de toekomst van het pluimvee- bedrij f Schoonheidssalon HENNY JANSEN ARAM ARAM Ondanks grote investeringen goede mogelijkheden KRUISWOORDPUZZEL R 101 DE BONTMANTEL VAN UW LEVEN 66 I Cu De Gouden Cobra Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 26 augustus 1966 6 LEGBATTERIJEN Nu het steeds moeilijker wordt een lonende exploitatie van legkippen te verkrijgen is er ook in Nederland een tendens in de richting van de z.g. legbatterijen. Deze ontwikkeling is tot voor kort door allerlei omstandigheden, waarbij overheidsmaatregelen een voorname plaats innamen, vertraagd. Zolang er regelin gen bestonden, die het maximum aantal kip pen per ha bedrijfsoppervlakte vaststelden, was het meestal onmogelijk om tot een ver groting van het aantal over te gaan. Toen de ze regeling opgeheven werd - en het aantal te houden kippen dus vrij kwam - waren er nog de moeilijkheden met het verkrijgen van een bouwvergunning voor de hokruimte. Nu ech ter de mogelijkheid om een bouwvergunning voor projecten beneden de 25 mille gunstig is gemaakt, komt er een grote belangstelling voor deze projecten. Allerlei systemen ver schijnen aan de markt, waarbij het moeilijk begint te worden door de bomen het bos te zien. Om enigszins klaarheid in deze situatie te brengen, en om bovendien de boer de grootst mogelijke kans op een gezonde ex ploitatie te geven is Hendrix' pluimvee en veevoederfabrieken n.v. te Boxmeer gestart met „Hendrix' Batterijen Project (HBP)". Voor een betrekkelijk lage prijs per kip levert Hendrix een complete legbattcrijeenheid, ge schikt voor 3120 dieren. Van dergelijke pro jecten zijn er reeds een aantal in Nederland opgezet, waarvan dezer dagen een bij de heer J. v. d. Berg, Voorthuizerstraat 192, Putten (dicht onder Voorthuizen) in bedrijf geko te overzien, zodat afwijkende dieren snel kunnen worden opgemerkt en g»- 'telijk gescheiden kunnen wor den. d. Produktiedaling en minder voerop- name worden spoedig geconstateerd. e. De toediening kan doelmatiger plaats vinden. f. De kippen bereiken een hoger ge wicht, zodat ze alleen daardoor al een hogere slachtwaarde hebben, boven dien is het vlees malser aan het eind van de legperiode, doordat de dieren minder beweging gehad hebben. g Door de luchtcirculatle komt broeds heid vrijwel niet voor en kanibalisme wordt door het geringe aantal die ren, dat bijeenzit voorkomen. h. De eieren zijn 1 tot 2 gram zwaarder gem. 61 gr. dan van „lopende kippen"; bovendien is door het spe ciale voer een constante kwaliteit en smaak gewaarborgd. Het uitvalper centage door breuk en dergelijke is gering, terwijl zelfs windeieren meest al nog geraapt kunnen worden. Nadelen a. Investering. Alhoewel de investering per hen niet veel verschilt met het ge bruikelijke grondsysteem soms zelfs lager is wordt de totale in vestering wel groot, omdat het over veel grotere aantallen gaat. b. Bij automatische systemen is de kans op storing aanwezig. c. Het kwijtraken van de mest vormt vaak een probleem. Indien deze niet in het eigen bedrijf te gebruiken is, dan is het zelfs mogelijk, dat het pro bleem van het kwijtraken van de mest een kostenfactor gaat worden, d. Het projekt moet gedurende tenmin ste een tiental jaren volgehouden wor den, omdat anders de bedrijfskosten te hoog komen te