Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veenendaal heeft sterke brandweer nodig SA* TISSOT Rekord JTLelis antiek REGENMANTELS B. van Manen AGENDA Rekord In verband met vele industrieën: Verzet instanties tegen te grote uitbreiding -T- Schoolhoofdenconvent geeft vakantieadvies SP0RTC0MMISSIE RHENEN VERGADERDE CB Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal WIST U exclusief in bonneterie EDERVEEN OVKRBERG AMERONGEN Receptie „Rhenus*' 40e JAARGANG VRIJDAG 27 MEI 1966 Nr. 42 Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimam advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel Het Veenendaalse Brandweerkorps zou volgens sommige Veenendalers sterk aan het verouderen zijn. Bovendien hebben de ze mensen het idee, dat het korps, dat uit bijna 50 man bestaat voor een toch niet zó grote plaats wel wat omvangrijk is en het aantal voertuigen, dat men bij de zondagmiddagwandeling in de garage ziet opgesteld vindt men ook nog al aan de grote kant. Men vraagt zich in dit verband af of het niet mogelijk zou zijn op het gebied van brandbestrijding meer samen te werken met de korpsen uit de omgeving, zodat niet ieder korps een groot aantal wagens er op na behoeft te houden. Lang niet alle wagens worden bij een brand ingezet, en zeker niet direct, zodat men het mogelijk acht in geval van een werkelijk grote brand een beroep te doen op de korpsen uit de omgeving. Deze vragen hebben wij voorgelegd aan de commandant van het plaatselijke korps, de heer N. Th. van der Veen en aan de provinciale inspectie, waar de heer mr. H. G. Engelberts bereid bleek commentaar te geven. VERZET INSTANTIES De heer Van der Veen gaat er van uit, dat in een plaats ais Veenendaal een enorm groot brandrisico is. Een industrieplaats als Veenendaal heeft meer kans op een werkelijk grote brand, dan een forensenplaats als bijv. Naarden. En al is het de Laatste jaren dan rustig geweest, wat grote branden betreft, men moet op het ergste voorbereid zyn. Het is volgens de heer Van der Veen niet geheel juist te stellen, dat het korps vergrijst. Er zijn inderdaad enkele ouderen onder de brandweerlieden, maar voor deze ouderen is nog geen goede jonge vervanging. Er zijn wel wat jonge ren, maar deze moeten eerst de nodige ervaring opdoen, om de oudere leden van het korps te kunnen vervangen. Bij de brandweer is ervaring in veel geval len belangrijker dan alleen opleiding en jeugdigheid. Het is ook beslist niet zo, dat het korps te groot is. Persoonlijk zou de commandant graag het korps uitgebreid zien, om een volledige bezetting van alle aanwezige wagens te kunnen hebben. Onder een volledige bezetting verstaat hij dan, behalve de vier of vijf mensen, die de wagen bij het uitrukken bemannen ook nog enkele reservekrachten, voor ge vallen van ziekte of vakantie. Het koips is vooral in de vakantietijd overbelast om paraat te blijven, temeer daar veel van de mensen in het bouwvak werk zaam zijn iets dat de heer Van der Veen op prijs stelt, omdat deze mensen geen last van hoogtevrees hebben en weten of goten en daken sterk genoeg zijn om er op te kunnen staan en deze allen tegelijk vakantie hebben. De leiding heeft dan ook aan veel leden moeten vragen niet te ver uit de buurt te gaan met vakantie, zodat in ieder ge val een gedeelte van het korps in voor komende gevallen bereikbaar is. Wagenpark Inderdaad heeft het korps Veenendaal een vrij groot wagenpark, maar van deze wagens is een deel geheel afge schreven en doet in feite geen dienst meer. I)e oude Cadillac bijvoorbeeld zou by verkoop nog geen