P E L CHEVROLET d B 10-i /fi KRUISWOORDPUZZEL R 70 ^uinbouwUoekje FINANCIËLE BAGAGE vrijdag 13 mei 1966 14 i V.A.B. KIRPESTEIN Regionale omroepreclame een gevaar voor de lokale pers Dat u een overhemd vergeet - nou ja! Maar de onmis bare kern van uw bagage zult u nooit mogen thuis laten: uw reisdeviezen. Welke valuta? Bankpapier of cheques? Reisverzekering? Overleg deze prettige vacantiezorgjes met de N.M.B. U voelt zich dan op slag thuis tussen NEDERLANDSCHE ponden, pesetas, kronen en drachmen. MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Verschijnt als bijlage van het Correspondentie te richten aan streekblad „DE VALLEI" Tante Jos per adres: 16 mei: onder redactie van Tante Jos ONZE JARIGEN. Ria Roest 16 M Rita van Schuppen 16 H Piet van de Kolk, Amerongen 16 H Hans van Ginkel 16 H Wim van de Bovenkamp 17 H Bep Jagtenberg, Overberg 17 1» Lilian van de Brand 17 9* Joke van Tuil 17 M Harold Hendriksen 18 H Wouter van Stempvoort 19 n Marje Ebbers 19 N Jan Ditewig 19 Henk Veldhuizen, Ederveen 20 Pé Thea Meerkerk 20 Anton Davelaar 20 H Bert van Veldhuizen 20 Basje Rebergen 20 Gerard van Ginkel Alle jarigen: heel hartelijk gefeliciteerd en een onvergetelijke dag toegewenst. ZILVERPAPIER EN CAPSULES. Het geluid van nieuwe lente is reeds weerklonken. De maand mei heeft de aarde nieuw leven ingeblazen en de mensen tot werken aangespoord. Zelfs onze norskijkende melkboer rijdt met een gelukzalige glimlach in z'n melk- busje rond en het paard van de groente boer zwiept steeds harder met z'n staart om zich alvast voor te bereiden op een seizoen vol vliegen en muggen. Het wordt tijd voor iets geweldigs! Voor een daad die blijft doorklinken! Een daad die je met overtuiging doet in de wetenschap andere mensen daarmee blij te maken. En zo'n goede daad is het bijeen brengen van capsules en zilverpapier voor de blinden. De Juliana van Stolbergschool heeft de afgelopen weken niet op zijn lauwe ren gezeten. In team-verband blijft men daar door dik en dun doorsparen en onder toezicht van meester of „juf" is de afgelopen weken veel zilver binnen gekomen. Heel hartelijk bedankt alle maal Parallelweg 10 - Veenendaal Amerongen en Leersum blijven ook niet achter. Opnieuw werd een grote voorraad bij het kantoor van de Vallei gedeponeerd. Mevr. van der Lee en Mevr. Donker zorgen in Leersum voor een verzameladres. René van de Heuvel, Alie Ariessen en een onbekende geefster wil ik namens de blinden ook nog heel hartelijk be danken voor hun hulp. Jongelui, dit was het dan weer. Groetjes en tot kijk! Tante Jos. Figuur A. VINGERAFDRUKKEN Als er een diefstal (of een andere misdaad) is gepleegd, is het eerste, waar de politie naar zoekt, of er ook vingerafdrukken te vinden zijn. Als de schuldige ook maar iets in de kamer heeft aangeraakt bestaat er een goede kans, dat hij wordt gearresteerd. Er zijn namelijk op de gehele wereld geen twee mensen, die dezelfde vinger afdrukken bezitten. Bovendien blijft het patroon van de huid aan de vinger toppen gedurende iemands gehele leven onveranderd, waardoor de politie bij de tegenwoordige, zeer geperfectioneerde onderzoekmethoden heel gemakkelijk alle vingerafdrukken, die zij vindt kan thuisbrengen. Het kleine vetlaagje op je