bij JAN VAN SCHUPPEN routeert van de in heren- én jongenókledincj 10% KORTING D. J. ANBEEK VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN FINANCIERINGEN TUSSEN DE BONGERDS ZOMEROPRUIMING BEGINT DONDERDAG 14 JULI Kunstmarkt te Wageningen op 14, 15 en 16 juli a.s. AMERONGEN ELST AMERONGEN SCHERPENZEEL EDERVEEN Nieuwsblad „DE VALLEI" dinsdag 12 juli 1966 Hoofdstraat 90, Veenendaal Op alle kleuterkleding Uitvpr^ooD- sensatie VVV-NIEUWS ASSURANTIEKANTOOR MULDER Indelingen Veenendaalse zaterdag KNVB clubs bekend EHBO-ers in Eist deden examen BEATRIX EN CLAUS IN SURINAME Schietuitslagen DCE kwam voor het laatst bijeen 4 OP RUI MING Donderdagmorgen 14 juli is het weer zover. Als dan de deuren van de winkels opengaan, staan voor veel ervan reeds de kopers te wachten. Iedereen weet het: als je er het eerst by bent, dan heb je de beste keus. En keus is er weer genoeg, tenvyl de prijzen laag zijn. Grote biljetten op de ramen zullen het weer verkondigen, de half jaarlijkse opruiming is begonnen. Kreten als: Alles moet weg en Wij slaan de prijzen stuk geven veel dames een tinteling in het bloed, die welke een hengelaar voelt, als zyn dobber beweegt, of een jager, die een koppel eenden over ziet vliegen. Aan deze sporten herinnert dan ook de uitdrukking Koopjesjacht. Voor iedereen, die verstandig is, zijn er overal werkelijke koopjes te halen. In ieder geval is een jurk, blouse of pak goedkoper in de komende weken, dan in de rest van het jaar, omdat de mees te zaken 10 of meer korting geven op alle artikelen. Ook opruimingsarti kelen zijn vaak goed. Een herenover hemd met een 'boord-van-vorig-jaar' heeft niet aan kwaliteit ingeboet. De meeste mannen weten trouwens niet zo veel van de mode af, dat ze dergelijke kleine verschillen zien, laat staan, dat ze het niet zouden willen dragen. Zomerjaponnetjes van dit jaar wor den ook vaak afgeprijsd. Het is zo mo gelijk toch nog voor weinig geld mo dieus op vakantie te gaan. Bovendien kunnen de dames, die handig met de naald zijn goedkope lapjes, zgn. coupons, kopen waarmee men heel goedkoop iets geheel naar eigen smaak kan vervaar digen. Ook op allerlei ander gebied zijn er koopjes te halen. Radio's voor een cent mogen dan 'lok-artikelen zijn, op dit gebied wordt er tijdens elke opruiming wel iets goeds voor weinig geld aan geboden. Voor enkele tientjes kan men zoon of dochter de trotse bezitter van een eigen tv-toestel op de slaapkamer maken, zij het dan, dat voor dit bedrag alleen het eerste net te bekijken valt. Modellen natuurlijk inruiltoestellen waarop men van beide netten kan genie ten zijn duurder, maar kosten ook dan nog slechts een fractie van de prijs van een nieuw apparaat. Een idee voor een verlaat-examen —of overgangsca deau. Zo is overal wat te halen. De midden stand betreurt het techterhet begin van de zomer opruiming en fabrieksva- kantie vrijwel gelijk vallen. Op deze ma nier missen de klanten de gelegenheid tijdig voor de vakantie de nog ontbre kende artikelen in te slaan. De zaken mensen zouden liever zien, dat er enkele weken eerder met de opruiming begon nen mocht worden. Een groot deel van de textielhandel biedt echter reeds verscheidene artike len aan tegen lage prijzen. Hiervan kan het publiek profiteren. Met enige moei- Hoofdstraat 66a - Veenendaal Tel. 2976 te zijn de winkels, die (nóg) goedkoper