Frilandia viert 200-jarig bestaan moederbedrijf mee RITMEESTERS BLAASDEN NIEUW LEVEN IN Bouwsteenactie van Nederlandse Protestantenbond in Rhenen Partij van de Arbeid lichtte verkiezingsprogramma 1966 toe Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 6 mei 1966 VEENENDAAL ECHTPAAR SCHOEMAKER- MOLENBEEK 60 JAAR GETROUWD GOUDEN BRUIDSPAAR IN VEENENDAAL RHENEN TENNIS Competite heeft voor tennisver. Rhenen goed verloop Zeven jubilarissen bij Scheepjes wol Voortgezette groei en extra uitkeringen O.B.F. AUTO GEHUURD, GERUILD VERPAND Bergweg schijnt warme buurt RENSWOUDE Stille tocht naar Grebbeberg 6 Ongeveer 200 jaar geleden in april 1766 verschenen voor een Leidse notaris een tweetal deftige kooplieden, om de akten, die opgemaakt waren om gezame- lljk een spinnery en wevery te beginnen, te tekenen. Hun namen leven nog steeds voort in de naam van de fabrikanten van Leithen wol, nl. Clos en Leembruggen. De heer Clos heeft niet zo heel lang aan de firma deelgenomen, want enkele jaren na het begin van hun samenwerking kwam hij te overlijden. De naam Leembruggen is echter door de loop van de eeuwen onlosmakeiyk met het bedryf verbonden. Momenteel is de zesde heer Leembruggen In successie directeur van de Leithen fabriek, terwyi de zevende reeds in de bedryfsleiding ls opgenomen. In het begin van deze eeuw werd de fabriek van Clos en Leembruggen om gezet in een N.V. Deze n.v. nam in de jaren vyftig de aandelen over van de Frisia Wolspinnerij en de Hollandia in Veenendaal, welke bedrijven samenge voegd, onder de naam Frilandia, verder werken. In het gehele concern werken Op dinsdag 17 mei 1966 zal het zestig jaar geleden zjjn, dat de heer P. J. Schoemaker met mej. B. G. Molenbeek in het huweiyksbootje stapte. In die tyd waren bruid en bruidegom resp. 22 en 24 jaar jong en hebben nooit gedacht, dat ze op hoge leeftyd nog lief en leed zou den delen. In die vroege jaren had de heer Schoe maker een winkel in galanterieën in de Hoofdstraat in Veenendaal. Bovendien was hy in Veenendaal bekend om het werk, dat hy altyd in allerlei vereni gingen verricht heeft. Zo is hy mede oprichter en jarenlang secretaris ge weest van de Veenendaalse Winkeliers vereniging Handel en Nyverheid, was hy in de jaren dertig lid van het plaatseUjk crisis-comité en jarenlang een actief lid van de Kegelclub. Eenmaal bracht hy het zelfs tot kampioen van de afdeling Veluwe in deze sport. t In 1941 vond de heer Schoeman, dat hy en ztfn vrouw lang genoeg gewerkt hadden. Hy doekte zgn zaak op en ver trok met zijn vrouw naar Ede. waar hij thans op het terrein van de bejaarden inrichting Maanderzand een huisje be woont. De heer Schoeman geniet nog een uitstekende gezondheid, al begint hy de laatste jaren wel wat doof te worden. Hy is echter, zoals men dat uitdrukt, nog steeds goed bij de tijd. Alle kruis woordraadsels, die hy te pakken kan krqgen lost hy op. In de loop van de jaren heeft hy daar een enorme vaardig heid in gekregen. Ook houdt hy nog erg van een gezellig avondje uit. Mevrouw Schoeman-Molenbeek heeft haar levenlang in activiteit niet voor haar man ondergedaan. Helaas tobt ze de laatste jaren wat met haar gezond heid, zo erg zelfs, dat het huishouden veelal op de schouders van vader Schoe man terecht komt, die deze taak er graag by neemt. Het echtpaar heeft 1 zoon en 3 doch ters gekregen, die allen nog in leven en getrouwd zyn. Ze hebben 11 kleinkinde ren, waarvan er ondertussen twee ge trouwd zyn, die samen weer voor 2 achterkleinkinderen gezorgd hebben. Ongetwyfeld zal het voor de hele familie Schoeman een gezellige dag worden de 17de. Op de Patrimoniumlaan 61 woont sinds vele jaren het echtpaar J. Drost en K. Drost-van Barneveld. 