Eerste moderne paviljoen „De Heygraeff' geopend IVOROL Rhenens Raad kwam in smoorhete raadzaal in vergadering bijeen 0 P E L CHEVROLET ~^BsRrLT TUSSEN DE BONGERDS Het „Scheepjeswoltoernooi" gaat morgen weer van start FILMPROGRAMMA SCHERPENZEEL WAGENINGEN vrijdag 17 juni 1966 4 Door open ramen waren raadsleden by na niette verstaan V.A.B. Tanden blank-Adem fris AMERONGEN Nieuwsblad „DE VALLEI" By de jongstleden dinsdagavond ten gemeentehuize gehouden raadsvergadering was het raads lid D. Dirkse wegens ziekte afwezig, terwyl de heren V. d. Voort en Wisgerhof zonder kennis geving afwezig waren. Het was in de zaal behoorlyk warm, waardoor er een beetje ventilatie moest komen door het openzetten van ramen. Dit werkte echter niet gunstig voor de persvertegenwoor digers, want door het lawaai van het voorbijgaande verkeer, waren de raadsleden enkelen z^n soms onder normale omstandigheden al moeilijk te verstaan nu byna helemaal niet te verstaan. Onder de ingekomen stukken en me dedelingen was het jaarverslag 1965 van het district Utrecht Korps Rijkspo litie. Aan de hand hiervan merkte de heer Van DQk op, dat hij zich naar hij hoopte had laten voorliegen, dat van de toch al niet al te sterke politiebezetting ter plaatse nog enkele mensen naar Am sterdam en Rotterdam waren gedeta cheerd, zodat er voor het dienstdoen in Rhenen niet zoveel mensen meer over bleven. De voorzitter moest de heer Van Dyk toegeven dat dit inderdaad juist was. De heer Van Dijk noemde dit droe vig en hiermede was men het volko men eens. De voorzitter zou dan al zijn best doen om uitbreiding van het aan tal politiemensen proberen te krijgen. Bij Koninklijk Besluit van 2 juni is het besluit van de raad t.a.v. N.V. Brinkhout geschorst tot 1 mei 1967. De heer Deen deelde mede dat hij zou overwegen in verband met zijn leeftijd het raadslidmaatschap vooï de komen de periode niet meer te aanvaarden, maar na overleg met fractie en federa tie bleek men hem nog niet te oud te vinden, zodat hij dit ook voor de ko mende periode weer aanvaardt. De heer W. Klaassen had nogal be zwaren tegen het renteloos voorschot aan de muziekvereniging „Oefening Baart Kunst", want met de verenigin- ge ndie men opnoemt is men er nog niet, want er zijn er meer. Dat het in strumentarium geheel versleten is, is sterk overtrokken. Ik kan me voorstel len dat ze wel nieuwe instrumenten wil len hebben, maar niet van gemeen schapsgelden, want uiteindelijk betalen dan ook die mensen er aan mee wier kerkdienst door de muziek werd ver stoord. De heer E. P. van Dijk was van mening, dat de verenigingen eerst moe ten laten zien wat ze zelf kunnen. Voorzitter zag een uitdrukkelijk ver schil tussen OBK, Ons Genoegen en an dere verenigingen. Men heeft zo'n 25 k 30.000, gulden nodig en krijgt er k 30.000 gulden nodig en krijgt er veel zelf doen. De heer Deen merkte op, dat bij OBK een groot bedrag uit de vereniging zelf komt, maar dat men ook op andere bijdragen hoopt. Men is net drie dagen naar Parijs geweest om weer wat geld in het laatje te krijgen. waarop de voorzitter terstond opmerk te nog nooit te hebben gehoord dat men van een bezoek aan Parijs nog geld kon overhouden! Met de stemmen van de heren Drost, Klaassen, Kerkstra en Verwoert tegen werd dit voorstel aan genomen. Het punt delegatie benoeming onder wijzers en kleuterleidsters werd door het college teruggenomen, omdat het college het beter vindt eerst de onder wijscommissie hierover te consulteren. Verordening op '.ogeerinrichtingen. De heer Klaassen was hieromtrent van mening, dat als we buitenlandse arbei ders aantrekken, we er ook voor moeten zorgen uat ze kunnen wonen en Rhenen is nu eenmaal een woongemeente. Spre ker vond ook dit weer een ingreep ui de persoonlijke vrijheid en had daar bezwaar tegen. Er zijn naar voorzitter mededeelde echter enkele uitwassen, die berusten op zedelijkheid en met deze verordening kan men hier een stokje voor steken. Doch vooral met de be staande inrichtingen hoopt men deze verordening op soepele wijze te hante ren. Aan de heer J. A. Tempelaars werd in verband met zijn benoeming tot