MERCEDES-BENZ MOTOR Renswoude heeft grootse toekomst plannen D. J. ANBEEK VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. The Magie Strings ANT. ACHTERBERG VOLSLAGEN ELEKTROMONTEUR Verkoopster met SCHERPENZEEL EDERVEEN De Harmonie uit Ede won vaandel AMERONGEN DE VALLEI UW BLAD Meer begrip tussen de verschillende leeftijdsgroepen Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 24 juni 1966 8 200 woningen Ruilverkavaling Gymzaal noodzakelijk Permanent FORD-show in showroom De Narrenclub Koningstafel Rhenen TANJA DE MEER AANBIEDING Fa. W. v. Schuppen en zn. Ivo van Haren's schoenfabrieken N.V. Motor van Ó1 p.k. Acceleratie van 0 naar 80 in 9,2 sec. Topsnelheid 148 km.p.uur. Voorwiel aandrijving. Schijfremmen. Ruim plaats voor 5 volwassenen. Zeer luxueus interieur. Kofferruimte met inh. van 600 Itr. Leverbaar in 2- en 4-deurs uitvoering. Prijzen v.a. f 9575,-. AUTO UNIE N.V. ctn0S WENS VAN DS. WESTRA In een gesprek met de bur gemeester van Renswoude, dc heer J. A. Hosang, is duidelijk gebleken, dat er voor Renswoude 'n grootse toekomst leeft, indien de financiële moeilijkheden waarmee de gemeenten momenteel worstelen, bin nen afzienbare tijd opge heven kunnen worden. Er bestaan plannen voor de bouw van een nieuw raad huis, 200 woningen, een gymnastiekzaal en aanleg van nieuwe wegen aan de rand van het dorp. De grote hinderpaal is echter de financiële positie. Plannen maken is ook in Renswoude niet zo moeilijk, maar ze verwezenlijken is iets wat de vroede vaderen van de Renswoudse gemeenschap niet zelf in handen hebben. „Het is zo", vertelde de burgemeester, „dat er op het moment vrflwel geen gemeentelijke grondaankopen goedge keurd worden door het college van ge deputeerde staten. Volgens de laatste circulaire, die de gemeenten gekregen hebben, moet al het beschikbare geld gebruikt worden voor het aflossen van de lopende schuld, die de overheid heeft. Voor nieuwe projecten wordt iets, dat je wel bestedingsbeperking mag noemen, in acht genomen". Het is dringend noodzakelijk, dat er in Renswoude een andere behuizing voor de secretarie, komt. Het tegenwoordige gebouw is veel te klein om in de be staande behoefte aan ruimte te voor zien. Bovendien verkeert het in een vrij bouwvallige staat Indien de muren niet aan de bin nenzijde met eterniet-platen beslagen waren, dan zou het onmogelijk zijn het behang te laten houden. De vochtigheid zou te groot worden. Het ruimtegebrek blijkt ook wel uit het feit, dat de burge meester z'n kamer moet delen met de ge- meentearchitect, de heer Van Nes. Ieder een maakt het gebrek aan ruimte ook mee bij trouwplechtigheden, waarbij vaak het overgrote deel van de bruilofts gasten moet blijven staan. Als plaats voor het nieuwe raadhuis wordt gedacht aan de grond, links achter het bestaande gebouw. Hiervoor zou de ernaast gelegen woning, die be woond wordt door de heer A. van de Kaa die als vertegenwoordiger van een firma in landbouwmachines optreedt moeten verdwijnen. Voor het nieuwe gemeentehuls zou een park moeten ko men, zodat het min of meer vr\j ligt. De eeuwenoude beukenbomen zouden echter gespaard moeten worden en daarvoor ziet Renswoudes eerste burger ook wel mogelijkheden. Volgens de commissie, die belast is met het toezicht op monumenten en der gelijke zou het oude gebouw moeten blijven staan. Voor een bestemming er van is nog geen oplossing gevonden, al stelde de burgemeester de mogelijkheid van huisvesting van een politiebureau. Het is echter in