«SS' VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. ^AArSroU THE AMERICAN SHOP VZC-DAMES KAMPIOEN NA MOEIZAME 2-1 ZEGE OP „TIEL" H Burgerlijke Stand Kindertekeningen uit Rhenen, Wageningen en Veenendaal in 't Rhenense Streekmuseum Wederom goede successen van VLTC-leden FILMPROGRAMMA KERKDIENSTEN Nieuwsblad „DE VALLEI" donderdag 21 juli 1966 2 WATERPOLO rlessen taboe op sportveld SPIJKERBROEKEN - JACKS - WEEKEND- SHIRTS- EN PANTALONS LEDER s. SPORT /Til MAGAZIJN AUDCTS HOOFDSTRAAT iS - TEL: 2869 - VEENENDAAL Ingekomen en vertrokken Gevonden en verloren LAWN-TENNIS Henk van Schuppen wint finale te Zeist GREBBEBERG-rhenen MARKTBERICHTEN INGEZONDEN Het zorgenkind Een verzorgd kind! fa. J. F. Tak RHKNEIN De juiste weg voor al uw vervoer naar: Exp. VAN ECK - E.V.E. 4067 dat 'enige TeertoSife'T'dVe^'beginseteï Grebbeberg, haar eerste ledenvergade- Doktoren- en Apothekersdiensten Permanent FORD-show in showroom Donderdagavond j.l. reisde het eerste damesteam van VZC naar Tiel om de ploeg van de zelfde naam te ontmoeten in het laatste competitieduel. VZC had aan een ge lijk spel voldoende om kampioen te kunnen worden. Het heeft allemaal aan de bekende zjjden draad gehangen, want tot ver in de 2de helft stonden de Veenendaalsen met 0-1 achter, maar in de slotfase kwam men onverwacht sterk voor de dag in welke periode twee gave doelpunten werden gescoord. Na de jongens-adspiranten en heren-2 is nu ook het damesteam van VZC kampioen. Drie van de vier poloploegen, geen gek resultaat ondanks de zeer slechte weersongesteldheden van de laatste weken. Degenen, die op heden dit eenvoudige stukje krantepapier gadeslaan om het geen er in geschreven staat of om het geen zjj er in missen, z(jn verreweg in de minderheid bij degenen die het mo menteel helemaal een zorg zal zijn wat er wel of niet aan regionaal heil of on heil verslag gegeven wordt. In simpeler woorden uitgedrukt: het grootste stuk van 't Veen en aanver wante Valleigebieden is de hort op en laat het koud wat er in de streek voor valt. Misschien zijn er onder het vrije volk je personen die niet voor een aaneenge sloten tijd uitrukken, maar de vakantie genoegens bij laagjes tegelijk binnenhalen. Zelfs kan ik me voorstellen, dat deze zogenaamde dagjesmensen de krant la ten voor wat ie is en De Vallei slechts gebruiken om een appeltje op te schillen of het kaalgekloven karbonade-gebeen te in te frommelen. Heel verstandig, lees niks deze weken. Zit niet over mij in. Ik schrijf met ple zier twee weken voor met balastoors of luxaflexen verduisterde woningen. M'n centen gaan gewoon door. En verder kan ik me met m'n com- pagjon in dit rustoord nog verdienstelijk maken langs de weg. Nee, weest u ge rust, we zijn niet als vakantiehulpen in geschakeld bij „het opgeruimde, dat zo netjes staat". En ook is er in deze we ken geen behoefte aan reserve-politie mannen. We zijn gewoon „voor ons eigen" be gonnen met een amateur-vreemdelingen- verkeersdi enst j e. Het begon allemaal toen Driek aan het begin van de week thuis kwam met het verhaal, dat ze zo goed en zo kwaad als het gegaan was enkele dolende vreemdelingen wegwijs had gemaakt. Deze vakantiegangers hadden Driek gevraagd naar de bekende plaatselijke WV-instelling en Driek had ze, zich van geen opheffing bewust, de vanouds be kende richting op gedreven. Waarna ze een supermarkt met doorlopende zomer voorstelling in was gedoken. Niet lang daarna schoten de lichtelijk verontwaardigde vreemdelingen haar weer aan. Ze hadden niks, maar dan ook niks wat maar enigszins op servies aan de vreemdeling leek, kunnen vinden. Al leen maar winkelzaken. Mooie zaken in derdaad, maar daar ging het niet om. Waarop Driek ten einde raad heeft gezegd: Wacht u hier effe, dan gaai ik Blauwkous, m'n man, zoeken. Die loopt de markt rond te scharrelen met de buurman. En het vervolg kunt u raden. Buur Bram en ik hebben heel diep het hoofd gebogen en met omfloerste stem medegedeeld, dat wij helaas geen zoge naamde