Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Jeugdvierdaagse, een spor tieve en gezonde vakantie ÏTLeJls antiek POLITIEBERICHTEN GEZELLIG WINKELEN IN VEENENDAAL WIST U... AGENDA Circus Boltini deed Rhenen en Veenendaal aan VRIJDAG 5 AUGUSTUS 196f5 40e JAARGANG Nr. 61 Ani«terdamse slager wilde Veeiieiulaalse huurauto verkopen Huldiging jonge wielrenner Jan Cozynsen Kleuters werken mee aan opening zwembad DS. H. VOLTEN t Officiële opening zwembad ,J)e Blauwe Schuur" ELST AMERONGEN Kedaktie en administratie: Parallelweg 10 - Yeeoendaal M. 0SSSS-2022 (2 lijnen) - Gira S0427 W. P. tar atx kannen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in aa verschoning VALLEI Ultfave! drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal ADVERTENTIES AdvertentieprO* P» mm 16 eent Speciale kontraktprOzen op aanvraag Minimum advertentie 40 mm Rabriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 eent Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel Deze week stond Veenendaal weer in het teken van de Jeugdvierdaagse die nu reeds voor de achtste maal georganiseerd wordt door de Instuif, het jeugdwerk onder leiding van de heer G. van de Schee. Het is meer, dan alleen vier keer een stukje wandelen (10 of 15 km). Het is in feite een sportieve happening van de eerste orde. Hardlopen, zwemmen en dergelijke zijn een even voornam deel van het programma, als de voorstelling in Het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan, of het wandelen zelf. De kinderen worden van vroeg tot laat 9 uur in de ochtend, tot 9 uur in de avond beziggehouden met een zeer gevarieerd programma. Dat het samenstellen van een dergelijk programma een enorme voorbereiding kost is duidelijk. De leiding van het jeugdwerk is dan ook reeds maanden van te voren met de organisatie van dit festijn bezig. Alles moet tevoren geregeld worden, als bijvoorbeeld de slaapplaatsen voor de honderd niet-Veenendaalse jongeren, die aan de vierdaagse meedoen. Een gfoot deel daarvan wordt gevormd door verschillende wandelverenigingen, die in De Eikelkamp, de jeugdherberg te Efst ondergebracht zijn. De individueel meelopende kinderen zijn bij particulieren ondergebracht. Dinsdagmorgen was er de laatste ge legenheid om zich aan te melden voor deelname. Bij telling bleek, dat 549 kin deren zich voor het meedoen aan dit wandelfeest hadden opgegeven. Hiervan verschenen er 3 die middag niet aan de start, zodat met een loperskorps van 546 kinderen begonnen werd. Het aantal uitvallers op de eerste dagen was ge ring, en gesteld kan worden, dat onge veer 540 kinderen vandaag de laatste etappe hebben uitgelopen. Het deelne mersaantal is helaas wat kleiner, dan vorig jaar, waarschijnlijk ten gevolge van de slechte weersomstandigheden, die zich deze zomer tot nu toe hebben voor gedaan. Het weer was over het algemeen voor wandelen geschikt. De eerste dag was het uitgesproken wandelweer, een lekker zonnetje, maar beslist niet warm. De andere dagen is er wel eens een buitje regen gevallen, maar het werd niet zo hinderlijk, dat er over slecht weer ge sproken kon worden. Woensdagochtend was de traditionele spelochtend, met zoals een der leid sters opmerkte „traditioneel" regen achtig weer. De maandagavond had de heer Van de Schee de kinderen bij het begin van het avondprogramma in het Verenigingsgebouw meegedeeld, dat de wedstrijden die ochtend niet door zou den gaan, indien het zou regenen. Om 9 uur, toen de wedstrijden voor de klein sten beginnen zouden, was het droog, maar dreigend, en zo bleef het vrijwel du gehele morgen. Dan weer wat regen, dan weer droog. De wedstrijden gingen door, hoewel er evenveel reden was, om ze af te gelasten, dan om ze doorgang te doen vinden. De groepen uit De Eikel kamp werden met indoorspelletjes bezig gehouden in het Instuifgebouwtje aan de Industrielaan. Dit was een uitwijk- programma, dat speciaal was vastge steld voor slecht weer. De jeugdherberg biedt onvoldoende gelegenheid voor deze kinderen om daar vermaakt