UIT DE OUDE DOOS (9) AS Veenendaal en omstreken Jan Verhoef vertelt verder P E L CHEVROLET Algemene ledenvergadering Groene Kruis in Amerongen REIN KOK'S TUSSEN DE BONGERDS 6 „Ossenmarkt en Blaaiendiender" - - V.A.B. wmmm VEENENDAAL RHENEN EDE In uw koffer mogen niet ontbreken Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 15 juli 1966 ris1» - i>,:HM* ■>- .v» -tjaa vsmramr^ v Opgetekend dooi Rik Valkenburg Reeds in 1689 stelde Veenendaal een „vette beestenmarkt" in. Rhenen ba- schouwde dit als een inbreuk op zijn privileges en verbood het. Dit hielp echter weinig en deze ossenmarkt veroorzaakte een eindeloos geharrewar tussen Rhenen en Veenendaal. Toch bleef deze markt zich handhaven tot het oorlogsjaar 1914. De afschaffing vond zyn voornaamste oorzaak in de losbandigheid en baldadig heid die er mee gepaard ging. Het werd meer kermis dan markt, op deze drie dinsdagen, eind oktober en begin november van elk jaar. Reeds in 1893 wilde men daaoni deze kermis afschaffen. Toen echter ontstond het zgn. kermisoproer. De woedende bevolking gooide de ruiten in by die leden van de gemeenteraad, die de afschaffing van de kermis voorstonden. Hossend trokken de mensen door de straten. Men provoceerde sterk, vooral tegen de „blaaiendiender". Overal hoorde men de kreet: „Hop - hop - hop, hangt de blaaiendiender op!" Wij vroegen de heer Verhoef wat hij van deze blaaiendiender wist: Dat was de gemeentesecretaris, de heer De Klerck. Deze man was niet gezien in Veenendaal. Hij be moeide zich letterlijk overal mee. Hij speelde altijd voor politieagent en maakte het de be volking lastig. Met zijn chef, Burgemeester Westering, beter bekend als „Driekussie" kon hij ook niet overweg. In die tijd werd er in de straten van Veenendaal en vooral ook op de Kerkewijk veel „blad geharkt" voor de varkenshokken. Ook hiertegen trad De Klerck, als onbezoldigd rijksveldwachter, op. Hij verbood het gehark van „blaaien" en haalde zich het ongenoegen van de Veenen- daalse bevolking op de hals. Spoedig kreeg hij de bijnaam: Blaaiendiender. (In „Vier Eeuwen Veenendaal" lezen we ook nog een andere oorzaak van deze scheldnaam). Later is deze De Klerck in „de kast" terecht ge komen"... aldus Jan Verhoef. De afschaffing van de kermis (ossenmarkt) ging niet door, pas bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog achtte men, met het oog op de zorgelijke omstandigheden, kermisvie- ren ongepast en schafte men het tijdelijk af. De ossenmarkt is echter nooit meer terug gekeerd. Wel bleven nog jaren lang de zgn. „klein-rogjes" of „ossenmarktbroodjes" ver krijgbaar, dit waren langwerpige broodjes, die 2 cent kostten... In de Vinkenbuurt Toen wij Jan Verhoef vroegen in welke straat hij geboren was begon hij geheimzinnig te glimlachen... „ik ben van goede kom-af! Ik ben geboren en getogen in de Hoofdstraat. Daar waar nu tandarts De Nooy woont, was vroeger het „Vinkenbuurtje". Een smal steegje, waar een stelletje oude huizen ston den. Ik herinner me nog een vrouwtje die men Muggie puus noemde. Verder woonde er ook Van de Heuvel, de olieboer"... Deze huisjes in de Vinkenbuurt dateerden van 1883. Vóór deze datum, stonden er 7 huisjes, welke aan de voorkant één raam en één deur hadden. Het dak was zo laag, dat een volwassen man makkelijk aan de dak pannen reiken kon. Men stapte letterlijk met de deur het huis binnen... De kamer deed dienst als woonkamer, slaapkamer en keuken. De vloer was van steen. Langs de ene zijmuur waren twee bed steden, tegen de andere