„De Vallei" in Bad Godesberg Grafische school onderwijst boeiend beroep Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 20 mei 1966 11 Brief van Josef Kempen RENSWOKDE ELST AMERONGEN IN ARNHEM MODERNSTE OPLEIDING 1962 bracht ik in de vakantie een bezoek aan Dusseldorp en het oostwaarts liggende Erhrath met het Neanderdal. Ik maakte toen ook kennis met de be volking van het Bergische land en van Neder-Rijnland, die vriendelijk en hartelijk is. Maar ondanks alle vriendelijkheid ten opzichte van ons, Nederlanders, schreef ik De Vallei van 10 augustus 1962 Reisbrief uit het Neanderdal) verliest het Nederlands geleidelijk meer terrein in Rijnland, dat toch oorspronkelijk van Dordt tot Keulen een eenheid van taal en cultuur gevormd heeft. Stralen, Wach tendonk, Kempen, Krefeld, het hele Neder-Rijnland was oorspronkelijk Neder lands. In Kleef was onze taal tot voor kort hoog in aanzien en zelfs de taal van de deftige stand. In ambt, school en kerk werd allerwegen Nederlands gebruikt. Tot in de 19de eeuw bleef het de cul tuurtaal totPruisen een centralis tisch gezag in Berlijn vestigde en het Hoogduits de officiële taal werd. In Rijnland lopen nog verschillende taalgrenzen, die van Uzudingen, Benrath bijvoorbeeld, die elke HBS-er kent. Zij scheiden het Nederduits van het Hoog duits, maar schuiven steeds meer op naar de Nederlandse grens, zodat deze, eerst louter een staatkundige, lang zaamaan een taalkundige barrière wordt. Toch heeft ons woord fiets het gewon nen van het Hoogduitse Fahrrad! Josef Kempen Gelukkig is Josef Kempen opgestaan, de grote pionier voor het behoud van het Nederlands. Geboren in Nuis (Neuss) by Dusseldorp, werd hy in 1958 leraar in Kleef en organiseerde hij daar een Werkgemeenschap Nederlands aan de Realschule. Ook aan de Volkshogeschool van Nuis gaf hij zeven jaar lang Neder lands. Telkens wijst hy onze regering er op, dat zij meer tijd, geld en aandacht aan de propaganda van de Nederlandse cultuur moet besteden. Hij beijvert zich het Nederlands meer eerbied te doen betonen en wenst het officieel erkend te zien. Het zou in de gehele grensstreek een verplicht leervak op de volksschool moeten zyn. Ook zou den leerstoelen i. d. Neerlandistiek aan de universiteit gesticht moeten worden. In Nederlandse en Duitse kranten en tijdschriften schrijft hij. Was zijn stem eerst die van een roepende in de woes tijn, geleidelijk begint zyn idealisme te winnen en vrucht te dragen! Onlangs schreef hy nog: „Er is nu een kans om het Nederlands in het buitenland weer het aanzien te verschaffen dat het als drager van een oude, onafhankeiyke en ryke beschaving verdient". Op mijn tocht door Neder-Rijnland, ging ik in 1962 voort, bemerkte ik maar al te zeer, dat het Nederlands door velen als een soort kinderlijk platduits wordt beschouwd. Men zegt het u be leefdheidshalve niet, maar als men er naar vraagt, bekent men het eerlijk. Om die mening te corrigeren moet men in Ondanks regionale en lokale verschillen bestond er omstreeks 1300 tussen de Nederrijnse en de overige Nederlandse gebieden een taalkundig-culturele een heid. Ofschoon Pruisen in de 17de eeuw Kleef en in de 18de eeuw Opper-Gelder iniyfde, had deze politieke annexatie wei nig invloed op taalkundig en cultureel gebied. In de 19de eeuw ging Rijnland onder Pruisische druk over op het „boeken- Duits". In 1827 versnelde zich dat pro ces, doordat de bisschop van Munster directieven uit Berlijn ontving om het Nederlands als taak van de kerk door het Duits te vervangen. Het autochtone Nederrijnse dialect verarmde doordat het geïsoleerd werd van de bron: het Ne derlands, dat op school niet langer werd geleerd. Op 16 april j.l. werd in het Streek museum te Rhenen een tentoonstelling van Nederlandse en Noordrijnlandse kunstwerken geopend, de laatste van Günther May en Dieter von Levetzow, beiden