Traditionele bijenmarkt dit jaar op 19 juli UITREIKING GETUIGSCHRIFTEN TALMASCHOOL Veenendaals dameskoor is tevreden met bereikte resultaat Pruik van Archibald III terug 2 Nieuwe slijtlaag Vuilcontainers in Engelenburg Tekenschool wordt ambachtschool Water wordt duurder 130.000,- voor parkeerhavens Supermarkten blijven open RENSWOUDE Nieuwsblad „DE VALLEI" dinsdag 5 juli 1966 Ieder Jaar op de tweede of derde dinsdag in juli wordt in Veenendaal B\jen- markt gehouden. Deze datum is reeds meer dan 50 jaar vast. De eigenlijke markt bestaat al veel langer, want voor de bakermat van de markt moet men terug gaan tot de 15e eeuw. Reeds toen was er sprake van een byenhandel in Veenen daal. Alleen duurde de markt niet slechts een dag, maar vaak meerdere weken. „Het ontstaan van de Bijenmarkt moet gezocht worden," aldus de heer W. Huibers, secretaris van de marktcommissie in Veenendaal, „in het feit, dat de Betuwse boeren in vroeger dagen 's nachts met paard en wagen de b\jen van de Betuwe naar de Veluwe overbrachten. In de omgeving van Veenendaal werd dan gestopt, om overdag de bijen gelegenheid tot uitvliegen te geven en om man en paard de nodige rust te gunnen. Omstreeks dezelfde tijd kwamen echter de Veluwse boeren naar het Veenendaalse, om de wol van hun pas geschoren schapen aan de toen reeds gevestigde wolkammers te verkopen. Vaak gebeurde het dan dat zo'n bewoner van de Veluwe enkele korven kocht, in de hoop zelf Heidehoning te kunnen winnen." „Toen paard en wagen door de auto verdrongen werden, was het niet meer nodig de gehele nacht te reizen, maar kon men in enkele uren op de plaats van bestemming zijn. Toen ook werd het nodig om regelend te gaan optreden en kwam er in plaats van de weken duren de „spontane" markt één vaste dag. Al naar de ontwikkeling van de bijenvolken is dit de tweede of derde dinsdag in juli", aldus de heer Huibers. „Het wordt echter", zo gaat de secre taris van de marktcommissie verder, „steeds moeilijker om aan de nood zakelijke middelen voor het houden van deze markt te komen. Vorig jaar hebben wij een speldjesactie georganiseerd en waar deze goed verlopen is, hopen wij dat wij dit jaar met een ander speldje hetzelfde te kunnen bereiken. Volgend jaar zal er echter weer op een andere manier geprobeerd moeten worden het tekort te dekken." Van een aantal ruilverkavelingswe gen moet de aiytlaaag vernieuwd wor den, omdat de oude te veel is afgesleten. De wegen waar het om gaat zijn Brin- kersteeg, Grebbeweg, Groeneveldselaan, Polderweg, Rauweveldseweg, YVagening- selaan en Vijgendam. Het college stelt de raad voor het werk onderhands aan te besteden, aangezien dit in het belang van de gemeente is. De kos ten worden gedekt uit de reserve „slijtagen ruilverkavelingswegcn". In de in aanbouw zijnde flats in de Engelenburgh zullen vuilstortkokers ge plaatst worden. Hiervoor is het nood- zakelijk, dat de gemeente overgaat tot de aanschaf van een tiental containers om dit vuil te verzamelen. Daar bovendien de Leach-vuilnisauto van een laadsysteem moet worden voorzien, stelt het college voor hiervoor een bedrag van f 13.000 uit te trekken, hetgeen gespe cificeerd is als volgt: ƒ6500 voor 10 con tainers, 6000 voor het laadsysteem op de auto en nog 500 voor onvoorzien. Dat dit voorstel nu ingedienu wordt, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de eer ste woningen in dit plan in november wor den opgeleverd. Voorlopig voor de tijd van een jaar. ver moedelijk vanaf 1 argustus a.s., zal !e christelijke technische Talmaschool de „Tekcnscho r i de Kerkewijk huren. Voor het in gebruik krijgen van dit ge bouw moet door de school een huurprijs van 6000 per jaar worden betaald, ter wijl ook al de kosten voor reparaties en onderhoud ten laste van de school komen. De termijn kan jaarlijks met een jaar verlengd worden, maar kan ook tussentijds opgezegd worden, waarbij en termijn van drie maanden in acht genomen moet wor den. Pachtvergoedingen Vorig jaar juni werd door de gei-.eente