te worden, c.q. zich te vermaken. Het karakter van deze dinsdagmorgen had echter hierdoor iets dualistisch: zowel de regen- als de mooi weerspelletjes gingen door. De donderdagmorgen werd onder nu en dan een lekker zonnetje doorgebracht in het Bergbad. Hier werden wedstrijden gehouden, die gedeeltelijk een enorme hilariteit veroorzaakte. We denken hier bij aan de wedstrijd in het Boegspriet- lopen, boven water. Telkens twee deel nemers tegelijk op de balk: aan beide kanten één. De bedoeling was, dat een van de beide deelnemers de ander in het water probeerde te krijgen. Nu en dan had deze wedstrijd het karakter van Ja pans worstelen. Tellenlang stonden de tegenstanders tegenover elkaar. Vrijwel bewegingloos, slechts door de balk aan het wippen te brengen proberend de an der 't evenwicht te laten verliezen. Luk te dit niet, dan ging het op elkaar toe en was de strijd in een oogwenk be slecht. Worstelen op een slechts enkele centimeters brede balk gaat niet best! Vaak kwamen beide kemphanen (hen nen) tegelijkertijd in het water en moes ten zij nog eens tegen dezelfde tegen stander. CHICAGO Vijf auto's, waarvan enkele onderste boven gegooid, liggen te branden in een straat in Chicago als gevolg van onge regeldheden na afloop van een mars voor de burgerrechten. 40 personen werden gewond; er werden 14 arrestaties ver richt. mm Ook deze ochtend de vrijdagmor gen was er een origineel spel be dacht. Operatie smulpaap was de titel van het spel, dat bestond uit een speur tocht, met opdrachten. Aan het eind van de ochtend waren de deelnemers in het bezit van allerlei ingrediënten, die men op verschillende adressen afgehaald had, en die tezamen dienden voor het berei den van pannekoek, welke door de deel nemers als einde van deze ochtend zelf gebakken werd boven een houtvuurtje. Dat dit vaak heel wat voeten in de aar de had laat zich denken. Of deeg een vuur onderhouden kan, is ons niet be kend, maar zeker is, dat de wandelaar tjes het geprobeerd hebben, zij het dan onopzettelijk. Hedenmiddag kwam het slot van de vierdaagse. Voorafgegaan door de harmonie uit Ederveen en de Scheep- jeswolharmonie uit Veenendaal, wer den de laatste kilometers van de tocht gelopen. De avondprogramma's boden een af wisseling, die voor de kinderen bijzon der aantrekkelijk was. Dinsdagavond trad het poppentheater Philo op, met vóór de pauze het sprookje van de Ge laarsde Kat en daarna een serie sket ches met diverse „bekende artisten". In de avonduren van de woensdag werd een boeiende Italiaanse film over een wees jongen, die een balletdanseres als moe der adopteert vertoond, en donderdag avond trad het bekende Jeugdcircusre- vue Kindervreugd op, waarvan ook bij zonder genoten werd. Zo behoort dan ook deze achtste jeugd vierdaagse weer tot het verleden. Het is zeker, dat de voldoening van de kinde ren een beloning is voor de leiding, die het geheel slechts met uiterste inspan ning kon doen slagen. Een roffel van het orkest, een ademloze stilte daarna, terwijl een man het hoofd in de bek van een leeuw steekt en deze schier eindeloze seconden daar houdt, een klaterend applaus als hy weer triomfantelijk rechtop staat. Dat is circus. De man was Jos Terlinden, het circus was Boltini en de plaatsen van handeling Rhenen en Veenendaal, resp. dinsdag en donderdag j.l. Een handgeklap en meezingen met een bekende tienerster, ook dat schtynt by het hedendaagse circus te behoren. In Boltini traden als hoogtepunten voor het jeugdige publiek de sterren Rob de Nys en Johnny Lion op, begeleid door een speciaal voor Boltini samengestelde band, the Jumping Pop-ins, dit omdat de Jumping Jewels niet meer met Johnny Lion optreden. Het geheel van de Boltinishow viel te gen. De oude romantiek van bijv. de spreekstalmeesters, die in gebroken Ne derlands het „Hooggeëerd Publikum" welkom heette, is vervangen door een soort disc-jockey, wiens teksten met reclameboodschappen gelardeerd waren. Men kan er begrip voor hebben, dat de heer Toni Boltini alles