het geheel niet uitge sloten, dat het fraaie dubbelgebouwtje zal verdwijnen, want het is de vraag, of het werkelijk de grote kosten van res tauratie waard is, ook al is het dan een beschermd gebouw, evenals de gehele plek daar met ondermeer ook het kas teel. Dergelijke ervaringen heeft hij in zijn andere gemeente ook opgedaan. Renswoude is opgenomen in een streekbouwstroom, waarin ook onder andere de gemeentes Woudenberg Maarn, Leersum, Scherp zenzeel en Doorn meedoen. Voor een periode van 4 jaar heeft Renswoude een toewijzing van 200 woningen gekregen. Er zal nog een verdeling opgesteld worden over de drie woningtypen, woningwetwoningen, premiebouw en de woningen in de vrije sector. Volgens de burgemeester zal de eerste groep uitsluitend aan ingezetenen van Renswoude ten goede komen. Van de beide andere groepen is het mogelijk, dat een deel door niet ingezetenen be woond zal worden, maar dezen moeten in ieder geval economisch aan de streek gebonden zijn. Het streekplan voor de Utrechtse Vallei en de Eemstreek dat momenteel in voorbereiding is, schijnt in deze ont wikkeling een rol te spelen. Voor de burgemeester was (Je toewijzing van een dergelijk groot continent een aanwijzing, dat Renswoude een woonkern zal wor den in dit gebied. Al zal natuurlijk het agrarische karakter van de plaats niet losgelaten worden. Het ruilverkavelingsplan Heiligebeek zal ook invloed doen gelden in een SCHERPENZEELSE RENNERS OP DREEF In een wielerwedstrijd te Vleuten reden de Scherpenzeelse renners zich naar de beste plaatsen. Aan deze wed strijd namen in totaal 33 renners deel. Door een goede onderlinge samenwer king werd de uitslag: 1. A. Voogd, Scherpenzeel (R. en T.C.A.), 2. M. de Koning, Scherpenzeel (R. en T.C.A.), 3. J. Moorhof, Utrecht (Adelaar), 4. J. Vlastuin, Scherpenzeel (R. en T.C.A.), 5. T. Valkenburg, Scherpenzeel (R. en T.C.A.), 6. A. ter Maten, Scherpenzeel (R. en T.C.A.). De sterk rijdende Henk van Velsen kreeg bandenpech. SCHOOLZWEMWEDSTRIJDEN. Zaterdag 25 juni a.s. zullen in het ge meentelijk zwembad de jaarlijkse school- zwemwedstrijden gehouden worden, georga niseerd door Poseidon 1959. Er zal deel genomen worden door ploegen van de O.L. School Dorpsstraat, de school met de bij bel en de Holevoetschool. Elke school zal met ploegen van zeven zwemmers of zwemsters in het water ko men. De hoofdprijs is de Poseidon-wissel- beker die verdedigd zal moeten worden door de O.L. School Dorpsstraat. De aanvang is om 18.00 uur. J. A. Hosang, burgemeester van Renswoude. Er is enige jaren geleden wel over gedacht om het kasteel als raadhuis te krggen. Dit is door verschillende oor zaken niet doorgegaan. Het plan was de benedenverdieping van het huis te huren, terwijl van de bovenverdieping een jachtmuseum gemaakt zou worden door de familie Taets van Amerongen. Het plan is niet doorgegaan, omdat de fami lie ver koopplannen had. Men wilde eerst echter alleen aan het Koninklijk Huis verkopen. Ook de restauratiekosten zou den voor de gemeente enorm hoog ge worden zijn. „Bovendien, als het kasteel verkocht zou worden, zouden wij het geld eigenlijk voor niets uitgegeven hebben'*, meent Renswoudes burgemees ter. Het nieuwe raadhuis zal in een mo derne styi opgetrokken worden. Tegen de omgeving zal het wel sterk afstaken, maar er toch niet in dlsharmoniëren. Een evenzeer noodzakelijk punt achtte de burgemeester de bouw van een gym nastiekzaal. Het dorp is tot op dit mo ment een dergelijke inrichting niet rijk. Voor 