ie raar Nederlands aan de Rijkskweek school te 's-Gravenhage per 16 augus tus 1966 eervol ontslag verleennd uit zijn betrekking van onderwijzer aan de openbare Wilhelminaschool voor u.l.o. Voorzitter bracht dank voor de plezie rige en goede manier waarop de heer Tempelaars zijn wer! in het belang van het onderwijs heeft verricht. In deze va cature werd benoemd de heer C. W. M Verkroost uit Alphen aan de Rijn! Het punt over de subsidiëring algeme ne openbare leeszaal en bibliotheek vond weer kritiek in de ogen van de heer Klaassen. Deze vond het een kostbare geschiedenis worden en had zo het idee dat men ook als gemeente nu toch wel echt op de duiten moet gaan letten. Dit kost de gemeente 25.000 gulden per jaar en ik geloof, dat we dan als gemeente toch echt wel een beetje buiten onze schoenen gaan lopen. Het is dan mis schien wel goed er nog 10 of 15 jaar mee te wachten en het dan nog eens te bekijken. De voorzitter was het hier m het geheel niet mee eens. Jonge men sen willen nog weieens gebruik maken van naslagwerken en dat kunnen ze hier niet. Als we gaan vergelijken met an dere streken, dan lopen we hier toch echt wel achter. Een grotere ontwikke ling is juist ook in een crisist:jd een van de dingen die men iemand nooit af kan .nen. De heer Deen had liever gezien dat het geleidelijk aan was gegaan, maar wanneer men in aanmerking wil komen voor de Rijkssubsidie moet men de sprong wel ineens wagen. KL.» bouwen voor voetballers. De heer Klaassen vond een bedrag van 130.000,voor een paar hokjes waar men het voetbalbroekje kan aan trekken wel aan de hoge kant, want voor dit geld kunnen ook vijf woningen worden gebouwd. Het gaat hier boven dien weer om gemeenschapsgeld dat be stemd is voor een kleine groep van dt bevolking. Voorzitter bestreed dit, want het is voor n belangrijk deel van de bevol king. De heer Deen vond de gedachte van d. heer Klaassen fou~. Het geld is vooï degelijke dingen beschikbaar, men heeft er rekening mee gehouden dat dit naast de woningbouw moet gebeuren. De voor- 7' .ter beaa.i.de dit en -.ei dat er hierdoor geen enkele woning minder komt. Wethouder Gril.ioen zei nooit aan sport te hebben gedaan, maar vond da; men als gemeente de taak heeft voor een verantwoorde vrijetijdsbesteding te zorgen en wanneer dat op het sport veld kan gebeuren is hij er volkomen voor. De heren Klaassen, Kerkstra en Verwaert stemden tegen. Een vraag van de heer Deen over de mogelijkheid van de stichting van een tweede bejaardentehuis zal na overleg met de provinciale commissie door een commissie uit de raad worden bestu deerd. Een brief van Humanitas, die ge dcelteiyk over hetzelfde onderwerp ging v juist bij het college binnen gekomen en zal nader worden bekeken. De volgende raadsvergadering werd vastgesteld op dinsdag 2 augustus. Veenendaals selectie-elftal gewijzigd Het Veenendaals Selectieelftal dat 25 juni tegen EDE zal spelen is op enkele plaatsen gewijzigd. De Ruiter van NS VS en Gijs Heikamp van Veenendaal worden nu vervangen door resp. Pauw Bleijen- berg van NSVS-en Anton van Kooten van SVP. Keeper Stomphorst van Kulan is aan de reserves toegevoegd terwijl een nog aan te wyzen speler de reserveplaats van J. v. Maner (GVW) zal overnemen. Het volledige Elftal ziet er nu als volgt uit: Doel; A. Blankespoor (Veenendaal). Achter: P. Rebergen (VRC), G. v. d. Rovenkamp (GVW) en A. v. Kooten (SVP). Midden: Gert v. d. Weerdhof (Vitesse) en H. v. Kooten (DOVO). Voor: T. v. d. Berg (Merinos), J. Hen zen (Kulan), Wim Bleijenberg (AGOVV) Corjanus (Unitas) en P. Bleijenberg (NSVS). Reserves: Stomphorst (Kulan), R. Sehoeman (DOVO) en Gys Heikamp (Veenendaal). Dinsdagochtend werd onder enorme belangstelling het eerste van een viertal nieuwe paviljoens op het terrein van de verpleeginrichting voor geestelyk gehandicapte kinderen 'De HeygraefP geopend. De opening van dit paviljoen betekent, dat de dependance van de inrichting, die gevestigd was in huize Geerestein gesloten kan worden, zodat de gehele inrich ting op een terrein geconcentreerd is. Het paviljoen, dat de naam De Anemoon gekregen heeft, werd