LAANSMA'S DEGELIJK WERK OVER DE GESCHIEDENIS VAN RENSWOUDE TUSSEN DE BONGERDS een feest vooraf... HOOR TO ESTE vrijdag 24 juni 1966 10 Driejarig meisje aangereden R H K IN E N RENSWOUDE WAGENINGEN A Volledige garantie op alle toestellen .Nieuwsblad „DE VALLEI" feuilleton door Piet Terlouw Diep in zijn keel gromde een lachje. Hij beloofde zichzelf, ondanks de pech, die hij vanavond had gehad, zijn kiezen op elkaar te zetten. Ja verduld, hij zou zijn eigen booritjes wel doppen. Bruusk draaide hij zich naar Neeltje om en hij klemde haar in zijn armen, terwijl hij haar overal zoende, waar hij maar kon. „Jong," zei ze, „ge doe me zeer." „Kan me niet verschèlen. 'k Fret oe op met huid en haor." Zijn greep werd echter losser en na een keer speels in haar wang gebeten te hebben, stond hij op. „Ik..." Opeens huppelden ijle fluittonen door de lucht. Gert sprak niet verder, maar Liet zich weer op de bank zakken. Er kwam een glimlach om zijn mond. Daar waren ze weer, die vrijbuiters. Hij leunde achterover en legde zyn arm om Neeltjes schouders heen. Samen luisterden ze naar het fijne mu ziekje, dat helder en klaar naar de ster ren zweefde. Gert moest denken aan de eerste keer, dat hy het hoorde. Het had hem toen weer moed gegeven voor de toekomst. Er was toch nog muziek in het leven. Als je het maar horen wilde. Ja juist, als je het maar wilde horen Maar wanneer er nu eens géén muziek gemaakt werd. wat dan? Moest je het dan soms zélf maken? Poe, hij had er nogal een beste bui voor vandaag. Ja, hij wilde wel muziek maken, maar dan zo, dat horen en zien verging en dat de boerderijen van die harde boeren in el kaar duvelden van het lawaai. Een oor logsmars zou het worden, waar de stuk ken van af vlogen. Gert stond zo nydig de bomen te be spuiten, dat Van Zoelen lachend zei: „Hé Gart! Ge staot gin braand te blus sen, heur!" Hij mompelde wat terug en draaide het kraantje wat dichter. Was het maar zo, dat hij een fikse brand moest overweldigen. Dan had hij tenminste iets waartegen hy kon vech ten. Vanmorgen was hij bij Van Zetten de sproeimachine terug gaan halen, die uit geleend was. Daar had hy zo eens langs zijn neus weg gevraagd of Van Zetten geen huisje voor hem wist te staan, zo dat hij kon trouwen, waarop de boer hem lachend gevraagd had, hoe lang hij eigenlijk wel verkering had. Het had Gert meer geraakt dan de bedoeling was geweest. Hij had zijn lippen op elkaar geperst om de vent niet naar de maan te wensen. Onderweg had hij zich lopen opwinden. Dat was nou de tweede keer, dat ze hem een klap veur de moei gaven. Hoe veel keren zouden er nog volgen? Als het aan hem lag, vertikte hij het nog langer om ergens te vragen. Maar wan neer hij aan Neeltje dacht, klemde hii de kiezen tegen elkaar, dat ze knoersten Het moest. Hij mocht zich niet laten kennen om hddr Hoe meer hy het hoofd zou stoten, hoe groter straks het geluk zou zyn als ze voor altyd samen zouden wezen. En met die gedachte in zyn hoofd zocht Gert de komende dagen verder. Als hy met iemand in aanraking kwam. van wie hy dacht, dat hy hem misschien kon helpen, schoot hij een pyi af. Maar het had geen resultaat. Ook niet. wanneer hy vroef om een kamer op een boerderij. O heden nee, de één had al ellende genoeg meegemaakt door samen woning in de evacuatietijd en by de an der ging het onmogeiyk. omdat hij dan door hün kamer naar de keuken moest. Ach, ze zouden Gert van Dam wel willen helpen, maar het ging nu eenmaal niet. Hij zou het zelf wel begrypen, waor. Nee, Gert begreep het niet en hij wilde het niet begrijpen ook. Allemaal uit vluchten, allemaal praatjes voor de vaak. Hij werd stiller en er kwam een ver beten trek om zijn mond, die Neeltje. hoe zij haar best er ook voor deed, niet weg kon krijgen. Het enige, wat ze er mee bereikte, was, dat