0 P TIJDELIJK bij REMIA margarine prachtig tafelmes cadeau! PuroLtelsi^ ARAM ARAM RAIFFEISENBANK VEENENDAAL E L CHEVROLET ^uinbouwUoekje Kruiswoordpuzzel R 71 SCHERPENZEEL Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 20 mei 1966 13 V.A.B. KIRPESTEIN ROODE KRUIS VOOR VERVOER VAN ZIEKEN EN GEWONDEN De Gouden Cobra Weest zuinig op uw gras komt u eens met ons kennis maken! ra spaarbank en alle bankzaken Verschijnt als bijlage van het ■treekblad „DE VALLEI" onder redactie van Tante Jos ONZE JARIGE NICHTEN EN NEVEN. Correspondentie te richten aan h Tante Jos per adres: Parallelweg 10 - Veenendaal 20 mei Hans Karsten 22 mei Annelies Winkelmeijer, Rhenen 22 mei Lenie Drost, Achterberg 22 mei Henkie Gaasbeek 22 mei E. van Daalen, Achterberg 22 mei Bert Scheffer, Rhenen 22 mei Rudi van Kooten 23 mei Dineke Davelaar 24 mei Hannie Kneepkens 24 mei Nancy Caroline van de Brand 25 mei Tineke Gossen 25 mei Ingrid van de Weerd 25 mei Maria Drost 25 mei Bertje van de Kraats 26 mei Jannie van Ravenswaaij 26 mei Jantje van Beek 26 mei Ria ten Kate 26 mei Gertje de Kleuver 27 mei Berty Scheffer, Rhenen 27 mei Fieke Kamer, Rhenen 27 mei Elly Bosboom Alle jarigen heel hartelijk gefeliciteerd en een onvergetelijke dag toegewenst! ZILVERPAPIER EN CAPSULES. Voor de blinden in Arnhem is er deze week weer enorm veel capsules binnen gekomen. Het was gewoon fantastisch! Allereerst kwam mvr. Van Eldik ons verrassen met een knot" van een zak, boordevol met capsules! De klap op de vuurpeil kwam enkele dagen later, toen de heer Van Baaren, een trouwe helper van ons, al glunderend De Vallei overlaadde met alles wat zilver was van kleur. In de buitenplaatsen zoals Eist, Ame- rongen en Leersum, heeft hij tamelijk veel vrienden en kennissen zitten die hem een maal in de zoveel tijd de opdracht geven de hele mikmak op zo'n oude wiebelfiets te plaatsen en ermee naar Veenendaal te rijden. Een karweitje wat nu niet be paald gemakkelijk is, vooral als de voor raad zo groot is dat je er bijna niet overheen kan kijken. In dit geval kan ik niet spreken over een doos of zak, maar over een „baal". Het was enorm! Mevr. Vermazen zorgde in Eist voor 'n verzameladres en Henk Pitlo, mevr. Wa- mel, Branne en Ingrid ter Haar, Ada Roks, A. en G. Brinkman, M. Karsen en Jl. Wildeman zorgden ervoor dat haar opslagplaats tot berstens toe gevuld werd. Heel hartelijk dank allemaal. Tot ziens en veel succes! Duizend groetentjes van TANTE JOS Figuur a. Uit het Wilde Westen. De vredespijp stamt uit Noord-Ameri- ka, waar zij gerookt werd door de zoge naamde prairie-Indianen. Elk jaar in juni kwamen de opperhoofden van de verschillende stammen bij elkaar om over van alles en nog wat samen te over leggen. Een medicijnman stak dan de heilige pijp aan met een gloeiend stuk hout uit het kampvuur. De rook uit de pijp blies hij naar de grond, naar de he mel en naar de vier windstreken. Dan overhandigde hij de pijp aan het opper hoofd, dat gezeten was aan de zuidkant van de grote tent, waarin de bijeenkomst werd gehouden. Dit opperhoofd deed een paar trekjes en gaf de pijp dan door aan het naast hem zittende opperhoofd, dat haar weer verder gaf, en dat ging zo door tot de pijp de kring rond gegaan was. De vredespijp was het symbool van broederschap en vrede. De heilige kracht van de pijp zat in de steel, die ongeveer 75 cm lang was en versierd met veren en linten. Soms hing er ook weieens een opgezette eendekop aan de pijp. Het was onder de