een grote schoor steen. Daaronder was een holte in de grond en daarin werd het vuur gestookt. Uit.de schoorsteen hing een ketting, waaraan moe der-de-vrouw de pot hing, waarin ze het eten kookte. Boven het woon- en slaapvertrek was een zolder. Deze liep door, over alle woningen van hetzelfde blok. Scheidingsmuren waren er niet. Een paal gaf aan, waar de zolder van de buren begon. Wind en regen hadden er vrij spel... De wintervoorraad aardappels werd opgeslagen in de kelder onder de bed stede. Óm ze tegen vorst te beschermen, reed men een kruiwagen mest de kamer binnen MHHKI en keerde deze om boven het keldergat. Daarna werd de mest opgetast tegen de bui tenwand van de kelder... Zoals reeds gezegd, werden deze huisjes in 1883 afgebroken en vervangen door andere, die echter nauwelijks, wat meer beschutting boden. Wel hadden deze huisjes twee ver trekken, met vloeren van estriken. Het ach terste vertrek werd door een houten schot verdeeld in een woonkamer en een portaal of klompenhok. Omdat de meeste arbeiders lezen noch schrijven konden, moest men „schrijven met hoerenkrijt". Dat ging zo: Huurder en verhuurder hadden elk een latje, voorzien van inkepingen, waardoor de beide latjes precies in elkaar pasten, zodat ze één geheel vormden. Bij iedere huurbetaling eigendomsrechten op het begeerde voorwerp. Terwijl ik aan het hoepelen was komt hij op mij afbriesen om zijn eis kracht bij te zetten en bijt mij pardoes in mijn wang. Ik bloedde als een rund en had heimelijk leedvermaak, toen ik aanschouwde hoe Jan Stip door zijn vader onderhanden genomen werd. De vriendschap leek totaal verbroken. Echter, na een kwartiertje kwam Jan weer bij ons aan de deur, om mij „aan te roepen". We waren weer dikke vrinden. Ik herinner me nog. dat er in die tijd bij ons in de buurt een doofstomme jongen woonde, die door de buren echt verwend werd. Soms kreeg hij een snee brood met boter. Of zelfs een panne- koek met stroop en andere lekkernijen. Jan Stip en ik waren daar soms wel feens jaloers op. Op een keer kwam Jan Stip naar mij toe en zei: „Ik wou dat ik ook maar doofstom was"... Ik wil hiermee maar zeggen dat je in die tijd altijd wel trek in iets had. De inkomsten waren zuinig en van ijsjes of patat, wat voor de tegenwoordige jeugd alledaagse consumpties zijn, wisten wij niet eens het bestaan van"... Langs de waterkant Eens. op een zaterdag gingen de buurkin deren, Jan Verhoef, Jan Stip, Grietje Stip en een zekere Toontje een eindje wandelen. Ze kwamen terecht aan de waterkant ergens in de buurt van de Straatbrug Grietje speelde wat met haar voe' in het water en voor de kinderen er goed erg in hadden, lag ze er helemidl in. Haar broertje springt haar ge lijk na en gaat ook kopje onder Ook Toon tje doet een vertwijfelde poging en verdwijnt eveneens onder het wateroppervlak. Alleen de kleine Jan Verhoef blijft aan de kant staan en brult zo hard hij kan' om hulp. Daar komt dokter Hekster aanrennen en redt de kinderen uit het water. Daarna richt hij zich naar Jan en kijkt hem streng aan: Waarom sprong jij niet in het water, om je vriendjes te redden?... „Als ik dat gedaan had waren er vier verdronken," antwoordt het ventje parmantig en ad-rem! De strenge trekken van dc dokter verzach ten zich tot een milde glimlach. „Dat heb je goed bekeken, ventje"... prijst hij de jongen. Trots als een pauw stapt Jan Verhoef even later met de andere kinderen de straat door, naar de Vinkenbuurt. Nooit heeft hij dit pluimpje, wat hij van dokter Hekster kreeg, vergeten!... Het is even stil in de kamer, maar Jan Verhoef zint alweer op een nieuw voorval uit de oude doos. „Nog niet uitverteld?"