Jaarverslag van de Vereniging „Het Groene Kruis'' te Veenendaal over het jaar 1965 UITDEUKEN SPUITEN avgbfts draof BEELDENDE KUNST TE RHENEN We moeten verworvenheden niet bevriezen Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 27 mei 1966 10 Georg von Behrens, een satiricus Middelbuurtseweg 34a J. ADMIRAAL AMKRONGEN ES exclusief in bonneterie DS. LANGBROEK ZEGT: De kinderen van het personeel van de D.S. van Schuppen komen hier bü de Stoomcar.rousel van het Sprookjespara dijs De Efteling. GESLAAGD. Tijdens dezer dagen gehouden examens voor Vamor r\j-instructeur slaagde de Veenendaalse heer G. Leppers voor dit diploma. De heer Leppers is verbonden aan Autorijschool Rekord, gevestigd op de Valleistraat in Veenendaal. Dezer dagen las ik ergens de woorden van de Engelse criticus Hodin aange haald: „Alleen de psychologie bezitten we nog, geen filosofie en geen religieuze overtuigingnooit stond de kunstenaar zo met lege handen en eenzaam tegen over de schepping, een gedachte die ik uitermate pessimistisch vindt. Als onbe vangen minnaar kan ik mij openstellen voor goede en gezonde kunst en deze appriciëren, zowel figmatieve als abstracte. Er zijn nog kunstwerken buiten het Stedelijk Museum te Amsterdam! Zoals in het verleden in alle stromingendie de beeldende kunsten beroerden, geniale, grote en kleine talenten optraden, gevolgd door een schare navolgers, zo ook in onze tijd, die vergis ik mij niet een groter getal epigonen en ma niëristen telt. Het jaarverslag van de vereniging „Het Groene Kruis" is het opwindendste dat ooit door dit bestuur is gebracht. Algemeen is bekend dat vorig jaar bij de Algemene Vergadering het gehele bestuur aftrad. Dankzij de bemiddeling van weth. C. van Kuyk is na enige weken dit ontslag ongedaan gemaakt op een nieuwe door genoemde heer van Kuyk bijeengeroepen Algemene Verga dering. In haar ruim 60-jarig bestaan heeft het Groene Kruis nooit zo in ieders aandacht gestaan als in die we ken. Het is te hopen, dat die belangstel ling zal blijven, maar dan in het gehele werk van de grote vereniging en niet alleen bij bestuursverkiezingen. De ver eniging brengt dank aan de heer van Kuyk voor zijn geslaagde bemiddeling. Dank zij een hogere subsidie en de in 1965 voor het eerst geïnde hogere con tributie kan de penningmeester thans een beter geluid laten horen dan vorig jaar. Het bestuur vergaderde in 1965 zes maal. Het ledenaantal bedroeg per 31 december 1965 totaal 5540 leden, hetgeen een winst geeft van 44 leden. Het aantal wijkverpleegsters bedroeg op 1 januari 1965 vier zusters. Helaas is daar in 1965 nog wel eens iets aan veranderd. Zr. Anbeek vertrok op 11 juni 1965, terwijl zr. Hubee op 31 aug. onze dienst verliet. Met waarneemsters zyn de diverse diensten toch in stand gehouden. Als waarneemsters fungeer den: zr. Ruttenberg van 2 aug. t.m. 31 dec.; zr. Strating van 3 nov. tot 31 dec.; zr. Beijer van 23 aug. tot 30 sept. en zr. Muilwijk van 11 okt. tot 8 nov. 1965. Gelukkig zijn per 1 maart 1966 zr. Hajer en zr. Stutvoet de gelederen komen versterken. Mej. G. Sukkel is in 1965 belast ge weest met het bedienen van de hoogte- zon. De verrichte werkzaamheden laten zich als volgt specificeren: De wijkverpleegsters brachten voor de Wijkverpleging in 1965 totaal 8885 be zoeken. Ook werden nog 173 bezoeken gebracht aan bejaarden, voor de rheu- mabestrijding werden 21 patiënten be zocht, terwijl aan 7 lichamelijk gehandi capte patiënten 14 bezoeken werden ge bracht. De laatste hulp na overlijden werd 49 maal ingeroepen. Ook werden nog gedurende 899 uur besprekingen administratie en vergaderingen gehou den. Uit het verplegingsartikelenmagazljn werden 3324 maal een artikel uitgeleend