tiaeuwshfad voor ^/eenendaal 8t Omstreken Speeltuin in Hoorntje werd knallend geopend Dokter Reydon legt zijn praktijk neer Vragen van P.v.d.A. in Rhenen Pastoor J. A. Wielens jubileerde Wat nu weer Ds. Mallan gaat naar Canada en V.S. Nieuws uit de omgeving Inrichting mobiele kleuterschool RHENEN ELST AGENDA 46eJAARGANG DINSDAG 5 JULI 1966 Nr. 53 Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veen endaal TeL 0 8385-2022 (2 ltfnen) - Giro 583427 Redaktie: W. P. ter Hoeves Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" In plaatsen van verschijning VALLEI Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktprljzen op aanvraag Minimam advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 'voorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel voor de moeders, die hun kinderen tij dens het spel willen gadeslaan. Hierover ontstond een discussie tussen de vertegenwoordiging van Patrimonium en de heer Ant. de Ruiter. Van de zijde van Patrimonium werd gesteld, dat het niet zeker was, dat ze een dergelijk ge schenk aan alle speeltuinen zou kunnen aanbieden. De volgende zouden maar voor rekening van de gemeente moeten komen. Uit dit gesprek resulteerde de afspraak tussen de wethouder en de penningmees ter van Patrimonium, dat de volgende speeltuin banken van de gemeente krijgt en dat in het vervolg om en om door Pa trimonium en de. gemeente voor banken gezorgd zou worden. Voor de kinderen was er een tractatie. door winkeliers uit de wijk beschikbaar _,esteld, die bestond uit een flesje choco iademelk en snoep. De gaanden en de komenden in Overberg, v.l.n.r.: de heer en mevr. H. J. Wijnand, de heer r mevr. A. Bos en mej. E. Verhey. Zaterdagmiddag werd in, aan het begin van de week nog ongedacht, mooi weer de nieuwe speeltuin in 't Hoorntje geopend. Bijna dag en nacht is er de laatste dagen voor de opening door degenen, die aan de realisatie van deze tuin hebben meegeholpen, gewerkt. In de nacht van vrijdag op zaterdag hield men om half twee met do werkzaamhe den op, terwijl dezelfde mensen zaterdagmorgen reeds weer om half zeven present waren voor de laatste loodjes. Het resultaat mag er dan ook zijn. Alle toestellen zijn in vrolyke geel-blauwe kleuren geschilderd en geven de indruk van een stevige makelij te zijn. De officiële opening werd verricht door wethouder Ant. de Ruiter door het openen van het hek, hetgeen met grote knallen gepaard ging, doordat de beide hekdelen met trekbommetjes aan elkaar gebonden waren. Ook alle speelwerktuigen waren van trekbommen voorzien, zodat toen deze direct na het openen van de poort in beweging werden gezet die ook voor een knal-effect zorgden. Het oplaten van vele kleu rige ballonnen verhoogde de feestvreugde. DAHLIAPLEIN KRIJGT KLIMREKKEN In zijn welkomst woord zei de voorzit ter van de buurtvereniging, de heer Van Beek, bUj te zjjn, dat de tuin gereed is. Hij dankte in de persoon van de heer De Ruiter het gemeentebestuur voor de steun, die van die zijde ontvangen was. Hij hoopte, dat die steun in de toekomst mocht blijven voortduren. Patrimoniums Bouwvereniging kreeg een bedankje voor het beschikbaar stellen van het terrein en de firma Hiensch voor het Vervaardi gen van de toestellen. Een bijzonder woord van dank richtte de voorzitter tot degenen, die daadwer kelijk aan de totstandkoming van de tuin hebben meegewerkt. Hij wilde geen namen noemen, omdat allen evenzeer hun best hadden gedaan. Slechts een uit zondering werd gemaakt voor de heer Chr. de Ruiter, die volgens de heer Van Beek al zijn vrije tijd en vele snipperdagen had opgeofferd om de tuin op tijd in orde te krijgen. De kinderen drukte hij op het hart zui nig te zijn op de speeltuin, met de uit roep: „Jongelui verniel de speeltuin niet!" De heer Ant. de Ruiter sprak z.yn dankbaarheid uit, dat hy deze tuin mocht openen. Hij vertelde, dat toen de buurt vereniging met het verzoek om mede- Vergezeld van zyn echtgenote hoopt de predikant van de geref. gemeente te Veenendaal, ds. F. Mallan, gedurende