Langs gebaande en ongebaande wegen Wij brengen een bezoek aan de glorie van de Gelderse Vallei „DE HEL" AMERIKAANSE-, ITALIAANSE EN FRANSE MODE IN KATOEN i n RHEINEN vrijdag 24 juni 1966 AMERONGEN Zwembad zondagsmiddags open EDERVEEN Nieuwsblad „DE VALLEI' door ADRIAAN P. DE KLEUVER Ja, beste mensen, 't had veel voeten in aarde om toestem ming te krijgen voor een bezoek aan ons dierbare natuurreservaat De Hel. Eigenlijk kan zo iets niet. Wel met kleine groepen na tuurhistorisch geïnteresseerden en bv. de examenklassen van lycea en kweekscholen. Dan gaat het om de wetenschappelijke studie. Maar een grote groep, zoals ik die op de V.V.V.-excursie op woensdagmiddag 29 juni a.s. verwacht, kan en mag men eigenlijk niet toelaten. Men was dan ook in principe tegen, maar gelukkig waren er omstandigheden die het toch mogelijk maakten. Want het is hier absoluut geen plek om via de V.V.V. de daar door verzamelde vakantiegangers te ontvangen. Je gaat met die mensen toch niet in de modder lopen en door plekken waden waar je over een drijftil moet waaronder je het water nog voelt deinen. Geen nood! U komt er allemaal heelhuids uit. Onze Hel is écht een vriendelijke Hel. Voor één keer dan mag ik er met u heen. Let wel; met ieder die er al zo veel over heeft gehoord en die nimmer in de gelegen heid kon komen er een bezoek te brengen. Deze uitgekookte gelegenheid zal ik dan ook uitermate benutten. U moet zich wel prompt aan mijn aanwijzingen houden. Als opzichter ben ik voor alles verantwoordelijk. U gaat mee voor eigen risico. Wij houden ons alle maal netjes. Er is eens een excursie geweest onder leiding van iemand die het zo nauw niet nam. Gevolg was dat het leek of er een kudde olifanten door de Hel gemarcheerd was. tflfS Nou, toen was de boot aan. Nu moet ik bij iedere excursie aanwezig zijn. En dan is het uitkijken geblazen. gevlucht waren, die later in Veenendaal een flinke Doopsgezinde Gemeente gesticht heb ben. Maar waar in dit onherbergzame veen- land, met zijn veenputten, moerassen en broekbossen, die mensen gezeten hebben kan ik nog maar steeds niet ontdekken. Al in 1620 stond in Veenendaal een Doopsgezin de kerk. Maar de bakermat er van lag hier in de venen. Overal waar je komt stoot je wel op historische plekjes. Goed, vraagt u maar raak, dan komen wij er wel achter. En al fietsende zijn wij zo langzamerhand bij de Hel aangeland. Hoe het met de naam zit hoop ik ter plaatse te behande len. Het gaat mij nu meer om iets over ontstaan en behoud er van te vertellen. VISOTTER LANGS DE WATERKANT Nog maar slechts een paar jaar geleden was de visotter een trouw bezoeker van de Helplas. Helaas is een ontmoetin met dit prachtige dier nu uitgesloten. „verlanden" zijn. De Prediker spreekt er van dat er niets nieuws onder de zon is. En nu wil ik iets vertellen over 'n bezoek a.d. Blauwe Hel die naast de Staats-Hel ligt dat ik daar met dominee A. L. Broer uit Hilversum bracht toen die er zo gevaarlijk bij lag. De gemeente Veenendaal wilde 't liefst ons mooie Hellengebied vol vuilnis storten. Maar ik móést mij wel verzetten. Waarom? Nou, dat is gauw gezegd. Dominee Broer is gedelegeerde van Natuurmonumenten en die zei over de Hel iets dat mij bijzonder aan gegrepen heeft. Hij noemde onze Hel „een stukje van Gods eigen land". En kan en mag nu een gemeente als Veenendaal is, zó maar Gods eigen schepping vernielen. Dat nooit! Zó dacht ik. Wij proberen het in stand te houden. En dat is toch een goed ding. Nadat de jacht er van verwijderd is d> jachtheren vonden dat niet fijn en zullen mij een rotvent ge vonden hebben nadat er dus volkomen rust is gekomen is de vogelstand met spron gen vooruit gegaan Wij hebben weer roer dompen en