in 27 soorten. In 1965 werden slechts 3441 douche- baden gebruikt. Gezien dit geringe aan tal, hetwelk de laatste maanden nog verder is teruggelopen, heeft het bestuur besloten met ingang van 1 juli 1966 de douches te sluiten. Dit geschiedt met het oog op het geringe aantal baden en de zeer hoge kosten voor verwarming enz. Voor het Consultatiebureau van de Prov. Utrechtse Vereniging tot bestrij ding der tuberculose werden 55 patiën ten bezocht, waarvoor 117 bezoeken werden afgelegd. De Emmabloemcollecte bracht in 1965 ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: „Louis Lumière" (31/5) Australië: „Ravenstein" (1/6) Brazilië: „Louis Lumière" (31/5), „Cap San Marco" (1/6), „Santa Rosa" (1/6) Canada: „Ryndam" (30/5), „Ornefjell" (1/6) Ned. Antillen: „Marathon" (31/5) Nieuw-Zeeland: „Tornar" (30/5) Suriname: „Oranje Nassau" (1/6) Verenigde Staten van Amerika: „Prin ses Margriet" (2/6) Z.-Afrika (eRp.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: „Jagersfontein" (31/5). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. 3.448,07 op, hetgeen nagenoeg het zelfde bedrag is, hetwelk in 1964 werd gecol lecteerd. 't Bestuur dankt degenen die de collecte georganiseerd hebben en de collectrices. Voor het Consultatiebureau voor zui gelingen, van dr. Frijlink. werden 405 nieuwe zuigelingen ingeschreven, hier voor werden door de wijkverpleegsters 1131 huisbezoeken gebracht en 260 zit tingen bijgewoond. Het Consultatiebureau voor kleuters, van dr. Plomp, had 75 nieuwe kleuters, hiervoor woonden de zusters 81 zittingen bjj en brachten 740 huisbezoeken. Boven dien werd 7 maal waargenomen voor het Kraamcentrum tydens weekenden, en werd 9 maal by kleuters pirquets afge lezen ook tijdens weekenddiensten. Wykkraamverpleging. De drie wijkkraamverzorgsters, mej. Verweij, Mej. van de Haar en mej. Ver meulen verleenden hulp bij 244 kraam vrouwen, waarbij 3792 werkbezoeken, alsmede 614 prenatale bezoeken werden gebracht. Hiervoor werden 505 nacht uren opgeofferd. Bovendien verleenden zij hulp, waarnemend voor de Stichting Kraamcentrum voor de zuid-oost-hoek der provincie Utrecht, bjj 27 kraam vrouwen met 8 werkbezoeken, terwijl hiervoor nog 87 nachturen werden op geofferd. Per 1 januari 1966 zijn deze drie wijk kraamverzorgsters niet meer in dienst van de vereniging, maar zijn op last van het Ministerie voor Sociale Zaken ondergebracht bij de Stichting Kraam centrum voor de zuid-oosthoek der prov. Utrecht. Node zag men deze drie wijk kraamverzorgsters. die een lange en uit stekende diensttaak bij de vereniging achter de rug hebben, overgaan naar ge noemde Stichting. Gezinsverzorging. Gedurende 1965 werd met 4 gediplo meerde gezinsverzorgsters gewerkt, ter wijl er één leerling aan een cursus deel nam. Bij deze dienst waren in 1965 20 gezinshelpsters, doch diverse traden in de loop van 1965 in of uit dienst; per 31 dec. 1965 waren nog 12 helpsters in functie. Gedurende 1965 werd 55 maal een ge zin geholpen met 6195 halve dagen hulp, waarvan 1623 halve dagen verzorgings- dagen waren en 4572 halve dagen hulp- TEGEX POLITIEWAGEN. Maandag reed de 14-jarige G. B. met zijn fiets op de Kerkewijk nabjj de Vaart- brug. Aldaar wilde hg de rijbaan over steken. Bü deze manoeuvre vergat hij zijn hand uit te steken, en achter zich te küken. Op het moment, dat hij op de rijbaan was naderde van achter hem een politie wagen, die hem niet meer kon ontwyken. De jongeman kwam tegen de rechter kant van de wagen en viel op de grond. Gelukkig liep hij geen noemenswaard letsel op en bleven ook fiets en auto vrüwel onbeschadigd. GEPARKEERDE AUTO'S GERAMD. De heer C. van Z. uit Ede was zater dag met een supportersbus vanuit Vee nendaal meegegaan met een voetbalver eniging. Zijn auto had hij geparkeerd voor spuiterij Admiraal. Toen Van Z. 