een perceel grond in De Salamander aan gekocht. Deze grond was echter nog ver pacht, zodat er een .goeding voor de pachters gegeven moet worden. Was dit reeds eerder vo. een drietal pachters ge lukt, thans is overeenstemming bereikt met nog drie anderen. In totaal zal een bedrag van ongeveer 9000 nodig zij.., om deze pachtovereen komsten te ontbinden. Met een tweetal andere pachters wordt nog onderhandeld, zodat daarvoor in de toekomst nog r be sluit door de raad nen moet worden. „Waarom", zo vraagt hij zich af, ,^eijn er niet 150 Veenendalers te vinden, die ieder jaar vast een bedrag van bijv. 2,50 willen bijdragen om in onze on kosten te voorzien. Het moet toch voor iedere Veenendaler belangrijk zijn, dat deze traditie in leven blijft. De Veenen daalse bijenmarkt is wereldberoemd. De Wereldomroep heeft al weer belangstel ling getoond voor uitzendingen naar Zuid-Afrika, Spanje en Amerika. Ieder jaar hebben we veel buitenlandse bezoe kers, al is het aantal buitenlandse kopers de laatste jaren helaas verminderd, door dat ook onder de Nederlandse bijen, die vroeger ziektevrij uxiren, thans ziektes voorkomen. Daarom moeten bijen, die BIJENMARKT SPELDJES Bijenmarktspeldjes zijn i 0,60 ver krijgbaar bij Firma Ant, de Ruiter Hoogstraat. Firma Van de Bovenkamp, Patri moniumlaan. Firma Huibers, Zandstraat. De heer Beukhof, Hoogendorpstraat 21. De heer Schrijver, Savomin Loh- manstraat 22. f voor export bestemd zijn voorzien zijn van een Gezondheidscertificaat. Dit remt natuurlijk de export af. Maar toch gaan er nog steeds volken naar het buitenland, het meest naar België". De heer Huibers verwacht dit jaar weer een goede aanvoer van volken. Vorig jaar werden er 700 aangevoerd, en voor dit jaar rekent hij op een ongeveer gelijk aantal. Voor de imkers zijn er prijsjes te verdienen. Naast kleine geld prijzen, variërend van 7,50 tot 15, is er weer een wisselbeker voor de groot ste aanvoerder van tenminste 25 volken. Vorig jaar werd deze definitief in de wacht gesleept door de heer W. van 't Land uit Bameveld, maar de gemeente Veenendaal heeft gemeend weer een nieuwe wisselbeker ter beschikking te moeten stellen. De medewerking van het gemeentebestuur is altijd goed geweest, volgens de heer Huibers. „Zowel finan cieel als moreel staat het altijd achter ons", zegt hij. Ook dit jaar zullen de heren Van Egdom en Dekker weer een demonstratie van het aloude handwerk Korfvlechten geven. Zij behoren tot een uitstervend gilde, want nu vrijwel iedere imker kas ten inplaats van korven gebruikt, is het vlechten uit de tijd geraakt. Toch is het ook voor de nlet-imker interessant om te zien, hoe een dergelijke korf gemaakt wordt. Drie onbewoonbaar verklaringen Weer worden in Veenendaal drie wo ningen onbewoonbaar verklaard. Het gaat hier om de woningen Veraat 10 en 12 en Prins Bernardlaan 127. Het blijkt dat deze huizen in een dus danig vervallen staat l.eren, dat het niet meer mogelijk is deze zodanig te herstellen, dat een goede bewoning weer mogelijk wordt. In alle drie de huizen is nog een pomp aanwezig, maar in een ervan is deze reeds geruime tijd defect, zodat water bij de bu ren gehaald moet worden. Een der huizen heeft zelfs boorsteen in de woonkamer, zodat de pijp van de kachel zo door de ka mer en over de zolder heen loopt. Alle drie de huizen hebben lekke daken, terwijl het metselwerk vergaan is. Zelfs in een tijd van woningnood is het onbehoor lijk mensen in dergelijke krotten te huis vesten. Vry dagmiddag 1 juli waren bestuur, ouders, directie en leraren samengekomen in de fraaie aula van de christelijke technische Talmaschool om getuige te zijn van de uitreiking van de getuigschriften aan een groot aantal leerlingen van de verschilende opleidingen. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer H. G. Hey opende de byeenkoirait en heette allen hartelijk welkom. Hierna sprak ds. A. Terlouw de geslaagden toe, waarbij hy hen op de vele mogelijkheden wees, die er voor jonge mensen zijn. Hij spoorde hen aan goede zaaiers te zyn opdat zy ook goede vruchten van hun werk zouden oogsten. Hy dankte directie en leerkrachten, voor alles, wat zij ook dit jaar weer hebben gedaan. Na de pauze reikte de directeur, de heer C. Th. H. Kroes de getuigschriften uit en wees de leerlingen op de aanslui tende opleidingen. Tevens bedankte hij het gehele personeel voor de steun in het afgelopen jaar. Ds. Terlouw sprak het dankgebed uit, waarna door de leerlingen afscheid werd genomen van hun leraren. Reeds enkele weken geleden slaagden de onderstaanden voor de verschillende landelijke examens, waarvoor zy op de school waren opgeleid. KLASSE 5-A Afd. Bouwkunde. A. v. d. Bovenkamp, H. v. d. Boven kamp, W. de Bruin, W. v. d. Bijl, H. v. Dalen, J. v. Daalen, F. Davelaar, J. W. v. Egdom, G. Hardeman, J. Kleyer, M. v. Manen, R. Methorst, J. v. Nw. Ame- rongen, J. Roelofs, A. Schoonderbeek, H. J. Tijssen, B. J. Vink, S. A. v. Wa- gensveld, W. v. d. Weerd, C. M. Septer. Elektrisch lassen Beginners. W. Blankesteyn, G. Bos, K. de Jong, P. C. M. de Jong, H. de Kaste, G. J. Wagtho, B. v. d. Weerd, D. Wisselo, E. v. Beek, M. v. Engelenburg, C. ter Haar, F. D. J. v. Houdijk, O. de Kaste, J. Mol, D. J. d. Otter, B. C. Rense, R. Schoeman, P. E. Weidema, B. Vervat, F. Zwayer, H. v. Appeldoorn, D. v. d. Bovenkamp, G. v. d. Bovenkamp, H. v. d. Bovenkamp, J. Diepeveen, H. J. v. Eden, J. de Kaste, G. v. Laar, J. Veenbrink. KLASSE 5-B Afd. Werktuigbouwkunde. W. Achterberg, H. v. d. Berg, M. v. d. Berg, W. Bouwmeester, G. v. d. Boven kamp, H. Breukels, G. v. d. Brink, M. v. Bijsteren, C. H. Deijs, G. Ditewig, W. Doornebal, H. v. Egdom, J. de Gooyer, C. A. Hey, G. D. Koudijs, C. H. v. Ma nen, J. v. Nellesteyn, H. W. v. Nw. Ame- rongen, W. C. v. Putten, R. Roseboom, E. Schoonderbeek, C. v. Wakeren, E. J. Wisselo, H. Wijnen. Elektrischlassen Gevorderden. W. Achterberg, G. Anbeek, G. v. d. Brink, W. Bouwmeester, R. J. Diepe veen, J. W. Dijkhorst, J. de Gooyer, E. Koolma, J. v. Nellesteyn, C. v. Wakeren, H. Wijnen. Autogeenlassen Beginners. T. J. Beyer, J. Bos, G. P. Hensen, E. v. Hunen, G. Roseboom, A. v. Schaik, R. Schoeman, R. Voerman, E. Baars, P. J. T. R. v. Bameveld, W. Blankesteyn, E. W. Brouwer, E. Ipenburg, P. C. N. de Jong, H. de Kaste, J. v. Leeuwen, J. A. J. Leppers, B. v. d. Weerd, F. Zaayer. KLASSE 5-E Afd. Spinnen Weven Ka toen. G. Drost, B. Helms, R. Helleputte, J. v. d. Hoofdakker, W. v. Roekei, H. Wesselo. 3 afgewezen. Klasse S-A Afd. Timmeren. A. Blankesteyn, Veenendaal; J. W. Bud ding, H. J. C. v. Doom, A. Hasselaar, A. Kleyer, J. v. Manen, A. Methorst, G. J. v. d. Meyden, P. J. Pater, H. H. v. d. Pol, W. v. Roekei, H. de Roos, J. Verhoef, T. Versteeg, H. J. Vinke, N. v. Voorst, E. v. d. Weert, J. Bouman, Rhenen; M. H. v. Hardeveld, H. v. d. Scheur, A. v. Engelenhoven, Scherpenzeel. J. v. d. Haar, Renswoude; J. Hoogeweg. R. de Koning, Ederveen. Klasse 3-B Afd. Timmeren. G. Achterberg, Scherpenzeel; J. P. den Boer, P. ter Burg, T. Valkenburg. R. Blankesteyn, Veenendaal; W. Blijleven, J. Brinkhuls, J. C. M. Coenen, G. Dek ker, H. v. Doorn, R. Donkelaar, M. W. v. Dijk, D. J. v. Ginkel, P. A. v. Kranen burg, A. Moesbergen, H. J. Nap, D. Nle- boer, W. Sterkenburg, D. v. Zetten. J. M. v. d. Klift, Eist; W. H. v. d. Klift. Klasse 3-C Afd. Machn. Bankwerken. D. Bastenhof, Veenendaal; AL v. Beek, S. C. v. Capelleveen, T. v. Ginkel, W. de Groot, J. v. Hardeveld, G. v. Kooten, J. A. v. Manen, G. R. v. Stempvoort, J. v. Stempvoort, N. Visscher, E. Vlastuin. W. Gerritse, Rhenen. A. A. Inkenhaag, Scherpenzeel. G. v. d. Scheur, Eist. W. F. J. Wagtho, Ederveen. Klasse 3-D Afd. Machn. Bankwerken. J. W. v. Baaren, Veenendaal; A. de Bruin, G. v. d. Garde, A. v. d. Haar, G. v. d. Haar, M. Hilbert, J. Huibers, H. J. v. Leeuwen, L. v. Manen, A. F. Merlijn, W. Meyering, E. C. Muller, T. de Roos, G. Schoonderbeek, C. E. L. v. Stemp voort, W. Slotboom, A. de Waal, D. J. v. d. Weerdhof, J. de Man. E. K. Donke- SP 11111111 - j? x