13 Mei a.s. hoopt dit paar te herdenken, dat het reeds vyftig jaar geleden is, dat zy in het huweiyk traden. De heer Drost is nu 72 Jaar, zyn vrouw een Jaar jonger. Men noemt dit de leeftyd der sterken, maar men ziet het ze geen van tweeën aan. De heer Drost zou men zelfs voor een zestiger houden, terwyi men ook van zyn vrouw moeiiyk geloven kan, dat zy reeds 6 Jaar boven de a.o.w.-leeftyd ls. I De heer Drost kwam als 12-jarige jon- igen by de Frisia. Ruim 53 jaar heeft hy jdaar gewerkt, totdat in 1959 voor hem de pensioengerechtigde leeftyd aanbrak. I Hy begon er als Noppertje, welke functie bestond uit het uithalen van de noppen uit de sajet. Het werk werd in die da- gen beloond met een salaris van 0,50 per week. Nadat hy het hele bedrijf had doorlopen werd hy op 32-jarige leeftyd benoemd tot chef in de Twljnerij. Later kwam daar ook nog de Spinnery by. De heer Drost vertelt dat hy het als chef altyd goed met zowel de bedryfs leiding. als met het overige personeel heeft kunnen vinden. Als chef sta je altyd tussen twee vuren in, zegt hy. In de loop der jaren heeft hy onder vier verschillende directies gewerkt. In de begintyd nog onder de heer Wouden berg, later onder de heren Feits senior en junior en op het laatst onder de heer Overdyk, die in het bedryf kwam, toen dit door Clos en Leebruggen werd over genomen. Voor de oorlog is de heer Drost 8 jaar voorzitter van de bond van op zichthoudend personeel geweest, maar in 1941 moest hy hiermee ophouden. By zijn 40-jarig jublieum werd hy onderscheiden met de Eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau in zilver. Na zijn pensionering is de heer Drost zich op tuinieren gaan toeleggen. In zijn grote tuin kweekt hy naast bloemen ook veel soorten groenten. Mevrouw Drost vertelt dat zy in de oorlog over twee zoons in angst gezeten Voor de verdere dag m» er vele fes- heeft De ene zat ln Amersfoort en later tivitelten georganiseerd, waaronder het Duitsland in een kamp de andere optreden ?an een beroemd symphonle- was als militair in Indonesia Van de orkest en een demonstratie Judo van ««s e kregen zij in mei 1945 voor het wereldkampioen Anton Geaink, die mede;"*™' «"«f ,de and6re h°°rde hierdoor niet aan de E.K. kan deelnemen. P" leta. in Men heeft bonnen gekregen, om in een der Het echtpaar heeft zeven kinderen ge- vele eetgelegenheden in Leiden een uit- had, waarvan er nog vijf in leven zijn. stekend diner te gebruiken, terwijl er zy zyn allen getrouwd en zorgden met overal in de binnenstad iets voor de on- elkaar voor 15 kleinkinderen, waarvan geveer 1300 feestvierders te doen zal er inmiddels 1 voor een achterkleinkind zyn. gezorgd heeft. I Het wordt ver na middernacht, voor- Wy wensen de familie Drost op de I dat de bussen met het Frilandia-per- 13e mei een gezellige dag en hopen, dat thans ongeveer 725 mensen, waarvan de'soneel weer in Veenendaal zullen arri- zij nog vele jaren in gezondheid bij meesten in Veenendaal. Omdat het moe- veren. elkaar mogen biyven. derbedryf in Leiden 200 jaar bestaat, NAAR ZIEKENHUIS Maandag om streeks 12 uur reed de wielrijder H. uit Echteld op het voor hem links