doet, om zijn cir cus levend te houden, maar dat neemt het storende van de reclameteksten niet weg. Het programma zelf had enkele hoog tepunten, naast verschillende minder BOTSING NA SCHRIK Maandagavond deed zich op de Brin- kersteeg een ongeval voor, waarbij vast staat, dat beide erbij betrokken be stuurders uitgekeken hebben. Uit een Zandweg kwam de heer K. J. J. V. uit Veenendaal. Hij wilde de Brinkersteeg oprijden, maar zag de auto, bestuurd door G. J. v. H. uit Veenendaal aan komen en verleende deze voorrang. H. schrok echter van de auto van V. en trapte op de rem. Doordat hij door de rem „heen trapte" botste hij tegen de wagen van V. aan. Beide wagens liepen lichte materiële schade op, terwijl die van H. wegens het technische manke ment voorlopig uit het verkeer genomen is. goede nummers. Voor de jeugd was na tuurlijk zowel het optreden van Rob de Nijs als van Johnny Lion een hoogtepunt. Genoten Tk van de hoogdraadacroba- tiek dooi ..e familie Rudolfo Stey. Dit was een „hogeschoolkunst" onder deze tak /an spectaculaire acrobatiek. Het paardennummer van Josette Bol tini was groots voor de liefhebbers, even als haar nummer met gedresseerde hon den. Deze dingen maken, dat men in het circus kan blijven geloven, als de plaats, waar de dieren intelligent en de mensen goed zijn. Hierdoor blijft ook de roman tiek van het „Paardespul" bestaan. The apaches, twee charmante dames, brachten goede luchtacrobatiek aan de hangperch en de Folcos behendig tram- polinewerk. met salto's en loopings. Het geheel van het programma liet een gevoel van leegte. Men miste het ge heel van spanning en gulle lach, die zo zeer bij een circus behoort. Misschien door de circusvreemde punten van het programma, leek het geheel wat los aan elkaar te hangen, hetgeen de vaart uit het programma haalde. WIELRIJDSTER ERNSTIG GEWOND Maandagavond fietsten de heer en mevr. M. uit Veenendaal over de Hoofd straat. Vanuit de Hoogstraat naderde een personenwagen, met daarachter een caravan,bestuurd door de heer N. H. uit Ede. De heer M. wist de personenwagen, die geen voorrang verleende te ontlo pen door te remmen\zij nvrouw echter kwam tussen de auto en de caravan te val. Mevr. M. is per ambulance naar het Julianaziekenhuis vervoerd, waar men een zware hersenschudding con stateerde. Boegsprietlopen, als onderdeel van een ren met hindernissen was een van de spelletjesdie woensdagochtend in het sportpark Panhuis georganiseerd wer den voor de deelnemers aan de Jeugd vierdaagse. Maandagochtend werd bij de firma Van Wakeren in Veenendaal een auto gehuurd, door de 24-jarige Amsterdam se slager C. H. van E. Van E. beloofde deze wagen de volgende dag uiterlijk weer terug te zullen brengen, maar wat men bij Van Wakeren ook zag, niet de aan Van E. verhuurde auto. Op een gegeven moment werd mevr. Van Wakeren opgebeld door een Am sterdamse handelaar in tweede hands auto's met de vraag of zij een auto wil de verkopen. Deze handelaar, J. D., had er namelijk een van de slager - die in Hoenderlo op een camping zou ver blijven - aangeboden gekregen voor de prijs van f 4750,Na ruggespraak met de politie werd besloten, dat D. op de koop zou ingaan. Die middag kwam Van E. terug om zijn geld te vangen, maar inmiddels was de Amsterdamse politie door de Veenendaalse ingelicht en kon men de slager arresteren. Een onderzoek in zijn huis leverde geen andere ongerechtigheden op, maar Van E. werd vastgehouden wegens op lichting en verduistering, en omdat hij ook nog de autopapieren en zijn rijbe wijs had vervalst, wegens vervalsing. Via de Veenendaalse politie is hij voor geleid aan de officier van justitie in Arnhem. POSTDUIVEN NIEUWS Oe EVPV De Luchtreiziger te Veenen daal heeft afgelopen week deelgenomen aan de Derbyvlucht vanaf Tergnler 307 km. De duiven werden daar om 8.45 uur in vrijheid gesteld. De eerste meldde zich bij de heer W. J. Dam om 12.01 uur. De verdere uitslag is: W. J. Dam 1-2-6-7-9- 12-13-21-25-30. F. Spies 3-20, H. v. Koo- ten 4-23-34, B. Sukkel 5-15-19-33, G. Fasse 8, H. Beijk 10-17-26, A. v. Barne- veld 11-36, K. de Ruiter 14, C. Methorst 16-22-28. H. Zwijnen 18-31, H. Drost 24, W. Brouwers 27. M. Heikamp 32-35. A.s. vrijdagavond van 7 tot 8 uur is het inkorven voor de derbyvlucht St. De- nis; hiervoor zijn speciale inkorfformu- lieren verkrijgbaar aan Dr. Kuyperstr. 