CHEVROLET Oude huizen in de Dorpsstraat te Renswoude 0 P E L ARAM ARAM H OOR TOE STEl/LEN KRUISWOORDPUZZEL R 29 Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 8 juli 1966 10 V.A.B. KIRPESTEIN Piet van Soest gaat een biografie van oud- internationaal Wim Bleijenberg samenstellen De Gouden Cobra EEN GAZON ZONDER ONKRUID Verschijnt als bijlage van bet streekblad „DE VALLEI" onder redactie van Tante Jos Correspondentie te richten aan Tante Jos per adres: Parallelweg 10 - Veenendaal ONZE JARIGEN 9 juli Gerda van Ginkel 9 99 Bennie Henken 10 99 Corrie Wagensveld 10 ft Jeanette Masselink 12 99 Rinie van de Kaa, Renswoude 12 t9 René van Dam, Rhenen 12 99 Beppie Bosboom 12 99 Rijk Vonk 12 99 Willy Schuiling 13 99 Alie Kranenburg 13 99 Hans van Rooijen 15 99 Minette Heij 15 99 Arie van de Haar sterkten en de temperaturen in de ho gere luchtlagen. Ook de beroemde Amerikaanse staatsman en natuurkundige Benjamin Franklin gebruikte bij zijn proefnemin gen een vlieger. Eens, toen hij wilde be wijzen, dat weerlichten een elektrisch evenement was, liet hij gedurende een storm een vlieger op. De proefneming gelukte, maar hij werd bijna gedood door een bliksemflits, hetgeen wel over tuigend bewees, dat zijn gedachten hier omtrent juist waren. Dit dwaas-gevaar lijke experiment leidde tot de ontdek king van de bliksemafleider. Maar doe Alle jarigen: heel hartelijk gefelici- nooit wat Franklin deed, want dat is teerd en een onvergetelijke dag toege- nog altijd levensgevaarlijk! wenst Door de jaren heen zijn er vele soor ten vliegers gemaakt. De meest beken de vorm bestaat tegenwoordig uit een rechthoekig stuk papier, dat gespannen wordt over een raam van dunne stok jes. Deze constructie is uitgevonden in heerlijke, lange, fijne, grote vakantie Europa en heel wat aardiger om te zien breekt aan. Wat een opgelucht gevoel dan de afzichtelijke „monsters", welke zal het geven, de schooldeur voor enke- men bijvoorbeeld in China oplaat. Daar le weken achter je te kunnen sluiten.zien de vliegers eruit als in de lucht Wèg met alle rekenproblemen en taal- j vliegende draken. Ook in Europa wor- moeilijkheden. Geen gepieker meer over den die drakenvliegers nog wel nage- Karel V en wat hij al dan niet gepres-1 maakt, maar dan niet zo, dat zij er teerd heeft. Ik hoop dat jullie allemaal werkelijk uitzien als een draak, maar met goede resultaten uit de bus zijn ge- alleen die indruk geven door de lange komen en dat niemand van jullie over staart, die aan het raam van de vlieger „ZILVER" VOOR DE BLINDEN Hallo jongens en meisjes, Nog eventjes en het is zover! De de knie gaat vanwege een slecht rap port Ik heb zo'n idee, dat de jongelui die deze week zo enthousiast capsules heb ben vergaard, vast wel hele bolle wan gen hebben van al die melk die gedron ken is. Maar liefst drie(!) scholen hebben hun medewerking verleend. De le klas van de Chr. Nat. School III, heeft maar liefst 8 zware zakken bijeen gespaard. De Juliana van Stolbergschool en de le klas van de Chr. Nat. School II hebben ook fantastisch meegewerkt. Wat een enorme hoeveelheid was dat! Remi Kuster, Jacqueline Boers, Agnes en Francina van Barneveld, Christa Bouman en Jansje Baars, Edith Hoot- sen, Corrie van Wijk, Tenny, Arend en Gerdientje Aberson zijn deze week op ons kantoor geweest Met glunderende gezichtjes hebben ze vol trots hun voor raden ingeleverd. Jongelui, jullie hebben allemaal enorm goed je best gedaan. Namens de blinden in Arnhem dank ik jullie heel hartelijk. Tot de volgende week! Tante Jos Figuur a. VLIEGERS Je kunt een heleboel plezier hebben met een vlieger en als de wind goed waait en je vlieger opstijgt in de lucht dan speel je een spelletje, dat al eeu wen oud is. In