gelegen rywielpad in de Nude. De tegemoetkomende bromfietser V. uit Wageningen botste frontaal tegen de wielrijder. Beiden werden vry ernstig gewond en naar het ziekenhuis in Wa geningen overgebracht. VERNIELINGEN AAN ZWEMBAD In het zwembad dat wordt gebouwd onder een in aanbouw zijnde school aan de Lysterberg zyn een aantal vernielin gen aangericht, o.m. door lampen (TL- buizen) te vernielen, het stukslaan van tegels, lym en verf in het bad te gooien en een deur te vernielen. Het herstel hiervan zal zeker in de papieren lopen. Bij het onderzoek dat de politie instelde bleek een 6-tal jongelui van 10 tot 13 jaar hiervoor verantwoordelijk te zyn. De ouders worden aansprakelijk gesteld voor de door hun kinderen aangerichte schade. De competitie waaraan Rhenen dit jaar voor het eerst deelneemt met twee senioren teams heeft een goed verloop. Ook de junioren doen het best. Het eerste seniorenteam speelde zon dag thuis tegen Nijmegen Quick VII. Hoewel dit als een der zwaarste wed strijden geld, werd ze toch met 6-2 ge wonnen. Het tweede seniorenteam heeft even eens zeer fraai gespeeld, al kon het te gen N.V.L.T.B. L uit Wageningen geen overwinning behalen, er werd in ieder geval met 4-4 gelijk gespeeld. Zondag a.s. werpen twee teams zich in de strijd. Het eerste speelt uit tegen SLOW LV uit Nijmegen en het 2e speelt op eigen terrein tegen Gelder- malsen II. Ook het juniorenteam behaalde fraaie successen. Zaterdagmorgen speelde het tegen NVLTB H, deze wedstrijd werd met 3-2 gewonnen, 's middags trok men naar Velp om de strijd aan te binden met Well Shot H, ook deze wedstrijd eindigde in een 3-2 overwinning. Zaterdag 7 mei speelt het junioren team thuis tegen Beekhuizen II en zal natuurlijk proberen ook op deze club een overwinning te behalen. wordt er vandaag in Leiden een groot feest gehouden voor alle personeelsleden, met hun dames. Vanmorgen tegen half tien vertrokken van de Valleistraat een veertiental auto bussen in de richting Leiden. Op het moment, dat de passagiers in de bus Er is vol ven s de statistieken geen land waar zoveel gevallen van verdrin- st anten1 'w is te n "zii noïnleTlat het d°cS voorkomen als in Neerland. Ook komen er jaarlijks honderden mensen vÏÏfde it om v» rffHp- gassen, koliendfcmp, dit het in de richtintr Leiden zou vaan stikking door vreemde voorwerpen in de luchtweg, (mond, keel, strotlennooiu en weA dMrin ^VMM tk nl^ tefeur-jluchtpijp -n »k,kdarm). verblpf ln afgolotcn ruimte met onvoUoendc r.uur- vLf^fech- i stroom en Niksen, teer grote bloeding, door oomm.ge ter verlieten de bussen de normale'gevallen is de patiënt „stUindnod". hieronder toe»tand va„ bet™,^,.heU fj^^ng^n zeischap ingescheept aan boord van een d<* bloedsomloop onvoldoende zyn geworden. Het slachtoffer ademt niet waar luxe rondvaartboot, die een toer over de .nwmbaar en d« P°ls is nlet voelbaar, plassen maakte terwijl men van een Dezfi toestand is een overgangsstadium uitstekende lunch kon genieten. j naar de dood en kan niet langer Om ongeveer 13.30 uur arriveerde het dan enkele minuten duren. De herse- gezelschap werkelijk in Leiden, waar een nen> die zoals alle weefsels, leven van ongeveer 'n uur durende officiële bij-1 zuurstof, hun aangeboden door de eenkomst in de Stadsgehoorzaal plaatsademhaling en de bloedtoevoer, zijn het had. Tydens deze bijeenkomst werd door allergevoeligst voor onderbreking van vertegenwoordigers van de Veenendaalse deze toevoer. Drie tot vyf minuten zuur- en Leidse bedrijven een cadeau aan de stofnood bekekent voor de hersenen de directie aangeboden. dood of onherstelbare beschadiging. Hoeveel mensen zouden er niet gered '(kunnen zqn wanneer er eerste hulp had kunnen worden geboden in de periode >van de bewusteloosheid i De tqd is te kort om een arts te waarschuwen, een E.H.B.O.