De eersten die geslaagd zijn in de Christelijke Huishoudschool II poseerden voor de fotograaf. laar, Ederveen. D. M. v. Ommeren, Eist. J. de Ridder, Rhenen. Klasse 3-E Afd. Machn. Bankwerken. C. J. Aalbers, Veenendaal; A. M. v. d. Broek, D. v. Doom, A. E. R. Dörfel, J. Edink, A. Haalboom, J. J. v. d. Haar, J. W. L. Huibers, L. T. v. Ingen, M. Keu len, T. E. de Kleyn, C. v. d. Kraats, C. J. Lieftink, F. E. A. Meulenbroek, W. Nagel, O. Petersen, D. Schreuders, J. L. Slotboom, P. Zeegers. R. E. v. Engelen burg, Scherpenzeel. G. v. d. Haar, Rhe nen; K. Kuipers. Klasse 4-F Afd. Elektrotechniek. M. G. Anbeek, Veenendaal; J. Bos, A. v. d. Brandhof, A. C. Brands, A. v. En gelenburg, N. P. v. d. Haar, H. A. Har selaar, H. Knopperts, W. H. Koudijs, J. Lancé, D. W. Masselink, J. C. Veenhof, A. Vink, R. A. Völke. J. C. C. Kliek, Rhenen; J. A. Sacré, A. v. d. Wetering. P. N. Kraayeveld, Scherpenzeel. R. v. Rheenen, Renswoude; J. Veldhuizen, C. E. H. Wuck. C. v. Veenendaal, Ameron- gen. 1 afgewezen, 12 leerlingen slaagden voor het toelatings examen van de U.T.S. te Ede. De N.V. Veenendaalsche waterleiding maatschappy wil haar tarieven met in gang van 1 oktober 1966 verhogen. De maatschappij stelt, dat haar tarieven voor aansluitingen niet meer verhoogd zyn sinds 1959, terwyi het verbruiks- tarief dateert uit 1960. In verband met de allerwege gestegen kosten is het voor de waterleidingsmaatschappy niet meer mogeiyk de tarieven te handhaven. Het tarief voor vastrecht blijft gehand haafd op 6,per kwartaal, terwijl de prijs per m8 verhoogd wordt van 25, tot 30, Het verbruikstarief voor water, zonder vast recht zoals dat bijvoorbeeld voor bouw werken geldt wordt verhoogd van 35,tot 50,per m3. De prijzen voor aansluitingen gaan met ruim 15% omhoog en de meteri.uur wordt met 10% verhoogd. In maart 1965 is door de raad van de gemeente Veenendaal besloten een be drag van byna f 1,75 miljoen beschik baar te stellen voor verhardingswerk zaamheden in het plan de Engelen burgh. Dit bedrag had betrekking op de laatste fase van het plan, waaxby flats in 3 woonlagen gebouwd zou den worden. Later werd nog een strook grond aan Patrimonium verkocht voor de bouw van 256 etage woningen en 64 bejaar denwoningen in 4 en 8 woonlagen. Hierdoor is er een behoefte ontstaan aan een groter aantal parkeerhavens en uitgebreider rioleringswerkzaamhe den. Voor het uitvoeren van deze werken is een hoger krediet nodig, dan reeds was vastgesteld, hetgeen neerkomt op een aanvulling van f 130.000,De kos ten hiervan zullen echter gedekt wor den uit hogere opbrengsten van de grondverkoop, zodat dit bedrag slechts als een voorschot is te beschouwen. De eerste drie van het blokje oude huisjes bovenaan de Molen straat worden thans afgebroken. De an dere huisjeslinks op de foto worden nog bewoond, zodat de sloop hiervan nog enige tijd op zich laat wachten. Voor lopig zal hier een lege plek ontstaan, omdat het uitbreidingsplan voor dit deel van Veenendaal nog niet gereed is. GEZAMENLIJKE SCHOOLREIS VAN DE „Dr. HEKSTERSCHOOL" TE VEENENDAAL EN DE „VALLEISCHOOL" TE DE KLOMP. De leerlingen van de hogere klassen maakten per bus een uitstapje naar „Eurostrand" te Westerhoven bij Val- kenswaard. In vrolijke stemming ging de jeugd reeds om zeven uur per bus op weg. Eerst ging het naar Eindhoven, waar een bezoek werd gebracht aan het vo gel- en apenpark Animali Hier was de jeugd getuige van een zeer opwindende gebeurtenis. In een kooi zat een bavianenmoeder met een zeer jong kind. Vlak er naast in een andere kooi zaten twee mannetjes bavianen, waarvan er één door een kleine opening in het rasterwerk plot seling met een bliksemsnelle greep de kleine in zijn eigen kooi wist te sleu ren. Het leek voor de toeschouwers niet ernstig, want de bavianenman nam het jong in zijn armen en begon er mee te spelen. Onmiddellijk echter schoten oppas sers met ijzeren stangen toe en begon nen een aanval op de aap, die zich vre selijk te weer stelde onder hevig ge brul en