uit Emmerik. Volgens het ver slag in De Vallei van dinsdag 19 april vertelde by die opening mevrouw Irmela Töwe uit Emmerik, bestuurslid van de ROODE KRUIS HOSPITAALSCHIP HENRY DUNANT Josef Kempen antwoordt Bovengenoemde nummers van De Val lei bereikten de heer Kempen in zyn huidige woonplaats Bad-Godesberg. Hy schreef my 1 mei 1.1.: Zeer geachte Heer Philps, Hartelijk dank voor Uw pionierswerk en krant, ik heb alles twee keer gelezen omdat in het Nederlandse taalgebied zulke bijdragen (d.i. mentaliteit) zo zeld zaam zyn. Intussen hebben we toch iets bereikt: Nederlands werd nu als officieel Real- schul-Wahlfach (keuzevak op de H.B.S. red.) door de Kultur-minister te Dussel- dorf aanvaard, voor Rynland-Westfalen! Ook is er de leerstoel Nederlands te Keulen nu. Dit alles schynt in Neder land nog niet bekend of gewaardeerd te ROODE KRUIS VOOR INVALIDEN VAKANTIEWEKEN Rijnland zo weinig mogelijk Duits spre ken gedachttig 't woord v. d. Groningse hoogleraar Heeroma: „Wij wensen liefde en achting aan weerszijden van de grens." In De Vallei van vrijdag 12 november 1965 schreef ik weer over Nederland in Duitsland, opmerkend dat in het stadje Viersen bij bezoek aan het Benedenrijn- landse volksliederenarchief ons bleek dat veel liederen oorspronkelyk Nederlands zijn, niet verwonderlijk op oorspronkeiyk Nederlands gebied. Een genot was het ook de heemkundige verzameling te be zichtigen, die ons het vroegere en het huidige volksleven van Beneden-Rynland ROODE KRUIS VOOR RAMPEN deed kennen, waarvan Viersen het cul tureel middelpunt was en nóg 1" volksleven dat kenmerkend Ned trekken vertoont. kring Liemers-Niederrhein, overgenoem- de Duits-Nederlandse Vereniging voor culturele grenscontacten. Het kweken van een beter wederzijds begrip wordt gestimuleerd door het houden van bij eenkomsten, het geven van concerten, het organiseren van tentoonstellingen. Jammer was het dat Josef Kempen niet aanwezig was. De bijeenkomst zou hem stellig deugd hebben gedaan. zijn. Uw werk is daarom een grote hulp. Veel nieuws kunt U ook uit „Ons Erf deel" putten, het best ingelichte tyd- schrift op dat gebied, 'n exemplaar heb ik U toegestuurd. Als U zelf nieuws hebt over Duits-Nederlandse kulturele acti viteiten, stuurt alles maar aan de hoofd redactie J. Delen, Rekkem, W.-Vlaan- deren. Merci! Nog iets: Kunt U helpen in de Duitse grensgebieden aan de scholen Neder lands te doen introduceren en ook voor leerkrachten te werven (anders biyft al les dode letter!) Met de meeste hoogachting, Uw J. Kempen. Aan Kempens verzoek de bereikte re sultaten bekend te maken heb ik hier boven reeds voldaan. Ik ben voornemens het ook te doen in de onderwijsbladen. Maar tot het introduceren van het Ne derlands in de Duitse grensgebieden voel ik my onmachtig. D. Philips COLLECTE ROODE KRUIS. De jaarlijkse collecte t.b.v. Het Ned. Roode Kruis zal gehouden worden van 23 mei tot 5 juni a.s. Het bestuur van de afdeling Renswou- de hoopt dat deze inzameling ook dit jaar weer een succes zal worden. Kaart van Beneden-Rijnland „DE EGENLENMEER" IN LENTETOOI... Ongekend mooi spiegelt „De Egelenmeer" zich in de lentezon, nu er zoveel hemelwater haar peil deed stij gen. Het is de moeite waard juist NU er een kijkje te gaan nemen, zoals wel blijkt ui tde vier bovenstaande recente opnamen. Het kleine meertje is uitgegroeid tot een prachtige plas, waar het heerlijk toeven is OPTREDEN VOORDRACHT. KUNSTENARES AAFJE TOP Op maandag 23 mei a.s. wordt door de Cultuur-Natuur Historische Vereniging Z.O. Utrecht te Eist de laatste avond van dit seizoen gehouden. Men wil het jaar op waardige wijze besluiten en daarom heeft men een bijzonder programma samengesteld. Opgetreden wordt door de bekende voor- drachtskunstenares Aafje Top. die een stuk van Honoré de Balzac, getiteld Eugenie Grandet. zal voordragen. De