VVV meer bezaten. Dat dit in stituut wegens gebrek aan plaatselijke belangstelling op de flacon was gegaan. Maar dat wij niettemin wilden proberen de lege plek met onze plaatselijke kennis op te vullen. En dat is ons, al zeg ik het zelf, heel gladjes afgegaan. Maar ja, wat wil je, in het land van de blinden is eenoog koning. De vreemdelingen, waarschijnlijk kamp- gasten, zijn met deze ervaring naar hun bivak teruggetrokken. Daar heeft men de ervaring, gelyk de pigmeeën in het oerwoud, doorgeseind en het gevolg is dat wij nu het grootste deel van de/dag on''or aan de Markt vreemdelingen staan op te vangen. Nee, geen dank, zakelijk Veenendaal.1 La-maar zitten. We doen het voor ons plezier. Wout Blauwkous. WEINIG VAART Wat er precies aan de hand was valt slecht uit te leggen. Vast stond dat zowel de dames van Tiel als van VZC zeer moei zaam door het water gingen. Geen speelster kwam er practisch vrij en ging men er van door dan was er te weinig vaart om ge vaarlijk voor het doel te komen. Het plaat sen liet ook veel te wensen over, zodat het geheel een rommelig karakter kreeg. Speel den de zenuwen bij VZC de baas? In de eerste helft dobberde het spel wat op en neer zonder dat er waarlijk gevaar voor de beide doelen ontstond. Tegen het einde van deze eerste speelhelft kwam onverwacht de middenvoor van Tiel vrij voor het VZC- doel. Een kleine sprint en een fel schot be- I tekende een 0-1 achterstand voor VZC. GOED HERSTEL. De tweede helft scheen aanvankelijk een getrouwe cdpie te worden van de eerste, j Weer kon VZC geen vuist maken en het begon er hachelijk uit te zien. Eindelijk kon Joan Slotboom zich even vrij maken van haar bewaakster, zij zwom op naar het vij andelijke doel en haar schot trof de roos (1-1). Even daarna mocht deze zelfde speelster een vrije worp nemen, plaatste snel op de slecht afgedekte Jantien Imbos en ook zij schoot van dichtbij raak 2-1 voor VZC en het kampioenschap scheen voor het grijpen. Tiel gaf de strijd daarna kennelijk op, want VZC was nu ineens veel meer aan de bal. Jantien Imbos kwam nog eenmaal geheel vrij voor doel. doch haar schot gi. via de lat over. De goed spelende Annemarie Lochtenberg zwom zich los en stevende op het Tiel-doel af. Ook haar schot belandde achter de keep- ster, maar helaas bleef een der VZC speel sters in de twee-meter liggen, waardoor het doelpunt werd geannuleerd. De achterhoede van VZC bestaande uit keepster Wil Drost, Janneke van de Meer, Irma v. d. Bosch gaf Verder geen krimp, terwijl de voorhoede bestaande uit Coby van de Bosch. Joan Slotboom en Jantien Imbos de bal zo veel mogelijk in eigen rijen trachtte te houden hetgeen goed lukte. Onder luid gejuich floot de arbiter voor de laatste maal en het derde zevental van VZC werd op een verdiende wijze kampioen. Proficiat VZC-dames. Sa Het hoofdbestuur van de KNVB heeft in De Sportkroniek het volgende gepubliceerd: „Het bondsbestuur doet een dringend beroep op de besturen van de clubs, het verkopen van bier, limonade en andere dranken in flessen en glazen op de ter reinen te verbieden. Dit beroep is mede in het belang van de clubs, daar bij onregelmatigheden de thuisspelende club verantwoordelijk wordt gesteld (Art. 56 A.R.)" Elders in hetzelfde blad komt een aan tal raadgevingen voor van een directeur van een groot Rotterdams restaurant, die het volgende behelzen: Schrijf voor dat: a. Koffie voortaan uitsluitend mag worden uitgeschonken in plastic bekers; Bier, getapt uit een z.g. Westkoeler, of uit een elektrisch gekoeld buffet met twee of meer kranen uitsluitend wordt uitgeschonken in kartonnen bekers; c. Alle soorten limonade, getapt uit een dispencer uitsluitend worden uitge schonken in plastic bekers. Op die manier kan iedereen zijn drankje blijven nuttigen en zal een ver velend euvel definitief tot het einde be horen. Toch zijn er mensen, die liever zouden zien, dat in ieder geval bier al dan niet in kartonnen bekers geheel ver boden zou worden, maar dit zal voor