Aziatische landen liet men al lang voor de christelijke jaar telling vliegers op, maar in die tijd (en nog vele eeuwen daarna) was een vlie- is bevestigd. b >7-^6 Midden in de Dorpsstraat staat een groot huis, precies tegenover de Gerefor meerde Kerk. Er staat een bordje op met de naam „Nooitgedacht". Het is deze woning wel aan te zien dat ze oud is, maar hoe oud is helaas niet precies meer na te gaan. Naar de bouwstijl te oordelen zal het zo'n 200 jaar geleden zijn gebouwd, voor wie, zal wel een raadsel blijven. SCHOOLMEESTERSWONING. Zoals alle huizen in het dorp zal ook deze woning eigendom zijn geweest van de Heren van Renswoude. Met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid werd dit huis bestemd tot woning voor het Hoofd der (Openbare) School. Als zodanig is het wat de ouderdom van het huis betreft niet uitgesloten, dat schoolmeester Jan Wil lem van Hoeven er omstreeks 1750 ver toefde. Aangezien deze onderwijzer der jeugd de jenever meer beminde dan het onderwijzen, moest hij in 1773 vertrek ken. Op 10 november van dat jaar kwam als nieuwe schoolmeester Abraham Kalt; dus niet als tuinman, zoals het boek van Max J. L. Baron Taets van Amerongen vermeldt, dit werd hij pas jaren later. Tot 1800 verbleef Kalt te Renswoude. Figuur b. TOMMY EN HET HUNNEBED Die hunnebedden, die je op het plaat je ziet, kun je nog steeds hier en daar gelegd. De kieren tussen de stenen van heid verkrijgen we pas bij de komst noordoost naar zuidwest loopt. De hun nebedden werden gebouwd van grote stenen of rotsblokken, die rechtop gezetNa hem kwamen anderen de jeugd les werden, terwijl er dan lange Stukkengeven en als deze theorie juist is, woon- rots als een soort dak overheen werden den zij allen op „Nooitgedacht". Zeker- otndekken en eens op een dag, toen j de rotsblokken werden opgevuld met Tommy met zijn vader een wandelingkleinere stenen en de ingang werd ge maakte, vonden zij er een. „Wat is dat!maakt met kleinere stukken rots, waar- daar voor een heuvel, paps?" vroeg 'door deze lager werd dan het omliggen- Tommy. „Die „heuvel", zoals jij hem de bouwwerk. Die ingang lag altijd noemt, is eigenlijk een hunnebed, waar- naar het zuidoosten. Tenslotte werd het in de mensen uit het stenen tijdperk gehele bouwwerk bedekt met aarde en hun doden begroeven. Zoals je kunt daardoor zien de hunnebedden er nu zien als je er wat dichter naar toe voor ons uit als heuvels." gaat, hebben zij er een ovaalvormige kamer in gebouwd, die in de lengte van Figuur c. Hier zie je een kattenfamilie, die acht leden telt. Ze zien er wel allemaal erg verschillend uit, hè? Maar toch is er een tweeling bij. Kunnen jullie ont dekken welke nummers die twee gelijke katjes hebben? van Jacobus de Liefde, die van 1805 tot 1829 Hoofd der School was, en die tot zijn benoeming tot Burgemeester van Huize „Nooit Gedacht", het 200 jaar oude monumentale huis aan de Dorps straat te Renswoude. VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE PIETERTJE Is ons Pietertje zo'n boekenworm? Weineen, alleen maar snoeplustig! ger niet alleen iets waarmee men speel de. Vliegers werden toen gebruikt als wapens in de oorlog en zelfs nog in het begin van de jaren 1900 ontwierp een Franse officier een vlieger, die een man kon vervoeren. De officier was er van overtuigd, dat de vlieger in oorlogstijd van waarde zou zijn, maar hij was te laat met zijn idee, daar de eerste vlieg machine al bezit had genomen van het luchtruim en een vlieger het niet tegen een vliegtuig kon opnemen. Een vlieger werd ook gebruikt door geleerden voor het meten van wind- WIM BLEIJENBERG VERLEENT ENTHOUSIAST MEDEWERKING Plaatsgenoot Piet van Soest, enthou siast supporter van DOVO en Velox en