Nieuwsblad voor Veenendaa! nrcstraken Zes streek genoten op de Henri Dunant a J.HE N R Y DUNANT Dokter Engel is scheepsarts Veenendaler wint half miljoen „Men kan hier niet spreken van de massa..." AGENDA Nieuws uit de omgeving Be j aarden tocht kost geld Extra nachtelijke Rijnvaart Jongen ernstig gewond RENSWOUDE Groot zomerfeest in Renswoude RHENEN ELST Oranje-wit gaat vissen AMERONGEN Nieuwe secretaris Amerongen heeft ruime ervaring ACHTERBERG 40e JAARGANG DINSDAG 16 AUGUSTUS 1966 Nr. 64 Eedaktle Parallel wi ef 11 TtMeedMl N. IIW-2t22 <2 OM - Gtre 5CMS7 Betfaktt* W. P. ter Been* Ailmluifl worde* «pretere* by de ifcntoehap plaatse* pen va* „De Vallet" I* va* venefeg*i*c VALLEI Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veen end aal ADVERTENTIES Advertentiepryi per mm 16 cent Speciale kontrakt prijzen op aanvraag Minimum advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel - - Maandagmorgen zijn vier inwo ners van VEENENDAAL, één van DE KLOMP en één van ELST ver trokken voor een vakantie met de J. Henri Dunant, het hospitaal schip van het Rode Kruis. Besche nen door een stralend zonnetje en opgevrolijkt door de tonen van „Hollands vlag, je bent mijn glo rie" (via de boordomroep) gingen om goed tien uur de trossen los van het trotse witte schip, dat een De embarkatie aan boord van de J. Henry Dunant wordt vanaf het bovendek week lang weer door Neerlands gadegeslagen door scheepsarts dokter Engel (rechts) en geestelijk verzorger wateren kruist. Alle passagiers waren in een opperbeste stem- pater Van de Beek. ming, evenals bemanning en help- (st)ers van het Rode Kruis. Het verplegend personeel staat ditmaal onder leiding van mevr. Van de Bank-van de Gurp uit Oostvoorne, terwijl de oud-Veenendaalse arts, dokter Engel, als scheepsarts op treedt. De reis van de Henri Du nant die begon aan de Keulsekade in Utrecht voert ditmaal langs de volgende plaatsen: Volendam, Makkum. Den Helder, Purmerend en vrijdag terug in Utrecht. De heer A. Wijkniet uit Eist is met zijn vijftien jaar de jongste deel nemer aan deze vakantie. De ove rige streekgenoten zijn: Mevr. Bol derman uit De Klomp en de heer en mevr. Bolderman, mevr. Van Leeuwen en mevr. De Pest allen uit Veenendaal. Het had heel wat voeten in de aarde, voordat de Veenendaalse passagiers aan boord van de Henri Dunant waren. Maandagmorgen om half acht zou de ambulance wagen van de Veenendaalse kolonne gaan rijden om de passagiers op te halen. Maar toen de kolonne- leden, de heren Van Ooijen en Van Hardeveld bij de garage kwamen, bleek de ambulance verdwenen. Met spoed werd er een speurtocht op touw gezet, met als resultaat, dat om half negen - toen de wagen nog steeds niet gevon den was - een tweetal taxi's gechar terd werd. Deze taxi's haalden gauw de patiënten, die reeds zenuwachtig be gonnen te worden, ja zelfs een lichte angst begonnen te voelen dat de tocht voor hen niet door zou gaan, op en bracht hen naar Utrecht, waar vanaf de Keulse kade bij de Douwe Egberts- fabrieken, de boot zou vertrekken. Om kwart voor tien in de ochtend waren de Veenendaalse passagiers, als laatsten, ingescheept. De familieleden kregen 10 minuten om afscheid te nemen en toen blies de stoomfluit. De bezoekers na men afscheid, de valreep werd inge haald en langzaam gleed de Henri Du nant het Amsterdam-Rijnkanaal op. Op de dekken zag het wit van de helpsters van het Rode Kruis, die - evenaTs de patiënten - een hartelijk vaarwel toe gewuifd kregen van de