenendaalse geschiede nis, door mij in het oud-archief gevon den. toch in slagen het sterke slot te passe ren, dan wachtten die vrijbuiters nieu we moeilijkheden bij Dikkenes, Brux- voort, Nergena, Steenbergen, waar hun een halt werd toegeroepen. Als zulk een gewapende troep het op andere plaatsen probeerde overal werd de doorgang versperd door versterkte boerderijen of échte kastelen bijvoor beeld aan de Kade door de sterkte De Hanepol, waarover ik reeds schreef. Meer naar het noorden lag Crauwel en oostwaarts Kernhem, De Koekeld en Horst. Als een bende meende de Zwar te Venen bij Ederveen te kunnen for ceren, vond zij de Walburg op haar weg aan de huidige Walburgsteeg ge legen. Thans is de Walburg een schil derachtige boerderij met restanten bos in de omgeving. De oude naam luidde Wallentorch. Ook de Bruynhorst was een obstakel. Nergena. De fraaie tekening in Oostindische inkt die C. Pronck in 1731 van Nergena maakte geeft een beeld van het huis zoals het in de 18e eeuw was. Het werd toen gekarakteriseerd als „een nieuwer- wetsch Heerenhuis, Lustplaats bij het Rhenensche Veer. Johan Carel Baron van Eek is er bezitter van. „Oorspron kelijk was het een soort kasteel. In 1340 werden voor de versterking van het huis 4000,besteed door het her togdom. Uit 1429 stamt een bericht inhouden de dat de broeders Arnoud en Willem van Egmond de Gelderse hertog was uit de familie Van Egmond een ver drag sloten over het onderhoud van Nergena. Later heeft de hertogelijke familie het huis verkocht en niet in leen gegeven, want het ontbreekt in de Gelderse leenregisters. Van 15901654 was Lubbert Baron van Eek er bezitter van. Om zijn voor naam huis en bezit werd hij ambts jonker van Ede, bestuurder van een landelijk deel van een plaats. In 1647 werd het beschreven als een huis met hof, boomgaard, een grote oppervlakte bouwland, een kleiner perceel weiland en een groot bos, een sterrebos met een vijver, dat op de topografische kaart, verkend in 1869, herzien in 1906 en ge deeltelijk herzien tot 1930, nog voor komt. Op die uit 19541957 komt het niet meer voor. Om het vijvertje zijn gebouwen verrezen. In 1749 woonde Willem Maassen op Nergena, dat later uiteenviel. Het kas teel was toen al afgebroken en vervan gen door een landhuis als op de teke ning van C. Pronck. Het zijn grote hoeven die hier aan de Kraatsweg en de Lange steeg lig gen. Uit bodemvondsten bleek dat deze streek reeds in de Frankische tijd be woond en in cultuur gebracht werd. Wellicht stammen de invloedrijke boe- renafmilies als de Steenbergers die oorspronkelijk Teunissen heetten de Jochemsena, de Kroesborgens enz. af van boeren uit de tijd van Karei de Grote. In een volgend hoofdstuk hopen we te zien hoe wederzijds Het Sticht zich beveiligde tegen de Geldersen. D. Philips -V Y te-p&r umtM NERGENA. Gewassen pentekening in Oostindische inkt 1731 door C. Pronck. Bovenstaande gedachten kwamen bij mij op bij het schrijven over de ge schiedenis der zandr'ggen en die van het kasteel Harselo. Als die nu al zo rijk aan avonturen is, hoeveel te meer de historie van een dorp, een stad, een streek, een gewest, een land Blokkadelijn in het oosten. Toen ik na over Harselo geschreven te hebben nog eens een bezoek bracht aan „De Poort" bleek mij tot mijn spijt dat de schaapskooi aan het begin van de Harsloweg gesloopt was. Bij infor matie vernam ik dat de eigenaar, de heer Steenbergen, haar wegens bouw valligheid had laten afbreken. De oude mooie bakstenen, afkomstig van het voormalige kasteel Harselo, klooster moppen genoemd naar het bakken er van door Friese kloosterlingen, werden verkocht aan de hervormde kerk te Ede voor de restauratie van dat ge bouw. Men staat beteuterd te kijken als men zo'n mooie