... informeren we. „Och heden, nee! Ik weet nog een paar dingen die de moeite van het vertellen zeker waard zijn. En er valt nog wel om te lachen ook, al was het in feite een ernstige zaak"... „Nu, meneer Verhoef, we zijn benieuwd"... (wordt vervolgd) KIRPESTEIN VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE Een heel oude foto van de Hoofdstraat, uit de Vinken- buurttyd. Rechts op de jPP voorgrond het bestelhuis y voor vrachtgoed van „Den Hollandschen Spoorweg". werden de latjes tegen elkaar gelegd. De verhuurder gaf dan met een mes een kerf over de beide latten heen. Op het einde van het jaar moesten er dus 52 van zulke strepen op staan. Er werd een schaaf over de latten gehaald, en het „kwitantieboek" was weer gereed voor het volgende jaar! (zie ook „V.E.V.") Een beet in de wang In één van deze Vinkenbuurthuisjes, een klein snoep-winkeltje, werd Jan Verhoef in het ronde jaartal 1900 geboren. In hetzelfde jaar zag ook zijn buurjongetje Jan Stip, van de schoenlapper, het levenslicht. ...„wij konden goed samen, maar op een keer hadden we toch ruzie. Ik vond in de gang een heel mooi builtje en legde daar be slag op. Maar Jan Stip zei dat hij het het eerste gezien had en grondde daarop, zijn Voortreffelijke hapjes bij Wilbrink Vrijdagmiddag werd in Veenendaal een nieuwe cafetaria geopend. Recht tegen over de Buurt laan-West, daar waar voor vele jaar eens een automatiek ge vestigd was is de heer Wilbrink begon nen met een cafetaria. Zes dagen in de week, alle werkdagen maar zondags niet, zal hy met lekkere hapjes voor oud en jong klaar staan. De heer Wilbrink, een noorderling van geboorte, die de laatste jaren in Doorn heeft gewoond en zich nu in Veenendaal reeds op zijn gemak voelt, heeft reeds een ruime ervaring in het horeca-bedrijf. 2^ Een gezellige opname uit die oude tyd, van „De Zwaai" Let vooral op de klederdracht! Toch wel idyllisch, dat oude Veenendaal. Die ervaring is te merken aan de kwali teit van zijn produkten, die allerwege geroemd werd, door de aanwezigen by de opening, waaronder enkele collega's, die uit hoofde van hun beroep als des kundig beschouwd kunnen worden. De inrichting van de zaak is bij vroe ger vergeleken geheel veranderd. Naast een automatiek, rechts indien men er voor staat, is een cafetaria, waar men behalve de gewone hapjes ook frisse dranken kan bekomen. Het geheel is door de firma Stelja in Utrecht keurig afgewerkt met bruin hout en doet gezellig aan. Fleurige gor dijnen en kleedjes op de tafels van de zelfde stof verhogen de leuke sfeer, die het geheel uitademt. Indien de heer Wilbrink de kwaliteit van zijn artikelen weet te handhaven, dan vertrouwen wij, dat de stroom be zoekers, die reeds meer dan een half uur met kwartjes in de hand voor de deur stond, blijvend zal zijn. In ieder geval wensen we de heer Wilbrink, die door zijn vrouw, dochter, schoondochter en, eventueel, zoon geassisteerd wordt, veel succes. Postduivennieuws De EVPV De Luchtreiziger te Vee nendaal nam zaterdag j.l. deel aan de wedvlucht vanaf Ruffec 773 km. De duiven werden om 6 uur in vrijheid gesteld. De eerste duif meldde zich om 17.45 uur bij de heer A. v. d. Boven- kamp. De verdere uitslag is A. v. d. Bovenkamp 1-5; W. J v. Dam 2-6; H. v. Kooten 3; R. J. v Kooten 4; B. H. C. Schuurman 7. Zondag werd de eerste prijsvlucht ge houden voor jonge duiven van uit Bergen op Zoom 