honderd gulden opbrengen. Het benzineverbruik Ls 1 op 1, maar in uiterste gevallen zou deze wagen ingezet kunnen worden. Het laten staan kost niets en kan ook geen kwaad. Zo zyn er nog meer wagens. Bovendien is het heel goed mogelijk, dat om met 1 wagen te kunnen spuiten er twee andere nodig zijn om het water aan te voeren. Indien er bij een bepaald gebouw niet voldoende aansluitings mogelijkheden op de waterleiding zijn, wat bovendien nooit tot in het oneindige is uit te breiden, omdat dan de druk te veel terugloopt, moet het water soms over afstanden tot een kilometer opge voerd worden. Hiervoor moet 1 wagen het water uit de sloot pompen, halver wege deze wagen en de brand moet er een aanjager staan, om het water vol doende druk te geven, hiervoor is de Over regionale samenwerking vertelde h\j het volgende: „In overleg met het ministerie van Binnenlandse Zaken is een studiegroep opgericht, die deze ontwikkeling moet bestuderen. Waarschijnlijk zal in de toe komst de leiding van verschillende plaat selijke korpsen worden samengebundeld, zodat daar overal beroepskrachten voor komen. Het is in deze tijd van steeds veranderende industrieële produkten en mogelijkheden bijv. het gebruik van kernenergie niet mogelijk, dat part- waar een aantal kleinere gemeenten rond Tilburg met deze stad een overeenkomst hebben gesloten, dat de leiding van de korpsen in handen zal zijn van de com mandant van het Tilburgse korps. Van uit dit korps wordt de instructie en de preventieve brandbestrijding in de om liggende gemeenten geleid. Maar ook hier houdt het geen vermindering van het aantal wagens in." „Tot slot wil ik u nogmaals verzeke ren", aldus de heer Engelberts, „dat uit breidingen van de korpsen en dus ook tweede wagen nodig en bij de brand staat dan een derde wagen te spuiten. De nevelspuiten, waarmee de laatste tijd de meeste branden geblust kunnen worden hebben een hoewel vrij ruime beperkte capaciteit. Het is bij een enigszins grote brand niet mogelijk alleen van het meegevoerde water ge bruik te maken. Voordat de tank in deze wagen leeg is moet men een aansluiting tot stand gebracht hebben om door te kunnen gaan met blussen. Geluk gehad dat morgen het visseizoen geopend wordt dat dit vervroegd is in verband met Pinksteren en de verkiezingen op 1 juni?; dat de hengelaars nog de oude akte seizoen 1965/'66 moeten gebruiken?; dat de eerste dobbers om half vier in de morgen het water mogen raken?; dat men hoopt op grote vangsten? poseerden zy op het station De Klomp jeugdelftal Hardeman raakte jl. zater- ter kreeg mee tegaan. De groep die via de Pinksterdagen enkele wedstrijden spe- In onze vrjjdageditie zullen wjj op de Er bestaat een hulpverleningsover eenkomst met de plaatsen in de omge ving, als Ede, Rhenen en Renswoude. Bij een werkelijk grote brand hebben we de hulp van deze korpsen hard nodig. Wy assisteren ook by branden in de om geving. Veenendaal heeft de laatste jaren ge luk gehad, dat er weinig brand voorge komen is, maar daar mag men niet op blijven rekenen. „Wij moeten", zo besluit de heer Van der Veen, „voorbereid zijn op alle mogelijkheden. En het korps staat onder voortdurend toezicht van de Inspectie van de Brandweer, die ook adviseert bij uitbreidingen en vervan gingen. Zouden we te groot zijn, dan hadden ze daar wel aan de rem getrok ken, maar de gemeenten hebben de plicht er voor te zorgen, dat de korpsen vol doende zijn om het brandrisico in de gemeente te bestrijden. Van de plaatse lijke toestanden hangt dus de grootte van het korps af." Bestuderen samenwerking De