hen wel een vrome wens blijven. b. (Paars - geel - blauw - rood. Ruiten - strepen en bloemdessins) COME-ON LET'S GO TO VEERTIG JAAR GETROUWD. Voor de familie van de heer en mevr. A. ter Haar-Buitenhuis was het woens dagavond IS juli feest. Die avond werd namelijk herdacht dat zij op 21/ juli 1926 in het huwelijk werden verbonden door de toenmalige burgemeesterde heer Van Kuijk. Mevr. ter Haar was 26 toen zij trouw de, met een net 23-jarige Rhene- naar. Voor haar huwelijk had mevr. ter Haar alles geleerd van vermicelli, want zij werkte sinds haar schooltijd op de vermicellifabriek van Van Buren. De zorgen zijn het echtpaar niet ge spaard gebleven. Van de zes kinderen, die zij kregen zijn er twee op vrij jeug dige leeftijd overleden, één stierf toen het 8 maanden was, de andere verdronk op zijn 10de jaar. De overgebleven kinde ren zijn inmiddels allen getrouwd en hebben met elkaar alweer grote 9 kleinkinderen aan de familie ter Haar toegevoegd. De heer ter Haar heeft wel voor zijn vrouw moeten vechten. Men vond het in die tijd nog niet altijd goed, als een jongen uit Rhenen een meisje uit Vee nendaal wilde hebben. Hij is echter nooit bang geweest en altijd van de gedachte uitgegaan, dat de weg vrij was en hij Flet echtpaar A. ter Haar- Buitenhuis, dat 40 jaar getrouwd s. mocht lopen waar geen bordje verboden toegang staat. Maar vaak werden op de Donderberg hele veldslagen geleverd, omdat men in de gaten had dat er meis jes naar het andere dorp zouden gaan. De heer ter Haar werkte in het begin van zijn huwelijk als monteur bij een Veenendaalse firma, die in de crisisjaren over de kop ging. Gelukkig wist hij vrij snel iets anders te krijgen, nl. een losse aanstelling als fitter van het Water leidingbedrijf. Daarvoor moest hij in '37 in Woudenberg gaan wonen, omdat hij de supervisie over het technische gedeel te in Woudenberg, Maarn en Maars- bergen en Scherpenzeel had. Bij het be gin van de oorlog stond de heer ter Haar voor de keus naar Duitsland te gaan, of zich te drukken en dan bij zijn gezin te kunnen blijven. Hij koos het laatste, maar dat betekende, dat hij zijn werk bij de Waterleiding kwijt raakte. Na de oorlog is hij als verwarmings monteur begonnen, welk vak hij tot voor kort uitoefende. Nu hoopt hij zijn pen sioen te halen bij de SKF. Wij wensen, dat het echtpaar ter Haar nog vele jaren in gezondheid het middel punt mag zijn van de kring die door Kinderen en kleinkinderen gevormd wordt. RHENEN Geboren: 11-7-1966: Henk Jan, z. v. J. Kleer en F. J. H. Mulders; 10-7-1966: Peter, z. v. L. C. van Ingen en E. Hei wegen; 13-7-1966: Liesbeth, d. v. E. Sa bel en D. J. Volkerink; 13-7-1966: Jo hanna, d. v. C. J. Bor en W. van Staver- den; 12-7-1966; Dirk, z. v. D. Nellestijn en B. A. Hensen; 13-7-1966: Dirk Jan, z. v. J. Anbeek en E. J. Funcke; 14-7- 1966: Krijn Jan, z. v. E. van Baren en J. Riemsdijk 14-7-1966: Willem, z. v. H. Bitter en P. van der Pol; 17-7-1966: An na Maria Margareha, d. v. J. Kroesber- gen en A. M. M. Griffioen. Ondertrouwd: Dirk van Walsem en Aartje Jantje van Wijk; Gerrit Lamme en Midred Zijlstra. Gehuwd: 15-7-1966: Dirk van Ginkel, 42 j., en Aaltje Elisabeth van Kranen burg, 36 j.; 15—1966: Rijndert Baars, 22 j., en Wimpje Maria Irene Brienesse, 19 j.; 15-1966: Willy Peter Otto Rooij- mans, 21 j., en Jacoba Willemijnje van de Brug, 17 j.; 15-7-1966: Berend Post, 20 j., en Hendrika Johanna Slotboom, 18 j.; 18-7-1966: Gerrit Hendrik Bleu- rnink, 22 j., en Janneke Gerda Vleer, 23 jaar. Overleden: 12-7-1966: H. van Essen, 5 maanden, Veenendaal, Krouwellaan 29; 11-7-1966: B. M. van den Berg, 52 j., echtgenoot van G. A. van Ingen, Rijks straatweg 77, Eist. Elders geboren: 9-7-1966 te Wagenin- gen: Clasina Elisabetha, d. v. W. van Breenen en R. van Beek. Menig lezer zal zich de saaie sciioollessen herinneren die bestonden uit het tekenen van mathematische figuren: vierkant, drie-, zes- en achthoek, cirkel, Ingekomen personen: 30-6-1966: G. Meijer, van Kesteren