POLITIEBERICHTEN TUSSEN DE BONGERDS Burgerlijke Stand Nieuwsblad „DE VALLEI" dinsdag 16 augustus 1966 Officiële bekendmaking AMERONGEN Gevonden en verloren LEERSUM 2 Botsing bij afrit-inrit Bij de inrit naar restaurant De Afrit heeft zich vorige week donderdag een licht verkeersongeval voorgedaan, waarbij alleen materiële schade te be treuren viel. Om ongeveer 19.00 uur wilde de heer H. v. T. uit Zelhem, komende uit de de richting Rijksweg linksaf de inrit naar het restaurant indraaien. Op het moment, dat hij de bocht ging maken, probeerde de heer D. v. E. uit Scher- penzeel hem te passeren met een Volks wagenbestelbusje. Van deze manoevre was een botsing het gevolg; de schade was niet groot Kinderen tegen auto's Zowel donderdag als vrijdag deed zich een ongeluk voor, waarbij een auto en een kind betrokken waren. Beide onge vallen liepen goed af, al moest eenmaal een arts eerste hulp verlenen. Donderdagmiddag keek de 9-jarige R. J. W. D. achterom, terwijl hij op de Rembrandtlaan fietste. Hierdoor botste hij tegen een geparkeerd staande auto. Dr. Annot moest er aan te pas komen, maar materiële schade deed zich niet voor. Ook op de Rembrandtlaan reed vrij dag om kwart voor zeven de 12-jarige Riek B. tegen een auto. Ook haar ver voermiddel was een fiets. Zij verleende geen voorrang aan een uit de Paulus Potterstraat komende auto. De lichte schade die ontstond werd onderling ge regeld. Gemeente Rhenen WACHTVERBOD Burgemeester en wethouders der ge meente Rhenen maken bekend, dat de raad dezer gemeente in zijn vergadering van 2 augustus 1966 nr. 10 heeft beslo ten een wachtverbod in te stellen voor de noordzijde van de Julianastraat, wel ke weg is gelegen in de bebouwde kom en in eigendom en beheer toebehoort aan de gemeente Rhenen. Het hierboven aangehaalde besluit is in afschrift verzonden aan de hoofd ingenieur-directeur van de rijkswater staat in het arrondissement Utrecht, aan de door de minister van verkeer en waterstaat aangewezen als rechtsper soon erkende, behartiging van verkeers- belangen ten doel hebbende, verenigin gen en aan gedeputeerde staten van Utrecht. Rhenen, 12 augustus 1966. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, L. Bosch v. Rosenthal. De secretaris, W. C. Pieters. Drie gewonden op Groeneveldselaan Op de hoek Groeneveldselaan/Wage- ningselaan deed zich vrijdag een onge val voor, waarbij drie gewonden met twee ambulances naar het Julianazie- kenhuis vervoerd moesten worden. Om ongeveer half zeven in de avond reed mej. J. B. uit Veenendaal per fiets over de Groeneveldselaan in de rich ting van de Wageningselaan. Vanuit de Wageningselaan naderde een motor, be stuurd door de heer G. E. J. uit Wa- geningen, die zijn plaatsgenoot de heer W. de J. achterop had. Mej. B. ver leende geen voorrang, met als gevolg een botsing, waarbij alle drie betrokke nen op het wegdek vielen en gewond werden. SCHADE DOOR GEOPEND PORTIER Vrijdagmiddag om kwart voor zes reed de heer Van Z. uit Driebergen met een geopend portier door de Holleweg. Ergens stond de auto van de heer T. B. J. uit mhem geparkeerd, welke door het geopende portier geraakt werd. Er ont stond schade aan de auto van J., maar Van Z. reed door. Later heeft de po litie hem weten te achterhalen. Naar de oorzaak van zijn gedrag wordt nog een onderzoek ingesteld. AUTO TEGEN FIETS Vrijdagmiddag reed de heer P. C. v. d. B. uit Veenendaal met de fiets over de Ambachtstraat. Ter hoogte van de Pelikaanstraat moest hij uitwijken voor een zandauto. Op hetzelfde moment werd hij echter ingehaald door een per sonenauto, bestuurd door de heer J. H. N. uit Veenendaal. De heer N. zag geen kans om de fiet ser te ontwijken. Hierdoor ontstond een botsing, waarbij de fiets zwaar be schadigd werd. De auto liep slechts zeer lichte schade op. NIEUWE SHOWROOM GASVERWARMINGS- APPARATUUR