heer Engelberts van de Provinciale Inspectie kan niet zeggen, of er in Veenendaal werkelyk behoefte aan een korps van 50 man bestaat. Wel wees hy er op, dat de gemeenten voor uitbrei dingen en samenstellingen van de korp sen de goedkeuring van G.S. moeten hebben. G.S. vragen in een dergelijk ge val advies van de Inspectie, die ressor teert onder het ministerie van Binnen landse zaken, die weer kontakt met de provinciale dienst opneemt. Deze dienst is er volgens mr. Engelberts niet op uit om de korpsen groter te maken, dan in feite noodzakeiyk is. Wel acht ze nood- zakeiyk, dat men de groei van een ge meente vóór blyft. Hy dacht niet dat het korps in Veenendaal, dat een industrie plaats is, te groot was. time commandanten er geheel van op de hoogte zyn. Daarom moeten we op dit punt naar regionale samenwerking toe, hetgeen niet betekent, dat het wagen park van de plaatselijke korpsen er door zal verminderen, het gaat echt alleen om een samenwerking in de top. Een voorbeeld van een dergelijke samenwerking vinden we op vrijwillige basis in de provincie Noord-Brabant, Het Veenendaalse brandweer-materieel, v.l.n.r. trekkengereedschapwagen, lad derwagen, oude nevelspuit en nieuwe nevelspuit. Achter de eerste twee wa gens en de laatste wagen kan een poe der- of motorspuit worden meegevoerd. het Veenendaalse door de Provinciale en de Ryksdienst nauwlettend in de gaten wordt gehouden." Markt 7 Veenendaal Reeds verleden jaar had de Staatssecretaris van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen er by de schoolbesturen op aangedrongen de zomervakan tie op 1 juli te laten beginnen. Veel scholen maakten bezwaar tegen deze re geling, omdat dit zou inhouden, dat de scholen omstreeks 1 augustus weer zou den moeten beginnen, terwyl te verwachten was dat veel gezinnen omstreeks die tyd met vakantie zouden zyn. In zyn laatste circulaire omtrent deze zaak schreef de Staatssecretaris, dat de zomervakantie op zes weken gesteld dien de te worden. Van de zyde van de inspecties van het lager onderwys kwam een gelijkluidend advies, bovendien stonden in deze circulaire adviezen om trent de overige vakanties. Het Veenendaalse Hoofdenconvent heeft zich over een en ander beraden en is ervan uitgegaan, dat de vakanties van de plaatselijke scholen nagenoeg gelijk dienen te vallen. Een verschil van een enkele dag is niet zo erg, maar met name de zomer- en herfstvakanties en ook de zo genoemde lange weekends en de crocusvakanties vallen naar de me ning van dit convent wel erg ongelijk. Omdat de roosters altijd een jaar te voren ingezonden en vastgesteld moeten worden, is het voor dit jaar niet meer mogelijk de gewenste uniformiteit bij W w VOOR BINNEN ENBUITENLAND CCZEU/6 CN COMFORTABEL... IN ONZE NIEUWS fiOTO'S LUXE AUTOVERHUUR G.LEPPERS - TEL35I0 VALLEISTR 69- VEENENDAAL de zomervakantie te bereiken. Begin en einde van deze vakantie kunnen 10 a 14 dagen uiteen lopen. Door het convent is echter een advies opgesteld voor het komende leerjaar. Indien alle besturen- en de hoofden, die de besturen adviseren zich aan dit advies houden, dan zullen in de toekomst de verschillen niet zo groot meer behoeven te zijn. De geadviseerde data zijn: Lang week end 23-9 26-9, herfstvakantie 31-10 4-11, kerstvakantie 23-12 4-1, cro- curvakantie 17-2 21-2, paasvakantie 24-3 3-4 en zomervakantie vanaf 1 juli met een duur van zes weken. Als vrije dagen worden geadviseerd; 31 ja nuari nam. en de dag na Hemelvaarts dag. Het convent is er zich van bewust, dat in de praktijk wel eens van het gead viseerde zal moeten worden