wouwaapjes, zw sterns en wonder oh wonder dit jaar knofeendjes. Wij hebben de wondere bloemenpracht. Op de plas zilverblanke waterlelies en goudgele gele plompen. Het ziet wit van de scherm- bloemen en tussen de rietkragen al dat fijne en gezellige kleurrijke spul. En dat alles ga ik u nu laten zien. Nu niet er alléén maar over vertellen. U mag het met mij gaan zién. En laat ik nou niet alles verklappen. Dan is de aardigheid er al weer af. BLIKSEM OP ANTENNE. Dinsdagmorgen werd Veenendaal op geschrikt door een harde onweersklap. Even later bleek, dat de bliksem was ingeslagen in het Bloemenmagazijn Vio let aan de Frans Halslaan. De bliksem was op de TV-antenne geslagen, wat tot gevolg had, dat zowel antenne als toestel vernield werden. Ook verder werd in huis nog al wat schade aangericht, o.m. aan de elektrische leidingen. De uitgerukte brandweer behoefde geen dienst te doen, omdat een brand gelukkig uitbleef. FRONTALE BOTSING Maandagmiddag omstreeks 4 uur reed de heer H. met een vrachtauto over de Cuneraweg in de richting Rhenen. Hg ging een andere vrachtauto inhalen, toen uit tegengestelde richting een personen auto naderde bestuurd door de heer H. uit Badhoevedorp. Er volgde een fron tale botsing, waarbg de vrachtauto kan telde en op de rechter zijkant dwars over de rijbaan kwam te liggen. De personen auto werd totaal vernield. De bestuur der van de personenauto werd gewond en op last van dr. Rienstra, die eerste hulp verleende, naar het Julianazieken- huis overgebracht. Het bleek nogal mee te vallen en hy kon later op eigen ge legenheid naar huis terugkeren. De beide voertuigen moesten worden weggesleept. OP STILSTAANDE AUTO GEREDEN Maandagmiddag tegen 4 uur had J. K. uit Rhenen zijn auto rechts van de weg geparkeerd t.o. Pako. Plotseling reed een andere auto tegen de achterzijde van de stilstaande. De latste kwam pl.m. 16 m voorbij de geparkeerde auto tot stil stand. De bestuurder E. M. uit Benne- kom klaagde over pgn in de rug. De ene auto was total loss, de andere zwaar be schadigd. GESLAAGD Voor het toelatingsexamen van het Wagenings lyceum slaagden: Bert ter Burg, Julianastraat 44 en Evert van Walsem, Eikenlaan 103, beiden leer lingen van de Openbare Halschool. Van dezelfde school slaagden voor het toe latingsexamen van de technische school: Hennie van Baaren, Dr. Wallerstraat 3, Kees van Doorn, Acacialaan 14, Jan van Esterik, Nw. Veenendaalseweg 174 en Bert Henzen, Lindenlaan 1. WIELRIJDSTER AANGEREDEN Dinsdagmiddag reed mevrouw L. J. uit Kootwijkerbroek via de Zwarte weg de Herenstraat op. Er naderde de wiel- rijdster J. V. te Rhenen. Mevr. J. ver leende geen voorrang waardoor mej. V. kwam te vallen en een hoofdwonde op liep. De fiets werd totaal vernield. GEEN VOORRANG VERLEEND A. G. v. Z. te Rhenen reed maandag morgen met zyn bromfiets over de Eikenlaan. Op de kruising met de Pru nuslaan verleende hg geen voorrang aan een personenauto bestuurd door J. E. R., eveneens uit Rhenen. Er ontstond lichte schade aan beide voertuigen. NIET OPGELET Dinsdagmorgen tegen 8 uur stond op de Grebbeweg een auto geparkeerd. De bestuurder P. J. N. N. te Rhenen deed het portier open zonder op het achterop komende verkeer te letten. De bromfiet ser Th. J. F. uit Wageningen week uit voor het portier en kwam onder een N.B.M.