geopend door mevr. U. Tellegen-Veldstra, lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht. Onder de aanwezigen waren Burgemeester J. A. Hosang van Woudenberg, dr. J. B. M. Veraart, Hoofdinspecteur van de Geestelijke Volksgezondheid in Nederland, dr. Meijlink, van de Provinciale inspectie voor de Volksgezondheid en vrijwel het gehele bestuur, directie en vertegen woordigers van het personeel van De Heygraeff. KIRPESTEIN VEENENDAAL CITY- MOTORS EDE In zijn openingstoespraak vertelde de voorzitter van het bestuur van de stich ting, de heer J. Gardeniers, dat dit ge bouw een eerste van een uit drie fasen bestaande uitbreiding was, die in totaal naar raming 11 miljoen zal gaan kos ten. 'Het paviljoen, dat reeds op 23 mei officieel ingebruik genomen werd,' aldus de heer Gardeniers, 'zal een kleine by- drage kunnen vormen ter leniging van de enorme achterstand die er is op het gebied van de verzorging van geestelijk gehandicapten. De nood op dit gebied is nog groot in Nederland, zodat er nog ontstellend veel te doen is op dit terrein.' Ter gelegenheid van de opening hield mevr. Tellegen een toespraak, waarin zij ondermeer zei: 'Het is voor mij een ding van grote blijdschap, dat er in deze ge meenschap een huis is opgericht voor gehandicapten, waarin zij zichzelf kun nen zijn. De ouders, die hun kinderen hier moeten laten verzorgen kunne het besef hebben, dat hun kind heeft waar het recht op heeft. Te laat hebben de christenen en de humanisten beseft, dat deze kinderen recht hebben op de moge lijkheden, die wij zelf weten te bevech ten.' Over degenen, die de zorg in en voor het huis hebben zei gedeputeer de: 'Het bestuur is bereid een groot deel van hun tyd en mogeiykheden om te zetten in dienst van de vele kinderen van het Nederlandse volk, die die hulp nodig hebben. Ook moet er gedacht worden aan het personeel, jonge vrouwen, die de roeping ge voeld hebben om voor deze kinderen te zorgen.' Zij besloot haar woorden met: 'Ik wens, dat door een onvertraagde bouw de inrichting gemaakt wordt tot een toevlucht voor de geestelijk gehandicap ten. Het was dezelfde Schepper, die ons in deze wereld plaatste!' Nadat mevrouw U. Tellegen-Veldstra het paviljoen voor geopend had ver klaard, en haar door een patiëntje bloe men waren aangeboden nam dr. Veraart het woord. 25.000 plaatsen 'Als een springvloed openbaarde zich na de oorlog een enorm tekort aan plaatsen en inrichtingen voor zwakzin nigen, die op de dag van vandaag nog niet is opgelost. Volgens cyfers van be gin 1966 werden er voor de oorlog 7300 patiënten in erkende inrichtingen ver pleegd, thans zijn dit er 17.500, boven dien zijn er nog 7750 plaatsen in voor bereiding, die binnen 5 jaar gerealiseerd moeten worden. Daarboven zyn er ook niet-erkende inrichtingen. Voor de oor log hadden deze een capaciteit van 1350 plaatsen, thans hebben de ruim 130 be staande niet-erkende inrichting een to tale opname capaciteit van 5600 plaat sen. Wat betekent het, dat inirchtingen niet erkend zijn?' zo vroeg dr. Veraart zich af. 'Dat betekent, dat er begonnen wordt en voorlopig doorgegaan in oude behuizingen, die niet aangepast zijn aan de eisen v. d. verpleging, ^eze inrichtingen stellen zich niet onder staatstoezicht en missen op deze manier ook de waardevolle adviezen over in richting en verpleging. Voor de oorlog bestond de menta liteit: er is toch niets aan te doen. Thans gaat men van het gematigde optimistische standpunt uit, dat er voor een deel van de zwakzinnigen nog heel veel te doen valt. Iedere patiënt, die voor een plaatsing in een tehuis aangemeld wordt, wordt eerst medisch onderzocht, om te weten wel ke maatregelen voor hem genomen moeten worden,' aldus dr. Veraart, die tot slot opmerkte, dat de Hey graeff van niet-erkende een erkende inrichting geworden is. 