„Daar bij die oude Beat- molen UIT DE OUDE DOOS IVOROL Veenendaal en omstreken van den1?asck WRUIL-ACTIE HENNY JANSEN Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 27 mei 1966 De petrolieman van Renswoude U kunt uw keuze maken uit een grote Gero-collecte bij Hoogstraat 9-11 - tel. 2292 - Veenendaal Tanden blank-Adem fris Onbetwist de beste tandpasta SCHERI'ENZF.KL tt Sensationeel voor Beat-minnend Nederland, is wel de (oude) Beat- molen in Rhenen. „Men had in de omgeving van Veenendaal (iets meer dan 26.000 inwoners) een nijpende be hoefte aan ontspanning in de vorm van Beat", zegde de jonge idealist Peter Engel. Veenendaal: Het terras van het Berg- bad biedt ons een uitstekende gelegen heid een gesprek te openen. Tegenover my zit een beetje ongerieflijk, genietend van een glas gersten-vocht, Peter Engel. Hij sprak over zijn problemen, die in feite zijn problemen niet zijn. „Waar kan men heen op de zaterdag- of zon dagavond, waar kan men onbelemmerd en gezellig dansen?" Hij vertelde destijds, mede-oprichter te zijn geweest van de „Narrenclub", maar het, vanwege zijn werk in Amsterdam, verliet. De problemen bleven echter met hem worstelen, zij overrompelden hem eneen Beat-gelegenheid kwam tot stand. „De enige oplossing was de oude molen in Rhenen. Ik heb met de eigenaresse gepraat en na enige tijd konden we, zij het sporadisch van deze gelegenheid ge bruik maken. De eerste keer was het aantal bezoekers ontzettend meegeval len. We hadden zo'n groot aantal niet verwacht. De Magic Strings" uit Nijme gen, verzorgden het programma." De „Molen" is inderdaad voor dit evenement zeer geschikt. Het geeft een romantisch uitzicht en plaats aan 300 danslustigen. Beneden is een parkeer terrein gelegen, dat na vele éénrich- tingsverkeerstraatjes te bereiken is. Het interieur, stuntelig in elkaar gezet, is een beetje nauw en het aanwezige bandje wordt dan ook regelmatig in de hoek gedrukt. Maar daar trekken zij zich niet zoveel van aan, want wanneer de Beat klinkt, vergeet men alles om zich heen. Met het oog op het komend toeristen seizoen, heb ik gelijk geïnspireerd door het succes besloten de Molen wekelijks voor Beat-liefhebbers te ope nen, zodat men de gelegenheid krijgt elke week te dansen. De Beat begint vervolgens vanaf de 22ste mei in de Molen te draaien. Mijn bedoeling is niet, elke keer een Beat-bandje uit te nodigen, integendeel, ik wil elke zondagavond een discotheek laten horen waarop men dus kan dansen", zegde Peter. Hij staart over het water naar de zwemmende menigte en kijkt dan naar de giechelende badmeesters, die zich op de „brug" hadden opgesteld. Alleen in de weekends, had deze jonge Veenendaler de tijd om zijn ideeën, samen met zyn vrienden uit te voeren. Het resultaat is er nueen Beat- club voor iedereen toegankelijk!" „De mensen, die de Narrenclub op 21 mei bezoeken, hebben zondag eveneens de gelegenheid te dansen. Ik wil de or- Beat-minnaar Piet Engel Foto: Cor Otting. ganisatoren van de Narrenclub niets in de weg leggen, want als zy hun avond houden, sluit ik de Molen." „Wat voor mensen bezoeken of gaan de Molen bezoeken?" „Wel, het is de bedoeling, dat we het publiek voordat het binnenkomt selec teren. Ik denk verder dat het hoofd zakelijk studenten en scholieren zullen zijn die onze gelegenheid zullen bezoe ken." Exclusief door Regui M. Flohr. LAWN-TENNIS Dubbele winst voor alle VLTC-teams Het was verleden week en met name j.l. zaterdagmiddag wel een zeer nuttige week voor de ploegen van het Veenen- daalse VLTC. De beide seniorenploegen kwamen tweemaal tussen de lijnen en wisten beide malen de stryd in de volle winst om te zetten. Het juniorenteam wilde niet