-bus, die daar geparkeerd stond. F. was licht gewond, verder ontstond materiële schade. BIOSCOOP GESLOTEN Tengevolge van het plotseling overig - den van de exploitant de heer Mac In- tire zal de bioscoop in het Eigen Gebouw te Rhenen het komende weekeinde ge sloten zijn. Pastoor Wielens herdenkt vijfentwintigjarig priesterjubileum Op 20 juli 1941 heeft de Zeereerwaar- de Heer Drs. A. Wielens, pastoor te Rhe nen uit handen van de Aartsbisschop van Utrecht de wyding van het H. Pries terschap ontvangen. Op zondag 3 juli a.s. hoopt men dit feit dankbaar te her denken. Er zal dan om 10.15 uur een plechtige H. Mis worden opgedragen, waarna er in de hal van de kerk gelegenheid is om te feliciteren. Dan wordt er om 17.30 uur een plechtig Lof gecelebreerd. Johannes Antonius Wielens werd op 14 januari 1915 te Haaksbergen gebo ren als vierde uit een gezin van negen kinderen. Hij studeerde aan het Aarts bisschoppelijk Klein-Seminarie, destijds nog in Culemborg. Vervolgens fyloso- fie en theologie aan het groot-seminarie te Rijsenburg. Na de priesterwijding op 20 juli 1941 zette de jubilaris tijdens de oorlogsjaren de dogmatische studies voort aan de r.k. universiteit te Ngmegen. In 1946 deed hg doctoraal examen dogmatische theologie. Van augustus 1946 tot augustus 1948 was hij kapelaan te Renkum en vervol gens 13 jaar kapelaan aan de O.L. Vrouwe parochie te Arnhem. Sinds 23 juni 1961 is hij pastoor aan de St. Cune- raparochie te Rhenen. Goed, zo staat het er dan bij. U doet van zelf goed de hele tocht vanuit Rhenen mee te maken. Tot nu toe was het zo dat ik u vertelde over van alles en nog wat dat u op een door mij gekozen tochtje te zien kunt krijgen. Deze keer gaan wij écht samen er op uit. Dat vind ik nou óók wel eens fijn. En de redactie van De Vallei vond dit nu zó actueel dat er maar eens iets over geschre ven diende te worden. Ik ben al die mensen erg dankbaar. Namen noemen? De natuur beschermingsconsulent voor Utrecht, het be stuur van V.V.V.-Rhencn, de redactie van De Vallei, ziedaar de mensen die ons dit vorstelijke tochtje mogelijk maken. Het V.V.V. programmaboekje 1966 u kunt in Veenendaal een exemplaar afhalen bij Boekhandel Davelaar in de Hoofdstraat en daar staan véél fijne excursies in! dat I programmaboekje begint de beschryVing als volgt: „Een bijzondere tocht, die gaat door de oude stegen van de historische buurschap Achterberg. Dat staat er zo simpel. En het houdt tóch alles in. Bijzonder oude ste- j gen historie. Ik wil niet op het terrein van mijn vriend Philips treden. Die is juist met de historie van het kasteel Ter Horst begon nen. Mij gaat het om het Achterberg van nü. Die oude geschiedenissen zijn machtig inte ressant. En naar aanleiding wat de heer Philips er al over schreef kan ik u wel op een en ander wijzen. Je moet in zulke dingen netjes blijven. Maar goed, wij gaan dus Ach terberg in. Wij gaan iets van de sfeer rond dat oude Stuijvenes proeven en fietsen tot aan de Zuidelijke Meentsteeg Diar gaan wij de venen in. Maar vooraf breng ik u op de plaats waar eens het slot Valkenburg stond en gaan wij iets van het oude Reimer- stein bekijken. De vermaarde Duiventorcn. j Op zo'n middag kun je heel wat verzetten. En dan langs de Stenen Kamer, vroeger een herberg waar in de tijd dat de Cunerabede-( vaarten gehouden werden de hoge heren wijn gepresenteerd werd en op het erf de put was waar dorstige kelen gelest werden, langs deze merkwaardige plek dus gaan wij de richting van de oude venen in. De Rhenensche Ve nen waren dat, ook wel 't Rijnse Veen of Rinse Veen genoemd. Uit héél oude stukken, die te Amsterdam in het archief van de Doopsgezinde Gemeente (algemeen archief) berusten, blijkt dat rond 1600 naar dit Rhe- nense Veen een aantal vervolgde mennisten KIEKENDIEF BOVEN DE HEL Een geducht rover die zo nu en dan tol van de levende have aan de Hel komt vergen. KOEKOEKS JONG, GEVOED DOOR KAREKIET Ach, wat een ontaarde moeder toch, zo'n koekoek. Ze scheept anderen met haar kinderen op. Een rare politiek hoor. Hoe oud de Hel wel is? Toch minstens véle, vele duizenden jaren. deze blaaiendiender wist: ...