GEBAANDE Oude huizen in de Dorpsstraat te Renswoude Openbare vergadering gemeentebelangen in Marktzieht te Ederveen Jjfesr - v-v *'r - Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 20 mei 1966 LANGS ON Onder motto trefzeker 't Mooiste bruin Pigmaderm.Tube f 2,95 Uw bril een sieraad! Ik zie vt al U kunt uw keuze maken uit een grote Gero-collecte bij Hoogstraat 9-11 - tel. 2292 - Veenendaal 8 door Adriaan P. de Kleuver Brrr, wat een naar en koud voorjaar was dat. 't Leek of de natuur verlamd was. Van armoede bloeiden de wilgenkatjes, omdat het nu eenmaal de bloeitijd was. Schuchtcrtjes begonnen de bomen zich in het groen te steken. Dan, ineens was er de weersverbetering. Alles is dan veel blij er. De mensen zoeken de zonnige plekjes op en de weilanden zijn in een vol bloe men en vertier van vogels. Wij gaan de ze keer eens een fietstochtje maken door de binnenlanden van Achterberg, door de stegen, en zorgen tegen het vallen van de avond in de buurt van De Hel te zijn, want daar hebt u kans op een bijzondere ont moeting. Welnu, dan beginnen wij maar op de Wageningse laan, die prachtige ruil- verkavelingsweg, waar aanvankelijk de natuurmensen zo op gescholden heb ben. Maar hoe anders is dat nu! Er is de laatste 25 jaar veel in de Achter- bergse hooilanden en in het oude bin nenveld veranderd. Dat was tóch niet tegen te houden. Ruim 1000 ha best weiland ligt nu in de meent en daar dwars doorheen gaat dan de Wagening se laan. die by de Zuidelijke meentsteeg de Maatsteeg gaat heten. Vanaf de S.K.F. in het eerste deel van deze weg omzoomd met een glorieuse populieren beplanting. Ze noemen iets al zo gauw een laan. Dit is er met recht een. Je verwondert je zelf er trouwens telkens over hoe in korte tijd bomen groot kunnen worden. Ze moeten daar wel ideaal staan, zo op de scheiding van hoog en laag. Rechts van ons ligt de oude eng- grond van de Middelbuurt waar in de zomer het goudgele koren rijpt. Nu staat het rogge en haver nog groen en als je tegen het vallen van de avond eens rustig aan de kant van de Rond- uutweg gaat zitten kan het je schoon gebeuren dat ergens uit het roggeveld een vreemd snerpend geluid komt. 't Is net of iemand z'n nagel over de tanden van een zakkammetje laat gaan. 'k Heb dat eens gedaan en laat de ver borgen vogel prompt antwoord geven! Dat is dan de héél zeldzame kwartel koning. die dicht by vochtig land broedt. Héél laat zelfs in de tijd. Met het maaien van het koren gaat zo'n broedsel nog wel eens overstuur, 't Is wel écht een ongebaand weggetje, die Ronduutweg, maar fiets die toch maar eens af. Een paar maal is het mij daar overkomen dat een koppel patrijzen op de wieken ging. Ze zaten prinsheerlijk midden op het stille weggetje. Ja en het is ook écht een historisch geval, die Ronduutweg. In oude veenderijen tref je wel meer wegen met deze naam. Ze dienden als karrepad om de turf van laag naar hoog te brengen. De oude turfboeren woonden in de Middelbuurt of aan de Cuneraweg. Het Stichtse veenland liep helemaal tot aa- de Grift. Je denkt gewoon die Wageningselaan weg en dan ligt het oude land weer voor je. We komen op de Middelbuurtseweg. En laat ik dan maar meteen zeggen dat die my haast he. liefst van alle binnenwegen in de gemeente Veenen- daal is. Een fijne en intieme weg met een eeuwenoude historie. Dat laatste zie je nog aan een paar mooie en zéér oude boerenbedoeninkjes. 