Nieuwsblad voor Veenendaal fi Omstreken Transport van bijna dertig meter lengte wringt zich door Veenendaal 125 zomermantels en pakjes Winkels open op woensdagmiddag Voor betere schoenen AGENDA Zaterdag in alle vroegte: Spanten bestemd voor nieuwbouw Frilandia Gemeente Renswoude kocht voetbalveld Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Leidsclie wol geeft 20% LET OP! vanaf 48,— Collecte militaire fondsen RENSWOUDE AMERONGEN Uitvoering streek- muziekschool 40e JAARGANG DINSDAG 17 MEI 1966 Nr. 39 Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2022 (2 Hjnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel Zaterdagmorgen om 6 uur arriveerden in Veenendaal een viertal lange wagens. Op deze wagens lagen 23 meter lange, 1.10 m. hoge betonnen spanten. Komen de van de Nieuweweg draaiden de wagens met moei te de Hoogstraat in. Aan het einde van de Hoogstraat zou het nog moeilijker worden, daar moest men met de ongeveer 28 meter lange en enkele meters brede wagens trachten de Tuinstraat in te rijden. Met een normale vrachtwagen is dit al geen sinecure, laat staan, met een dergelijk lang transport. Het kostte dan ook alle behendigheid van de chauffeurs, om deze bocht te halen. De gewone manier van een bocht ma ken was natuurlijk uitgesloten. Het werd steken. Voor dit steken echter had men ruimte moeten maken. De heer Van Ingen, van de zaak in campingartikelen op het Gelderland had de dag tevoren één van zijn op het veldje bij de hoek Hoogstraat/Prins Bernhardlaan staande tenten moeten afbreken, opdat de wagens van dit terrein bij hun manoeuvres gebruik konden ma ken. De kunst was namelijk om recht voor de ingang van de Tuinstraat te komen. Dank zij de grote stuur manskunst van de chauffeurs van wie sommigen al meer dan 12 jaar dergelijke transporten verzorgen lukte dit vrij spoedig en kon men de spanten afle veren bij de nieuwbouw van Frilandia. Voor een dergelijk lang transport heeft de wetgever beperkende bepalingen ge steld. Zo is het verboden met deze lengte gedurende drukke uren te rijden, maar men mag er ook niet gedurende de wet telijke nacht van een kwartier na tot een kwartier voor zonsopgang mee over de weg. Alles moest dus bij dag licht gebeuren, maar het moest gereed zijn voor het verkeer de weg in beslag nam. Vandaar, dat Veenendaal zo in alle vroegte werd opgeschrikt. De vier wagens van de firma van de Meijden uit Koudekerke aan de Rijn waren reeds om kwart over vier in de morgen uit Alphen aan de Rijn, waar de spanten vervaardigd zijn, vertrokken voor hun tocht naar Veenendaal. Deze wagens, waarvan er in Nederland niet zo heel veel zijn, bieden de mogelijkheid extreem lange vrachten te vervoeren. Ze kunnen nl. verlengd worden, door het achterste deel van de wagen uit te schuiven. Hierdoor rusten dergelijke ar tikelen op twee delen van de wagen. Een der chauffeurs vertelde, dat door het opbrengen van een 'verdieping' op de wagen het mogelijk is vrachten tot een totale lengte van 38 meter te vervoeren. Deze steken dan wel aan voor- en achter zijde van de wagen uit. De firma Van de Meijden is in dit soort vervoer gespecialiseerd. Men be schikt naast de wagens ook over kra nen, zodat men het gehele vervoer zelf in handen houdt. Op het terrein van de Frilandia, waar de spanten voor be stemd zijn, stonden een drietal kraan wagens opgesteld, om de lange spanten van de wagens af te tillen en direct op de