gesis. De oppassers wisten de baviaan door een luik in de binnenkooi te drijven, waarbij hij het jong moest loslaten. Eén der oppassers greep nu het jong en bracht het weer in de kooi bij zijn moe der. Ontroerend was de blijdschap van de mot ieraap, die haar kind terughad. Als een menselijke moeder nam ze het jong liefderijk in haar armen en drukte het herhaaldelijk aan haar borst. De oppassers vertelden, dat de twee mannetjes bavianen na een poosje met het jong te hebben gespeeld, dit zeer zeker op wrede wijze zouden hebben vermoord. In „Eurostrand", de grootste speel tuin van Europa, kon de jeugd zich heerlijk amuseren met spelen, roeien, waterfietsen en op de trampolines. Ze konden met moeite afscheid nemen. Vyftien jaar geleden, om precies te zyn op 2 mei 1951, werd het Veenen daals Dameskoor opgericht. Samen met het mannenkoor „De Veenzangers" volg de reeds in het najaar een concert in Sola Fide. Na vele jaren met de „Veen- zangers" gezongen te hebben, zingt sinds korte tyd het Dameskoor onafhan- keiyk van het mannenkoor. Het plan is dat het Veenendaals Dameskoor in het voorjaar van 1967 zelf zal concerteren in Sola Fide. Het is nu dan ook een tyd van intensief oefe nen. Vele operette-stukken en opera fragmenten zullen deel uitmaken van het komende concert. Een orkest zal zorgen voor de begeleiding van de solisten. Mevrouw A. Ter Hogt meldde zich in 1956 als lid aan en zij heeft hiervan nooit spijt gehad. Reeds acht jaren maakt zij deel uit van het bestuur; twee jaren secretaresse en vijf jaren presidente. Het koor telt tegenwoordig 36 leden die nogal in leeftijd verschillen. Twintig en zesjarigen zingen gezamenlijk en Mevr. Ter Hogt merkte op dat de oude generatie nog ruimschoots tegen de jongere generatie kan opzingen en er niets voor onderdoet. Het ledental schommelt altijd om de 35. Nu eens komen er enkele bij, dan weer verlaten er enkele het koor. Van de nu 36 zangminnenden nemen er 8 de altpartij op zich, eveneens onge veer acht de mezzo-sopraan, terwijl de overigen de sopraanvertolking voor hun rekening nemen. Het Veenendaals Dameskoor is geen hoogdravend en veel publiciteit teweeg brengend koor. Meestal vinden er uit voeringen plaats in ziekenhuizen en be jaardencentra en om de zoveel tijd volgt er een concert in „Sola Fide". Zo gaat het koor bijvoorbeeld ieder jaar naar Doorn, waar het een uitvoering geeft voor spastische patiënten in het „Zonnehuis". Dikwijls wordt ook een bezoek gebracht aan het Julianazieken- huls in Veenendaal. Het Veenendaals Dameskoor zingt veel al voor gehandicapte mensen, die een stukje levensvreugde zo hard nodig hebben. Het koor verdiend daarom alle respect. Hoewel het vijftienjarig jubileum offi cieel op 2 mei j.l. was, werd met het feest en de huldiging gewacht tot het jaarfeest. Dat laatste werd maandag avond 27 juni gehouden in Hotel „De Korenbeurs". Tot negen uur in de avond vergaderden de dames, waarna de echtgenoten zich eveneens op het feest vervoegden. Na een koffietafel volgde de huldiging van de sinds de oprichting dirigent zijnde Heer van Zanten. Zijn vrouw en hij werden in de bloemen gezet en kre gen enkele cadeaus aangeboden na mens het dameskoor. Toen werden nog vijftien dames gelukgewenst met het feit dat ze zovele jaren, drie zelfs van af de oprichting, hun krachten voor al het stemgeluid energiek aan het koor geschonken hadden. Ook Mevr. Ter Hogt ontving de hulde die haar door haar tienjarig lidmaatschap toekwam. Mevr. Keyman, die het preste rde om kortgeleden vier nieuw? leden aan te brengen, werd voor haar daad met bloe men beloond. Na de officiële huldiging volgde een toneelstuk van drie kwartier, „De kope ren Ketel" van Margaret Wood. Zes dames uit het koor namen de rollen op zich, terwijl er drie voor man moesten spelen. Hoewel zij hun stemmen tot het zwaardere stemgeluid van een man moesten verdraaien, schijnt het toch geen nadelige gevolgen te hebben ge had voor de edele zangkunst. Mevr. A. Ter Hogt, zelf in een toneel