Drieëntwintig jaar lang was de heer Van de Schans opzichter bij het Gas bedrijf, tot ongeveer 4 jaar geleden. Toen begon hij tezamen met zijn zoon en een handlangertje van 14 jaar een loodgietersbedrijf. Nu - 4 jaar later - is dit bedrijfje uitgegroeid tot een zaak met 34 man personeel. Begrijpelijk is, dat het pand aan de Groenelaan, waar de heer Van de Schans begon, langza merhand te klein werd. Voor een show room was daar geen ruimte, terwijl ook een aan de hedendaagse eisen aange paste werkplaats ontbrak. De oplossing was - hoe kan het anders voor een on dernemend man als Van de Schans - drastisch. Op de Nijverheidslaan werd een stuk grond gekocht en daarop ver rees een leuke showroom, met op de bovenverdieping een woning voor de heer Van de Schans jr., en erachter een grote werkplaats, met een vloeropper vlakte van 145 m In de nieuwe showroom, die donder dag ter gelegenheid van het feit, dat de relaties van de firma de nieuwbouw konden bezien, in een bloementuin was herschapen, waren vrijdag, toen de zaak voor het publiek openging de verwar mingsapparaten - door die bloemen - bijna niet meer zichtbaar. Voor een op merkzame beschouwer werd echter toch al gauw duidelijk, dat alles wat er op het gebied van Aardgasverwarming te koop is, leverbaar is bij de firma Van de Schans. Aardgasapparatuur is echter niet het enige, dat in deze mooie nieuwe zaak tentoongesteld wordt en dus te koop is. Ook zijn er koelkasten, sanitair, geisers en gasfornuizen te bewonderen. De heer Van de Schans vertrouwde ons toe, dat hij ieder gewenst model en merk kan leveren. Door de enorme ervaring, die de heer Van de Schans bij het Gas bedrijf heeft opgedaan is hij uitstekend geschikt om de klanten voor te lichten op dit gebied, maar ook van loodgieters- werk en het aanleggen van sanitair weet hij alles. Dat blijkt wel uit de trouwe klantenkring, die in de loop van vier jaar is opgebouwd. Het is dan ook wel zeker, dat men de weg naar de Nijverheidslaan zal kunnen vinden om zich door de firma Van der Schans te laten voorlichten. Wij vertrouwen dan ook, dat onze wens dat het bedrijf goed zal lopen, niet beschaamd zal worden. SNELPOSTDUIVEN VLOGEN OVERZEE De Postduivenvereniging De Snel- post te Veenendaal heeft deelgenomen aan een tweetal wedvluchten. De eer ste wa svanuit Tergnier, waaraan door jonge duiven werd meegedaan, de an dere vanuit Parkestone in Engeland. In Tergnier werden de duiven om 6.45 uur gelost en met een gemiddelde snel heid van 1568,7 m/min. wist de eerste duif om 10.01.41 uur binnen te komen. De duiven in Parkestone gingen om 11 uur de lucht in. De eerst aankomende duif werd geklokt om 13.47.54 uur, wat een gemiddelde snelheid van 1748,8 m/ min. betekent. De uitslagen van de vlucht uit Terg nier waren: A. Leppers 1, H. Ulrich 2-7, G. Heikamp 4-8-10-11-17, E. Sukkel 5-12-14-16, H. L. Spies 6, T. den Hartog 9, M. van Bameveld 13-15. Vanuit Parkestone: J. van Nieuw Amerongen 1, C. van Asselt 2-10, Jac. Ie Poole 3, E. Sukkel 4-6-8-12, P. W. van Zetten 5-11, Joh. van Manen 9, H. L. Spies 13. INGEZONGEN DRAAGT ELKANDERS LASTEN Binnen enkele dagen zal weer de jaarlijkse collecte voor het Fonds „Draagt Elkanders Lasten" worden ge houden Dit Fonds heeft zich langza merhand een naam verworven in ons land. Was de aanvankelijke opzet van het Fonds alleen maar beperkt tot de hulpverlening in die gezinnen waar een lid was getroffen door tuberculose, in de loop der jaren hebben de werkzaam heden van het Fonds zich uitgebreid en wij verlenen ook hulp in die geval len, waar door ziekte een noodsituatie ontstaat. Duizenden gezinnen worden jaarlijks in Nederland geholpen, waar uit wel duidelijk blijkt dat dit Fonds inderdaad een belangrijke levert voor de volksgezondheid in Nederland. Sinds 1960 is dit Fonds ook in het be zit van