's avonds om goed half negen bij zün auto kwam, bleek deze beschadigd. Waarschijnlijk was er een bromfietser tegenaan gereden. Een bromfiets was ook de schuld van de deuk in de auto van de heer K. uit Veenendaal. De wagen van de heer K. stond geparkeerd op de Groenelaan, toen er een tot nu toe onbekende bromfietser aan kwam. De bromfietser raakte de wagen en beschadigde die, maar wist zelf weg te komen. Beide zaken worden door de politie onderzocht. Met deze advertentie willen wij onze clientele erop wijzen dat met ingang van 1 juni ons bedrijf is verplaast achter de Ook hier hopen wij u op dezelfde accurate wijze van dienst te zijn. Beleefd aanbevelend Mr. Autoplaatwerker dagen. Van de genoemde 6195 halve dagen waren er 4010 halve dagen die werden besteed aan bejaarden en chro nische zieken. De cijfers wijzen uit, dat de ver. op het gebied van verpleging, t.b.c.-zorg, zuige lingen en kleuterzorg, alsmede gezins zorg weer onmisbaar is gebleken. Laten dus allen het werk van Het Groene Kruis blijven steunen, ook al hebben ze soms persoonlijk al jaren niet van een van deze diensten geprofiteerd. Laat het dan zqn onder het motto „Hulp voor wie hulp behoeven". Wie het Groene Kruis nog niet nodig heeft gehad, kan biy zün met zijn goede gezondheid en het niet gehad hebben van kleine ongelukken. Het bestuur dankt alle medewerksters en -werkers zowel op verzorgingsgebied als op administratief gebied. Hodins uitlating dat de huidige kun stenaar met lege handen en eenzaam tegenover de schepping staat, lijkt mü blijk te geven van weinig werkelijkheids zin. De kunstenaar, walgend van de men selijke existentie en van alles, staat ten slotte nog de satire ten dienste. De sa tiricus legt in feite mens en maatschap pij een hoog criterium aan door hem on barmhartig een spiegel voor te houden waarin hij zich geschokt herkent en zich bewust wordt van zijn verdraging, zijn bizarre gedragingen, zijn gevangen zijn in de ban van sex, mode en amusement. De Baltische adellijke kunstenaar Georg von Behrens wiens schilderijen tot 11 juni te zien zijn in het Streekmuseum te Rhenen is zulk een spotter, soms cho querend, soms cynisch doende, van neer komend tot bezinning. Deze cosmopoliet geboren te Riga studeerde te St. Peters burg, Rome, Florence, Wenen en Parijs en woont thans te Bern in Zwitserland. Zijn vroegere werken, impressionistische stillevens, portretten en landschappen, heeft hij verloochend om zich te wenden tot de satire. Nu lükt mij de satire een van de moei lijkste opgaven in de kunst, ingegeven door haat en verontwaardiging tegen het onechte, onware in de menselijke en maatschappelijke verhoudingen, haat en verontwaardiging als exponent van lief de tot het echte en ware, het bezielde. Tot hoogtepunten kwam zij te onzent in onze onsterfelijke Reinaert en Vondels hekeldichten. De onvergetelijke Marsman heeft eens geschreven dat de kunstenaar net graan des levens moet omstoken tot de jenever der poëzie, een eis die m.i. voor alle kunst geldt. De hekeling en geseling van de wantoestanden en uitwassen moet in het kunstwerk van de satire overwonnen worden. Al is het afgebeel de afstotend en schrikwekkend, het werk zelf, de ombeelding van dat afschuw wekkende moet tot schoonheid in fas cinerende kracht sublimeren. De haat en de verontwaardiging moeten beeld worden, gestalte krijgen. En hierin nu schiet Von Behrens soms te kort. Er is in hem van geen distantie, geen loute ring, geen harmonische orkestratie van kleuren, vormen en lijnen. Doeken als Het vergeten Golgotha. Vandaag en gisteren, Het palet doen