'Het nieuwe bestuur heeft gezorgd voor een goe de staf, zodat het een medisch cen trum voor zwakzinnigenzorg is ge worden.' Aandacht voor Z-opleiding Mevr. C. J. v. d. Gaag, die als ge neesheer-directeur aan het hoofd van de inrichting staat, sprak een dankwoord, waarin zij ondermeer wees op de ver groting van de leefbaarheid, die voor de patiëntjes verkregen wordt door de ope ning van de Anemoon, het nieuwe pa viljoen. Door een wgziging in de opzet is een strenge groepsindeling verkregen, en er is een gezinssfeer geschapen. De spreekster was big met de mogelijkhe den, die de Heygraeff zal gaan bieden, als de gehele uitbreiding voltooid is, maar wees er op, dat als alle 250 pa tiënten, die de inrichting maximaal zal kunnen bevatten opgenomen zijn. er NACHT-RIT De Motor en Automobielclub 't Sticht houdt in de nacht van zaterdag 18 op zondag 19 juni een nachtrit. Het wordt een rit over 110 km, die door de heren K. Spijkhoven en K. van Laar is uitgezet en door de heren Van Spanje en Kwakernaak is gecontroleerd. De ervaring van deze mensen staat borg voor een uiterst spannende en leuke rit. Gereden wordt volgens het KNMV- reglement 1965, terwijl er een pauze van een uur is ingelast. Bij café Flora te Doorn is zaterdag avond vanaf 20.30 uur gelegenheid tot inschrijving. De le equipe zal starten om 21 uur. Het jaarlijks terugkerende „Seheepjeswoltoernooi", waar voorgaande jaren altyd veel belangstelling voor bestond, gaat morgen weer van start. Men speelt dan de voorronden terwyl zaterdag 25 juni dan de beslissingswedstryden gespeeld zullen worden. De volgende juniorenelftallen geven acte de presence: Ó"N"A - GVW - VRC - EXCELSIOR MERINOs - WOG - dVV VEENENDAAL. De inzet is de SCHEEPJESWOLTRO- FEE, thans in het bezit van het junio renelftal van Veenendaal. Daarnaast zijn er nog vier prijzen waarvan de eerste 2 bestaan uit bekers en de laatste twee uit lauwertakken. De wedstrijden duren 2 maal 30 min- nuten en staan onder leiding van Bonds- scheidsrechters. Het programma voor zaterdag 18 juni ziet er als volgt uit: 13.00 uur: ONA—GVW 13.30 uur: VRCExcelsior 16.00 uur: DE MERINO's—WOG 17.30 uur: CJWVeenendaal UITSLAGEN P.V. DE SNELPOST Het afgelopen weekend werd door de PV de Snelpost te Veenendaal deelgeno men aan een wedvlucht vanaf Orléans. De duiven werden gelost om 5.30 uur, eerst aankomende duif 14.00.18 uur,, die een snelheid had van 1034.6 m/min. De snelste duiven waren van R. van Doorn 1; G. Heikamp 2; T. den Hartog 3, 4, 11, 12; A. van Asselt 5; H. Ulrich 6, 10, 14, 15; J. Geerenstein 7; G. de Geit 8 9; C. Ginkel 13 NIEUWE POSTZEGEL VOOR BIJZONDERE VLUCHTEN PTT is voornemens binnenkort over te gaan tot vervanging van de reeds uit 1938 daterende zegel voor bijzondere vluchten, de z.g. „Kraaizegel", ontwerp Aart van Dobbenburgh. De afbeelding op de nieuwe zegel, in modernere vorm geving, zal meer rechtstreeks verband houden met de luchtvaart. De frankeerwaarde blijft gehandhaafd op 25 cent. Sportvereniging Amerongen Naar wij vernemen zal de jaarlijkse openluchtuitvoering van de sportvereni ging Amerongen plaats vinden op zater dagavond, 18 juni a.s. in het plantsoen Lievendael. De uitvoering begint om 8.00 uur en wordt voorafgegaan door een mars door het dorp met begeleiding van het Tam boerkorps van de muziekvereniging Ons Genoegen. Naast de bekende toestellen zal deze avond voor het eerst het nieuwe toe stel, de trampoline gedemonstreerd wor den. Bij mooi weer zai er deze avond dus weer veel aantrekkelijks te zien zyn, zodat velen van deze demonstratie in de prachtige omlgsting van het park kun nen genieten. ^5 Het fraaie nieuwe pa 'ioen van de He^jraeff, dat deze week geopend werd. Het kreeg de naam De Anemoon, welke over enkele weken middels een gevel steen aangebracht wordt. Alle aanwezigen maakten onder lei ding van leden van de staf van De Hey graeff een rondgang door het paviljoen. Het is een dubbelpaviljoen, dat plaats biedt aan tweemaal drie eenheden van 12 patiënten. In dit paviljoen worden groepen gevormd van kinderen, die al len gelijke afwijkingen hebben en ook in leeftijd vrijwel aan elkaar gelijk zijn. Het geheel maakt een frisse en prak tische, maar toch gezellige indruk. Voor zien van een goede ventilatie, dmv ven tilatoren wordt een frisse atmosfeer in alle lokaliteiten gehandhaafd. Bij een rondgang door een dergelijke inrichting krijgt men een tweeledig, bijna tegen- strydig