RAIFFEISENBANK VEENENDAAL uinbouwhoekje P E L CHEVROLET KRUISWOORDPUZZEL R 74 GERIE ANEN Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 3 juni 1966 12 1 B IJ-fcfa öf in li1' ^1 0PREI5 V.A.B. aan deze deur wordt minder gebeld. ra spaarbank en alle bankzaken Uw briJ een sieraad! Ik zie 't al ARAM De Gouden Cobra ARAM Verschijnt als bijlage van hel streekblad „DE VALLEI" onder redactie van Tante Jos ONZE JARIGEN. 4 juni: Trudi Jaki, Amsterdam. 4 4 5 5 5 5 5 6 6 6 6 6 7 7 7 7 8 8 8 8 9 10 10 10 10 10 10 10 Gerard Henken. Mieke van Kooten. Geurt van de Pest. Elske Bruinsma. Corrie Bos. Jan van de Pol. Erma Schuiling. Jannie Hardeman. Kees van Ravenswaaij. Pieter v. d. Weerd, Rhenen. Jans Drost. Henkie Draaijer. Bennie van Remmerden. Marinel Schuiling Bram van Baaren. Ellie Rebergen. Ria Nap. Corrie van Santen. Drika Muller. Henk Draaier. Annie Valkenburg. Hans van de Scheur. Han Wijnbergen. Henk Wijnbergen. Hera Bouman. Ina van de Klift. Nico van Kesteren. Bert van Kooten. Alle jarigen: heel hartelijk gefelici teerd en een onvergetelijke dag toe gewenst. ZILVERPAPIER EN CAPSULES. Hallo Jongens en Meisjes, De Pinkstervakantie is voor velen van jullie aanleiding geweest eens duchtig te sparen voor de blinden. Dat heb ik de afgelopen week wel kunnen merken. Vrijdagmiddag was het een gedraaf van jewelste. Steeds weer ging de bel en steeds meer zilverpapier stroomde binnen. Fijn, dat jullie zo flink hebben mee gewerkt. De blinden in Arnhem zullen vast heel blij zijn met hetgeen jullie bij elkaar hebt kunnen sparen. Harry Stomphorst, Evert Jan v. d. Kraats, Gea van Manen, Tina van Laar, Joyce Willems van Beveren, Henk Ster- kenburg, Inge Harmsen, Henny Slot boom, Sonja van Hardeveld en Jeannette van Hardeveld en Teska Slotboom zijn deze week op ons kantoor geweest met heel veel zilverpapier. Namens de blinden, heel hartelijk dank. Komen jullie gauw weer eens langs? Tante Jos. Figuur A. De eerste vliegtocht ter wereld. De 21ste november 1783 is een heel belangrijke dag in de historie van de luchtvaart. Op die dag namelijk vloog de eerste ballon ter wereld met mensen aan boord over een afstand van ongeveer vijf mijlen. De eeuwenoude droom der mensheid was in vervulling gegaan. De gebeurtenis had plaats in Parijs. De bemanning van de ballon bestond uit twee personen, de roekeloze Rozier en de edelman D'Arlandes. De koning en zijn hofhouding, tezamen met een grote menigte onderdanen van de koning, zagen de ballon in de lucht opstijgen. Langzaam en rustig dreef zij over de daken der huizen en al spoedig was hij uit het gezicht verdwenen tot grote ver bazing van de toeschouwers. De tocht verliep zonder schokkende gebeurtenis sen. De ballon landde rustig en veilig Correspondentie te richten aan Tante Jos per adres: Parallelweg 10 - Veenendaal op het open veld. Zij was gemaakt van stof en papier. Onder de opening in de ballon brandde een vuur, waarvan de hitte dit primitieve luchtvaartuig om hoog hief. Warme lucht is namelijk lich ter dan koude lucht en de verwarmde lucht binnen in de ballon maakte, dat deze zich van de grond kon verheffen. De beide amateur-ballonvaarders regel den de hoogte van het luchtschip door ofwel de hitte te vergroten ofwel deze te verkleinen. Figuur B. Tommy en de regen. De regen viel in stromen neer en veeg