't Zijn gewoon schilderijtjes. Zo staan er nog een paar langs de Cuneraweg. Ach, ze voldoen niet aan de moderne eisen, 't Is in zo'n huisje behelpen geblazen. En nu moet net een Rita Reijs of een Anton Gee- sink zo'n stulpje kopen en voor een ka pitaal laten restaureren, dan hou je zo iets wel. Maar op een moment ligt het op de grond en komt er zo'n saai bur gerlijk huis voor in de plaats. Oh, ik gun de boerinnen van Veenendaal graag zo'n zindelijke en blinkende woning, maar oh, beste mensen, ik mis ze zo op mijn fietstochten, die lage huisjes met hun enorme rieten dakschilden, hun vriendelij ke vensters met ramen die nog de oude roedeverdeling hebben, de matgroene deur en vensterluiken. En dat alles in de zomer schuil gaande achter geschoren linden of doornen heggen. Wat is dót hoekje van Veenen daal nog mooi. Je fietst het voor je ple zier. Net zo lang tot er geen huizen meer staan en dan steek je de Noorde lijke meensteeg over en volgt de Mid delbuurtseweg langs het nieuwe proef station van Wageningen. doen daar iets met kippen. Maar w-y gaan verder, tot we aan de Zui delijke Meentsteeg komen. Die ste ken wij ook over en zullen de Wete- ringssteeg volgen. Hier evenwel staan wjj op een hoogst merkwaardige plek waarvan alléén nog maar een oude legende by heel oude mensen bekend is. Precies wóór weten wij niet, maar eens moet hier een versterkt huis gestaan hebben. Daar woonde de onderschout van Rhenen. De boeren noemden een perceel grond daar Hadestein en daar zat nog oud funderingwerk. Bij de ruil verkaveling zijn karrevrachten vol als wegverharding weggereden. Dat was een interessant plekje want er groeiden echte tonugvarens en maagdenpalmen en nog veel meer kalkminnende planten De wal er naast stond vol prachtige bergvlier. Ja, als het er nü nog lag werd t>et onbetwist een natuurreser- vaatje. Maar in die tijd luisterden de grote heren nog niet naar Adriaan P. Een stem van een roepende in de woes tijn ja, zo was het toen. Die onder schout moet een rare kerel geweest zijn. Hij verklaarde op zijn eentje de stad Wageningen de oorlog. In het ge heim goot hy een enorme kanonsloop en alle onderaardse gangen kwamen vol vaatjes buskruid te staan. Maar oh wee! Die onderschout was een verwoed roker en op een kwade dag ging hij naar beneden met een brandend pijpje. De gevolgen waren ontzettend. De man vloog met huis en al de lucht in. Op Wageningen was nog geen schot ge vallen. Hendrik van Ginkel zaliger heeft het me éven kleurrijk verteld. Je haalt de schouders op. Maar ja, dat doe je ook voor Stuivenes en Valken burg in het Achterbergse. Ook al zo n prettige weg, die Wete- ringssteeg. Na de boomkweekery komt een klein eikenbosje en daarvóór stroomt dan de wetering. Die schiet daar net met een duiker onder de weg door. Waar zulke vernauwingen zijn en het water dus weerstand onder vindt tref je meestal een aardige begroeiing met waterplanten: fontijn- kruiden, sterrekroos, witte waterranon kel en zachtlila waterviolier. Je vindt ze allemaal wel in die sloot en verder op De walkant bij het bosje zit vol varens, die vooral nu zo fris groen zijn. En de lange slierten van het goudgele penningkruid hangen in brede toefen naar beneden. En daar aan de berm kant het woud an fluitekruid, romig wit van de vele bloemschermen. En dat is dan pas het voorjaarsbegin. Straks, als 't volzomer is, dan komen wij nog wel eens terug hier. Dan is alles weer héél anders. Wy gaan nu wat dwalen door Ach terberg en nemen de eerste de beste zijweg rechts, de Snyderssteeg, die straks twee scherpe bochten maakt. Een héé' mooie weg met schotwilg-be planting Ik heb daar wel eens héél vreemde dingen zien gebeuren. Op een „kwade" dag waren zo goed als alle stammen met een nylonkous fijn zilve ren net omweven. Niet zo best, bedacht ik, toen ik dat werk van de wilgenspin ner zag. Dat worden kaal gevreten bo- meu. Tenzij ja tenzij de gemeente Rhenen die prachtige laan snel komt spuiten. Dat „web" wordt door duizen den en nog eens duizenden rupsen ge maakt en is een boom kaalgevreten, dan trekt het hele leger naar een ande re boom die dan operatieterrein wordt. Toch is deze vernieling, hoe