huid werkt als drukinkt" als je een ook maar enigszins redelijk glad oppervlak aan raakt. Op glas en andere zo gladde voorwerpen komen vingerafdrukken bijzonder goed uit en zijn zij ook ge makkelijk te zien zonder de hulp van een vergrootglas. Nadat zo'n vinger afdruk is bestrooid met poeder wordt er dan een foto van gemaakt en wordt de afdruk vergeleken met de duizenden vingerafdrukken waarover de politie de beschikking heeft. De afdrukken van iemand die wel eens veroordeeld is, be vinden zich in het kaartsysteem op het politiebureau en een deskundige kan heel snel de vingerafdrukken, die op het terrein van de misdaad zijn gevon den, vergelijken met die uit het archief. De politie van de meeste landen wisselt de vingerafdrukken uit in het geval van een internationale misdadiger (het geen dan geschiedt via Interpol), waar door de gezochte meestal heel snel voor het gerecht kan worden gebracht. Je zou nu zelf eens voor speurder kunnen gaan spelen en op zoek gaan naar vingerafdrukken. Als je een ver grootglas hebt, zal dat je werk heel wat makkelijker maken. Nu moet je, als je een paar vingerafdrukken vind, deze met poeder bestrooien, maar je kunt ook elk voorwerp bepoederen, waarvan je denkt, dat er wel vingeraf drukken op kunnen zouden zijn. De afdrukken zullen daardoor duide lijk zichtbaar worden. Op donkere voor werpen gebruik je wit poeder (zinkwit of iets dergelijks), op lichte voorwerpen kun je roet of donkere verf in poeder- vorm gebruiken. eio-66 Figuur B. TOMMY EN DE KIEVITEN Tommy liep met zijn vader langs de plassen toen hij een aantal krijsende vo- 'gels ontdekte, die in de lucht allerlei acrobatische toeren verrichtten. „Wat zijn dat nu voor vogels?" vroeg hij. .Dat zijn kieviten," antwoordde zijn va der, „en zij behoren tot de allereerste voorboden van de lente. Ze komen hier al in het midden van februari. Kieviten maken hun nesten op de grond en he lsteden er echt niet veel moeite aan. Het zijn eigenlijk meer kuilen in de gras- Ipollen. De eerste serie eieren (het zijn er meestal vier) wordt gewoonlijk ge legd in april, maar een kievitenpaar kan zelfs nog wel in juni en juli een broedsel hebben. Nu zou je denken, dat het gemakkelijk is om zo'n nest te vin- 'den, maar als je er in de buurt komt, halen de kieviten een of ander kunstje uit om de aandacht van het nest af te leiden. Meestal vliegen ze dan vlak langs de grond alsof ze ziek zijn of vleugellam." Figuur C. HET REKENKUNSTJE Dit jongetje zit er een beetje mee in. Hij moet de 6 cijfers, die op grond lig gen, in de vierkantjes tegen de muur plaatsen, maar dan zo, dat alle rijtjes, in alle richtingen opgeteld samen het getal 27 geven. Kunnen jullie hem hel pen dit sommetje op te lossen? Voor het antwoord mag je kijken op pagina 11. Figuur D. „Ze hebben beloofd zich te zullen overgeven als ik hun een stuk geef van uw eigen gebakken taart!" VEENENDAAL CITY-MOTORS EDE Het laantje afgebeeld in ons blad van vrijdag 18 maart scheen niet algemeen bekend te zijn. Toch is ook nu weer gebleken, dat velen onze streek buitengewoon goed kennen, want we kregen heel wat goede oplossingen. De laatst geplaatste foto stelde voor het fiets pad langs de Rijksweg (hoek Kon. Wilhelminaweg-Holleweg). Dewinnares