de de laatste resten sneeuw weg. „Waar komt al die regen toch vandaan?", vroeg Tommy. „Daar moet toch eens een eind aan komen!" „Tja, dat kan zowel ja als neen zijn", antwoordde Tommy's vader. Alles wat er valt aan regen, sneeuw of hagel zakt de grond in of valt in meren, rivieren of de zee. Een deel van het water wordt opgezogen door de planten en de bomen, maar verdampt dan weer in de lucht, zoals natuurlijk ook het water uit de meren, de rivieren en de zee. Het vocht in de lucht vormt daar wolken, die zich weer boven de aarde ontladen in de vorm van regen, sneeuw of hagel". „Dus is het eigenlijk hetzelfde water, dat ik daar iedere keer naar be neden zie vallen?" vroeg Tommy vol verbazing. „Zo zou je het kunnen noe men!", lachte Tommy's vader. B 13-46 Figuur C. Waar gaat hy naar toe Onze reiziger gaat er vandaag op uit voor een lange reis en het lijkt wel of hij er helemaal niet blij om is. Maar waar mag de reis dan wel heen zijn? Zet de letters maar weer in de goede volgorde en dan mag je op pagina kijken of je het goede antwoord hebt gevonden. BuiBqo>iOA jbbu jbbS ueSiziau azuo Alles lacht, alles zingt Alles bloeit en blinkt. Het is de room van Moeder Aarde, Die door het landschap vloeit. Van dat, wat de vakantie u biedt, Waarde lezers en lezeressen, geniet! Voor velen breekt de vakantie aan en men rukt zich los uit de beslom meringen van elke dag. De echte natuurliefhebber (ster) ontvlucht de woelige, lawaaierige wereld en zoekt de stilte op. Vakanties in de vrije natuur doorgebracht is wel de schoonste bloem te noemen, die men, wanneer het gemoed voor natuur indrukken openstaat, gedurende die tijd van verblijf plukken mag. „Nog dekt nevelen heel het veld" en „bloemengeur en vogelenzang maken het harte vrij en blij", aldus zongen wij vroeger in de school banken. Inderdaad, nu begrijpen we het volkomen. Het is een waarheid waarover niemand zal twisten. In de tuinen, tuintjes en de mooie vrije natuur zien wij een onophoude lijke afwisseling van nieuw leven. Lente en Zomer zullen zich weer aan een verbinden en met bloemen be strooid zijn. Het ontluiken en af sterven van zeer veel bloeiers en bloeisters volgt zich gestadig in snelle afwisseling op. Op plaatsen in tuinen, parken en plantsoenen, in de bossen en op de velden, langs wegbermen en slootkanten, ddar waar nog niet zo lang geleden de voorboden van de Lente ons de wederopstanding van het plantenleven verkondigden, zien we thans reeds afgestorven bladeren met ernaast zich aan stengels be vindende zaden. Zij groeiden op en bloeiden, zorgden voor instandhouding van hun soort en familie en legden het nakomelingenschap (zaden) in de schoot van Moeder Aarde neer. Wéér ontstaat nieuw leven, hun plaatsen blijven niet ledig, want andere broeders en zusters komen op dagen en nemen de leeggekomen plaatsen weer in. Andere geslachten spelen thans de door de lentebloemen begonnen rol voort. Overal om ons heen (zoeken en waarnemen) is een onophoudelijke afwisseling van nieuw leven, de aanwijzing van de tijd ligt daartussen verscholen en dat nog wel in duizenden vormen. Volop kunnen wij thans genieten van de grote luister en rijkdomEen wereld vol bloemenpracht. Een wereld, een woelige, onrustige wereld, ik moet en wil het zeggen: een „verdwaasde wereld", die zich af wendt van al