specta culair en interessant ze ook mag zijn, niet het enige waar je aandacht op ge vestigd moet zijn. Meer nog op de zang vogels om je heen. Als er eens weer zo'n rupsenplaag komt. dan weet je niet wat je ziet. Dan komen daar me zen en weet ik veel op af. Op een mor gen waren er drie koekoeken aan het fourageren. Dat was dus goer' werk van de familie Koekoek. De boeren zien graag koekoeken, want het zyn rupsen vreters tot en met. Het geachte kamer lid weet dus waar hij nog meer recla me mee kan maken. Op het prikkel draad langs de weilanden zitten vaak allerlei insectenetende vogels. Die haal je er zo uit. Ze hebben van die héél spitse snaveltjes, de vliegenvangertjes, leeuweriken, gele kwikstaarten, pie pers en allerlei slag van mezen. Heb je eens een gast op je tochten dan wordt het al gauw ,ik zie, ik zie wat jij niet ziet Zo vond iemand eens dat een gras pieper eigenlijk net een miniatuur zang lijstertje —as. En ja hoor, de borst van dit bruine vogeltje heeft net zulke over- langse streepjes. En wat zingt die een fyn liedje als ze al rijzend en dalend voortvliegt. Haast even mooi als van zusje boompieper bij het Egelmeer. Maar die laatste is dan ook de kanarie onder de buitenvogels. Persoonlyk vind ik de zang het fijnste van de vogels. Daar kan ik stil urenlang van genieten. En dearom is dat eerste stuk van de Snijderssteeg een waar paradijsje. Dicht bg de boerderij in de bocht van de weg hoor je altijd een paar vinken slaan. I gens in de mik van een pere laar zit wel het kunstig uit paarden haar en mos gemaakte nestje. Die vin ken en de aanverwante kneuen weten van aanpassen. Nu de paa»- en zo schaars worden gaan ze soms naar Rhenen naar de tapijtfabriek en halen gekleurd cocosvezel. 'k Zag eens een nestje van een kneu zó prachtig en veelkleurig van dit materiaal gemaakt dat ik het later aan een natuurhisto risch museum geschonken heb. Je moet by Rhenen op zo iets be dacht 74jii. Daar broedjen heel wat kneuen en vinken onder de boer. Ben je beide bochten om, dan koers je op Achterberg aan. Vriendelijk wenkt de kleine kerk op de heuvelhelling en hoe jammer toch dat de rode haan dóór die Achterbergse korenmolen vernield heeft. Een paar eeuwen wel zetelde daar het molenaarsgeslacht Van Voort- huisen, dat ook de oude molen op de Molenpol te Veenendaal bezat. Een bi- zonderheid was dat die Achterbergse molenaars erg muzikaal waren. Peter van Voorthuisen heeft begin vorige eeuw eens in zijn molen een oud pijp- orgel laten plaatsen. Die man bracht het zelfs tot organist van de Cunera- kerk. Maar voor je in Achterberg bent vraagt links van je een vreemd ge bouw de aandacht. Een brede, logge toren tegen een boerdery is alles was van de eertyds sterke havezate Stuivenes over ge bleven is. Ha, dót was een machtige tijd, toen in de middeleeuwen rond hc* gigan tische slot ter Horst tientallen sterke huizen lagei De namen kennen wy, maar van slechts één rest dan nog de zware donjon, die van Stuivenes. Weg is het zéér >ude goed te Rouwaert waar eens een vermaard man uit Rhe nen resideerde. Dat was Mr. Adriaen van Dolder, mr. Chirurgijn en burge meester van de goede stad Rhenen. Toen zijn dochter Aletta met een of ficier van de Franse koning trouwde gaf dat in Achterberg groot feest! En als wij dan een eindje de Cuneraweg volgen richting Grebbe, dan komen wij aan de F lesse steeg. Die gaan wij deze keer op om op de Maatsteeg te komen die het verlengde van de Wageningse laan vormt. Ook de Friesse steeg is heel, heel oud. Al in -het begin van de de veer tiende «"uw bestond die weg. Toen gaf ze toegang tot het goed te Freysse. Dat Freysse werd Friesse en de weg heeft dus niets met Friezen of zo te maken. Wat terzijde lag het goet te Dolre. En toen eens Evert Freysse trouwde met Ida van Dolre werden hun kinderen Frysse .an Dolre genoemd. Later noemde een tak zich uitsluitend Van Dolre "i daaruit stammen nu de be kende geslachten Van Dolderen uit Achterberg en Rhenen en Va.. Dolder dat geheel in V'daal terecht kwam. Ik vind dat altyd zo geweldig als je weet dat mensen die b.v. nu nog aan de Friese steeg wonen daar al voor 600 jaar hun stamhuis hadden staan. Een geslacht van stoere knapen en ferme meiden a. a iK menen. Al die veldna men voeren je terug óp de paden der historie. 