avond wordt gehouden in Hotel Stuyvenberg te Eist en begint om 20 uur. BEZOEK AAN STUW. De door de slechte weersomstandighe den uitgestelde toch naar de Stuwwer- ken, georganiseerd door het Nut te Amerongen gaat thans definitief door en wel op zaterdagmiddag, 21 mei a.s. Om twee uur zal men vertrekken vanaf de Hof. Op de medewerking van automobilis ten wordt gerekend. Niet autobezitters zullen graag meerijden naar het Stuw- complex. Er is slechts een wens, nl. dat het goed weer moge zijn. SHEHEREZADE. Velen van de Amerongse huisvrouwen en huisvaders kennen de pennevruchten van de aktieve journaliste, die onder de naam van Sheherezade in het weekblad Lybelle publiceert. Sheherezade was de oosterse prinses, die duizend en één verhalen moest vertel len aan de sultan. In deze minder roman tische tijd is het vertellen van verhalen een vak op zichzelf geworden, waar ook geen sultan meer aan te pas komt. In plaats daarvan zijn het wekelijks enkele honderdduizenden kritische lezeressen en lezers die in de plaats van de sultan tre den. Het bestuur van de Nederlandse Huisvrouwenvereniging Amerongen stelt het dan ook zeer op prijs, dat deze eigen tijdse Sheherezade zich bereid heeft ver klaard in levende lijve naar Amerongen te komen. Onbeperkte introductie is toe gestaan. Iedereen is van harte welkom in de grote zaal van het Dorpshuis. De toegangsprijs voor leden en niet-leden bedraagt 1,25 per persoon. De avond begint om acht uur. Koepoort te Kem pen, geboorte plaats van Thomas, schrijver van de Navolging Christi. De poort uit 1370 is genoemd naar de grote kudden vee, die eertijds uit de stad naar de weilanden trokken. „Waar blijft die oppasser nou! Onze magen knorren we willen wel eens een lap vlees zien!" HUISVUILOPHAALDIENST. In verband met het feit, dat het a.s. donderdag Hemelvaartsdag is zal er in Amerongen die dag geen huisvuil wor den opgehaald. Getracht zal worden om maandag daaraanvolgend zoveel moge lijk alles mee te nemen. HET PAARD IN NOOD Het paard maakt een moeilijke tijd door, want zijn taak verandert. Enerzijds is het nog steeds de veelzijdige medewerker van de boer, de goedkoopste en vaak de plezierigste. Anderzijds heeft het er een taak bijgekregen. Het is een ontspanningsmedium geworden. Het jachtende en motorische van de maat schappij vraagt een tegenhanger. De mens blijkt die gevonden te hebben in het edelste dier der schepping: het paard. Er moeten dus paarden blijven. De fokkerij van een nieuwe paardengene- Ussel. ratie gaat niet zo snel als b.v. bij de ko- Krachtens de Rijksgroepsregeling nijnen. Het duurt tenminste 4 jaar. De on- Zelfstandigen is tot 1 maart aan 1836 rustbarende teruggang van de laatste jaren aanvragers ruim 6,6 miljoen uitge- moet gestopt worden. Anders hebben wij keerd, waarvan bijna 2 miljoen in de binnenkort niet voldoende paarden voor vorm van een lening. In verband met de onze bedrijven, de sport en de ontspanning, nog af te handelen aanvragen verwach- Het is dan ook de hoogste tijd, dat alie ten de bewindslieden, dat het totaalbe- gcschiktc fokmerrics benut worden voor de fokkerij. Dit kan ook, want de fokkerij is een lonende zaak. BIJSTAND AAN DOOR WATER OVERLAST GETROFFEN AGRARIËRS De Staatssecretaris van Cultuur, Re creatie en Maatschappeiyk Werk en de Minister van Landbouw en Vissery heb ben aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal medegedeeld, dat tot 16 maart j.l. in totaal rond 4.800 aanvragen om bijstand werden ingediend door in de zomer van 1965 wegens wateroverlast gedupeerde agrariërs. Op 1 november bedroeg het aantal aanvragen nog 1600 en op 1 december 2200. De meeste aan vragen kwamen na half januari binnen. Ruim 2400 aanvragers wonen in Over- Er is sinds in het begin van de zesüende eeuw de boekdrukkunst tot ont wikkeling kwam heel wat veranderd op het grafische