de maanden augustus en september een be zoek aan de Verenigde Staten van N. Amerika en aan Canada te brengen. De bedoeling van deze reis, die duurt van 2 augustus tot 24 september, is zich volledig te oriënteren en zich op de hoogte te stellen van de kerkelyke toe stand. Sinds de afscheiding zijn er vele leden van zijn kerkgenootschap naar de ze landen geëmigreerd, zodat een syno dale commissie opdracht gekregen heeft te onderzoeken, of er behoefte aan be staat aldaar gemeenten te institueren. Eventueel kon de commissie aan ds. Mallan opdracht geven de zaak ter plaatse te onderzoeken. Dit is nu ge beurd. Ds. Mallan heeft plannen om daar eventueel gemeenten te institueren, in dien nodig de sacramenten te bedienen en het leven daar te bestuderen. Voor z^n reis heeft de plaatselyke kerkeraad bereids haar toestemming gegeven. EDE Nadat heel Ede en omgeving enkele weken in spanning had ge leefd, is vorige week het mysterie, wie de nieuwe Heidekoningin zal zijn opgeheven. H. M. Calluna XIX heette tot nu toe mej. J. S. Plomp. Haar rijk zal be staan tijdens de Heideweek, die van 13 tot en met 20 augustus in Ede ge houden wordt. werking by het gemeentebestuur kwam in deze kring juist de gedachte leefde om tot oprichting van dergeiyke terrei nen over te gaan. Niet alleen in 't Hoorntje, maar in alle nieuwe wyken van Veenendaal moet een dergeiyke speeltuin komen. De raad heeft met volle overgave de goedkeuring aan dit plan verleend, zei de wethouder. Ook de heer De Ruiter bracht dank aan allen, die zich voor dit project heb ben ingezet volgens hem was dit „Vrye- tijdsbesteding in optima forma". Als bijzonderheid deelde de wethouder mee, dat van G.S. het bericht is ontvan gen, dat het krediet, dat in januari werd uitgetrokken om het pleintje op de Dah liastraat van klimrekken en betegeling te voorzien is goedgekeurd. Binnen af zienbare tijd kunnen de werkzaamheden hiervoor beginnen. BEROEPEN Ds. A. A. Bos, van de hervormde Qe- meente Sola Fide heeft een beroep ont vangen van de hervormde gemeente te Vlaardingen. JUISTE GIRONUMMER In het artikel in de rubriek Kijk op de kerk van vrijdag 1 juli, dat handelde over de Waldenzengemeente in Sicilië ïtond een gironummer genoemd, dat zijn zou van de Amro-bank hier er plaatse. Dit nummer moet zijn 3 8 2 7 1 4. POSTAGENTSCHAP DONDERDAG DICHT Donderdag 7 juli a.s. zal het post agentschap Veenendaal-zuid wegens familieomstandigheden van de agent de gehele dag gesloten zijn. Voor alle zaken kan men zich die dag vervoegen op het postkantoor aan de Sandbrinkstraat. Ook voor het afhalen van AOW. De vlag was in top: de speeltuin 't Hoorntje werd zaterdagmiddag geopend. BANKENAFSPRAAK Tijdens een geanimeerde receptie, die in een der boxen van een nabijgelegen flat werd gehouden werd nog het woorc gevoerd door de penningmeester van Pa trimoniums Bouwvereniging de heer J van Hardeveld. Hij vertelde, dat hij bli, was, dat ook in 't Hoorntje een buurtver eniging is ontstaan. De kosten van on- derhoud en reparatie lopen in een wyk, waar een actieve buurtvereniging is al tijd terug, volgens de heer Hardeveld Daarom ook heeft Patrimonium gaarne jf meegewerkt aan de aanleg van deze speeltuin, door de grond ervoor beschik baar te stellen. Namens patrimonium bood de pen ningmeester enkele banken aan, bestemd E. A. C. Reydon nu schilderen Op 1 januari van dit jaar WH het 26 jaar geleden, dat dokter E. A. C. Reydon zich als arts in Veenendaal vestigde. Zaterdag 9 juli moet hy om gezondheids redenen zyn werk overdragen aan een collega. In die 26 jaar is dokter Reydon een bekende figuur in Veenendaal geworden. Hy heeft altyd wat heel belang rijk is in het beroep van arts het vertrouwen van zijn patiënten gehad. Velen zien hem als een vriend. Slechts enkele maanden voor het begin van de oorlog nam de heer Reydon de praktijk over van dokter Hekster. Die begintijd was heel moeilijk, omdat al het werk zelf gedaan moest worden. Een apotheek was er nog niet in Veenendaal, maar alle artsen