achterblijvers op de kant. Het mysterie met de ambulance van het Rode Kruiskorps uit Veenendaal bereikte het hoogtepunt, bij aankomst op de kade, waar het schip gemeerd l. Daar stond het vermiste voertuig te schitteren in de zon. Toen waren al le raadselen ook snel opgelost. Het bleek, dat de gewone chauffeur van de ambulance, de heer Donkelaar van de commandant van het Veenendaalse korps, dokter Rijlaarsdam, opdracht had gekregen een passagier voor de Henri Dunant op te halen in Beek bij Nijme gen. Hier was een patiënt geadopteerd door het Vreeswijkse korps, en daar het voor dit korps te kostbaar zou zijn een taxi te laten rijden, werd het Vee nendaalse om assistentie verzocht, wel ke door de kolonne altijd graag ver leend wordt. Helaas is er door de kort geleden afgelopen vakantie van dokter Rijlaarsdam enige kortsluiting in de leiding van het korps gekomen. In eer ste instantie geeft de dokter opdrachten voor het gebruik van de ambulance, indien deze afwezig is wordt een der gelijke opdracht verleend door de pen ningmeester en lid van de materieel- commissie, de heer Zilstra. Zodoende ontstond de figuur, dat de heer Zilstra twee leden vroeg patiënten uit Veenen daal weg te brengen, terwijl dokter Rijlaarsdam een derde lid van het korps opdroeg naar Beek te rijden. Een sy steem, dat waterdicht leek, blijkt toch een lek te vertonen. Van het Veenendaalse korps zijn een drietal helpsters mee, voor de verzorging van de passagiers. Het zijn mevr. Van Pijpen, mej. A. Gerritsen en mej. R. Sadron. Deze mensen doen dit werk in de vrije tijd en offeren hiervoor een deel van hun vakantie of snipperdagen op. Het stemt steeds weer tot voldoening en ook wel een zekere mate van ver wondering, dat er in deze tijd van ma teriële welvaart nog steeds mensen ge vonden worden die belangeloos iets voor hun naaste willen doen. Van deze EDE: De Edese Heideweek is zater dag begonnen m§t het inhalen van de Heidekoningin, H.M. Calluna XIX. Voor dit evenement was een grote publieke belangstelling. Omgeven door medewerkers aan het openluchtspel en voorafgegaan en ge volgd door ruiters, versierde auto's en muziekkorpsen nam H.M. Calluna de hulde van haar onderdanen in ont vangst. Haar verschijnen in Ede had zoveel mensen op de been gebracht, dat er direct nadat zij daar langs gekomen was een verkeersopstopping ontstond op het kruispunt Breelaan - Stations weg - Maanderweg - Telefoonweg - Maandereind. Het kostte de politie een uur om dit op te lossen, waarbij door warmte en spanning menig zweetdrup peltje viel. Het comité uit de Vereniging Oran jedag, dat de Tocht van de Ouden van Dagen regelt doet een beroep op de of fervaardigheid van automobilisten. Vroeger werd altijd gevraagd om op de dag van de tocht de wagen beschik baar te stellen, maar in verband met de moeilijkheden die een stoet van zo'n 125 voertuigen aan het verkeer ople vert, maakt men de tocht tegenwoordig per bus. Het is voor een ieder duidelijk, dat een bustocht voor de organisatoren duurder is, dan een tocht verreden met particuliere wagens. Voor de eigenaars van personenauto's, die anders hun wa gens beschikbaar stelden zou een bus tocht goedkoop uitkomen, in feite zou het hen niets gaan kosten, omdat hun medewerking hoewel op prijs ge steld niet meer gevraagd wordt. Om de bejaarden toch in de gelegen heid te stellen van het jaarlijkse uit stapje te genieten, doet het comité een beroep op de automobilisten dit jaar, nu geen materiële steun in de vorm