een eigen herstellingsoord, waardoor de mogelijk heden nog meer zijn uitgebreid. Wij bevelen daarom de collecte die zal worden gehouden van 22 tot en met 27 augustus 1966, van harte bij U aan. Afrekening voor niet-auto- matische telefoongesprekken voortaan ook via de computer Voor de administratie van telefoon gesprekken, welke via de telefoniste tot stand worden gebracht (ruim 7,5 mil joen per Jaar), zal door de PTT voortaan ook de computer worden ingeschakeld. Dit betekent naast arbeidsbesparing het bereiken van een doelmatiger werk wijze, die in de toekomst de mogelijk heid opent tot een verdere stroomlijning van de geautomatiseerde telefoon-in casso-administratie. Voor de gebruiker zal de verande ring slechts weinig gevolgen hebben. In plaats van een aantal afzonderlijke ge- sprekkenbriefjes ontvangt hij bij de tweemaandelijkse telefoon-nota voor taan een door de computer gedrukte specificatie, waarop de meest essentiële gegevens voorkomen. Als gevolg van deze reorganisatie zal aan een tussentijds verzoek om opgaaf van de kosten van een bepaald gesprek alleen nog kunnen worden voldaan in dien de tvens daartoe bij het aanvragen van het gesprek is kenbaar gemaakt. Achteraf is dit niet meer mogelijk; men zal dan op de nota moeten wachten. Het telefoondistrict Hengelo is als eerste tot de nieuwe vorm van afreke ning overgegaan; landelijk vindt deze per 1 november a.s. plaats, behalve bij de Amsterdamse telefoondiensten, waar de overgang pas in de eerste helft van 1967 zal geschieden. De heer D. G. van de Schans (rechts) en zoon bij een van de vele gashaarden, die in hun nieuwe showroom staan opgesteld. DERDE ZOMERAVONDCONCERT IN ST. ANDRIES KERK Woendagavond werd in de St. An- drieskerk in Amerongen het derde Zo meravondconcert van dit seizoen gehou den. Het programma, dat verxorgd werd door de Domorganist Stoffel van Viegen en de violiste van het Bramante Orkest mej Alma Badings was aantrekkelijk ge varieerd. Orgelsoü wisselden met pret tige regelmaat af met samenspel tus sen viool en orgel. Het was een goede gedachte van de organisatoren deze bei de koninklijke instrumenten in een pro- p ram ma te brengen. Telkenmale als men dit B&tz-orgel hoort staat men versteld van de klank, die dit toch echt niet zo grote instru ment heeft. Het is de vraag, welk he dendaags orgel van dezelfde omvang ge schikt is om een programma op uit te voeren, zoals dit woensdagavond ge boden werd. Per slot werd er drieënhalve eeuw orgellitteratuur ten gehore ge bracht, beginnend bij J. Pietersz. Swee- linck (15621621) en eindigend met H. F. Andriessen (geb. in 1892). Daar tussendoor composities van ach tereenvolgens P. Locatelli, Joh. Seb. Bach, G. F. Handel, Samuel Wesley en W. A. Mozart. Van Handel klonk de Sonate in E voor viool en orgel, terwijl van Locatelli een Sonata in D ten gehore werd gebracht. In beide werken viel op, dat de violiste de allegro's 't plezierigst speelde. Voor al de adagio in beide werken (resp. het eerst en het derde deel van de so nate) werden wat moeilijk en onzeker gespeeld. De tonen, die uit de viool kwa men klonken helaas niet altijd geheel zuiver. Van Van Viegen waren de Gavotte van Sam Wesley en de Sonata da chie- sa van Andriessen het boeiendst om te beluisteren. Vooral het laatstgenoemde werk wist de hoorders in de ban van de muziek te brengen. En de finale van de sonate was een goed slot van deze avond, waar ondanks tekortkomingen veel te genieten viel. Nog eenmaal zal er dit jaar een zo meravondconcert gehouden worden en wel op dinsdag 6 september. Het pro gramma wordt dan verzorgd door een klein koor uit Haarlem Trazom, wat een omkering van Mozart is, geheten bestaande uit 'n dozijn geschoolde zan gers en zangeressen onder leiding van Jac. Moolenijzer. Het orgel wordt dan bespeeld door Bernard Bartelink, even