105 km. deze werden om 11.30 uur in vrijheid gesteld De eerste meldde zich bij de heer H. v. Kooten om 12.50 uur. De uitslag is H. v. Kooten 1-10-11-15-50-59; R. Sukkel 2-4-6-16-19-24-33; W J. v. Dam 3-5- 35-36-38-63; K. v. d. Heuvel 7-9-57; G Fasse 8-28-31-44-62; A. v. d. Boven kamp 11-21-56; K. de Ruiter 13-29-58: M. Heikamp 14-53; C Methorst 17-39; isasHHi Zo keek men vroeger vanaf de Straatbrug de Zandstraat in. Op de voorgrond de be kende sigaren-kiosk, waar menig rokertje verkocht werd. Op de ach tergrond het zeer hoge V.S.W. gebouw, (later door de grote brand een „kopje" kleiner gemaakt). H. Beijk 18-27; G. J. Bovenschen 20-54- 55; J. W. Kerseboom 22; H. Zwijnen 23-47; A. Versteeg 25; G. Muller 26-32- 40-51-60-64; O. Nekeman 30; F. Spies 37-46-61; B H. C. Schuurman 42-43; H. Drost 45; R. J. v. Kooten 48-52; W. Slotboom 49. IN GEVECHT MET DE WOLVEN Een juffer-kraanvogel in Ouwehands Dierenpark heeft een uitstapje gemaakt dat haar nog lang zal heugen. Ze maak te een vlucht over het dierenpark, zo als ze dat wel meer doet, en bracht een bezoek aan de wolven. De wolven- kolonie zag echter direct „brood" in de kraan en zette de aanval in. Juffer kraan óók niet mis, stapte in de vijver die wolven en publiek van elkaar scheidt en begon daar op een heftige manier van haar af te pikken. Eén van de wolven kreeg een lelijke pik op zijn bloeddorstige neus. Al gauw kwam er een oppasser bij om een einde te ma ken aan deze voor de kraanvogel zo penibele situatie. Hij maakte een voor de wolven bedoelde afleidingsbeweging, waarna een collega de kraan uit zijn netelige positie kon verlossen. Deze juffer-kraan zal zich in het vervolg wel tweemaal bedenken voordat ze weer een landing maakt op het wolven- terras. NA WITTE WALVIS NU GOUDEN PALING Nu Moby Dick, de veel geziene, be sproken en beschreven witte walvis ver- moedelyk het ruime sop heeft gekozen, heeft het IJsselmeer voor een nieuwe sensatie gezorgd. IJsselmeervisser J. de Haan, Leerlooierstraat 21 in het Friese Makkum heeft namelyk in zyn visnetten een goudkleurige paling aangetroffen. Do aal heeft een lengte van ongeveer SO cm en is van top tot teen in een gou den velletje gestoken. Via de Visserij-inspectie in Utrecht kreeg deze goudkleurige aal voorlopig onderdak in het aquarium van Ouwe hands Dierenpark op de Grebbeberg. Ir. Oudelaar van genoemde inspectie ver klaart, dat het in zijn loopbaan de twee de keer is dat er een goud aaltje werd gevangen. Veel oudere collega's van hein hebben dit wonderlijke verschijnsel nog nimmer meegemaakt. Het moet dan ook een grote zeldzaamheid zijn en maar één op de miljoen palingen zou een der gelijke kleurafwijking kunnen vertonen. Van de zijde van de visserij-inspectie, waar men controle uitoefent op maten en soorten vis die wordt gevangen, heeft men er geen verklaring voor. Het wordt een grote zeldzaamheid genoemd. Men vraagt zich af of men hier te doen heeft met een blijvende kleurvariant of dat het van tijdelijke aard is. Men tast hier omtrent volkomen in het onzekere. De grote vraag is nu dan ook: zal deze won derlijk uitziende paling zijn goudgele kleur behouden? De bijzondere aal zal de komende dagen nauwkeurig worden gadegeslagen. Men zal in Ouwehands Dierenpark op verzoek van de visserij inspectie rapporten aanleggen over wa ter en voeding en over de gedragingen van deze bijzondere waterbewoner. De bevindingen zullen in eerste instantie aan de visserij-inspectie worden gezon den, alvorens deze worden gepubliceerd. Inmiddels