kolommen te plaatsen. Dat men der gelijke karweitjes vaker bij de hand had gehad, bleek wel uit de snelle wijze waarop men de spanten met twee kra nen boven op de kolommen hees. Er was echter aan alles gedacht. Op het terrein stond nog een derde kraan opgesteld, die alleen meegebracht was, om, indien de wagens niet voldoende draairuimte zouden hebben, deze om te trekken, zo dat ze toch op de juiste plaats terecht kwamen. Deze kraan heeft echter geen dienst behoeven te doen. Het transport van zaterdag j.l. was eigenlijk een soort generale repetitie, want aanstaande zaterdag en voorlopig alle zaterdagen hoopt men het spel te herhalen, dan echter niet met vier maar Deze foto geeft een idee van de lengte van de bouw van Frilandia aangevoerd werden. met acht wagens. De bedoeling is, dat dan de eerste wagen om ongeveer 5 uur in Veenendaal arriveert. Op één terrein Zoals bekend is er reeds lang sprake van, dat de Frisia Wolspinnerij en de Hollandia zoveel mogelijk samengevoegd zullen worden. Aan de laatste fase om het geheele Frilandia complex op een terrein te brengen is men enkele weken geleden begonnen. Achter de Tuinstraat, naast het bestaande complex van de Hollandia-gebouwen wordt momenteel hard gewerkt aan een gebouw, bestaan de uit twee grote hallen, resp. bestemd voor spinnerij en wolloods van de Frisia. Een deel van de Frisia is reeds in het gebouw van Hollandia ondergebracht, maar genoemde afdelingen zijn nog op de oude plaats gevestigd. Hierdoor ont staan natuurlijk moeilijkheden in de be drijfsvoering, die door deze nieuwbouw kunnen worden opgeheven. De bedrijven Op dc op 5 juli a.s. tc houden aandeel houdersvergadering zal door het bestuur van de Leidsche Wolspinnerij, de moeder van de Veenendaalse Frilandiabedrijven, voorge steld worden een dividend van 20 uit te keren over het boekjaar 1965/66. In de afgelopen 10 jaar was het dividend vrij constant, slechts de jaren 1956/57 (13 1957/58 7}/2%en 1964/65 (15%) hadden een van het dividend van dit jaar afwijkend percentage. A.R. raadslid Vermeulen gaf uitvoerige visie op gemeentebegroting Een groot deel van de vrijdagavond 18 mei 1966 gehouden gemeenteraads vergadering te Renswoude werd gevuld met een bespreking over de gemeente begroting, de begroting Grondbedrijf en de begroting Woningbedrijf. De heer H. Vermeulen gaf namens de commissie van onderzoek een uitvoerig verslag over het onderzoek dat deze commissie in de diverse begrotingen had ingesteld. ONGERUSTHEID Allereerst sprak de commissie bij monde van de heer Vermeulen haar ongerust heid uit over de woningbouw en de aankoop van grond. Met de aankoop werd volgens de commissie te lang gewacht, terwijl er bovendien eerder aan had moe ten worden begonnen. Als er geen grond is kunnen er ook geen woningen worden gebouwd. Resumerend was men niet tegen de begroting als zodanig, doch wel tegen het beleid. De voorzitter, burgemeester Hosang, zei in zijn antwoord, dat er reeds lang onderhandelingen gaande zijn met de grondeigenaren. Thans is er de indruk, dat binnen zeer korte tijd een oplossing bereikt zal zyn. Een probleem vormt nog wel de centrale financiering. Onderwijs zich geheel van deze materie. VOETBALVELD De commissie was van oordeel dat een sportzaal het algemeen belang meer diende dan de aankoop van een voetbal veld. Is het huren op lange termijn niet veel goedkoper dan het kopen van grond? De Burgemeester