't Is juist zo fyn de betekenis te ken nen. Nou, en dan fietsen wij rustig weer op 't Veen aan, praten over een e:i ander nog wat na en zitten achter de Hel voor wy het weten. By de Ketehveg gaan wy die op. Geen beste weg, maar dat geeft niet. Desnoods lopen wij naast de fiets. In eens is dat mysterieuse geluid er. 't Komt uit het rietland rechts van ons; bwoembwoembwoem, zo klinkt het uit de duistere diepte van het rietland. Even is het stil. Dan zie je een bruingele vogel zo groot als een kip op de wieken komen. Onze roer domp! Echt reigerachtig vliegt ze, met ingetrokken hals en achterwaarts ge strekte poten. Prachtig is dat! Zie eens hoe ze met bolle vleugels langzaam voortvliegt. e zegt wel „ze", maar 't is bepaald een „hij", want als de vogel even later ach in het rietland oplost dan hoor je van die piel. weer „bwoem Het vrouwtje zit wel ergens te broeden, maar ik ben zó bang voor rust verstoren dat ik die kant met de boot niet op durf. Vorig jaar vond ik i-.éél toevallig het nest van het ver wante wouwaapje. Daar gok ik nu maar op met de roerdomp, 't Komt wel Hè, hè, we koersen al aardig op huis aan. Het wordt al stiller en stiller in het veld. Nóg hoor je het gebas van de roerdomp. Gek hè, éérst lette je er niet eens op en nu hoor je het nog als je een halve kilometer verder bent. Het is hier dan ook zo heerlijk stil. En als je de Valleistraat op fietst dan is die ook nog stil tot de Hoofdstraat haar muil opent. Als je de huisdeur achter je sluit geniet je in eigen stilte nog na van zó veel natuurbelevenissen. Trefzeker stond er op gele biljetten, die voor de ramen van het vergader lokaal van café Marktzieht in Ederveen gehangen waren, 't Waren de aanplak biljetten van ïyst 10 voor de gemeenteraadsverkiezingen, de lyst die onder de naam Gemeente Belangen actie voert voor de komende gemeenteraadsverkie zingen. Tydens deze langdradige vergadering werd ongeveer een uur het woord gevoerd door de heer Klok, lijstaanvoerder van de groepering. Uit de rede van de heer Klok bleek duidelyk, dat hij een voorstander is van een be ter beleid van het gemeentebestuur op vrywel alle terreinen. Voornameiyk het beleid op het gebied van de Woningbouw, de Sport en Cultuur en Recreatie moest het ontgelden. In 7.yn openingswoord, om tien over acht, terwijl de vergadering om kwart voor acht zou beginnen, zei de voorzitter van de vereniging Gemeente Belan gen, dat hy hoopte, dat het in Ederveen net zo'n fyne vergadering zou wor den, als ze gehad hadden in Otterlo. Tevens hoopte hy dat de kritiek niet in het persoonlyke vlak zou komen te liggen. Een drietal uren later, by de slui ting van de vergadering sprak hij de wens uit, dat de volgende vergadering als deze verlopen zou, al hoopte hij dat men zich dan wat meer tot gemeente politiek zou bepalen. De heer Klok zei ondermeer: „De achtergrond van de uitslag van de sta tenverkiezing is het feit, dat de kiezer niet meer weet, wat hij aan de party heeft. De principes van de partijen wor den verlaten, zonder dat men vertelt waarom. Het is dan ook een kwalijke zaak, dat het kontakt met de kiezers geheel verloren is. De uitslag van de Statenverkiezingen is te wijten aan de oudbolligheid, het geschipper en het ge brek aan strijdvaardigheid van de be staande