afgeweken, om aan het vereiste aantal lesuren te komen. Dit is natuurlijk mogelijk, als aan het principe „De vakanties vallen NAGENOEG gelijk" maar geen afbreuk wordt gedaan. Bus gemist In de nacht van woensdag op donder dag werd door de politie in het portiek van hotel de Gouden Leeuw een man aangehouden. Het bleek de heer T. d. J. uit Hilversum te zijn, die overigens geen enkel kwaad in de zin had. De heer de J. had een lid van het Veenendaalse vrouwelijk schoon een hu welijksaanzoek wezen doen, daarvoor zo lang werk gehad, dat hij de laatste bus miste. Het was zyn bedoeling de nacht in dat portiek door te brengen. De po litie heeft hem zijn gang laten gaan. GEVALLEN MET BROMMER Woensdagmiddag reed de heer J. B. op zijn brommer over de Prins Bernard- laan. Bij zijn poging de Buurtlaan in te draaien gleed zijn voorwiel onderuit en kwam hij ten val. Bij deze valpartij liep hij een lichte hersenschudding op, zodat hij per ambulance naar het Julianazie- kenhuis is overgebracht. FANFARE IRENE NAAR CONCOURS. Het Ederveense fanfarekorps heeft op Hemelvaartsdag deelgenomen aan een concours, dat gehouden werd in 't Harde, naby Oldebroek. Voor de Mars Calanda behaalde men 32 punten en voor de uitvoering een 7, zodat men net niet voldoende had voor een 1ste prQs. Ook het concoursstuk L'amabile leverde met 43 punten geen eerste prijs op. Met twee tweede prijzen moest men dus genoegen nemen. Vooral voor het marsstuk was dit wel teleurstellend, maar men hoopt alweer op het volgend jaar, misschien zyn dan de vele minder goede instrumenten vervangen en be reikt men mede daardoor een beter resultaat. Ondanks de teleurstellingen arriveer de het gezelschap 's avonds in een vrolijke stemming weer in Ederveen. 40 JARIG HUWELIJKSFEEST Vrydag 27 mei hoopt de fam. W. Veldhuizen-Bos, van de Heuvelsesteeg temidden van hun kinderen en klein kinderen de dag te gedenken, dat zy 40 jaar in goede gezondheid lief en leed samen gedeeld hebben. Het levenspad van de heer Veldhuizen die in Amerongen zyn wieg had staan en dat van mevrouw Veldhuizen, die in Renswoude het levenslicht aanschouwde, kruisten elkaar in Scherpenzeel, waarna z\j besloten samen de grote sprong te wagen, zy hebben er nog nimmer spijt van gehad. Maandagavond kwam de Sportcommissie, onder voorzitterschap van Mr. J. Deen, ten gemeentehuize In openbare vergadering byeen. Mr. Deen memoreerde, dat zondag het eerste elftal van Rhenus kampioen was geworden in de eerste klasse, en dat men hierdoor promoveerde naar de vierde klasse van de KNVB. Spreker meende, dat het juist was, wanneer namens de hele sportcommissie een felicitatie uitging. Er werd gesproken over uitbreiding van de kleedaccomodatie op het sport park te Eist en herziening van het plan voor de bouw van kleedaccomodatie op Candia ten behoeve van de veldsporten. Men adviseert hier om de voorzieningen te doen zoals zy zijn voorgelegd, maar wil by B. en W. aandringen op de aller grootste spoed wat de realisering betreft. bij Utc opticien kunt U een .zonnebril met j glazen op sterkte verkrijgen Fietspuzzelrit CJV De CJV afdeling Veenendaal houdt volgende week zaterdag 4 juni een fietspuzzelrit voor alle jongeren boven de 16 jaar. De kosten aan deze rit verbonden be dragen f 2,in welke prijs een maal- tijl is inbegrepen. De start is om 16 uur bij het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan. Iedereen, ook niet-leden van de vereniging, kan mee doen. Het doorbreken van de geluidssbarriére door 2 straaljagers kostte mevr. De Kroon in Eist een ruit. Opening sportpark ln