zijn dan anders echt wel te vinden, al zal men naar aankondigingen tever geefs zoeken, omdat dat niet meer mag. Vroeger werden vaak voor-opruimingen gehouden onder de naam van Voordeel actie of iets dergelijks. Sinds echter vo rig jaar een landelijk confectiefilialen- bedrijf een boete van 10.000 hiervoor kreeg, is men voorzichtiger gewordenn Wel houden veel modemagazijnen een Voorverkoop voor de eigen klanten kring, die door middel van invitaties! aangekondigd is. Deze methode is wet telijk enkele weken voor de officiële op ruiming toegestaan, zodat het ook op deze manier voor iedereen mogelijk ts, nog voor de vakantie zijn of haar gar derobe op voordelige wijze aan te vullen De Vereniging tot bevordering van het marktwezen te Wageningen, die reeds meer dan 100 jaar bestaat, draagt tot haar nadeel een naam die misleidend is. Haar bestuur bestaat niet uit kooplui, handelaren en winkeliers die de zake lijke belangen van de marktverkoop willen bevorderen, maar uit „buitenstaan ders" die in het marktwezen een gelegenheid zien tot lering, vergelijking, ont wikkeling, verrijking, het leggen van contacten, onderling verkeer van inwoners en vreemdelingen uit nabije en verre omgeving. JAARVERGADERING VAN v.v. VEENENDAAL. Zaterdagmiddag hield v.v. Veenendaal in de eigen kantine op het sportcomplex „De Salemander" haar jaarlijkse verga dering. Het werd een langdurige en taaie zaak. Het meeste bleef bij hetzelfde, hoewel er toch enkele belangrijke agen dapunten behandeld moesten worden. De contributie werd verhoogd en er kwam een commissie voor het kantinebeheer. Secretaris E. Bouman trad af en er is nog geen nieuwe secretaris voor de dag gekomen. Vooral over het bestuursvoor stel om het eerste elftal door de trainer, in overleg met een uit drie personen be staande elftalcommissie, te laten opstel len is langdurig gediscussieerd. Toch is het er door gekomen en voortaan zal het eerste elftal door deze vier mensen opgesteld worden. Aan de elftalcommis sie ontbreekt nog één persom. Voorzitter Den Dolder werd herkozen en hield nog een korte toespraak, waar in hij de degradatie van het eerste elf tal besprak. Hij hoopte echter dat ieder een van de v.v. Veenendaal al het moge lijke zou doen om het verloren trrrein weer in te halen. SCOOTER OP BROMMER Zaterdagavond reden een bromfiets, bestuurd door de heer A. S. uit Veenen daal en een scooter, bestuurd door de heer K. v. G. eveneens uit Veenendaal achter elkaar over de Patrimoniumlaan in de richting van de Savornin Loh- manstraat. Toen de heer S. linksaf de Sav. Loh- manstraat in wilde, verleende hij geen voorrang aan de scooter. Het gevolg was dat men met elkaar in botsing kwam, waarbij beide bestuurders ge wond werden. Nadat een plaatselijke arts eerste hulp had verleend, konden 7.e naar huis gaan. De Amerongse VVV heeft deze week een folder verspreid, inhoudende een zo- meragenda voor Amerongen en omgeving. In deze folder treft men o.a. gegevens over historische gegevens en uitgestippel de wandelingen in en om Amerongen; de bezichtiging van de N.H. Sint Andries- kerk te Amerongen, een aanwezige kerk- wacht geeft explicatie over dit interes sante gebouw en interieur; de openstel ling van het museum „Braghte Land" waar men antieke wagens, maten en ge wichten en karren aantreft enz. De folder bevat tevens een agenda voor de maanden