Indianen heel ge bruikelijk, dat zowel mannen als vrou wen rookten, maar kinderen werden niet aangemoedigd tabak te roken. Men oor deelde zelfs, dat tabak heel ongezond was voor de longen van jonge mensen. De Indianen teelden hun eigen tabak. De lange pijp van de steel was ge maakt van hout. Het liefst gebruikte men essenhout, omdat 't betrekkelijk gemak kelijk was daaruit de kern te verwijde ren. Een oude Indiaanse legende vertelt, dat de Indianen met behulp van een vlam een houtkever dwongen zijn weg te boren door de steel van het ene eind naar het andere, maar of dit verhaaltje waar is kunnen we jullie niet zeggen. Figuur b. Tommy en de rhododendrons. „Kijk eens, pap, de Rhododendrons gaan dood! Kijk eens hoe de blaadjes hangen! Dat komt vast en zeker door die strenge winter!" „Maak je maar niet be zorgd, Tommy," antwoordde zijn vader, „onze mooie rhododendrons gaan heus nog niet dood. Zij dragen het hele jaar door groene bladeren, die zij in de zomer uitstrekken om zoveel zon en lucht te kunnen opvangen als maar mogelijk is. Op dit ogenblik zijn de blaadjes toege vouwen als een parapluie om het totale oppervlak zo klein mogelijk te maken en om de knoppen voor de koude te be schermen." „Nou, is me die rhododendron even een verstandige plant!" riep Tommy uit. „Verstandig is niet precies het goede woord," antwoordde Tommy's vader, „maar Moeder Natuur zorgt voor haar planten onder alle weersomstandighe den!" Kou of geen kou, de voorjaarsboden melden zich. Terwijl ik dit hoekje vul schijnt de meizon vrolijk door het raam. Het heeft wel wat lang geduurd vóór de lente de overhand kreeg. Iedere dag opnieuw hoorden we de klimatolo gische narigheden met als allesbeder- vende hoop met voor de tijd van 't jaar lage temperatuur, plaatselijk enz. enz. Voorjaar nog niet in zicht Dit laatste zat mij en u wel wat dwars.. De heren van het weer in De Bilt zijn we dankbaar voor hun weers verwachtingen, doch om, zoals nog zo kort geleden leukweg te melden: „voorjaar nog niet in zicht," dat is mis! Het voorjaar was er toch al en was óók te zien. Nou ja, beste mensen, er zaten wel sneeuw-, hagel- en regen buien in de weg, maar ik vind dat wij daar in de maand april, die achter ons ligt, vrolijk doorheen hebben moeten kijken. Ik vraag: hebben crocussen, sneeuwroem, sneeuwklokje, etc. het voorjaar aangekondigd? Heeft u, ge achte lezers en lezeressen, al was het koud, nat en guur, zelfs nog na Pasen, het kleine hoefblad langs de wegber men zien bloeien met haar gele sterre tjes? En de wilgen staken vrolijk de takken vol met gele speldekussentjes hoog in de lucht. De dotters waren toch in knop en de bosanemoontjes wachtten toen op het eerste seintje van de lentedag. Ik wil er dit nog van zeggen: Diê weerberichten van me neer uit De Bilt met o.a. „Voorjaar nog niet in zicht" waren dan zeker voor de huismussen bedoeld! Want wie toch even met de winterjas aan en de nek stevig verpakt in een wollen das, ging snelwandelen, voelde wel de guurheid en klimatologische narighe den, doch kon toch ook het voorjaar ruiken. Kou of geen kou, de lentebo den meldden zich. Zoals ik hierboven aangaf, thans schijnt de meizon er vrolijk op los en de natuur is druk bezig om de kleur der aarde dagelijks steeds meer te doen verkleuren door bloemen op de groene voorjaarsmantel te borduren. Opgewektheid en vreugde heersen om ons heen. De bomen wedijveren nu met hun jonge bladeren én schoon heidDe Bilt verkondigt: zohnig weer