llseuwsblad voor Veenendaal Omstreken 32 Woningen in Engelenburg dragen niet bij tot oplossing woningnood Wouter v. d. Hoef was Rein te slim af iCe JAARGANG DINSDAG 7 JUNI 1966 Nr. 45 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Herbenoeming gedeputeerde Bakker Nieuws uil (Ie omgeving Elfde huwelijks- lust rum fam. Diepeveeu ZOMERPROGRAMMA V.V.V. RHENEN Ds. Terlouw haalde doctoraal Bal masqué op kleuterschool Meester Boer 40 jr. in Veenendaal RHENEN Kinderkoor „Roodborstjes" ging uit AMERONGEN BURENRUZIE Automobilist rijdt door na aanrijding Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel Momenteel vinden voorbereidingen plaats voor de bouw van 32 woningen door het Bouwfonds Neder landse Gemeenten in de Engelenburg. Van deze 32 zijn er 26 premie-woning en 6 vallen in de vrije sec tor. 1 Alle bedrijven in Veenendaal hebben het verzoek van het bopwfonds gekre gen het personeel op deze woningen opmerkzaam te maken, middels een stencil dat aan deze bedrijven is toegezonden. In dit stencil worden prijzen genoemd vanaf 43.221.voor de premiewoningen, welke 3 slaapkamers hebben en vanaf 51.661.voor de huizen in de vrije sector, met 4 slaapkamers. Het wordt in dit schrijven heel aardig gesteld: Men stort 6000.eigen geld en begint dan met een maande lijkse betaling van 190.Als men dit 30 jaar vol houdt is het huis eigendom. Over verdere las ten wordt niet gesproken. Het is echter de vraag, of „personeelsleden met woonproblemen", zoals in het schrijven gesteld wordt, werkelijk met dergelijke huizen gediend zijn. Indien men éénvijfde deel van het inkomen aan huur besteedt dan moet men maandelijijks 900.verdienen, om alleen de aflossing en rente te kunnen betalen. Dat daar echter nog kosten bij komen, wordt niet vermeld. Het is niet overdre ven om te stellen, dat men iedere vyf jaar minstens 000.kwijt is aan onderhoud als schilderen en der- gelyke. Ook is er nog zoiets als straatbelasting en rioolrechten, die betaald moeten worden. Bovendien is men ieder jaar ongeveer 360.kwijt aan renteverlies van de 6000.die men als eigen geld ge stort heeft. Van de zijde van het bouwfonds ver telde men, dat vrijdagavond reeds de helft van de premiewoningen en 4 van de 6 vrije woningen verkocht waren. De kwaliteit van deze woningen is goed. Bij de koopsom is centrale verwarming inbegrepen. Het bouwfonds werkt met een deelnemerssysteem. Wie het langste deelneemt heeft het eerst recht op een huis. In de praktijk betekent dit echter niet veel meer dan dat men 'n huis koopt v.h. bouwf. Over het algemeen zijn er plannen voor meer huizen, dan er op dat moment deelnemers zijn. Al leen van de 4 liefhebbers voor de vrije sectorwoningen waren er, die reeds eer der ingeschreven stonden. Het bouwfonds krijgt in Veenendaal alleen toestemming om te bouwen, indien eerst de woningen voor Veenendaalse inwoners beschikbaar komen. Daarna echter om het bouw fonds niet met een overschot te laten zitten mogen de woningen op de vrije markt gebracht worden. In de praktijk betekent dit dus vrije vestiging. Het kopen van deze woningen is eigen lijk alleen aantrekkelijk voor degenen, die koste wat het kost een eigen huisje willen hebben. Voor anderen worden de lasten gauw te zwaar. Bovendien niet iedereen krijgt tegen de aangeboden voorwaarden een woning. Er wordt goed rekening gehouden met het salaris van de betrokkenen, voordat het bouwfonds een overeenkomst aangaat, aldus een vertegenwoordiger van het bouwfonds. Het is niet de bedoeling, dat de mensen op te hoge lasten komen, daar is noch het bouwfonds, nog