-er is niet altyd bg de hand want het gaat by een dergelijke toestand om minuten i Iedere minuut tyd, die verloopt, kan de Vrydag 20 .mei a.s. zullen door de dl- grens betekenen tussen schijndood en dood en daarom is het niet voldoende wanneer iedere E.H.B.O.-er de kunst matige ademhaling kan toepassen maar moet ieder, dus ook een leek, in staat zyn deze methode uit te voeren. rectie van 'de D.S.' een zevental jubila rissen gehuldigd worden. Hiervoor wordt een Jubileummiddag belegd in hotel La Montagne aan de Cuneraweg, die om 14.30 uur begint. In het zojuist verschenen jaarverslag van het Onderling Boerenverzekerings- fonds (O.B.F.) spreken bestuur en di rectie hun grote voldoening uit over de voortgezette groei van het fonds in het boekjaar 1965, ondanks het regelmatig voortgaande vertrek van mensen uit de agrarische sector. Het totaal verzekerd bedrag passeerde in dit boekjaar de 400 miljoen-gulden- frens. Het jaar werd afgesloten op 413.744.462,— (v.j. ƒ369.561.662,—). Het aantal leden van het fonds steeg met 1271 tot 31344 per 31 december 1965. De verlies- en winstrekening van het fonds sluit over 1965 met een batig saldo van 2.039.123,Nadat hiervan een bedrag van 112.396,is gereser veerd voor de te betalen vennootschaps belasting en 377.271,aan het waar borgfonds is toegevoegd resteert voor byschryving op de rekening „winstaan delen leden" ƒ1.549.456,—. Deze by schryving maakt het mogeiyk by de in 1966 tot uitkering komende verzekerin gen een extra uitkering te voegen van 10,6 Met de bijschryving op grond van de tariefsverlaging van 1961 be tekent dit dat de leden maximaal 21,66 extra kunnen ontvangen. Dat men met een huurwagen aardige capriolen uit kan halen bewees dezer dagen de heer Van A. uit Tiel. Van A. huurde bij de Veenendaler L. een auto. Hier toerde hij enige tijd mee rond, tot hij ki contact kwam met de Ben- nekommer v. d. W., die een grote Ford te koop had. Van A. zegde v. d. W. toe, dat hij de Ford wel aan de man zou brengen. De gehuurde wagen liet hij ach ter. Na een rondritje in etappes van on geveer 4000 km kwam van A. in Zeist terecht. Hier gaf zijn Ford het op. Bij een garagehouder aldaar zag hij kans een VW mee te krijgen, terwijl hij „zijn" Ford als onderpand in de garage achterliet. He laas voor hem was het spelletje toen uit, want de Zeister politie heeft hem in de kraag gegrepen. Het bleek, dat v. d. A. niet alleen gek was op autorijden, maar dat hij dat ook nog voordelig deed, doordat hy steeds als hij benzin etapte de rekening naar de eigenaren van de auto's liet sturen. Het bruidspaar Schoemaker-Molenbeek Nadat zondagmiddag bij een brandje aan de Bergweg een strook helmgras in vlammen was opgegaan, brak dinsdagmid dag in dezelfde omgeving brand uit. Het bleek een bosbrandje te zijn, dat gelukkig snel door de brandweer geblust kon worden, zodat de schade tot 500 ca. beperkt bleef. De meest waarschijnlijke oorzaak van de brand is een achteloos weggeworpen brandende sigarette- of sigarepeuk. OPBRENGST COLLECTE De opbrengst van