overdrijvende wolkenvelden". Alles groeit, alles bloeit! Voorjaar is er volop! Alles lacht, alles zingt! Blij vliegen de vogels in het rond en doen hun luid gejubel weergalmen door het luphtruim. De kraaien vliegen in het dennebos in wilde kringen om haar grof ge bouwd nest en geven daarbij een wild en onharmonisch concert. Zij lonken aan het lustige leven deel te nemen. Opgewekt trekken wij van onze wan deling in de vrije natuur huiswaarts, het hoofd vervuld van schone beelden uit de geheime jonkvrouwelijke schuilhoekjes van Moeder Natuur. Wij vingen de tonen van de natuur op. Kleine zangers zagen wij verdeeld zitten op de takken en op Wielings heuvel én bij de Leemkuil luisterden wijde Specht klopte met zijn ste vige snavel tegen een dorre boom, het geluid klonk als een zachte roffel door het bos honderden fijne vo gelstemmetjes smolten samen tot een melodieus accoord. Zij accompagneer den het schone gezang van de lijster. Een meidag, op heuvelen en dalen, waaraan onze omgeving zo onmete lijk rijk is, doorgebracht, is wel de fraaiste bloem te noemen, de hij of zij, wiens genoemd voor natuurindrukken open staat, gedurende de loop van een geheel jaar plukken mag, en ik reken het tot een voorrecht vele van die meidagen te hebben mogen beleven, waaraan het herdenken gewaarwor dingen wekt, die nimmer verflauwen. Beste lezers en lezeressen, ga de natuur in. Geniet vp- alles wat u in het groene bos geboden wordt. Hebt eerbied voor alles wat leeft. Luister naar de solozangeres mevrouw lijster. De liefelijke tonen van haar gevoel volle melodieën zijn oorzaak, dat zij, zodra ze zich maar laat horen, door de andere vogels als de solozangeres van het bos erkend wordt en die haar uit de bomen en sparren zacht en be scheiden met een tjilpend koor bege leiden. Dicht bij huis is dit alles waar te nemen! Ga bij de natuur in de leer! Beluister het leven in een bos. Boven in de kroon van een beuk hoorde ik plotseling een hels leven, nü rauwe keeltonen, dan een fluitend gekrijs. Twee eekhoorntjes zaten el kaar daar na en joegen elkander met wilde sprongen van de ene tak op de andere, stam op en stam af. Ze zweef den door de lucht, aan die dunne om gebogen takken, schilderachtig door het van de glimmende bladeren groen weerkaatsende licht bestraald. Ik was er bijna toe gekomen om die rappe luchtspringers te bevrijden, want hoe genotvol moet het zijn te zweven tussen het jeugdig groene gebladerte, de blauwe hemel en de donkere scha duw van het geboomte Zoeken en waarnemen! Liefde is ondeelbaar, maar kan ten opzichte van de natuur duizenden malen wor den weggeschonken. Mocht ik met mijn praatje in „De Vallei" u, geachte lezer en lezeres, nóg meer liefde tot de natuur, en al les wat hiermee in verband staat, bij brengen, 't zou mij een waar genoe gen zijn. Mag ik u tot slot beleefd verzoeken de jeugd te wijzen op het verderfe lijke van het nestjes uithalen? Spaar de vogels, zij hebben evenzeer het recht om te leven als wij. Enlaat niet als dank voor het aangenaam verpozen, de eigenaar van het bos de schillen en de dozen E. J. Grijsen, Rhenen 8 u-66 Figuur c. Het sterrenraadsel. Op de eerste tekening zie je de ama- teursterrenkundige, Bob Sterrenburg, die verrukt is omdat hij denkt, dat hij een nieuwe ster heeft ontdekt aan welke hij in gedachten al de naam „Boberius" heeft gegeven. Maar op de andere teke ning kijkt hij niet zo vrolijk. „Boberius" is verdwenen! Kunnen jullie onze geleer de helpen zijn