de bewoner mee gediend. Het betekent echter, dat iemand die zijn hele vrije tijd wil gaan bijver dienen beunhazen om een huisje te ko pen eerst aanzienlijk meer bijeen ver gaard moet hebben dan 6000, Onze plaatsgenoot, oud-burge meester Bakker is woensdag 1 juni herkozen als lid van de gedepu teerde staten van Utrecht. Het be tekent, dat hy thans zijn derde ambtsperiode als gedeputeerde in gaat. Gedeputeerde A. Bakker Op 1 februari 1961 werd de heer Bak ker voor het eerst als gedeputeerde be noemd. Op dezelfde datum nam hij af scheid van de gemeente Veenendaal als burgemeester. Het jaar daarop was zijn termijn afgelopen, maar werd toen weer voor 4 jaar benoemd. Thans gaat dus de derde periode, die hopelijk vier jaar duurt. in. ZEIST Enige jaren geleden werd in Zeist onder de middenstand een enquête gehouden over het invoeren van een koopavond op vrijdag. De resultaten van deze enquête waren voor het college van b. en w. in die plaats aanleiding om vorige week de raad voor te stellen een dergelijke avond in te stellen. In tussen blijken de meningen van de win keliers voor een groot deel gewijzigd te zijn, mede onder invloed van de inmid dels ingevoerde vijfdaagse werkweek. Aan het begin van de vergadering werd het voorstel dan ook door het college ter nadere bestudering teruggenomen. Men acht het in Zeist niet erg waar schijnlijk, dat er binnen afzienbare tijd een nieuw voorstel over dit onderwerp zal komen. JONGEREN HEBBEN GEEN GELD Wethouder Koppenberg gaf als zijn mening over dit plan, dat het uiterst dubieus is voor de woningzoekenden. „De meeste jonge mensen hebben als zij wil len trouwen niet zomaar 6000,lig gen voor de aanschaf van een woning. Alleen al de inrichting van e»*n woning kost vandaag de dag ettelijke dui zenden guldens. Als daar dan ook nog eens 6000.bijkomt voor de aanschaf van een woning, dan wordt het onmoge lijk om te trouwen. Bovendien komen er dan nog de hoge lasten bij, terwijl de jonge gezinnen toch al niet zoveel ver dienen. In dit verband wees hij op bovengenoemde kosten voor onderhoud etc. Het was voor hem hoogst twijfel achtig of er op deze manier een werke lijke bijdrage aan de oplossing van de woningnood gegeven wordt. Tot tien jaar geleden werd het kopen van een eigen huis eigenlijk niet zo erg gestimuleerd. Daarna heeft men dat toen wat meer gedaan, en degenen, die het zoal deden, zijn er nu goed mee. De huizen zijn nu veel meer waard dan toen. Het is ech ter niet aannemelijk, dat over nog eens tien jaar de prijzen zozeer gestegen zul- De heer Wouter van de Hoef, die op een bedrijf aan het eind van de Bergweg het landbouwen beoefent, werd maandagmiddag door zijn zoon gewaarschuwd, dat er een hond bij de kippen zat. De heer Van de Hoef snelde naar buiten, en constateerde, dat het niet een hond, maar een vos was. Terug naar binnen om de buks te halen. Tijdens het lopen twee hogelpatronen in de lopen en gericht. Reinaerde was juist bezig een tweede kip, een kloek met kuikens te verschalken. Dit werd hem noodlottig. Het eerste schot hagel raakte hem op zoveel plaatsen, dat er geen levenskansen voor hem overbleven. Hy was vrywel op slag dood. Voor de koene jager levert dit een premie van 15,op. Het was voor de heer Van de Hoef, die reeds twintig jaar jaagt, de eerste maal, dat hij een vos schoot. Vlak na de oorlog heeft hij nog wel eens op wilde zwijnen gejaagd, maar verder waren het altijd hazen en patrijzen, die hij voor de loop kreeg. Hij beschouwt het jagen als een sport. „Ik kan goed van het wild afblijven, als het er niet de