Owd ^uinbouwkoekje E L CHEVROLET 0 P KRUISWOORDPUZZEL R 77 ARAM ARAM OPREIS Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 24 juni 1966 12 V.A.B. De Gouden Cobra Verschijnt als bijlage van het streekblad ..DE VALLEI" onder redactie van Tante Jos ONZE JARIGEN 25 juni Arend Aberson 28 Willy Nellestijn 30 Harry Muller 30 Gerard van de Scheur. Eist 1 juli Corrie van Eden 1 Jan van Offeren Alle jarigen heel hartelijk gefelici teerd en een onvergetelijke dag toege wenst ZILVERPAPIER EN CAPSULES Van de week hebben wij bezoek ge had van: Arie van Santen, Jans Drost. Ton vab Spanje, Rijk en Mieke Vonk Tezamen hebben zij heel veel zilver papier en capsules bijeen vergaard voor de blinden te Arnhem. Vandaag heeft onze chauffeur de hele voorraad mee genomen naar Arnhem om jullie blinde leeftijd genootjes daarmee heel blij te maken. Zo'n instituut kan het geld dat zil verpapier en capsules opbrengt heel goed gebruiken. Na enige tijd duchtig doorsparen kunnen zij apparaten kopen, die voorheen eigenlijk niet te b°talen waren. En dat alles dank zij jullie trouwe hulp. Namens de blinden dank ik de spaar ders van deze week heel hartelijk voor al het zilverpapier en capsules dat wij deze week mochten ontvangen. Dag allemaal! Tante Jos Figuur a Maak je eigen krant Verleden week vertelden we je hoe gemakkelijk het is om je eigen krant op een hektograaf te maken. Maar wat ga je in je clubkrant drukken? In het kort, alles! Alles wat jezelf en je vrienden in teresseert. Hier zijn een paar ideeën: Allereerst moet de krant een naam op de voorpagina hebben. Gebruik je ver beeldingskracht en bedenk iets werkelijk origineels. Op de voorpagina moet nieuws staan precies zoals in een echte krant. Als je op 'n interessante vakantie bent geweest, vertel er je vriendjes dan over. Op bladzijde 2 is ruimte voor kleine nieuwsberichten. Je kunt ook goed film- nieuws publiceren of iets over grammo foonplaten, of geef b.v. een verslag van je schoolvoetbalwedstrijd. Interessante berichten voor pagina 3 zouden door je vrienden geleverd kunnen worden. Ze zouden b.v. „brieven aan de redacteur" kunnen schrijven of over amusante of boeiende belevenissen. He laas is het technisch onmogelijk voor je om foto's in je krant te publiceren, maar je kunt makkelijk tekeningen afdrukken. Maak eerst met je potlood een schets, ga daarna met een pen met drukinkt over de lijnen van je schets. Als je zelf kunt tekenen, dan kun je altijd een teke ning of een foto natekenen. Als je een tekening of foto op je eigen papier over getrokken hebt, ga er dan nog een keer met je pen met drukinkt over heen Je krant moet handig van formaat zijn. Neem een kwarto vel papier, vouw dit doormidden, en je hebt een kleine krant Correspondentie te richten aan r Tante Jos per adres: Parallelweg 10 - Veenendaal van vier pagina's. Je kunt je hektograaf in een blik maken dat iets groter is dan een kwarto vel, dan kun je twee pagi na's tegelijk drukken. Veel geluk en veel plezier, mijnheer de redacteur. Figuur b Tommy en de reigerboom Bij het meer dichtbij het bos vond Tommy een boom die geheel en al kaal en dood was. „Dat is wat we een rei gerboom noemen", legde Tommy's vader uit. Reigers zijn waadvogels die onge veer zo groot als ooievaars zijn. Ze leven Figuur c tioeveel A's kun je op het plaatje vin den? tu-u C 'SI IPinj Sbb.ia ap uba pjooaviutt in kolonies en ze bouwen hun nest in een hoge boom, maar de boom wordt meest al gedood door de uitwerpselen van de vogels. Reigers leven van kleine visjes, kikvorsen en schaaldieren, die ze in het ondiepe water van de meren, in de moe rassen en langs de zeekant vinden. Reigers hebben een kuif op hun kop en „een baard" aan het onderste gedeel te van hun hals. Ze verschillen