onder doen en won eveneens tweemaal en voor vooral dit team zit er een heel dikke kampioenskans in. Als dit team a.s. zaterdag weet te winnen van Beekhuizen dan is het reeds kampioen. Zelfs een 32 nederlaag is nog voldoen de voor het kampioenschap. VEEL HOOGTEPUNTEN VLTC 1 trok naar Renkum om twee maal strijd te gaan leveren tegen het plaatselijke Harten 1. De strijd werd destijds door regen naar een later tijd stip verwezen waardoor men thans be sloot maar tweemaal tegen elkaar uit te komen. De eerste strijd werd een 32 zege voor de Veenendaalse formatie Voor de tweede strijd moet alleen nog het gemengd-dubbel gespeeld worden, want hiervoor werd het zaterdag ji. te laat. Maar de Veenendalers hebben de strijd reeds in hun voordeel beslist daar reeds een 31 voorsprong is verkregen VLTC 2 won tweemaal van het Vee nendaalse SKF 2 met 41 en voor deze ploeg zijn er eveneens heel gunstige pers pectieven voor de toekomst. Daar enkele speelsters en spelers naar elders moesten won dit team met diverse invallers het geen weer eens een teken is dat de VLTC over voldoende reserve krachten beschikt. Het jeugdteam van VLTC is vrijwel kampioen. Verleden week zaterdag werd tweemaal met 41 van het Arnhemse Well-Shot 1 gewonnen. Er rest dit team nog slechts een wedstrijd tegen Beek huizen 1 te Arnhem, waarvan thuis maar net met 32 werd gewonnen. Maar zelfs een 32 nederlaag is voor dit team al voldoende om zich kampioen te mo gen noemen. Hoe dan ook, voor deze talentvolle en zeer jonge formatie een prachtkans te trachten de kampioens beker van deze afdeling in huis te hou den, want verleden jaar togen drie VLTC-jeugdteams ten strijde in de jeugd- competitie. Twee van deze teams debu teren thans met veel succes in de senio rencompetitie, maar het huidige jeugd team moet in staat worden geacht straks na het behalen van het kampioenschap ook de titel van deze streek te behalen. Al met al nu reeds een heel mooi sei zoen voor de over het algemeen zeer jonge speelsters en spelers van VLTC en het ziet er naar uit dat in de toe komst, als deze jonge mensen bij elkaar kunnen blijven, nog veel van deze for maties mag en kan worden verwacht. ROODE KRUIS HEEFT OOK BLOED VOOR U «J Opgetekend door Rik Valkenburg Geuit Riggeling, de petrolieboer. Wie in Renswoude kent hem niet? Iedereen mag en mocht hem graag. Een echt dorpstype, die in de oude tijd met zijn petrolieton in Renswoude zijn vloeibare waar aan de man bracht. Al tijd was hij bezig. Van 's maandags morgens tot zaterdagsavonds. Praktisch niemand was 's zaterdags later klaar dan hij. Vaak zwierf hij door de Rens- woudse straten en steegjes. Daar ontmoette hij ook dagelijks de Gero Zilduro, zilverwit van kleur, bezit een bijzonder hoge glans en is tot in de kern vlekvrij. Dus een blijvend mooie glans. Modern materiaal, zeer geschikt voor de eigentijdse vormgeving. Cassette (met lnietbak|e) voor 6 personen, Inhoud 42 stuks, mod. Festl f281.50 Etui met 12 theelepels, mod. Aventl, (22,05 jeugd. Hij werd nogal eens geplaagd door de jongelui. Meen echter nief dat de jeugd en Riggeling vijanden van el kaar wa.. Integendeel, zc waren op elkaar gesteld. Ook zijn zwarte, lang harige hond. Tommy genoot een grote populariteit. Hij en zijn baasje waren dan ook altijd bij elkaar. Moment el heeft de hee Riggeling zijn verb-ijf in „De Engelenburgh" te Veenendaal. Samen met zijn vrouw. Maar in zijn hart leeft hij nog in Renswoude. Het plekje grond, wat hij nooit vergeten kan. Waar hij eig nlijk wat heimwee naar heeft, zoals hijzelf in een persoonlijk gesprek zei, dezer dagen Met de ton langs „de beurs" Behoudens de petrolieton, vervoerde Geurt ook dikwijls een