hij zijn stug ge sloten mond opende om de boeren uit te maken voor spijkerharde krengen, die iemand anders geen streepje geluk gun den. Als ze het zelf maar goed hadden. Als ze zelf maar geld als water konden verdienen met hun fruit. Maar o wee, als je terloops op een voorkamertje wees. dat nooit gebruikt werd dan alleen om de pronkstukken in te bergen en het kammenet een plaats te geven, waar de centen in weg gestopt werden. O, ze waren poeslief voor je als je jezelf voor een niet te hoog loon natuurlijk kwam aanbieden om met de pluk te hel pen. Maar kom niet vragen om een beetje woonruimte onder hun grote, rieten da ken. Nee, Gartje, dat gaat echt niet. maar probeer het eens bij die ot die. daar zyn juist mensen weggegaan, die weer naar hun eigen dorp teruggekeerd zijn. O, was hij daar al geweest. Nou, maar als ze wat voor hem wisten, dan zouden ze het direct bij hem laten zeg gen. Nee, nee, geen dank, we waren op de wereld om mekaar te helpen, waor. Ze konden barsten, allemaal. En toch had hij ze zo verduld hard nodig. HOOFDSTUK XV Nu zat opeens de mijt in de aardbeien. Verleden jaar hadden ze juist voor het eerst een flink perceel planten uitgepoot met het vooruitzicht op een aardige oogst, als alles goed zou gaan en nu bleek, dat in de hartblaadjes deze kleine diertjes zaten. Enkele dagen geleden had Van Zoelen het ontdekt en er Gert en zyn vader bij geroepen. Hier en daar vertoonden de blaadjes al bruinige strepen en het zou niet lang meer duren of de planten zou den zoveel van hun sap verloren hebben, dat ze er by zouden gaan staan als ver lepte dovenetels. Wat moest er tegen gedaan worden? Van Dam krabde eens onder de pet en zei. dat het toch hevig zund' was. maar daar schoot Van Zoelen niets mee op Hy zou maar eens naar de Rijkstuin- bouwconsulent fietsen om daar raad te vragen. En dat deed hy. dezelfde dag nog Nu zat Gert hele dagen op de knieën de jonge planten uit te steken. De mees ten waren nog niet aangetast, maar alles wat hij er uit haalde, zou gegast worden Van Zoelen had een adres opgekregen, waar hij dit kan laten doen. Wellicht zou de oogst volgend jaar dan beter uitvallen De zon brandde Gert op zijn rug en nek, maar hy merkte er niet veel van Eerst had hij al zyn aandacht nodig bij het selecteren, doch toen hij het al een paar dagen deed, gingen zyn ge dachten weer aan het zwerven. En waar zou hij anders aan denken, dan aan het probleem, waar hij elke dag weer mid denin zat. Een huisje of woonruimte Telkens wanneer men hier of daar een adres opgaf, sprong er een klein vonkje hoop in zijn hart. maar iedere keer als hy er geweest was. zat de moed hem weer diep in de neuzen van zyn schoe nen. Was hij nu werkelyk zo afhankeiyk van de mensen? Zou hy nu zelf met zyn eigen handen zyn geluk niet kunnen bou wen O, waarom had hy nu maar enkele honderden guldens n,n niet enkele dui zenden? Dan zou hij klaar wezen Dan kon hy met een renteloos voorschot van het Rijk een bescheiden huisje laten bou wen Maar dat ellendige geld! Opeens bloeide er echter een nieuw gezichtspunt voor hem open. Dat hy daar niet eerder aan gedacht had. Zou 't niet mogeiyk zijn om van het geld. dat hij had. een heel eenvoudig houten huisje te laten maken? Het hoefde niet groot te zijn. Een kamer, een slaapkamertje en een keukentje. Meer niet. Nou ja, een plee. maar die hoefde niet binnen te zijn. Die zou wel tegen de achterkant aan te plakken zijn. En als ze het huisje dan in de hof bij hem thuis konden laten zetten, hadden ze water bij de hand uit de pomp achter het huis Elektrisch licht was ook niet nodig. Hier of daar zou nog wel een aardige petroleumlamp te koop wezen En de onderkant van het huisje zou mooi van steen te maken wezen. Stenen warer immers vrij. En dan moest het hout netjes gecarboleumd worden Of