van de ooievaars, doordat ze, als ze vliegen, een s-vormige hals hebben, zodat het lijkt alsof hun kop tussen de vleugels rust. Wie het volgend voorjaar en zomer van een bloemenweelde in zijn tuin(tje) wenst te genieten, moet nu bij de leverancier diverse tweejarige bloemzaden bestellen. Men is dan ver zekerd de benodigde zaden vroegtij dig bij de hand te hebben. U ziet: tuinieren is, evenals regeren, steeds maar vooruitzien. Wie bij het tuinieren niet ver voor uit wil vooruit zien mist de boot, heeft niet de beschikking over het materiaal om diverse voorjaars- en zomerbloeisters tijdig uit te kunnen planten. Daarbij geeft het zelfkweken der planten grote voldoening. Volgende maand (juli) moeten o.a. de dubbele madeliefjes (Bellis peren nis pleha) in de volle grond worden uitgezaaid. Eveneens worden in de loop van de volgende maand de violen en muurbloemen (cheiranthus cheiri), alsmede de Duizendschonen (Dian- thus barbatus), Nachtviool (Naspe- rls), Vergeet-mij-niet (Myosotis), ijslandpapaver, Silent, etc. uitgezaaid. Denk er vooral om, dat u het zaad van Vergeet-mij-niet en Violen op koele vruchthoudende grond in de schaduw uitzaait. Er heeft nogal eens mislukking plaats doordat men violen en Vergeet-mij-niet maar „luk-raak" uitzaait. Deze moeten absoluut in de schaduw uitkiemen zaait men op een plek waar de zon het gezaaide kan beschijnen dan kan men bij voorbaat alles wel als verlies boeken. Er komt dan niets maar dan ook niets van terecht. Weg geld weg liefhebberij! Ik zal volgende maand hierop wel tijdig terug komen en precies vertel len hoe of men te werk moet gaan om met succes zelf voorjaarsbloei- sters te kweken. Bestel nu alvast de zaden. Wanneer de bol-Irissen zijn afge storven (het loof verwelkt) dan de bollen rooien en deze in een schuurtje of dergelijke te drogen leggen. De bollen moeten op een luchtige plaats drogen en vooral niet in de zon. Neem deze raad ter harte! Zijn de bollen £oed droog dan deze op een koele plaats bewaren tot oktober om ze dan opnieuw te plaatsen. Zijn de Pioenrozen uitgebloeid, be ga dan alstublieft niet de grote fout om (wat vaak gebeurt) het loof af te snijden. Laat het loof rustig af sterven (bruin worden), dan pas en niet eerder mag het loof verwijderd worden. Al de uitgebloeide bloemen moeten subiet worden verwijderd. Zij mogen geen zaad vormen, om reden de bloei dan ophoudt en het geheel geeft dan te vroegtijdig een slordig aanzien. Zaadvorming put de planten uit. Dit geldt ook voor de rozen. Deze moeten eveneens, wanneer de bloemblaadjes afvallen, worden weggenomen. Zaad vorming mag niet plaats vinden. Met ae Botanische rozen is het na tuurlijk anders gesteld, daar deze hoofdzakelijk om de mooi gekleurde bottels worden aangeplant. Hiervan mag men de uitgebloeide bloemen niet wegnemen, immers blij ven dan die mooie gekleurde bottels achterwege. Over een paar weken het geheel niet wist. Op een kwekerij bloemisterij ziet men allerlei bloeiend goed, dat nog onbekend voor u is. Door zo'n bezoek komt men tevens tot het besef, dat het niet nodig is steeds precies hetzelfde tuin(tje) te planten wat men bij de buren of ken nissen ziet. Daarbij is een bezoek aan een kwekerij steeds zeer leex-zaam. Hebben de Begonia'*, last van „het wit" of meeldauw, dan op eei- warme zonnige dag bestuiven met „bloem van zwavel" of spuiten met een han delsmerk dat uw bloemist u wel kan leveren. Salanum Capsicastrum ofte wel het „Oranje-appeltje" moet men tijdens haar bloei niet bespx-oeien, om reden dit de vruchtzetting schaadt. En het is ons juist om de vruchtjes (oranjeappeltjes) te doen. gaat de bloei van de rozen sterk achteruit. De planten moeten voor haar tweede bloei eerst wat op kracht komen. Geef de