antwoordde in eerste instantie, dat hierop later op de avond een antwoord gegeven zou wor den. Dit antwoord volgde inderdaad en luidde zeer positief. Het besluit was nl. dezer dagen genomen het voetbalveld met naaste omgeving ter grootte van 33500 m2 te kopen van een van de leden van de familie Taets van Amerongen voor de som van 95.000,Uiteraard zal de aangekochte grond niet uitslui tend bestemd zijn voor verhuur door de gemeente aan de v.v. Renswoude, doch er kan tevens door een eventueel op te richten korfbalvereniging grond gehuurd worden, enz. RAADHUIS Waarom kan het bouwen van een nieuw gemeentehuis nog steeds geen vaste vorm aannemen? Aldus de com missie. Wat heeft het voor zin geld te reserveren als de bouw steeds duurder wordt? Staan Gedeputeerde Staten wel achter het plan? Volgens voorzitter had dit wel dege lijk zin. Bovendien staan de adviseurs van G.S. er zeer zeker achter. ONTSPANNING Indringend was het pleidooi dat de heer Vermeulen hield voor ontspanning en ontwikkeling van de jeugd. Een dorpsgebouw, waarin ruimte is voor sport, spel, gymnastiek, voetbaltraining, is voor Renswoude een urgente zaak. De eerste opwelling is: onmogelijk! Waar moet het geld vandaan komen? Is er werkelijk al eens een uiterste poging gedaan om toestemming te ver krijgen tot het bouwen van een sport gebouw? Als in de bevolking de wens leeft, dat hun kinderen gymnastiek krij gen, dan moeten ze er ook wat voor over hebben. Volgens voorzitter is meer dan eens een uiterste poging gedaan, doch steeds met negatieve resultaten. Bovendien dis- tancieert de inspecteur van het Lager van dit seizoen voor extra lage prijzen Alleen dinsdag 17 mei en woensdag 18 mei Hoofdstraat 81-89 Veenendaal WIJZIGING VUILNISAFHAAL- DIENST In verband met Hemelvaartsdag wordt geen huisvuil afgehaald op 10 mei a.s. De overige diensten in die week blijven ongewijzigd. ROOLVINK VOOR AR In verband met de gemeenteraadsver kiezingen wordt door de Anti-Revolutio naire Partij afdeling Veenendaal een openbare vergadering belegd. Op deze vergadering, die gehouden wordt op donderdag 26 mei, in het OCB-gebouw, en om 20 uur begint, zal de heer B. Roolvink het woord voeren. OPENBARE VERGADERING BOERENPARTIJ De Boerenpartij, afdeling Rhenen be legt op vrijdag 20 mei a.s. een openbare vergadering in hotel De Koning van Denemarken, aanvang 20 uur. Als spreker op deze vergadering is uitgenodigd de heer T. Boers, vice-voor- zitter van de Boerenpartij. spanten, die zaterdag voor de nieuw- behouden een deel van hun zelfstandig heid, maar door de samenvoeging op een terrein kunnen verschillende proble men gezamelijk het hoofd geboden wor den. Als het gebouw gereed is zal men over bijna 2300 m2 nieuwe vloeroppervlakte kunnen beschikken. Hiervan komt ruim 1650 m2 beschikbaar voor de spinnerij en de rest voor de wolloods. De beide ruimtes worden even breed, nl. 23.10 meter, maar de ene wordt 72 en de andere 'slechts' 66 meter lang. De voorgevel springt zodoende iets in. Het gehele complex wordt volgens een pre-fab bouwmethode gebouwd door Kemper Beton in Rotterdam. Op deze wijze is een voor een dergelijk gebouwd ongehoord korte opleveringstijd moge lijk. Het systeem berust op een soort bouwdoos-principe. Op ter plaatse ge storte 'poeren' worden kolommen gezet. Tussen deze kolommen komen betonnen platen, die de muren zullen vormen. Bo venop de kolommen komen de spanten, waarvan zaterdag de