liggen. Resumerend kan gesteld worden, dat voor een boer, die zyn bedrijf wil uit breiden met deze legbatterijen een goe de kans heeft op extra inkomsten. Hjj dient echter zelf alle voor- en nadelen te overwegen, voordat hjj tol aanschaf fing overgaat. In een hierby afgedrukt kostenstaatje wordt duideiyk, welke in vestering noodzakeiyk is. De firma Hendrix doet al het voorbe reidende werk gratis. Een ondernemer echter, die tot uitvoering van een HB- project overgaat is verplicht een jaar lang het voer van Hendrix te betrekken overigens een redeiyk clausule Indien de boer het wenst, kan hy opgenomen worden In het VEVU-verband, een orga nisatie waarin grote eierhandelaren en Hendrix samenwerken, wat het voordeel heeft van een gegarandeerde gemiddel de eierpry» van op dit moment by stijgende voerkosten gaat ook de garan tieprijs omhoog 1,90 per kg. Uiter aard biyft men geheel baas in eigen huis en moet men in pricipe ook zelf voor het benodigde kapitaal zorgdragen. Slechts in uitzonderingsgevallen is de fabriek in staat de helpende hand te bie den. koopt u bij MEVR J. COLLEWIJN (mannequin) Velperpl. 7 Arnhem, naast Amro bank, boven Van Daalen Bros, le etage. men is. Het bedrijf van de heer Van de Berg beslaat een totale oppervlakte van 7 ha. Hierop worden 22 melkkoeien gehouden, 100 varkens gemest en tot voor kort 800 kippen verzorgd. Nu is dit bedrijf uitge breid met een legbatterij voor 3120 kip pen. Het gehele bedrijf wordt door de heer Van de Berg zelf verzorgd, alleen helpt zijn vrouw mee met het melken. Eerst heeft de heer Van de Berg gepro beerd een nieuwe montagestal voor het rundvee te bouwen. Omdat hij echter over te weinig weiland beschikt werd dit hem door de Rijks Landbouwvoorlich- tingsdienst afgeraden. Men achtte het beter, dat hij in de legkippenhouderij zou uitbreiden, omdat op deze manier de leg kippenhouderij, naast het rundvee een sterke peiler voor dit gemengde bedrijf zou worden. De heer Van de Berg meent met een batterij meer kippen te kunnen houden bij een geringere arbeid, wat op een een mansbedrijf natuurlijk belangrijk is. Het werk is bovendien licht, gemakkelijk en schoon bij wijze van spreken kan het in het zondagse pak gedaan worden. Voor het uitvoeren van zijn plannen kwam de heer Van de Berg in contact met Hendrix' voorlichtingsdienst. Deze dienst heeft hem bij de voorbereiding, en bij de keuze van het kippenmateriaal ter zijde gestaan en zal hem ook in de toe komst met raad en daad terzijde staan. De batterij van HBP kan met een lage kostprijs per kip gebouwd worden, om dat men van een standaardmontage uit gaat. Bij alle bedrijven is het nieuw te bouwen hok gelijk, evenals de batte rijen en water en stroomvoorzieningen. Door een goede afspraak met aannemers en elektriciens kan men tot een snelle opbouw komen, die in totaal niet meer dan 10 dagen hoeft te kosten. Een bouw vergunning voor dergelijke projecten wordt in het algemeen binnen een maand verstrekt, zodat men vrij spoedig na het maken van de plannen werkelijk met de uitvoering ervan kan beginnen. Systemen In hoofdgroepen zyn er drie soorten legbatterijen te onderscheiden. Als eerste kan men noemen de „Eén eta- gekooi, of Flat Doek kooien'. Hierby heeft men een systeem van vier kooien naast elkaar, samengesteld