juli, augustus en sep tember met betrekking tot wat er deze maanden in Amerongen is te doen: 9 juli Tienerbal in het Dorpshuis; 12 juli Zomeravondconcert in de Sint An- drieskerk; 16 juli Teenagerwedstrijden met als gaste Anneke Gröhnlo; 9 juli Streekvoetbalwedstrijd Wageningen - Omgeving Amerongen; 23 juli Teen agerwedstrijden met als gasten De Hun ters uit Amsterdam, een groep, welke momenteel tiende staat op de hitparade; van 29 juli tot 12 augustus vindt in de raadszaal weer een tentoonstelling plaats onder auspiciën van de Stichtse Culturele raad, de zaal is open van 10 tot 12 uur, van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur, tentoongesteld zullen wor den diverse kunstwerken uit Ameron- gens particulier bezit; 30 juli van 14 tot 21 uur Jeugdmarkt; 2 augustus Con cert van het Gavioli draaiorgel; 3 au gustus Openluchtbal op het Dorpshuis plein; 4 tot en met 6 augustus Luna park; 9 augustus Kerkconcert; 20 au gustus Bloemencorso te Leersum en 6 september het laatste Kerkconcert. Eigenaar: R R Mulder Makelaar in Assurantiën Kerkewijk 167 Veenendaal Tel 08385-3000 Vertegenwoordiger: H. Logtenberg. Larikslaan 4. Veenendaal sinds nov. 1922 De vereniging bevorderde in 1963 bij het feest „Wageningen 700 jaar stad" een beeldententoonstelling op Belmonte. Ook schonk zij een klok in het carillon dat op gezette tijden zijn klanken fees telijk als confetti uitstrooit over de stad. Thans heeft zij een plan ontworpen een kunsttentoonstelling in de openlucht op de Markt te organiseren bij gelegen heid van het 75-jarig bestaan van de V.V.V. Al eer liep zij met dit voornemen rond, waarin zij nu tenslotte geslaagd is en dat zij in de toekomst ieder jaar wil uitvoeren. Tegen de schilderachtige achtergrond van de oude kerk met haar warmkleu- rige muren, machtige steunberen en fraaie vensters, worden de kramen op gesteld, zodanig dat er een intieme sfeer geschapen wordt. Er zijn twintig deel nemende kunstenaars die hun werken in twee en twintig kramen zullen expose ren met een gezamenlijke tafelruimte van ongeveer 100 meter. In een veel hoekige vorm wordt de kunstmarkt op gesteld. Op een terras en in een tent kan men de inwendige mens versterken bij muziek in de sfeer passend: Franse werkjes, zigeunerwijzen en Weense wal sen, maar bescheiden gehouden als ach tergrondmelodieën. Onder de exposerende kunstenaars zijn vogels van diverse pluimage. Riekje Of- ferhaus, wier werk wij al eens gezien hebben bij „De 8" en op de Kerstten toonstelling in Reehorst te Ede, komt met tekeningen, etsen, houtsneden en litho's. Cees Andriessen en Johan Meye- rink, bekend door hun exposities in het Streekmuseum te Rhenen, tonen grafiek. Jan van Stolk, die onlangs exposeerde feuilleton door Piet Terlouw Hij stapt de deur binnen, na onver schillig geklopt te hebben. Een dikke tabakswalm komt hem tegemoet en het geeft hem plotseling een misselijk gevoel in zijn maag. Gert knijpt de ogen wat toe voor het schelle licht. Hij biyft staan en neemt zonder zijn gedachten er bij te hebben zQn pet af. Dan hoort hij de stem van de dominee, die hem verzoekt wat dichterbq te komen. Gert doet wat stappen naar voren, naar de lange tafel, waar de kerkeraad om heen zit met dominee Len- sink in het midden. Een stoel is er niet meer vrij, dus zal hy moeten blijven staan. Zyn ogen gaan eerst naar de