tijd voor is. Dat moet ook. want als je in het voorjaar een haas met jongen schiet, dan dood je er niet een. maar vijf. Dat heb ik tegen op stropers, die schieten maar in het wilde weg. Ik ben blij deze vos geschoten te hebben. Mijn neef, die ook jaagt, heeft er wel eens twee geschoten maar ik had de kans nog niet gehad." Het is voor de vossenjacht eigenlijk niet de gunstige tijd, omdat de vacht te Vrijdag 10 juni a.s. zal het vijfenvijftig jaar geleden zijn, dat de heer N. Diepe- veen in het huwelijk trad met toen nog) mej. W. van der Scheur. Beide waren en zijn echte Veenendalers, ze zijn er geboren en getogen. Hun eerste huwe lijksjaren brachten ze door in de Achter kerkstraat. Later verhuisden ze naar de Beatrixstraat, waar ze 23 jaar gewoond hebben en nu wonen ze reeds weer 9 jaar op Zandstraat 92. Het echtpaar heeft 5 kinderen gehad, die tezamen weer tien kleinkinderen bij een brachten. Hoewel de moeilijkheden ook deze mensen niet bespaard bleven, zijn ze nog steeds gelukkig met elkaar. Ze zijn beiden nog goed gezond, al is de heer Diepeveen de laatste tijd wat slecht ter been. Vier jaar geleden, op 74-jarige leeftijd stond hij nog dagelijks op de markt, het beroep waarin hij altijd zijn brood verdiend heeft. Hij heeft van zijn leven 58 jaar op de markten in Tiel, Leerdam, Amersfoort, Culemborg en later ook in Utrecht door gebracht. Op al deze markten stond hij bekend als Ome Niek. Nu nog vragen vroegere collega's aan zijn zoons, die de voetsporen van de vader drukken, hoe dun is. Het winterkleed brengt nog wat op, maar om deze tijd is de vos zelf niets waard. Een ding is zeker, de hou ders van pluimvee in de omgeving van de Bergweg, waar de laatste dagen reeds vaker kippen verdwenen, kunnen gerust zijn: De vos is dood. Bij het ter perse gaan van deze editie bereikte ons het bericht, dat het zomer- programma van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer gereed is. In ons nummer van vrijdag a.s. hopen wij u bijzonderheden te kunnen verstrekken. len zijn dat de thans gebouwde woningen evenveel meer waard worden. Indien wij enigermate door de woningnood heen- raken, kan dit een daling van de prijzen met zich brengen. Ook uit dit oogpunt bezien is het waarschijnlijk niet verstan dig voor de jonge mensen v. nu tot aan koop van een dergelijke woning over te gaan. Al weet natuurlijk niemand wat er met de prijzen gaat gebeuren. We hadden tien jaar geleden het prijsverloop in de huizen ook niet voorzien; ook toen dacht men al, dat de top bereikt was." Als oplossing voor de woningnood ziet de wethouder echter het bouwen in de woningwetsector. „Zelfs daarin worden de huren al aan de hoge kant, maar hope lijk zijn deze voor de meesten nog te be talen. Voor alle jonge gezinnen moeten we woningen hebben, die betaalbaar zijn. De enige oplossing is dus zo goedkoop mogelijk te bouwen. Dat dit flatbouw be tekent valt te betreuren, maar het kan niet anders. De enige manier om vol doende woningen te bouwen ligt in de bouwstroom. En de rijksoverheid wil die nu eenmaal in flats hebben. Maar de wo ningen van het bouwfonds, hoe mooi en goed ze ook zijn, vormen geen oplossing voor de woningnood in Veenendaal. Daarvoor zijn ze te kostbaar en komen er dus teveel bij niet-Veenendalers te recht". Als eerste in Nederland slaagde ds. A. Terlouw voor het doctoraal examen in een nieuwe tak van het theologisch onderwijs. Ds. A. Terlouw Hij deed namelijk op 1 juni j.l. docto raal in de studierichting evangelie en industrie, aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Deze