geschilderd Ja, geschilderd. Mooi groen m^t rood-witte luikjes voor de ramen. Op het dak moesten vellen asfaltpapier komen, dat was het goed koopste en het hield evengoed de regen tegen als ander spul. En dan* verduld, wat een leuk huisje zou dat worden. Hij kreeg het er gewoon warm van. Of deed de zon dat Ook best mogelijk Hij veegde met zijn zakdoek het zweet van zijn hoofd en hals weg Vanavond moest hij er beslist eens met Nee.tje over pra ten. (Wordt vervolgd) De heer S. Laansma is in zijn boek „Uit de historie van Renswoude", smaak vol uitgegeven door de firma Van Har- develd te Veenendaal, gelukkig anders te werk gegaan. Hij heeft naast de ge drukte bronnen bovenal de ongedrukte, de oude archiefstukken, bestudeerd en zyn vondsten gemonteerd tot een vlot verhaald geheel. Alzijdig als zijn belangstelling is, be handelt hy niet alleen de kerkgeschiede nis, maar ook die van het kasteel, Em- mikhuizen, het onderwijs, de verdediging, de gemeente vóór en na 1813, de be staansmogelijkheden en de ruimtelijke ordening, de ontspanning en het ver enigingsleven. In het eerste hoofdstuk over de oor sprong van Renswoude valt vooral de geschiedenis van de vele boerenhoeven op, met soms mooie foto's geïllustreerd. Vooral dat deel heeft hij met grote toe- wyding en liefde geschreven, het beste stuk van zijn boek. In zyn conclusies geeft hy biyk van de nodige voorzichtigheid, een onmisbare conditie voor een historicus, een eigen schap die hem siert. In geschiedenis werken worden gauw fouten gemaakt door haastige conclusies en slordig lezen. Ik denk bijvoorbeeld aan de slipper die prof. Bijhouwer maakte in zijn Het Landschap van Bennekom in het overi gens rijke herdenkingsboek „Een Ve- luws dorp", waarin hij schreef: Al in Frankische tijd moet daar (De Kraats) een of ander soort bewoning aanwezig zijn geweest. Het is dus best mogelijk dat de Steenbergers, Jochemsens enz. hun stamboom nog zouden kunnen te rugvoeren op Karei de Grote en zyn tijdgenoten, zoals volgens oorkonden vaststaat voor een aantal grote hoeven in de buurt van Renswoude! Nu is er geen enkele oorkonde bekend waaruit zou blijken dat er te Renswoude hoeven uit de Karolingische tijd zouden stammen! Laansma stelt hun ontstaan terecht veel later. Hij zet nogal eens een vraagteken of spreekt een vermoeden uit, bewijzen van zorgvuldig wikken en wegen. Zijn werk is degelijk verantwoord en nochtans goed leesbaar door de leven dige verhaaltrant. Renswoude mag zich gelukkig prijzen nu een zo alleraardigst boek te bezitten aan zijn historie gewyd, vooral omdat het vijftig jaar geleden verschenen werk van M. J. L. Baron Taets van Amerongen niet meer te koop is. Ik veroorloof my hier op enige „Schön- heitsfehler" te wijzen en enige tekort komingen te signaleren en aanvullingen te doen. De Grebbe is niet identiek aan de Kromme Eem, een ouder watertje. Op een kaart uit ongeveer 1660 (Rijksarchief Utrecht) staat de Borch- wal oosteiyk van de kerk getekend, het geen Laansma's veronderstelling ver sterkt en die van „Baron Max" weer spreekt. De plaats van de in 1535 gestichte Salvatorkapel op de Emmikhuizerberg is by overlevering wél bekend. Een oude boer, wijlen de heer van Deelen, die lange tyd op Emmikhuizen woonde, wist te vertellen dat de kapel gestaan zou hebben 70 passen ten westen van de voormalige spoorbrug en 70 passen ten zuiden ervan. Hy had dit van een nog oudere boer vernomen. De koepelkerk Laansma verhaalt terecht niet de mon delinge overlevering uit 1877 van Mr. M. J. L. Baron Taets van Amerongen Doorgaans is het met boeken over locale en regionale geschiedenis zó gesteld, dat de schrijvers ervan enige hand boeken raadplegen, zoals de „Tegenwoordige Staat der Ver- eenigde Nederlanden", de ,JIistorie ofte Beschrijving van 't Utrechtsche