de te Renswoude gehouden Emmabloemcollecte is 755,20 geworden. Vorig Jaar was dit 703, Alle medewerkers en medewerksters ver dienen veel dank. Onder deze methode wordt dan ver staan de mond op mond beademing. Een vry eenvoudige ingreep, maar die men eerst moet hebben gezien en moet hebben beoefend om het juist toe te passen. Het is dan ook verheugend, dat de vereniging E.H.B.O. propaganda maakt om iedereen deze ingreep te leren. Er mag worden vastgesteld, dat de afdeling Veenendaal op dit terrein niet stil zit en alles in het werk stelt om leken deze (eenvoudige) kunst te leren. Men heeft oa by de bedryven aange klopt om de personeelsleden op te wekken een demonstratie by to wo nen, waarby men zelf mag oefenen. Als eerste bedryf in Veenendaal heeft zich hiervoor aangemeld de Ritmees ter Sigarenfabrieken. Vla het perso neelsorgaan en mededelingenborden in het bedryf werd het personeel op gewekt om dinsdagavond 3 mei j.I. in grote getale naar de bedryfskan- tlne te komen voor deze demonstra tie. De opkomst had groter kunnen zyn maar toch waren er nog ongeveer 90 Ritmeestermensen aanwezig om de cur sus te volgen. Hieronder bevond zich o.a. de gehele Ritmeester-brandweer ploeg. Mevrouw C. A. v. d. Hoek (arts), die de demonstratie inleidde sprak er haar vreugde over uit, dat zelfs op deze mooie lenteavond zoveel mensen waren gekomen om iets te leren wat zeer be langrijk" is, namelijk het redden van mensenlevens. Voordat met de demonstratie werd be gonnen vertelde mevrouw v. d. Hoek iets over de theorie van de ademhaling en wat men kan doen om by stoornis de ademhaling te herstellen. Na een zeer duidelgke uiteenzetting werd door middel van een pop aange toond hoe men een patiënt moet vast houden wil men mond op mond beade ming toepassen. Toen was het moment gekomen, dat iedere aanwezige zelf mocht oefenen, weer door middel van de pop. De mond op mond beademing is niet moeiiyk te leren. „In 1 minuut weet je eigenlijk alles", merkte één der deel nemers op. Juist omdat de methode zo eenvou dig is maar levensreddend kan zyn is het noodzakelyk, dat iedereen deze in greep moet kunnen uitvoeren. Mevrouw v. d. Hoek was byzonder ge lukkig met de opkomst op de avond en zy heeft ong gevraagd om ieder op te wekken een demonstratie te volgen. De plaatseiyke E.H.B.O.-vereniging wil hier graag aan meewerken. Er wordt gedacht aan de vele verenigin gen, die op hun verenigingsavond voor eenmaal één uurtje inlassen om kennis te maken met de mond op mond beade ming. Dat het in de bedryven ook kan bewees deze Ritmeester-avond. Graag zullen één of twee bestuurs leden of instructeurs van de E.H.B.O. komen demonstreren. Een berichtje naar het sekretariaat van de Vereni ging E.H.B.O., afd. Veenendaal, Sta tionssingel 56 is voldoende. Zondagmiddag j.I. geraakte een kind to water en was de verdrinkingsdood naby. Een jongen van 14 jaar paste mond op mond beademing toe en het patiëntje werd hierdoor gered. Wanneer u hier by had gestaan en u kende deze methode niet zondt u zich dan nog lekker voelen Ten behoeve van de bouw van haar kerk aan de Beukenlaan gaat de af deling Rhenen van de Nederlandse Protestanten Bond beginnen met een groots opgezette bouwsteenactie. Met een flink aantal dames en heren mede werkers gaat men op pad in de gemeente. Ieder van de medewerkers krijgt daartoe een bepaalde straat of wijk toegewezen. Dit alles werd uiteengezet tijdens de