Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Rode haan kraaide driemaal op één dag TISSOT Waterleidingmaatschappij houdt niet voldoende rekening met grootverbruikers Taxi nodig? Bei dan 3700 GEZELLIG WINKELEN IN VEENENDAAL AGENDA *0* Melkhandel met vakantie VAKANTIETIPS Mevrouw Buddingh in raadsvergadering: RENSWOUDE Taxibedrijf VAN WAKEREN ELST AMERONGEN Onder water langs Rhenen en Amerongen EDERVEEN 40e JAARGANG VRIJDAG 8 JULI 1966 Nr. 54 Redaktfo en administratie: Parallelweg 10 - Veen endaal TeL O 8385-2022 <2 Ignatf - G4n> S04Z7 AdrwtenBa en abt kannen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallet" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimam advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel Voor de brandweerkorpsen in Renswoude, Woudenberg en Veenendaal was het donderdag een bijzonder drukke dag. Niet minder dan driemaal werd er in deze gemeentes brand ge meld, waarvan er twee maal door de Veenendaalse brandweer uitgerukt moest worden. In Renswoude, op de grens van Scherpenzeel brandde een stal van een boerderij af. Tussen Rens woude en Veenendaal brak brand uit in een Maalderij en in De Engelenburg in Veenendaal werd een brandje geblust in een in aanbouw zijnd flatgebouw. De schade die deze drie bran den aanrichtten beloopt tezamen een bedrag van ongeveer tweehonderdduizend gulden. BIJNA 2 TON SCHADE AAN BOERDERIJ Donderdagmorgen om 4 uur ontdekte de heer J. Jochems, Utrechtseweg 21, Renswoude (onder Scherpenzeel) brand in zijn stal. De brand bleek uitgebro ken te zijn op de hooizolder, waar on geveer 70.000 kg hooi lag opgetast. De brandweren van Renswoude en Wou denberg waren spoedig ter plaatse. Zij konden echter niet voorkomen, dat de gehele stal in een ruïne herschapen werd. Gelukkig wist men het eraan vast gebouwde woonhuis te behouden. Uren later was men nog met een drag line en twee wagens bezig het hooi uit de nog steeds smeulende stal te halen, om het uit te spreiden. Met een straal water werd voorkomen, dat de vlam men weer oplaaiden. Het nablussen nam echter nog vrijwel de gehele dag ln beslag. De stal, die plaats bood aan 11 koeien was gelukkig op wat gereed schap na leeg, zodat er geen slacht offers onder het vee gevallen zijn. Alles wat er er wel in de stal stond ging echter verloren. De oorzaak van de brand moet ge zocht worden in hooibroei. De schade ligt in de orde van 150 a 200 duizend gulden en wordt slechts gedeeltelijk door de verzekering gedekt. De Veenendaalse melkhandel trekt net als het merendeel van de klanten er enkele weken tussen uit. Voor de be zorgers is er enkele weken geen portiek- met-een-briefje of een halfje-yoghurt- voor-drie-hoog. Enkele weken lang kun nen ze genieten van de zon, als ze naar het buitenland gaan, of van een spelletje halma, indien ze de grens niet over schreden. Niet allen gaan ze gelijk met vakantie, daarom is er een periode, die maandag begon en tot 13 augustus voortduurt, dat het dienstbetoon van de melkhande laar minder is dan in de rest van het jaar. Dat komt doordat degenen, die op een bepaald moment niet met vakantie zijn, ook de wijk van hun collega's moe ten overnemen. Iedere morgen gedurende deze weken komt er echter een melkhandelaar langs. Men kan de melk voor de deur halen en alleen als dat te bezwaarlijk is, in ver band met ziekte, invaliditeit of hulp behoevendheid dan wordt het thuisge bracht. Misschien is het voor de consument minder prettig, dat deze moet opletten of de „melkman" in de buurt is, maar de overige 46 weken van het jaar belt deze man altijd bij zijn klanten aan, zodat niemand hem de vakantie misgunt. GESLAAGD De heer