karakteristiek ge bouwtje plots verdwenen ziet, zonder dat Monumentenzorg, schoonheidscom missie, gemeentebestuur of welke in stantie ook er iets van weet In het vorige hoofdstuk zagen wij dat Harselo aan Stichtse benden het binnendringen in Gelderland belette. Mocht zo'n bende op strooptocht er De leerlingen van de 4e klasse van de afdelingen hbs. gymnasium en mms van het christelijk lyceum te Veenendaal zijn dinsdag 26 april j.l. vertrokken naar Rotterdam en Brielle voor een zgn. Werkweek. Gesplitst in twee groepen, 1 be staande uit leerlingen van de a-afdelingen en de mms en de andere gevormd door de leerlingen van de B-afdelingen, zullen zjj daar tot en met vrydag door brengen met excursies en lezingen. Lezingen worden ondermeer gehou den over De leefbaarheid van de grote stad, De kerk in de grote stad, Politiek in de Rijnmond en Moderne kunst. Ver schillende belangrijke werken in en om Rotterdam, als de Metro zullen bezocht worden. Vrijdagavond om half negen hoopt men, een schat aan ervaringen rijker weer in Veenendaal te arriveren. Deze werkweek, de achtste, wordt ge houden onder het motto: de school gaat door, alleen elders en anders dan nor maal. Het is vooral een methode, om de BRANDJE. By de Bergweg is zondagmiddag brand geweest. Het was net half vijf ge weest toen de brandweer gealarmeerd werd voor een bermbrandje. Voordat de brandweer het vuur geblust had, is on geveer 100 m3 Helmgras verbrand. Om trent de oorzaak van de brand en de verblijfplaats van eventuele schuldigen tast men volkomen in het duister. leerlingen met de neus op de feiten van alledag te drukken. Iedere dag wordt begonnen met het gezamelijk le zen van de krant en het bespreken van het wereldgebeuren. f J wat u zoekt vindt u bij Zandstraat 7 Veenendaal ER ZAT EEN LUCHTJE AAN. Vrijdag meldde meneer Van de H. dat hij op de Markt een kip gekocht had, die een niet zo frisse geur verspreidde. De politie schakelde de Keuringsdienst van Waren in, die de zaak onderzocht. Het bleek, dat het beest by de heer Van L. uit Ermelo gekocht was, die nog meer kwalijk riekende exemplaren bezat. Hij had er ook nog meer aan Veenen- dalers gesleten, wat wel bleek uit het feit, dat er zelfs iemand op het politie bureau verscheen, die er vier gekocht had. De politie raadt iedereen aan voor zichtig te zijn met het kopen van kip. Woensdagmiddag j.l. werd aan de Veenderweg de nieuwe vestiging van Garage Vonk n.v. officieel geopend. De firma Vonk heeft een bestaande gara ge opgekocht en deze geheel gemoder niseerd. Het gereedschap is met de laatste technische snufjes uitgebreid, zodat alle service verleend kan wor den. De heer Lucas, een fransman, die zeer goed Nederlands spreekt, de directeur van Citroen Mobiles n.v. in Nederland, opende met een aardige toespraak deze nieuwe Vonk vestiging. Hij vertrouwde dat ook het bedrijf in Ede een ^oede naam onder klanten zou krijgen. Voorts werd er gesproken door een ver tegenwoordiger van Caltex benzine maatschappij. wethouder Jansen van Ede, een vertegenwoordiger van de Bo- vag e.v.a. De heer Vonk jr. dankte alle sprekers en de andere aanwezigen voor hun komst. De vestiging van Vonk bestaat uil een werkplaats en een showroom, die samen ongeveer 700 ca. beslaan. Bij de gebouwen ligt een parkeerterrein dat ongeveer even groot is. Vóór de garage is een splinternieuw Caltex-service sta tion ingericht, waar iedere automobilist de dorst van zijn wagen kan lessen. In verband met de opening werd er. tot j.l. zaterdag een show gehouden in de showroom, waar alle Citroen mo dellen, van de kleinste personenwagen tot de grootste bedrijfswagens te be wonderen waren. De heer A. E. Lucas, directeur Automo biles Citroen N.V. opende woensdag middag het nieuwe bedrijf van