van het beschikbaar stellen van de auto kan geven, het werk te steu nen door het geven van een bijdrage. Aan vele automobilisten is door het comité bereids een formulier toege stuurd. Degenen die een dergelijk for mulier niet ontvangen hebben kunnen een bijdrage overmaken gaarne voor 21 augustus op de rekening van het co mité bij de Algemene Bank Nederland n.v. te Veenendaal (postgiro 67606), of deze afgeven bij de volgende adressen: J. H. van Schuppen, Hoofdstraat 90; Postagentschap Zuid; Secr. Ver. Oran- jedag, Middellaan 26. mensen moet het Veenendaalse Rode Kruiskorps er wel velen bezitten, want ook bij de vakantie voor chronisch zie ken zijn de kolonneleden telkenjare ac tief met de verpleging van de patiën ten. In een korte welkomsttoespraak werd door dokter Engel even aandacht aan het feit besteed, dat de helpsters vrij willigers zijn, die dit in hun vrije tijd doen. Hij beloofde dagelijks de ronde te maken, maar verzocht de gasten hun ziektes te vergeten, en er alleen aan te denken, dat ze met vakantie waren. De deelnemers krijgen een mooi deel van Nederland te zien. Maandagavond arriveerde men in Volendam. Heden ochtend werd de reis vervolgd met een tocht over het IJsselmeer, in de rich ting Makkum, waarvandaan men nog een trip maakt over een deel der Frie se meren. Woensdag gaat de reis weer over het IJsselmeer, terwijl men de nacht doorbrengt in Den Helder. De nacht van donderdag op vrijdag wordt doorgebracht in Purmerend en vrijdag zet men dan weer koers naar Utrecht, waar men in de loop van de avond aan de Keulse kade hoopt af te meren. Za terdagmorgen zullen de passagiers weer van de boot worden afgehaald en zul len de patiënten - een schat aan er varingen rijker - weer thuiskomen. Deze boottochten met de Henri Du nant is slechts een van de vele taken van het Rode Kruis. Alles wat het Rode Kruis doet, geschiedt belangeloos, ter wijl men hiervoor geen enkele subsidie van de overheid ontvangt. De kolonnes moeten zelf voor de benodigdheden zor gen, en moeten dus ook zelf maar zien hoe men aan geld komt. Een van de wensen van de Veenen daalse kolonne is een nieuwe (of in ieder geval nieuwere) ambulance, daar de thans gebruikte zijn beste dagen heeft gehad. Om tot aanschaf over te kunnen gaan, zal er echter eerst nog het een en ander gespaard moeten wor den. Het lijdt echter geen twijfel, of men zal het enthousiasme dat aanwezig is kunnen prolongeren en dus vrij spoe dig een andere wagen kunnen aan kopen. De Veenendaalse bloemist, de heer A. Looijen van Bloe menmagazijn Violet kon za terdagavond zijn ogen niet geloven. Bij de uitzending op de Duitse televisie werd de uitslag van de Duitse Lotto bekendgemaakt. De heer Looijen, die trouw aan dit spel meedoet zag tot zijn stomme verbazing, dat hij al le cijfers goed aangekruist had. Dit levert hem een prijs op van DM 500.000,ofwel ongeveer f 450.000, Het zijn nuchtere mensen, de heer en mevrouw Looijen. Voorlopig gaat het leven in hun huishouden nog de ge wone gang. Zolang ze niet of ficieel weten, dat ze werkelijk dit halve miljoen gewonnen hebben praten en denken ze niet over de besteding van het geld. Het duurt nog wel tot donderdag, voordat de be vestiging uit Duitsland komt en zolang bannen ze elke ge dachte aan dit ongedachte fortuin uit hun hoofd. Een zinnig woord over de even tuele besteding kunnen ze dus nog niet zeggen - daar over moet nog gedacht wor den. EHBO cursus van Rode Kruis Voor het eerst sinds het seizoen 1963/ '64 wordt er deze winter in Veenendaal weer een cursus Eerste Hulp Bij Onge lukken gegeven door en voor de plaat selijke afdeling van het Rode Kruis. Men heeft hiervoor de steun toegezegd gekregen van dokter Schilperoort, die de lessen zal verzorgen. Reeds hebben zich enkele deelnemers voor deze cursus opgegeven. Zij die in lichtingen over de cursus wensen kun nen zich in verbinding stellen met de heer Zilstra, directeur van de Nuts- spaarbank te Veenendaal. De nachtelijke Rijnvaarten, die het VVV in Rhenen dit seizoen georgani seerd heeft blijken een enorm succes gehad te hebben. Het bestuur heeft dan ook gemeend nog een nachtelijke Rijnvaart te hou den. Deze extra tocht vindt plaats op woensdag 17 augustus om 8 uur n.nj. Het verdient aanbeveling vroegtijdig bij het VVV-kantoor aan de Fred, van de Paltshof te bespreken, daar bij vorige tochten velen teleurgesteld moesten worden. JONGEN LIEP HERSENSCHUDDING OP Vrijdagavond 9 uur vond op het Vreewijkplein een aanrijding plaats. De bromfietser C. T. S. reed langs een stilstaande tractor. Toen hij bij de voorzijde van de tractor was kwam de 7-jarige J. L. achter de tractor vandaan hollen. L. liep tegen de bromfiets. Bei den kwamen te vallen. Het ventje liep een lichte hersenschudding op. DOORGANG NIET VRIJGELATEN Vrijdagmiddag om half 5 reed de automobilist H. J. M. P. uit Rhenen over de Herenstraat. Bij de Nieuwe Veenendaalseweg wilde hij rechtsaf- slaan en liet de doorgang niet vrij voor een achteropkomende bromfiets. Beide personen op de bromfiets werden licht gewond. INGEHAALD BIJ KRUISING Vrijdagmorgen om 8 uur reed de heer H. Kuit uit Rhenen met zijn per sonenauto over de Grebbeweg. Toen hij linksaf de Candialaan wilde inrijden werd hij ingehaald door een scooter bestuurd door J. v. d. B. uit Rhenen. Er ontstond materiele schade. GVW woensdagavond tegen Lunteren GVW zal met de beide eerste twee seniorelftallen woensdagavond op het Sportpark tegen Lunteren voetballen. Lunteren komt in dezelfde afdeling uit als VRC en is dus vierde klasser. Waarschijnlijk is deze oefenwedstrijd ingelast omdat er aan het spel van GVW zaterdag j.l. tegen VRC nog wel wat mankeerde en het een oefenwed strijd best kan gebruiken. Voor deze wedstrijd zal geen entree worden ge heven. Zaterdagmorgen 10.30 uur reed de 12-jarige R. v. d. B. uit Achterberg op haar fiets de Grebbeweg omhoog, ter wijl zU op de bagagedrager het 8-ja- rige jongetje G. K. uit Rhenen had zit ten. By de bushalte stopte links van haar een autobus. Het meisje viel met de fiets om en de achteropzittende jongen kwam met zijn been onder het achterwiel van de bus terecht. Het linkeronderbeen werd verbrijzeld en is in het ziekenhuis te Wageningen geamputeerd. NIET UITGEKEKEN REIS NAAR NOORWEGEN Jn Noorwegen is ruimte, ieder mens schijnt daar een deel van te hebben. Men respekteert elkaar en laat elkaar vrij in doen en laten." Liesbeth Boers uit Veenendaal, 18 jaar oud, en de 20-jarige Frans P. Bekker uit Arnhem vertrokken enkele weken ge leden naar het hoge noorden. Beide z\jn leerlingen aan de Arnhemse Kunst academie en hun ideaal is het M.O.