E. J. van 't Riet te Vee nendaal slaagde voor het propaedeu- tisch examen aan de Theologische Ho geschool te Kampen. Onder deze titel brengen wij u ge durende de zomermaanden iedere vrijdag een agenda van evene menten in de provincies Utrecht en Gelderland. Voor iedere dag een opsomming, sommige dichtbij, andere verder weg maar voor „elck wat wils". De eerste aflevering van deze ru briek vindt u vandaag op pag zes. Om ongeveer tien uur in de ochtend rukte de Veenendaalse brandweer met groot materieel uit. Hogedrukspuit, 2 lagedrukwagens en de ladderwagen vormden een stoet, die het ergste deed vermoeden. Er bleek brand uitgebroken bij Graan- en Kunstmesthandel R. van de Brandhof aan de Kooiweg (Emmik- huizen) net over de grens met Rens woude. Ook de Renswoudese brand weer kwam voor deze brand aansnellen. Gelukkig viel het allemaal mee. De brand bleek te zijn ontstaan in de ma chinekamer. Een daar staande elektro motor brandde geheel uit. De brand weer van Veenendaal wist echter met de nevelspuit verdere uitbreiding van de brand te voorkomen. Nu bleef de schade beperkt tot de machinekamer, waarvan de muren barstten en de rui ten sprongen. De schade wordt hier ge raamd op 30 duizend gulden en wordt waarschijnlijk door de verzekering ge dekt. De reden dat Veenendaal met een dergelijk groot aantal wagens uitreed moet gezocht worden in het feit, dat deze buurt een waterarm gebied is, zodat van grote afstand water aange voerd moet worden, indien het een wer kelijk grote brand - zoals de melding luidde - zou zijn. Omstreeks 1 uur in de middag van deze branddonderdag werd Veenendaal weer opgeschrikt door de brandsirene. Het was de tweede maal op een dag, dat de ladderwagen naar een brand moest, want de brand woedde op de zesde verdieping van een in aanbouw zijnd flatgebouw in De Engelenburg. Om de naden van de balkons van het gebouw te kunnen dichtstoppen was men bezig met het koken van teer in een teerketel, die verwarmd werd met flessengas. Waarschijnlijk door onop lettendheid is de teer overgekookt en ontstond er een begin van brand, dat door de brandweer spoedig geblust kon worden. De schade was betrekkelijk gering, slechts een kozijn verbrandde. WEER EEN GEIT AANGEBODEN Het begint in Veenendaal langzamer hand gewoonte te worden, dat een geit een rol speelt bij een huwelijksvbltrek king. Werd er de vorige week een geit aangeboden aan een predikant, ditmaal was er weer de „Bartje-afspraak" ge maakt. Vrijdagmiddag trouwde de heer G. van de Meijden met mej. C. Meijerink. Lange tijd geleden was tijdens een DOV O-bij eenkomst, van welke club de heer Van de Meijden lid is, door negen kameraden afgesproken, dat degene, die het eerst in het huwelijk zou treden een geit als geschenk van de overigen zou krijgen. I Namens de negen werd vrijdag aan 'de heer en mevrouw Van de Meijden, die de rij huwelijken van het negental openden, door de heren H. Dekker en H. Wortman de beloning voor deze ge waagde stap overhandigd. GASPRIJZEN VERLAAGD Met ingang van het vierde kwartaal 1966 zullen de gaspryzen in onze omge ving verlaagd worden. De prijsverlaging is vooral van belang voor de grootver bruikers, boven de 2100 m* per jaar. Het tarief voor deze verbruiksgroep is het sterkst gedaald en nadert bet dichtst de landelijk vastgestelde richtprijzen. Deze verlaging is een verdere stap in de richting om landelijk gelijke - lage - prijzen voor verwarming en dergelijke door middel van aardgas te verkrijgen. Zeer zeker zullen in de toekomst nog verdere prijsaanpassingen volgen. Urenlang is men op de boerderij van de heer Jochemsen in Renswoudé bezig geweest om het smeulende hooi uit