hebben al duizenden bezoe kers van Ouwehands Dierenpark bij het zien van deze aal perplex gestaan van de prachtige gouden kleur. De kleine men prachtig uit in de goudkleur. De aal lijkt op een gouden sieraad met twee ingezette steentjes. Op woensdag, 29 juni j.l. werd in het Wykgebouw de jaarlykse algemene ledenvergadering gehouden. Aanwezig waren 8 bestuursleden en 8 leden alsmede de wykverpleegsters Zr. van de Bunt en Zr. Ruyl. In zyn openingswoord was de heer Dagnelie kort en deelde mede, dat alle leden de contributieverhoging van 10,naar 17,50 vrQ goed hebben opge nomen en dat het verlies van enkele leden reeds weer is opgevangen door nieuwe aanmeldingen. Allen hebben begrepen, dat deze verhoging alleen de leden ten goede kan komen en wel doordat de vereniging beter de haar opgelegde taken kan vervullen en uiteindelijk hebben alleen de leden hiervan prof(jt. Dank brengt hy aan de beide wykverpleegsters voor het vele werk voor de vereniging gedaan. Tevens betrekt hy in deze dank de familie Oosterkamp voor de goede zorgen aan het gebouw besteed. zijn van de leden op het terugbezorgen van het materiaal. Vaak wordt te lang geleend. Andere mensen moeten dan wachten op het nog niet terugbezorgde materiaal. Tot slot brengt mevrouw Ro- landus Hagedoorn dank aan allen, in het bijzonder aan de houders van het maga zijn te Overberg. Nadat de voorzitter dank had ge bracht aan de secretaresse voor het keu rige jaarverslag is het de beurt aan de penningmeester om verslag uit te bren gen pver de financiën. Na een inleidend woord van de heer Wolters geeft deze op duidelijke wijze een uiteenzetting van de cijfers, waar van elk aanwezig lid een gestencild exem plaar heeft ontvangen. Zonder aanmer king worden deze goedgekeurd en nadat de kascommissie, bestaande uit de heren Hooimeijer en Sasburg, verslag hebben uitgebracht van hun bevindingen, wordt de heer Wolters door de vergadering ge detacheerd voor het gevoerde beleid. Na de pauze, waarin de aanwezigen werden getracteerd op een kopje koffie volgde de bespreking van de begroting 1966 en hoewel de cijfers duidelijk wor den uiteengezet is de vergadering het met enkele posten niet eens. Zo wordt b.v. besloten om de post aankoop mate riaal omhoog te brengen. Uiteindelijk wordt de begroting goedgekeurd met een nadelig saldo van 800,waarbij dan naar voren komt, dat goede reserveringen zijn gemaakt voor auto's en onderhoud gebouwen. De bestuursverkiezing gaf het volgen de beeld. De heren Dagnelie, Blitterswijk en Wolters waren aftredend doch her kiesbaar. Uit de gehouden stemming bleek, dat de heer Dagnelie 14 stemmen, Blitterswijk 15, Wolters 15, Sasburg 1, Hooimeijer 2 en Slotboom 1 stem had den, zodat de drie eerder genoemde be stuursleden werden herkozen met alge mene stemmen. Ter plaatse verklaarden de benoemden de benoeming aan te ne men. Valouwe geeft Ruiterdemonstratie Zaterdag 16 juli houdt de landelijke ryvereniging De Valouwe haar ruiter demonstratie op een weiland aan de Proosdij weg te Ede. Het programma bevat zeer interessante nummers. De show van 15 hengsten trekt wel Even memoreert de heer Dagnelie nog dat hij zachtjes aan de tijd geko men acht om als voorzitter te bedanken en zijn plaats aan een jongere kracht af te staan. Niettemin wil hij zich nog wel be schikbaar stellen indien geen jongere krachten beschikbaar zijn. Do notulen van de vergadering van 17 mei 1965 en die van de buitengewone vergadering van 26 november 1965 wer den op een kleine wijziging na goedge