garage Vonk te Ede aan de Veenderweg. I)e Wageningsc automobielclub orga niseert op zaterdag 7 mei a.s. de 15e Capitulatierit, waarvoor de start van af 13 uur plaats vindt by Nol in 't Bosch te Wageningen. Er wordt in drie c ..egoriën gereden. Categorie A is een kaartlee- t voor rij ders met veel ervaring over een af stand van 150 km. In de B-klasse zul len rijders met minder ervaring voor een kaartleesrit over 120 km starten. De C-klasse tenslotte is een oriëntatie- rit over 70 km, voor rijders, die een plezierige rit met aardige puzzels en valstrikken willen rijden. Dit jaar is voor het eerst een start bewijs nodig voor het deelnemen aan de capitulatierit. Deelnemers in de B- en C-klasse kunnen deze zonder meer verkrijgen als zij een Nationaal Start bewijs categorie 1 aanvragen by de KNAC. De kosten hiervan bedragen 2,50. Ook bij de start zijn ze verkrijg baar. Een pasfoto is noodzakelijk. Iedere deelnemer ontvangt een blijven de herinnering aan deze tocht. Nachtrit Door de MAC Veenendaal wordt in de nacht voor Hemelvaartsdag 18 op 19 mei de traditionele nachtrit geor ganiseerd, Gestart wordt by hef sport park Panhuis te Veenendaal vanaf 21.01 uur. De deelname aan deze rit staat open voor auto's, motoren en scooters. De voorinschrijving is geopend tot 11 mei a.s., inschrijven bij de start is moge lijk vanaf 20.15 uur. Door de vereni ging is een collectieve verzekering af gesloten, zodat men geen polis of be wijs bij zich behoeft te hebben. Het is mogelijk om met een team van drie rijders te starten. Door de Koninklyke Nederlandse Toeristenbond ANWB werd in de week van 15 tot 19 maart ondermeer in Veenen daal een aantal voertuigen gecontroleerd op de verlichting. Dat een dergeiyke controle niet overbodig is blykt wel uit het onderstaande staatje, waarin staat, dat van de 282 in Veenendaal gecontroleerde wagens er 274 een bystelling van de verlichting nodig hadden. De landeiyke cyfers hebben betrekking op de gehele actie, die op 28 september 1965 begonnen is. Aantal gecontro leerde voertuigen Aantal voertuigen waarvan een of beide koplampen zijn bijgesteld AantaL voertuig® waarvan een of beide koplampen te hoog bleken te zyn ingesteld Aantal voertuigen waarby een reparatie aan de licht installatie is uitgevoerd Aantal ver nieuwde gloei lampen equipe A te: Veenendaal 282 274 190 52 27 equipe B te: Wageningen 611 569 375 127 52 equipe C te: Ede 709 677 418 164 65 totaal 24e week 1602 1520 983 343 144 totaal resultaat over de voor gaande 23 weken 35137 33173 22789 7125 2252 totaal 36739 34693 23772 7468 2396 POEDER - CREME - OLIE - ZEEP POSTDUIVENNIEUWS. De E.V.P.V. „De Luchtreiziger" te Veenendaal nam afgelopen week deel aan de wedvlucht vanaf Bergen op Zoom, 105 km. 302 duiven namen hier aan deel. Zij werden om 8 uur losgelaten. De eerste meldde zich by de heer F. Spies om 9.35 uur en behaalde een snel- De verdere uitslag is: F. Spies, 1, 23, heid van 1095,5 meter per min. 32, 44; G. Fasse, 2, 3, 4, 6, 27, 46; R. J. v. Kooten„5, 14, 22, 48; H. v. Kooten 7, 37, 39, 43, 49; K. v. d. Heuvel, 8, 24; R. H. C. Schuurman, 9, 16, 53, 57; J. v. d. Sluis, 10, 13; W. J. v. Dam 11, 21, 29, 34, 38, 52, 60; H. Drost, 12, 58; O. Neke- man, 15, 35; W. Slotboom, 17, 47, 51, 59; J. A. v. Eden, 18; A. v.Barneveld, 19; H. de Vos, 20, 28, 42, 45, 55; H. Beyk, 25, 54; A. v. d. Bovenkamp, 26, 31, 40, 56; H. v. Barneveld, 30, 36; W. Brou wers, 33; G. J. Bovenschen, 41; M. Hei kamp, 50. Aanstaande zaterdagmiddag van 2 tot 3 uur inkorven voor Vilvoorden, klokken aanslaan 4 uur. TWEE DUITSERS TEGEN ELKAAR. Zondagmiddag waren twee duitsers in hun auto's op weg naar hun Heimat. Toen zy ter hoogte van Veenendaal reden, wilde de achterste de voorste in halen. Terzyde van