Bisdom", W. Moll's „De kerkgeschiedenis van Nederland vóór de Hervorming" om er maar enige te noe men, daar stukken uit overnemen, inclusief de fouten die vooral oudere schrijvers maken, steunend vooral op mede delingen van nóg oudere kroniekschrijvers, die soms weinig betrouwbaar zijn. Van het raadplegen van ongedrukte bronnen is bij be doelde locale schrijvers geen sprake, alleen reeds om fiet feit dat zij het ouwe Latijns-cursieve schrift niet kunnen lezen. Aan het aldus door hen gebreide verhaal voegen zij dan nog enige lijkstaties van dominees of pastoors toe en hun Itons is af. Gisterenavond werd op de Grote Markt in Arnhem de gene rale repetitl# van de Nato-taptoe gehou den. Het geheel bood weer de bekende kleurrijke en feeste lijke aanblik. Interieur Hervormde Kerk te Renswoude. veld, Voorthuizen en Putten. De zand weg van de Arnhemse weg af tot aan de grens van de gemeente Barneveld werd toen beklinkerd. De firma G. Munnicks van Cleeff te Utrecht leverde 1.294.500 klinkers, door de Nederlandse Rijnspoor weg naar Veenendaal vervoerd en ver der gedeeltelijk met vaartuigen naar Renswoude gebracht. De firma R. 1. Hol- tus voerde de bestrating uit tegen 20 tot 60 cent arbeidsloon per man en per dag. Behalve de tol die toen aan de Barne- veldseweg werd ingesteld er waren er nog vier naar de Zuiderzee was er ook een oudere tol aan de Munniken - weg. In 17^9 staat in een erfpachtstuk dat iemand „vrij en exempt sal syn van den Tol staande op de Munnikkeweg De Rode Haan was een herberg, waar verkopingen werden gehouden, erfenis sen geregeld, boedelscheidingen uitge voerd. De kleine schoonheidsfouten en hiaten door mij hierboven genoemd, doen niets af aan mijn waardering voor Laansma's boek over ,,'t liefelijk Renswoude". D. PHILIPS Op de Dahliastraat liep het 3-jarige meisje C. H. pardoes de weg op. op het moment, dat een personenauto, be stuurd door de heer J. W. B. naderde Het was voor de heer B. niet moge lijk het meisje te ontwijken. De kleuter is met ernstige verwondingen in het Julianaziekenhuis opgenomen. KOP-STAART-BOTSING Vrijdagochtend in alle vroegte deed zich een klein ongeval voor op de Rijksweg, waarbij drie auto's bescha digd werden. Om ongeveer 6.10 uur reden drie Duitsers achter elkaar over de Rijksweg in de richting Utrecht Plotseling ging de voorste naar links en kwam in de middenberm terecht Toen hij terugstuitte konden de achter hem rijdende wagens hem en elkaar niet meer ontwijken, zodat alle drie er bij betrokken wagens materiële schade opliepen, die door de chauffeurs onder ling geregeld werd Enkele minuten later gleed een an dere Duitse personenwagen de midden berm in. Deze wagen kon zonder schade te veroorzaken of te krijgen zijn reis vervolgen. Botsing bij de Markt Zaterdagmiddag omstreeks 18.00 uur reden drie auto's over de Hoofdstraat in de richting van de Markt By de Markt gekomen moest de voorste wa gen remmen voor een personenauto, die van de Markt afkwam. De tweede wagen, bestuurd door de heer D. B uit Herne in Duitsland wist tijdig te stoppen, maar de derde, be stuurd door de heer O. van V uit Ede slipte en raakte de Duitse wagen. Hier door reed de Duitse auto door en raak te de eerste wagen, bestuurd door de heer F. M. uit Veenendaal. Alle auto's werden beschadigd. Bij het onderzoek bleek, dat de heer Van V niet kon vertellen hij welke maatschappij zijn auto verzekerd was. Het gevolg hiervan was, dat deze wa gen door de politie in beslag genomen werd. Van V. kreeg een proces verbaal voor zyn onkunde. de grote keuze... de exclusieve modellen... de speciale afdeling... maken het uitzoeken van de bruidsjapon tot een feest vooraf! omtrent de herbouw van de koepelkerk. Aan een gastmaal tijdens een diploma tieke missie bij Karei I van Engeland zou Johan van Reede bericht