jaarvergadering welke j.I. dinsdag avond in Het Wapen van Rhenen werd gehouden. In zijn openingswoord verwelkomde de voorzitter de heer J. Meijer de aanwezigen, waarbij hij stilstond bij het overlijden van een viertal leden. Deze werden door de ver gadering staande herdacht. Uit het verslag van de secretaresse mej. J. van de Meij bleek dat het ledental mo menteel 80 bedraagt. Er blijkt een prettig contact te zijn met de afdeling Veenendaal. Van het hoofdbestuur der N.P.B. kreeg men de toezegging inzake een subsidie voor de kerkbouw. Uit het verslag van de pen ningmeester de heer J. Altena bleek dat de begroting vermoedelijk een batig saldo zal opleveren. Om kwart over zeven vertrok woens dagavond vanuit het Koningin Elisa- bethplantsoen een stille stoet naar de militaire begraafplaats, ter herdenking van de gevallenen. Naast het college van burgemeester en wethouders namen verschillende ver enigingen aan deze tocht deel, evenals een groot aantal scholieren. Onder klokgelui arriveerde men tegen acht uur by de begraafplaats en nadat men zich tegenover de begraafplaats had opgesteld speelde O.B.K. een koraal, waarna een stilte van twee minuten in acht werd genomen. Ook werd een cou plet van het Wilhelmus gespeeld terwyi door de burgemeester en schoolkinderen kransen werden gelegd bij het monu ment by de ingang van de begraafplaats. Nadat' een rondgang langs de graven was gemaakt begaf de stoet zich weer stadwaarts. OPBRENGST BAZAR De bazar die de mondaccordeonvereni- ging Kunst en Vriendschap in het Eigen Gebouw heeft gehouden, kan geslaagd worden genoemd. De opbrengst van cir ca 800,is bestemd voor het uniform fonds. De bestuursleden Meijer en Altena waren aftredend, doch werden bij acclamatie her kozen voor een tijdvak van drie jaar. De zusterkring bestaande uit 29 leden en een erelid hield zeventien bijeenkomsten. Een door de dames georganiseerde bazar bracht 1700,- op. Hiervan kon 1500,-; worden afgestaan aan het bouwfonds. Het contact met andere vrouwengroepen bleef beperkt tot de Wereldgebedsdag. De bijbelklas staat onder leiding van de dames Keijman en Evers. Er waren gemiddeld een 45-tal kinderen op deze samenkomsten. Men deed hier veel aan expressiewerk. Het beroepingswerk wilde nog niet zo erg vlotten. Met een drietal aangezochte predi kanten kon men geen overeenstemming be reiken. In samenwerking met Veenendaal en mogelijk met Lunteren worden de pogin gen tot het aantrekken van een predikant - ds. de Pree beëindigde vorig jaar zijn werk zaamheden om gezondheidsredenen - voort gezet. In het najaar hoopt men het vijftigjarig bestaan te vieren. Dit zal nog niet in de nieuwe kerk kunnen geschieden, doch de verwezenlijking daarvan zal dan toch wel een stuk dichterbij zijn. AANRIJDING Maandagavond half 7 vond op de kruising GrebbewegZwarteweg een aanryding plaats. De automobilist D. uit Lienden verleende geen voorrang aan een auto bestuurd door D. uit Kesteren. Er ontstond lichte schade. BROMFIETSER GEWOND Woensdagmorgen 8.30 uur reed de 16-jarige mej. H. uit Veenendaal per bromfiets in de richting Rhenen. Zij lette niet voldoende op en stak ter hoogte van de Dulventoren plotseling de weg over. zy werd hierby geschept door een achteropkomende personenauto be stuurd door de heer B. uit Veenendaal. Mej. H. werd ernstig gewond naar het Julianaziekenhuia gebracht. De bromfiets werd totaal vernield, de auto flink beschadigd. Het