eens uit Haarlem. OTTAWA, CANADA: In de Canadese hoofdstad Ottawa is afgelopen week een in aanbouw zijnde brug ingestort. Tientallen arbeiders stortten in de Ri- deau-rivier. Zes van hen waren op slag dood en 47 anderen werden gewond, waaronder 15 zeer ernstig. RENSWOUDE Ondertrouwd: A. van Amerongen en G. van der Horst; C. A. Gijsbertse en N. A. Leander. Wtpm tem W VEENENDAAL Verloren: pakje met 2 tassen, inhou dende personal ausweisen; kentekenbe wijs; donkerbruine portemonnaie; rood witte step; zwarte damesportemonnaie; donkerbruine herenportemonnaie; he renregenjas; zakagenda met zwemabon nement; één bankbiljet; een zegelring; wieldop met sierring van fiat; grijs col bertjasje waarin twee paspoorten en autopapieren; blauwe nylon jurk; blauw-rode fietstas; zwarte kunstlede ren boodschappentas; chroom herenhor loge; bruine portemonnaie; wollen stof fen japon, gestreept; donkerblauwe ga berdine regenjas; twee wieldoppen van Taunus; zwemabonnement; zonnebril; twee bankbiljetten, 1 van f 25,en 1 van f 10,bruine plastic regenjas met hoes; grijze regencape; donkerblauw geruite fietstas; wieldop van een NSU Prins; zwart lederen portemonnaie; kin derfiets; gouden schakelarmband met drie munten; een paar blauwe dames handschoenen; een damesparaplu, grijs met geel; lipssleutel aan ring; goud kleurig kettinkje met plastic bedeltjes; damesportemonnaie, gebroken wit; kin derparaplu wit-groen-blauw; wit kin dersandaaltje; bruine herenportemon naie. Gevonden: zwart-wit poesje; geruit kindertasje; grijs poesje; etui met drie sleutels; goudkleurige dopsleutel; rij- wielslot; een bankbiljet; groen-blauwe regencape; portefeuille van Marokaans leder; twee dozen, inhoud; zakje potato- ships en potje jam; kinderparaplu, wit gebloemd; damesparaplu met hoes, blauw; lichtbruine kinderportemonnaie; kinderfiets blauw-wit; bruine porte monnaie; paar grijze heren handschoe nen; postduif; overall; postduif; porte monnaie, gebroken wit; drie borstrok ken; damesbril; zilveren lepeltje. De voorgevel van „Jentofts Minde" zo als het huis heet. Op de voorgrond een van de bewoners, Anne Evang, dochter van de Minister van Gezondheid in Noor wegen. Stichts Corso in Leersum Het grote bloemencorso voor het Sticht, dat ieder jaar in Leersum wordt gehouden en welhaast een landelijke vermaardheid heeft vindt dit jaar plaats op zaterdag 20 augustus a.s. Bezoekers van dit corso worden er op attent gemaakt, dat de politie verschil lende verkeersmaatregelen getroffen heeft op de toeleidende wegen naar Leersum. Hier en daar zal met een wegomlegging rekening gehouden moe ten worden. Vanuit Amerongen ko mend verkeer zal direct over de Rijks weg mogen gaan, omdat hier eenrich tingsverkeer in die richting wordt in gesteld. Het corso begint om 15 uur en de volgende route wordt tweemaal ge reden: Start Lomboklaan, Kon. Julia- nalaan, Scherpenzeelseweg, De Dam, M. C. Verloopweg, Bentincklaan (nieu we gedeelte) Burg. van de Boschlaan, Lomboklaan. De stoet zal bestaan uit 34 wagens en 7 muziekkorpsen, waaronder Crescen do uit Eist, Ons Genoegen uit Rhenen en Caecilia uit Veenendaal. REIS NAAR NOORWEGEN Vervolg van pag. 1 Wij moeten een omheining rond het ter rein maken, een schuur repareren en draineerbuizen aanleggen. Dat is vlug gezegd, maar het is moeilijk werken omdat het terrein rotsachtig is en ge middeld een laag van 25 cm aarde bo ven de rotsen ligt. Er moeten enorm veel bomen gehakt worden om het hek van te maken en ook om wat licht rond het huis te krijgen. De draineer buizen z(jn nodig om het overtollige water rondom het huis af te voeren naar de fjord. Het weer in Noorwegen is, gerekend naar Hollandse maatstaven, verschrik kelijk. Het is normaal dat het Iedere dag regent. De temperatuur is 10 graden Cel sius gemiddeld. Doch de natuur is van een schoonheid die