- diploma tekenlera(a)r(es). Hun reis naar Noorwegen maakten ze om het land en het volk te leren kennen. Een kort artikel over hun voorgenomen plan verscheen in de editie van de „Val lei" van 2 juni j.l. Hierin vertelden w\j dat Liesbeth Boers en Frans P. Bekker enkele artikelen zouden schrijven over hun bevindingen en indrukken in het land Noorwegen. Hieronder volgt nu het eerste relaas. „Alvorens u iets te vertellen over ons werkkamp in Vatn-Vatnut in Noorwe gen, willen w(j eerst iets zeggen over werkkampen in het algemeen. Meestal ressorteren ze, van welke or ganisatie ze ook mogen uitgaan, onder de Unicef. Het belangrijkste oogpunt is dat het kontakt tussen jongeren uit verschillende landen wordt bevorderd en daardoor het begrip onderling. Dit werkkamp in Noorwegen is opgezet door de International Dagnad, een doch terorganisatie van de Service Civil In ternational, de overkoepelende organi satie voor vrijwilligershulp. Het werk dat we hier doen is indirect sociaal. Noorwegen, en dat geldt trou wens voor heel Skandinavië, heeft een betrekkelijk hoge levenstandaard en goede sociale voorzieningen. Het huis waar we werken is een tehuis waar moeders hun kinderen in de zo mervakantie brengen. Vooral kinderen die door omstandigheden geen normale vakantie kunnen genieten, zoals bijvoor beeld neurotische kinderen. Reeds vijftig jaar bestaat dit huis. Een jaar geleden was het nog erg vervallen, doch in het afgelopen jaar is het behoorlijk opge knapt, hoewel het, naar Hollandse be grippen, vrij primitief is. Zie verder pag. 2 Liesbeth Boers uit Veenendaal en Frans P. Bekker uit Arnhem even voor hun vertrek naar Noorwegen. Afgelopen zaterdag werd gehouden, dat georganiseerd werd door de Oranjevereniging, die in de plaats is gekomen voor het De 12-jarige Marloes B. uit Nijme- Oranjecomité, dat enige tijd gele- gen kwam met haar ouders en zusjes "en 1S ontbonden. Na zaterdag kan Ouwehand Dierenpark uit. Aan de' overzijde van de weg stopte de NBM- bus waarmee zij naar Arnhem moesten. Marloes liep met 2 zusjes de rijweg over voor de bus langs en werd aange reden door een bromfiets bestuurd door H. A. S. uit Wageningen. Het meisje kreeg schaafwonden aan beide knieën, terwijl S. schade aan kleding opliep. Renswoude vertrouwen hebben in een ijverige Oranjevereniging, die aankomende maandag al weer gaat vergaderen. Niemand had durven hopen en nie mand had het verwacht. Een stralende zon stond aan de hemel en mede door i„ de medewerking van deze meestal zo Renswoudë' eeïr'gröër zomerfeest PerS°°n' 's Middags om 1 uur begonnen de Sturen in elkaar Zondagmiddag om 17.30 uur vond nabU restaurant Koningstafel een aan rijding plaats. Mej. A. de V. uit Rhe nen en Mej. D. v. d. B. uit Veenen daal reden op hun bromfiets over de Grebbeweg. Op een gegeven moment raakten de meisjes met de sturen tegenelkaar en SCHIpHOL: Vanmorgen is op Schiphol maakten een val, waarbij be den wer- epn deeUe van de Oostduitse ploeg den gewond.Me)vdB. werd me aang|komen die zal deeIn,men aaP„ d* Juïianaziekenhuis gebracht terwijl mej. j jj®"*"'terecht HteTd^sJTrinrere ™rr'ere «emeenieaienst oegon de V. een wond aan het linkerbeen 0p-ischappen !n en7pring"ers 8Prin*e"jyoor de heer Korten in de gemeente Zaterdag 20 augustus a.s. organiseert de ontspanningscommissie van Oranje- Wit een viswedstrijd. Gegadigden kunnen zich opgeven bij de bekende adressen en bij café Hen zen aan de Franseweg. kinderspelen, die bestonden uit behen digheidswedstrijden op de fiets, touw trekken en zaklopen. Er waren twee leeftijdsgroepen en ieder kind deed zijn uiterste best om een prijs in de wacht te slepen. Tot drie uur duurden deze spelen op de Koetslaan, voor het kas teel. Daarna volgden aan de overkant van de snelweg bij het Kanaal, of liever boven het Kanaal, de programma-on derdelen boegsprietlopen, zakslaan