naar Rhenen; 21-6- 1966; M. P. A. Sparreboom, van Baarn naar Rhenen; 16-6-1966: H. G. Bosch, van Amsterdam naar Rhenen; 21-6-1966: A. Bergsma, van 's-Gravenhage naar Rhenen; 20-6-1966: O. b. A. Mettioui, van Marokko naar Rhenen; 20-6-1966: A. Mettioui, D. b. S., van Marokko naar Rhenen; 24-5-1966: A. A. M. Ljatri, van België naar Rhenen; 1-7-1966: J. H. van Bemmel, van Ridderkerk naar Rhenen; 1-7-1966: A. Abdeslam Mohand, van Am sterdam naar Rhenen; 5-7-1966: G. W. Drost, van Doorn naar Rhenen; 2-6-1966: L. Mohamed ben Mohamed, van Marok ko naar Rhenen. GEVONDENstoffen tas met pitrieten hengsel, waarin schoenen, kampeer- ovaal en zogenaamde vrije motieven, byvoorbeeld een kerkje, waarbü je in het artikelen en houten spoortrein, gele kinder geheel niet vry gelaten werd. Want wilde je het kerkje een stoere hoge toren !step houten kinderstepje. geven, dan was (lat fout: alles moest gebeuren naar het voorbeeld van de wand-j VERLORENreserve band van vracht- platen. Ook werd er veel naar plaatjes nagetekend. In één woord: er werd totaal !auto 600-6'/2-18: halsketting met blauw- geen beroep gedaan op de in ieder kind sluimerende plastische vermogens, die bruine steentjes; bankbiljet van 25,— ac- dan ook gaandeweg verstikten. |tetas inh. schema's telefoon; witte porte feuille rtr enkele honderden guldens. In de afgelopen weken zijn enkele leden van het Veenendaalse VLTC wederom tot fraaie successen gekomen. Op een tournooi te Ede werden in de D-klasse Wilma en Diny de Haas eerste in het dames-dubbel, terwijl een week later op een tournooi te Zeist Henk van Schuppen fraai eerste werd in het heren-enkelspel. In de finale heren- dubbel werd hij met René Lodder onnodig uitgeschakeld in 3 sets, terwyi de eerste set heel ruim met 6-0 was gewonnen. ontspanning voor iedereen imidget-golfpark (■••it Ouwehandl Di*r*np«rk imidget-golfba an ede-centrum tegenover het station naast het zwembad aan de Bennekomseweg 15 dagalijki gaopand van 10-22 uur Op de eiermarkt te Veenendaal wer den aangevoerd 89.000 eieren, die bij een matige handel voor de grote 12,tot 13,en voor de kleine 6,tot ƒ11,per 100 stuks opbrachten. De aanvoer op de biggenmarkt be droeg 24. Bij een trage handel bewoog de prijs zich van 68,tot 80,per stuk. BENOEMING TWEE VEENENDAALSE SCHEIDSRECHTERS. Reeds eerder hebben wij u bericht, dat de heer H. Rebergen, alsmede de heer T. v. d. Scheur, beiden te Veenendaal, tot scheidsrechter benoemd zijn. Deze benoeming is thans als definitief bekend gemaakt in de officiële lijst van nieuw aangestelde scheidsrechters, uit gegeven door de Sub-Scheidsrechters- ^mmissie Utrecht. In Ede speelden de heren prima partijen. Jammer was dat men vaak heel lang moest wcahten daar de organisatie lang niet al tijd klopte. In 't enkelspel werd René Lod der in de 3e ronde uitgeschakeld, terwijl Henk van Schuppen in de finale werd uit geteld. Deze finale was kennelijk iets te veel voor de moegespeelde Veenendaler. Marinus en Jan de Kleuver en Enbert Borg kwamen eveneens goed voor de dag. maar op het laatst werden de tegenstanders te sterk. René Lodder en Henk v. Schuppen verloren in de kwart-finale van de latere tournooiwinnaars met 9-7 en 6-4 in een langdurige en taaie partij. De dames kwamen een week later in Zeist niet zo ver. Alleen konden Wilma en Hanny de Haas doordringen tot de halve finale doch verloren toen van de latere overwinnaressen. Henk van Schuppen en Rné Lodder kwamen weer in de finale he ren-dubbel doch zij verloren geheel onno dig met 7-5 en 6-3 deze partij. Henk van Schuppen zorgde weer eens voor verras sing door in mooie stijl het heren-enkel te winnen met 6-2 en 6-0 op een sterke knaap uit Utrecht. Voor die tijd moest hij tegen zijn clubgenoot René Lodder spelen het geen in feite de beste partij werd in dit „ELVIS PRESLY IN VROLIJKE VAKANTIEFILM." Van hedenavond tot zondagmiddag vertoont Luxor Veenendaal de vrolijke vakantiefilm „Kissin' Cousins". Elvis is in deze film weer op zijn best