ster op de eerste tekening te vinden? Het antwoord op de vraag luidt: „Bo berius is de ster, die je ziet een beetje beneden en een beetje links van de gro te ster, die je ziet tegen de lange kant van de tekening, die aan de midden kantlijn ligt. ZO HEET IK. Aan de vorige week in de Juliana van Stolberg school gehouden tentoonstelling van vogels, die in onze omgeving voor komen was een wedstrijd verbonden on der de titel: Hoe heet ik? Bij een vijftal van de ongeveer 100 opgestelde vogels was niet de naam vermeld, maar moest door de bezoekers geraden worden. De vijf vogels waren: 1. Gierzwaluw, 2. Nachtzwaluw, 3. (jonge) Buizerd, 4. Kemphen en 5. Meerkoet. Voor deze wedstrijd waren 484 formu lieren ingezonden, van deze inzendingen waren er 90 goed, zodat om de prijzen, een drietal vogelboeken, geloot moest worden. Het lot vees als gelukkige winnares sen aan: Gerda Demoet, Panhuis 23; Marijke Vink, Dahliastraat 17 en Wiesje v. d. Sluis, Beatrixstraat 16. De prijzen zullen hen toegezonden worden. VEENENDAAL CITY-MOTORS EDE Remia Zilver, 1 Remia Planten, Remia Zweedse Kroon Oem margarint b n-66 REMIA MARGARINEFABRIEKEN N.V. OEN D0L0ER Deze aanbieding geldt tot 1 sept. 1966 Figuur d. Waar is de reis heen Onze reislustige vriend trekt er weer eens op uit. Waar gaat hij deze keer heen? Zet de letters van zijn hoofd en zijn hals in de goede volgorde en dan zul je het antwoord vinden. •euoiaojeg :ipm] :pjooAV}ue lan 21 Gestuwd door de krachtige slagen der roeiers glijden de twee sloepen tussen de rotsen door naar de kust. Als de kiel van de voorste sloep langs de bodem schuurt en het bootje met een schok stil ligt, staat Abdullah, die al die tijd geen woord gesproken heeft, op van zijn roeibank. Ruw grijpt hij Ambre bij de pols. „Jij feeks ist de moor. „Jij hebt het ge waagd mijn prachtige schip in brand te steken!" Bij Allah, je zult spoedig merken hoe Abdullah, de moor, zulk een daad beloont!" En Ares, die achter het tweetal aan land springt, glimlacht ironisch. „Je vriend Aram heeft je wel heel lafhartig in de steek gelaten, mijn duifje," hoont hij. „Ik zag hem duidelijk aan het roer staan toen we jou zojuist uit het water vistenJe had er blijkbaar op gerekend dat hij ons schip zou enteren, toen je dat brandje aanstak, is het niet? Wel, nij had er alle gelegenheid voor, maar hij reefde de zeilen om op veilige afstand te blijven, de lafbek En geen van Abdullah's trawanten bemerkt, dat vanaf de hoge rotsen spiedende ogen boven zwarte sluiers hen spiedend opnemen Velen hebben er een gewoonte van ge maakt om tijdens de eerste de beste droge en zonnige dag het gazon te gaan besproeien Dat is niet alleen overbodig, het is zelfs on gewenst. want door regelmatig sproeien gaat het gras ondiep wortelen. De planten behoe ven zich namelijk niet in te spannen om vocht te bemachtigen en gaan daarom geen „water- halers" vormen. Ee; dergelijk gazon wordt echter extra gevoelig indien het spuiten en kele weken achtereen gestaakt wordt, bijv tijdens de vakantie. Wanneer een dergelijk „verwend" gazonnetje een zonnige tijd, zon der spoeier moet door maken gaat het vooral de lichtere gronden gemakkelijk verbranden, met als gevolg dode plekken. Begin dus niet te gauw met sproeien, maar als 't nodig is. geef dan veel water in eens en wacht dan weer zo lang moge lijk Op den duur geeft dat de beste re sultaten. (Aldus een bericht van het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek in Oosterbeek). EERSTE PRIJS. Op de zaterdag te Arnhem gehouden wedstrijden van de gewestelijke vrijwil lige brandweerkorpsen wist de vrijwilli ge brandweer van Scherpenzeel beslag te leggen op de eerste prijs. Horizontaal: 2. muziekinstrument 8. godin 12. landbouwwerktuig 14. precies 15. broeikas 16. voor 18. spaanse uitroep 19. bekende motorraces 20. meisjesnaam 22. water in Duitsland 24. tot nader order 26. jongensnaam 28. bevel 29. zangnoot 30. en anderen 32. werk van Homerus 34. persoon 35. pl. in N.