andere „ton". Hiervoor had hij diverse „werkgevers". Zorgvuldig dekte Geurt deze ton af met een jute zak. Even later mar cheerde hij dan met de ton op de krui c'oor Renswoude Spoedig passeerde hij de „beurs". De beurs was een verza melplaats voor mannen, waar de nieuwtjes van de dag besproken wer den. Er waren enkele van deze „beur zen" in Renswoude. In de buurt van deze beurs, kreeg een stelletje school jongens hem op een keer in de gaten. Onmiddellijk broeden de rakkers een plan uit De jeugd van toen De kwajongens slopen naar het Kerkstraatje, waar Geurt altijd met dit vrachtje passeerde, omdat de kostbare inhoud meestal op het land gedepo neerd v/erd. Goeie messe (mest) was het! In deze Kerksteeg stond ook „de kast", waar in menige dronkaard zijn roes kreeg uit te slapen. Het nauwe steegje werd gemarkeerd door twee djchte hagen. Dat bracht de jongens op het idee. Ze wisten dat Geurt nog wel enkeie keren een volle ton ging laden en lossen, deze namiddag, dus wachtten ze tot het don ker werd Toen staken ze een lange stok tussen de twee hagen en doken weg. Zf hoorden de petrolieboer nade ren met zijr. transport en genoten al bij voorbaat. Met een dreun kwam de hoogstaande ton tegen de stok terecht en kantelde. Er klonk een ge smoorde kreet. Toen was er alleen nog maar het gekolk en geklots van de in houd over de onderdanen van de beet genomen olieman. Wat een succes voor de belhamels'! Ja, ja, die jeugd van vrogger Een huisbezoek zonder stichting Op een keer werd, zoals toen altijd het geval was zondags van de kansel „afgegeven", dat deze week Geurt Rig geling. plus nóg een paar kerkmensen. huisbezoek zouden krijgen. Nu was het altijd zo, dat Geurt door de week veel jeugd op visit kreeg. Het was er altijd gezellig. Op zekere avond in deze be wuste week, zitten er weer een stelle tje jongens, en dan horen ze plotseling volk aan de deur. ..O, das waor ok begint Geurt ik krieg vanaovond huusbezoek". De jongens schrokken zich een hoedje. Daar hadden ze niet van terug. Ze keken even schichtig om zich heen en doken toen met een ferme sprong in de grote bedstede. Ze trok ken nog juist op tijd de gordijntjes dicht, toen de dominee met zijn ouder ling binnenkwam. Het trof zo, dat deze twee ambtsdragers met de rug naar de bedstede toe kwamen te zitten Geurt dus precies daartegenover. Het ge sprek begint, maar wil niet erg vlot ten. En geen wonder Geurt ziet steeds beweging achter de gordijntjes. Heel voorzichtig gaan die voorhangsels een stukje uit elkaar Een lachende jon genstronie komt aarzelend tevoor schijn, al maar grimassen trekkend, tegen de twee statige ruggen voor hem. en hoe is het nu met je gesteld, Riggeling?" Wordt er al voor de derde keer gevraagd. Geurt kijkt ver ward op. „Momenteel niet best" denkt hij bij zichzelf. Maar hij kan niets zeggen, want dan zal hy het uit brullen van de lach. En de jongens verraden wil hij ook niet. Hij loopt rood aan. Tussen de gordijntjes maken ze een lange neus tegen hem. Hij stikt bijna De dominee en de ouderling kijken elkaar eens aan. Wat doet Geurt toch vreemd vanavond. Ze halen hun schou ders op. Even later zullen ze het eens op een andere manier proberen, maar het wordt eveneens een mislukking. Ze snappen er niets van en stappen ten slotte maar op. Er valt vanavond toch niets te beginnen. Den serieus gesprek blijkt niet mogelijk. Na Geurt eerst nog een vermanend woord toegevoegd te hebben, beloven ze binnenkort wel weer terug te komen Rond het kasteel We voerden een gesprek met een oud-Renswoudenaar, de heer Henk Veldhuizen, nu wonende aan 't Boomp- jesgoed te Veenendaal. Geurt Rigge ling is ook van hèm een goede beken de en hy toonde