verstandelijk aan en hjden aan een uit eenvallende compositie waaraan eenheid zoek is. Het lijden aan de tijd in werken als Het strand en The Band is ongeloof waardig. Het striemen daar is onbillijk. Hier en daar is zijn werk literair, het vraagt om een explicatie zoals in De rechter (Wiens Daumierachtige figuur valt echter te prijzen). Laat de visie Von Behrens in de steek, dan ontaarden zjn figuren tot poppetjes. Maar dan weer verrast hij door ho nende voorstellingen als Bridgeparty, bijtende spot om de leegheid van hoofd wier spelende mensen, die niet eens grijnzende tronies bezitten maar een soort potsierlijke en afzich* olijke dieren- koppen, chimères die Von Behrens vaak schildert als symbool voor de mens, die in zijn verdwazing zijn fysionomie ver loren heeft. In L'art vivant spot hij met de eigentijdse „le ide" kunst. Een aap reikt de kunstprijs uit! De Potentaat, een dik gevreten figuur met de voeten de aardbol beheersend, is links en rechts omgeven door slaafse mensfiguren met domme zielloze dierenkopp ~n, terwql dood en duivel grijnslachend toezien. Er stoort iets in deze doeken. Ze zqn te cerebraal, te voluntaristisch. Suggestief is het schilderij Zenuwen, muzikanten brengen de mens door een cacofonie van geluiden tot vertwijfeling. Helse figuren belagen hem. figuren die denken doen aan de fantomen van Je roen Bosch. Ook het doek „De kunste naar aan het werk" brengt de naam van Bosch op de lippen. Rustig te midden, neen niet van de woedende baren, maar van de afschuwelijke wezens zit de ar tist als onbewogen. Fantasmagorieën als Het geld, De succesvolle, Maanraket, Alcohol doen eveneens Jeroen Bosch-achtig aan. Von Behrens werk roept vaak de na men van andere kunstenaars op. In de geest is hij verwant aan de grote Duitse karikaturist Georg Grosz, an wiens Ein- leitung en Steunpilaren van de maat schappij ik op de expositie steeds moest denken. Behrens' De overwinnaar, een gisping van de dor de dood bedreigde autoraces, De kloek en L'accident (het ongeluk) lijken mij niet tot kunstwerk gekristalli seerd te zijn, in tegenstelling tot het kleurrijke en sterke Carnaval, wel niet overrompelend als de comédies humai- nes, die James Enson schilderde, maar toch treffend. In deze bespreking schuilt het venijn nu eens niet in de staart. Von Behrens is m.i. het sterkst en persoonlijkst in de minder colloristische werken. Soberder kleurgebruik stemt hem tot diepere be zinning. 'n Doekje Aan de bar is de gro te Franse karikaturist Danmier waar dig, evenals De dans. Schrijnend zijn ver beeldingen als Vluchteling, De rechtelo zen en Cauchemar, een door helse ogen bedreigd mens, Behrens' angst vertol kend. Komt hij tot algehele verstilling en overpeinzing, dan ontstaan zijn beste werken. Fleur du mal, zinspeling op een titel van Baudelaire's gedichtenbundel Les fleurs du mal, is mysterieus van ge laden sfeer. Hongarije 1956, Le profit, een angstige vrouw met kind, bedreigd door een sfinxachtige demoon, zijn on heilspellend. Goed van compositie zijn Vogels der haat, een groep zingende mannen met gebalde vuisten en boven hen in de nauwe straat een vlucht don kere vogels. Heel fraai geschilderd is het groepje drinkers in Avonduurtje. Even mooi van factuur en intentie is het werk Hij en de schriftgeleerden. Aangrijpend is de mooie Clown en het grijnzende zelfportret. Resumerend lijkt het mü toe dat de beoefening van de satire niet Von Beh rens talentvolste mogelijkheid is. Hij kere zich meer tot de comtemplatie, waarvan de laatst genoemde werken specimina zijn. Het valt te betreuren dat geen enkel werk uit zijn impressionistische peridde aanwezig is, zodat wij onkundig biyven van de kwaliteit daarvan. D. Philips. De