hebben ontvangen dat de kerk zou zijn ver brand. De gasten zouden toen hun mede werking spontaan verleend hebben om de kerk te herstellen. Johan van Reede was echter eerst in 1647 gezant aan het Engelse hof! Laansma's mening dat er wellicht toch een oudere kerk geweest zou zijn, is niet houdbaar. Want in een resolutie van de Staten van Utrecht, gedateerd 24 april 1638 lees ik „ter welcker plaetse nochtans van oudts geene kercke ge weest, noch althans niet en is, jae dat die (d.w.z. inwoners) van Renswoude altijt tot Scherpenzeel voorsegt selffs hebben te kercke gegaen." De bouwmeester van de kerk Is niet bekend, schryft Laansma. In jaargang 1953 van het Bouwkundig Weekblad schreven P. H. N. Briët en P. H. Cupe rus over de ontwerpen. Zy vermoedden dat het Gijsbert van Vianen was. die later het kasteel ontwierp. In de lyst van door Laansma geraad pleegde werken mis ik node dr. Ozinga's studie „Protestantsche kerken hier te lande gesticht, 15961793. Onderzoek naar hun bouw- en ontwikkelingsgeschie denis (Amsterdam 1929). Dit werk wijdt vele bladzijden aan de Renswouder kerk als kunstwerk. Ozinga wijst als ontwer per van de kerk naar Jacob van Campen of een van diens naaste medewerkers in overleg met hem. Mijns inziens ten on rechte, omdat Van Campen de overgang van het middenvierkant naar het acht kant van de koepeltrommel stellig op ge lukkiger, minder onhandige wijze zou opgelost hebben. De ondanks dit euvel monumentale kerk is merkwaardigerwijs van de straat af niet zichtbaar, maar geheel op zich zelf geplaatst, rondom vry naar de wijze van Italiaanse barokkerken. Kennelijk is de kerk berekend op het effekt van het Huis af gezien en op de fraaie stem mige interieurwerking. Het proces der protestantisering Ondanks de tegenstand van de heer van Scherpenzeel die de ingézetenen van Renswoude tot betaling van een zekere bijdrage wilde verplichten tot onderhoud van de kerk te Scherpenzeel, stonden de Staten aan Renswoude een eigen predi kant toe. (De eerste predikant werd niet door ds. Bossium te Amersfoort be vestigd, maar volgens het Kerckenboeck door ds. Vossium te Amerongen.) In juli 1638 verstrekten de Utrechtse Staten een subsidie van 2500 L voor de bouw van een „huyskercke", die in april 1640 met 4000 L werd verhoogd (L be tekent Libra gulden). Bij de vele boerderynamen die Laans ma noemt zoals Wagensveld, Ubbelscho- ten, Overeem-Ravenhorst, Dashorst, De Vliert, Wingelaar (De Beek) Wolfswin kel, Abbelaar, Lichtenhorst en de Wolfs haar, is sprake van „groot" en „klein" De schrijver vermeldt de betekenis hier van niet. Gewoonlijk meent men dat dit verschijnsel slaat op de oppervlakte. De toevoeging groot echter duidt aan dat zo'n hoeve eens de oude hoofdhof of stamsate was. Van het oude huis uit werd dan een nieuwe hoeve gesticht voor een zoon gewoonlijk, of voor éen pachter of keuter. Uit piëteit werd de tweede hoeve klein genoemd, hoewel ze soms groter was dan de oorspronkeiyke. Nog altijd heerst er onder de boeren bevolking respect voor de vader of groot vader. Enige verklaring van de namen dier boerderyen, van de -laren, -horsten en -schotens ware gewenst geweest. Ik denk aan de interessante naam Spik- horst. Het woord spik of spyk of spek betekent een primitief brugje van slie ten, takkenbossen of plaggen, een twyg- brug of vonder. In de nabyheid van Spikhorst liggen nu nog twee brugjes over een watertje dat naar de Lunterse beek voert. (In Wageningen heet een wegje langs het water Het Spijk.) Bij de bespreking van Groot Wolfs winkel had ik het mysterieuze volks verhaal van de ronddolende schim, zoe kend naar de schat verwacht. (Volks geloof in de Geldersche Vallei door T. Pluim, Eigen Volk jaargang 1930 en Hans Hoffmann, Ze vonden geen rust in Panorama 20 januari 1962.) Plattegrond van de