gevoel. Men voelt iets van ont zetting en medelijden met het leed, maar ook van bewondering voor de jonge vrouwen die de verzorging van deze patiënten op zich genomen hebben. Tegen het slot van de openingsbijeen komst werd nog een kort woord gespro ken namens de Stichting In Veilige Ha ven, die voortgekomen is uit de ouder vereniging, door de heer Schouten, pen ningmeester van deze stichting. Voor de aanschaf van speelgoed en speelwerk- tuigen werd door hem een cheque over handigd ten bedrage van 5000. slechts de behoefte van 1 van het aantal gevallen gedekt is. Ook aan het personeelsprobleem werd door de geneesheer-directeur aandacht besteed. 'Door de kleine oppervlakte van het terrein, gaan wij speciaal aandacht schenken aan de motorisch-gehandicap- ten, die een kleinere oppervlakte nodig hehben,' aldus mevr. van de Gaag, 'dit vraagt echter wel een grote staf van verplegend personeel. Het is werkeiyk zo, dat de plannen moeten stranden als wy de personeelsmoeilijkheden niet kun nen oplossen. Er bestaat een enorm te kort aan deskundige krachten, en daar om zou ik de aandacht willen vestigen op de sinds 1958 bestaande opleiding voor het diploma Zwakzinnigenzorg de Z-opleiding die meer bekendheid moeten krijgen. De zwakzinnigenzorg is een grote taak, en de patiënten hebben recht op verpleging door goed opgeleide krachten.' Aldus de vrouwelijke genees heer-directeur van de Heygraeff. BESCHERMT Hemur-Enge nieuws Zaterdag 11 juni j.l. speelde het eerste twaalftal seriewedstrijden in Doorn, ge organiseerd door K.V. Doorn. Er moest gespeeld worden tegen Doorn 2. Gelria 1, S.K.F. 2 en Meteo ren 2. De eerste wedstrijd tegen Doorn 2 werd door Hemur-enge gewonnen met 30. Tegen Gelria werd gelijk gespeeld met 00, tegen S.K.F. werd verloren met 20 en de laatste wedstrijd tegen Meteoren, 2 werd weer gelijk gespeeld met 11. Doorn 2 behaaldt de eerste prys, SKF 2 de tweede, zodat Hemur-enge op de derde plaats eindigde. Zaterdag 18 juni a.s. worden de laat ste seriewedstrijden in dit seizoen ge speeld in Amersfoort. Hierheen gaat het eerste twaalftal en een junioren twaalftal. DVSA-NIEUWS In het kader van het nederlaagtoer- nooi, dat de DVSA veteranen gedurende een zestal weken houden vond zaterdag avond j.l. de derde wedstryd plaats tus sen de DVSA ouderen en die van Oranje Wit uit Eist. In een tropische hitte vond deze ontmoeting plaats. Een ontmoeting, waarvan zeer velen getuigen waren. Ondanks het warme zomerweer werd er nog een behoorlijk partijtje voetbal gespeeld. De Amerongers gingen vlot in de aanval en dit resulteerde al spoedig in een 20 voorsprong door doelpunten van J. Meijer en A. Meskes. Voor de rust echter kwamen de Elstenaren terug en verkleinden de Amerongse voorsprong tot 2—1. Na de rust, toen het uithoudingsver mogen een woordje mee ging spreken, kwam Oranje Wit er steeds beter in ook al doordat zg van een jongere ge middelde leeftijd waren. De einduitslag werd tenslotte 32 in het voordeel van Oranje Wit. A.s. zaterdagavond wordt eveneens weer op de Burgwal gespeeld de wed strijd DVSARhenus. Deze ontmoeting begint om 7.00 uur. Bekerontmoeting Zondag a.s. gaat het eerste elftal van DVSA op bezoek bij RK Stormvogels in Wilnist De inzet van de wedstrijden is de Zilveren Stormvogel welke een waarde vertegenwoordigd van 600,Deze schitterende prijs moet om hem te be houden driemaal achtereen of vijf maal in totaal worden gewonnen. DVSA speelt om kwart voor vier te gen Nijenrodes. Bij het spel, zoals dit de laatste competitiewedstrijd tegen Patria werd gedemonstreerd, moet het mogelijk zijn door de eerste ronde heen te komen. Vanzelfsprekend zullen er een aantal supporters zijn die hun favorieten willen aanmoedigen. Zij kunnen met de bus mee, die om half drie vertrekt vanaf garage Correct. Opgaven dienen te geschieden tot en met vrijdagavond bij de penningmeester. Kon. Julianalaan 83 alhier. Gehoopt wordt, dat een grote schare supporters mee zullen gaan. Weer een zwembadaktie Tydens de vorige week gehouden be- jaardentocht werd er tydens het dinér in Scherpenzeel even de aandacht v. d. aanwezigen