was mej. Ria Budding Kon. Wilhelminaweg 37, Amerongen. DE NIEUWE OPGAVE. Het is niet waar schijnlijk, dat velen dit bord tydens een fietstochtje tegen ge komen zijn. Toch staat het er gens in onze omge ving. Aan ii waar de vraag Indien u meent te weten, waar dit plek je is, verzoeken wjj uw oplossing op een briefkaart in te stu ren naar de redaktie van „De Vallei", Pa rallelweg 10, Veenen daal. Voor de winnaar of winnares is er weer een boekenbon van 10,beschik baar. 7. 12. Horizontaal: 1. de dag na vandaag ruime Amer. echtschei dingsplaats 13. jongensnaam 14. fr. lidwoord 16. dagtekening 17. maanstand 18. booggewelf 19. bloedbestanddeel 20. pers. vnw. 21. onder anderen 22. hoekpilaster 24. kiezelzand 26. putemmer 28. Europeaan 29. soort hond 31. brandbaar koord 34. rivier in Rusland 35. kleur 38. reeds 39. voorzetsel 40. in 42. soort hond 43. dat is 44. vloeibaar vet 45. rondhout 46. man 48. geestdrift 51. leuk 52. deel v.d. Ver. Staten Verticaal: 1. pl. in Spanje 2. onder het nodige voorbehoud 3. erbarmen 4. voegwoord 5. moeilijk 6. beroep 7. vreselijk ongeluk 8. dierengeluid 9. vloot 10. deel v. d. bijbel 11. de een de ander 15. roemen 17. vogel 23. vis 24. vaalzwart 25. zwart-bruine verf 27. deurknop 30. edel metaal 31. wankelbaar 32. vette vloeistof 33. dunne lat 35. harde storm 36. gast 37. pleisterplaats 41. pl. in Drente 42. parasiet 46. inhoudsmaat 47. vogelproduct 49. zangnoot 50. vervoerbedrijf Hedenmorgen is in hotel Noord Brabant alhier de jaarvergadering gehouden van de vereniging „De Nederlandse Nieuwsblad pers". De voorzitter, de heer A. M. Banda, besprak in zijn jaarrede diverse persaange legenheden. Zo stond hij stil bij de verschillende fu sies, zowel in de nieuwsblad- als in de dag bladsector. Spreker verwacht in de toe komst nog meer bedrijfsconcentraties, om dat alleen grote productie-eenheden effi ciënt kunnen werken en de enorme kosten, die de voortschrijdende techniek vraagt, kunnen opvangen. Wat de Radio- en Te levisie reclame betreft, betwijfelt spreker dat deze gezien de bezwaren, welke pers en omroepverenigingen tegen bepaalde voorstellen van de Stichting tot uitzending van Reclame hebben op 1 oktober a.s. van start zal gaan. In een regionale radio- en televisie-re clame ziet de heer Banda een ernstige be dreiging voor de regionale dag - en nieuws bladpers, evenals dat in Engeland het ge val is. waar in kringen van dag- en nieuwsbladuitgevers de ontwikkeling van de lokale radio-reclame nauwlettend wordt gadegeslagen. De reclame in de regionale omroep zal, aldus spreker, in ons land fun damenteel ingrijpen in de huidige structuur van het perswezen en dit wel zeer ten na dele van haar thans nog zo rijk geschakeer de differentiatie en van haar onafhanke lijkheid. OPLOSSING KRUISWOORDPUZZEL R 68. Horizontaal: 1. plataan; 6. Gra- nada;ll. o.k.; 12. sandaal; 14. dr; 15. boer; 17. klis; 20. armoe; 22. leest; 23. aard; 25. netel; 27. lire; 29. Arkel; 31. nee; 32. kales; 33. la; 34. rins; 36. darm; 38. kk; 39. b.L; 40. be; 41. re; 42. n.b.; 43. b.i.; 44. kelk; 46. keer; 48. a.v.; 50. Oeral; 52. oor; 54. tarra; 56. kras; 57. mulat; 59. noen; 60. atlas; 62. banjo; 64. meug; 66. taak; 67. n.t.; 69. sigaret; 72. ja; 