en touwtrekken. Vele moedige deelnemers verdwenen in het water en konden tus sen het kroos het plantaardige en dier lijke leven onder water bestuderen. Wanneer zij boven water kwamen schudde iedereen van het lachen. En dat waren er velen, want er was een enorme publieke belangstelling. Vervolgens kwamen de wedstrijden met behulp van de brandweer aan de beurt. Men moest bussen wegspuiten De nieuw-benoemde secretaris van de gemeente Amerongen, de heer A. Kor ten, is een man met een ruime ervaring op het gebied van gemeente-admini stratie. Vrijwel door het gehele land en ballen door plastic buizen spuiten heen heeft hy in kleinere en grotere en dat alles z°r8de. voor veel I Na enige vertraging wegens de slech- gemeentes zijn werkkracht in dienstte weersomstandigheden, ging men 's- van de gemeenschap gesteld. De heer I avonds verder met het programma. Het Korten, die getrouwd is en een dochter I uit ongeveer tien personen bestaande cabaret The Jolly Jockers uit Apel- heeft, is geboren in 1921 te Alblasser- dam. Hij is lid van de Ned. Herv. Kerk en van de CHU. De carrière in gemeentedienst begon liep. j Harteland-Joure in Friesland, als vo- I lontair. In 1941 werkte hij korte tijd als ambtenaar op de secretarie van Rockan- je, welke plaats hij in dat zelfde jaar verwisselde voor Olst. In Olst bekleed de de heer Korten de functie van amb tenaar ter secretarie en loco-secretaris tot 1 september 1956. Op die datum werd hij als secretaris benoemd in de gemeente Fijnaart-Heiningen in het westelijke deel van Noord-Brabant, een gemeente van ongeveer 5000 zielen. De heer Korten vertelde, dat hij naar Amerongen gesolliciteerd had, omdat hij het prettig vindt in „het Stichtse" te gaan werken. Hij vindt het een prettige samenleving in deze streek en naar zijn mening is de mentaliteit van de bevol king heel plezierig. Vooral ook de struc tuur van de samenleving trekt hem aan Hij hoopt veel voor de Amerongse ge meenschap te kunnen doen, want hij beschouwt zijn taak vanuit een idealis tisch standpunt. Door zijn ervaringen overal in den lande opgedaan, kan men verwachten, dat de heer Korten zich spoedig in de Amerongse gemeenschap thuis zal voe len. Zijn ervaringen elders opgedaan zullen zeker aan Amerongen ten goede komen. BEDANKT VOOR BEROEP Voor de op hem uitgebrachte toezeg ging van beroep door de Herv. gemeen te van Achterberg heeft ds. R. W. Steur te Doornspijk bedankt. doorn bleek een uitstekend repertoir te hebben en men amuseerde zich opper best. Ook de tieners rockten, shaketen en twistten er in de open lucht lustig op los op de tonen van een prima beat- band. Een grote consumptietent zorgde voor de nodige aanvulling van energie. In de muziektent op het feestterrein werden des avonds nog de prijzen aan de jeugdige deelnemers van de 's mid dags gehouden wedstrijden uitgereikt De dames van The Jolly Jockers kregen een bos bloemen met de Utrechtse kleu ren, rood en wit. En zo kwam het einde van een bijzonder goed geslaagde dag en Renswoude kijkt alweer uit naar de volgende festiviteiten van de Oranje vereniging. RHENEN Woensdag 17 aug., 14.00 uur: Start excursie o.l.v. Adriaan P. de Kleuver. Steiger Veerplein, 20.00 uur: Extra nachtelijke Rijnvaart. Vrijdag 19 aug.. Kon. Elisabeth- plantsoen, 20.00 uur: Tiener dansavond. Bioscoop: LUXOR, Veenendaal: Woensdag 19.30 uur: West Side Story, 14 jaar. Donderdag en vrijdag 19.30 uur: De 3 Stooges in het Wilde Westen, 14 jaar.

De Vallei | 1966 | | pagina 1