tevens medewerker van de clubbladen van beide verenigingen, gaat in de na bije toekomst de biografie van Wim Bleijenberg, die een punt achter zijn voetbalcarrière als semi-prof heeft ge zet, publiceren. Nadat hij in het personeelsorgaan van de D. S. van Schuppen ,,'t Scheepje" reeds in het artikel „Voetballer van de maand" over deze succesrijke Veenen- daalse voetballer het een en ander heeft geschreven en dit Bleijenberg ter ore kwam, was deze direct content en stelde Piet van Soest zijn tot in de puntjes verzorgde plakboeken ter be schikking. Deze boeken vol met foto's, kranten knipsels, brieven van de KNVB (o.a. een brief ondertekend door trainer Jaap van der Leek, die Bleijenberg ontving voor de interland tegen Zwitserland en waarin diverse taktische en technische aanwijzingen voor de wedstrijd staan) en andere souveniers van o.a. buiten landse trips etc., zal nog aangevuld worden met een collectie van kleuren foto's. Van Soest zal deze biografie gaan pu bliceren in de personeelsorganen van de bedrijven in Veenendaal en ook in de clubbladen van DOVO en Velox. GESLAAGD Aan de Utrechtse Analistencursus is het getuigschrift Leerling-analist me dische richting uitgereikt aan E. Taen te Veenendaal. (34) Omringd door de krijgers der Zlass-stam lopen Aram, Kleine-Kim en de dikke matroos, die Otto blijkt te heten, door de woestijn. Kleine-Kim ver telt opgewonden, dat de Zlass-krijgers, in wier han den zij nu gevallen zijn, reeds van ouds-her de doodsvijanden zijn van de Touareggs. „Als dat zo is staan onze kansen nog niet zo slecht", meent Aram optimistisch. „Ach wat", bromt Otto gemelijk. „dit land wordt enkel bewoond door schurken! Zal ik nog maar op de schuit van mijn meester Ab dullah „Alsof die géén schurk is!" stuift Kleine-Kim nijdig op en de dikke matroos zwijgt beschaamd Na een half uur bereiken ze een kleine oase waar de Zlass hun tenten hebben op geslagen. Het drietal wordt dadelijk naar de groot ste tent gebracht, waar het stamhoofd, een oude man met een enorme, sneeuwwitte baard, hen on derzoekend opneemt. Kleine-Kim vertelt in geuren en kleuren hun avonturen van de laatste weken. Als hij eindelijk uitgesproken is strijkt El-Seiff be dachtzaam over zijn baard. „Een aardig sprookje", zegt hij droogjes, „maar nu zou ik toch graag de ware toedracht weten!" (wordt vervolgd* (LM.) belooft de fa. WOLF, Ede aan alle ga- zonbezitters in Nederland. Dat is geen kleinigheid. Veel gazonbezitters zien met verdriet hoe in hun gazon het on kruid langzamerhand terrein wint. Het is nu echter mogelijk een defi nitief einde te maken aan de onkruid- groei, ja het hele gazon kan volkomen vrij van onkruid worden gemaakt met Scotts-gazonmest met onkruidverdel ger. Het unieke bij dit middel is de com binatie van gazonmest en onkruidver delger, niet lost gemengd, maar gebon den door trionisering, een nieuw procé dé dat in de U.S.A. werd gepatenteerd. Behalve dat onkruiden worden ver dreven, krijgt tegelijkertijd het gras een flinke staat voedingsstoffen in de juiste onderlinge verhouding, zodat de opengekomen plaatsen, waar het on kruid is verdwenen, snel door nieuwe grasplanten wordt ingenomen. Scotts-gazonmest met onkruidverdel ger werd goedgekeurd door de Planten- ziektekundige Dienst te Wageningen, waarbij men zich lovend uitliet over de combinatie van mest en onkruidverdel ger. De bekende vakzaak van Geha van Leeuwen, Hoogstraat 7 te Veenendaal nam het initiatief dit product in haar verkoopprogramma op te nemen. Daar wordt u, zoals men ons verzekerde, gaarne en vakkundig voorgelicht. Renswoude in deze woning vertoefde. Het huis droeg toen nummer 16. In 1829 vertrok hij naar de ambtswoning, aanvankelijk 't ernaast gelegen Schou