als volgt: een kooi, (van boven naar beneden) voeder- en drinkgoot en eierband, twee kooien ruggelings weer de goten en band en de vierde kooi. Het voeren, drinken en verzamelen van de eieren geschiedt geheel automatisch. De mest kan onder de kooien verzameld wor den, of dageiyks met schrapers ver wijderd. Het is een Amerikaans sys teem, waarby men een prima overzicht op de dieren heeft. Door de hoge graad van automatisering is de gevoe ligheid voor storingen vry groot. De bezetting van dit systeem bedraagt 12 14 dieren per m2. Vooral voor lange hokken is dit een geschikt systeem, omdat voor korte hokken de kosten van de installaties van de automatise ring te veel drukken. Als tweede systeem kent men de „Ca- lifornische of Stair Step kooi". Deze kooi wordt ook wel trapjesbatterij genoemd, trapsgewijs zijn nl. vier kooien aan ge bracht in twee lagen. De bovenste laag ligt ruggelings tegen elkaar, terwijl de onderste laag voor de bovenste kooien ligt. Zowel een hangende als staande constructie is mogelijk. De mest valt op de bodem en blijft gewoonlijk de gehele legperiode liggen, maar is ook regelma tig met schrapers te verwijderen. De voeding kan met de hand geschieden, of half-automatisch door gebruik maken van een voerwagentje. Ook een geheel automatische uitvoering is mogelijk. De bezetting van de dieren bedraagt 10-12 per m!. De kooi- en zijn gemakkelijk in bestaande ruimten te plaatsen, geven een goed overzicht op de dieren en doordat ze meestal met de hand bediend worden functioneren ze vrijwel zonder storingen. Een nadeel is dat het systeem iets meer arbeid vergt, dan de overige. Als laatste hoofdgroep zijn te noemen de zgn. Etagebatterijen. Hierbij zijn paarsgewijs drie kooien boven elkaar ge plaatst. Onder iedere kooi bevindt zich een plaat glas of eterniet, waarop de mest verzameld word, de bovenste kooien worden meestal met gaas afgedekt. Deze kooi, die in tegenstelling tot de beide andere, die Amerikaans van origne zijn, in Engeland ontwikkeld is geeft een mo gelijkheid tot het houden van 15-17 die ren per ma. Door dit grote aantal dieren per m2 vloeroppervlakte zijn de bouw kosten per kip vrij laag. Doordat voeren en eierverzamelen met de hand geschiedt is de kans op bedrijfsstoringen vrij ge ring. Vooral voor grotere eenheden, of voor een groot aantal in een kleine ruimte is dit systeem zeer geschikt. Het is dan ook het laatstgenoemde sy steem, het etagesysteem, dat door Hen drix uitgebracht wordt. Het HBP-sy- steem werk als volgt: Bovenelkaar zijn drie kooien aange bracht. Hiervoor langs lopen drink- en voedergoten en een rek, waarop de eie ren verzameld worden. Het voederen ge, schiedt semi-automatisch door middel van een voerwagentje, van uit een silo gevuld, dat voor de kooienlangs geduwd kan worden en dan automatisch de voer- goten vult. Het drinkwater wordt door middel van een tijdklok en een elektro-magnetische afsluiter geregeld en geschiedt dus ge heel automatisch. Tijdens het vullen van de voergoten worden met een zachte borstel, die aan de wagen gemonteerd is KOSTPRIJSBEREKENING VOOR HBP (3120 dieren) Btj een uitval van 1%% zgn gemiddeld 2800 hennen aanwezig Investeringen 3,50 (15 jaar) Battery 7,50 (10 jaar) 110 g voer per dier per dag produktie 65% eigewicht 61 gram Bg