't geven van gymnastieklessen zou het echter onontbeerlijk zijn een derge lijk gebouw in het dorp te hebben. Een grote moeilijkheid wat de exploitatie betreft vond de burgemeester het feit, dat er in Renswoude slechts één school is. Dit maakt de vergoeding, die op die manier door het rijk verkregen wordt natuurlijk minimaal. Indien er in Rens woude een streekschool, als een huis houdschool of ULO gevestigd zou zijn, dan was een exploitatie voor de ge meente voordeliger. Pessimisten wijzen er tevens op, dat er in Renswoude nog steeds geen gymnastiekvereniging is, maar het is de overtuiging van de heer Fosang, dat een dergelijke vereniging na het tot stand komen van de gymnas tiekzaal direct zou worden opgericht. klein deel van Renswoude. Voorna melijk aan de rand, tegen de grens met Woudenberg en tegen de spoorlijn, valt het gebied van de gemeente Renswoude onder dit plan. Hierdoor zullen in deze streek vele wegen vernieuwd en veran derd worden. Het ligt in de bedoeling de stemming over deze ruilverkaveling volgend jaar te houden. Samen met an dere gemeentes heeft Renswoude voor een kwart aandeel in dit plan. Wouden berg neemt drievierde van het plan voor zijn rekening. Het gehele plan zal waar schijnlijk in een tijd van 6 of 7 jaar wor den uitgevoerd. Dit hangt echter ook nog veel af van de financiële positie van rijk en gemeenten. „Plannen genoeg", zegt burgemeester Hosang, „maar veel zal er van afhangen of er geld is om ze te verwezenlijken. Het is momenteel uiterst moeilijk voor de gemeenten. Het geld is schaars en duur, zodat het voor de gemeenten vrij wel niet mogelijk is de noodzakelijke voorzieningen te treffen. Ik hoop op een ontspanning, maar de mogelijkheid daar toe zie ik nog niet". Achteraan op deze foto ligt het terrein waarop in de toekomst het nieuwe raadhuis in Renswoude gebouwd zal worden. Het huis links op de foto gaat verdwijnen. ZO VLOGEN DE DUIVEN. Wedvlucht Tergnier 19 juni 1966. In concours 191 duiven. Gelost 7.45 uur. Tijd snelste duif 10 uur, 53 min. 21 seconde. Snelheid 1647.4. C. ter Burg 1, Gebr. van Schaik 2, P. Wa- gensveld 3, J. van Oostrum 4. J. Bakker 5, W. Wagensveld 6, A. Voskuilen 7, Th. Aarsen 8. Voor uw baby-, kleuter en peuter altijd iets aparts Complete zomercollectie voorradig. Zie etalage. Hoofdstr 66a. Veenendaal, tel. 2976 Zaterdagmiddag werd in Ederveen het muziekconcours gehouden dat door de Ede se Federatie georganiseerd was. De opening was om 3 uur in de zaal van café Marktzicht. Door de voorzitter van het Fanfarekorps „Irene", de heer C. Smit, werden allen welkom geheten. Vervolgens werd het woord gevoerd door de voorzitter van de Federatie, de heer v. Leersum, die op zjjn beurt de genodig den verwelkomde, w.o. wethouder Wei graven en de pers. Hij deelde mee dat de secretaris van de Federatie verhinderd waa wegens ziekte en dat het hem speet dat Hars kamp wegens onenigheid met enkele af- gevaardigen van de Federatie niet aan het concours zou deelnemen. Daarna werd het woord gevoerd door de heer Buitenhuis, afgevaardigde van de Federatie Apeldoorn, die allen een goed en zeer muzikaal concours toe wenste. Toen men buiten kwam regende het reeds. Toch moest het concours door gaan, De Edese Harmonie was de eerste die dapper de weg opstapte. Het begon in de loop van de middag steeds harder te regenen. Voor de pauze liepen vyf korpsen en daarna was het Fanfare korps „Irene", dat de laatste mars liep. Toen kwamen de tamboerkorpsen aan de orde. Hun