UIT DE OUDE DOOS RAIFFEISENBANK VEENENDAAL Veenendaal en omstreken WILLEM'S IDEALEN verzekeren en vertrouwen Kritiek op Bouwfonds Ned. Gemeenten SCHERPENZEEL HOOR- TOESTEL/LEN Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 26 augustus 1966 8 Jan Verhoef heeft nog meer te vertellen Brandhorens klonken door Veenendaal i nlnmï 'A in Hn i bestemd, zulks ten behoeve van de uit- spaarbank en alle bankzaken A Deskundige en blijvende service A, Desgewenst aan huis te ontbieden Genoteerd door Rik Valkenburg De Woudenbergse fabriek Zagen wij in een vorig artikel hoe de D.S. uit de handwolkammerg is voort gekomen, hetzelfde kan gezegd worden van de „Frisia Wolspinnerij N.V.". Dit bedrijf werd in 1884 als machinale sajet- fabriek gesticht door de heer D. v. Wou denberg, bijgestaan door zgn zoons T. R. en R. H. van Woudenberg. Dit bedrijf was een voortzetting van de wolkamme- rij en handweverij van de famillie Wou denberg, gevestigd in het pand, gelegen op de hoek van Markt en Hoofdstraat. De heer Dirk van Woudenberg, be kend als President-Kerkvoogd en als ge meenteraadslid, huwde mej. Hendrika v. Broekhuizen, waardoor er een fusie tot stand kwam tussen de wolkammerij en weverij van de familie Van Broekhuizen in de Hoofdstraat met het bedrijf van de familie Van Woudenberg. Dit geschied de in 1862. In 1890 werd de zaak uitgebreid. Als eerste in Veenendaal werd dit bedrgf elektrisch verlicht. De fabriek verrees op de zgn. „duivenwei". Op een gravure uit plm. het jaar 1750 is dat weiland, met een grote duiventil er op, te zien. Bijgaand ziet u daar een afbeelding van, met op de voorgrond de genoemde duiventil. Na de dood van de oprichter van het bedrijf, werd de fabriek door een ramp getroffen. Op een koude nacht in april 1907 klonken de brandhorens door Veenendaal! Braand braand De heer Jan Verhoef weet dit nog goed te herinneren. „Het was bitter, bitter koud, in die aprilnacht. Ik was ruim 7 jaar, maar ik weet het nog best. Luguber verscheur den de brandhorens de stilte van de nacht, edereen werd wakker. Ik weet nog dat Rijk van Manen en Teunis Stip in het bezit waren van zo'n horen. Na tuurlijk waren er nog wel meer, maar daar weet ik de namen niet van. Som mige mensen raakten in paniek, bij het geluid van de horen. In een ommezien was er veel volk op de been. Sommigen riepen: „Braand BraAnd Al die geluiden waren genoeg om je de griezels over het lijf te laten lopen" In die dagen beschikte noch de gemeen te noch de grote bedrijven over een goed geoutilleerde brandweer, zoals wij die thans kennen. Men werkte met hand spuiten, die met „aanjagers" werden be diend. Behoudens de brandhorens, werd ook door het kleppen van de kerkklok, brandalarm gegeven. De rang van een corpslid kon men kennen aan een stok die de drager daarvan by zich had. Als de brandweer oefende, had heel Veenen daal daar lol over. Dan werd er braaf gelachen. Als het echter menens werd, stond men vrgwel machteloos tegenover het geweld van de vlammen, met dit ma terieel. Koffie met beschuit „Mgn vader, Hendrik Verhoef, was ook bg de brandweer en moest zich dus melden. Ik herinner me nog, dat, toen het geluid van de horen klonk, mgn moe der luid riep: „Hendrik, daar gaat de brandhoren!" De brandweerlieden moesten het Achterkerk in om de „spaait" te gaan halen, naast de „kast". Spoedig waren ze nu op de plaats des onheils: De Woudenbergse fabriek, aan de Kerkewyk. Vader moest slangen uit leggen. Na verloop van tgd werd hij zo koud, dat hij verzocht om te mogen pompen. Dat was een zwaar karwei, waar je heus wel warm bij werd. Het fabrieksgebouw brandde tot de grond toe af. Alleen een pakhuis bleef gespaard. Ik weet nog dat 's nachts om 2 uur „Ome Geert" kwam vragen of moeder koffie wilde zetten. Even later zaten we met een stelletje koffie te drin ken met beschuit. Een hele tractatie voor die tijd. Dat onthoud ik nog als iets gezelligs" het granaatvuur. Er bleef geen ruit heel. Toen we op het Verlaat woonden, gingen we vaak over de Pekkesloot naar de „Millebuurt" (Middelbuurtseweg). We gingen daar nogal eens zwemmen. Je had er het Palmergriftgat en het Diepe- gat. Badpakken hielden we er niet op na. Eens ging ik daar vissen met een vriend. Ik kreeg een enorme vis beet en wat denk je ik hield alleen de hen gel over! De vis ging er met tuig en al vandoor. Dat spijt me nou nog" De diender en zijn helpers „De meeste oudere Veenendaalers herinneren zich Jansen de