club van de VSW meespelend, nam die avond een dubbele taak op zich, nl. re gisseuse en soufleuse. Tot één uur had men permissie om ge bruik te maken van Hotel „De Koren beurs", maar er zal niemand zijn die het de vrolijke feestvierenden kwalijk zal nemen dat enkele van hen zich nog tot een later tijdstip ophielden in het hotel. Mevr. Ter Hogt vertelde ons: „Wij wil len echt niet veel publiciteit om ons heen vergaren. Wij zijn al tevreden wanneer we voor de zieken en bejaar den mogen optreden. We hebben tevens een aantal concerten, ongeveer tien, sa men met „De Veenzangers" uitgevoerd in „Sola Fide". Volgend voorjaar pro beren wij of we het ook alleen kunnen, 's Maandagsavonds oefenen wij altijJ in een lokaal van de Julianaschool oi| de Kerkewijk. De stemming is altijcfl prima en onder de ervaren leiding van dirigent Van Zanten spannen we ons volkomen in voor de op het programma staande uitvoeringen. Er zijn nog zo veel dames in Veenendaal die zich om hun goede stem bij ons aan kunnen sluiten, maar er niet toe komen. Zij zijn altijd welkom in ons koor". Donderdagavond is de pruik van koning Archibald de derde gestolen en weer teruggevonden. Dit gebe<uren vormde de kemirihoud van een door de leerlingen van de hoogste klas van de CNS Hl opgevoerde operette, die als afscheid van het lagere schoolleven met veel vaart over het voetlicht wer gebracht. Alle aan wezigen hebben van het stuk De pruik van de koning enorm genoten, hetgeen duideiyk werd uit het applaus, dat telkenmale opklaterde. Het stuk vertelt het verhaal van koning Archibald III, die zeer trots is op zijn pruik, welke hij als zijn grootste schat be schouwt. Doordat ene prins Ottokar, ver liefd op prinses Siënna dochter van Ar chibald eens de pruik van de koning verstopt heeft, wordt hij ongeschikt ge acht om de hand van Siënna te krijgen. In een samenwerking tussen schatbe waarder Roderick, de kabouters en eerzame houthakkers wordt dan de pruik van de koning gestolen, dit met het doel de ko ning te dwingen Siënna aan Ottokar uit te huwelijken. Er wordt een proclamatie opgesteld, waarin Archibald III zijn halve koninkrijk en zijn hele dochter belooft aan degene, die de pruik terugbrengt. Onder de speurders bevindt zich hoe kon het anders prins Ottokar. Ottokar komt tijdens zijn speurtocht langs de woonplaats van de kabouters, die hem het hol van de rovers van de pruik wijzen. Als hulpmiddelen krijgt hij een ko pie-pruik, een proclamatie en een valse baard en snor mee. In het rovershol geko men blijkt dit leeg te zijn, maar de pruik is nog niet te vinden. Als de rovers terug komen blijkt de hoofdman deze in zijn be zit te hebben. Daar de rover vermoeid is stuurt hij zijn trawanten naar buiten, om In Sint-Oedenrode werd het prachtige, oude kasteel. „Henkenshage" bezich tigd, echter alleen van buiten, want het kasteel bleek helaas niet toegankelijk te zijn. Het ging nu naar Nijmegen, waar de moderne speeltuin Berg en Dal werd bezocht, waar de jeugd zich ook weer heerlijk vermaakte en de vele verma kelijkheden zich in een druk bezoek mochten verheugen. Tot slot werden in Eist in een boom gaard kersen gegeten, van welke heer lijke vruchten de jeugd naar hartelust kon smullen. Het was de schoolreis van het jaar. BZB-wedstrijden bij SKF De bedryfszelfbesehermings-, EHBO- en brandweerploegen van een aantal grote bedryven in Veenendaal zullen morgenavond op initiatief van de SKF tegen elkaar uitkomen in wedstrijden. Om 6 uur zal het startsein gegeven wor den en dan krijgen achtereenvolgens de ploegen van Panter, VSW, DS, Ritmeester, Leidsche Wolspinnerij en August Stemman telkens een half uur de gelegenheid hun vaardigheid op deze wapens te tonen. Het bestaan van deze ploegen in de fa brieken heeft een grote waarde in verband met de mogelijkheid van rampen, die in ieder bedrijf kunnen voorkomen. Het is dan ook nuttig, dat dergelijke wedstrijden ge houden worden, want op deze manier leert men van elkaar. De prijzen bestaan uit een wisselbeker