dominee, daarna naar de andere gezichten. Hij kent ze allemaal. De meeste zyn fruit telers met een enkele arbeider ertussen. Hij ziet ze daar zitten, degenen, die hem beloofd hebben te helpen als het mogelijk was. Maar het was schynbaar niet mogeiyk, want hy heeft van geen enkele boer gehoord, dat bij hem of een ander woonruimte beschikbaar was. Als hij even staat hoort hij de do minee wat woorden zeggen. Hij is er met z'n gedachten niet bij. Het lijkt wel of hij versuft is door de tabaks- en sigaren rook. Maar hy hoort wel, dat hij aan gesproken wordt met „broeder" Van Dam. Ja, hy is immers een broeder van hen, want hij heeft belijdenis des geloofs afgelegd. Maar zijn het wel broeders, echte broeders Zie ze daar nu eens zitten met hun dikke buiken en onderuit geschoven op de stoelen, terwyi er een sigaar tussen de lippen hangt. Hy hoort, dat broeder Van Dam ter verantwoording geroepen is voor iets, dat hy zelf wel zat weten. Er wordt hem gevraagd of hy wel beseft, dat het een zonde is tegen het zevende gebod. Natuurlijk weet hy dat. Hy ziet do minee aan, die hem toeknikt met iets van meledeven in zijn ogen. in Galerie 't Lanteerntje te Veenendaal, is aanwezig met kunstaardewerk. Vele kunstenaars exposeren schilde rijen, aquarellen en etsen. W. Schuite biedt handbeschilderde stoffen voor ja ponnen enz. aan, hetgeen de dames on getwijfeld zal interesseren, evenals de emaillesieraden van Anne en Christine Ligthart en het edelsmeedwerk van me vrouw M. Zwanikken-Ibes. De kunst van het mozaiek is ook te zien in werken van Th. J. Remirie. De enige die beeld houwwerken toont is mevrouw A. Wa- melink-Werner. De kunstkring Marcella te Rhenen geeft voor het eerst acte de présence. De kunstmarkt wordt dus rijkelijk ge varieerd. Er zijn vele mensen die door drempelvrees bevangen worden bij een museum of een galerie. Op de Markt te Wageningen voelt men zich echter zo vrij als een vogeltje. Het lofwaardige initiatief van de Wageningse vereniging stelt de bezoeker in staat iets moois te kopen inplaats van de kitsch in bazars zoals heidevelden, bloemstukken en bos gezichten waarvan u de haren te berge rijzen De prijzen op de Markt zijn rede lijk. De markt is donderdag 14 juli geopend van 811 uur 's avonds. Op vrijdagmor gen 15 juli van 101 uur, 's middags van 411 uur en de laatste dag, zater dag, 's ochtends van 101 uur en 's mid dags van 211 uur. Wij wensen de initiatiefnemers en de kunstenaars succes en goed weer. B. Philips. Lijst van deelnemers: Cees Andriessen en Johan Meyerink, „Twee grafietsie", J. Disselma, Henk Evertzen, Phil. G. Grisel, Wim Hage- mans, Anne en Christine Ligthart, F. C. Hij zou willen antwoorden: „Dominee, gij begrept me. Gy wit wad'of het is, A'ge bar veul van mekaor houdt en ge kunt niet trouwen." Zeggen doet hy het echter niet. Hij durft niet om die andere mannen, waar van sommigen hem ernstig en mispry- zend aanzien. Zijn blik gaat weer langs de harde boerenkoppen en dan zegt hy opeens fel: „Maor warom hebben ze me dan ok niet geholpen! D'r ben d'r zaat, die een kao- mertje af hadde kenne staon. Dan had er gin vuiltjie aon de locht gewist. Dan had het gin zonde gewist!" „Kalm, kalm, broeder Van Dam," sust dominee, „hoe kan jy nu weten, dat de mensen ruimte over hebben? Het valt heus niet mee om met twee gezinnen onder één dak te wonen, bedenk dat