gouden bruidspaar Drost-van Barneveld In een persconferentie, die dinsdagavond in hotel „De Koning van Denemarken" werd gehouden maakte de Federatie Rhenen van de Party van de Arbeid het verkiezing-programma bekend, terwijl hierop tevens een toelichting werd gegeven. De voorzitter de heer Veenstra verwelkomde de aanwezigen en zei dat tevens aanwezig waren de voorzitter van de raadsfractie de heer D. de Jong, de secretaris van de raadsfractie Mr. J. Deen, de P.v.d.A. wethouder de heer G. van Gesink en het reedslid de heer C. Hensen. Het raadslid de heer Dirkse was wegens ziekte afwezig. Dan waren de nummers 5 en 6 van de lyst de heren Glasbergen en Roelofsen aanwe zig evenals de secretaris van de Federatie de heer de Zachte. De Fede ratie bestaat uit de afdelingen Rhenen en Eist. Het Verkiezingsprogramma. Het programma dat werd voorgelegd was onderverdeeld in een aantal pun ten en ziet er als volgt uit: Volkshuisvesting: De woningnood drukt het sterkst op de minst draag- krachtigen. Daarom: Voorrang voor de bouw van goedkope huurwoningen, in de eerste plaats voor Rhenense ingeze tenen! Door een versnelde onteigenings- politiek komen de gronden beschikbaar voor grote complexen woningen. Opstelling van een saneringsplan vooi de oude wijken, opdat de verouderde woningen rond de Nieuwe Veenendaalse- weg worden vervangen. Bevordering van de doorstroming door tevens duurdere woningwetwoningen te bouwen. Hierdoor komen de goedkope woning wetwoningen vrij voor de minder draag- krachtigen. Vaststelling van een bestemmingsplan voor de kern, waardoor bouwkundige uitwassen (zoals dure flats op de mooi ste plaatsen in de gemeente) worden voorkomen. Bouw van woningwetwoningen in Achterberg. Volksgezondheid: Totstandkoming van een badgelegenheid voor die gezinnen, die huizen bewonen zonder douche of bad. Bevorderingen van mogelijkheden dat gezinnen en bejaarden in perioden van ziekte hulp kunnen krijgen. Krachtige toepassing van de Hinder wet ten opzichte van bedryven, die in de bebouwde kom luchtverontreiniging of geluidshinder veroorzaken. Uitbreiding van het zwemonderwijs tot de middenklassen van de lagere scholen. Uitbreiding van de schooltandv'erzor ging tot de kleuterscholen. Uitbreiding van de riolering tot Achter berg. Onderwijs: Vervanging van de oude Openbare Lagere Scholen in Rhenen en Eist. Instelling van een schoolraad voor het Openbaar Onderwys. Groter verscheidenheid van het voort gezet onderwijs, met name door instel ling van een Havo-Mano-scholengemeen- schap middelbaar onderwijs Sociale zaken: Snelle aanpassing van de bijstandsnormen aan de loon- en prys- stij gingen. Sport en recreatie: Spoedige totstand koming van een sporthal. Snelle bouw van kleedgelegenheden op de sportvelden. Aanleg van een oefengelegenheid voor athletiek. Aanleg van meer speelterreinen voor de jeugd. Bevordering van het vreemdelingen verkeer door het scheppen van moge- ïykheden voor verblijfsrecreatie. Ontsluiting van de Rijnoever voor re creatie. Culturele zorg: Stichting van een Openbare leeszaal en Bibliotheek. Stimulering door subsidies van het geven van uitvoeringen door toneel, zang- en muziekverenigingen. Scheppen van een cultureel centrum in het oude gemeentehuis. Bevordering van het vertonen van betere films door toepassen van ver schillende tarieven van de vermake lijkheidsbelasting. Verkeer: Reserveren van voldoende parkeer- en stallingruimte