moeilijk te beschrijven is, vooral wanneer af en toe de zon schijnt en de vele nuances groen doet weerschijnen in het zachtblauwe, fluweelachtige wa ter van de fjord, dat verleidelijk, doch 12 A 13 graden Celsius is. Noorwegen is dunbevolkt, de mensen in het noorden leven bepaald afgezonderd. Het is bijvoorbeeld twintig uur reizen met de trein van Oslo naar Bödo, een der voornaamste steden in het noorden, hoofdstad van de provincie Nordland. Bödo is een stad die in het laatst van de Tweede Wereldoorlog door de Duit sers gebombardeerd werd en daarna vanaf de grond weer ls opgebouwd. Dit jaar herdenkt Bödo haar vijftig jarig bestaan, hetgeen gepaard gaat met de gebruikelijke festiviteiten. Ons werkkamp heeft op uitnodiging van de „Nordlandposten", een dagblad dat in Bödo gedrukt wordt, een bezoek gebracht aan de drukkerij, de zetterij en de redactieafdeling. Ook werd van ons werkkamp een reportage gemaakt. Van Bödo naar Vatn-Vatnut volgt men in een half uur per auto de hoofdweg, die van Noord-Noorwegen via Oslo ver der voert door Europa en de naam E 6 draagt. Men moet hierbij niet denken aan een Nederlandse dubbelbaansweg. Hier en daar lijkt het meer op een mod derige zandweg dan een verkeersweg. Na een half uur verlaat men de hoofd weg en rijdt over een hobbelige zand- steenweg langs een zijtak van de Salt- fjord. Er wonen ongeveer drie boeren en 's zomers wonen er nog eens een tiental gezinnen in houten zomerhuizen. Dat is dan Vatn-Vatnut, de plaats waar ons werkkamp zich bevindt. Men kan wel zeggen dat de deelnemers van heinde en verre gekomen zijn. Zo is er een Japans meisje dat een rondreis om de wereld maakt en hier voor drie weken blijft. De vier Fran sen in ons kamp zijn veertien dagen onderweg geweest om hier te komen. Verder maken een Noor, een Zweed, een Ier, twee Engelsen, een Tjsecho- slowaaks meisje en wij het gezelschap volkomen internationaal. De meest gesproken talen zijn het En gels en het Frans. In het begin was dat niet erg gemakkelijk, temeer daar de leider van het kamp, een Noor, niet al te best Engels spreekt en ons dan ook niet al te duidelijk kon uitleggen wat ons te doen stond. Iedere morgen om acht uur stonden wij op en begonnen te werken, doch na een week werd dat al half tien, terwijl de lunches en de ontbijten veel langduri ger werden. Doch als er gewerkt wordt, gebeurt dat ook intensief. We lopen zelfs voor op het schema en dat terwijl we weinig slapen. Het wordt namelijk niet donker in Noorwegen, zodat we wanneer het nacht behoort te zijn, gaan varen in de fjord of de bergen in trek ken. Verschillende keren hebben we gepro beerd de middernachtzon te zien. Nu eens was het bewolkt, dan weer waren we te laat, zodat we totnogtoe dat eve nement niet hebben kunnen aanschou wen. Wel de prachtige zonsondergangen, dwz. de zon verdwijnt achter de bergen om een paar uur later weer boven te komen. De maaltijden worden door onszelf ver zorgd. Ze bestaan natuurlijk uit veel vis en niet bepaald veel groenten. De vis is heerlijk en talrijk zijn de soorten Het is altijd vers, meestal slechts een halve dag oud. Een paar keer hebben we bQ de eigenares van het huis ge geten, een echte Noorse maaltijd, bij zonder smakelijk, we zullen u de be schrijving besparen. De mensen zijn gastvrij. Het is echter mogelijk dat ze dat jegens ons zijn omdat we buiten landers zijn. We werden voor verscheidene feestjes uitgenodigd. Die feestjes zijn anders dan in Holland. Sterke drank is erg duur en wordt dan bijna ook niet geschon ken. Wordt het wel geschonken, dan kan ook niemand meer recht op zijn benen blijven staan, wat ons echter geen enkele keer overkomen is. Op die feestjes werden politieke dis cussies op touw gezet en natuurlijk moes ten w(j over ons geboorteland vertellen. Het is opmerkelijk dat de mensen ta mely veel weten