goed." Verwonderd ziet hy nu zijn oudere ka meraad aan. Wat zegt dominee nu? Is dat de man, waar hij vroeger zo goed mee kon opschieten? Hy kykt weer naar de tafel, waar de schoteltjes met as en sigareneindjes op staan en hy ziet niet het bemoedigende knip-oogje van dominee Jan Lensink. Hij byt op zyn onderlip en zyn wenk- De Sportkroniek heeft deze week de indelingen bekend gemaakt van de KNVB zaterdagclubs. DOVO is inge deeld in de 2e klas C met min of meer oostelijke clubs. GVVV daarentegen zal vele reizen westwaarts moeten maken. VRC en Merino's zijn niet zoals werd verwacht in een afdeling terecht ge komen, maar zijn resp. in Oost en West I ingedeeld. In onze editie van a.s. vrijdag zullen wij uitgebreid terug komen op deze indeling en het commen taar van de diverse besturen laten ho ren. De volledige indeling: 2e KLASSE A: De Geuzen, GVW, Heerjansdam, Quick Boys, RVVH, SHO, SSS, Ter Leede, ZCFC, Zwaluwen, De Zwerver. 2e KLASSE C: Apeldoorn, DOVO, Excelsior 31, Be Quick '28, Go Ahead K., Nunspeet, Spakenburg, SSC '55, SSVU, Voorwaarts, VVOG, Zuidvogels. 4e KLASSE WEST I: Bloemenkwar- tier, DOSC, Hierden, Jonathan. De Me rino's, Nedloyd, NSC, Sparta N., WOL, YFC. 4e KLASSE A OOST: Blauw Geel '35, DTS '35; ESA, FHS, Kesteren, Lunte- ren, Ostrabeke, Redichem, SKV, Sparta '57. VRC. N. Montfroy, Henrica A. Offerhaus, J. P. Pieters, Hans J. A. Pruyssers, Th. J. Remirie, Jan Rodrigo, Kunstkring „Mar cella" Rhenen, Nico Rijpkema, Jac. J. de la Rie, H. P. Sluis, W. Schuite, Jan van Stolk, J. Wamelink en A. Wame- link-Werner, M. Zwanikken-Ibes. GESLAAGD Tydens de te Utrecht gehouden exa mens voor het schakeldoploma algeme ne ontwikkeling slaagde mej. G. M. Berkhof te Eist. Tijdens de onlangs gehouden exa mens voor het EHBO-diploma in Eist zijn alle kandidaten geslaagd. De exa minator, dokter Van Driel uit Ochten, testte de kandidaten op hun kennis van theorie en praktijk. Hij sprak een waar derend woord aan het adres van de docent-arts, dokter Ossendorf en diens beide assistenten de heren J. Heikamp en B. van Wamel. Deze nieuwe geslaagden betekenen een aanwinst voor de groeiende ver eniging in deze kleine plaats. De ge lukkigen zijn: de dames J. Hofsommer- Alberts, W. C. H. Zwijnenburg-van Capellen, L. de Jong en A. van Omme ren en de heren J. Rijkse en G. Ver vat. Reeds nu is het weer mogelijk om zich aan te melden voor de cursus, die in het najaar begint, bij de volgende adressen: J. van de Berg, Vissers weg 36; B. van Kooten, Rijksweg Utrecht- Arnhem 239; H. Nagel, Franseweg 33; C. Mier, Irenestraat 29, tel. 308. Paramaribo: Het Prinseiyk Paar dat nu op bezoek is in Suriname werd ook ontvangen op het Ministerie van Algemene Zaken. Zy worden hier buiten het gebouw verwelkomd door Premier Pengel. P.V. DE INSTUIF VLOOG WEER Zondag 3 juli nam de P.V. De Post duif deel aan een wedvlucht vanaf Corbeil. In concours waren 75 duiven, die om 5.30 uur gelost werden. De eerstaankomenden waren van: M. H. Lit 1-7-11-12; J. van Aalten 2-15; J. van Snetselaar 3-6; C. v. d. Berg 4-9-14; T. van Mourik 5; G. J. Bos 8; H. B Bouwman 10; A. v. d. Poel 13. De afgelopen week werd er door de leden van de plaatseiyke schietvereni ging weer heftig op los geschoten. De uitslag in een drietal onderdelen werd als volgt: Geweerschieten op 100 meter: A. Duffels, 97 pnt.; J. L. Engelaar, 96 pnt.; J. D. de Greef, 93 pnt.; C. Ploeg, 92 pnt.; A. de Haas, 88 pnt.; P. Jonk man. 84 pnt.; J. Pakvis, 85 pnt. en W. E. Veenendaal, 84 pnt. Geweerschieten J. de Greef, 93 pnt.; A. Duffels. 