tentoonstelling is tot 11 juni te zien, dagelijks van 11.0012.30 en van 14.0017.00 uur. Ook op dinsdagavond van 19.0021.00 uur. Woensdag en zon dag gesloten. GESLAAGDE POLITIEMAN Afgelopen maandag slaagde in Am sterdam de wachtmeester der Rijkspoli tie, de heer R. Onink te Amerongen voor het zware politiediploma B. Wij willen de heer Onink van harte feliciteren met dit behaalde succes. SCHIETVERENIGING De uitslag van de maandag j.l. gehou den onderlinge schietwedstrijden waren als volgt: R. Brinkman 96 punten; H. den Uijl 92 p.; P. v. d. Sigtenhorst 92 p.; J. de Greef 92 p.; A. Burgstede 92 p.; A. de Haas 91 p.; J. Niessen 88 p.; A. Duffels 86 p.; J. L. Engelaar 84 p.; R. Labruyére 84 p.; G. Mulder 83 p.; W. Engelaar 85 p. en W. Berkhof 87 p. STEMMING GEMEENTERAAD Ter openbare kennis wordt gebracht, dat op woensdag l juni a.s. van des morgens acht tot des avonds zeven uur de stemming ter verkiezing van de leden van de gemeenteraad zal plaatshebben. Ieder die volgens het kiezersregister bevoegd is tot de keuze mede te werken is verplicht zich binnen de voor de stem ming bepaalde tijd aan te melden bij het stembureau van het voor hem aange wezen stembureau. Hij die <»zetteiyk zich voor een ander uitgeeft w^rdt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Markt 7 Veenendaal UITSLAGEN P.V. „DE SNELPOST" De Veenendaalse P.V. „De Snelpost" heeft deelgenomen aan een wedvlucht vanaf Tergnier, over een afstand van 308 km. De duiven werden gelost om 6.30 uur. De eerst aankomende duif 9.59.40. De uitslagen waren: G. Diepeveen, 1, 9, 14; H. Ulrich, 2, 15; E. Sukkel, 3, 7, 12; C. Donkelaar, 4; T. den Hartog, 5; A. J. v. d. Kolk, 6; C. van Ginkel, 8, 11; R. van Doorn, 10. KOP-STAART-BOTSIXG OP NIEUWEWEG. Zondagavond omstreeks 20.00 uur reed de heer G. N. uit Kamerik over de Nieuweweg in de richting Veenendaal. Plotseling remde de heer N. enigermate af, waardoor de te dicht op hem rijden de E. tegen de achterkant van zijn wagen botste. De schade was gering, maar E. kreeg een procesverbaal wegens niet voldoende afstand houden. SLAAPKAMER GERUÏNEERD. In de nacht van zaterdag op zondag deed mevr. Z. uit de Hoofdstraat aan gifte, dat de heer J. R. uit Veenendaal haar gehele slaapkamer en een ruit in de voordeur vernield had. R. werd door de politie aangehouden en bekehde volledig. Terzake van ver nieling werd procesverbaal opgemaakt. POSTDUIVEN NIEUWS De E.V.P.V. „De Luchtreiziger" te Veenendaal nam afgelopen week deel aan de wedvlucht vanaf Tergnier, 307 km. De duiven werden gelost om 6.30 u. De eerste duif meldde zich bij de heer A. v. d. Bovenkamp om 10.03 uur. De laatste prijsduif was om 10.22 uur reeds binnen. De verdere uitslag was: A. v. d. Bo venkamp 1, 2, 6, 10, 15, 33; J. v. d. Sluis 3; B. H. C. Schuurman 4. 7, 23, 25, 30; G. Fasse 5, 11, 20, 24; H. v. Kooten 8. 26, 29. 32; H. Beijk 9, 17, 17; B. J. Koo ten 12, 21; W. Slotboom 13, 14; O. Neke- man 16. 38; H. Drost 18; F. Spies 23; K. v. d. Heuvel 27; R. Sukkel 28; A. v. Barneveld 31; J. A. v. Eden 34, 39; H. v. Barneveld 35; W. Brouwers 36 en W. J. v. Dam 37. RECTIFICATIE Onlangs werd ik geïnterviewd door de correspondent van „De Vallei". Dat interview werd opgenomen in de editie van „De Vallei" van vrijdag 13 mei onder de rubriek „Wat wij gelo ven". Daar is me de vraag gesteld: „Wat vindt u van ds. Hegger en zün blad (In de rechte straat)? Achteraf biykt dat ik in de beantwoording van die vraag erg ongelukkig geweest ben. Ik heb daarin nl. beweerd in dat tüdschrift een argumentatie gelezen te hebben te gen de r.k. Mariaverering vanuit het feit dat zoveel bedevaartgangers uit Lourdes terugkeren zonder door de voorspraak van Maria verhoring