„Wat was de In de vallei lagen enorme door de wind uitgeblazen geulen, nadat het landijs weg ge trokken was een dikke 20.000 jaar geleden. Ik bedoel hier het gletsjergeweld dat tot de kustgrenzen van Denemarken kwam »»n on der invloed er van in ons land een geweldige toendra ontstond. Er zijn toen in de vallei tussen de achtergebleven stuwwallen diepe geulen uitgeblazen door onvoorstelbare stor men. Al dat landijs was gevormd door sneeuw en hagel en koude regen die de glet sjer maar deden aanwassen. Duizenden jaren lang. Maar zoals gezegd is ons land in die laatste (vierde) ijstijd niet met ijs bedekt ge weest. Wél was het hier extreem koud. Maar ook daaraan kwam een einde. Het ijs smolt en de zeespiegel kwam daardoor hoger. Nu gebeurde er iets wonderbaarlijks rond de ge stuwde heuvels van Emmikhuizen en Vee nendaal waar rond de diepste plekken lagen. Al naar gelang het bodemwater steeg als ge volg van de rijzende zeespiegel geraakten die plekken vol zoet water. Het werden plassen. En er kwamen dezelfde planten groeien als die er nu staan. Maar planten sterven ieder jaar af en dat dode spul zakt naar de bodem. En als dat dan jaren geduurd heeft komt er een moment waarop de oprukkende wortels van het riet in elkaar strengelen en de plas „dicht" schijnt. Schijnt ja! Want oh, dat is allemaal nog zo gevaarlijk. Ik heb de in het veenwater „gelooide" mensen gezien die ze uit zulk veen haalden. Voor een paar duizend jaar geleden is zo iemand door dit soort drijftil" gezakt en in de modder vastgezo gen jammerlijk verdronken. Of dat in de Hel óók nog zou kunnen gebeuren. Wis en drie!! Wie er zonder meer in zou gaan die kan wegzakken in de modder en stik ken. Dat is helaas maar al te zeer waar. Daarom staat ook in de ver gunning „dat zg het bezoek voor eigen risico brengen". Doet iemand iets geks dan bent u van te voren volledig gewaarschuwd. Geen flauwe kul dus alstublieft. Een mensenleven is kost baar Zo kwamen de venen er dan te liggen. De bloemen bloeiden er ongestoord. Bij duizen den stonden er de mooiste orchideeën. Geen mens keek er naar om. Want er kwamen geen mensen. Die woonden aan de Bennekomse en Achtcrbergse kant op de hoge zandgrond waar het water ze niet deerde. Hoogst zelden kwamen ze de vallei door. Ze hebben eens een weg van naast elkaar gelegde boomstam men gevonden ter hoogte van het Fortuin. Daar gaat van de Stichtse zijde nóg een eindje een zandtong de weilanden in. De mensen hebben toch dit „bruine goud" ontdekt. Mogelijk al wel in de 14e eeuw. Een deel van de venen hield de stad Rhenen. Een rijke bron van inkomsten! Maar ook keizer Karei V bezat veel veenland. Dat had hij „geërfd" van de Utrechtse bisschoppen toen die hun macht overdroegen aan hem. Nu woonden hier al een paar eigenaars die zelf gingen vervenen. Maar leest u dat liever in de reeks „Dorp aan de Grift" van mijn vriend D. Philips. Voor mij is het belang rijker dat ze het gehele Hellen-complex uit- geveend hebben. En dat dit leeghalen weer het ontstaan van plassen tot gevolg had. En laten die op hun beurt nu óók weer aan het Adriaan P. de Kleuver MOERASWESPENORCHIS In een paar hoekjes van de Blauwe Hel staan nog volop orchideeën. BRANDWEER CONTROLEERDE PUTJES. De afgelopen weken werd overal In Veenendaal een onderzoek ingesteld naar de toestand van de verschillende brandputjes in deze gemeente. Hiervoor was de brandweer enkele avonden in de week op stap. De heer Hardeveld, in zijn functie van brandmeester, vertelde, dat het nagaan van deze putjes een noodzakelijk kwaad is, dat iedere zomer weerkeert. Ieder jaar blijkt weer, dat een deel der putjes gerepareerd moet worden, om de mogelijkheden snel te kunnen blussen op peil te houden. In