elkaar te halen. AFSCHEID DOKTER REYDON Morgenmiddag, dus zaterdag 9 juli en niet 19 zoals abusievelijk in ons blad van dinsdag j.l. stond is er in zijn woning Kerkewijk 40, gelegenheid om afscheid te nemen van dokter Rey- don. De receptie begint om 5.00 uur en duurt tot 7.00 uur. JEHOVA'S GETUIGEN NAAR CONGRES Zestig Jehova's getuigen uit Veenen daal en omstreken zullen van 17-21 augustus a.s. een congres bijwonen in Amsterdam. Aan dit congres zullen meer dan 10.000 getuigen van Jehova deelnemen uit het gehele land. In een vlot tempo handelde de raad van Veenendaal donderdagavond een agenda van 22 punten af. Voor deze toch echt niet zo korte agenda had men de tijd van ongeveer een uur nodig. Vrij kort na de opening van de vergadering werd deze geschorst, om een commissie, bestaande uit de heren Diepeveen, Verkuijl en Haggenburg de gelegenheid te geven de geloofsbrieven van de in de nieuwe raad, zoals deze in september zal optreden, benoemde leden te onderzoeken. Deze werden in een vrij korte tijd allen in orde bevonden, zoals bleek uit de officiële mededeling, die de heer Verkuijl daarvan namens de commissie deed. Wegens va kantie van wethouder Koppenberg had de heer Bastmeijer, als waarnemend-wethouder plaatsgenomen achter de college-tafel. Met het voorstel van b. en w., om het schrijven van de Chr. Kruideniersbond voor kennisgeving aan te nemen het schrijven dat handelde over de vakantiesluiting voor supermarkten ging de raad slechts schoorvoetend akkoord. De heer Van Deelen verzuchtte zelfs ontheven te mogen worden van de Kamers van Koophandel, die hij met de „schappen" vergeleek. Het eerste voorstel, dat stof tot dis cussie opleverde was het verzoek van de Waterleidingmaatschappij om de tarie ven te mogen verhogen. Mevrouw Buddingh vroeg over deze aangelegen heid het woord en stelde, dat zij, toen zij het voorstel eerst gelezen had, wel akkoord kon gaan met een verhoging van 10°/o. Bij verdere bestudering ech ter waren voor haar toch wel enkele vraagpunten gerezen. Het waterleiding bedrijf is uitgegaan van een gemiddeld verbruik van 100 m® per jaar, maar zij stelde, dat een groot gezin wel 200 m® per jaar gebruikt. Dan komt echter de verhoging neer op ongeveer 13Vi°/o. Dat vond zij een vreemde zaak, want op deze manier moet iemand die meer gebruikt procentsgewijs ook meer beta len. Bovendien viel zij over dit tarief, voor de zeer grote gebruikers. Tot nu toe geldt voor dezen een aflopend ta rief van 25,24 tot 21 cent, indien echter de maatschappij deze voorstellen hand haaft, zou men voor alle gebruikers 30 cent kunnen berekenen. Zij stelde zich voor, dat er misschien ook weer een aflopend tarief ingesteld zou worden, maar dan altijd nog zou een verhoging van 20% het resultaat zijn. Zij geloof de, dat dit nadere bespreking verdient. De burgemeester antwoordde, dat het college al deze dingen overdacht had, maar dat het niet wilde, dat het Wa terleidingbedrijf, dat een rendabele zaak moet blijven moeilijkheden zou krijgen op dit gebied. Toen mevrouw Buddingh negatief ge antwoord had op de vraag, of zij stem ming wilde, deelde de burgemeester haar mee, dat het college deze zaak nog eens met de waterleidingmaat schappij zou bespreken. Hierop repliceerde mevr. Buddingh: „Ik vind het heel welwillend van het college, dat zij deze zaak op wil nemen, maar is dit wel juist? De raad stelt de tarieven vast, en het gaat dan toch niet aan om te bedelen bij de maat schappij. Ik kan me niet aan de indruk onttrekken, dat het college de groot verbruikers uit het oog heeft verloren. Het bedrijf heeft weinig werk aan de ze verbruikers, maar het tarief wordt met 