verzocht door Dr. Kars. Deze memoreerde, dat de ouderen van Amerongen twee jaar geleden de eerste stoot hebben gegeven aan de financiële zijde van de zwembadaktie. Spreker wilde het daar nu niet meer over hebben. Waar hy wel over wilde spreken was het volgende. In de prach tig gerestaureerde schuur komt een af deling voor de EHBO. Voor dit vertrek was echter nog niets aanwezig. In het bijzonder voor dit doel wilde de heer Kars thans weer met de hoed rondgaan en beloofde de opbrengst met de helft te verhogen. Tijdens deze eerste ronde werd er door de deelnemers van de tocht geofferd een bedrag van 363.43. Nadat Dr. Kars er de helft had bijgedaan werd en door het bestuur van 'n plaatselijke bank even eens toegezegd de helft er bij te doen. Nog enkele aanbiedingen volgden en het totaalbedrag voor de EHBO post kwam op 786.95. Voorwaar een schitterende Dit programma dat door loting werd vastgesteld beloofd dus enkele goede juniorenwedstrijden te geven. opbrengst van mensen, die practisch of in het geheel niet meer gebruik zullen maken van het bad. Zo heeft deze bejaardentocht 1966 weer een steentje bijgedragen voor het oprichten van een zwembad voor Ame rongen. Bravo! OUD PAPIER Zaterdag, 18 juni a.s. komen de leden van de muziekvereniging Ons Genoegen weer door Amerongen om het oude pa pier en tijdschriften by u op te halen. U wordt verzocht om de pakken, zo veel mogelijk gebundeld, vanaf twee uur aan de weg gereed te hebben staan opdat het ophalen zonder tijdverlies verloopt. OPERATIE „CROSSBOW" en HEB ZUCHT IN DE ZON". TWEE UITSTEKENDE ROLPRENTEN Luxor Theater Veenendaal heeft deze week twee uitstekende films op haar programma staan. Tot zondagmiddag wordt de MGM film vertoond „OPE RATIE CROSSBOW" met de filmster van de laatste jaren SOPHIA LOREN. Het is voorjaar 1944 en in de geallieer- d. gelederen maakt men zich ernstig zorgen over de plannen van Hitier en met name de V1. Met dit als achter grond ontwikkeld zich over het witte doek 'n verhaal vol van intriges, actie en spanning. Aller Sophia speelt de rol van Nora en wordt verder bijgestaan door een keur van internationale film sterren. TREVOl HOWARD als Prof. Lindemann. Coming man George Pep- pard als Lt. Curtis. De reeds oudere John Mills als Generaal Boyd en ver der nog Richard Johnsons - Sylvia Sims - Anthony Qualy (Kanonnen van Navarone) - Lilli Palmer. De productie van deze film was in handen van Lorens echtgenoot Carlo Ponti en dit waarborgd reeds de kwali teit. Toegang 14 jaar. Vanaf zondagavond tot woensdag avond (behalve dinsdag) kan men weer kennismaken met JEAN PAUL BEL- MONDO. DEZE film die werd onder scheiden met HET GOUDEN KAART JE, de Exploitantenprgs van het film festival te Cannes. Lino Ventura - Gert Fröbe spelen een paar uitstekende bij rollen. Het verhaal speelt zich af in het midden-oosten waar zich een lang en zwaar traject bevindt wat zich door de woestijn naar Nigeria slingert. Roc- co (Jean Paul) steelt in samenwerking met Pepa een knap meisje (Andrea Parisy) een vrachtwagen met lading. Zg worden achtervolgd en hierna ont wikkeld zich een gevaarlijke rit. Hoe het verhaal zich verder ontwikkelt zul len wij u niet vertellen daarvoor is de film te uitgebreid. Men ziet echter prachtige rollen van Belmondo en Lino Ventura terwyi ook Bernhard Vlier op valt in zijn rol als Mitch-Mitch. Toegang 18 jaar. MELKEXAMENS CHR. LAG. LANDBOUWSCHOOL TE SCHERPENZEEL Voor het examen hand- en machine- melken slaagden de volgende leerlingen: Het puntenaantal slaat resp. op hand en machinemelken. Dirk v. Bennekom G.zn., Scherpen zeel: 186 punten, 194 punten; Cor Bos A.zn, Overberg: 183%, 180; Jan v. Gent W.zn., Veenendaal: 180%, 180; Aart v. Ginkel G.zn., Overberg: 180%, 195; Gerrit v. Grootveld Tzn., Overberg: 191, 183; Meindert Hazeleger Wzn., Wouden berg 182%, 190; Gerrit Henken H.zn., Leersum: 187, 190%; Melis H. v. Wes- terveld Hzn., Woudenberg: 185%, 181. Dit zeer fraaie resultaat werd bereikt onder leiding van de voor melkers: A. v. Veldhuisen te Veenendaal en R. v. Voort huizen te Woudenberg. OPGAVE LEERLINGEN De aandacht wordt