achter de woningen bij toekomstige bouw. Uitbreiding van het- aantal oversteek plaatsen in Rhenen en Eist. Betere beveiliging van de oversteek plaatsen Achterbergsestraatweg en Prov.weg. Plaatsing van overdekte wachtgele- genheden voor openbare vervoermidde len. Contact gemeente-burgerij: Uitvoerige voorlichting over de achtergrond en de inhoud van gemeentehjke maatregelen. Snelle behandeling van aanvragen om inlichtingen, medewerking e.d. Streven naar een doelmatige uitvoe ring van de gemeenteiyke taken. Toelichting. In zijn toelichting zei mr Deen, dat men met een duidelijk programma moet ko men. Men moet niet komen met wat al lerlei groeperingen willen, maar juist met dat wat men aan de P. v. d. A. heefi als men er op stemt. Wij wensen voor alles betaalbare huurwoningen. Jammer is, dat indertyd het afstoten van het gemeentelijk wo ningbezit naar de woningstichting niet is doorgegaan. tussen overheid en burgery. Er moet meer openheid komen ten opzichte van het publiek, we zouden o.a. een jeugd- spreekuur kunnen hebben en als men iets vraagt of indient moet men een antwoord krygen en ook vlug. Het staat niet in het programma, zo zei de heer Deen maar soms bekruipt my wel eens het gevoel van pessimisme dat we in de komende vier jaar wel eens een terugslag konden krijgen. Juist voor deze gevallen is een vooruit strevend beleid, zoals wy steeds hebben gevoerd en zullen biyven voeren, nodig. Er komt een nieuwe groepering die deelneemt aan de raadsverkiezingen: de Boerenparty. Het is jammer, dat deze groep probeert aan de verkiezingen deel te nemen. Er waren altyd landbouwers van diverse groeperingen in de raad en ook onze wethouders hebben steeds op de bres gestaan voor de landbou wers. Men wil tot verbbjfsrecreatie komen niet alleen door zomerhuisjes en cam pings, maar het komt ook voor dat boerderyen niet meer worden gebezigd voor de landbouw. Men zou zich ver blijfsrecreatie kunnen indenken via in richting van deze gebouwen voor onder komen. Men wil proberen de beperkin gen van het streekplan te verruimen, maar blijft daarnaast naar andere we gen zieken. Op een vraag of er niets voor de mid denstand was merkte de heer Deen op dat men voor zover de gemeente dat kan een gezonde middenstand wil bevor deren. Dat staat niet in het program ma, maar is vanzelfsprekend, dat doen de andere groeperingen eveneens. Ontsluiting van de Rijnoever wil niet alleen zeggen dat men positief staat tegenover de aanleg van een jachthaven, maar eveneens een wandelpad langs de Ryn en de mooie weg onderlangs. LUNAPARK IN RHENEN Het bestuur van de V.V.V. te Rhenen is druk bezig enkele zomerevenementen voor te bereiden. Eén daarvan staat al vast, nameiyk een lunapark, dat wordt gehouden van 17 t/m 25 juni 1966. Op zondag 19 juni 1966 zal het lunapark gesloten zyn. Op de overige dagen is het geopend tot 's avonds 12 uur. Het feestterrein ligt aan de westeiyke ingang van het stadje naast de Veerweg en is duidelijk te zien vanaf de ryks- straatweg Utrecht—Arnhem. Van groot belang is ook het contact NUMMERS LIJSTEN RAADSVERKIE ZINGEN. Na loting zyn de nummers voor de lysten van de raadsverkiezingen als volgt vastgesteld: 1. Party van de Arbeid; 2. Christeiyk Historische Unie; 3. Staatk. Geref. Par ty; 4. Vrye Party; 5. Volksparty voor Vry held en Democratie; 6. Anti-Revo lutionaire Party; 7. Katholieke Volks party, 8. Boerenparty.

De Vallei | 1966 | | pagina 6