Eist. Men wil wat de opening van het sport park in Eist betreft, als streefdatum houden 13 augustus en de organisatie in handen van de plaatselyke sportvereni gingen laten. Hoe zal de naam voor sportpark in Eist worden Ook een punt van behandeling was de naam voor het nieuwe sportpark in Eist. Een commissielid deed een tweetal sug gesties en noemde als naam: Sportpark de Eng en Sportpark de Bosrand. De commissie zou het echter zeer op prys stellen indien van de plaatselyke sport verenigingen suggesties voor de naam geving van dit sportpark mochten bin nenkomen. Men kan deze suggesties doen toekomen aan de Sportcommissie, p.a. Gemeentehuis Rhenen. Wat het onderwerp Sportstichting be treft, men wil proberen dit in de komen de raad behandeld te krygen. VIS- EN HENGELAKTEN Voor het seizoen 1966/1967 kunnen op aanvraag weer de volgende visakten worden uitgereikt: Kleine visakten, geldig tot het vissen hetzij met één speciale hengel, hetzy met twee gewone hengels, hetzy met één peur kost 7,Grote visakte, geldig tot het vissen met alle geoorloofde vis tuigen kost 21,en verder nog de bijdragebewijzen ad 2,25 voor het vis sen met één gewone hengel. De uitreiking van deze akten en by- dragebewyzen vindt slechts plaats na voroafgaande voldoening van de kosten. Het voorafgaande is niet van toepas sing op personen, die de leeftyd van 15 jaar nog niet hebben bereikt en op per sonen, die tegeiykertyd vissen met één speciale hengel en één gewone hengel, mits zij in het bezit zijn van een geldige kleine visakte. Aanvragen om visakten en bijdrage bewijzen kunnen reeds ten gemeente huize worden gedaan. Ideaal voor ons grillig klimaat en fleurig by zonneschyn vanaf f 67,50. Loden stoffenmantels f 138,- Hoogstraat 17 - Veenendaal In verband met het behaalde kampioen schap in de lste klasse B van de KNVB, promotie naar de 4e klasse KNVB, zul- afd. Utrecht en de daaruit voortvloeiende len spelers en bestuur van „Rhenus" op zaterdag 28 mei a.s. van 3.00 tot 5.00 uur een receptie houden in Paviljoen „De Grebbeberg". DODENHERDENKING „8 R.1.-1940^ De Vereniging 8 R.I.-1940 houdt op tweede Pinksterdag op de Grebbeberg ook dit jaar weer haar Dodenherdenking. OEFENING BAART KUNST NAAR FRANKRIJK. De muzikanten van Oefening Baart Kunst hadden, toen zy op Koninginnedag deelnamen aan het défilé bij paleis Soestdyk, niet kunnen vermoeden dat zij naar aanleiding hiervan zouden wo-den uitgenodigd, naar Frankryk te I en. Doch inderdaad was dit het gc en zo gaat dit Rhenense muziekkorps op 11, 12 en 13 juni naar Parijs waar zy aan een optocht zullen deelnemen en verder verschillende bezienswaardig heden van de lichtstad zullen bezich tigen. Waarschynlijk zal op 3 juli ook nog een reis naar Calais worden ge maakt. VEENENDAAL Zaterdag 28 mei Hotel de Koren beurs 14.3016 uur receptie bestuur Merino's. Chr. Geref. Pniëlkerk Hoofdstraat 20 uur Muziekavond Jan van Weel den, orgel en Rie Grims-Strootman, zang. 2e Pinksterdag van half twee tot zes uur DOVO aspiranten toernooi op het sportpark Panhuis. Woensdag 1 juni OCB-gebouw 20 uur Verkiezingsbijeenkomst CHU. ALLE PLAATSEN Tot 4 juni collecte Rode Krui3. Woensdag 1 juni Verkiezingen Ge meenteraad. LUXOR-THEATER VEENENDAAL Vrydag en zaterdag 19.30 uur, zon dag 15 en 19.30 uur Some like it hot. Maandag 14 en 19.30 uur Het zwaard van de veroveraar. OVERBERG Dinsdag 31 mei Kamp Overberg 15 tot 17 uur Afscheidsreceptie direc teur mr. J. H. J. Peeters Weem. V.fiHO R RUTQQ'JSCHOOI G.LEPPERS - IEL 3SI0 VALLEISTR 69 VEENENDAAL I JUWELIER Ö^J HORLOGER

De Vallei | 1966 | | pagina 1