tenhuis (zie de Vallei van 8 febr. 1966) en later naar de overzijde van de Dorps straat, nummer 40. Wij blijven echter in huis no. 16. EIGENDOM KASTEEL. Omstreeks 1831 woonde een dochter van Jacobus de Liefde er, die toevallig ook weer met een De Liefde gehuwd was. Deze, Dirk de Liefde geheten, was de zoon /an een andere Dirk de Liefde, die schoolmeester in Hilversum was. Hier zal dus wel sprake zijn geweest van liefde tussen de Liefde's in één en dezelfde familie. Enige tijd later woonde een horloge maker in het huis: Christoffel Wilhelm Klute, die er slechts een half jaar woonde (in 1850). Bewoners van het huis waren achter eenvolgens: van 1853 tot 1857: Geor- gius Leonardus Wijnen, Rijksontvan ger; van 1857 tot 1865: Gerrit Cornelis Costerman Boodt, Geneesheer, Heel- en Verloskundige: tot 1877: Gerrit Drost, Heel- en Vroedmeester; tot 1878: Ger rit Henricus Jonker, Geneesk Jige. Van 1857 tot 1878 was „Nooitgedacht" dus Doktershuis. Daarna volgen bewo ners met geheel verschillende beroepen; artsen practiseerden tot 1896 niet meer te Renswoude. Eerst in 1899 werd een geheel nieuw doktershuis gebouwd, dat later weer pastorie zou worden. PARTICULIER EIGENDOM. Hierboven werd al even melding ge maakt van een nogal belangrijke koop- acte. Deze koopacte dateert uit 1904 en geeft een uitstekend overzicht, zowel omtrent de aard van het verkochte, als de verkopers van het object. In 't kort komt de acte op het volgende neer: gleden den 28en september 1904 ver scheen voor mij Otto Temminck notaris ter standplaats Amerongen, de Hoog welgeboren Heer Jan Karei Baron Taets van Amerongen van Renswoude, Burgemeester der gemeente Renswoude, wonende te Renswoude ten deze hande lende in eigen naam en in hoedanig heid van specialen lasthebber van de Hoogwelgeboren Jonkvrouwen Cornelia Henriëtte Baronesse Taets van Ame rongen van Renswoude, Sophia Johan na Justina Baronesse Taets van Ame rongen van R., en Louise Charlotte Ba ronesse Taets van Amerongen van R., allen zonder maatschappelijke betrek king, wonende te Ellecom gemeente Rheden". De hierboven genoemde Jan Karei, Cornelia Henriëtte, Sophia Johanna Jus tina en Louise Charlotte waren zusters en broer, kinderen van Mr. Maximiliaan Jacob Leonard Baron Taets van Ame rongen (1821-1901) en Jonkvrouwe Henriëtte Jacqueline Willielmine Huy- decoper (1826-1901). Deze vier personen verklaarden bij monde van de lasthebber Jan Karei Baron T. v. A. v. R. „verkocht te heb ben en mitsdien in vollen eigendom af te staan en over te dragen aan den Heer Hendrik van Egdom, Wethouder der gemeente Renswoude en koopman: Een woonhuis met erf en tuin, staande en gelegen te Renswoude aan de zuid zijde van den Rijksstraatweg (sectie A. nr. 665)." „Dit onroerend goed werd door nu wijlen den Hoogwelgeboren Heer Mees ter Maximiliaan Jacob Leonard Baron T. v. A. v. R. in eigendom verkregen blijkens acte van scheiding den 5e febr, 1852," enz. Wat blijkt hier uit? Wel, op 21 okt, 1850 stierf op kasteel Renswoude Joost Gerard Godard Baron Taets van Ame rongen, heer van Renswoude en Em- mikhuizen, drie jaar daarvoor, op 5 febr. 1847 diens gemalin Clasina Cor nelia van Nellesteijn. Zij waren de ouders van de hiervoor genoemde Mr. Max. J. L. Baron Taets v. Amerongen en Sophia Johanna Justina Barones Taets v. Amerongen; twee andere kin deren stierven reeds in 1834 op jeug dige leeftijd. Blijkbaar werden eerst op 5 febr. 1852 de testamenten van Joost G. G. en Clasina C. op het meestal traag wer kende notariskantoor in werking ge steld. Aan Mr. M. J. L. Baron Taets v. Amerongen werd toen dus het hierbe- handelde huis toegewezen. De heer H. van Egdom kocht de wo ning in 1904 voor 3300, FAMILIE HOOGEWEG EIGENAAR. Hendrik