kerk te Renswoude. Opmeting J. P. A. Antonietti. Wegen De Barneveldse weg werd in 1860 verhard als onderdeel van een weg naar de oever van de Zuiderzee via Barne- Brandlucht geroken Vrijdagmiddag om ongeveer 1 uur werd de politie gewaarschuwd, dat er in een perceel aan de Buurtlaan Oost een sterke brandlucht hing. De bewo ners waren niet thuis. De politie, die het geval in ogen schouw ging nemen verschafte zich toegang In de keuken bleek een pan met vlees op te staan, waarvan de in houd geheel verbrand was. Verdere schade was gelukkig nog niet aange richt Brommer viel De heer W V. uit Veenendaal reed met zyn brommer over de Hoofdstraat, vlak bij een voetgangersoversteekplaats, toen de heer E E. A. C uit Nunspeet vanaf de parkeerstrook de weg op draaide V remde en kwam daarbij ten val. maar wist de personenauto *e ont wijken. De brommer liep schade op die geregeld is. Houthakkersdag Zaterdag 25 juni wordt 's middags om 3 uur in het K.E plantsoen een specta culaire houthakkerswedstryd gehouden. Deelnemers kunnen zich aanmelden aan het VVV-kantoor tot drie uui vóór de aanvang van de wedstryd. De VVV zorgt voor hout en bijlen. Aardige prysjes be- Deelnemers moeten de leeftyd van 18 jaar bereikt hebben. EXCURSIE Woensdag 29 juni wordt vanaf het VV V-kantoor op het Fred. v. d. Paltshof een middagfietstocht gemaakt door Ach terberg met een ezoek aan „De Hel" onder leiding van Adriaan P. de Kleuver. Vertrek 14.00 uur precies. Deelname 0,50 p.p. Een byzondere tocht, die gaat door de' oude stegen van de historische buurt schap Achterberg. Deze wegen bewaren veel geheimen en daarover gaat onze excursieleider u volledig inlichten. Stuy- venes was een écht kasteel en wat daar nog van over is gaan wy bekyken. Wij fietsen midden door de polder en komen dan in het oude meentgebied. Hier waren de Stads- en Dykersmeenten en lagen de oude turf velden. Dit wijde groene land met de hoge lucht erboven straalt grote rust uit. En dan tot besluit een kykje in het plassengebied van „De Hel". Dit is een staatsnatuurreservaat met zeer byzondere plantengroei en vooral ook een buitengewoon -yk vogelleven. Wie een kyker heeft kan daar plezier aan beleven. Het is wel dringend aan te bevelen een paar goede laarzen achter op uw fiets te pakken. Dit zult u zeker nodig hebben. Onze excursieleider is hier opzichter over en zal u veilig door de moerassen en plassen voeren. Een gewel dige belevenis voor iedere échte natuur- vriepd. Voor de voetballiefhebbers Zaterdag 2 juli 's middags om 2 uur speelt het eerste elftal van „Candia 66" een vriendschappeiyke wedstrijd tegen het sterke „Velox" op het gemeentelijk sportpark Candia. Om 4 uur speelt het eerste elftal van de zondagafdeling van „Candia 66" een wedstryd tegen een andere „Velox"- combinatie. Het ligt in de bedoeling rond deze wedstrijden, die bedoeld zyn als een pre sentatie van de nieuwe vereniging „Can dia 66" aan de Rhenense bevolking, enige feestelijkheden te organiseren. J.V. en M.V. in Renswoude maakten uitstapje Door de JV en MV in Renswoude werd op woensdag 15 juni een uitstapje gemaakt, dat voerde naar Noord-Bra bant. Reeds toen de jongelui in de bus stapten deed het zonnetje zyn best en dat is zo de gehele dag gebleven. De tocht voerde eerst naar Den Bosch waar een kopje koffie genuttigd werd. Via Boxmeer voerde de reis naar het Oorlogsmuseum in Overloon. In het begin van de middag vertrok het gehele gezelschap weer uit Over loon, in de richting Arnhem Vanuit deze plaats werd een boottocht ge maakt naar de Westerbouwing. waar van een diner genoten werd. Op de terugreis, die over Rhenen voerde werd in De Grebbeberg aldaar nog een verfrissing genoten, waarna de jonge lieden om klokke 11 weer in Renswou de arriveerden. Vermoeid maar vol daan. Examenuitslagen Nijverheidsavondschool