politieke partijen. Wij hebben getracht in alle dorpen steunpilaren te vinden, waarop onze groepering rust. Hierby hebben wij het principe be tracht, dat de kerk ons heilig is, maar dat zij buiten de politiek moet staan. Zodoende hebben wij een scheiding van Kerk en staat gekregen. Wij zijn het volledig eens over het probleem van de zondag, we kunnen zelfs met de Bijbel in de hand bewyzen dat we niet tegen sport op zondag, of het openstellen van kampwinkels en dergelijke hoeven te zyn. We moeten er rekening mee hou den, dat toen de wet der tien geboden gegeven werd de tyden anders waren dan thans. Als er gezegd wordt 6 dagen arbeiden en 1 dag rusten, dan was dat voor die joden, die 6 dagen door de woestijn getrokken waren iets geheel anders, dan voor ons, die de hele week zitten moeten en dus niet lichamelyk vermoeid worden. Juist door dit fittend leven ontstaan al die gevallen van hart en vaatziekten". De heer Klok was ervan overtuigd, dat als je politiek bedrijft wel eens iets toe moet geven, maar dan moet je de kiezers ook duidelyk vertellen "'aarom. In zyn betoog zei hij ook, dat het par ticulier initiatief op een muur van on wil te pletter loopt. „De bevolking wordt buiten het beleid van het ge meentebestuur gehouden. De sportraad bijvoorbeeld is op ondemocratische wy- ze tot stand gekomen. De leden zijn er van boven af in benoemd, i.p.v. dat ze door de sportorgrnisaties zijn aange wezen". Hij had de gemeente gevraagd om van de sport- en culturele raad een Stich ting te maken. Het antwoord dat hy gekregen had was: Dat mag niet meer, terwijl het verbod tot oprichting van een stichting alleen geldt voor commer ciële ondernemingen! Een stichting zou een gedeelte van het beleid kunnen overnemen. en beschermt tegen zonnebrand door 8. Laansma. In het eerste artikel (Vallei van 8 fehr. 1966) kwamen het oude Schouten huis, Overbosch en de Vivo-winkel van Van Beek ter sprake. Het kasteeldat bij de invoering van de huisnummers nummer 1 kreeg, de huizen in de Nieuwe Buurt, die werden gebouwd tussen 1770 en 1790 en de Oude Pastorie (thans gemeentehuispasseerden in de serie ,fienswoude 150 jaar geleden" reeds de revue. Toch zijn er veel meer woningen in de Dorpsstraat aan te wijzen, die een hoge ouderdom hebben. Dat wil echter helemaal niet zeggen, dat er over deze gebouwen iets te zeggen valt, want waar haalt men de gegevens vandaanf Het was dan ook een grote verrassing voor me, toen een grijze ingezetene van Renswoude, die de leeftijd van 80 jaar reeds is gepasseerd, in het bezit bleek te zijn van een twintigtal koopacten, e.d., die teruggingen tot het jaar 1815. Nog verheugder was ik, toen deze ingezetene mij inzage in deze papieren gaf. Het resultaat van deze inzage, aangevuld met gegevens uit het erfpacht- register, volgt thans. Öcfpffpt Ir iWi^B &/uivfne* I Waar thans de (oude) smederij van Leij- enhorst aan de Dorpsstraat gevestigd is, naast bakker Van Mourik, stond meer dan 150 jaai geleden de wagenmakerij van de familie Ey- kelkamp. liet huis had toen als nr. 23 en werd aan de westkant begrensd door huis nr. 24, waarin de oud-secretaris jacobus van El- linckhuyscn met zijn dochter Rachel in 1815 woonde. Alvorens de wagenmakerij verder te be handelen eerst nog iets over de woning van de familie Ellinckhuysen. Reeds enige jaren vóór 1790 woonde Ja cobus van E. in deze woning; hij was ge huwd met Margaretha Brouwer en had vijf kinderen. De oudste drie: Jacob Willem, Margaretha en Kornelis hadden een grutters bedrijf in Utrecht; Jacoba was winkelierster in Gouda en Rachel was dus de enige, die in 1815 nog bij haar vader, toen weduwnaar, woonde. In genoemd jaar verkocht de fam. Ellinck huysen hun woning aan de gebroeders Jan en Hendrik Overeem, landbouwers te Renswou de. Het huis