eersten zijn aan gevoerd, welke spanten weer de dak bedekking, die evenals de muren uit betonnen platen bestaat, zullen dragen. De dakbedekkingsplaten hebben een bolle vorm. Ze zullen worden afgewis seld door schuinomhoogstaande, van glas voorziene delen, die de lichtval mogelijk maken. Het gebouw is ontworpen door de ar chitect Nieuwenhuijs. De Poeren en ver dere funderingswerkzaamheden, die met elkaar in totaal een 400 m3 beton vroe gen, zijn uitgevoerd door het aanne mersbedrijf W. Nieboer. Eerste kolom Hoewel er reeds een groot aantal ko lommen staan, is vanmorgen de officiële eerste kolom geplaatst door de direc teur van Leithen wol de heer mr. C. J. Leembruggen. By deze plechtigheid wa ren behalve de aannemer en de architect ook aanwezig de leiding van het Fri- landia-bedrijf en de ondernemingsraad. DOKTERSDIENSTEN HEMELVAARTSDAG In Veenendaal zal de medi sche dienst op Hemelvaarts dag worden uitgevoerd door dokter Annot, Kerkewijk 40, telefoon 3198. Door ruim honderd militairen, die in Ede gelegerd zijn zal een in vasie worden gehouden in Veenen daal, waarbij de gehele burgerij betrokken zal worden. Deze militairen zullen namelijk een collecte komen houden voor de geza menlijke militaire fondsen, die steun aan militairen beogen. Uit deze fondsen wordt bijvoorbeeld steun gegeven aan dienstplichtigen, die door het vervullen van hun dienstplicht op een of andere manier in geldelijke moeilijkheden zijn geraakt. Als dank voor de ongetwijfeld milde gaven van de Veenendaalse burgerij zullen twee tamboerkorpsen op verschillende plaatsen in Veenen daal een serenade aan de gehele be volking brengen. De optredende korp sen zijn het Tamboerkorps van de Ver- bindinsdienst in Ede en het Tamboer korps van de Technische Troepen uit Utrecht. Voor de inzamelingsactie starten de militairen om 19.0 uur vanaf de Markt. Na die tijd kunt u ze dus bij u aan de deur verwachten en er wordt op gere kend, dat u ze niet ledig zult laten gaan. PYROMAAN IN VEENENDAAL De laatste paar weken wordt de brandweer herhaaldelijk gealarmeerd omdat er in de nabijheid van de Berg weg een berm- of bosbrandje woedt. Ook de hfgelopen dagen was dit weer tweemaal het geval, n.l. zondagmiddag en maandagmiddag. Na iedere brand wordt er een onder zoek naar de oorzaak ingesteld en het is gebleken, doordat er doosjes met af gebrande lucifers gevonden werden, dat ze in enkele gevallen aangestoken zijn. Een pyromaan(tje) aan het werk? Zaterdag moest de brandweer om on geveer 11 uur uitrukken in verband memt een brand in de vuilnisbelt. De waarschijnlijke oorzaak was hier broei. INDUSTRIE Renswoude is een woongemeente, al dus de commissie, doch er kan wel enige kleine industrie gevestigd worden. He laas is al menige onderhandeling met de grondeigenaren afgebroken, aange zien de voor industrie bestemde grond eigendom is van verschillende eigenaren. Op zaterdag 21 mei a.s. zal een leerlingen uitvoering worden gegeven door de Streek- muziekschool Resteren en Omstreken. Deze uitvoering vindt plaats in het Dorpshuis te Amerongen en begint om half acht. Tijdens deze uitvoering zullen leerlingen uit Amerongen, Leersum, Eist en andere plaatsen in de omtrek hiervan zowel indivi dueel als in groepsverband zich laten horen. Ook zal het schoolorkest uit Resteren optre den onder leiding van de heer Kleinbussink. Dit orkest, dat bestaat uit ongeveer 30 leer lingen, zal werken uitvoeren