ge kregen te hebben. Hierop is natuuriyk te antwoorden dat er ook zoveel gebeden „onverhoord" blüven die direct tot God gericht wor den. Bedoelde argumentatie stond, zoals achteraf geblekgn is, NIET in (In de rechte straat", maar in een ander tijd schrift waarmee ds. Hegger niet be trokken is. Voor deze vergissing gaarne mün ex cuses. J. A. Wielens, Pastoor te Rhenen. De 65-jarige sopraan Rie Grims- Strootman zal haar medewerking ver lenen aan een muziekavond in de chr. geref. Pniëlkerk aan de Hoofd straat. Het orgel zal worden bespeeld door Jan van Weelden, die tevens de samenzang begeleidt. De muziekavond vindt plaats op zaterdaer 28 mei a.s. Beroepen De hervormde kerkeraad te Eist heeft een beroep uitgebracht op ds. J. Broekhuis te Waverveen. DE VROUW IN HET AMBT. Alle gereformeerde kerkeraden in Nederland ontvangen een dezer dagen een exemplaar van het besluit van de generale synode van de gereformeer de kerken over de plaats van de vrouw in het kerkelijk ambt. Dit be sluit, waarbq in principe is uitge sproken, dat de ambten voor de vrouw moeten worden opengesteld, is van een toelichting voorzien. Van de kerkeraden worden opmer kingen en meningen over dit besluit gevraagd. Deze zullen als leidraad dienen voor de volgende synode, die het komende jaar in Amsterdam wordt geopend. Belangstellenden kunnen de brochure met het besluit en de toelichting bestellen door 60 ct. over te maken op postrekening nr. 513153 van het Algemeen Kerkelijk Bureau, Wilhelminapark 2, Utrecht. BONDSDAG. Chr. geref. jongeren uit geheel Nederland zullen op tweede Pinkster dag in Utrecht de jaarlgkse Bonds dag van de jongerenorganisaties hou den. Rond 1500 jonge mensen worden in Tivoli verwacht. Samen zal men trachten een ant woord te vinden op de vragen of God er nog wel is, of de mens er nog wel is en of God nog geloof zal vinden op de aarde. Deze vragen zullen ook het uit gangspunt vormen voor het declama- torium dat 's middags wordt uitge voerd. WISSELWERKING. Wat is het verschil tussen een missionaris in Afrika en een kapelaan in Nederland? Michel van der Plas geeft daarop in zijn „Dagboek van het concilie" het volgende antwoord: „Een missionaris in Afrika maakt de wilden katholiek, en een kapelaan in Nederland maakt de katholieken wild." („Kerknieuws") VERSCHIL VAN MENING De commissie van beheer van de Ge reformeerde Kerk te Veenendaal is in zijn geheel afgetreden. De aanleidin'g hiertoe is, volgens het gereformeerde ..Kerknieuws", een nogal ingrijpend ver schil van mening van deze commissie met de kerkeraad over het gezag en de handhaving van classicale beslissingen. Van beide kanten heeft men geen kans gezien dit verschil te overbruggen, met het gevolg dat een der partijen in het geding uit het kerkelijk bestuursappa raat verdween. De andere party, de ker keraad had dit om deze reden niet nodig gevonden. Beide colleges betreuren het verloop van de zaak en de kerkeraad laat niet na zijn waardering en dank baarheid voor het werk van de commis sie van beheer onder stoelen of banken te steken. WIE IS VEROUDERD EN NIET TER ZAKE? In het interview, dat uw blad heeft gehad met pastoor Wielens, beweerde deze dat wij in „In de Rechte Straat" ons bedienen van verouderde argumen tatie. Hij gaf daarbij een voorbeeld van een argumentatie die wij over Lourdes zou den hebben gebezigd. Deze argumenta tie is echter niet van ons. Wij hebben iets dergelijks nooit gepubliceerd. Wij zouden ons zeer schamen ,als wij op een dergelijke oppervlakkige en nietszeggen de manier zouden diskussi'-en met Rome. Pastoor Wielens heeft daarop be loofd, dat hij zijn beschuldiging zou te rugtrekken, daar hij ze niet waar kan maken. Ik veronderstel dus, dat u el ders in dit blad zijn rechtzetting zult aantreffen. Wat betreft de bewering van pastoor Wielens: „Ik heb nog nooit een collega een klacht hierover (het celibaat) horen uiten: Ik durf zeggen, dat we er geluk kig mee zijn", het volgende: Pastoor Wielens meent aldus mijn tegenovergestelde bewering te kunnen i muwen. Wü zouden echter van on ze kant kunnen antwoorden: Nog geen 20 van do r.'