uitvoeringen werden echter in het Marktgebouw gehouden, dat door zijn gunstige ligging aan de Schras voor dit doel gebruikt kon worden. Onderwijl waren de weersomstandigheden zo slecht geworden, dat men genoodzaakt was de tweede mars, die door elk van de korp sen uitgevoerd moest worden, in het Marktgebouw plaats had (echter zonder te lopen). De nummers die nu gespeeld werden waren vrye nummers, waar iedereen van genoten heeft. Ieder ver keerde daarna in spanning welk korps nu eigenlijk het vaandel gewonnen had. Na een half uur kon de jury reeds de uitslag bekend maken. Een compliment voor de goede organisatie. De prijzen werden uitgereikt door wethouder W. Weigraven, die verheugd was dit te mogen doen. Hg dankte namens het Ge meentebestuur de Federatie voor de or ganisatie van dit concours, dat een op wekking van het muziekleven betekende. De uitslagen waren als volgt: Marsconcours: De Harmonie uit Ede 74 punten; de Edese Harmonie Ede 69 punten, Kunst na Arbeid, Lunteren 67% punten, O.B.K. Bennekom 67 punten, O.B.K. Otterlo 66 punten, „Irene" Eder veen 64 punten. Hieruit blijkt reeds dat er goed mars gelopen werd, want de Harmonie „Irene" haalde gemiddeld 32 punten, hetgeen ge noeg is voor een eerste prijs. Tamboerconcours: De Edese Harmo nie 68% punten, De Harmonie, Ede 68 punten, Tamboerkorps Otterlo 65% pun ten, Tamboerkorps Lunteren 64 punten. De Harmonie behaalde met 74 punten het vaandel. Voordien was het in bezit geweest van Harskamp. Er was een beker beschikbaar gesteld door de heer L. M. de Frel uit Ederveen voor dat korps dat het beste en meest gericht mars liep. Door het slechte weer werd die opzet echter in duigen gegooid, zodat de beker uitgereikt werd aan het korps dat op de tweede plaats stond. De voor zitter van de Federatie dankte allen voor hun komst en velen voor hun medewer king en merkte in zfln betoog op dat het onsportief van Harskamp was om niet aan dit concours deel te nemen. De jury leden v. Haanschoten en Boeganon wer den extra bedankt voor hun prettige wijze van beoordeling en men hoopte nog vaak op hun medewerking te kun nen rekenen. SCHOOL MET DE BIJBEL TE AMERONGEN Voor het toelatingsexamen voor de middelbare school slaagden deze week Kati Kersten, Riekje Barink, Leo Put man, Bert Ploeg, Faas v. d. Broek, Gert Rebergen en Arie Leen Kroon. Allen wa ren leerlingen van de school met de Bybel. SCHOOLREIZEN Afwijkend van andere jaren werd dit seizoen alle klassen van de „School met de Bybel" door het hoofd der school be trokken in het schoolreisprogramma. Op 18 mei was het een ftfne dag voor de leerlingen van de klassen 2 en 3. Zy brachten een bezoek aan Lunteren en omgeving. Op de „Goudsberg" met z'n pannekoekenhuis genoten zy van de pannenkoekenmaaltjjd. 6 juni was het de beurt voor de le klas die traditiegetrouw naar het altyd weer aantrekkelijke „Ouwe Hands" Die renpark ging waar de dieren werden be wonderd en genoten werd van de kinder speeltuin. 13 juni velieten de klassen 4 en 5 hun dorp en bezochten „De Dom" te Utrecht. Vandaar ging het naar „Avifauna" te Alphen a/d Rijn. Genoten werd vooral van de boottocht naar het Brasemer- meer. De 6e klas sloot op 14 juni het reis programma af via een bezoek aan de St. Jan te 's-Hertogenbosch en bezochten daarna het oorlogsmuseum „Overloon" uit de jaren '40'45. Deze beide beziens waardigheden liet een overweldigende indruk by de leerlingen achter. Een speeltuinbezoek besloot deze dag. Al met al was het, daar de zon ook geen verstek liet gaan, een voortreffelijk geslaagd programma dat aan velen prettige en leerzame ogenblikken heeft bezorgd. 