het mooie en niet beter weet te doen dan zich op te maken tot vernietiging, tot liquidering van zichzelf. De schone, wilde flora zingt onophoudelijk van een andere tijd Van een mooie wereld. Waarin oorlog en rassenhaat Is gebracht ten Val Waar de schoonste bloem zal bloeien, Geluk en verdraagzaamheid Heersen zal Reeds eerder schreef ik: Liefde is ondeelbaar, maar ze kan honderden malen geheel weggeschonken worden. Volgens mijn gevoelens is dit ten op zichte van Moeder Natuur dubbel waar. Deze ontboezeming moet mij van het hart. Ga bij de natuur in de leer! Blij en vrij vliegen de vogels (onze gevederde vrienden) door het luchtruim en doen hun blij gejubel weerklinken. Overal om ons heen heerst opgewektheid en vreugde. Hoe klein is de mens, vergeleken met de Natuur, ondanks al de uitvindingen en met al zijn ingebeelde kracht. Ga er niet „ziende-blind" en „horende- doof" aan voorbij! Behandel met zorg de jonge scheu ten van de Klimroos, want zij houden de belofte in voor 't volgend jaar. Ge regeld deze scheuten aanbinden. Maar al te vaak moet men consta teren dat de klimroos in de zomer maanden stiefmoederlijk wordt be handeld. Na de bloei wordt er niet meer naar omgekeken. Dat wreekt zich, men krijgt de trekken hiervan wel thuis of liever gezegd „aan huis", want het geheel wordt rommelig en de jonge scheuten slaan bij sterke wind stuk. Wanneer er rode puistjes aan de onderzijde der bladeren voorkomen, moet men deze afplukken en verbran den. Dit om erger te voorkomen. Bladluizen worden bestreden met o.a. een Parathionhoudend middel, waarmee ook rupsen worden gedood. Uw zaadhandelaar of bloemist kan u dat bestrijdingsmiddel leveren. Volg hierbij vooral de op de verpakking voorkomende aanwijzing op. In de etalages van bloemenwinkels komt o.m. ook de Nertera depressa (Het Koraalmosje) voor. Dit beschei den plantje vertoont geen gekleurde bladeren, doch bezit grote sierwaarde door de fraaie oranje bessen ter grootte van een kleine doperwt, waar mee zij lang pronkt. Zet het koraal mosje niet in de zon, wel vraagt zij een lichte plaats. Geef haar enkel water op het schoteltje. Op de pot grond gieten zou funeste gevolgen hebben, want de kleine tere blaadjes beginnen dan van onderen te smetten en dan is het plantje ten dode opge schreven. Wanneer u het koraalmosje in haar volle glorie ziet staan, dan twijfel ik niet of u wordt bezitster van dit alleraardigste plantje. Het gazon wordt geregeld gemaaid, doch door het vele maaien raakt de groei eruit en gaat het fraaie groene kleurtje verdwijnen. Geef dus op tijd bemesting. De mooie kleur van het gazon wordt hierdoor behouden. Strooi eens per maand ASF-korrels (rose gekleurd), wanneer het gazon droog is en er een regenbui op komst is. Heeft u in 't voorjaar flink bemest, dan kunt u thans volstaan met het geven van een halve kilo per 100 m2. De tomatenplanten worden bij gun stig weer uitgeplant. Zij vragen om een flink bemeste grond. Rhenen. E. J. Grijsen. fv/f °s S, Figuur 1. Piet. Zo zie je maar weer: wat je begint met een warm hart kan wel eens eindi gen in een ijskoud bad! (Nadruk verboden.) 8!