geval van nood, mag het niet voorkomen, dat men geen water af kan geven, omdat het putje beschadigd is, onwrikbaar vastgereden. Helaas is het niet te voorkomen, dat de burgerij enige hinder ondervindt in de vorm van roestwater. De brandweer tracht dit tot een minimum terug te brengen, maar slaagt er niet in het geheel weg te werken. „Het is echter voor het welzijn van de gehele ge meenschap", zegt de heer Hardeveld. „en ik zou graag zien. dat iedereen dat zo zag." Z19 Colmar uit Italië heeft ruimschoots ge bruik gemaakt van zandkleurige, katoe nen jersey (voor de shirts) en tur- q ->ise-kleurige katoenen madrasstoffen voor het rokje en de korte pantalon. De madrasdessins zijn ook gebruikt voor het afwerken van de shirts. Het zijn ideale, overal draagbare, zeer lichte prkjes geworden, die bovendien gemak kelijk te wassen zijn. 4 4 4 4 De raad van Amerongen heeft besloten dat het zwembad ook op zondagmiddag open zal zgn. Verschillende zaken betreffende het zwembad kwamen in de raad aan de orde en er werd uitvoerig over gediscussieerd. By de vaststelling van de beheersverordening merkte de heer v. d. Dikkenbeg (SGP) op dat hy gaarne een definitieve uitspraak had over al dan niet zondagssluiting. Hij was van mening dat de overheid dient te handelen naar Gods Woord. Dit houdt in dat het bad zondags gesloten dient te zyn. De houding van b.enw. is in dit verband voor spreker onaanvaardbaar. Deze houding berust niet op Gods Woord maar op de thermometer. De heer Doornenbal. (AR) zou op zich zelf geen bezwaar hebben tegen opening op zondag, ware het niet dat dan personeel moet werken. Hij stelt voor het bad te sluiten. Hierop ontstond een flinke discussie, waar bij het af en toe warm toeging. De heer Blankestijn (partijl.) deelde mede, dat als tot sluiting wordt overgegaan, hij tegen alle verdere stukken m.b.t. het zwembad zal stem men. Als van te voren bekend was geweest dat dit punt zou spelen, zou de bevolking niet aan het bad hebben meegewerkt. De heer v.d. Veer (PvdA) zegt dat zijn fractie niet begrijpt waarom het bad zondag morgen gesloten moet zijn. Een bad behoort open te zijn, vooral op vrije dagen. De vele werkers aan het bad denken hier precies zo over. De heer Buis (PvdA) concludeert dat de heer v. d. Dikkenberg zelf met Gods Woord solt. De heren Hasselaar en Brink man (CH) zien geen ontheiliging als het bad open is. Beiden willen niemand belet ten om op zondag naar het bad te gaan. Waarbij de heer Brinkman stelt dat hij per soonlijk geen voorstander is van opening op zondag. Voor hem hoeft het niet. De heer Tenge (VVD) wees er met klem op dat het hier gaat om een brok gezondheidszorg. Voor velen is zondag de enige dag dat zij kunnen zwemmen. Het voorstel van de heer Door nenbal om op zondag te sluiten wordt ver worpen met 8 stemmen tegen en 2 voor, van de heren Dikkenberg en Doornenbal. Door dit besluit zal het bad zondagmiddag ge opend zijn van 16 uur. De burgemeester deelde nog mede, dat dankzij de geweldige inspanning van de be volking en van de aannemers het mogelijk zal zijn het zwembad op 16 juli a.s. dus bij de aanvang van de bouwvakvakantie voor het publiek open te stellen. Het zal dan nog wel niet helemaal klaar zijn, maar toch te gebruiken. Als de plannen verwezenlijkt kun nen worden, kan de officiële opening de eerste week van augustus tegemoet worden gezien. TOEGANGSPRIJZEN Vervolgens werd breedvoerig gediscus sieerd over de toegangsprijzen. Volgens het voorstel zal een abonnement kosten 15, voor volwassenen en 10,voor beneden 16 jaar. Een gezinsabonnement kost ƒ45, Dagkaarten ƒ1,en 0,75 en een kaart voor 20 zwemlessen 7,50. Voor personen buiten Amerongen was er dan nog de mogè- lijkheid een 