deze gegevens komt men tot de volgende opzet: Aanschaf 3120 hennen k 8,00 Voerkosten 2800 x 110 g x 414 dagen 127.500 kg x 0,43 Rente en Aflossing (6%) 1,33 per jaar/per hen (over 15 maanden) 3120x1,33x15/12 Diversen Onderhoud Rente diermateriaal Stroom en water 24.960,- ƒ54.825,- 5.187,- 350,- 624,- 1.000,- AF: over 2300 hennen 2,50 selektie 520 hennen 1,50 250 ton mest 2,50 5.750,— 780,— 625,— 86.946,— 7.155,— 79.791,— Produktie 65% geeft 2800 x 65/100 x 400 x 61 44.400 kg eieren kostprijs 79.791/44.400 1,76 per kg By een gemiddelde prijs van ƒ1,90 (gegarandeerd) 10,4 cent over. 44.400 x 0,104 - ƒ4.617,— by 2,—per kg 9.000,— by 2,10 per kg ƒ13.000,— Al deze bedragen zyn berekend over een hokperiode van 15 maanden. de eieren afgestoft. Tijdens het voeren is er een mooie gelegenheid de dieren te in specteren. Een dergenen, die reeds een HBP in bedrijf hebben, heeft voor de in spectie van de dieren die reeds een HBP in bedrijf hebben, heeft voor de inspectie van de dieren het volgende navolging verdiende systeem ontwikkeld: tijdens het voeren kontroleert hij de bovenste rij, bij het eierenverzamelen de middelste en daarna apart nog eens de onderste rij die ren. In een vrij korte tijd is zo de gehele batterij afgewerkt. Het gehele hok is van een uitstekend werkend ventilatiesysteem voorzien, dat dusdanig aangebracht is, dat de binnen stromende lucht zo snel mogelijk met de zich in het hok bevindende lucht ge mengd is, terwijl er tevens voor is zorg gedragen, dat de luchtstroom voor de hokken langs loopt en dus geen tocht in de kooien veroorzaakt. Ieder dier krijgt door dit systeem een gelijkke portie fris se lucht, zonder dat deze eerst door ver scheidene andere kippen is heengegaan, wat bij een verkeerd afgestelde installa tie vrij snel het geval is. Verschijnt als bijlage van het streekblad „DE VALLET onder redactie van Tante Jos Correspondentie te richten aan Tante Jos per adres: Parallelweg 10 - Veenendaa) Bg een bedryf van 3120 dieren ee* standaard by dit systeem is dage- ïyks ongeveer 1 tot 3 uur arbeid no dig. Hierby is rekening gehouden met alle voorkomende werkzaamheden. Een vyfdaagse werkweek is vrijwel bereikbaar, omdat men indien gewenst de eieren rustig gedurende het week end op de batteery kan laten liggen Men hoeft dan alleen even de voer- wagen langs de dieren te duwen, het geen een werk van enkele tientallen minuten is. Doordat de eieren in een frisse luchtstroom liggen koelen ze snel af, wat de houdbaarheid bevor dert, en waar bovendien de mest gere geld afgevoerd wordt, is de kans op het ontstaan van onaangename geuren In het sok vry klein, zodat de eieren daar niet van te lyden hebben. De kippen moeten van een fokbedrijf komen, dat met kunstlicht werkt. Dit omdat de hokken geheel van daglicht ver stoken zijn, om door een speciale licht- regeling langzaam op te voeren tot 18 uur per dag een maximale produktie te krijgen. Bovendien wordt hierdoor het ruien van de dieren voorkomen. Voordelen van batterijen Batterijen hebben boven de gewone grondhokken enkele in het oog lopende voordelen. a. Doordat de dieren niet met mesten strooisel in aanraking komen is de kans op inwendige parasitaire ziektes gering. b. Coryza of CRD wordt door een goede ventilatie voorkomen. c. Zowel de dieren, als