22. De winnaar van de Tour Junior 1966 was, zoals reeds in de krant van dins dag j.l. werd vermeld, de 16-jarige Scherpenzeler Jan Cozijnsen. Hij triom feerde in dit internationale wielerfestijn en bleef voor de Duitser Johan Dem- ming, die zich naar de eervolle tweede plaats reed, terwijl de Achtervelder Leo Stapelbroek zich de op twee na sterkste toonde. De Tour de Junior werd dit jaar voor de negende achtereenvolgende keer ge houden. De organisator van deze Jeugd- tour was de heer Jan Schouten, die de Scherpenzeler tijdens de prijsuitreiking ook nog een ere-medaille overhandigde, welke beschikbaar was gesteld door Z.K.H. Prins Bernhard. Het ligt in de bedoeling dat ook de kleuters aan de officiële opening van het zwembad deelnemen. De ouders van de kleuters worden daarom verzocht de kinderen omstreeks kwart voor 2 by het Berghuis te brengen. Vandaar gaan de kleuters gezamen lijk naar het zwembadterrein. Te circa kwart voor drie voegen de kleuters zich ter plaatse weer bg hun ouders. Moch ten de ouders niet in de gelegenheid zijn de opening bij te wonen, dan kunnen zij hun kind vanaf half vier terug verwach ten op de Hof. Aangezien in dat geval voor de begeleidster onmogelijk is ver dere verantwoording te dragen voor het veilig thuiskomen van de spruiten, zou het prettig zijn, als de ouders de kinde ren op de Hof willen afhalen. RAADSVERGADERING De gemeenteraad van Amerongen komt dinsdag 9 augustus te 7 uur bijeen ter benoeming van een nieuwe gemeente secretaris. Door het college van B. en W. is een aanbeveling opgemaakt luidende als volgt: 1. de heer A. Korten te Fijnaart; 2. dhr. H. Boer te Alphen a.d. Rijn. De heer Korten is gemeentesecretaris van Fijnaart en Heiningen (N.B.), 42 jaar oud en van C.H. beginselen. De heer Boer is hoofdcommies A ter secretarie van Alphen a.d. Rijn, 28 jaar oud en van A.R. beginselen. SLUITING ZWEMBAD In verband met de officiële opening van het zwembad De Blauwe Schuur zal het bad de gehele dag voor het publiek gesloten zijn. Uiteraard is iedereen die deze gebeur tenis wenst mee te maken, hartelijk wel kom bij de openingsplechtigheid en de daarna volgende zwemdemonstraties. Om organisatorische redenen is het echter niet mogelijk het bad op die dag voor de zwemlustigen open te stellen. De zwembadcommissie hoopt echter dat vele inwoners de officiële opening zullen willen bijwonen. Dinsdagochtend is nog vry onverwacht de predikant van de gereformeerde kerk in Rhenen, en studentenpredikant aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, ds. H. Volten, in een ziekenhuis in Wage ningen overleden. Hy bereikte de leeftyd van 63 jaar. Eind vorige week was ds. Volten uit het buitenland ziek teruggekeerd van vakantie en direct in het ziekenhuis op genomen. De begrafenis heeft heden plaats ge had op de Algemene Begraafplaats te Wageningen, nadat vooraf een rouw dienst gehouden is in de gereformeerde kerk aan de Prof. Ritzema Bosweg al daar. Voor verdere byzonderheden zie onze rubriek Kyk op de Kerk op pagina 4. Het officiële programma voor 6 augustus a.s. ziet er thanS uit als volgt: 13.3014.00 uur komst van genodigden en belangstellenden. 14.1515.00 uur a. welkomstwoord door de edelachtbare heer Jhr. Mr. O. R. van den Bosch, burgemeester der gemeente Amerongen; b. aanbieding van het zwembad door de voorzitter van de zwembadcommissie de weledelgestrenge heer Ir. J. C. Slagter, aan het gemeentebestuur; c. opening van het zwembad door de Hoogedelgestrenge heer Mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenberg, commissaris der Koningin in de provincie Utrecht. d. dankwoord door de burgemeester. 15.0015.15 uur openingsceremonie te verrichten door de kleuters. 