van Haydn, Schubert en Leopold Mozart. De toegangsprijs is voor belangstellenden 1,per persoon, terwijl kinderen tot 14 jaar worden toegelaten (alleen onder geleide) tegen betaling van 0,50. Leerlingen van de school uiteraard gratis. Inlichtingen over deze uitvoering of be treffende aanmelding van nieuwe leerlingen worden gaarne verstrekt door de directeur, de heer J. van Alphen te Culemborg of door de adjunct-directeur, de heer Chr. Verburg, Imminkstraat 6 te Amerongen, tel. 03434 1860. (Schoenen met naaldhakken kunnen in ver band met de gymnastiekvloer niet worden toegestaan). GEVONDEN EN VERLOREN Gevonden: groene vulpen merk Par ker; herenhorloge merk Stainless; zon nebril bruin-zwart montuur, glazen 62/ 42; doublé dameshorloge merk Stoua, met zwart nylonbandje; boodschappen tas, regenjas -f 2 pakjes. Verloren: houten zijschot van vracht wagen; zwarte aktentas. Kappersuccessen Bij in Alphen aan de Rijn gehouden wed strijden behaalden vader en zoon Van Dole- weerd uit Amerongen goede resultaten. De heer G. van Doleweerd jr. behaalde er de eerste prijs (met beker) en de heer G. C. van Doleweerd sr. een zesde prijs. Beiden in de afdeling herenkappen. MUZIEK OP i HEMELVAARTSDAG Donderdag 19 mei a.s. zal het C.J.M.V. Tamboers- en Pijperkorps „Haarlem" een muzikale rondgang maken door Amerongen. Het korps bestaat uit 30 jongens en meis jes. De mars vangt aan te 4.30 uur en zal ongeveer drie kwartier duren. Het korps geeft op dezelfde dag een uit- voering iij Tiel. Op de terugweg naar Haar- jlem wordt Amerongen aangedaan. CHU-NIEUWS Donderdag 26 mei 1966 houde de CHU in hotel Buitenlust te Amerongen een praat avond over actuele gemeentepolitiek. De heer Kikkert, lid van de tweede kamer zal over dit onderwerp komen spreken. Na de pauze zal er volop gelegenheid zijn om vragen te stellen over allerlei zaken, die de gemeentepolitiek betreffen. Zo vlak voor de verkiezingen belooft dit een interessante avond te worden. Iedereen is hartelijk wel kom. De avond begint om acht uur. ROODE KRUIS VOOR MOEDERMELKCENTRALE AARDGAS Waarom heeft Renswoude nog steeds geen aardgas? B. W. hebben contact met de Gasmlj. Centraal Nederland; er zal allereerst gesproken worden over de kosten. Overigens bestaat er nog een duidelijke onderhandelingssfeer. De heer Vermeulen eindigde zijn rap port met een dankwoord aan het secre- tariepersoneel voor het vele werk dat aan de samenstelling van de begrotingen moest worden besteed. Doch met klem vestigde hij de aandacht tevens op de genoemde problemen. VERGADERING A.R. Op maandagavond 23 mei a.s. vindt te Doorn een openbare vergadering plaats van de Anti Revolutionaire Partij. Deze vergade ring zal worden gehouden in hotel Smits aan de Amersfoortse weg. Binnen een paar weken worden de gemeen teraden gekozen en in verband hiermede werd deze vergadering belegd. KERKDIENSTEN RENSWOUDE Herv. Kerk: 9.30 uur ds. L. v. d. Peut. Geref. Kerk: 10 uur ds. B. Slingenberg. ZONDAG Herv. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. L. v. d. Peut. Geref. Kerk: 10.30 en 6.30 uur ds. B. Slingerberg. De heer dr. W. P. Berghuis, voorzitter van de A.R .en lid van de eerste kamer zal deze avond een causerie houden over het A.R.- gemeentebeleid. Op deze avond, welke het karakter heeft van een streekvergadering worden alle A.R.