-Holla-id 38. voorzetsel 39. plaats 41. deel v. h. hoofd 42. benevens 44. munt 46. jongensnaam 47. water in Brabant 48. water in Friesland 49. vloerbedekking 53. klein vertrek 56. van het jaar 57. familielid 58. zelfzuchtige 61. watering OPLOSSING KRUISWOORDPUZZEL R 70 Horizontaal: 1. morgen; 7. rian te; 12. Reno; 13. Aart; 14. Ie; 16. datum; 17. e.k.; 18. arcade; 19. plasma, 20. ge; 21. o.a.; 22. ante; 24. gries; 26. aker; 28. Hongaar; 29. spaniel; 31. lont; 34. Wolga; 35. oker; 38. al; 39. te; 40. bin nen; 42. tekkel; 43. i.e.; 44. oline; 45. ra; 46. heer; 48. elan; 51. lollig; 52. Kansas. Verticaal: 1. Malaga; 2. r.r.; 3. genade; 4. on; 5. node; 6. notaris; 7. ramp; 8. ia; 9. armada; 10. n.t.; 11. elkaar; 15. eren; 17. emoe; 23. tonijn; 24. grauw; 25. sepia; 27. klink; 30. pla tina; 31. labiel; 32. olie; 33. tengel; 35. orkaan; 36. eter; 37. relais; 41. Norg; 42. teek; 46. hl; 47. ei; 49. la; 50. N.S. 62. pl. in Duitsland 27. herkauwer 64. windrichting 28. lijfwacht 65. maanstand 31. deel v. e. molecule 67. voegwoord 33. meisjesnaam 68. keurig 36. stof maat 69. bevel 37. en omgekeerd 71. lekkernij 39. familielid 73. ambtshalve 40. naar beneden gaan 74. getij 43. soort vertrek 75. kloostervoogd 45. tijdelijk in gebruik 77. onbep. vnw. geven 78. vis 46. omroepvereniging 80. borstharnas 50. fr. lidwoord 82. windrichting 51. water in Amsterdam 83. uitstekend 52. stapel 84. aap 53. paardmens Verticaal: 54. landbouwwerktuig 1. soort stof 55. vervoerbedrijf 3. de lezer heil 59. elektr. geladen 4. transportondern. deeltje 5. beeft 60. voorzetsel 6. gat 62. water in Friesland 7. fr. voegwoord 63. verlaagde toon 8. dat is 66. wapen 9. bezinksel 68. maatstaf 10. vaas 70. wachthuisje 11. deel v. e. fr. ontkenn. 72. voorzetsel 13. handvat 73. koning (fr.) 15. deel v. e. cirkel 76. onbep. telwoord 17. voorzetsel 78. vr. munt 21. waardepapier 79. en anderen 23. sportterm 80. jongensnaam 25. geogr. aanduiding 81. te zijner plaatse B.L.O. TELT BIJNA 63.000 LEERLINGEN Op 16 januari 1966 waren er in Neder land 675 scholen voor b.l.o. met 62.800 leerlingen en 4.700 onderwijzers. De meest omvangrijke groep van het b.l.o. wordt gevormd door de 368 scholen voor zwakzinnigen, die tezamen 41.500 leerlingen telden. Bij het „overig bJ.o." vertoonde het onderwijs aan kinderen met leer- en opvoe dingsmoeilijkheden wederom een forse stij ging: het aantal scholen nam toe met 10 tot 93, het aantal leerlingen met ruim 1 100 tot 8.700, waarvan ruim 7.000 jongens. Aldus blijkt uit cijfers van he Centraal Bureau voor de Statistiek, die dezer dagen zijn ge publiceerd. i.mW® Wij kunnen u zo het een en ander over onze bank vertellen. De Raiffeisenbank is een spaarbank. Inderdaadl Maar dat is lang niet alles. U kunt bij ons terecht voor èl uw bankzaken. Er is echter één ding dat u zelf moet ervaren. De per soonlijke behandeling die wij iedere cliënt geven. Komt u daarom eens met ons kennismaken. 66-22C

De Vallei | 1966 | | pagina 13