'Kerkewijk 128 Veenendaal v 1 i - Telefoon (08385) 2244 met zaterdag 25 juni 8 uur de sierlijke verlovingsring HORLOGERIE Hoogstr. 8, Veenendaal Herensportondergoed, per stuk1,59 per stel 3, Jongensondergoed voor 0,98 Meisjeskamizools voor 0,98 Lange jongensspUkerbroeken maat 4, 6 en 8 voor 4,98 en m. 10, 12 en 14 voor 5,95 Party B.H.'s 1,98 Kousengordels 1,50 Slot. de Bruïneplein, Veenendaal MET SPOED GEVRAAGD bekend met sterkstroom. Voor goed en interessant werk. Hoofdstraat 100-102 - Veenendaal - Tel. 2729 WAALWIJK vraagt voor haar filiaal te Veenendaal: Uitstekende arbeidsvoor waarden. Hoofdstraat 71-73. Tel. 3265 Vraagt gratia proefrit bfl Parkweg 125 - Ede - tel. 08380-3456 Rijksstr.w. 2, Ederveen, tel. 08387-250-550 25 jaar priester Pastoor J. A. Wielens van de Cune- raparochie te Rhenen viert binnen kort zijn 25-jarig priesterjubileum. Zondag 3 juli a.s. zal dit feit worden herdacht met een plechtige hoogmis. De jubilaris wordt voor deze eucharistieviering van de pastorie af gehaald door bruidjes en jongens, die hem naar de kerk begeleiden. Na de hoogmis wordt een receptie gehouden, terwijl dan ook het pa rochiecadeau wordt aangeboden. Tydens de receptie is er gelegen heid tot spreken. De toespraken zul len worden afgewisseld met zang. De op uitdrukkeiyke wens van de pastoor sobere feestviering wordt 's middags besloten met een plechtig lof. INTREDE DS. H. POOL De beroepen predikant der gerefor meerde kerk (vrijgemaakt) te Vee nendaal, ds. H. Pool te Avereest- Dedemsvaart, hoopt op 7 augustus a.s. zjjn intrede te doen te Veenen daal. Hij zal daarvoor worden beves tigd door ds. C. J. Smelik, predikant te Bunschoten-Spakenburg en voor heen te Veenendaal. Ds. Pool zal zich op 15 juli a.s. in Veenendaal vestigen. Streefbedrag komt in zicht De vrijwillige bijdragen van de her- vormde gemeenteleden te Veenendaal heeft men voor dit jaar begroot op 140.000 gulden. Op 18.000 gulden na heeft men dit streefbedrag bereikt. Nog niet alle formulieren zyn binnen. Aan bijdragen voor de vrije zit plaatsen kwam binnen een bedrag van 29.700 gulden. De raming was 30.000 gulden. CLASSIS AKKOORD De classis Zeist van de gerefor meerde kerken zal medewerken aan de totstandkoming van een zelfstan dige gereformeerde kerk te Leersum, nu nog een wyk van Amerongen. Be gin 1967 hoopt de zaak zijn beslag te krygen. EVANGELISATIECONFERENTIE Tydens de drie dagen durende con ferentie van de Ned. hervormde bond voor inwendige zending op gerefor meerde grondslag zal o.a. de Veenen- daalse dr. C. Graafland een referaat houden over „Het werk van de Hei lige Geest in de gemeente". Voorts zal In forumvorm worden gesproken over de evangelisatie- arbeid in enkele hervormd-gerefor- meerde gemeenten die zich snel uit breiden. „PAPIER AAN EEN KANT BESCHRIJVEN (REDACTIE)" Bovenstaande nogal bevelende op merking had de redactie van het ge reformeerde Centraal Weekblad onder het kerknieuws van Ameron gen geplaatst. Kennelijk was deze toegift voor de correspondent ter plaatse die waarschijnlijk hardnekkig zijn kopij-velletjes twee zyden beschreven instuurt. We kunnen het ons voorstellen, want de Amerongse kolom stond vol met verantwoordin gen van giften etc. en men telt daar de dubbeltjes. Geen wonder dat men dan de blaadjes aan twee zijden be schrijft. BETERSCHAP BELOOFD Enkele weken geleden berichtten wy