keurd onder dankzegging aan de secre taresse. Het jaarverslag van de secretaresse over 1965 memoreert de aankoop van twee nieuwe auto's, de conciergewisseling en de vervanging van zr. Bevelander door zuster Reijl. Over de werkzaamheden van de wijk verpleegsters geeft zij uitvoerig verslag, waaruit blijkt, dat zij op allerlei gebied hun werkzaamheden hebben kunnen ver richten. Er werden 121 zieken verpleegd met totaal 2697 ziekenbezoeken. Er wer den 178 preanatale bezoeken afgelegd, 54 a.s. moeders werden geholpen en bij 36 kraamvrouwen werd assistentie ver leend. Voor zuigelingen en kleuters wer den 371 mensen bezocht met in totaal 698 bezoeken. Voor t.b.c.-bestrijding 160 bezoeken, rheuma 40, bejaardenzorg 32 en aanvullende bezoeken 419. In 122 gevallen werden adviezen ver leend. Verder strekten de werkzaamhe den der wijkverpleegsters zich uit over laatste hulp, hulp bij diverse ongevallen, Emmabloemcollecte (opbrengst 756,89) terwijl ook medewerking werd verleend bij de kollekte voor de kankerbestrij ding. Verder werkten zij mee aan de zuige lingen en kleuterbureaux en verzorgden een moedercursus. 3 maal per week werd in het wijkgebouw hoogtezon ge geven. Verder verzorgde mej. Roestenburg in het wijkgebouw bewegingsleer en had mej. Velders zitting als dieetiste. De tandarts had zitting in het gebouw, ter wijl de EHBO te Amerongen er zijn we kelijkse oefenavond houdt. Bij alle gunstige berichten van de se cretaresse stak wel af het minder attent bijzonder de aandacht, want daaraan nemen onder meer drie Gelderse hengsten, een Engelse volbloed en twee Arabische volbloeds deel. Het negental ponyhengsten, bestaande uit 2 Shet landers, drie Welsh hengsten, een New Foresthengst, een Dartmoor, een Fjor- denpaardje en een heel bijzondere, zo als er slechts een is in Nederland, en dan nog slechts sinds enkele maanden: een Panterpaard, in Amerika bekend als Appaloosa en daar als rijpaard zeer gewaardeerd, vormt een afzonderlijk nummer. De ruiters en ponyruiters geven af zonderlijke springnummers, van geheel verschillende aard. Voor de grote rui ter is er een nummer équipe-springen en een hoogtesprong. voor de ponyrui ters een spannende steeplechase, een gezamenlijke ren over hindernissen. Ook zal er een tuigpaardnummer ge houden worden, met vrije inschrijving, waarvoor flinke prijzen beschikbaar zijn gesteld, o.m. door Rosebooms Tra nsportbedrij f N^ de pauze wordt ondermeer een vossenjacht gehouden en als slot kan een stoelendans voor vrolijkheid zor gen, al zal deze bij een verkleedpartij op tijd niet ontbreken. Bij de rondvraag informeerde Dj. Os- sendorp naar een mededelingenbord. Op dit bord kon dan worden aangegeven welke activiteiten er in het Wijkgebouw zijn. De voorzitter zegde hierop toe, dat zo spoedig mogelijk deee vraag zal wor den afgewerkt. Op een vraag van de heer Van den Berg inzake stoelen in het gebouw zegt voorzitter, dat enige oudere stoelen spoedig vervangen zullen worden door nieuwe. De vergadering werd gesloten door de voorzitter onder dankzegging aan de aanwezigen voor de vlotte afwerking. Zonnebril Badmuts Zonnebrandolie Badtas en Verbanddoos DROGISTERIJ/PARFUMERIE Gelderland/hoek Hoogstraat Tel 2656 - Veenendaal feuilleton door „Wil jy dat Gert?" glimlachte do minee. Toen vond Gert woorden om te spre ken. „Dominee, ik mag ik dat Dan dan wordt aalles goed enen as d'r dan wir gebouwd wordt, dan gaon we wir zo gauw meugelijk vort, dominee, ik wij „Ho, ho!" lachte dominee Lensink, „zo ver zijn we nog niet. Weet