middels de (tijdens de filmopnamen) nieuwe songs die hij dan ook weer op de voor hem gebruikelijke wijze vertolkt. Zoals in iedere Presley gaat hij ook nu weer een partijtje knokken, hij gaat op het liefdespad en beleeft nog diverse andere avonturen. Het verhaal doet er weinig toe. Het is meer een kapstok waaraan de vele liedjes zijn opgehangen. Voor vrolijk vakantievertier en bovendien nog een leuke film kunt u dus in Luxor terecht. Mede door enkele uitstekende bijrollen o.a. van Arthur O'Connell en Glenda Farrel is deze film een van de betere Elvis-rolprenten. Toegang natuur lijk voor alle leeftijden. Vanaf zondagavond tot woensdag avond (behalve dinsdagavond) een film met een ernstiger thema. beslissende uren" met als hoofdrolspelers de donkere James Garner, de knappe Eva Maria Saint en Rod Taylor. De film laat de 36 uren voor de Invasie zien. Spannende uren, en zo is de film ook! Spannend, beklemmend en vooral interessant. Vele oorlogsfilms zijn er over deze invasie reeds gemaakt waarvan „De langste dag" wel de meest bekende is. Deze film laat echter op duidelijke wijze een facet uit deze invasie naar voren komen die in vele andere films niet tot uiting kwamen. Toegang 14 jaar. onderdeel. In de finale had hij veel minder moeite met zijn tegenstander. Al met al weer goede resultaten van de actieve VLTC-ers en het ziet er naar uit dat straks op het open VLTC-toernooi einde augustus in Veenendaal van veel goed tennis te genieten valt. Want dan zullen de andere eveneens goede krachten uit eigen kring willen bewijzen uit het goede tennishout gesneden te zijn. Steeds vaker wordt in landelijke kringen die zich als taak hebben ge steld de zorg voor het geestelijk ge handicapte kind de naam Veenendaal genoemd. Het begon al toen men met verba zing kennis nam van de enorme op brengst van de in Veenendaal gehou den acties voor „Laat ons niet alleen staan". Per hoofd van de Veenendaalse bevolking werd een bijdrage gegeven die de bijdrage per hoofd van de Ne derlandse bevolking bij de actie voor „Het Dorp" zelfs verre overtrof! Alle aandacht was weer op Veenen daal gericht, toen hier ter plaatse het initiatief werd genomen tot het houden van kerkdiensten voor geestelijk ge handicapten. Het was ook een Vee- nendaals predikant Ds. C. Langbroek, die de eerste dienst leidde. Uit tal van plaatsen van ons land kwamen perso nen uit „Philadelphia"-kringen naar Veenendaal, woonden de kerkdiensten bij en wonnen advies in over de opzet van deze diensten. Het resultaat is, dat nu reeds in steden als Rotterdam, Utrecht en Amersfoort dergelijke diensten worden gehouden, terwijl in tal van andere plaatsen, waaronder de gemeente Ede, de plannen daartoe in een ver gevorderd stadium zijn. Haar bestaansrecht ontleent „Phila delphia" evenwel niet aan dergelijke spectaculaire feiten, maar aan de blij vende sympathie van de Veenendaalse bevolking. Bedrijven en particulieren verlenen voortdurend financiële en daadwerkelijke steun. Anonieme brie ven krijgt „Philadelphia" niet. Wèl ontving de penningmeester nog dezer dagen een bijdrage van een anonieme gever van f 100, Het is daarom, dat „Philadelphia" vol vertrouwen kan verder gaan met het verwezenlijken van enige kostbare projecten die de doelstelling van deze vereniging waar zullen maken: het zor genkind een verzorgd kind! Comité-Philadelphia Het is de grote verdienste van de on derwijsvernieuwing dat zij de aangebo ren, met de menselijke natuur en struc tuur gegeven krachten in het kind tot scheppend bezig zijn in alle leervakken, maar vooral in de artistieke, heeft ont dekt en angstvallig vermijdt die te sto ren. Men beschuldigt de nieuwe school wel iswaar de kinderen maar te laten flod deren met verf of krijt, zonder enige methode, zonder enig leren vaii'technie ken, maar dit is door buitenstaanders onjuist en oppervlakkig gezien. Het moderne tekenonderwijs beperkt zich heus niet tot het genoegen nemen met de zuivere persoonlijke uitdrukking van het