wordt in de koopacte, d.d. 26 oktober 1815 omschreven als „een huis, ag- terhuis en hof, no. 24, en de haardplaten, staande en gelecgen te Renswoude, belend ter noorden de Dorpsweg, ten zuiden Frans Veldhuizen, ten oosten Matthys Eykelkamp en ten westen Jan de Waal". Het bezit is erfpachtplichtig aan de Heer van Renswou de. In de koopacte wordt bepaald, dat Jaco bus van Ellinckhuysen zo lang hij leeft een deel van het perceel mag blijven bewonen, nl. het oostelijk deel, bestaande uit gang, kamer, keukentje, kelder, halve achterhuis. Zijn dochter Rachel mag na de dood van haai vader dit gedeelte blijven bewonen. Enkele maanden later, nl. op 15 jan. 1816, stierf Jacobus van Ellinckhuysen in de ouder dom van 86 jaar, als zoon van Ds Willem Pieter van Ellinckhuysen en Rachel Pilat. Zijn dochter Rachel mocht volgens de be paling van de koopacte van 1815 huis ni 24 blijven bewonen. Dit heeft tot 1844 geduurd, toen zij op 75-jarige leeftijd in hetzelfde huis stierf. De andere helft van de woning werd sinds 1836 bewoond door nieuwe kopers van het gehele huis. Dit waren de gezusters Van Ros- sum „winkeliersters te Utrecht in de Juffer straat". Hoewel hij niet in de koopacte ge noemd werd brachten de zusters nog een broer Willem mee. In 1845 overleed nl. in huis nr. 24 Willem Hendrik van Rossum in de leeftijd van 62 jaar. Vervolgens kocht Jacomijntje de Waal in 1860 het huis. Haar broer Evert de Waal, broodbakker te Renswoude, verkocht namens Denk aan Uw ogen bij het zonnebaden I Alleen een zon nebril met VEILIGE GLAZEN van de vakopticien beschermt afdoende. De nieuwste mode bij: OPTICIEN SPECIALIST Prins Bernhardlaan 4 (Zwaaipleini Veenendaal - Telefoon 3784 Leverancier voor alle ziekenfondsen haai dit huis in 1866 „met het eeuwigdurend erfpachtregt voor twaalf gulden in het jaar met erf en tuin" aan Evert van Ravenhorst. Jan Eykelkamp en Gerrit van 't Foort In de ene helft van het huis woonde Evert van Ravenhorst als bakker, de andere helft werd bestemd voor de Afgescheiden Gerefor meerde gemeente te Renswoude, die toen (plm. 1870) nog geen eigen kerkgebouw had den. Evert behoorde zelf ook tot de Afge scheidenen, want hij mocht aan de Herv. Kerk geen brood meer leveren in 1871! Dat ook Jan Eykelkamp de afgescheide nen een warm hart was toegedaan blijkt na zijn dood in 1885; aan de Afgescheiden Ge- ref. gemeente vermaakte hij bij testament de som van 300,Het geld werd ter hand gesteld aan Gerrit van der Woerd, schoen maker en Jan van Ravenhorst, kerkeraadsle den van de „Christ. Afgescheiden Gere formeerde Gemeente" van Renswoude Na verloop van jaren kwam de woning in het bezit van de familie Van Mourik. Tot 1940 was er een bakkerij in het oude pand gevestigd; de oorlog legde echter het hele rijtje huizen dat daar stond in de as. Er staat nu een nieuwe woning met bakkerij. Op de oude foto moet men dit huis zoeken direct naast het lange witte gebouw, links op de foto. Dit witte gebouw was dan de in 1815 ge noemde wagenmakerij van de familie Evkel- kamp. Het is niet geheel zeker of Gijsbert Eykel kamp er in 1795 met zijn drie kinderen al woonde. In elk geval was hij radmaker. Zijn zoon Matthijs woonde er omstreeks 1811 en had dus een wagenmakerij in huis nr 23. Uit een boedelscheiding d.d. 18 febr. 1846 blijkt onder meer, dat aan een zoon van Mat thijs, te weten Evert Eykelkamp, is toebe deeld: a. een huis en wagenmakerswinkel no. 23 met erf en tuin en b. een perceeltje grond genaamd de Hooge Hoek, gelegen onder Renswoude in Nijburg. De weduwe van Evert, Jannigje van de Pol, hield in 1870 nog steeds een wagenmakerij in huis no. 23. Na verloop van enkele jaren werd de wa genmakerij van de familie Eykelkamp ver plaatst naar de overkant, waar thans de tim merman G. Vermeulen gevestigd