15.1516.45 uur a. demonstratiewedstrijd waterpolo door leden van de „A.Z. en P.C." te Amersfoort. Duur ca. 30 minuten; b. eerste gedeelte demonstratie kunstzwemmen door leden van de zwemvereniging „De Meeuwen" (Bathing Beauty's) te Amsterdam, duur ca. 15 minuten; c. wedstrijdzwemmen door de jeugd van Amerongen en demonstratiewedstryden door leden van de zwemver eniging „De Forellen" te Rhenen. Duur ca. 30 minuten. 2e gedeelte demonstratie kunstzwemmen door leden van de zwemvereniging „De Meeuwen", duur ca. 15 minuten. Sluiting officiële gedeelte. bij Uw opticien kunt nnebril met glazen op sterkte verkrijgen JAARVERGADERING Op maandag 8 augustus houdt Oranje Wit haar algemene jaarvergadering In café „De Morgenster". Voorzitter v. Koo- ten treedt af en is niet herkiesbaar. Ver der moet er een elftalcommissie gekozen worden. Donderdag j.l. is de training voor de Elstenaren weer begonnen. PV DE INSTUIF VLOOG WEER Op zondag 31 juli werd door de PV De Instuif weer een wedvlucht gehouden, ditmaal vanuit Tergnier. In concours waren 221 jonge duiven, die om 8.45 uur bij een ZW wind gelost werden. De uit slagen waren: B. Vervat 1, 7, 27, 29, 33; J. van Swetselaar 2; H. B. Bouwman 3, 12, 17, 31, 34, 37, 43. 44; C. v. d. Berg 4, 6, 16, 19, 20; M. Boelhouwer 8, 13, 30; H. van Doornspeek 9, 25, 41; W. C. van Ewijk 10; M. H. Lit 11, 22; M. J. Doorne bal 14, 21; T. van Mourik 15, 36; C. Veen- hof 18, 23, 28, 42; M. Riemsdijk 24. 40; Gebr. Brienesse 32; T. van Laar 35; A v. d. Poel 38; W. E. van Laar 39. Op de foto wordt Jan Cozijnsen gehul digd door de twee Tourmeisjes Tiny en Cobi van de Pol uit Veenendaal. E.C. NIEUW S In de verloting tijdens de jeugdmarkt op zaterdag 30 juli viel het sierkussen op het lot nr. 21. Daar dit lot nog niet werd aangeboden, wordt de bezitter hier van verzocht zich zo spoedig mogelijk bekend te maken op het Zendings-diaco- nessenhuis te Amerongen (lot meebren gen). De namen van de beide poppen werden door niemand geraden. Zij luiden: „Nien- ke" en „Bertrand". PARKEERREGELING OPENING ZWEMBAD In verband met de officiële opening van het zwembad wordt een ernstig be roep gedaan op de inwoners om niet per auto naar het bad te komen. De par keerruimte by het bad biedt slechts een betrekkelijk geringe mogelijkheid voor het parkeren van auto's. Deze ruimte moest noodzakelijkerwijs gereserveerd worden voor de medewerkers en enkele officiële genodigden. Men wordt drin gend verzocht voor éénmaal de auto thuis te laten. Winkels zijn 's vrijdagavond» tot 9 uur open Woensdagmiddag na 1 uur gesloten. Warenmarkt: elke dinsdag morgen en 's zaterdags gehele dag Speciale weekend-acties van de Veenendaalse Winkeliers vereniging dat de Buurtlaan-West nodig ver beterd moet worden? dat de gemeenteraad enige maanden geleden heeft vastgesteld, dat hier voor een aanbesteding gehouden moet worden? dat er nog steeds niet bekend is wanneer men met de uitvoering van dit werk kan gaan beginnen? dat 't wegdek steeds slechter wordt? dat hierdoor slachtoffers vallen? dat een der laatsten een Amster dammer is. die over een „nieuw" gat viel? dat dit gat .waarschijnlijk nog een gevolg van de regen is? dat de dienst gemeentewerken voor de zoveelste maal zal proberen de gaten in deze straat provisorisch te dichten? RHENEN Vrijdag 5 aug., 19 uur: Zomer avondbespeling van de beiaard van de Cuneratoren door W. Mesdagh uit Enschede. Zaterdag 6 aug., Koningstafel, 15 uur: Start autoralley. Dinsdag 9 aug., NBM garage, 18.45 uur: Start excursie door Greb- begebied o.l.v. Adriaan P. de Kleuver. AMERONGEN Zaterdag 6 aug., 14 uur: Opening van het zwembad „De blauwe schuur". tentoonstelling: In de raadzaal te Amerongen is een tentoonstelling van Beel dende Kunst uit Amerongs par ticulier bezit tot 13 aug. Bioscoop: LUXOR theater - Veenendaal. Vrijdag en zaterdag 19.30 en zondag 15 uur: Gideon en Sam son, 14 jaar; zondag en maan dag 19.30 uur: De gele Rolls Royce, 14 jaar.

De Vallei | 1966 | | pagina 1