de mest zijn goed Lancöme deposltalr Inlichtingen en afspraken DROGISTERIJ en PARFUMERIE Zandstraat 7 - Tel. 2472 Onze jarigen 28 aug. Anja van Walsem 28 Martina Verweerd 28 Steven van de Steeg 30 Jan Bulsink 31 Gera van Barneveld, Amerongen 31 Klaas Schaap. Bunschoten 1 sept. Mieke van Essen 2 Tineke van Geerensteijn 2 Ad Blankestijn Alle jarigen: heel hartelijk gefelici teerd en een onvergetelijke dag toege wenst! „Zilver" voor de blinden Voor het blindeninstituut in Arnhem is er deze week jammer genoeg heel weinig binnengekomen. Slechts drie spaarders hebben hun voorraden inge leverd en dat waren: Paul Hagen, Bert van de Bovenkamp en Jan Broekhui zen. Het zilverpapier dat deze drie jon gens bijeen hebben weten te garen gaat zoals gebruikelijk weer naar de blinden, die van het geld dat al het zilverpapier opbrengt in staat worden gesteld nuttige dingen te kopen, zoals (46) Behoedzaam sluipt de man achter Aram aan als deze, zich niet bewust van zijn achtervolger, verder het paleis inloopt. Ergens in dit grote, koele bouwwerk moet zich het meisje bevinden, dat hem destijds het leven heeft gered. Ambre, de zeeko ningin Ofschoon hij zich wel realiseert, dat het verstandiger zou zijn met verdere acties te wachten tot zijn bondgenoten, de Zlass-krijgers B 25-46 HORIZONTAAL: 1 vrucht 6 insect 12 gezet 13 onder het nodige voorbehoud 15 of eerder (afk.) 16 voor 17 bijwoord 19 geverniste 23 Engels voorzetsel 24 hoog bouwwerk 25 bevel 26 koraaleiland 28 draaiend deel 30 goud (Fr.) 31 godin 33 wiel 34 diktongige hagedis 36 baldadig jongmens 38 draagvat 40 de somma van 41 plaats der oudheid 42 en andere 43 zangnoot 45 wangenrood 48 indo-europese jongen 50 huidblaas 52 lichaamsvocht 54 ik (Lat.) 56 verlaagde toon 57 losse draad 59 godheid 60 stremsel 62 rangtelwoord 63 hetzelfde 65 opschrijven 68 deel v. d. Bijbel (afk.) 69 teleurgesteld 71 lidwoord 72 voorzetsel 74 meisjesnaam 75 burcht 76 raam VERTIKAAL: 1 vogel 2 houding 3 godsdienst 4 broeder (agk.) 5 heviger 7 haarkrul 8 klein beetje 9 displaced person 10 tijdperk 11 ronddraaien 14 oude stofmaat 18 gevuld 20 geweldig 21 elektrische pool 22 verdieping 24 open vlakte met mos 27 bekende motorraces 29 kindergroet 30 voorzetsel 32 hemelsblauw 34 geliefde (Fr.) 35 behoeftigheid 37 bar 39 deel v. h. jaar 44 gedenknaald 46 vruchtbare plaatsen 47 gladde 48 win tervoertuig 49 gedrocht 51 briefaanhef 53 klaar 55 Amerikaanse soldaat 58 deel v. h. jaar 59 lofdicht 61 berichtbrenger 64 projectieplaatje 66 Trans-Europa Expres (afk.) 67 rondhout 68 vreemde munt 70 naschrift 73 voegwoord 74 Greenwichtijd (afk.) brailleboeken, tape-recorders en de alom bekende geleide-hond. Natuurlijk gaat dit niet zo maar één, twee, drie. Welnee, het duurt we ken en maanden voordat er zoveel „zilver" is binnengekomen om deze apparaten te kopen. Dat is helemaal niet erg. Het feit dat wij met ons allen een steentje kunnen bijdragen om on ze blinde leeftijdgenootjes blij te ma ken is de moeite van het sparen ten volle waard. Vind je niet? Paul, Bert en Jan: heel hartelijk dank voor jullie hulp deze week. De overige spaarders wil ik nog eens flink opporren deze week eens extra hun best te doen. Afgesproken? Tante Jos Figuur a. Een boekomslag De bloemen zijn bedoeld als versie ring van