over Holland, meer dan wy van onze kant van Noorwegen, laat staan Noord-Noorwegen. De jongeren hebben ook allemaal een politieke mening, althans diegenen die wij ontmoet hebben. Zij zijn opgenomen in politieke jongerenverenigingen, die bepaald meer leden tellen dan dit soort verenigingen in Holland. We zijn bij voorbeeld een 60 km met een jongen ge lift van Bödo naar Fauske, een plaats in het binnenland waar op dat ogen blik de grootste jaarbeurs van 't noor den werd gehouden. De jongen heeft ons gedurende d ehele reis honderduit gevraagd over Holland en hij werd fel toen we over Vietnam en het commu nisme gingen praten. Er bestaan name lijk twee grote groepen, de socialisti sche- en conservatieve jongerenvereni gingen. De laatste is herkenbaar aan de Zuidvietnamese vlag op de revers. De extreem linkse groepering is te herken nen aan Noordvietnamese vlag op de revers. Daaruit blijkt dus wel overdui delijk de tegenstelling. In het noorden hebben wij er evenwel weinig last van, omdat de mensen zich niet druk ma ken over de buitenlandse politiek. De mensen zijn hier gemoedelijk, soms zelfs traag in hun optreden. De restaurant in Bödo zijn beslist on gezellig naar Hollandse smaak geoor deeld. Ze zijn te groot en te nieuw, zo als alles in Bödo nieuw is. De nieuwe kleuterschool is een geschenk van de bevolking aan de gemeente; vQf miljoen gulden was de bouwprijs. De Lutherse Kathedraal is de trots van de stad, een modern gebouw, eenvoudig en versierd met prachtig handgeweven kleden. Ons werkkamp heeft diverse keren Bö do bezocht. De eigenares van het kamp heeft ons de meest interessante plaatsen laten zien, zoals het vliegveld. Veel mensen, vooral in het noorden, maken gebruik van het luchtvervoer. In min der dan twee uur vliegt men van het noorden naar Oslo. De mensen in de wachtkamers gedragen zich alsof zè een busritje gaan maken. Een ander vervoermiddel is de boot; belangrijk vanwege de vele eilanden voor de kust. 'sWinters is het de enige mogelijkheid om hier te reizen, omdat de E 6 „snel weg dan ondergesneeuwd is. Afhankeljjk zijn van de natuur geeft de mens het gevoel dat hij nietig is. Televisie, radio en tijdschriften vormen soms het enige kontakt met de bewoon de wereld. De mensen dragen, wonder lijk genoeg, kleren naar de laatste mo de en dansen ook de nieuwste dansuit- vindingen. Hun manier van leven ver schilt niet veel van de onze. Een be langrijk verschil is echter dat men in Noorwegen moeilijk van de „massa" kan spreken. Er is hier ruimte, ieder mens schijnt daar een deel van te be zitten om zich mee af te zonderen. Men respekteert elkaar en laat elkaar in zfln zijn eigen doen en laten. Dat is bijna een ideale levenshouding. Het is moeilijk om een Noor in enkele weken door en door te leren kennen, omdat ze voor vreemdelingen altijd even voorkomend zijn. Een volgende keer ho pen we u te vertellen over het werk kamp en met de jeugd van Bödo." Liesbeth Boers en Frans P. Bekker Vatn-Vatnut, Noorwegen. feuilleton door Piet Terlouw Van Zoelen verlegde even zijn been en Gert zag, dat hij er nog pijn aan had. „Niet dA 'k oe au, hij doet nog fiks zeer d& 'k oe nou wer veur wil stellen of ge bij ons komt, waant daor schiete nie veul mee op, waor. Nee, A 'k oe help, daan wil 'k dA goed doen. Een paor daoge geleje heb ik Kees Keiman hier laote kommen dA witte wel woar, ge hét de bodschaap zeivers overgebrocht en dar heb ik mee gepraot over een huske, een houten huske, dat bij mij in de kersenbongerd moest staon en dat bestemd zou zyn veur Gart, Neeltje en Geertje van Dam. Wat dinkte gij d'r vaan?" En net zoals toen bij de dominee werd Gert bleek en daarna rood. Wat denkte gij d'r van? had Van Zoelen gevraagd. Wat hij er van dacht Nou, het was... het was... geweldig! Daar! Gert kon het bijna niet geloven. In gedachten zag