terrein. Indien de he ren Gutenberg en Coster de bekende Laurens Janszoon die beiden een sy steem van boekdrukkunst gevonden hebben, thans in deze wereld zouden kunnen rondkijken, zouden ze de grootste moeite hebben zich te realiseren, dat de moderne grafische machines nog iets te maken hebben met hun met de luvnd gesneden houten letters. Een ding is echter sinds die eerste drukwer ken gelijk gbleven. De man die ze vervaardigt heeft nog steeds het gevoel iets avontuuriyks te doen. Hoewel de moderne graficus voor alles een tech nisch vakman is, is hy ook ergens nog steeds artiest. Niet voor niets heeft de uitv* ding van bovengenoemde Veren de naam boekdrukKUNST gekregen. Een goed verzorgd drukwerk heeft iets kunstzinnigs; iets dat de beschouwer na jaren nog aanspreekt, alleen door dvormgeving. Het spreekt vanzelf, dat de werk zaamheden in het grafische bedryf ge leerd moeten worden. Er is door de loop der eeuwen heen altijd een goede opleiding voor geweest. Ging dat vroe ger geheel volgens het „leerlingenstel sel", tegenwoordig is om een goed vakman te worden scholing" nood- zakeiyk. Op de grafische school toch krygt de toekomstige vakman de basis opleiding, die noodzakeiyk is om later de moderne machines goed te kunnen bedienen. In Arnhem staat momenteel de mo dernste grafische school van Neder land. Dat deze school die klassificatie kan krijgen komt, omdat ze eerst een jaar geleden werd opgericht. Momen teel bijten 39 leerlingen uit Arnhem en verre omgeving de spits af, voor de tallozen, d e ongetwijfeld de weg zullen vinden nt .- deze school en later naar het grafische bedrijf. In een drie jaar durende opleiding raken de leerlingen vertrouwd met alle aspecten, die het „drukkersvak" heeft. Ze leren er wat er vast zit aan het ma ken van boeken, folders, kranten of wat voor drukwerk dan ook. Hun opleiding is na drie jaar niet afgesloten, integen deel ze begint dan eigenlijk pas goed. Ze hebben nl. in deze periode de gele genheid gehad om kennis te maken met het bedrijf en ook om een verantwoor de beroepskeuze te doen. Als ze van de school komen, dan worden ze in een bedrgf volgens het leerlingenstelsel ver der opgeleid, gedurende een driejarige periode, waarin ze reeds van aanvang af een goed loon verdienen. Eén dag per week gaan de leerlingen terug naar school voor de theoretische kennis, die voor hun vak noodzakelijk is. Ze kun nen binnen het grafische bedryf kiezen uit vele beroepen, als hand- of machi- nezetter, drukker volgens diverse syste men waaronder het bedienen van de gigantische, miljoenen kostende, rota tiepersen, opmaker, dat is de man die byv. zorgt dat uw krantenpagina lees baar wordt en dat niet alles door el kaar staat, en nog heel veel andere mo gelijkheden. Nu de grafische school in Arnhem 1 jaar bestaat is er reden om aandacht aan deze school te besteden, We zeiden reeds, dat het de modernst ingerichte school van Nederland is. Op deze school zullen de leerlingen kennis maken met machines, die .elen van hun „afgcalu- deerde'' vakgenoten slechts van horen- zeggen kennen. Een voorbeeld hiervan is de fotozetmachine, die nog slechts op enkele bedrijven in ons land wordt toe gepast, en die op het gebied van zet werk een revolutie zal gaan betekenen. Indien men inlichtingen over deze mooie opleidnig wenst, kan men zich in ver binding stellen met de directeur van de Grafische School, de heer J. Gaastra, Eusebiusbuitensingel 36 Arnhem, tele foon 08300—3611,8. drag zal oplopen tot 10 k 12 miljoen gulden. De gemiddelde schade bedroeg 5.400,en het gemiddelde bijstands bedrag 3.600, De Rijksgroepsregeling Zelfstanigen die op de Algemene Bystandswet berust, beoogt geen integrale schadevergoeding, maar biedt de financiële mogelijkheden om het bedrijf voort te zetten. De ver kregen resultaten hebben de bewindslie den „gesterkt in hun