73. gelaten; 74. kronkel. Verticaal: 1. portaal; 2. l.k.; 3. asem; 4. Aaron; 5. nn; 6. ga; 7. rakel; 8. alle; 9. d.d.; 10. arabesk; 13. do; 15. bark; 16. order; 18. islam; 19. stil; 21. eens; 22. leed; 24. Arabier; 26. te; 28. rekbare; 30. libel; 32. kreet; 35. nel; 37. are; 43. bokking; 44. kaste; 45. kous; 46. krab; 47. ranja; 39. vandaal; 51. raam; 53. oJ.; 55. rook; 57. magie; 58. tater; 61. lust; 63. N.A.T.O.; 65. ka; 68. te; 70. g.n.; 71. r.k.; 72. je. Éénjarige slerbladplanten. De meeste éénjarige zaaigewassen worden gekweekt vanwege de fraaie bloemen. Er zijn er echter ook die kunnen worden gekweekt vanwege hun uitzonderlijke bladkleur. Een van de meest bekende is wel de Kochia Scoparia oftewel de Zomer- cypres. Het is een zuilvormige plant ter hoogte van 5070 cm met naaid- vormige groene bladeren. De mooiste is zeker wel de soort Trichophylla, die in de herfst prachtig rood-bruin kleurt en reeds vanuit de verte op valt. Het is nu de beste tijd om de Zomercypres of Kochia (Trichophyl la) in de tuin uit te zaaien. De plan ten moeten op een afstand van 50 a 60 cm later worden uitgeplant in zeer goed bemeste grond en op een zon nig plekje. Zij lenen zich ook om als randplant, bijvoorbeeld langs een pad, of in bloembakken te worden uitgeplant, terwijl ze ook in een bloeiende border of boordbed een goede combinatie en afwisseling in kleur en vorm geven met andere planten. Een andere minder bekende één jarige sierbladplant is de Senecio Cineraria, die zijn sierwaarde ont leent aan de zeer diep ingesneden grjjze bladeren. Het opkweken van deze Senecio is iets moeilijker daar dit in een kas of warme kweekbak moet gebeuren. Na half mei kunnen ze uitgeplant worden. Vraag uw bloemist/kweker naar deze planten. Hij zal er u zeker aan kunnen hel pen. Ook deze fraaie kleurbladplan- ten kunnen als randplant worden ge bruikt of verwerkt in de border. In de rotstuinen(tjes) staan nu vele gewassen in bloei. Het is nu één grote bloemenweelde. De Saxifraga's of Steenbreeksoorten vallen bijzon der op door hun enorm rijke bloei, er zijn vele soorten die allemaal zeer ge schikt zijn voor rotsbeplanting. De meeste Saxifragasoorten worden door de kweker in potjes gekweekt, u zou ze dus nu nog best kunnen aanschaffen en uitplanten. Met pot- kluit uitgeplant en daarna aange goten groeien en bloeien zij zonder stagnatie door. De Saxifraga's stoe len zich geweldig uit. De uitgebloeide bloemen van de Hyacinthen moeten afgestroopt wor den, anders gaan ze tot zaadvorming over, hetgeen de planten zo uitput, dat ze het volgend jaar niet eens bloeien. Vooral de grootbloemige Zonne bloemen mogen in geen tuin ontbre ken. Er zijn veel soorten, doch wilt u iets moois hebben, dan moet men de Helianthus annuus Primrose eens zaaien. Die geeft geweldig grote gele zonnebloemen, die zo prachtig zijn voor grote vazen. Leg de zaden op onderlinge afstand van 60 cm uiteen; deze afstand hebben de grootbloe mige soorten wel nodig. Zaai een drietal bijeen, later kunnen de over tollige plantjes weggetrokken wor den of (nog beter) aan kennissen worden geoffreerd. Vaste planten moeten nu opgebon den worden. Wordt dit verzuimd dan waaien de stengels om en slaan tegen de grond, waardoor zij