ons een foto van de man, die we mochten publiceren. Veld huizen had echter zelf ook nog wel het een en ander meegemaakt, in zyn jeugdjaren, te Renswoude. „toen ik nog een jongen was van een jaar of negen, tien, haalden Kaa, de boswachter, passeerde ons. Hy zag wel aan onze tronies, dat er wat gaande was. Hy kwam p ons af We vielen spoedig door 'e mand en moes ten mee, weer het bos in. Dezelfde jon gen moest op dezelfde wyze al de eie ren weer op hun plaats brengen. En dat sekuur! Wat keken we sip. We hadden er ons al op verheugd, de heer lijke eitjes in het bakhuis te koken en lekker op te peuzelen, zoals altijd. Nu mochten we nog blij zijn, dat we er zonder verdere straf van afkwamen. Wel kregen we een sermoen aan te ho ren, waarna we beloven moesten nooit meer nestjes uit te halen" Een portie vuistensoep „Toen de Koepelkerk gerestaureerd werd gaat de heer Veldhuizen ver der ben ik eens met een paar vrien den stiekum de kerk binnengekropen, naar boven. Plots kreeg ik een inval en liet me aan het klokketouw over de koepel slingeren. De mensen in het dorp zagen het en sloegen alarm. Het was zondagavond. Al gauw stonden er heel wat mensen aan de voet van het kerkgebouw angstig naar my te staren. Dat kon nooit goed gaan, dachten ze. Ik ontwaarde ook mijn vader, en dacht daar het mijne van. Ik wist te ontko men in het steigerwerk en hield my bijna een uur schuil. De mensen dach ten dat ik er van door was. Ze gingen weer huiswaarts. Toen ik na een waag halzerige tocht weer beneden kwam, stond daar nog één Renswoudenaar te wachten mijn v&der! Ik kreeg een behoorlijk portie, verdiende vuisten soep Drijfjacht Ik herinner me nog dai ei vroeger altijd op een bepaalde tijd. een grote drijfjacht werd gehouden, vanuit de Overbosch. Vooraanstaande figuren de den daaraan mee. Onder andere ook Prins Hendrik. Daar was dan een gro te stoel met een gebeeldhouwde leeuw erop, voor gereserveerd. Bijna het hele dorp fungeerde als drijver 's Avonds reed dan de zogenaamde „ezelw gen", door het dorp, volgeladen en gehangen met de jachtbuit. Het was in die tijd een hele gebeurtenis Een onvergetelijke meester Ik wil mijn herinneringen besluiten met iets te zeggen over mees'er Bo gaard. Hij was hoofd van de lagere en de zondagsschool Het was een deftig heer, naar mijn gevoelen. Op school stond een Soendaneesje dat dankend knikte je er een cent in gooide voor de zending. Meester Bogaard was een erg gelovig man. Zijn lievelingslied was, naar ik ver moed: Wat de toekomst brenge moge. Dat lied gaf hij tenminste vaak op, en ik zie hem in gedachten nog staan zin gen voor de klas. De regels: Loop ik met gesloten ogen, naar het onbeke.ide land zong hij altijd met g. ioten ogen en dat maakte grote indruk op mij. Ik denk tenminste altijd nog met eerbied en liefde aan hem terug, hoe wel hij reeds lang overleden is Een zeldzame prent van de hoofdweg in Rens woude, Nieuwe Buurt genaamd. Men kan zich nauwelijks voorstellen dat langs deze weg tegenwoordig het mo derne verkeer raast. Dit immers is nu de Rijks straatweg, Arnhem- Utrecht wij heel wat kattekwaad uit. We zwierven eindeloos rond in de bossa- ges rond het kasteel. In bepaalde pe riodes ingen we nesten uithalen van waterkippen. We maakten ons zelf wijs, dat het dan mocht, maar ver moedden al zo half, dat Kees van de Kaa, de boswachter, daar wellicht een andere visie over had. Niettemin gingen we op ^tap. We kwamen aan de water kant en verdeelden de take.i. Eén van ons moest in een booin klimmen, om aanwijzigingen te geven. Daarboven immers kon je de z ^k goed overzien. En klimmen konden we allen, als de beste - Op het hempie Een gevuld ïest was spoedig gesig