studierichting wordt nog door enkele andere predikanten gevolgd, maar de Veenendaalse industriepredi kant was de eerste, die het doctoraal haalde. het met ome Niek gaat. Ook de klanten echter. Er zijn erbij, die in die 58 jaar altijd vaste klant geweest zijn, en die nu nog bij de zoons komen. ,JIet ging vroeger wel wat anders toe als tegenwoordig. Nu gaan ze met de auto naar de markt, maar vroeger ga ven we het goed met Veldhuizen mee en gingen we zelf met de fiets. Het is wel gebeurd, dat ik om 's maandags op de markt te zijn zaterdags weg ging. Op zondag reizen deed ik niet en 's maan dags kan je er niet vroeg genoeg zijn," vertelde de heer Diepeveen. Beide oude mensen komen uit grote gezinnen. De ouders van de heer Diepe veen hadden 13 kinderen. De moeder van mevrouw had er 12, maar trouwde later nog eens met een weduwnaar, die zelf ook 9 kinderen had. Dit werd dus een lief gezinnetje van over de 20. Het is geen wonder, dat ze werken geleerd heeft en wel zo goed, dat ze het huis houden nog goed bijhoudt! Het echtpaar N. Diepeveen-van de Scheur dat vrijdag zijn 55-jarige brui loft viert. OXYTROL VEROORZAAKT REVOLUTIE IN VERVOER BEDERFELIJKE PRODUKTEN De zwakste akel in de keten van de producent van bederflijke levens middelen tot de consument is altijd het transport geweest. Naarmate de be hoefte aan verse groenten, vruchten, vlees en gevogelte, vis en andere eet bare produkten van de zee steeg zijn tal van methoden bedacht en toegepast om de joms zeer grote afstand tussen producent en consument te overbrug gen. Geperfectioneerde koelsystemen en vervoer door de lucht zijn thans nog de meest toegepaste middelen om be derflijke producten in de beste staat tot de verbruiker te brengen. Zij zijn echter niet geheel toereikend. Het verlies aan kleur en smaak bin nen betrekkelijk korte tijd is zeer groot en niet zelden blijken ook de op de meest zorgvuldige wijze aldus verzon den levensmiddelen in kwaliteit zeer te zijn gedaald. De Oxidental Petroleum Corporation, die door haar Best kunst- mest-afdeling ertoe bijdraagt groenten en vruchten beter te doen oeien, heeft onder de naam Oxytrol patent genomen op een systeem van transport dat elk risico volledig ondervanQt. Bederflijke produkten worden tijdens de reis ver voerd in containers met een zeer laag zuurstofgehalte tot 5 procent, af hankelijk van de aard der produkten). De maatschappij organiseert bovendien het gehele vervoer. De zuurstof uit de buitenlucht wordt vrijwel geheel door stikstof vervangen. Dit vervoer eist geen bijzonder lage temperaturen en ook de vochtigheids graad van de lucht is van minder be tekenis. Op deze wijze vervoerde pro dukten komen in volkome verse staat aan. Aldus kan thans ook rijp fruit worden vervoerd: het behoeft niet meer onderweg te rijpen. Het spreekt vanzelf dat deze metho de van vervoer aanzienlijk goedkoper is dan het transport per vliegtuig. Ook in Nederland zal men binnenkort van deze nieuwe transport-methode de vruchten kunnen plukken, letterlijk en figuurlijk. Het leek wel een hal-masqué op de nieuwe dr. Hekstersehool maandagmor gen. Alle leerlingen van de openbare kleuterschool II, die een tweetal van de lokalen van de nieuwe school in beslag neemt, waren verkleed. Het krioelde van de indianen, cowboys, bruidjes enz. in deze klassen. Dit alles ter ere van het feit, dat de school die dag in gebruik ge nomen werd. Twee jaar geleden werd in de oude van de Westeninghschool aan de Tuin straat, die nu als jeugdhuis voor de In stuif ingericht wordt, een klaslokaal als kleuterschool in