20% verhoogd. Om deze reden, hoewel ik een verhoging van 10% alleszins redelijk vind, moet ik tegen het voorstel stemmen". Het voorstel werd verder zonder hoofdelijke stem ming, met alleen de stem van mevr. Buddingh tegen aangenomen. Maidenspeech Bjj de behandeling van het pant, dat de onbewoonbaarverklaring van enkele OPBRENGST COLLECTEN. De te Renswoude gehouden huis-aan- huis collecte voor de A.V.O. heeft een bedrag van 115,84 opgebracht. Ongeveer evenveel verzamelde men ten bate van het Anjerfonds, nl. 115,55. ZWEMDIPLOMA BEHAALD. Op vrgdag 1 juli hebben twee leer lingen van de 5e klas der Chr. Lagere School te Renswoude een zwemdiploma behaald. Anneke van Wolfswinkel verkreeg diploma A en Teun den Hartog wist het B-diploma in de wacht te slepen. De proeven werden afgenomen in het gemeentebad te Scherpenzeel. SPREEKUUR BURGEMEESTER. De burgemeester van Renswoude is verhinderd om spreekuur te houden op 13, 20 en 27 juli a.s. Het eerstvolgende spreekuur zal worden gehouden op 3 augustus a.s. DAG EN NACHT GEOPEND Jan van Goyenstraat 27 - Veenendaal woningen moest regelen, hield de heer Vrieling z|jn „Maidenspeech". Hjj me,rk te op, dat het huis Prins Bernhardlaan 127 reeds enige maanden leegstond. Door de jeugd is al heel wat schade aan dit pand toegebracht, en de kans op ongelukken is groot. Hjj drong erop aan spoedig tot sloping over te gaan. Door de voorzitter wejrd hem toege zegd dat dit de bijzondere aandacht zou krijgen. Naar aanleiding van het punt, dat Omdat mevr. J. van Viegen-Bouwman gedurende veertig jaar het orgel in de Hervormde Kerk te Eist had bespeeld, werd haar door wethouder Griffioen een koninklijke onderscheiding op de borst gespeeld. handelde over het beschikbaarstellen van een krediet voor het uitvoeren van werkzaamheden in de Engelenburgh stelde de heer Diepeveen enkele vragen aan het college. (Zie verder pag. 4) 2e Zomeravondconcert Op dinsdag 12 juli a.s. zal het tweede zomeravondconcert, te organiseren door de N.H. Kerk-orgelcommissie, in de Sint Andrieskerk worden gehouden. Dit concert zal worden verzorgd door Endre Kovacs, organist te Budapest en door Sjef Bröcheler, solofluitist van het Nederlands Philharmonisch Orkest te Haarlem, die respectievelijk het orgel en de fluit zullen bespelen. Er zullen werken worden uitgevoerd van Buxte- hude, Pachelbel, Bach en Hëndel. Deze tweede uitvoering in een reeks van vier begint om acht uur. De toe gangsprijs bedraagt f 1,50 per persoon. Kinderen tot en met 15 jaar betalen f 0,80. De commissie rekent op een grote opkomst. Winkels z|jn 's vrijdagavonds tot 9 uur open. Woensdagmiddag na 1 uur gesloten. Warenmarkt: elke dinsdag morgen en 's zaterdags gehele dag. Speciale weekend-acties van de Veenendaalse Winkeliers vereniging De heren H. Dekker en H. Wortman bieden de geit aan, aan het bruidspaar Van de Meijden-Meijerink. De bekende kikvorsman Jan Vos uit Haarlem, die ondermeer een belangrijk aandeel gehad heeft in de bouw van de Coentunnel, zal zaterdag 16 juli a.s. een grootse stnnt uithalen. H(j is van plan op die dag een reis te maken van Lobith naar Rotterdam, geheel onder water. De reden van deze opzienbarende prestatie is het feit, dat de heer Vos een aquanautenpak heeft ontworpen, dat in belangrijke mate afwijkt van de tot nu toe gebruikte. Voor zijn vinding heeft de marine bereids interesse ge toond. Met deze onderwatertocht wil hij, voortgesleept door een sleepboot zijn vinding in de praktijk beproeven. Indien deze proef slaagt, dan zal de heer Vos over enige tijd zich door Het Kanaal, van Dover naar Calais laten slepen. De heer Jan Vos start om 5 uur in de ochtend bij Lobith. Om