voor het beste totaal en een aantal indi viduele prijzen. Zo spoedig mogelijk na af loop van de wedstrijden om 9 uur zal burgemeester mr. dr. J. Hazenberg de prijzen uitreiken. Nadat in de aprilvergadering door de raad van Veenendaal een brief van de Christeiyke Kruideniershond had behan deld, waarin werd verzocht de Super markten onder de Vakantieverordening te brengen en besloten had aan dit ver zoek te voldoen, heeft het gemeentebe stuur het wetteiyk voorgeschreven ad vies gevraagd aan de Kamer van Koop handel. Dit advies is thans binnen en luidt af wijzend. De Kamer vindt, dat super markten zich zodanig van kruideniers- bedryven onderscheiden, dat van hen niet kan worden verlangd dat zij deel nemen aan een eventuele verplichte krui deniersvakantieregeling. De Kamer is er op tegen, tenzij de supermarkten na drukkelijk zelf om een vakantieregeling verzoeken. Door dit afwijzend advies is het niet mogeiyk tot vaststelling of wijziging van de vakantieverordening over te gaan, zo dat het college de raad vraagt de brief van de Kruideniersbond alsnog slechts voor kennisgeving aan te nemen. Het zal dan de Bond meedelen, dat de Ka mer van Koophandel te Utrecht niet be reid bleek gunstig voor een sluiting te adviseren. SCHOOL TENNIS TO URNOOI Van 27 juni tot en met 1 juli j.l. na men een aantal leden van VLTC, tevens scholier aan de plaatselijke HBS te Vee nendaal, deel aan het School Tennis Tournooi in het verre Vlissingen. De meisjes Diny de Haas, Joan Slotboom, Jos Jansen en Luci Visch verloren het dames-enkel met 31 van Leiden. Hf* Idames-dubbel werd daarna eveneens ver loren en mocht men uitkomen in de ver liezersronde. In dat tournooi kwam men met een 33 stand, doch met een beter setgemiddelde in de finale. Deze werd in een goede stryd verloren met 42 van de Rijks HBS-2 van Vlissingen. De jongens Henk en Jan Bekker, Re no Lodder en Henk van Schuppen won hen alle singels. In de halve finale kwam men uit tegen bekerhouder Rijks HBS Vlissingen. Rene Lodder en Jan Bekker verloren, Henk van Schuppen won zyn party, terwyl Henk Bekker een fantas tische partij speelde en won met 21. Diverse malen stond hij schijnbaar kans loos achter, doch verbeten vocht hij zich door de moeilijkheden. Eindstand 22. In de heren-dubbelspelen verloren de Veenendaalse formaties met 21 en 20 in heel mooie partijen. In de ver liezersronde werd daarna heel ruim met 60 gewonnen in de finale, zodat een derde prijs hun deel werd in dit bijzon der zware tournooi, dat vrijwel de ge hele week onder slechte weersomstandig heden met soms windkracht acht ge speeld moest worden. De burgemeester van Vlissingen had alle lof voor het goe de en sportieve optreden van de Veenen daalse ploeg en reikte met veel vol- dwoening de prijzen uit. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Australië: „Simba" (3/7); Brazilië: „Eemland" (6/7); „Graveland" (7/7); Canada: „Tindefjell" (8/7); Chili: „Stuttgart" (3/7); Ned. Antillen: „Arte- mis" (5/7); Suriname: „Oranje-Nassau" (6/7); Verenigde Staten van Amerika: „Rotterdam" (3/7); „Kamperdijk" (6/7); Z.-Afrika (Rep.) m.i.v, Z.-W.-Afrika: ..Algol" (6/7). de wacht te houden en gaat zelf slapen, waarbij hij uit veiligheidsoverwegingen de pruik op het hoofd zet. Ottokar weet de pruiken te verwisselen, maar wordt bij bet verlaten van het hol gegrepen door de wachtposten. Doordat hij in het bezit is van een of ficiële proclamatie kan hij zich als heraut voordoen en worden de rovers overgehaald de pruik naar het paleis van Archibald te brengen. Als dan in het paleis de rovers zijn ont maskerd en Ottokar zijn geliefde in de armen kan sluiten wordt door de kabouter hoofdman onthult, dat roverhoofdman identiek is met schatbewaarder Roderick. De eerzame houthakkers u begrijpt het reeds hebben voor rover gespeeld. Al les voor het goede doel. Ziedaar het ver haal. Vaak goed gezongen, leuk gedanst en ge speeld werd dit verhaal overtuigend ge bracht. Hoewel er natuurlijk uitblinkers waren, niet iedereen heeft evenveel toneel talent, deden al de deelnemers hun uiter ste best het spel te doen slagen, hetgeen dan ook lukte. Veel is te danken aan het onderwijzend personeel van de school. Met groot idealis me werd dit spel ingestudeerd, werden de decors ontworpen en een toneeltje getim merd. Alles in de eigen tijd van de leer- k.