kind, zonder meer. Het volstaat niet met het kind een verfkwast, kleur- stift of potlood te geven in de naïeve veronderstelling het kind daarmee kunstzinnig te vormen. Het streeft er wel degelijk naar de in elk kind aan- wezige eigenschappen tot artistieke ont- I wikkeling zo hoog mogelijk op te voe den. Want dan eerst is van artistieke vorming sprake als in de expressie van het kind het hoogtepunt van zijn beel dend vermogen is bereikt. „ontdekt". Nog meer kwam zij in de be langstelling toen de Deense kunstenaars in de jaren dertig en veertig met hun fantasie- en dromenkunst begonnen. Zij streefden naar een vrije kunst waar- j in de fantasie, ongeremd door academi- j sche en schoolse esthetische eisen, zich spontaan kon ontplooien. Hun interesse richtte zich op alle uitingen van primi tieve kunst, kunst van geesteszieken, bij wie de drang tot tekenen en schilderen voortleeft of weer ontwaakt, enop de kindertekening. Vooral de gevoels wereld van het noorden, het mythische, het ruwe directe, het spontane en het vage inspireerden hen. Zij wilden zo on bevangen en spontaan scheppen als de primitieve volkeren en het kind. Hiervan werd schrijver dezes zich on langs opnieuw bewust toen hij te Rotter dam de grote Cobra-tentoonstelling be zocht en de werken van de experimen tele kunstenaars uit de jaren 1948-1951 zag. Toetsen wij nu de te Rhenen opgehan gen kinderwerkjes aan de inzichten en doelstellingen van het moderne teken onderwijs, hierboven geschetst, dan blijkt VEENENDAAL Oude kerk: 9.30 uur ds. A. Noorder- graaf uit Oldebroek; 5 uur ds T. Lan- gerak. Julianakerk: 9.30 uur ds. J. Ch. W. Kruishoop uit Ermelo; 5 uur ds. A. Wisgerhof. Vredeskerk: 9 en 10.30 uur ds. T. Lan- gerak; 5 uur ds. G. Broere uit Dintel- oord. Sionskerk: 9.30 uur ds. A. Wisgerhof en 5 uur dhr. J. Roseboom uit Maarssen. Bejaardencentrum De Engelenburgh: de heer J. Roseboom uit Maarssen. Veeneind: 3 uur de heer J. M. Meijer. Dijkstraat: 2.45 uur ds. L. van de Peut uit Renswoude. Sola Fide: 10 uur ds. Vijzelaar en 5.30 uur ds. S. Kooistra uit Lisse. Geref. Kerk Vaartbrug: 9.30 uur ds. R. Zijlstra uit Ede en 5 uur ds. J. Ytsma. Petrakerk: 9.30 uur ds. J. Ytsma en 5 uur ds. R. Zijlstra. Geref. Kerk (O.C.B.): 9.30 en 5 uur ds. A. Veefkind te Hoogvliet. Chr. Geref. Bethelkerk: 9.30 en 5 uur: ds. Langbroek. Chr. Geref. Pniëlkerk: 9.30 en 5 uur ds. Knijf uit Den Helder. Geref. Gem. Ned.: 9.30 en 5 uur ds. Mal- lan. Geref. Gem. Syn.: 9.30 en 5 uur Lees- dienst. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. P. E. Boele uit Utrecht. R.K. Salvatorkerk: 8 en 10 uur H. Mis; 5 uur Lof. R.K. Willibrorduskerk: 8 en 11 uur H. Mis. Leger des Heils: 10 uur Heiligings samenkomst; 7.30 uur Verlossingssamen komst. Volle evangelie gemeente: woensdag avond 20 juli 8 uur Evangelisatie samenkomst in gebouw O.C.B. Julianaziekenhuis: uitzending uit geref. kerk. RHENEN Cunerakerk: 10.30 uur ds. Westra en 6.30 uur ds. H. J. Pol uit Geldermal- sen. Hal Chr. U.L.O.: 9 uur ds. Westra. Geref. Kerk: 10 uur en 5 uur ds. S. P. Dee uit Ede. Ned. Herv. Evang.: 10 uur de heer de Vries uit Veenendaal en 5 uur de heer Liefting uit Voorthuizen. Geref. gem. Ned.: 10 uur en 5 uur Lees- dienst. Ger. Gem. (Syn.) 10 uur en 15.30 uur leesdienst, dinsdag 26 juli 19.30 uur ds. F. Harinck. Ned. Prot. Bond: 10 uur mej. S. A. J. F. Doets uit Leersum. R.K. Gedachteniskerk: 8 uur Vroegmis; 10.15 uur Hoogmis en 5 uur Lof. Ger. Gem. Plantsoen: woensdag 27 juli n.m. 2 uur huwelijksbevestiging door ds. van de Woesteyne van Barneveld. ELST Herv. Kerk 9.30 uur ds. A. G. Haring uit Veen en 18.30 uur ds. G. Broere uit Dinteloord. Geref. gem.: 10 uur en 6 uur Leesdienst. Drog. Ass. Apoth. Hoofdstraat 106 Tel. 2576 De langst gevestigde drog. te Veenendaal. MAGRO ZET HET MES ER IN. AMSTERDAM - UTRECHT - ARNHEM AMERSFOORT - HILVERSUM - t GOOI .t, v Nijverheidslaan 13 Veenendaal Het maakt het kind niet alleen los van het al te verstandelijk kleuren zoals de oude school