>-4fc C INGEZONDEN Geachte Redactie, Wilt u zo vriendelijk zijn, om wat ik hieronder ga schrijven, in uw krant op te nemen? Het gaat over het Juliana Ziekenhuis in Veenendaal. Zoals u wel weet wordt er altijd over de zusters gepraat, over dat ze altijd klaar staan voor de patiënten en dat ze nachtdienst hebben, enz. enz. Dat is natuurlijk allemaal wel waar, maar weet u ook, dat er nooit achter de schermen wordt gekeken, en daar bedoel ik mee de kelder en het Zusterhuis. CARBOVIT tegen maag- en darmstoornissen. MUGOLIN (reukloos) ter voorkoming van muggebeten. Weet u, dat daar ongeveer 25 meisjes werken, die heel hard moeten werken, om alles schoon te houden! Iedere dag moet alles gedweild worden, in de barak ken, de kelder en het Zusterhuis. Nie mand weet hoeveel werk daar gebeuren moet, en dan komt er nog bij dat het eten op tijd klaar moet zijn en op zon en feestdagen gewerkt moet worden. Maar dat horen en zien de mensen nooit. Ik zelf heb er een week gewerkt en weet nu tenminste een beetje wat daar allemaal gaande is. En u begrijpt ook dat dit alles ook leiding nodig heeft, en dat hebben ze ook van iemand die bijna dag en nacht klaar staat. Dus als u het weer over het zieken huis hebt, denk dan ook eens aan wat er achter de schermen gebeurd en waar je zo weinig van ziet. Hopende dat dit in uw krant opge nomen wordt verblijf ik, hoogachtend, Bep Heikamp. KIRPESTEIN VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE B U-é6 Dat zit zo: de naam op deze deur komt nu óók voor in onze lange lijst rekeninghouders. Daar wordt de bel stil van! Want nu gaan de betalingen niet meer via de voordeur maar via de bank giro! Rekeninghouder zijn bij de Raiffeisenbank is extra gemak kelijk. Want de Raiffeisenbank doet immers alle bankzaken voor u. 66-25C OPTICIEN SPECIALIST Prins Bernhardlaan 4 (Zwaaiplein) Veenendaal - Telefoon 3784 Leverancier voor alle ziekenfondsen r JAARVERSLAG P.C.R. In het verslag, dat de afdeling Arnhem der Protestants Christelijke Reclas- seringsvereniging over de in 1965 ver richte werkzaamheden heeft uitgebracht, valt te lezen, dat in bestuurlijke kring opnieuw van gedachten is gewisseld over de structuur van de vereniging en in het bijzonder over de plaats en de taak van het afdelingsbestuur. Het afdelingsbe stuur heeft er volledig begrip voor, dat de veranderingen in de feitelijke uitvoe ring der werkzaamheden, die nu worden verricht door een groot aantal beroeps krachten onder centrale leiding, het ge wenst kan maken, dat de organisatori sche structuur van de vereniging wordt gewijzigd. De bezetting van het bureau, dat is gevestigd op het adres Coehoornstraat 1 te Arnhem, kwam in het verslagjaar op sterkte. Er konden 130 rapporten wor den uitgebracht, terwijl op 31 december 1965 met 132 personen een reclasserings- contact werd onderhouden. Hoewel er steeds mensen bereid blijken te zijn als vrijwilliger aan het onderhouden van een dergelijk contact mede te werken wordt toch nog een beroep gedaan op allen, die voor het werk der P.C.R.V. belang stelling hebben, om zich in voorkomende gevallen als vrijwillig medewerker be schikbaar te stellen. Het bureau van de afdeling is gaarne bereid tot een ge sprek hierover. 