opvatting, dat deze Rijksgroepsregeling een zeer wel bruik baar instrument is ter bestryding van de gevaren, welke zelfstandigen in hun be staan kunnen bedreigen, ook als die ge varen een meer massaal karakter en een meer calamiteuze oorzaak hebben". VERBOD VERKOOP ENKELE ELEKTROTECHNISCHE PRODUKTEN Het Ministerie van Economische Zaken vestigt er de aandacht op. dat vanaf 1 mei j.l. de verkoop van enkele elektrotechnische artikelen verboden is. Het betreft produk- ten, die vallen onder beschikkingen van de Minister van Economische Zaken van 21 januari 1964, waarin veiligheidseisen zijn gesteld en waarvoor tot 1 mei j.l. een uit verkooptermijn gold. Driewegstekkers en aftaklamphouders mo gen thans in het geheel niet meer verkocht worden. Enkele andere artikelen buig zame elektrische leidingen met een ader- isolatie van pvc (plastic snoeren), contact- stoppen (stekkers) en tafelcontactdozen die voor 1 mei 1965 hier te lande zijn ver vaardigd of ingevoerd en die niet goedge keurd zijn door de KEMA. mogen voortaan evenmin worden verkocht. WAT NU WEER De aloude rauenval raakt uit de tijd. Het mecnanische wapen in de rattenbestrijding was reeds lang grotendeels door vergitt ver drongen, mara thans is er een nog betere methode ontdekt, om ratten, muizen en vo gels tegen te gaan in ruimtes, waar deze niet gewenst zijn. Jzr is sinds enige tijd in een graanpakhuis waar men veel last van ratten en muizen had geëxperimenteerd met de zgn. Sortex Soni- score. Dit apparaat zendt zeer hoog frequente geluidsgolven uit, onhoorbaar voor het men selijk oor, maar vreselijk irriterend voor rat ten. muizen en vogels. Gebleken is, dat de ratten en vogels binnen enkele dagen en de muizen binnen enkele weken na het ingebruik nemen van het apparaat verdwenen waren en ook niet meer terug kwamen. Voor gebruik buitenshuis is men echter nog op meer traditionele metnodes van verdelging aangewezen, omdat het apparaat slechts dan goed zijn werk doet. als het geluid door mu- en wordt weerkaatst. De naam van ae meest gegeten aard appel, Bintje, is afkomstig van de nu jarige mevrouw Bintje Jansma. Zij ^.at tegen het einde van de vorige eeuw in de Klas by meester De Vries, die be- nalve onderwyzer ook aardappelkwe ker van de r riese Maatschappy van i^andbouw was. De vensterbank van het klaslokaal fungeerde ais broeikas. Als meester De Vries een nieuwe kruising tot stand Dracht gaf hg die de voornamen van een goede leerling. Op zeker moment was uat Bintje Jansana. Nu, meer dan zestig jaar later is Bintje als aardappel wereiuoeioemd. Ze komt op tafel bij miljoenen in Nederland, Duitsland, oostenrijk, Zwitserland, Spanje, Italië en nog tal van andere lanaen. De naamgeefster is in Friesland, in de omgeving van Leeuwarden blijven wonen. Lord Cohen of Birkenhead, de voorzit ter van de Algemene Medische Raad in Groot-Örittannie heelt voorspeld dat kan ker zal worden bestreden met geneesmid delen in piaats van chirurgie of bestraling. Lord Cohen, die en.ge tijd geleden de Royal Society ot Healtn in Blackpool toesprak, zei dat hij van mening was, dat bestraling en chirurgie bij de behandeling van kan ker in de toekomst een steeds kleinere rol zal gaan spelen. Chemotherapie, of wel de toepassing van geneesmiddelen, die wan neer zij in de bloedbaan worden ingespoten alle kankercellen bereiken staat nog in de kinderschoenen, aldus Lord Cohen, maar zal waarschijnlijk de voornaamste behan delingswijze worden, naarmate er steeds sterkere geneesmiddelen ontdekt worden. De jongste aanwinst op het zich snel uit breidende gebied van verkoopautomaten is een automaat, die bier of andere alcohol houdende dranken levert. De automaat is speciaal bestemd voor foyers in schouw burgen en bioscopen, waar men reeds ver gunning voor de verkoop van alcohol hou dende dranken heelt.

De Vallei | 1966 | | pagina 11