een boekomslag voor het foto album, het vakantie-dagboek of het gastenboek van het zomerhuisje. Voor de omslag zelf wordt grof lin nen gebruikt. Dit moet zo groot zijn dat je het een paar cm boven en onder naar binnen kunt buigen, en vertikaal ongeveer 4 cm breder om naar binnen te buigen. Als je het boek opent, dan moet de omslag er uitzien zoals op fi guur 2. Bevestig het naar binnen ge vouwen linnen met een reepje plak band. De stippellijn geeft dit naar bin nen gevouwen randje aan. De versiering bestaat uit ronde stuk jes vilt, een paar repen voor de sten gels en de twee zessen die het jaar aanduiden. Begin met de twee stengels er op te lijmen. Gebruik een speciaal soort lijm, die je kunt kopen waar je ook het vilt koopt. Knip een grote hoeveelheid blauwe cirkels uit, die voor de bloe men aan de twee stengels moeten die nen. Knip dan groene cirkels uit, die een beetje groter zijn, en lijm deze in een horizontale lijn onderaan en een beetje naar boven langs de stengels. Oplossing kruiswoordpuzzel R 34 HORIZONTAAL: 1 bed, 4 zwemmen, 9 ato, 11 dos, 13 a.e., 14 o.e., 15 eva, 16 ad. 17 aanminnig, 21 re, 23 bartok, 25 degens, 27 o.a., 28 et, 30 ne, 31 eng, 32 concluderen, 37 ark, 38 re, 39 ed, 40 eek, 42 le, 43 te, 44 kro, 45 of, 46 ra, 47 ida, 49 me, 51 a.c., 52 ass, 53 onder geschikt, 59 nr, 60 gr, 61 ah, 62 mt, 64 stoute, 68 tekens, 71 po, 72 korzelig, 75 o.k., 76 lot, 78 ee, 79 en, 80 rat, 82 ski, 83 snedige, 84 pas. VERTIKAAL: 2 edda, 3 do, 5 wan kele, 6 eem, 7 mon, 8 eendere, 9 a.v„ 10 tarn, 12 satan, 15 eggen, 16 abt, 10 ao, 19 ik. 20 ie, 22 esp, 24 rook, 26 en- de, 29 tu, 30 ne, 32 credo, 33 creme, 34 derde, 35 edoch, 36 eerst, 37 ali, 41 kas, 48 anno. 50 ergeren, 51 achting, 52 ak te, 54 drukt, 55 gr, 56 s.a., 57 imker, 58 esp, 63 l.s.k., 65 tolk, 66 To, 67 de, 69 eg, 70 nota, 73 zee, 74 lei, 77 o.i., 81 a.p. Knip witte cirkels uit voor madelief jes - deze krijgen natuurlijk een geel cirkeltje in het midden. Knip de witte precies als figuur 3. Knip twee grote klaprozen van rood vilt. Begin met een cirkel, vouw deze twee keer dubbel en knip deze af zo als figuur 4 aangeeft. Plak een zwarte cirkel in het midden en lijm de klap rozen op het omslag. Figuur c. De onvoltooide tekening Er is hier en daar iets weggelaten op deze tekening. Kijk er eens goed naar en vergelijk je opmerkingen met het antwoord hieronder. ■[a)sao;o}oj japuoz jeeaSojoj uag -ujooq japuoz sn -aappei Japuoz jappaauasuaui uag •)SBA\jyjaA japuoz Jappqas uaa 'saij: japuoz l^uijp aip ubui uaa 'uauiau japuoz looqiaoj :;pm[ pjooAV}UB jaH C goed en wel binnen de poort zijn, kan Aram zijn ongeduld toch niet langer bedwingen. Hij besluit op zijn goede gesternte te vertrouwen en als hij even later voor een gegrendelde deur staat, schuift hij na een korte aarzeling de grendels weg en opent de deur voorzichtig. Tientallen vrouwenogen kijken vanuit de grote zaal, die daar voor hem ligt ver baasd naar de Touaregg, die zo brutaal is de vrouwenvertrekken te ontsluiten. Maar in geen van deze ogen herkent Aram de blauwe kijkers van Ambre En juist als hij de deur haastig weer wil sluiten voelt hij een zware hand op zijn schouder en snauwt een stem: „Wat heeft dat te betekenen? Wat doe jij hier?" (wordt vervolgd)

De Vallei | 1966 | | pagina 6