rozen dus nu een extra bemesting met Asef-korrels. De Riddersporen staan nog fraai te bloeien, doch wanneer binnenkort de bloei afgelopen raakt? Snij de plant dan op 20 a 30 cm boven de grond af. Gevolg? Zij loopt opnieuw weei uit en geeft voor de tweede maal nog bloemen. Om de bloei bij de Lupinen te verlengen moet men veel snijden, dit geeft de jonge knoppen toevoer van kracht en zal de bloti ten goede komen. Bij de Teunisbloem kan de bloei verlengd worden door geregeld de zaadlobben vanaf de voet weg te nemen. Bezoek een kwekerij Ik zou de echte liefhebber(ster) sterk willen aanraden om in de va kantie eens een kwekerij binnen te stappen. U kunt daar veel kennis op doen! Men zal u daar gaarne rond leiden en alle gewenste inlichtingen verstrekken. Zelf kunt u er kennis van nemen wat er verkrijgbaar is en ontdekt dikwijls heesters, vaste planten, rozen en co? iferen in allerlei vormen, soorten en vaiiëteiten, waar van men het bestaan nauwelijks of in Planten, die door de droge kamer- warmte te lijden hebben, moeten zo veel mogelijk buiten worden gezet. Graaf deze in tot en met de potrand. Bij gemis van ee*. tuin kan men de planten in kistjes of bakken, gevuld met vochtige turfmolm, zetten. Geef hen in ieder geval zoveel mogelijk fiisse lucht. Bladcactussen fleuren er van op als men deze in de halfscha duw buiten plaatst en hen daar gere geld besproeit. In vele tuinen ziet men enige hulst struiken of -boompjes. Er zijn van die hulstboompjes die min of meer ais pyramideboompjes worden gekweekt. Deze boompjes moeten hun vorm be houden en moeten m juli gesnoeid worden (gefatsoeneerd). De uitste kende takjes moeten met een snoei- schaar worden ingekort. Doe dit werkje niet met een heggeschaar, want dan ontstaaii er veel halve bladeren en dat is een lelijk gezicht. Dit wil ik nog vertellen over de hulstsoorten: Er zijn hulstsoorten die alleen maar mannelijke bloemen ge ven en dus nimmer bessen geven, doch er zijn ook soorten met alleen vrouwelijke bloemen. Die kunnen wel elk jaar volop bessen geven als deze maar door het stuifmeel van de man nelijke bloemen bestoven kunnen wor den. Een soort Hulst waarop zowel mannelijke als vrouwelijke bloemen voorkomen, is de Ilex aquifolium va riëteit pyramidales en deze geeft elk jaar fraaie bessen. E. J. GRIJSEN, Rhenen Antwoord aan vragenstelster Mevr. H. B.-S. te V. De bij ons in gekomen vraag kan ik als volgt be antwoorden: U heeft in het voorjaar de Beloperone ingesnoeid en de top pen gestekt. Ze hebben echter al hun blad verloren en er is een houtig stengeltje over. Uw viaag komt hier- op neer: „Is dat stekken in nuis wel mogelijk?" Ik kan u daar het volgende op ant- woorden: De bladexloze stekken moet u maar opruimen, dat wordt niets meer, doch u kunt opnieuw stek nemen van toppen of zijscheuten, ter lengte van 6 a 10 cm (vanwege hun houtigheid niet langer). Steekt deze stekken in gezeefde bladaarde ver mengd met scherp zand en doet een plastic hoes over stekken en pot, na dat u eerst het geval gegoten hebt. Zet het geheel in het volle licht, maar niet in de zon en laat het zo 3 weken staan. Dan controleren en u bemerkt dan wel of ze het doen. Bent u er dan nog niet zeker van, dan opnieuw gie- ten en de hoes °r nog een dag of j) tien omheen houden. Daarna lang zaam aan de overgang naar de ka merlucht laten wennen. Het is mij bekend dat het stekken van Belope- x-one onder plastic (in de kamer) betere resultaten geef dan onder glas. Wat Palmen betreft: Palmen ver langen naar hoge potten, waarin ze diep geplant worden. Een potscherf, met de bolle kant omhoog, op het potgat leggen. Palmeii houden van voedzame, maar niet al te zware grond. Twee delen bladaarde, twee delen oude koemest en één deel