ongeveer 9 uur passeert hij Rhenen en een twintig mi nuten later Amerongen. Hij hoopt op deze manier Rotterdam om ongeveer half zes in de middag te bereiken. Kasteel Amerongen kan weer worden bezocht Op initiatief van de V.V.V. te Ame rongen kan worden bericht, dat met ingang van heden het kasteel Ameron gen met z(jn vele kunstvoorwerpen weer voor bezichtiging wordt openge steld en wel met ingang van heden. De openingstijden zjjn elke woensdag om 10.30 uur en om 14.30 uur. Ben rondgang door dit prachtige gebouw duurt ongeveer 1^ tot 2 uur. Inwoners van Amerongen alsmede van buiten de gemeente en mensen die hier hun vakantie doorbrengen kunnen dus weer aan het Kasteel Amerongen een bezoek brengen. Voor de bezichtiging dient men zich echter op te geven bjj het V.V.V.- gebouwtje aan de Kon. Wilhelminaweg of bij de heer Rense, Burg. v. d. Bosch straat 76 te Amerongen. De rondleiding geschiedt onder leiding van de heer T. Eijffius. Activiteiten van de Julianaschool te Ederveen Met de vakantie in zicht ontplooide de heer Valkhof met zyn staf vele aktivitei- ten voor de kinderen van de Julianaschool te Ederveen. Nadat eerst de twee laagste klassen een uitstapje gemaakt hadden naar Ouwehands dierenpark en het Pan- nekoekhuis te Lunteren, waren vorige week vrijdag de overige klassen aan de beurt voor een uitstapje. Men vertrok 's morgens om 8 uur naar Schiphol voor bezichtiging van de vlieghaven en het luchtvaartmuseum. Vervolgens ging men naar Artis en op de terugweg bezocht men Oud Valkeveen, waar een prachtige speeltuin voor de kinderen is. Om half negen 's avonds kwam men thuis. Het was voor de kinderen een zeer interessante dag geweest, men trof prachtig weer, hetgeen de stem ming verhoogde. Een complimentje voor het onderwijzend personeel: de reis is goed verlopen en alles was tot in de puntjes geregeld. De kinderen waren dan ook zeer voldaan over dit uitstapje. Maandagmiddag 4 juli werd er een sportmiddag gehouden op het Van Hootsenplein. Deze middag was gepland op 29 juni, maar werd tot maandag ver schoven, wegens slechte weersomstan digheden. Er was een kraam opgezet om de kinderen een tractatie te kunnen verstrekken. Men begon om half twee, de laagste klassen deden spelletjes en de hoogste klassen streden voor het sportdiploma A, B, C, D of E, dit al naar gelang de sportieve prestaties wel ke geleverd werden. Het was reeds schematisch opgezet welk onderdeel de verschillende groe pen uit moesten voeren. Het kastiebal gooien was gemiddeld het vak waarin men de laagste prestatie leverde. De kinderen moesten 60 m hardlopen, hoogspringen en een hindernisbaan ne men. De consulent van lichamelijke op voeding was ook aanwezig en nam per soonlijk deel aan het opnemen van de tijden van het hardlopen. Volgend jaar hoopt men het nog gro ter op te zetten en ook het vak ver springen erin op te nemen. Terwijl de kinderen met het schoolvak lichame lijke opvoeding al getraind kunnen worden om volgend jaar het hoger di ploma voor de kinderen bereikbaar te kunnen maken. De kinderen kregen nog deze week, voor de vakantie, het di ploma uitgereikt. VEENENDAAL Zaterdag 9 juli, Kerkewijk 40. 17.00 uur: Afscheid dokter Rey- don. Sportpark Panhuis, 19.00 uur: Tuinfeest DOVO. RHENEN Zaterdag 9 juli, VVV kantoor 15.00 uur: Hengelwedstrijd. AMERONGEN Dinsdag 12 juli, St. Andrieskerk. 20.00 uur: Zomeravondconcert. Endre Kovacs uit Boedapast. orgel en Sjef Bröcheler, fluit. Bioscoop: Luxor theater Veenendaal: Vrijdag en zaterdag 19.30 en zondag 15.00 uur: Sam van hiernaast. Zondag en maandag 19.30 uur: The bridge on the river Kwai. JUWELIER lp) HORLOGER

De Vallei | 1966 | | pagina 1