maakten zelf hun medi cijnen klaar. Voor ziekenhuisopnamen was men toen aangewezen op een klein ziekenhuisje in Wageningen en ook dat bracht problemen met zich. De grootste verandering in de praktijk was de invoering van het ziekenfonds, vertelt Reydon. Het werd toen meer dan tweemaal zo druk als voorheen. Dokter Reydon is niet altijd arts ge weest. Geboren op Java, koos hij na zijn HBS-tijd een artistieke richting: studie aan de Academie voor Beeldende Kun sten in Den Haag. Hij behaalde de akte Tekenen M.O., waarna hij voor verdere studie enkele jaren naar het buitenland trok, o.m. naar Parijs het schilders mekka. Na tien jaar geschilderd te hebben .kreeg dokter Reydon trouwplannen. Het schildersberoep was een te wankele basis om een huwelijk op te vestigen, zodat hij in 1932 aan een studie in de medicijnen begon, welk beroep voor hem de aantrek kingskracht had, dat het een „vrij" be roep was. Bovendien waren twee broers hem er reeds in voorgegaan. Van zijn schildersopleiding heeft de heer Reydon als arts veel plezier gehad, omdat bij die opleiding anatomie een belangrijke plaats inneemt en hij dus welhaast ieder aartje voor zich zag. Nu zijn gezondheid hem het verder werken ontzegt, gaat hij zich weer aan zijn oude liefde wijden. Zijn dagen als „arts in ruste" zullen gevuld worden met schilderen. Bovendien is hij een groot liefhebber van lezen, zodat verveling iets is wat dokter Reydon nooit gekend heeft en waarschijnlijk ook nooit zal leren kennen. Zaterdagmiddag 19 juli zal er in zijn huis kerkewijk 40 gelegenheid zijn af scheid te nemen van de heer en mevrouw Reydon. Zeer zeker zullen velen van zijn patiënten hiervan gebruikmaken, terwijl een gevormd comité de gelegenheid aan grijpt om dokter Reydon van de dank baarheid van zijn vele patiënten voor het feit dat hij dag en nacht heeft klaar ge staan, met een geschenk te overtuigen. De bij de kleuterschool De Zonnehoek geplaatste mobiele kleuterklas moet nog van een inrichting worden voor zien. Daartoe is door het bestuur van deze school een verzoek ingediend om medewerking ingevolge artikel 50 van de Kleuteronderwijswet, aan het ge meentebestuur van Veenendaal. De kosten van die inrichting worden geraamd op een bedrag van f 4.100, en het college stelt de raad voor hier mee akkoord te gaan. Marokkaan raakt tienjarige Zaterdagavond reed de tienjarige Teu- nle L. over de Zandstraat op de fiets. Op een zeker moment werd zy gepasseerd door een bromfiets bestuurd door de ma- rokkaan Mohammed A. S. T. L. uit ELst. Op hetzelfde moment, dat L. naast Teunie reed zwenkte het meisje naar links. De marokkaan kon maar niet meer ontwijken en Teunie kwam ten val. Ge lukkig liep alles met enkele schaafwon den aan de benen van Teunie af. Namens de fractie van de party van de arbeid in de Raad van Rhenen zullen vragen gesteld worden over het ongerief, dat de bewoners van Rhenen, die naby de Rynbrug wonen hebben van de werkzaamheden, die daar in uitvoering zyn. De volgende brief is dezer dagen gericht aan de burgemeester van Rhenen. Hoogwelgeboren Heer, Gedurende enkele weken worden door de provinciale waterstaat werkzaamhe den uitgevoerd voor de aansluiting van Rijksweg 25 op de provinciale weg in het verlengde van de Rijnbrug. In verband met het bovenstaande ben ik voornemens in de eerstvolgende raads vergadering de navolgende vragen te stellen: 1. Is het juist dat in strijd met de vereiste goede verhouding tussen bestuur ders en bestuurden voorbedoelde werkzaamheden zijn aangevangen, zonder dat van te voren mededeling is gedaan aan, dan wel overleg is gepleegd met aan- en omwonenden alsmede met bedrijven welke door deze werkzaamheden en de uiteindelijk ontstane nieuwe toestand, schade en overlast zullen onder vinden; terwijl de omvang van deze werken ook niet ter openbare kennis werd gebracht. 