-leden alsmede belangstel lenden uitgenodigd. AANRIJDING Zondagmiddag vond een aanrijding plaats op de kruising Kon. Wilhelminaweg/Holle- weg tussen een personenauto en een brom fiets. De auto stak het rijwielpad over zon der voorrang te verlenen aan de hierop rij dende bromfietser. Deze reed pardoes tegen de auto op en kwam te vallen. Bij deze val bezeerde de bestuurder zijn linkerbeen. Door de politie werd proces-verbaal opgemaakt. Omdat het donderdag a.s. Hemelvaartsdag is, komt de verplichte woensdagmiddag sluiting deze week te verval len. De huisvrouwen kunnen morgen hun inkopen doen tot het normale sluitingsuur op de gewone werkdagen, n.l. 18 uur. RHENEN GESLAAGD In het Julianaziekenhuis te Veenen daal slaagden op 11 mei j.l. voor het di ploma A Ziekenverpleging de Zusters: M. G. de Boer; C. J. van de Meent; G. M. Oskam. Voor de aantekening Kraamverple- ging slaagden de Zusters: M. J. Duys- ter; J. S. de Jong; R. F. Leuverman; H. N. Rhebergen. UITSTAPJE RHENUS-SPELERS Het bestuur van Rhenus organiseert op woensdag 25 mei voor de eerste-elf- talspelers met hun dames een uitstapje naar de Amstelbrouwerijen, dit in ver band met de goede prestaties die dit elftal in dit seizoen levert. De jeugdcommissie van Rhenus orga niseert op 28 mei voor de aspiranten een reisje naar Harderwijk. NAAR DOORN Op 7, 8 en 10 juni spelen 1 junior-, 1 aspiranten- en 1 pupillen-elftal van Rhe nus in de avond op uitnodiging van D.E.V. wedstrijden in Doorn. Op 19 juni zal er op Candia een tiur- nooi worden gehouden tegen een tegen stander uit Amsterdam. Met brullende motoren gingen de 250 cc-ers van start tijdens de „Leccius de Riddercross" van enige jaren geleden. Van deze spannende momenten kunt U ook op Hemelvaarts dag op de Grebbe- berg weer getuige zijn. KORFBALLERS HIELDEN FEEST AVOND Vrijdagavond j.l. organiseerde de korf balvereniging „Arena" een feestavond in het Eigen Gebouw. Ondanks het warme weer kon de voorzitter, de heer B. Kom duur, een kleine honderd aanwezigen verwelkomen. Men had een gevarieerd programma met o.m. dansmuziek van de Red, White en Blue Stars o.l.c. de heer Kosters. Een zanggroepje uit Den Haag, bestaande uit 3 dames en 2 heren verleende even eens medewerking. Verder hield men zich nog bezig met bingo. Al met al was het middernachte lijk uur voorbij, voor men weer huis waarts ging. HENGELSEIZOEN GAAT WEER BEGINNEN Van de zijde van de H.V. „de Voorn" deelt men ons mede, dat het visseizoen op 28 mei open gaat. Tot 1 juni moet men echter gebruik maken van de oude akte. Wil men vissen in Rijn, Linge of Grift, dan dient men lid te zijn van „de Voorn". VEENENDAAL Woensdag 18 mei Sportpark Pan huis 21 uur start nachtrit MAC Veenendaal. Donderdag 19 mei (Hemelvaarts dag) Sportpark Panhuis 13.30 u. Regionale wedstrijden VAV. ELST Dinsdag 17 mei gebouw Pniël 20 uur NCVB vergadering spr. zr. C. Terweij, Bejaardenzorg. AMERONGEN Donderdag 19 mei (Hemelvaarts dag) Dorpshuis 20 uur evange lisatiesamenkomst m.m.v. Les Pêcheurs. RHENEN Donderdag 19 mei (Hemelvaarts dag) 13.30 uur Motorcross Lec cius de Ridder. Vrijdag 20 mei Hotel De Koning van Denemarken openbare ver gadering Boerenpartij spr. de heer T. Boers. BIOSCOPEN Luxor theater Veenendaal Woensdag 19.30 uur Stations 3 - Top secret. Donderdag (Hemel vaartsdag) 15 en 19.30 uur Tar- zan in New York. Vrijdag 19.30 uur De slag om Napels. Bio theater Rhenen Donderdag Hemelvaartsdag) 15.30 uur Follow that dream, 19 uur De hel van Duinkerken.

De Vallei | 1966 | | pagina 1