- priesters van Neder land zal het eens zijn met deze bewe- ring van pastoor Wielens, dat men in de r.k. kerk gelukkig is met het thans bestaande verplichte celibaat voor de priester. Een bewijs daarvan zijn de honderdtallen artikelen en ingezonden stukken in r.k. bladen, waarin geschre ven wordt tegen het celibaat, als ver plicht gekoppeld aan 1 et priesterschap Ook de uitzending van de K.R.O. over dtt probleem sprak een heel andere taal. En verder: De r.k. Herderkor- respont' heeft ^opubliceerd, dat er in Italië ongeveer 15.000 priesters zijn, die hun —\t hebben neergelegd, waa. an zeker 80 gehuwd is. Indien deze men sen voor hun uittreden nooit een klacht hebben geuit tegc. over een 'lega over de moeilijkhecjn met het celibaat, dan bewijst dat alleen maar, iat ze bhjkbaa weinig vi rouwen hebben jelr in hun collega's. Ook in Nede.Iand zijn er nu al honderden g..trouwde priest r s. En er zullen toch zeker ook nog wel honder den andere priest( j zijn, die ook moei- '•he 'en hebben et 1 cel'^^^t. maar die er toch niet toe komen om de diep ingrijpende stap van een huwelijk te zetten. Pastoor Wielens zal toch niet willen beweren, dat een priester meteen maar de toog aan de kapstok hangt, zodra hij ook maar eni^ moeilijk.' len krügt met het celibaat? En als dan van t' ze honderden pries ters niemand bij pastoor Wielens komt om over hun moeilijkheden te praten, dan bewijst dat alleen maar, dat zij niet gemakkoir": pastoor Wielens in ver trouwen nemen. En de reden daarvan is waarschijnlijk, dat pastoor Wielens er zulke verouderde opvattingen op na houdt. en in zijn argumentaties niet ter z&kc is Velp (Gld.) H. J. Hegger. KOPPEN TELLEN... In de komende weken gaat men in de beide gereformeerde kerken te Veenen daal tijdens de diensten het aantal kerk gangers tellen. Voor het uitvoeren van dit telwerk zal de jeugd worden inge schakeld. De aanleiding tot het „koppen tellen" is een besluit van de kerkeraad om bij wijze van proef de tweede dienst naar een andere tijd te verschuiven. Deze zal in de zomermaanden in plaats van om vijf uur in één van de beide kerken om half zeven beginnen. Van 5 juni tot half juli is er een avonddienst in de Petra- kerk en van half juli tot eind augustus in de Oudekerk. Men is tot dit besluit gekomen op voorstel van de commissie, die de ver langens van de gemeenteleden op dit punt verzamelde. Om te weten te komen of de proef voldoet gaat men tellen, terwyi men in het najaar nogmaals een enquête onder de gemeenteleden zal houden. Drie weken lang was ds. C. Langbroek uit Veenendaal in Canada voor familiebezoek. In die drie weken heeft hij echter de tijd gehad ook op het kerkelijk en maatschappelijk terrein rond te kijken. Tevens heeft hij er vijf keer kunnen preken in de met zijn christelijke gereformeerde kerken corresponderende Free Christian Reformed Church. Hij preekte er in plaatsen in de omgeving van Hamilton (Ont.J maar ook in het westen van Brits Columbia. Ik heb de indruk gekregen, aldus ds. Langbroek, dat de Kerk in Canada een sterkere functie heeft dan hier. In ieder geval is het functieverlies minder. Vroeger plaatste men de kerk centraal in het dorp denk aan de oude kerk in Veenendaal dat was een symbool van het gehele leven: de kerk nam overal een centrale plaats in. Thans