de voorste wagen gekomen draaide deze ook naar links, met het gevolg, dat de ander hem niet meer kon ontwijken. Beide auto's liepen schade op, maar de eigenaars zullen in eigen land aange komen de schade regelen. Garage W. Waayenberg Dr. Slot de Bruïne- straat 3, tel. 08385- 2771-4251. Veenendaal LICHTE AANRIJDING Zaterdagavond plm. 7 uur vond op de kruising Herestraat-Koningstraat een aanrij ding plaats. De automobilist J.v.K. uit Alk maar wilde linksaf de Koningstraat inrijden. Een bromfiets kon de afslaande auto niet ont wijken en botste er tegen op. Beide voer tuigen liepen lichte materiële schade op Naar aanleiding van het raadsbesluit van 26 april 1966 tot gegrond verkla ring van het beroepschrift van N.V. Brinkhout heeft de burgemeester zich nader bezonnen op de vraag of er voor hem aanleiding bestaat met toepassing ran artikel 76 der gemeentewet dit be sluit niet ten uitvoer te brengen, omdat het strydt met de wet. Bij die overwegingen heeft de burge- meeste zich laten leiden door het standpunt, dat de Kroon ten aanzien van de uitleg van de begrippen rond de agrarische bestemming van grond in neemt. Een zee duidelyke beslissing komt voor in Haar Besluit van 25 maart '61, waarin wordt overwogen, dat een graanmalery annex opslagplaats voor agrarische produkten geen verband houdt met een agrarische b.stemming. De gevoelens van de burgemeester ter zake, waal-van de raad middels een schrijven op de hoogte wordt gebracht, zyn eveneens ter kennis gebracht van gedeputeerde staten. Hangende de beslissing van de Kroon tot schorsing of vernietiging van ge noemd raadsbesluit kan de bouw van de „landbouwschuur" geen doorgang vinden. PLATTELANDSVROUWEN GINGEN UIT. Woensdag gingen de plattelandsvrou wen van de C.P.B. afcl. Ederveen met een bus naar Amsterdam waar in het Concertgebouw een bondsdag gehouden werd. De dertig dames uit Ederveen waren goed op tyd. Er was veel belang stelling voor deze bondsdag want er bleken totaal ca. 2300 personen aan wezig te zyn. De bondspresidente Mevr. v. Leeuwen had het geheel goed in han den, het programma werd vlot afge werkt, afwisselend was er samenzang en orgelspel van P. v. Egmond. Het was voor de dames zeer leerzaam deze dag en ieder was bly meegegaan te zyn want alles, ook de zeer boeiende sprekers, was boven verwachting. Na deze bondsdag, die om kwart voor vier afgelopen was, maakte men een' rondrit door de prachtige bloembollen- velden. De tulpenbollen waren nog niet geheel in bloei. De dames konden niet nalaten om voor een zacht prysje een bos tulpen te kopen, zodat het gehele gezelschap er fleurig uit kwam te zien. Hierna zocht men de „Gouden Leeuw" in Voorschoten op voor de maaltyd. GROENE KRUIS HIELD LEDENVERGADERING. Donderdagavond werd er in het Groene Kruisgebouw te Ederveen de ledenvergadering gehouden van Het Groene Kruis. De voorzitter, dr. Hey, heette allen hartelijk welkom en was bly dat de leden nu voor het eerst eens konden vergaderen in een eigen Groene Kruisgebouw. Jammer dat er ook dit maal zo weinig belangstelling was, van 730 leden waren er 12 aanwezig. Uit het jaarverslag van de penning meester bleek dat er op de begroting van 1966 3500,tekort was. Besloten werd om de begroting te kunnen dek ken, de contributie te verhogen van 10,tot 15,Alleen voor inwonende gezinsleden die meerderjarig zijn blyft de 10,gehandhaafd. Het aftredende bestuur werd herkozen. Voor de penning meester vac. J. Scharrenburg, werd ge kozen G. v. Heerdt, waarmede het be stuur weer voltallig zal zyn. Na de rondvraag, die weinig opleverde, werd de vergadering gesloten. OPTICIEN SPECIALIST Prins Bernhardlaan 4 (Zwaaiplein) Veenendaal - Telefoon 3784 Leverancier voor alle ziekenfondsen

De Vallei | 1966 | | pagina 16