gras- zodengrond of kleigrond met wat scherp zand (rivierzand). Succes zij u en uw kermissen met deze toege wenst. Dank voor uw waarderend schrij ven .Dat geeft de burger moed! E. J. GRIJSEN, Rhenen CARBOYIT tegen maag- en darmstoornissen. MUGOLIN (reukloos) ter voorkoming van hiuggebeten. Nummer 4 Pietertje Pieter op schedel- jacht. B 16-éb OPLOSSING KRUISWOORDPUZZEL R 76. Horizontaal: 1. katrien; 6. prutsen; 11. eli; 12. rei; 13. ra; 15. glas; 16. oker, 17. au; 18. bas; 20. en; 21. er; 22. alt; 23. tt; 25. de; 27. ol; 28. dr.; 29. ulaan; 32. ski; 34. idaho; 36. wip; 37. uk; 39. er; 40. kan; 41. atlas; 42. neo; 45. om; 46. tm; 48. lek; 51. eland; 53. esp; 55. grouw; 57. ss; 58. 11; 59. ai; 61. on; 62. ede; o4. ka; 65. rd; 67. tas; 69. 11; 70. loki; 72. reep; 73. st; 75. een; 76. une; 78. gobelin; 79. wending. Verticaal: 1. karbouw; 2. tij; 3. iele; 4. eland; 5. nis; 6. pro; 7. rekel; 8. uier; 9. se; 10. neutron; 14. aa; 17. al; 19. stap; 22. arak; 24. ta; 26. es; 27. oi; 28. dd; 30. li; 31. nu; 33. kales; 34. ir; 35. ha; 38. kam; 39. est; 42. netelig; 43. el; 44 case; 45. od; 47. mg; 48. lont; 49. eu; 50. kwistig; 52. ns; 53. el; 54. pa; 56. ro; 58. lakei; 60. irene; 63. dl; 64. koel; 66. deen; 68. as; 71. inn; 72. ruw; 7è. ob; 77. ei. KIRPESTEIN VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE <Oo<Ü- Horizontaal: 1. zangstuk 4. graafwerktuig 7. steenmassa 10. soort aap 14. vogelproduct 15. vex-binding 16. baardje 18. lidwoord lr dit is (afk.) 20. bevel 22. pers. vnw. 24. ik (Lat.) 26. stemt overeen 30. stuk stof 32. oude Duitse munt 33. scheepszijde 34. onder het nodige voorbehoud 35. verlaagde toon 36. Engelse ontkenning 37. Duits pers. vnw. 38. indien 40. onderofficier (afk.) 42. rivier in Italië 44. werelddeel 45. vrucht 46. deel v. d. dag 47. Engels voorzetsel 48. meisjesnaam 50. familielid 51. zangnoot 52. en andere (afk.) 54. landbouwwerktuig 56. water in Friesland 57. gewicht (afk.) 58. nauw 59. overblijfsel 62. beletsel 64. getU 66. sluis 67. zangnoot 68. bouwkundig ingenieur (afk.) 69. jong dier 72. kledingstuk 74. de dato (afk.) 76. eerzucht 80. zonder spraak 81. boom 82. overblijfsel Verticaal: 2. godsdienst (afk.) 3. oosterse titel 4. de oudere 5. vuurwapen 6. reeds 7. tentoonstellingsgeb. in Amsterdam 8. kindergroet 9. hennepbraak 11. herkouwer 11. herkauwer 13. smalle strook 15. Chinese maat 17. afstandsmaat 19. onverstandig 20. de oudere 21. als onder 23. dunne 25. dreigend brommen 26. deel v.e. fototoestel 27. duur van eb en vloed 28. vreemde munt 29. muziekinstrument 31. groente 36. eet-of drinkgerei 37. spoedig 38. liefkozing 39. plaats in België 41. familielid 43. Engels telwooi'd 49.' openbaar ambtenaar 53. leeftijd (Eng.) 55. jongensnaam 56. voegwoord 57. spoedig 58. rivier in Duitsland 60. soort schip 61. spil 63. gebruik in kleding 65. welwillende lezer (Lat. afk.) 67. maanstand (afk.) 70. oude vochtmaat 71. afstandsmaat 72. zangnoot 73. ijzerhoudende aarde 75. deel v.d. bijbel (afk.) 7". dierengeluid 78. ter plaatse (afk.) 79. bestaat ,Kyk toch niet zo treurig, beste kerel, als het weer van j.l. zaterdag had aangehouden hoefde er niet eens meer een zwembad gebouwd te worden!" 