Wageningen 3-jarige cursus A (in semi-parttime verband) (vaktekenen, vaktheorie en algemeen vormend onderwijs): Machine- bankwerken, vuur- en plaatwerken: Lienden: J. F. van Vliet; Rhenen: A. Roelofsen. Elektrotechniek: Eek en Wiel: B. Riemsdijk. Sanitairtechniek: Ede: A. B Veenendaal- Veenendaal: J. van Wijk. Timmeren: Veenendaal: Th. Eimers. Schilderen: Veenendaal: A. v. d. Pol, B. van Veldhuizen. Broodbanket bakken: Achterberg: J. van Amerongen. schikbaar gesteld door de R.M.C. 2-jarige vervolgcursus B (in semi- parttime verband) (praktijk, vakteke nen, vaktheorie en algemeen vormend onderwijs): Machinebankwerken, vuur- en plaatwerken: Ede: A. M. Möller. Elektrotechniek: Ede: H. van Harten, H B. J. Veenendaal; Veenendaal: W. Diepeveen, J. Gaasbeek Sanitairtech niek: Veenendaal: J. Bezemer, L. J. Hil- lebrand, A. Scholten; Ede. J. Dekker; Rhenen: A. Buitenhuis. Timmeren: Rhe nen: W. Brouwers, A. G. Lammers, J. van Neerbos; Lienden; J. F. H. de Haas. Meubelmaken: Ede: H. Agelink, J. L. Fluit; Veenendaal: H. J. Anbeek, J. B. v. d. Brink; Achterberg: R. van der Voort. Broodbanketbakken: Veenendaal: B. va:t Kooten; Rhenen W. H. Kouse band: Lienden: A. J. van Voorthuizen t apen ginnegappen tegen het publiek. „Je moet ze zien die volwassen men sen die proberen om de apen te laten rondspringen. Sommigen staan te gillen en boe te roepen, anderen trappen en slaan tegen de tralies. En dan zijn er ook nog mensen die als bezetenen langs de kooi heen en weer rennen en staan te dansen en t? springen. Meestal zijn het de vaders die hun kinderen willen vermaken. Het leukste is dat de apen in het be gin helemaal niet reageren. Vol verba zing zitten ze stilletjes in de kooi te kijken. Pas wanneer men tegen de tra lies gaat trappen en slaan komen de apen in aktie. Meestal is het resultaat dat de kleinste kinderen beginnen te krijsen en te huilen, omdat de apen dan net zo gek doen als hun vader, waarom ze zo hadden gelachen." De minder prettige kant van de me daille is de reactie van de volwassenen, wanneer ze merken dat Mieke heeft gezien hoe gek ze wel deden. ,Aan de één kan je zien dat hij zich geneert, maar er zijn ook mensen die schampere opmerkingen over mij maken. Ik vind het echter niet erg" zegt ze, „want ik heb me voordat de opmerkingen ko men al enorm geamuseerd." Als apen De mooiste plek in het Burgers' Dieren park in Arnhem om volwassen mensen gek te zien doen is de Theekiosk. Van uit deze kiosk verkoopt de 16-j;'rige Mieke van Korlaar in de vrije week einden en in de vakanties kilo's snoep en fruit En tussen de bedrijven door kijkt ze dan naar het hok waar Grivet- A Leveringen uitsluitend op medisch advies A Deskundige en blijvende service a. Desgewenst aan huis te ontbieden A Leverancier alle zieken- fondsen PRINS BERNHARDLAAN 4 (ZWAAIPLEIN) VEENENDAAL Hoofdstraat 89 - Veenendaal j fO LO MtTln». Doorsnede van de kerk te Renswoude. Opmeting J. P. A. Antonietti. Wat ik heel erg mis in Laansma's boek is een beschouwing over het proces der protestantisering. Philips van Hamal was de laatste heer van Renswoude die katholiek was. Zijn opvolger Johan van Reede was reformatorisch. Als hoofd van de heerlijkheid bewerkte hij de over gang van zyn onderhorigen tot de Re formatie. Daarbij kwam nog dat de laat ste pastoor van Scherpenzeel waartoe Renswoude kerkelijk behoorde zijn son- tane verruild had voor de domineestoog. Hij heette Henricus Mom wiens over gang de Renswoudse katholieken dwong naar een priester op kasteel Stoutenberg te gaan en later zich te voegen bij de statie Barneveld. In feite waren zij ver stoken van directe zielzorg waarvoor het katholicisme te Renswoude allengs stierf. Bleef de ambachtsheer katholiek, dan bleef zijn gebied dat ook. Boerderijen

De Vallei | 1966 | | pagina 10