2. Is het college bereid met kracht te bevorderen, dat de schade tengevolge van voorbedoelde werken voor onze gemeente en haar ingezetenen tot een mini mum beperkt blijft, als ook dat de mogelijkheid worde geopend dat gedupeer den schadeloos gesteld worden. BOTTE BIJL in By bakker L. in de Hoogstraat Veenendaal vervoegden zich vi-ydag en kele woonwagenbewoners, die aanboden het gereedschap van de heer L. te scher pen. Nadat ze een tyd lang met een zaag en een byi van de bakker aan het stoeien waren geweest, vroegen ze een bedrag van 32,50 als arbeidsloon. De gereedschappen waren echter niet Johannes Antonius Wielens werd als vierde kind in een gezin van negen kinderen op 14 januari 1915 geboren in Haaksbergen. Hij studeerde aan het Bisschoppelijk Klein-seminarie, des tijds nog in Culemborg. Vervolgens stu deerde hij filosofie en theologie aan het Groot-Seminarie in Rijzenburg. Op 20 juli 1941 volgde de priesterwijding. Tij dens de oorlogsjaren zette hij zijn dog matische studies voort aan de R.K. Uni versiteit in Nijmegen. In 1946 deed hij Op 3 juli j.l. sprak burgemeester Bosch van Rosenthal een enkel woord van dank en hulde tot de jubilerende pastoor J. A. Wielens te Rhenen. Op 20 juli 1941 ontving Pastoor Wielen» uit handen van de Aartsbisschop van Utrecht de wQding van het H. Priesterschap. Zondag 3 Juli werd Pastoor Wielens door zyn parochie gehuldigd. Om 10.15 uur droeg hyzelf de H. Mis op, waarby zeer vele hooggeplaatste personen aanwezig waren, zoals Deken Otten uit Wa geningen en Deken Geurt» uit Utrecht. Op de receptie die daarna In de hal van de R.K. Gedachtenis Kerk volgde, waren vele gezagsbekleders aanwezig. Pastoor Wielens werd o.a. door Rhenens burgemeester Ridder Bosch van Rosenthal toe gesproken, doctoraal examen dogmatische theologie. Van augustus 1946 tot augustus 1948 was hij kapelaan te Renkum en daarna 13 Jaar kapelaan aan de O. L. Vrouwe parochie. Sinds 23 juni 1961 is hij pastoor in Rhenen. Zondag 3 juli j.l. werd de Mis opgedra gen door Pasoor Wielens zelf, terwijl hij bijgestaan werd door de celebranten Pater Dijkman en Pater Hagenaars. Het dames- en mannenkoor zong gezamen lijk de H. Mis. Na de H. Mis volgde de receptie in de hal van de R.K. Gedachte- niskerk vanwaar men een prachtig ver gezicht heeft over de Rijn en het er achter liggende land van de Betuwe. De gemeente werd vertegenwoordigd door burgemeester Bosch van Rosenthal, wet houder Geesink en Mr. Deen. Tevens was notaris Vleer aanwezig. Kerkelijke ver tegenwoordigers waren Deken Otten en Deken Geurts. Velen spraken Pastoor Wielens toe en feliciteerden hem van harte met zijn vijf-en-twintig-jarig jubileum. Nadat hoofdonderwijzer Kempeman, de burge meester en de Deken van Zeist, Pastoor Werkhoven, het hunne hadden gezegd, nam de penningmeester van het kerkbe stuur, de heer Voorburg, het woord namens de gehele parochie. Hij bood Pastoor Wielens naar zijn persoonlijke wensen een reiskoffer en transistorradio aan. In de koffer bevond zich een cheque voor een reis naar de bedevaartplaats Lourdes in Frankrijk. Deze reis zal Pastoor Wielens vermoedelijk in het na jaar maken en zal ongeveer een week duren. Nadat nog enkele personen hadden gesproken en het kinderkoor had gezon gen, trok Pastoor Wielens zich met zijn familie terug om het jubileum in eigen kring verder te vieren. scherper van de behandeling geworden, zodat de bakker de prys wel wat aan de hoge kant vond. De politie werd ge vraagd bemiddeling te verlenen en met vereende kracht kwam men zover, dat de slijpers een bedrag van 1,50 accep teerden en ermee weggingen. Wel dreig den ze, dat ze voor bakker L. nooit meer iets zouden slijpen, maar dat zal hem wel koud laten. BROMFIETSRALLY Donderdag 7 juli a.s. wordt door de Stichting Jeugdzorgwerk Rhenen een oriënteringsrit georganiseerd voor brommers. Het is verplicht een bijrij der te hebben. Men kan zich aanmel den vanaf 4 juli bij het VVV-kantoor Het vertrek is vanaf „Bella Vista" GESLAAGD Voor het diploma Bedrijfstechnicus voor de metaalverwerkende industrie is geslaagd de heer J. Korpershoek te Rhenen. De opleiding voor dit diploma werd gegeven door de Leidsche onder wijs instellingen. MAROKKAAN BRAK BEEN Zondagavond 3 juli om 8.15 u. kwam de Marokkaan B. H. met zijn brom mer in botsing met een auto, welke hij op de kruising Beukenlaan-Veenendaal- seweg geen voorrang verleende. De Marokkaan brak zijn rechterbeen en werd overgebracht naar het Julianazie- kenhuis in Veenendaal. GEVONDEN EN VERLOREN ELST Gevonden: Herenrijwiel en cheque boekje. Aan komen lopen: bruine hond. Verloren: Aluminium pan, zilveren poederdoos, bruine kindersandaal, zon nebril en bromfietsplaatje. 