90 pnt.; A. de Haas, 89 pnt.; P. Jonkman, 85 pnt.; J. L. Engelaar, 84 pnt.; J. van Leeuwen. 80 pnt. Uitslagen binnenbaan in Hotel Buiten- lust: J. de Greef, 96 pnt.; A. Duffels, 91 pnt.; A. de Haas, 90 pnt.; J. Burgers, 90 pnt.; A. Burgstede, 90 pnt.; G. Wgn- bergen, 88 pnt.; G. Mulder, 88 pnt.; J. L. Engelaar, 87 pnt. en J. van Leeuwen, 84 pnt. E.H.B.O. AMERONGEN. Woensdag, 29 juni jj. slaagden voor het examen Eerste Hulp By Ongelukken de volgende kandidaten: de dames H. Kievit uit Eist, H. W. van de Geer-Frentz, P. Semeleer-de Smidt. J. Overeem-Valk, C. Bogaart- Slabbertje, alsmede de heren O. J. Bo- gaart en J. de Kievit, allen woonachtig te Amerongen. Een drietal cursisten werden afge wezen met toezegging over drie maan den een herexamen te mogen afleggen. De examinator by het EHBO-examen was de heer Dr. Hommes uit Bennekom. Alle geslaagden van harte proficiat. DS. TORENBEEK 25 JAAR IN AMBT, Woensdag 10 augustus zal het 25 jaar geleden zijn, dat ds. E. Torenbeek be vestigd werd als predikant van de gere formeerde kerk te Eist (Gld.). Van 1951 tot 1957 stond de jubilaris in Scherpen- zeel, welke gemeente hij voor Ter Apel verwisselde. Zondag 10 juli heeft hij van de ge meente Ter Apel afscheid genomen om op 21 augustus a.s. bevestigd te worden in de geref. kerk te Hoogkerk (Gr.), welke gemeente dan bijna een jaar vanaf 29 augustus 1965 vakant is ge weest. De Ederveense damclub kwam maan dagavond voor het laatst dit seizoen bfjeen in een ledenvergadering in het Groene Kruisgebouw. Er werd nu formeel be sloten om in de bondscompetitie mee te gaan spelen in het volgend seizoen. Het voorlopig bestuur werd nu voor vast benoemd, terwijl voor de heer v. d. Ziel, die wedstrijdleider was, maar hier van voor het volgend seizoen af zag, J. Lagerweij werd gekozen. De voorzitter dankte de heer v. d. Ziel voor de goede wijze waarop hü deze competitie geleid had. Nu de com petitie afgelopen is, heeft men de uit slag moeten bepalen door het gemid deld behaalde punten aantal te delen op de gespeelde wedstrijden. Het tiental dat het volgend seizoen gaat spelen in de bondscompetitie is als volgt: I G. v Heerdt, gem. 1,74; 2 v. d. Ziel, gem. 1,70; 3 S. Vierwinden, gem. 1,52; 4 J. Boeve, gem. 1,49; 5 A. Wegen, gem. 1,42; 6 G. J. Dikkenberg, gem. 1,30; 7 B. Post. gem. 1,15; 8 B. v. Beek, gem. 1,13; 9 D. v. Heerdt, gem. 1,05; 10 H. v. Hunnik, gem. 1,00. Reserve: G. Vlas- tuin, J. de Koning en T Boer. brauwen trekken zich diep over de ogen, zodat dat rimpeltje weer rechtstandig boven zijn neus komt te staan. Dan ant woordt hij verbeten: „Dét wit ik wél! D'r benne genoeg mooie kaomers woar 's zondags amper ingekommen wordt en daor kenne ze d'r best één van missen. En en nou doei ik asnog een beroep op op de broeders om één kaomertie af te staon. Niet veur mezelf, maor in hofzaok veurveur Neeltjie en veur hetvoor ons keind, zodat het toch nog netjies geboren wordt." Dat is brutaal van Gert van Dam! Staat hij hier als schuldig zondaar of als eiser? Bedenkte gij dat es goed, broeder Van Dam! Zo gaan de gedachten van de boeren en als het even stil is na de woorden van Gert, dan klinkt er een stem achter een