dat leerde, maar het laat de leerling eigenschappen van het mate riaal en de eigen aard van het expressie middel ontdekken. Voorts ontwikkelt en oefent het de fantasie naast het kleur gevoel, de kleursterkte, de kleurenhar- monie door het kind van de kleurvlek te laten uitgaan. Bovendien leert het kind het ritme kennen van kleuren, lijnen en vormen. Ook het aanvoelen van stem ming en sfeer in teken- en schilderwerk wordt ontwikkeld. Een heel programma dus, dat de nieu we school spelenderwijs uitvoert, zodoen de de creatieve spontaniteit der kinderen wekkend, waarbij intuïtie en gevoel een grote rol spelen. Nu komt in het leven een tijdstip dat vele kinderen hun creativiteit lijken te verliezen, veroorzaakt c! or het versto ren van de kinderlijke natuurlijke beeld taal. Men dringt het kind iets op dat innerlijk vreemd voor hem is. Verkeerd geleid tekenonderwijs is hier de grote schuldige. Het is veel te naturalistisch. Daarbij komt dat de realiteitszin in het kind ontwaakt, zodat deze creatieve spontaniteit dreigt te remmen of zelfs te doden. Het kind gaat natekenen en durft zich niet meer door zijn fantasie te laten leiden. Het loopt gevaar alle stijl gevoel te verliezen. De tekenleraar kan zijn crisis bezwe ren door de fantasie krachtig, overeen komstig de leeftijd van het kind, te sti muleren en veel aandacht te laten be steden aan ordening van kleuren en vor men; hij moet het ritmisch gevoel er voor opvoeren, het stijlgevoel zuiver hou den en aldus de remmende factoren uit schakelen. Op die wijze kan het kind gedurende zijn gehele lagere en middelbare school tijd zijn persoonlijkheid harmonisch ont plooien, corresponderend met zijn aan leg, door ztfn artistieke vorming. De kindertekening in feite een on juiste benaming omdat het kind van na ture kleurgevoelig is —»oet niet als iets minderwaardigs beschouwd worden In het begin van onze eeuw werd zij In Hotel „Stichtse Oever" hield de Motor-Auto Club Rhenen Omstreken, de organisatoren van de jaarlijkse „Leccius de Ridder"-motorcross op de ring na Hemelvaartsdag, 19 mei, jongst leden. Uit het financiële verslag van de penningmeester bleek, dat de belang stelling van de zijde van het publiek voor de jaarlijkse motorcross niet onbelangrijk was teruggelopen, waar tegenover stond dat de uitgaven op het zelfde niveau waren gebleven; voor het teruglopen van de publieke belangstel ling kon de vergadering geen duidelijke oorzaak aanwijzen. Er zouden hard nekkige geruchten zijn geweest in de wijde omgeving, dat de entreeprijs tot 5,zou zijn verhoogd, wat velen zou hebben doen besluiten dit jaar de motor- cross niet te bezoeken, terwijl toch Rhenen, in vergelijking met op de zelfde hebben begrepen en volgen, blgkens een hoo^e staand* L,JVenementen met een paar werkstukjes waarin de kinderen entreeprijs van ƒ3.50 zeer laag ligt. zich vrij creatief konden uiten. Het zijn Een schrale troost was het 06ver^ens die waarbg zij met kleurvlekken konden dat de pubIieke belangstelling dit jaar spelen en fantaseren, zonder eerst te landeiijk is teruggelopen; de Asser-In tekenen. Daardoor ontstonden mooie ze,fs boekte 20 000 bezoekers minder, boeiende expressieve kleurverbeeldmgen: Een voorstel uit de vergadering om te de lange papierstroken met figuren, onderzoeken of terugkeer naar de enige maskers de schipbreuk, de hek- KNMV uitkomst zou kunnen brengen, sen, een landschap, het meisje met uit- werd na breedvoerige bespreking niet gespreide armen. overgenomen. Het „voorrecht" om in dat Het merendeel echter bestaat uit tra- geval de reklame te zien ondersteund ditionele tekeningen met kleur tot aan door radio en televisie, werd niet hoog de omtrek ingevuld, waarbij men denkt: aangeslagen. was het kind met zijn kleurkrijt maar Gewezen werd op het naburige Vee eens vrij en onafhankelijk over die lijnen nendaal, dat haar in vergelijking met heengegaan. Bedoelde tekeningen tonen Rhenen veel kleinere motorcross dat er geen onderscheid gemaakt wordt