over de ontstemming ook in chr. geref. kring over het feit, dat tijdens de bevestiging van ds. R. Kok als chr. geref. predikant te Ameide zyn zoon, de hervormde ds. Iz. Kok, de preek heeft gehouden. Op de laatstgehouden vergadering van de classis Utrecht van de chr. geref. kerken heeft ds. R. Kok de onjuistheid van zyn handelwijze er kend en beloofd ln de toekomst her haling van iets dergelijks te voor komen. SAMEN SPREKINGEN Ter uitvoering van een besluit van de generale synode hebben de gere formeerde gemeenten (synodaal) samengesproken met de gereformeer de gemeenten in Nederland en de oud-gereformeerde gemeenten. De samensprekingen droegen een broe derlijk karakter en het moet niet uit gesloten worden geacht dat er meer contacten volgen. OMZET BfJBELS GESTEGEN Het Nederlands Bijbelgenootschap heeft in het afgelopen jaar nog meer bijbels omgezet dan in het jubileum jaar 1964. Verkocht werden 342.237 bijbels en bijbelgedeelten voor een totaalbedrag van ruim 1.360.000 gul den, tegen 317.055 in 1964 of voor ruim 1.270.000 gulden. THEOLOGISCHE STUDENTEN De Vrye Universiteit te Amster dam bezit de grootste theologische faculteit van Nederland met 413 stu denten, gevolgd door de rijksuniversi teit te Utrecht met 347 studenten. De Theologische hogeschool van de gere formeerde kerken te Kampen telt 212 studenten. Aan de drie rijksuniversiteiten te Utrecht, Groningen en Lelden en aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam staan in totaal 756 studenten in de theologie ingeschreven. ZANDVOORT WERKT IN T VOREN De Zandvoortse gereformeerde kerk gaat de gereformeerden, die van plan zijn om hun vakantie in Zand- voort door te brengen, al van te voren benaderen. Alle gereformeerde vakantiegan gers worden uitgenodigd hun thuis- en vakantieadres op te geven aan het kerkelijk bureau, Julianaweg 15, op dat men hen reeds thuis het kerkblad „Kerk aan de kust" en alle gegevens omtrent de Zandvoortse kerk kan toezenden. Ook op hun vakantieadres ontvangen zy dan het kerkblad. In de vakantiemaanden worden de toeristen ontvangen in de bijgebou wen van de kerk voor een nadere kennismaking onder een kopje koffie. GROND VOOR PASTORIE De kerkeraad van de gereformeer de Kerk in Veenendaal heeft tijdens een op 8 juni gehouden vergadering besloten voor de som van f 22.000 een stuk grond aan de Beukenlaan aan te kopen, om een nieuwe pastorie te bouwen. Ds. Ytsma heeft op deze vergade ring als zijn mening uitgesproken, dat deze bouw volgend jaar zomer gereed zal kunnen zijn. ZENDINGSCURSUS Het zendingscentrum van de gere formeerde kerken te Baarn is voor nemens in verschillende plaatsen in Nederland Zendingscursussen te or ganiseren. Indien er tenminste 15 gegadigden zijn, kan een dergelijke cursus ook in Veenendaal georganiseerd wor den. Gedurende de maanden oktober tot en met april zal er iedere week op een avond twee lessen gegeven worden. De deelname aan deze cur sus is geheel gratis, slechts een en kel studieboek zal aangeschaft moe ten worden. Aan het eind van de cursus is er gelegenheid aan een examen deel te nemen, maar dat is niet verplicht Deze week voor de tweede maal staat er in de kerkbode van de Nederlands Hervormde Kerk in Rhenen „Rond de Cunerakerk" een artikel van ds. A. Westra. In deze artikelen behandelt hij gesprekken, gevoerd met gemeente leden van alle leeftijden en verschillende maatschappelijke groeperingen. Naar aanleiding van deze serie hebben wij ds. Westra naar de bedoeling van deze