wolk sigarenrook vandaan: „Motte wij dan veur die viezigheid opdraoien?" Met een ruk wendt hij het hoofd naar de man, die dit gezegd heeft. Zyn ogen worden donker en fel. Zijn neusvleugels trillen, alsof hy zwaar werk te verrich ten heeft. Dan sist hij tussen de tanden: „Viezigheid?!" „Kalmte broeders," sust weer de stem van dominee Lensink en voor Gert nog meer heeft kunnen zeggen, vervolgt hy: „Broeder van Dam, bekent ge, dat ge zonde bedreven hebt?" Rustig is deze vraag gesteld en het ïykt wel of by Gert de felheid, waarmee hy nog meer woorden had willen zeg gen, uit hem wegglydt. „Jao dominee," antwoordt hij. zyn ogen zyn weer voor hem op de tafel gericht en hy kijkt verder niet meer op, ook niet als dominee vervolgt: „Heb je al om vergeving gebeden, Gert?" Gert, zegt hy, Gert. Is het dan toch weer zijn kameraad van vroeger? „Jao dominee, saomen met Neeltje." De woorden zijn bijna niet te verstaan, maar dominee Lensink heeft ze gehoord. „Dan is het goed, jongen. Ik verwacht je morgenavond op de pastorie, dan pra ten we eens verder. Je kunt nu gaan." „Goed dominee." En zonder genavend te zeggen gaat hij weg, de donkere avond in. Buiten slaat de regen hem in het gezicht. Daar gaat hy nu. Beschuldigd van viezigheid. Zou je ze niet Opeens moet hij denken aan Dirk van tante Fie en oom Bart. Hoe komt dat zo ineens „As 't puntjie bij t paolie komt, benne we ammaol even slecht," zei vader. Hij had verduld nog geiyk ook. HOOFDSTUK XVHI „Ik kan het me zo goed indenken Gert, hoe het komt wat jij gedaan hebt. Je gaat nu al geruime tyd met dat meisje. Jullie hebben de leeftyd en het verstand om te trouwen en er is geen mogeiykheid voor jullie om dat te ver- wezeniyken. Maar jongen, waarom kon je niet strijden tegen die begeerte Hier, steek eerst eens een sigaar op." Dominee hield Gert het sigarendoosje voor en hy wachtte rustig tot de jongen zyn pet onder de stoel gelegd had. tot hy voorzichtig het puntje van de sigaar afgebeten en tot hy er de brand inge stoken had. Nu kon Gert rustig praten op de ge zellige studeerkamer van zijn dominee. Nu waren er geen mispryzende ogen, die hem aanzagen. „Dominee, ik ik wit het niet. Ik Neeltje is zo lief en en het duurde zo laang en Hij zocht naar zyn woorden en hy kon ze niet vinden. Dominee begreep het en hg zei: „Je houdt erg veel van Neeltje, nietwaar Gert?" Gert lichtte het hoofd op en hy zag dominee eeriyk en open aan, toen hij antwoordde: „Jao dominee, veul, bar veul." „Dat is goed jongen, dat is goed." In gedarhten zag dominee Lensink de blauwe krinkelende rook van zyn sigaar na. Toen legde hij hem op de asbak en terwijl hij wat voorover boog en Gert recht aanzag, zei hij: „Gert, we zijn vroeger altyd goeie vrienden met elkaar geweest, nietwaar?" Ja, knikte Gert. „En dat zyn we nog kerel, want ik zie jou er niet minder op aan na dat ge beurde. Ik heb altyd veel met jou op gehad. En dat heb ik nog. En daarom wil ik je helpen. Ik heb het er al met myn vrouw over gehad natuuriyk en die vindt het ook heel gooed, dat jullie by ons een kamer krygen." Duidelijk en rustig sprak dominee deze laatste woorden uit. Gert werd bleek en daarna rood. Hij wist niet, wat hij zeggen moest. Toen moest hy met de ogen knipperen, want het was net of er tranen in wilden ko men. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1966 | | pagina 4