naleerd. De „dienstdoende" kameraad (het ging per beurt) moest zich ont kleden. Blouse uit, kousen uit, boven en onderbroek uit, .Heen het hemd mocht aangehouden worden. En dat niet vanwege de schaamte, maar om een veel praktischer doel. Het hemd moest namelijk netjes naar boven wor den opgerold, zodat in de ontstane kangoeroebuidel, de eieren gedeponeerd konden worden. Ziezo, zo ver was het dan. De klompen mochten weer aan de voeten en zo ging de jongen met in de ene hand het hemd hoog opgetild, en in de andere hand een lange stok met een lepel eraan, het water in. De post in de boom gaf zijn instructies en de jong-n waagde zich naar dieper. Plots zakte hij in een kuil en slaakte een kreet. Hij keerde en kwam terug. Maar dat ging zo maar niet. Wij verhinder den hem uit het water te komen, want hij moest zijn beurtplicht vervullen. Pardon kenden we hierin niet. Hij liep weer naar het diepe, nu een andere koers volgend. Van boven klonken weer de aanwyzingen. Tenslotte gelukte het hem het verscholen nest, met de lange lepelstok, leeg te scheppen. Met ie buit in zyn hemd aanvaard de hij de terugtocht. Het was een goede vangs' En we vonden er noQ meer Een gerechte straf In triomf liepen we even later het bos uit. Toen we op de bosdijk wa- men, hadden we pech. Kees van de INGEZONDEN Naar aanleiding van het interview met de heer Koppenberg van de P.v.d.A., in Uw blad van vrijdag 13 mei j.l., zou ik gaarne op enkele uitspraken van de heer Koppenberg willen ingaan. Resumerend komt zijn betoog op het volgende neer: a. Er moeten in Veenendaal 4-500 wo ningen per jaar worden gebouwd, die niet op de conventionele manier zijn te realiseren, doch alleen verwezen lijkt kunnen worden d.m.v. arbeids besparende methoden. b. „Een huisje met een tuintje" is een leuze die niet verwezenlflkt kan wor den. c. De heer Koppenberg is een groot voorstander van woningwetbouw, aangezien de huren in deze sector veel lager zijn dan de huren in de particuliere sector. d. De heer Koppenberg is er van over tuigd, dat het beleid in Veenendaal goed wordt gevoerd, dat de belangen van iedereen behartigd worden en dat de zaken objectief worden be keken. Op deze punten zou ik het volgende willen zeggen: Een aardige kiek van Geurt Riggeling. genomen net na de oorlog, toen hij zijn bedrijf in zoverre gemoderniseerd had dat hij de petroleum in yerricans en per fiets vervoerde! Door mij is nimmer beweerd, dat we uitsluitend eengezinswoningen („huisje met een tuintje") moeten bouwen; al leen heb ik kritiek geuit op het oneven redig grote aantal flatwoningen t.o.v. het aantal eengezinswoningen dat hier in Veenendaal wordt gebouwd. In Ge meenten die enige malen groter zijn dan Veenendaal, ligt het percentage flats niet boven de 45% van de totale woning bouw, zodat het overgrote deel der wo ningen eengezinswoningen is. Verder zal het de heer Koppenberg wel bekend zijn. dat het aantal woningen dat per HA kan worden gebouwd met flatwoningen of met eengezinswoningen, dit in de to tale hoeveelheid practisch niets uit maakt. Verder zijn de bouwkosten voor een flatwoning hoger dan voor een eenge zinswoning. Wat de arbeidsbesparing betreft, een efficiënte opzet, d.m.v. een z.g. bouw- stroom, kan zowel voor eengezinswonin gen als voor meergezinswoningen wor den opgezet; dit heeft met het wonjng- type n.l. niets te maken. Verder zouden 4-500 woningen per iaar zeer gemakkelijk door onze plaat selijke aannemers, die nu voor een groot deel buiten Veenendaal werken) kun nen worden gebouwd. Dat de heer Koppenberg als socialist een voorstander van woningwetbouw is. verwondert mij niets, aangezien vele van zijn partijgenoten bij wijze