onder de KNMV niet kon volhouden, en bij het onderwijs tussen tekenen en schil- wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt deren, twee geheel verschillende activi- zich zacht! teiten met eigen eisen, eigen karakter, Uiteindelijk werd besloten om danig eigen techniek. Er hangt een enkel teke- het mes te zetten in de uitgaven aan ningetje in Oostindische inkt dat écht buitenlandse renners; deze post zal tot getekend is en waarbij niet gestreefd is op een derde worden teruggebracht, naar een naturalistische afbeelding, iets Het organisatieschema van de „Lec- dat de meeste tekenaartjes beogen met eius de Ridder"-motorcross zal hierdoor de bekende schema's van huisjes, boom- geen zichtbare verandering ondergaan, pjes, beestjes en mensen. Een appèl op de kosten zullen danig verminderen, en de fantasie blijkt weinig gedaan te zijn. mede daardoor zal de lage entreeprijs De tekenleraren behoeven mij niet te- kunnen worden gehandhaafd. Een recht- gen te werpen: ik ben geen kunstenaar, streeks gevolg van dit besluit zal zijn, ik heb geen talent. Wie de werken van dat enkele landenploegen óf gehalveerd, Maarten Krabbé Verborgen mogelykhe- ken naturalistische richting, het verbeel- den, Arent Ronda's Experimentele ex- dingsleven negerend, pressie, Kinderwerk van de Zwitser G. D p^iiios Tritten Punt en l(jn van Ernst Röttger De vakantietentoonstelling van kinder en Dieter Klante hun Het Vlak en De tekeningen uit Rhenen, Wageningen en Kleur volgen nog Kiezen of delen-Veenendaal in het streekmuseum te kreativiteit in opvoeding en onderwijs, i Rhenen duurt tot en met 2 augustus. Ge- Bezige handen onder redactie van Marg. d van 10_i2.a0 uur en van 2—5 J. te Nuyl - om er maar enige te noe- uur en woensdaff gestoten. men bestudeert, vindt de weg naar het doel: het onbelemmerd scheppend vermogen van het kind ontwikkelen, noodzakelijkheid voor zijn levensont plooiing. Talent is geen eerste eis, wel idealisme, spontaniteit. Heel instructief is ook dr. J. Altena's Leerplan voor het tekenonderwijs op de lagere school. Het werk van de Zwitser se schilderes „Aug, erwach!" een ouder boek uit 1939 was destijds wel baanbre kend, maar voert het kind in uitgespro- Oud-Geref. gem.: 10 uur en 6 uur Lees dienst. Oud Ger. Gem. Eist Utr. woensdag 27 juli ds. Kamp uit Utrecht 7 uur. ACHTERBERG Herv. Kerk: 10 uur en 18.30 uur ds. S. P. Assenbergh uit Hedel. Geref. gem.: 10 uur en 6 uur Leesdienst. Oud-geref. gem.: 10 uur en 6 uur Lees dienst. EDERVEEN Herv. Kerk: 9.30 uur en 6.30 uur ds. K. Schipper uit Middelharnis Ge.ef. Gem.: 9.30 uur en 6.5 uur: ds. Aangeenbrug. Oud Geref. gem.: 9.30 u. en 3 uur Lees dienst. EDE Oud-geref. gem.: 10 uur en 7 uur ds. J. v. d. Poel. VEENENDAAL Van zaterdagmorgen 10 uur tot zondag morgen 8 uur: dr. H. E. G. Pilon, Ker- kewijk 82, tel. 241. Van zondagmorgen 8 uur tot maandag morgen 8 uur: dr. J. H. Kets, Hoofd straat 26, tel. 3056. Zuider Apotheek. Dr. Slotemaker de Bruïneplein 7, tel. 3714. Weekenddienst Groene Kruis Veenen daal: G. Vreeman, Kerkewijk 28, tel. 2307. RHENEN. Or. Almekinders, tel. 2432. Apotheek Deys, alleen voor spoedgeval len. ELST, AMERONGEN EN LEERSUM. De praktijken van Van Ommeren, Kars, Osendorp, Bakker en Van de Burg worden waargenomen door dr Ossen- dorp. EDERVEEN, DE KLOMP EN RENSWOUDDE. Dr. Ter Velde, Renswoude, tel. 450. Dierenarts van Riessen, Lunteren. óf in het geheel niet deelnemen, maar daarover konden in dit stadium nog geen juiste gegevens worden verstrekt. Wel gaf het Macro-bestuur de verzeke ring, dat de aantrekkelijkheid, de span ning en sensationaliteit van de motor cross op de Grebbeberg er niet minder door zullen worden. WAT IS ER GESPAARD? Aan het postkantoor te Rhenen is gedu rende de maand juni 1966 op de Rijkspost spaarbank ingelegd 92.644,50 terwijl werd terugbetaald 75.097,45. Voor Achterberg zijn deze bedragen res pectievelijk ƒ5.719,50 en ƒ2400, Kerkewijk 128 Telefoon Veenendaal (08385) 2244

De Vallei | 1966 | | pagina 2