krom trekken. Het is gewenst om vaste planten bijtijds op te binden. Gebruik hiervoor tonkinstokken en geen stukken van oude bonestaken of bezemstelen, zoals men dat maar al te vaak ziet. Verf de tonkinstokken van boven groen, dan is er van de stokken niets te zien. Men moet er steeds voor zorgen, dat er zo weinig mogelijk van de stokken te zien is. De natuurlijke groeiwijze van een plant moet zoveel mogelijk behouden blijven. Het maaien der gazons moet regel matig plaats hebben. Het gras raakt door het vele maaien uitgegroeid en dus zal men, om een mooi gazon te behouden, af en toe eens moeten be mesten. Hou het gras goed aan de groei en bemest om de vier weken na het maaien met een beetje kunst mest (rozekleurige Asefkorrelmest). Het behoeft niet zoveel te zijn, voor 10 m- heeft u aan een flinke handvol van genoemde bemesting wel genoeg, vooral wanneer in het voorjaar be hoorlijk gemest is. Diverse vroegbloeiende heesters, die nu al weer uitgebloeid zijn, zoals de Jasminum nudiflorum (naaktbloeien- de Jasmijn), de Ribes, Forsythea en de toverhazefaar Hamamelis, zullen nu indien nodig een weinig gesnoeid moeten worden. Aan de toverhaze- laar valt meestal weinig te doen, daar deze niet sterk groeit. De af hangende takken van de Jasminum moeten worden ingebonden, terwijl enkele van de oudere geheel weg genomen kunnen worden. Op deze wijze behoudt men steeds een mooie jonge heester. Bij de Ribes en For sythea wordt een enkele oude bloei- tak eruit gesnoeid en hierbij zorgt men dat de heester goed in vorm blijft. Nieuw-Zeelandse Spinazie. Liefhebbers zou ik willen raden om Nieuw-Zeelandse Spinazie te zaaien, inplaats van de gewone spi nazie waarvoor het nu te laat is ge worden. Gewone spinazie wordt met warm weer ziek, dat in mei en juni te verwachten is. De Nieuw-Zeeland se spinazie is een gewas waarvan men de gehele zomer oogsten kan. U moet er echter wel aan denken, dat het grote planten kunnen worden en dus veel ruimte nodig hebben. Op een bed van één meter breed, kan maar één rij worden gezaaid. De beste resultaten verkrijgt men wanneer men drie zaadjes bijeen legt in een putje ongeveer 2 a 3 cm diep. Op de rij komen de planten 60 cm uiteen te staan, waarvan men na het op komen der zaden één plant behouut. Het gewas wordt niet zoals de ge wone spinazie bij de grond afgesne den, doch het blad wordt van de stengels geplukt. De bladeren komen steeds weer volop voor de dag, zodat men de hele zomer door aan het plukken kan blijven. Af en toe wat bijmesten komt de malsheid van de bladeren en de groeikracht ten goede. Probeer het gerust met deze soort spinazie, het zal U uitstekend be vallen. De bessen hebben heel vaak last van rupsen; het is noodzakelijk steeds te controleren en de rupsen nesten te vernietigen. Als U de eerste generatie vernietigt voorkomt U een tweede die alles kaal vreet. Zoek af en toe de bessenstruiken af en maak de rupsen onschadelijk. In het klein gaat dat wel, doch heeft men veel bessenstruiken in de tuin dan beveel ik aan te spuiten met D.D.T. spuit- poeder 10% of 5% Derris. Deze mid delen zijn bij de zaadhandelaar wel verkrijgbaar. Rhenen. E. J. Grijsen. Veenendaal: Markt 5. Ede: Breelaan 1

De Vallei | 1966 | | pagina 14