hij het huisje al voor zich staan, net zaols hij het vroeger al eens gedroomd had. Groen met witte luikjes en met „Nou? Zè-de niks?" lachte de boer om Geks verbaasde gezicht, waarin zijn ogen blonken van plotselinge vreugde. O, het was te mooi om waar te zijn. „Van Zoelen," slikte hij, „mèn-de dat Is dA eerlijk waor?" „Natuurlijk jong! Dochte, dA 'k oe wat veur zat te liegen?" „Van Zoelen, ik ikwA zou dat fijn zijn! Wat maokte ons daor gelukkig mee. Ik heb het nie slecht by d'n do minee, eerlijk niet, maormaor daor gaon zukke rottige praotjies over ons in 't daarp. Misschien hè-de 't zo al eens gehoord „Aon praotjies mot'oe eigen nooit sto ren. En daorveur doei ik het ók nie. Ik doei het omdA-ge een goeie knecht vaan me zij." „Allenig, dA mot 'k oe nog zeggen: 't gaan nog wel een tijdje aonlópe. 'k Had zo gedocht volgend veurjaor. Daor gao'de zekers wel mee accoord, waor?" ,,'Tuurlijk, Van Zoelen, vanzelf. Ik ben al raozend blij dA 'ge ons wilt helpen. Ik kaan oe d'r niet genog veur daank- baor zijn." „Da's wel in orde. Gao nou de vrouw maor gelukkig maoke en perbeer het vaan de weinter nog effies bij d'n do minee uit te houë." „Komt veur mekaor, Van Zoelen. DA pösie zaal 't ok nog wel gaon, waor." „DA geleuf 'k ok wel. Draoi gelijk effies 't licht aon Gert en zeg tegen de vrouw in de keuken, dA ze me nog een baakkie kaffie inschenkt." HOOFDSTUK XXII De herfst gleed ongemerkt over in de winter en hoewel er strenge kou voor speld werd, wilde deze maar niet komen. Lang bleef het blad aan de bomen zitten en tot eind november liep het vee nog buiten. De snoei werd steeds maar uit gesteld, want de wind bleef maai in het zuid-westen zitten. De voorspelling kwam niet uit. Het werd een zachte winter met zo nu en dan wat vorst. Gert was weer de oude, al zong hij niet zo luid meer als vroeger. Hoog stens neuride hy wat diep in de keel, maar voor Neeltje was dat hetzelfde. Ze zag gelukkig toe, wanneer haar man Geertje uit haar bedje tilde en er mee door de kamer sjouwde en er op zijn manier mee speelde. Het vooruitzicht van een eigen huisje, dat in het voorjaar gebouwd zou worden, maakte dat hij elke dag goedgehumeurd was. In de lange winteravonden kon hij boven zijn krant zitten dubben over het woninkje zoals hij dacht, dat het zou worden. Hij had al van Van Zoelen vernomen, dat er een kamer, een slaapkamertje en een keukentje in zou komen. Een pomp zou er geslagen worden en met petroleum zouden ze zich voor het licht moeten behelpen. Maar dat was immers geen bezwaar. Ze zouden helemaal vrij zijn. Neeltje behoefde dan geen trappen meer te lopen en wanneer Geertje groot ge noeg zou wezen, kon ze mooi in de hon- gerd spelen. Het leven werd weer even mooi als vlak na hun trouwen. De eerste winter dagen rijgden zich aanéén tot Kerstmis en Oud- en Nieuw. En toen januari kwam haalde Gert ruimer adem. Hij had het gevoel of het nu spoedig voorjaar zou worden. Het mooiste voorjaar, wat h(j ooit beleefd zou hebben. Bij Kees Keiman had hij de tekening gezien van zijn nieuwe huisje en 's avonds pro beerde hij het voor Neeltje na te krab belen op een opengevouwen kruideniers- zak. Zo kwam de kamer te liggen met het gangetje er naast en daar hun slaap kamertje en het keukentje. Van Zoelen was, nadat zijn been her steld was, naar het bouwbureau geweest en hQ had de goedkeuring na veel praten los gekregen. Nu de dagen langzaamaan lengden, werkte Gert harder dan ooit. Hij wilde als het ware zijn huisje zelf verdienen. Iedere morgen keek hij naar de lucht hoe de wind was, want het leek nu weer zo lang te duren eer de lente kwam. H(j zou aan de boer willen vragen wanneer er begonnen werd met de bouw, maar hij durfde niet. Tenslotte mocht hij niet zo ongeduldig wezen. Afwachten moest hij tot de bomen uit zouden botten en de zon warmer zou schijnen. Er