10-badenkaart te kopen i 7,50, een maand geldig. Voor dit jaar geldt voor de abonnementen een korting van 1/3 en als de kaarten voor een bepaalde datum worden gekocht nog eens 10% korting. De heer Tenge (VVD) vond in de kwes tie 10 baden-kaarten een discriminatie t.o.v. de Amerongers. Voorts vond hij de tarieven toog en de zwemlessen daarentegen weer goedkoop. Andere leden sloten zich hierbij aan. Tenslotte besloten b. en w. de verorde ning te wijzigen zodat de 10 baden-kaarten ook voor Amerongers gelden, de zwemlessen komen op 10,voor 20 lessen. Bejaarden krijgen toegang voor 0,50. Dit laatste op verzoek van de heer Blankestijn (partijl.) die voor de bejaarden een lans brak, hierin bij gestaan door dhr Hasselaar. Afgesproken werd dat de raad zich op deze materie nog eens zal beraden als dit seizoen om is, waar bij men dus enige ervaring heeft opgedaan. Dagkaarten verliezen hun geldigheid, als men het terrein verlaat. Men moet dan een nieuwe kaart kopen. Wel zal het bad tussen de middag geopend blijven. BESCHERMD DORPSGEZICHT Door de Minister werd een groot deel van de dorpskern, alsmede een stuk van het lan delijk gebied (waar zich tabakschuren be vinden) tot beschermd Dorpsgezicht aange wezen. oor de gemeente en particulieren is dit een grote belemmering, zo bijv. bij c(e bouw van een hotel dat voor Amerongen zo nodig is. De tabaksschuren staan niet op de monumentenlijst. Door de bouwstroom moes ten er enkele worden afgebroken. De gemeen te kon ze aan de straatstenen niet kwijt. Ook het openluchtmuseum had geen belangstel- ling. B. en w. stellen voor tegen de aanwijzing bij de kroon in beroep te gaan. De heer Tenge zag in deze aanwijzing verregaande konsekwenties. De gemeente is verplicht beroep aan te tekenen. Vervolgens werden een aantal andere pun ten in vlot tempo afgewerkt, zoals beschik- v.d. kleuterschool in Overberg; beschik baarstelling v. gelden voor centr. ver- waarming in de school Gasth.str; eervol ontslag mej. S. J. T. Bakker, als kleuterleid ster aan de Margrietkleuterschool; eervol ontslag J. van Veenendaal, i.v.m. zijn pen sionering; vaststelling verordening warenwet. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Z16 De Amerikaanse Patty Woodward zal alle vrouwehjke tieners wel in vervoe ring hebben gebracht met dit standen semble van witte, katoenen piqué waar in eenvoud en raffinement harmonieus "r.mens*aan. Z17 Een watersport-ensemble van katoenen gabardine, ontworpen door Louis Fer- raud voor de konfektionair Henri Ours in Frankryk. Er is een treffend gebruik gemaakt van verschillende garnerings mogelijkheden en de kombinatie van wit met een zachte kleur rood. NIEUWE KLEUTERLEIDSTER BENOEMD Met ingang van 1 september is aan de Kleuterschool te Ederveen in de va cature van Mej. Eygenraam uit Ede tot kleuterleidster benoemd mej. J. v. Engelenhoven uit Overberg. die onge twijfeld een prettige werkkring zal vinden met de hoofdleidster mej. v. Snippenberg. Sportmiddag op het Hootsenplein Behoudens goedkeuring van B. en \V. wordt a.s. woensdagmiddag een sportmiddag gehouden op het v. Hoot senplein, dit is nog een uitgesteld Ko- ninginnefeest hetgeen thans omgezet is in een sportmiddag. Deze middag wordt gehouden door de Kon. Julianaschool die hiervoor me dewerking kreeg van de afd. Lichame lijke opvoeding van het Min. v. On derwijs. De hoogste drie klassen kun nen originele sportdiploma's halen, ter wijl voor de lagere klassen kinderspe len gehouden worden. Voor het beha len van sportdiploma's moeten de kin deren 60 m hardlopen, hoogspringen, kastiebal gooien en een hindernisbaan nemen. Men verwacht veel belangstelling van de ouders en men rekent op mooi weer.

De Vallei | 1966 | | pagina 4