25. „Laat zakken de wapens!!", klinkt boven het schelle krijgsgeschreeuw der Touareggs de stem van Abdullah. En, zelf het voorbeeld gevend, werpt de man zijn kromzwaard op de grond en steekt de handen in de lucht. Met gesmoorde verwensingen laten zijn mannen hun wapens vallen en onmiddellijk duiken vanachter de rotsen tientallen gesluierde OPLOSSING KRUISWOORDPUZZEL R 73 Horizontaal: 1. mosterd; 7. aasgier; 13. ulo; 14. veertig; 16. reu; 17. smet; 19. KI003; 20. demi; 21. sap; 23. iel; 24. man; 25. alt; 27. as; 28. ja; 29. ene; 31. na; 32. An; 33. fee; 35. au; 37. nu; 38. boter; 39. geste; 41. pi; 42. eva; 43. mi; 45. tafel; 47. alles; 50. in; 52. af; 53. eel; 55. ui; 56 pa; 57. ore; 59. eb; 60. ri; 61. dor; 62. nol; 64. ave; 66. sar; 68. tuil; 70. abeel; 72. Vara; 74. eng; 75. stellig; 77. Mia; 78. reedsel; 79. tar taar. Krijgers op. Druk schreeuwend tegen elkaar in een taaltje, waar Aram geen woord van verstaat, be ginnen zij met lange koorden hun gevangenen te boeien. Arams spieren spannen zich als hij ziet hoe een der Touareggs Ambre bij de arm grijpt en haar zijn vlijmscherpe zwaard voor de neus houdt. Maar er klinkt slechts een spottend gegrinnik vanonder de zwarte sluier als Ambre onwillekeurig achteruit- deinst. De gevangenen worden aan elkaar gebonden met lange koorden. „Kom mee", fluistert Aram tot Kleine-Kim, „terug naar die slapende Touaregg, ik heb een plannetje!!" Maar juist als zij geruisloos wegsluipen tussen de rotsen, klinkt achter hen luid hoorngeschalde Touareggs blazen verzamelen BESCHERMT ïw'fe BRUINT SNÉL Verticaal: 1. mustang; 2. olm; 3. Soest; 4. e.v.; 5. rek; 6. Deli; 7. atol; 8. ais; 9. s.g.; 10. Irene; 11. Eem; 12. ruineus; 15. roede; 18. t.a.; 20. da; 22. pantoffel; 24. Maassluis; 26. la; 30. nn; 32. ao; 33. frele; 34. egaal; 36. ut; 38. bit; 40. Ems; 44 diopter; 46. Aa; 48. ei; 49. barbaar; 51 nr; 54. euvel; 56. Po; 58. enige; 61. drama; 63. o.l.; 64. abel; 65. eelt; 67. a.v.; 69. une; 70. Ate; 71. Lia; 73. Ria; 75. s.s.; 76. gr. Horizontaal 1. herkauwer 3. baanbreker 8. nieuw 11. ambtshalve (Lat. afk.) 13. stofmaat 14. sportterm 15. afstandsmaat 17. dringend 21. lekkernij 24. lidwoord 25. gesloten 27. soort slang 28. water in Brabant 30. titel 32. zangnoot 33. zangslem 35. vogel 36. Ned. Tel. Stichting 38. deel v. e. vis 39. steunbalk 40. krijger 41. vrucht 45. bespreking 49. dun stuk hout 50. onderricht 51. nakomeling 52. bevel 53 afstandsmaat 55. schoeisel 58. te zijner plaatse 59. uitroep 61. wiel 62. vallei 64. plaats in Gelderland 67. plaats in Spanje 69. als eerder (afk.) 70. herkauwer 72. Engelse ontkenning 73. lidwoord 74. elasticiteit 75. wapen 76. in dat geval Verticaal 1. ongemanierd 2. deel v. h. hoofd 4. klein beetje 5. geogr. aanduiding (afk.) 6. pers. voornaamw. 7. godheid 9. plaats o. d. Veluwe 10. ongeveer 12. reinigingsmiddel 15. deel v. e. vogel 18. pers. voornaamw. 19. de onbekende 20. koning(Fr.) 22. rivier in Siberië 23. uitroep 25. voerbak 26. rivier in Oostenrijk 29. Engels bier 30. schildergerei 31. soort vis 32. meisjesnaam 34. vorm van turen 35. bouwk. ingenieur (afk.) 37. te zijner plaatse (Lat. afk.) 38. plaats in Limburg 41. plaats in Nd. Holland 42. oude vochtmaat 43. welwillende lezer (Lat. afk.) 44. zijrivier v. d. Donau 45. plaats 46. bijwoord 47. wandversiering 48. soort schip 54. telwoord 56. vierhandig zoogdier 57. rustig 59. Frans onb. voor naamwoord 60. uitroep 62. dat is (afk.) 63. loco burgemeester (afk.) 65. herkauwer 66. graafdier 67. ontvangstbewijs 68. meisjesnaam 71. selenium (afk.) 72. voorzetsel

De Vallei | 1966 | | pagina 12