van spreken „de snoepwinkel op de hoek" nog in staatshanden zouden willen zien Gelukkig is het overgrote deel van het Nederlandse Volk nog wel zo mondig, dat ze van een socialistische maatschap pij niets moet hebben, dat hebben de vorige verkiezingen wel bewezen. Is het niet abnormaal, dat het over grote deel van onze nationale woning voorraad in feite in staatshanden is? Het percentage staatswoningen wordt met de dag groter, mede gezien het feit dat de particuliere bouwer het bouwen zo langzamerhand onmogelijk wordt ge maakt door de vergaande discriminatie die er is t.a.v. de particuliere bouw waarvan wij noemen: a. de woningwetbouw calculeert met een rentevoet van 4-4*4%, terwijl de par ticuliere bouwer 7% hypotheekrente betalen moet; alleen dit feit, geeft oi een woning van ƒ35.000.-— reeds een huurverhoging voor de particuliere woning van 20.per week. b. De extra subsidie die de woningwet bouw geniet, enerzijds door de jaar lijkse huurbijdragen door het Rijk. anderzijds door het beschikbaar stel len van goedkope bouwgronden. Het is eigenlijk verwonderlijk dat er nog particulieren of beleggingsmaat schappijen zijn die woningen bouwen voor de verhuur bij deze discriminatie van de ongesubsidieërde woningbouw. In feite is het zo, dat de particuliere bouw nooit een reeële kans heeft gehad. Was deze er wel geweest, en de bu reaucratie er niet geweest, dan had de woningnood reeds lang tot het verleden behoord, (zie b.v. W. Duitsland). Het is nog niet zo lang geleden dat een P.v.d.A. minister de woningbouw be wust heeft afgeremd, omdat men bang was voor een werkeloosheid in de bouw sector. Wij begrijpen niet, dat wat in andere landen wel kan, dat in principe iedere arbeider zijn eigen woning bezit. De woningwetwoningen zijn geen cent goedkoper dan de vergelijkbare „vrije sector" woningen, alleen de huren van de woningwetwoningen zijn kunstmatig gedrukt. Dan praat ik nog niet eens over de ambtelijke kosten die op een woning drukken, want als er ergens over bu reaucratie kan worden gesproken, dan is het wel in de bouwsector! Dat de heer Koppenberg met zijn fractie van een juist Gemeentebeleid is overtuigd, is zijn zaak; wij weten echter dat vele Veenendalers hierover een an dere mening hebben. H. Brouwer voorzitter Boerenparty afd. Veenendaal. Appelbloesemtocht Hoewel de appelbloesemtocht als zo danig niet heel veel te betekenen had, zo was het bezoek aan de Over-Betuwe toch een succes voor de Scherpenzeelse V.V.V. Niet minder dan 45 deelnemers in 10 auto's, onder leiding van de heer J. van Egmond, reden mee en genoten van het mooie weer in een even mooie streek. Over de brug bij Rhenen reed men langs de zuider Rijndijk, vanwaar men een mooi uitzicht had over deze stad en net heuvellandschap daarachter In Lien- den werd een goed onderhouden koren molen bezocht en in Hemmen het oude hervormde kerkje. Hier was de predi kant zo vriendelijk de toeristen persoon lijk het een en ander te vertellen over de geschiedenis van de kerk en van de vroegere heerlijkheid Hemmen Dat had niemand beter kunnen doen! Wegens tijdgebrek besloot de heer Van Egmond de rondrit in te korten, want in Doodewaard zou nog even gerust worden alvorens via Ochten. Rhenen en Ameron- gen naar huis te gaan. De bosweg van Amerongen naar Scherpenzeei bood een fraai uitzicht over de Gelderse Vallei. Zo kwam men voldaan om bijna half t pas op de startplaats terug, waar de heer Van Egmond de dank van de deelnemers in ontvangst mocht nemen. Uw oude camera is ƒ7,50; ƒ10,—; 15, of 20,waard. Vraag inlichtingen bij DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL Zandstraat 7 - Veenendaal

De Vallei | 1966 | | pagina 15