gebruik genomen. Voor de nieuwe wijk Het Schrijverspark, die toen bewoond ging worden, betekende dit een voorzien in een behoefte, wat wel blijkt, dat het aantal leerlingen, dat de leidsters mej. H. G. Maassen en mevr. Van de Poel onder hun leiding hebben in die twee jaar vrijwel verdubbelde. Nog slechts korte tijd en ook twee klassen zullen niet voldoende meer zijn, om alle leerlingen te herbergen. Gisteren werd de kleuterafdeling in de openbare school overgeplaatst naar de nieuwe school. Hiervoor hadden de kinderen zich verkleed. Het grootste feest voor de kirideren waren echter waarschijnlijk de lollies en andere ver snaperingen, die uitgedeeld werden. De officiële opening van het gebouw zalp laats vinden aan het begin van het nieuwe cursusjaar in september. Voor de grote vakantie zullen echter de leerlin gen en onderwijzend personeel van de nieuwe openbare school reeds aan het nieuwe home gewend zijn, omdat alle klassen er reeds een plaatsje gevonden hebben, of zeer binnenkort zullen vinden. Woensdag 1 juni was het veer tig jaar geleden, dat de heer J. H. Boer Adr. van Ostadelaan 64 voor het eerst voet op Veense bodem zette. En hoewel komend uit het verre groninger land is hij deze plaats nooit meer ontrouw gewor den. „Het was voor mij echt wel een be levenis, vertelt de heer Boer, toen ik uit het station stapte. Ik kwam uit een dorpje van ongeveer 3000 mensen ineens in een dorp van 7800 inwoners. Het leek me wel een stad. Je moet denken het was toen nog anders dan nu. Het plant soen was toen veel groter dan nu, ter wijl er ook aan beide zijden van de Ker- kewijk bomen stonden. Het was een prachtige laan. Het is nog altijd een van de prettigste gebeurtenissen in mijn leven geweest, dat ik naar Veenendaal ben gekomen. Dat kwam ook wel, omdat ik zo blij met mijn benoeming was. was in die tijd niet zo heel gemakkelijk een plaats te krijgen. Op elke vacature wa- RICHTINGAANWIJZER WERKTE NIET In de nacht van zondag op maandag reed een vrachtauto bestuurd door A. S. uit Veenendaal over de Cuneraweg in de richting Rhenen en de bestuurder wilde onder de tunnel door in de richting Achterberg rijden. Doordat de richtingaanwijzer defect was zag een achter de vrachtauto rij dende automobilist niet dat het voertuig links af ging, met al gevolg een aanrij ding waarbij de personenauto met de zijkant tegen de achterzijde van de vrachtauto kwam. De personenauto werd bestuurd door J. D. F. uit Opheusden. Er ontstond aan de personenauto be hoorlijke materiële schade. Hetjeugd-kinderkoor „de Roodborst jes" bestond in 1965 dertig jaar. Men wilde eerst gelyk met de uitvoering een receptie geven, maar meende er beter aan te doen een uitgaansdag voor de kinderen te organiseren. Zaterdag 4 juni was het zover, om 8 uur vertrok de bus vanaf het Eigen Gebouw en voor de jeugd was het een vraag waarheen de reis ging. Toen dit „de Efteling" bleek te zijn waren de jongelui buitengewoon ver heugd en mede dank zij het prachtige weer genoten zij hier volop. Deze kin deren, die ieder jaar een sprookje bren gen in de vorm van een kinderoprerette vonden het prachtig hier de diverse sprookjes uitgebeeld te zien. Men was vol lof over deze mooie dag, toen men tegen de avond weer in Rhe nen arriveerde. SPORTKLEDING VOOR CANDIA *66 Toen het bestuur van de toekomstige Voetbalvereniging Candia '66 op 2 juni j.l. in vergadering bijeen was, werd door een drietal zakenlieden: fa. A. van Thuyl en Zn. en Garage de Rhoter, de derde wenste onbekend te blijven, een com pleet stel shirts, kousen en keepers truien in