-.chten. De moeders van de opvoerenden zijn druk geweest met het vervaardigen van de kostuums. De heer T. C. Gijzel, hoofd van de school, heeft tezamen met zijn medewer kers eer van zijn werk gehad en de kinde ren zullen een leuke herinnering aan hun lagere schooltijd overhouden. BEJAARDENTOCHT Dinsdag 28 juni des middags om half een vertrokken 26 auto's met de bejaarden (60 in getal uit Renswoude voor hun jaarlijkse tocht, georganiseerd door de afdeling Rens woude van Het Ned. Roode Kruis. Burge meester Hosang en zijn echtgenote plus het voltallig bestuur van de afdeling maakten hét reisje mee. Hoewel het weer echt wel slecht was te noemen, zat de stemming er toch best in. Via Amerongen, Wijk bij Duurstede «n Schalkwijk ging het naar Jutphaas. Daar werd op een mooi plekje langs het Amsterdam- Rijnkanaal halt gehouden. Gelukkig had hét even opgehouden te regenen, zodat de siga ren en de pepermunt droog overkwamen. Het hoofddoel was dit jaar Haarzuilens, waar de reizigers om half drie arriveerden in Café-Rest. „Het Wapen van Haarzuilens". Een kopje thee met koek liet zich hier best smaken. Onder deskundige leiding werd toen het Kasteel Haarzuilens bezichtigd. De vele prachtige antieke stukken en de kostbare go belins hadden aller bewondering. Het was een genot om uit de hoge ramen op het park uit te kijken met zijn gazons en de mooie bloem perken. Om half vijf werd de terugtocht aanvaard. Over Utrecht, Zeist, Doorn en Leersum ging het weer naar Amerongen, waar in Hotel- Café-Rest. ,,'t Berghuis" een koffiemaaltijd klaar stond. Tegen half acht zat iedereen weer in de auto's en om half negen reed de stoet Rens woude binnen, voorafgegaan door muziek vereniging „Ons Genoegen". Er volgde toen nog een gezellig samenzijn in gebouw „Reho- both", waar nog wat vrolijke muziek werjl gespeeld en de meisjes van de drumband een Jenka-demonstratie gaven voor de bejaarden. Aan het einde van de dag gekomen, dankte dokter Ter Velde allen die aan het welslagen van deze bejaardentocht hadden meegewerkt. Er klonk nog een extra applaus voor de twéte motorordonnansen, heren H. Randewijk en R. v. Burken, die de stoet zo voortreffelijk begeleid hadden. Namens de bejaarden sprak de heer G. Bakkenes nog een woord van dank. Na het spelen van het Wilhelmus gingen allen weer dankbaar gestemd naar huis. In de hoop het volgende jaar deze dag te kunr nen herhalen. Hulpverlening door wijkverpleegster aan vakantiegangers Vakantiegangers, die in hun woon plaats regelmatig hulp ontvangen van de wijkverpleegster van een kruisver eniging, kunnen deze verpleeghulp in overleg en in overeenstemming met plaatselijke regelingen ook verkrij gen op het vakantie-adres. Dit kan b.v. het geval zijn wanneer het het geven van injecties betreft. De eigen huisarts dient de vakantieganger dan een brief je met enkele gegevens mee te geven voor zijn collega in de vakantieplaats. Ook de wijkverpleegsters in de twee plaatsen zullen elkaar over de pa tiëntie) dienen in te lichten. Als iemand, die met vakantie is, ziek wordt en er een arts bijroept, kan hij of zij daarna ook de hulp van een wijkverpleegster ter plaatse verkrij gen. Als de betrokkene nog niet lid is van een kruisvereniging, zal een nood- lidmaatschap moeten worden aange gaan. Buitenlanders, die in ons land hun vakantie doorbrengen, kunnen bij ziekte eveneens hulp van een wijk verpleegster verkrijgen. Deze patiën ten dienen ook eerst een arts ter plaatse te consulteren. Deze kan hen Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven del zonodig naar een wijkverpleegster van joatkantoren. |een der kruisverenigingen oerwijzen.

De Vallei | 1966 | | pagina 2