heeft de kerk hier veel van deze centrale positie ver loren. In Canada echter blijkt de kerk nog steeds een ontmoetingsplaats te zijn. Ontmoeting in verticale zowel als in horizontale richting. Allereerst de ho rizontale ontmoeting, de intermense lijke dus. Doordat de gemeenteleden van heinde en ver moeten komen om de kerk te kunnen bezoeken, is het ook vaak de enige mogeiykheid om met anderen in contact te komen Men blijft vaak een half uur op het kerkplein napraten, over de preek maar ook over de gewone dingen. De gemeenschap der heiligen functio neert meer dan bij ons in Nederland. Hier haast men zich na afloop van de dienst direct naar de koffie. Als predikant wordt je daar ook aangehouden en heus niet alleen vooi „shake hands", maar er wordt ook over de geestelijke dingen gesproken Men zou kunnen zeggen, dat de band aan de kerk een persoonlijke is. Het is er niet alleen de plaats om God te ontmoeten, maar men ontmoet er ook elkaar. Wat het verticale betreft: met de mooie oude uitdrukking zou ik wil len zeggen: Je hebt daar goede afne mers. Men verlangt er ook nog ster): terug naar hetgeen in het vaderland werd achtergelaten. De oude termen en dergelijke verwacht men van de prediker, dit vooral wat de ouderen betreft, die eigenlijk de eerste gene ratie vormen, van de kerk hier. De jongeren, die van de 2e generatie zyn verlangen meer dat er in het Engels gesproken wordt. Tijdens de diensten heb ik de wet in het Engels gelezen en ook enkele psalters, de Engelse psalmberijming op mooie wijzen die in het genre liggen van Voorwaarts Christen strijders laten zingen. Ik geloof, dat de woorden vrij goed met de Bijbel overeenkomen. Toen ik hier weg ging heeft de gemeente mij Psalm 121 4 toegezongen en in Ca nada heeft men dat ook gedaan in het engels. Volgens mij waren de woorden vrijwel gelijk aan de onze. Opvallend is de bereidheid om over de geestelijke zaken te praten. Er gens kwam ik op bezoek bij kennis sen van mijn broer, en binnen een ogenblik van tijd lagen er drie bybels op tafel en hadden we een gesprek over de doop. Het is voor deze men sen dan ook heel wat eens een predi kant te ontmoeten. Als ze er een in huis hebben moeten ze als het ware bunkeren om weer een hele tijd voort te kunnen. Wij in Nederland mogen blij zijn met onze verworvenheden als chris telijke school, christelijke radiover eniging, christelijke vakbond. Er zyn in Canada wel enkele christeiyke scholen naast de Public School. Dit onderwys moet echter geheel geen onderwijs moet echter geheel door de ouders betaald worden. Men ont vangt er in het geheel geen scholen zün dan ook met grote offers to* stand gebracht. Vaak heeft men in de vrije tijd bijgewerkt om het geld ervoor bijeen te krijgen. Een christelijke vakbeweging staat er nog in de kinderschoenen. Christeiyke radioomroep is er onbekend. De ra dio en tv zijn er geheel commercieel Christelijke politieke partijen in de zin zoals wij die hebben zijn er ook niet. We moeten in Nederland dan ook bijzonder voorzichtig zijn, dat wij al deze verworvenheden niet in de ijskast zetten en bevriezen. Daar is het nog een strijd tot behoud van het oude Hier wordt het vaak overboord gezet. Velen zien het als een roeping om de christelijke gedachten uit de dra gen op alle terreinen van het leven, tot aan de einden der aarde, zoals ook de Pinksteropdracht luidt. Laten wq, die hier alles hebben dankbaar zijn, dat wij de strijd, die ar jevoerd wordt en op het gebied van het onderwijs vergelijkbaar is met de schoolstrijd hierom niet meer h wen te strijden, maar laten we ook ervan bewust zijn, dat deze strijd niet voor niets gestreden is aldus ds. Langbroek. I

De Vallei | 1966 | | pagina 10