gesprekken gevraagd. Op deze manier wil ik nagaan, wat er in Rhenen onder de leden van de kerk leeft. Welke groepen er het verst uit elkaar liggen en welke met elkaar overeenstemmen, 'n Opmerke lijk ding is mij reeds gebleken, dat de oudste gemeenteleden de gedach ten van de jeugd beter kunnen be grijpen dan de middengroep. De tachtigjarigen staan in hun gedach ten dichter bij de 16-18-jarigen dan de mensen in de leeftijd van veertig tot zestig jaar. De gesprekken, die ik voer worden anoniem afgedrukt, omdat het geble ken is, dat de meeste mensen vrijer praten indien ze niet met naam en toenaam in de krant staan. Boven dien is er het voordeel, dat nu niet direct iets afgekeurd wordt omdat een bepaalde persoon het gezegd heeft. Men is het vaak met iemand, als men niet weet wie het is, terwijl er zodra men de naam hoort be denkingen rijzen. Een aardig voor beeld daarvan vindt ik het volgen de: Ik kwam eens op ziekenbezoek het was in een vorige gemeente bij een dame, die me vertelde erg van de morgenwijding genoten te hebben. Ik vroeg haar, wie de domi nee geweest was die deze geleid had. Ze had nog niet in het programma blad gekeken, maar zocht het direkt op. Het bleek een dominee te zijn, die in een plaats stond waar alleen vrijzinnigen beroepen worden. Toen kwam het commentaar van de vrouw: Ik dacht ook al, is mis iets Men kan de gemeente in drie groepen indelen: de jeugdige catechi santen, de meelevende leden, die op de gemeenteavonden komen en de bejaarden. Met al deze mensen komt een pre dikant uit hoofde van zijn werk in aanraking. In al deze groepen leven verschillende meningen over de ma nier waarop het kerkewerk aange pakt moet worden. Met deze ge sprekken hoop ik de groepen meer bijeen te brengen. Zoals gezegd blij ken de bejaarden de jeugd het beste te kunnen begrijpen. Dit komt waar schijnlijk omdat de oude mensen niet meer hoeven te vechten voor hun standpunt. In de middengroep leeft nog teveel het vasthouden aan ge vestigde meningen, die niet gemak kelijk worden prijsgegeven. Ik ben werkelijk van mening, dat er o deze manier iets bereikt kan worden. Het zou niet van geloofsvertrouwen spre ken, indien men deze dingen zou doen, zonder in een resultaat te ge loven. Tfc begin wat dat betreft waar schijnlijk ook al tot de wat oudere generatie te behoren. In mijn stu dententijd bijvoorbeeld waren we al lemaal vol van de oecumenische ge dachte. 't Werd een zeker oecume- nisme. Thans zegt de jeugd: natuur lijk moet er eenheid komen, maar als het blijkt, dat het niet lukt. dan heeft het toch geen zin er voor te vechten! Dat is iets, zij het met een andere oorzaak, dat ook bij de be jaarden leeft. Deze mensen hebben geleerd te berusten. Zij denken ook over de dingen veel meer na, dan de andere twee groepen, daarvoor heb ben ze de tijd. Bij de jeugd is die tijd er niet, daarom is het ook on mogelijk om de jeugd en de bejaar den aan één tafel te brengen voor een gesprek, men zou elkaar niet be grijpen of kunnen volgen. Ik hoop. dat er reacties op deze gesprekken komen. Misschien dat er ingezonden brieven komen, die be paalde andere meningen verkondi gen, dan de mensen van wie ik een vraaggesprek heb laten afdrukken uitgesproken hebben. Dat zou me welkom zijn, ai weet ik nog niet hoe ik het zou moeten doen of ik die in gezonden brieven ook anoniem moet behandelen, of dat deze ondertekend afgedrukt moeten worden. Eerst maar eens kijken, wat er voor com mentaar komt

De Vallei | 1966 | | pagina 8