31. Na een urenlange, eentonige tocht door de zandwoestijn bereiken de Touareggs met hun ge vangenen een stil bergmassief. En hier ziet Aram die nog steeds het beeld voor ogen heeft van de ongelukkige gevangene, die uitgeput in de einde loze zandzee achterbleef, zijn kans schoon. Zonder dat het de Touareggs opvalt zorgt hij er voor steeds verder achter te blijven en zodra de achterste dei kameelruiters in een nauwe bergpas verdwenen is, wendt hij snel zijn rijdier en jaagt terug langs het verse, brede spoor dat de karavaan in het mulle zand achterliet Met een geamuseerd lachje buigt hij zich over een der grote manden die langs de flanken van de kameel hangen en trekt het deksel open. „Kom maai een frisse neus halen" grin nikt hij naar omlaag, „de kust is veilig". En van uit de mand komt de zwarte krullenkop van Klei ne-Kim nieuwsgierig naar buiten kijken. DOVO in de week van 4-8 juli uitgenodigd bij het Trainersexamen B DOVO is door de KNVB uitgenodigd om in de week van 4 tot 8 juli iedere avond een wedstrijd te spelen tegen een nog na der bekend te maken club. Dit in verband met het trainersexamen B (oefenmeester KNVB) welke die week het onderdeel ..coachen" omvat. De verschillende trainers zuller dan DOVO en haar tegenstander moeten coachen, waarvoor zij dan beoordeeld zullen worden. De KNVB vermeldde in dit eervolle verzoek aan DOVO, dat zij het op prijsstellen, dat men met het le elftal zal komen. Het bestuur van DOVO heeft nog geen beslissing genomen, maar het ziet er wel naar uit dat het le elftal van DOVO in de week van 4 tot 8 juli elke avond in het Sportcentrum te Zeist een wedstrijd zal spelen Eventuele berich- (Wordt vervolgd) ten hierover volgen nog. P.V. De Snelpost Uitslag van de wedvlucht op Tergnier. D° duiven werden gelost om 7.45 uur. De eerste aankomende duif: 10-44-27. Snelheid 1713.4 m/m. T. den Hartog 1-11-27, H. Ulrich 2-10, G. Diepenveen 3-12-15-17-21-29, R. v. Doorn 4-6-12, J. van Geerenstein 5-7-26, Adr. v. d. Bosch 8, E. Sukkel 9-13-19-20- 23-24-25; A. Merlijn 14; A. v. Asselt 16; G. de Geit 18, G. Heikamp 28, E. Hei wegen 30, J. v. Amerongen 31, W. H. Roelofs 32. Uitslag van de wedvlucht op St. Vin cent. Afstand 1064 km. Gelost vrijdag 13.30 uur. Eerst aankomende duif zater dag 12.26 uur. E. Sukkel 1( Veenendaal), D. Jansen 2 (Ede). C. Viegen 3 (Eist), E. Sukkel 4 (Veenendaal), M. J. v. Lent 5 (Wage- ningen), C. Donkelaar 6 (Veenendaal). Installatie Recreatieraad provincie Utrecht In de ,J4ota Openluchtrecreatie 1964" spraken gedeputeerde staten van Utrecht de wenselijkheid uit, te komen tot de vorming van een provinciaal advies- en overlegorgaan op het terrein van de openluchtrecreatie. In 1965 besloten provinciale staten de Re creatieraad provincie Utrecht in te stellen Deze raad zal op donderdag 23 juni a.s. om 16.00 uur door de commissaris der Koningin worden geïnstalleerd. Tot de taak van de raad zal behoren het aan gedeputeerde staten advies uitbrengen over alle zaken betreffende de openluchtre creatie in de provincie Utrecht. Voor een goede taakvervulling is daartoe een zo des kundig en gevarieerd mogelijke samenstelling van de raad gerealiseerd In de raad hebben zitting vertegenwoordiger van provinciale staten, ambtelijke diensten van het rijk cn de provincie, gemeenten, regionale organen voor de recreatie, de A.N.W.B., de vakcentrales, en enkele andere verenigingen en stichtingen die zich bewegen op het terrein van de open luchtrecreatie. D- r ad wordt voorgezeten door ir. F. N Sikkes, lid van het college van gedeputeerde staten WAT NU WEER Het is niet leuk als je verpleegster bent in het nieuwe ziekenhuis in Frank lin (Tasmanië, Australië) en je bij het openen van iedere deur een schok krjjgt van statische elektriciteit. De air-conditioning van dit ziekenhuis veroorzaakt een kurkdroge atmosfeer, geladen met elektriciteit, die pijnlijke vonken doet knetteren, iedere keer als de meisjes deurknoppen of raamklinken van metaal vastpakken. Dit komt ook, doordat de verpleegsters nylon unifor men en ondergoed dragen, zo ontdekte de Hydro Electric Commission in Tas manië. Als raad om het euvel op te lossen gaf deze commissie: Draag wol en stel de air-conditioning zo af, dat de lucht vochtiger blijft.

De Vallei | 1966 | | pagina 12