de nieuwe kleuren aangeboden, bestemd voor beide eerste elftallen, te weten het zaterdag- en het zondagelftal. De kinderen van de Openbare kleuter school II hadden zich ter gelegenheid van de ingebruikname van de lokalen in de nieuwe dr. Hekstersehool in bonte gewaden uitgedost. ONDERLINGE HENGELWEDSTRIJD De Hengelaarsvereniging „de Voorn" organiseert voor het eerst in het nieuwe seizoen weer een onderlinge wedstrijd voor haar leden ook voor junioren en wel op zaterdag 11 juni. Het inleggeld bedraagt 1,en men komt 's middags om 3 uur bij H. P. v. Noort bijeen. Aan de Nederstraat in Amerongen brak zaterdag een burenruzie uit. Ten gevolge hiervan moest de heer P. zich onder doktersbehandeling stellen. De ruzie ontstond toen de heer R. zich bij zijn buurman P. kwam beklagen over het gderag van mevrouw P. en haar kinderen. Na enig geharrewar sloeg P. de deur dicht, wat R. zo kwaad maakte, dat hij de deur intrapte en de ruzie in de gang voortzette. Hierbij bracht hij P. de verwondingen toe. De rijkspolitie fun geerde als vredestichter, al zal dit muisje nog wel een staartje hebben. Zondagmiddag liep een groep leerlin gen van de Havenvakschool, die momen teel een vakantie doorbrengt in Over berg te wandelen in de Koenestraat te Amerongen. Op een gegeven moment maakte een automobilist een foutieve manoeuvre, waarbij hij een der jongens raakte. Deze jongeman, Van R. kwam te vallen en liep een verwonding aan zijn rug op, die door een arts behandeld moest worden. De automobilist bekommerde zich niet om het slachtoffer, maar reed gewoon door. Volgens de Rijkspolitie te Amerongen is de dader echter bekend. OPRUIMING SPOORWEGONGELUK BIJ HEDEL HEDEL: In de nacht van zondag op maandag hebben twee grote kranen van de N.S. een begin gemaakt met het op takelen van de ontspoorde en gekantel de wagons. In 3 a 4 weekeinden hoopt men het karwei te klaren. Een van de wagons, welke bij het spoorwegongeluk is ontspoord, wordt hier weer op de rails getild. Meester H. J. Boer .40 jaar in Veenendaal ren 50 tot 100 of soms meer sollicitan ten. Ik was 45 jaar geleden begonnen in Uithuizermeeden als tijdelijke kracht. Daarvandaan werd ik als vaste kracht aangesteld in Kloosterburen, totdat ik op 1 jan. 1926 overcompleet werd we gens een verhoging van de leerlingen- schaal. Ik ben toen links en rechts gaan solliciteren, en was dolblij, dat ik een benoeming kreeg in Veenendaal. De eer ste jaren heb ik nog wel geprobeerd om weer naar Groningen terug te gaan. maar allengs begon ik van die streek te vervreemden. Ik zou nu niet meer terug willen. Hier zijn we helemaal in geburgerd. Ik heb zelfs al kinderen van vroegere leerlingen in de klas, op zo'n manier wordt je geheel met de gemeen schap verbonden. Hobby's heb ik eigenlijk niet. De school is altijd mijn hobby geweest en dat moet ook, want het onderwijs vraagt je ge hele inzet. Als ik over een goed jaar met pensioen ga, hoop ik mijn tijd te vullen met historische of familieromans, maar van de modernen, als Van 't Reve en Wolkers houd ik niet", aldus de heer Boer. Meester Boer heeft zich ook lange jaren beijverd voor diverse verenigingen en instellingen. Hij was jarenlang be stuurslid van de afd. Veenendaal van de Ned. Protestanten Bond, een hele tijd als secretaris. Hij maakt nog steeds deel uit van het bestuur van de afdeling Rhe nen van de vroegere Nederlandse Onder wijzersvereniging thans de ABOP en is ook bestuurslid van de Gemeente personeelsvereniging, lange jaren als se cretaris, sinds kort in een andere functie.

De Vallei | 1966 | | pagina 1