je wat je moest doen? Je gaat de boodschap aan Neeltje brengen en die komt morgen avond met mijn vrouw de zakelijke din gen bespreken. Als je wilt, mag je na- tuuriyk mee komen. Je ziet maar. En nu vort, kerel, want ik ga m'n preek maken." Als in een droom stond Gert op. Het was alsof hij doorstroomd werd met lou ter geluk. Nu zou alles toch goed wor den. Hy pakte zijn pet van de grond en leed die in de hand by de sigaar. De andere had stak hij dominee toe en hij stamelde: „Dank dominee, haarteiyk be- daankt en ok vast naomens Neeltjie. QcIk Piel Terlouw „Ja, toe nou maar kerel. Ga maar gauw naar je aanstaande vrouw en maak haar ook gelukkig." En Gert van Dam stapte heen met een dankgebed in zijn hart. Nu wist hij, dat God hem zyn zon de had vergeven. O, hij zou wel willen zingen, hard zin gen, zodat het hele dorp hem hoorde. En hij zou ook wel naar Neeltje toe willen rennen, maar hij deed het niet. Kalm stapte hij langs de weg, net alsof hy het grootste geluk niet gevonden had. Hoe zou hij het straks nu eens ver tellen? Eerst de mensen laten raden? Of zo luchtigjes weg vertellen, dat Neel tje morgen het huis kon gaan bekijken? Dat was ook leutig. Maar nee, hij zou ze eerst in spanning brengen, om dan in eens te zeggen: „ons huisis by d'n dominee." Ja, zo ongeveer zou hij het aanpakken. En toen steeg er toch waarlyk een liedje naar de lippen. „Eens zal de Betuwe in bloei weer staon Hè nee, als het goed was, moest hy eigenlijk een psalm zingen. Maar dat stond zo raar om dat langs de weg te doen. Het duurde niet lang of hij stapte by Van Tongeren de kamer binnen. Nu moest hij zich proberen goed te houden Ze mochten niets aan z'n gezicht zien. „Genaovend," zei hy in het algemeen en in het bijzonder knikte hij zijn meisje toe. „Genaovend Gart," knikten ze terug, om direct weer verder te gaan, waar ze mee bezig waren. ,,'t Is frisjes buiten," merkte hy op. terwijl hij z'n jas uitdeed. „Tjao jong," antwoordde Van Tonge ren zonder uit de krant op te kijken. ,,'t is november, waor." Gert klemde de kiezen op elkaar om zyn "nieuws er niet uit te flappen. In zyn ogen pinkelde een lichtje, dat Neeltje opmerkzaam maakte. Hy knikte haar echter weer eens gemoedelijk toe en ging naast haar zitten. Uit de broekzak haalde hy z'n tabaksdoos en hy rolde zorgvuldig een sigaret. „Doe-de-mee, Van Tongeren?" vroeg hy, de doos over de tafel schuivend „Beljaot." Neeltjes vader vouwde de krant op en draaide ook een sigaret. „Kees, ge gaod'oew gaang maor. heur," wees Gert naar z'n tabak. „Nog niks vernomen zekers vaan een huis?" vroeg Van Tongeren, zonder op een bevestigend antwoord te rekenen Zou hy het nu ineens zeggen Hij trok bedachtzaam aan de sigaret en zei toen nonchalant: „Jewèl." Vier paar ogen keken hem aan Hy blies een nieuwe rookwolk naar de lamp en keek die na. „Ge lieget zeker," viste Kees. Gert deed alsof hij het niet hoorde „Bij d'n dominee," vervolgde hy. Teleurgesteld stopte vrouw Van Ton geren verder aan een sok van haar man. Gert kletste maar wat. Natuuriyk had hij nog niets gevonden. Ach ja. 