gevestigd op een advertentie, die in dit nummer voor komt, en die betrekking heeft op de mogelijkheid tot aanmelding van leer lingen voor het cursusjaar 1966—1967 aan de Technische School te Wagenin- gen, afdeling Avondonderwgs. feuilleton door Piet Terlouw meisje van Gert geworden was. Maar nu was dat gevoel er niet meer. Samen stonden ze op het ogenblik voor het zelfde grote feit en alle vijandschap en haat en alle jaloersheid had ze afge legd. Zo moest het ook. En zo moest het ook blijven, want straks zou zij betuigen, dat het haar hartelijke begeerte was, God de Here lief te hebben en te dienen naar zyn Woord, de wereld te verzaken, haar oude natuur te doden en in een godzalig leven te wandelen. Onder het zingen brak even de span ning by de jonge mensen, maar zo dade lijk zou die er weer komen en haar hoogtepunt bereiken. Een enkele keer dwaalden Gert's ogen naar buiten, waar hg door de hoge, smalle ramen de bloesemweelde kon zien. Het raakte slechts zijn onderbewustzijn, want geheel zijn denken was gericht op straks. Was hij niet te voorbarig geweest? Was het werkelijk zyn hartehjke be geerte God de Here lief te hebben? Of was het maar zo vanzelf gegaan Netjes de catechisatie gevolgd en nu plotseling hier te staan. Nee, zo was het toch ook weer niet geweest. Er was werkelijk iets in zyn hart gaan leven, dat hem tot deze stap gedreven had. Dat had hij toch verschillende keren gevoeld op de avonden als dominee hun de catechismus uitlegde. Nimmer had hij echter de grootheid van het ogenblik gevoeld als nu. En toch zou hij niet meer terug wil len. Had dominee zojuist niet gebeden of ze in momenten van twijfel kracht moch ten ontvangen? Ach ja, als hij dat diep doordacht, dan voelde hij het ook. Dan durfde hy straks met volle overtuiging „ja" te zeggen, want God stond aan zijn zij en Hij ondersteunde hem. Dat hadden ze toch zo pas gezongen Na de preek en na het voorlezen van het formulier en de vragen, klonken er acht jonge stemmen door de stille ruim te, stemmen, die zacht of luid „ja" zei den. Nu hadden ze gekozen. Maar nun menseiyke kracht kennend, baden ze daarna zingend: „Leid Gij myn treden in Uw spoor, opdat mijn voet niet uit zou glijden. Wil mij voor struikelen be vrijden en ga mij met Uw heillicht voor." Om de torenspits, die stond te glanzen in de zon, zwierden sjirpend wat zwa luwen De bloesemende lente had haar belofte gehouden, De bomen stonden bestens vol met kersen. Het zou een oogst worden, zoals er in jaren niet was geweest. Het stille feest was plotseling een luidruch tig feest geworden. Van 's morgens vroeg tot laat in de avond klonk het rumoer van bellen, pandeksels, schoten uit buksen, roffels van trommels, ratels en wat niet al! Alles waar geluid mee gemaakt kon worden, werd naar de bongerds gesleept. Dagen achtereen lie pen de jochies en ook de grotere kersen- keerders onder de zwaarbeladen takken door om de brutale spreeuwen van de zwellende, sappige vruchten weg te hou den. Ha! Nu 'was het tijd om ie vreugde luidkeels uit te zingen. En Gert dééd het. Hele dagen stond hy met de hoenderik tussen de overdaad van kersen. Eerst gingen de Duitsers er af. Maar dat was niks. Die waren te hard en er zat geen smaak aan. Nee, dan de Mei-kers, die een week later geplukt werd! Sappig, wynrood en een smaak, die je nergens mee vergelijken kon. Ach jong, wat hingen ze daar heerlgk te stoven in de warme juni-zon. Plukken en zingen deed Gert van Dam. En zijn lied werd overgenomen door de andere plukkers, die Van Zoelen er bij had moeten nemen om de prachtige oogst toch vooral op tijd er af te hebben. Neeltje was er van 't jaar ook weer. Samen met Chrisje en nog twee meisjes zat ze aan de lange dis'om met vlugge vingers alles te sorteren Van Zoelen was deze keer niet karig met het loon. Andere jaren ook niet, maar nu hg zelf veel zou verdienen, liet hij de anderen in zijn vreugde delen. Van Dam en Gert zouden boven hun week loon een flinke cent erbij krygen tijdens het plukseizoen en de anderen zouden per kilo uitbetaald worden. Het kwam Gert best van pas, dat hij nu meer kreeg en dat Neeltje