is. Interessant is de boedelbeschrijving van de wagenmakerij anno 1871. Bij de vaste goede ren staat: een huis, waarin wagenmakers winkel met erf en tuin, enz. In de winkel: 2 radboren, kraanzaag, kortzaag, draaibank, zagen, boren, bijlen, hamers, tangen, trekmes- sen, mallen, verf en kwasten, een domme kracht, een maljan met kettingen, gezaagde platen en eiken karbomen, iepen- en beuken platen, cssenplaten, assen, planken; buiten het huis: gezaagd hout. bomen, vier wielen, rijbord, kruiwagen, enz. In 1919 werd huis no. 23, toen had het nummer A 114, verkocht aan Albertus van Droffelaar. Tenslotte in 1928 de heer P. E. Lcyenhorst, die er een smederij in vestigde. Onl- H«w»» !n 1 Q4.f) door nor- Het lange witte huis links is de wagen makerij van Eykelkamp, thans de heer Ley en- horst; ernaast rechts woonde in 1815 de heer Ellinckhuysen, thans staat er het huis van bakker Van Mourik. logshandelingen vernield. Een nieuwe wo ning staat thans op dezelfde plaats, dus naast bakker Van Mourik (linkerzijde). Verder had de heer Klok wensen op het gebied van Woningbouw. Hierover zei hij ondermeer: Ik kan begrij pen, dat er mensen zijn, die in een Noodwoning kruipen, maar als de ge meente zegt, dat het niet meer kan worden toegestaan, dan moet ook wer kelijk ii 'eving van dat verbod gehand haafd worden. Het is goedkoop te zeg gen, Wij zijn tegen afbraak noodwonin gen!, maar wij vragen ons wel af, als in geheel Nederland 5000 Bogaerswo- ningen worden gebouwd, waarom er daarvan niet één in de gemeente Ede staat. Tenslotte pleitte hy voor betere sport accommodatie, aansluiting van alle wo ningen op licht-, gas- en waterleiding netten goed onderhoud van alle wegen, onderwijs voor alle bevolkingsgroepen en niet meer iemand als wethouder op dit terrein, die elke keer zegt: Ik ben ondeskundig, faciliteiten voor campings, bungalowbedryven, hotels e.d., goede afwatering van de land bouwgronden en inschakeling van het particulier initiatief, dat vaak de pry- zen kan drukken. SPEK SCHIETEN Tydens het debat kwam er nogal wat kritiek op de rede van de heer Klok, van de zyde van het VVD-raadslid, de heer Hoolboom, die spreker onder de neus wreef, dat hij reeds jare ir de meeste door hem genoemde zaken ijvert. Door de heer Van de Beek, die stelde, dat hij geen principieel onderscheid tus sen GB andere partijen had kunnen beluisteren en dat er voor hem geen aanleiding gegeven was om gemeente belangen te stemmen. De heer Boers van de Boerenpartij kon ook niet veel duidelyks i.. het betoog van de heer Klok vinden, alleen de sport, maar er zijn, volgens de heer B-. ors, nog belang rijker zaken in Ede. Bovendien nam hij het spreker kwalijk, dat hij de geldig heid van de Tien geboden in twyfel had getrokken. In tweede instantie werd van VVD-zij- de de heer Klok verweten, dat hij niet veel anders had gedaan, dan met spek schieten. De grote lijnen van hetgeen de heer Klok wil, zitten "olgens de heer Hoolboom. in de VVD en andere par tijen ook. En wat nieuw is in het G.B.- programma is volgens de WD'er ama teuristisch. Door leden van de Boerenpartij werd nog even op allerlei landspolitieke za ken ingegaan, die echter spoedig door de voorzitter afgehamerd werden. Dit bracht de heer Schoonhagen aan het einde van de avond tot zijn opmerking over landspolitiek, die wy reeds meld den. Het was over elven in een langzamer hand wat mistig geworden zaal toen de vergadering gesloten werd. Gero Zilduro, zilverwit van kleur, bezit een bijzonder hoge glans en is tot in de kern vlekvrij. Dus een blijvend mooie glans. Modern materiaal, zeer geschikt voor de eigentijdse vormgeving. Cassette (met lntetbak|c) voor t personen. Inhoud 42 stuks. mod. Festl I281.SO Etui met 12 theelepels, mod. Aventl. f 22.05

De Vallei | 1966 | | pagina 8