't viel ook niet mee voor die jongen. Kees grinnikte: „D'n dominee. Hy zou je aon zien kommen." Nee. Gert moest geen flauwe ,kul verkopen. Maar Neeltje bleef hem aankijken. Meende Gert dat? Hij was er vanavond wel geweest, wist ze Zou hij werkelijk „Geleuf-de-me niet?" klonk Gert's stem weer. Weer zagen de anderen hem aan. Zou hy het toch menen Toen vertelde Gert achter elkaar wat de dominee hem voorgesteld had. Zyn ogen glinsterden en onder het spreken legde hij zijn arm om de leuning van Neeltjes stoel. Moeder van Tongeren had de sok van haar hand gestroopt en beduusd in haar schoot gelegd. Ze bleef naar Gert kyken tot hij uitgepraat was. Ze kon het maar niet geloven. By de dominee. Eerlijk, het vier haar toch wel wat tegen. Dat kon toch niet. Hoe konden Neeltje en Gert. gewone arbeiderskinderen, nu intrekken bij de dominee en zyn vrouw, bij die voorname lui. Het gaf haar een onaan genaam gevoel. ..Hoe veinde-glj dat Neeltje?" vroeg ze. ,,'k Wit nie Ik heb daor nooit aon gedaacht 't is een bietjie vremd, waor." „Maor ge wil het toch wel?" vroeg Gert. „Netuurlijk. Maor k zeg aal, 't is een bietjie vremd 'k Mot d'r erst misschien nog effies aon wennen, aon de gedaach- te, woar." Ze had er zowaar een kleur van gekregen „Hoe veinde-gij het. vaoder?" vroeg moeder weer. „Ik vein hét praachtig, dér. Gart had gin mooier aonbod kenne krijgen. Wie had dó ooit gedaacht Bij d'n dominee Da's wel een filesetaosie wérd.' „Zo denk ik d'r ok over" merkte Kees op, „binnenkort zeggen we meneer en mevrouw Van Dam teuge hullie." Ze lachten er alle vyf om. Die Kees Neeltje lachte zo hard, dat er tranen in haar ogen kwamen. Of kwam dat er gens anders door? O, wat voelde ze zich dankbaar en opgelucht. Eindeiyk, einde- iyk hadden ze dan woonruimte. Bij d'n dominee. Toch wel een rare gedachte. Eerst hadden ze gezondigd en inplaats van lelijk aangekeken te worden door de dominee, nam hij hun in zijn nuis. Wonderlijk was dat eigenlijk. Ja, nu was er een wonder gebeurd. En Neeltje be greep nu ook dat God hen vergeven had Nu volgden er dagen van toebereidse len voor de trouwdag. Was de natuur somber en guur, in hun jonge harten lachte de zon. Er kwam weer geur en fleur aan het leven. Ook moeder van Tongeren scheen aan de gedachte ge wend te wezen, dat haar dochter bin nenkort in de pastorie zou wonen en bij Gert thuis, waar de gesprekken de laat ste tyd weinig en vreugdeloos geweest waren, klonk weer de neuriënde stem van Gert's moeder in de keuken Toen ze zich alleen waande en niet wist, dat Gert op zolder wat aan het rommelen was, hoorde hy haar zelfs zingen ..Prijs den Heer met blijde galmen." Ja. het leven werd weer goed. Gert kreeg van Van Zoelen met plezier een hele dag vrij om onder de gebojen te gaan en daarna in de stad inkopen te gaan doen voor z'n huishouën. Ze kochten degelijke spullen, want veel hoefden ze niet te hebben. Een woonkamer-ameublement en een tweepersoons-opklapbed, dat was alles wat ze in die ene kamer nodig hadden. En dan natuurlijk het serviesgoed en het keukengerei. Maar daar hoefde Gert zich niet mee te bemoeien Dat zochten Neel tje en haar moeder wel uit. De bruid had haar dienst bij Van Tintelen opge zegd en toen ze daar hoorden, dat ze ging trouwen, gaven ze haar zomaar een tientje extra boven het loon van de laatste week. Zo kwam de trouwdag steeds dichter- by. De winter lag over de kale omgeploeg de akkers, waar vluchten kraaien boven dwerrelden en in de bongerds staken de bomen hun zwarte, naakte takken naar de gryze luchten 0 Gerts lied weerkaatste tegen de wan den van de grote schuur, waarin hy het fruit, dat tegen Kerstmis naar de vei ling gebracht zou worden, nakeek. En Chrisje knikte nem weei vrien delijk toe, nu ze wist. dat Gert spoedig ging trouwen. Maar in de stille eenzame uren voelde ze toch een beklemmende pyn In haar hart, omdat ze nu zeker wist, dat hij voor haar verloren was. (wordt vervolgd)

De Vallei | 1966 | | pagina 6