nu ook haar deel ruimschoots bij hun gezamen- lgk spaargeld kon leggen. Want spa ren, dat deed hg nog steeds. Nee, niet meer voor een eigen bedryf, dat had Neeltje hem toch met verstandige woor den uit het hoofd gepraat. Een boerdery laten bouwen, al was die nog zo klein, kostte immers kapitalen. En als hy er dan een fikse bongerd achter wilde heb ben, kwamen er getallen aan te pas. die een normaal mens gewoonweg deden duizelen. Het meeste, was hy kon verlangen, wap een heel eenvoudig arbeidershuisje, dat hij dan nog maar huren kon om met het geld, dat hy had, te stofferen en te meubileren. En dat dan nog heel ge woontjes zonder veel fratsen. Neeltje had zo al eens in de stad naar de prijzen van de meubels gekeken en de bedragen hield zij goed in haar gedachten. En wanneer zij in de stilte van haar kamertje be rekeningen maakte, doorstroomde haar een blij gevoel. Met het geld er bij, dat ze met deze kersenoogst verdienden zou den ze het allernodigste kunnen kopen. Doch wanneer ze nog even zouden wach ten tot ze wat meer hadden, dan was het bedrag eigenlijk eerst groot genoeg om de stap te wagen. En toen de pluk gedaan was, vertelde ze het aan Gert. Hij had alles weer eens precies nageteld en nadat hij het getal genoemd had, knikte ze in gedachten haar hoofd. Ja, het kwam aardig uit. Ze zouden kunnen trouwen. Terwijl ze op een vroegzomerse avond samen een kuiertje maakten, vertelde Neeltje het aan de jongen. Verrast hoorde hij naar aan. Zon deernie toch! Had ze daar stiekem alles al haarfijn uitgerekend en er tegen hem nog geen woord over gerept. „Wa zijde gij een uitgerekende pin," lachte hij. „Ge wilt toch gauw trouwen?" was haar antwoord. „Nou! Asteblief! Maor gij toch zekers ok, waor?" „Misschien," glimlachte ze. „Misschien," herhaalde hij meesmui lend, „en da durfde gij te zeggen, uit gerekende kom hier, d&'k oe een fik sen zoen gef." Gert was blij. Eindelgk was het dan zo ver, dat ze spoedig voor altijd bij elkaar zouden zijn. En toch nu het een feit geworden was, dat ze voldoende geld bij elkaar hadden toch moest hij nog even aan het idee wennen. Hoe vreemd zou het de eerste tijd wezen om zelf standig in de wereld te staan. Om te praten over „mijn vrouw" of „het wijf", zoals de meeste getrouwde kerels zeiden. Nee, dat zou hij niet doen. 't Klonk misschien wel flink om het over 't wyf te hebben, maar het stootte hem toch tegen de borst. En bij die onwennigheid kwam er weer een nieuw probleem: het zoeken naar een woping. Hy zou allereerst maar eens naar 't gemeentehuis gaan om zich te laten inschrijven als woningzoekende en daarnaast kon hij dan op eigen ge legenheid de voelhorens hier en daar uitsteken. Het zou allicht wel meevallen. Ergens moest er toch wel iets zijn, waar zij beiden in konden trekken. En als hij het thuis vertelde en bij Van Tongeren, dan zouden ze wel mee helpen zoeken. TER VOORKOMING VAN MISVERSTAND De directie van de ABI deelde ons mee, dat de in het artikel ter gelegen heid van de opening genoemde 25% korting bedoeld was als een fleetowners- korting bij inlevering van een oud kar kas. Opeens was er veel te bespreken met Neeltje en Gert merkte al gauw, dat zijn meisje over veel dingen al meer en dieper nagedacht had dan hij. Sjonge, wat kwam er nog veel kijken om getrouwd te raken. Van alles moest er gekocht worden, van een vork tot een ameuble ment. En daar tussen in was nog bar veel. Maar het zou voor elkaar komen of hij heette geen Gert van Dam. Als Neeltje in de stad kwam, moest ze al vast maar wat van dat kleine gerei in slaan. Dat was haar beter toevertrouwd dan hem. En wanneer het dan zo ver was, dat ze ergens in konden trekken, konden ze samen nog altyd de grote spullen gaan kopen. Eerst zou hij echter zorgen, dat ze zo gauw mogelijk een huisje vonden. HOOFDSTUK XIV Zo was Gert op een van de volgende avonden waarop de woningcommissie zitting had, naar het gemeentehuis ge stapt. Nieuwsgierig naar de kansen, die hij zou hebben, ging hy naar binnen. In de gang moest hy nog een poosje wach ten, want hij zag. dat hij de enige niet was.

De Vallei | 1966 | | pagina 4