kwam in maart al iedere avond vlak voordat de dag met wat laat, goud licht in het westen wegdook, een merel in de tuin van de dominee zitten om nog wat trillers en loopjes door de voor jaarslucht te laten tuimelen en dat ver vulde Gert met diepe vreugde. Met de handen in de broekzakken stond hij dan glimlachend voor het raam te luisteren tot de laatste klank het orgelend keeltje verlaten haar en 't glanzende vogellijfje wegroetste naar zijn nestje ergens in een doornenhaag. En eindelijk eindelijk stonden na een zoete nacht de pruimebomen vol witte en rose bloesems. Nu zou Van Zoelen spoedig het sein aan Kees geven om te beginnen. En inderdaad reed de wagen met pa len houtwerk een paar dagen later het erf van de boer op. Gert's hart bonkte in zijn borst bij het horen van de eerste hamerslagen. Er groeide een verlangen in hem om mee te helpen en om fiks aan te pakken, maar hij kon niet anders doen dan vanaf de plaats waar hy werk te toe te zien naar de timmerlui, die bezig waren met zyn toekomstig huis. Met een biyde klank in zyn stem ver telde hy aan Neeltje, dat het nu niet lang meer duren zou. Vandaag waren de palen de grond in gegaan en morgen zouden de eerste planken geslagen wor den. Dominee Lens ink, aan wie hy het al had verteld, was blij voor het jonge ge zin. Niet dat ze hem in de weg zaten, maar omdat hy begreep, dat hen nu iets beters aangeboden werd, wat hy ten slotte niet kon geven. Toen hy op een avond het enthousiaste verhaal van Gert gehoord had. had hy hem en Neeltje ge feliciteerd met dat grote geluk. „Maar," had hij na het gesprek gezegd, „vergeet dAt toch nooit, mensen." En zyn vinger wees naar de gebrandschilderde tekst, die boven het opklapbed hing. Hun ogen hadden de woorden weer gelezen en het was alsof ze opeens nieuw waren geworden. „De eeuwige God zy u een woning". Toen de kersenbongerd één overdadig feestbouquet was, zaten ze in hun nieu we huisje. O, wat was nu alles goed. De eerste nacht hadden ze met de ar men om elkaar heen gelegen en hun hart liep over van zoveel geluk Het kussen was by Neeltje nat geweest van de vreugdetranen, die ze waarlyk niet meer tegen kon houden. En Gert was nog even in zijn ondergoed naar de pomp gegaan om te drinken, want er zat iets in zyn keel, wat hy maar niet door kon slikken. Overdag kon Neeltje nu vanuit het ene raam de Achterweg zien en door het andere zag ze de bloesemweelde. On danks alles werden ze toch maar ryk gezegend. Hoe mooi waren nu de avonden van de meimaand. Lang zat Gert voor het groene huisje te genieten van de goede uren, waarin de rust zich tussen de bomen legde. Er kwam een enkele fietser langs de Achterweg voorbij en op een avond hoor de hij ook de krakende assen van een wagen en de doffe stap van een paard. Hij keek blij verrast van zyn krant op, toen hij vlakbij opeens de huppelende to nen van een fluit hoorde, die een vroiyk wijsje begon te spelen. Daar was daar was de woonwagen weer. Hij kwam nader en nader. Er achter lag de gouden glans van de onder gaande zon. Hij legde de krant naast zijn stoel in het gras en stond op. Zouden de mannen hem nog kennen? Nee, want ze gingen voorbij met alleen maar een handopste ken. Opeens draaide echter de grootste van de twee nogmaals oplettend zyn gezicht naar Gert toe en hy hoorde hem tegen de ander zeggen: „Is dat nietJa, 't ts 'm! Dirrek! Daar staat, zowaar as ik leef, die goser, die niet in een houten hok wilde wonen. Hoe bestaat het." Hij rukte aan de leidsels en het paard stond stil. „Hoe zit dat met jou, maat?" Gert van Dam wist geen antwoord. Hij lachte maar wat voor zich heen. Door het raam hoorde hij Neeltje Ueve woordjes zeggen tegen zyn kindje. Toen voer er een zachte avondwind langs de takken en ere vielen bloesem blaadjes op zyn hoofd en schouders... EINDE

De Vallei | 1966 | | pagina 2