van Egdom, die gehuwd was met Teunisje Pater, stierf op 25 jan. 1927 te Renswoude. Zijn erfgenamen verkochten het hui; op de 18e juli van dat jaar bij monde van Gerard van Harten aan Jan Hoogeweg, brandstof- fenhandelaar te Renswoude. Het huis werd omschreven als „een huis waarin twee woningen met twee afzonderlijke houten schuurtjes, erven en tuinen, te Renswoude, aan de zuidzijde van de Rijksstraatweg, Wijk A nrs 98 en 99, kadastraal bekend gemeente Rens woude sectie A nr 665 voor 7000, Huurder op dat moment waren Pieter Leijenhorst en Jan Burgers. Sindsdien is „Nooitgedacht" dus eigen dom van de familie Hoogeweg. Nog al tijd wordt de behuizing in tweeën be woond. Zowel in- als uitwendig is het huis gelukkig ongewijzigd gebleven. Het is een belevenis een zeker 200 jaar oude woning, met tal van vertrekken, gan gen, trapjes en een grote koele kelder, zoals deze, door te wandelen. Verras send is het geschilderde schoorsteen stuk (op linnen), dat kennelijk uit de vorige eeuw stamt, doch helaas niet ge signeerd is, en dat zich bevindt in één van de kamers aan de voorzijde. Renswoude dient zuinig te zijn op een monumentale woning, zoals deze is. S. Laansma. ^.Leveringen uitsluitend op medisch advies k, Volledige garantie op alle toestellen Deskundige OPLOSSING KRUISWOORDPUZZEL R 78. Horizontaal: 1. baar; 4. ivoor; 7. gnoe; 11. aar; 12. oor; 13. slab; 15. el; 16. ed; 18. kort; 19. kramp; 21. rotor; 23. uno; 24. nor; 26. liter; 28. islam; 31. roede; 32. ras; 34. knaap; 35. derde; 39. ala; 41. bende; 44. krent; 46. clara; 48. ulo; 49. one; 51. liter; 53. begin; 56. draf; 58. no; 59. ot; 60. saai; 62. dun; 63. tal; 64. aida; 65. serre; 66. long. Verticaal: 1. bast; 2. aal; 3. arak; 5. Velp; 6. oker; 8. Noor; 9. oor; 10. erts; 14. bruid; 15. emoe; 17. dons; 18. koran; 20. ante; 22. tolk; 25. trede; 26. le; 27. rr; 28. is; 29. ma; 30. spoel; 33. aal; 36. rk; 37. druif; 38. eelt; 39. at; 40. ac; 41. bang; 42. ereis; 43. na; 45. noen; 47. loet; 50. edda; 51. land; 52. Rome; 53. boer; 54. Nato; 55. wilg; 57. rui; 61. aan. en blijvende service a. Desgewenst ontbieden k, Leverancier fondsen aan huis te alle zieken- PRINS BERNHARDLAAN 4 (ZWAAIPLEIN) VEENENDAAL HORIZONTAAL: 1 kleur 5 dwergenkoning 10 in orde 12 netto 13 rondhout 14 boom 15 muziekinstrument 17 uiting van vreugde 19 plaats in Duitsland 21 tot en met 22 plaats in Gelderland 24 plaats in Duitsland 25 soort 27 gevangenis 28 vlaktemaat 30 ruim 32 jongensnaam 34 klepper 36 vis 37 vaartuig 39 lidwoord 40 meterton 41 gewicht 43 adellijke titel 44 natuurkunde term 46 muziekterm 48 familielid 50 onmeetbaar getal 52 herkauwer 55 buiteling 57 eenh. v. stroomsterkte 59 nimmer 61 meisjesnaam 62 wiel 64 vrucht 66 geluidloos 67 kloosterzuster 68 eenh. v. kracht 69 schadelijk insect 71 rivier in Duitsland 73 Ind. arbeider 76 ijzerhoudende aarde 78 en omgekeerd 79 Europeaan 80 zangstem 81 kinderen 82 deel v. e. japon VERTIKAAL: 1 lopend touw 2 Eng. telwoord 3 wondvocht 4 windrichting 5 bid (Lat) 6 muziekinstrument 7 ambtshalve 8 tekening op doorzichtig papier 9 naar mijn mening 10 godin der lente 11 stoomvaartmij. 16 deel v. d. dag 17 lidwoord 18 broeiplaats 20 houten beenvei'lenging 23 hoofddeksel 25 strafwerktuig 26 Ned. Tel. Stichting 27 de onbekende 29 hinder 31 dierengeluid 33 haat 35 meisjesnaam 38 plaats in België 39 boom 42 bedorven 45 bergholte 46 kerkelijk lied 47 smalle weg 49 huidopening 51 zijrivier v. d. Donau 53 vogelprodukt 54 plakbriefjes 56 roddel 57 van het jaar 58 voor 60 gekheid 63 niets uitgezonderd 65 deel v. h. been 67 windrichting (Eng.) 68 geneesmiddel 70 alsmede 72 vis 74 vreemde munt 75 Europeaan 77 ambtshalve 79 bestaat

De Vallei | 1966 | | pagina 10