's Avonds om 5.30 uur werd een plech tig Lof gecelebreerd, waarin Pastoor Wielens tevens een dankwoord voor zijn parochie sprak. UVfcKBÜKljr Installatie en afscheid Zoals reeds was aangekondigd hebben afgelopen donderdagavond drie belang- ryko gebeurtenissen plaats gevonden in de school. De heer A. Bos, verbonden als onder- wyzer aan deze school, werd officieel geïnstalleerd als nieuw schoolhoofd, waarby men van zyn vertrekkende col lega, de heer H. J. Wijnand, afscheid nam wegens zyn nieuwe benoeming in Laren. Tevens werd de nieuw benoemde kleuteronderwyzeres, mej. E. Verhey, aan de in augustus a.s. te openen kleu terklas, voorgesteld. Voèr de koffiepauze vond het officiële ge deelte plaats, waarbij de voorzitter Ds. C. van Viegen na de gebruikelijke opening al lereerst een ieder van harte welkom heet te. Onder de aanwezigen troffen we o.m. aan het college van B. en W. van Ameron gen, de heer Veenhof, inspecteur bij het Chr. Nat. Onderwijs en het bestuur van „Overberg's Belang". Nadat de heer Bos en mej. Verhey met een ondertoon van ernst en humor waren toegesproken, ver tolkte hij het vertrouwen van het Bestuur in het nieuw benoemde Hoofd door hem de sleutel van de school te overhandigen. In het bijzonder dankte de voorzitter de heer Wijnand, die als schoolhoofd plm. 5/i jaar onafgebroken zijn beste krachten gegeven heeft aan deze school. Mede dank zij zijn doorzettingsvermogen is de school aan de Haarweg geheel gerestaureerd naar de eisen des tijds. Om van al deze ver moeienissen te kunnen uitrusten, bood het Bestuur van de School hem en zijn vrouw een tuinparasol aan, passende bij de door de schoolkinderen geschonken tuinstoelen en de leerkrachten een bloembak. Een en ander werd afgewisseld door verschillende spekers en spreeksters. De heer Bos dankte het bestuur en allen voor de toegezegde medewerking en be loofde met Gods hulp zijn best te zullen doen het in hem gestelde vertrouwen niet te beschamen. Ook de heer Wijnand, die het moeilijk met zichzelf had door de vele tastbare bewijzen van erkentelijkheid, dank te voor alle bereidwilligheid en medewer king, die hij van het bestuur en een ieder had mogen ontvangen gedurende zijn ver blijf hier. Tijdens en na de koffiepauze was er nog volop gelegenheid persoonlijk han den te drukken. Een Britse onderneming heeft enige tijd geleden een nieuw narcosetoestel op de markt gebracht, waarvan be weerd wordt, dat het 't veelzijdigste op zijn terrein is. Het toestel is gebouwd volgens een systeem van onderling verwisselbare onderdelen en kan daardoor worden aangepast aan de eisen van vrijwel ie dere gebruiker. Het apparaat staat ge heel op zichzelf en is niet van een krachtbron bui^n het toestel afhanke lijk. Geschikt voor het toedienen van zo wel totale als plaatselijke verdovingen, kan het toestel zowel binnen als buiten gebruikt worden. J VEENENDAAL a Zaterdag 9 juli 17 uur afscheid a dokter Reydon in zijn woning Kerkewijk 40. Woensdag 6 juli SKF-terrein 18 tot 21 uur BZB-wedstrijden RHENEN Woensdag 6 juli VVV-kantoor Fred. v. d. Paltshof 14 uur ver trek middagfietstocht naar Remmerden o.l.v. Adriaan P. de Kleuver. Donderdag 7 juli Bella Vista (naast gemeentehuis) 19 uur start bromfietsrally. Zaterdag 9 juli VVV-kantoor Fr. v. d. Paltshof 15 uur Verzame len voor hengelwedstrijd. BIOSCOOP '.uxor theater Veenendaal 4 Woensdag 19.30 uur Zorba dt 4 Griek; donderdag en vrijdag 4 19.30 uur Sam van hiernaast. 4 Dinsdags is het theater gesloten

De Vallei | 1966 | | pagina 1