Diender nog wel. Een gemoedelijke politieagent, die echter terdege met de knuppel overweg kon. Als kwajongens hadden wij flink ontzag voor hem. Een bekeuring kreeg je niet, maar wel een pak voor je broek, als je tenminste buiten de perken ging. En dat gebeurde nogal eens, want de jeugd was vroeger heus niet zo braaf Toch was Jansen in feite een aardige, en Na de oorlog werd alles weer spoedig zelfs innemende man. Ik kan niet an- hersteld. Heden ten dage is het bedrgf, ders zeggen, dan dat het een rechtvaar- zoals iedereen kan weten, overgegaan in dige kerel was. Niettemin zag hij er handen van de V.S.W. Over dit grote echt niet tegenop om jongekerels die 'n Veenendaalse textielbedrijf hopen we „stuk in de kraag" hadden, de kroeg van binnenkort een speciaal artikel uit de Sam, in de Hoofdstraat, uit te knuppe- oude doos samen te stellen I len. En ik kan me niet herinneren dat j er ooit een interpellatie over kwam, in Niiver OO de Niiverheid" de Tweede Kamer... Behalve Jansen lijver up ut „riiyverneiu was er Qok nog Branders de Ryksveid_ Toen ik 12 jaar was vertelt f wachter. Er waren ook nachtwakers die Jan Verhoef verder ging ik naar de^egelgk klepperman waren. Zij klepten fabriek. Dat was de Sigarenfabriek vanallerlei mededelingen rond. Verder wa de Gebr. Van Schuppen: „De Ngver-! ren er ook nog de Gemeentewerkers, heid". In deze tijd werd daar een merk Diepeveen en Hasselaar, die met Ossen markt en op Koninginnedag ook als diender, compleet met uniform, fungeer den. Ja, wat was het toch een andere tijd, dan tegenwoordig" Beetgenomen Branders, de Rijksveldwachteitippel de er een keer aardig in Ergens voorbij de Geer woonde een zekere Joppie de Pruis. Deze verkocht clandestien een „slokje". Branders was er tuk op, hem eens op heterdaad te be trappen. Lang prakkizeerde hij erover, hoe hy dit het beste kon aankleden. Hij wist dat Joppie een slimme rekel was. Maar op een keer had Branders een prachtig plan. Nu zou de clandestiene kroegbaas hem niet ontlopen. De veld wachter vermomde zich als gewoon bur- ber en veranderde nog verschillende din gen aan zijn voorkomen. Toen trok hij de stoute schoenen aan en ging op stap. Na een flinke wandeling kwam hij bij Joppie de Pruis aan, en ging naar bin nen. Hg speelde zy'n rol, als vreemde rei ziger, uitstekend. Hij nam plaats op een stoel en bestelde een „pierenverschrik- ker". Het duurde niet lang of de „kaste lein" bracht hem het begeerde. Smach tend nipte Branders do borrel naar bin nen. Hij wenkte De Pruis en vroeg wat hij schuldig was. Een spannend moment brak aan. Als Joppie nu de prijs noemde was-t-ie er gelijk gloeiend bij. De slim me Pruis overtroefde echter de veld wachter finaal: „Die borrel kost je niets, Branders, maar het zitten op deze stoel kost 5 cent!" Woedend was de Rijksveldwachter. Maar er hielp niets aan, hij moest z'n stuiver betalen Toen kon hij weer gaan. Bitter ontgoocheld. Nagestaard door de triomfantelijk grinnekende kroegbaas aldus de overlevering. Overigens vermelden wij graag dat de heer Branders een uitstekend politieman was, met bijzondere kwaliteiten. Hij liet doorgaans niet met zich spotten. De oudere Veenendalers spreken nog met ontzag over hem. Trouwens ook Willem Bouman, nachtwacht en klepperman (beter bekend als „Rooie Willem") ge noot veel bekendheid, in die tijd. (wordt vervolgd). Een interessante opname van het oude Verlaat. Het ziet er weer gezellig uit, met die oude pomp, de verschillende aken of lichters, het bruggetje en de bomen. UIT DE RAAD VAN SCHERPENZEEL De vroede vaderen van Scherpenzeel kwamen vorige week voor de laatste maal van de zittingsperiode 1962-1966 ten gemeentehuize byeen. Bij de vaststelling van de notulen merkte de heer Aarsen op, dat hy niet zoals in de notulen vermeld stond een fruitmand had gehad maar een bloemenmand. Diverse particuliere wo ningbouwers kregen de gemeenteiyke garantie van rente en aflossing van de door hen te sluiten hypothecaire geldleningen. De heren J. Konyn en M. Tichelaar kre gen een pachtschade toegekend in verband met de woningbouw in plan zuid. De gemeentewerkman, de heer E. van Kampen, kreeg onder dankzegging voor zyn vele diensten in het belang van de gemeente verricht (hoofdzakeiyk de gemeente lijke begraafplaatsen) eervol ontslag in verband met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftyd. In diens laats werd benoemd de heer M. van der Weerd van de Acacialaan. Geslaagd Enkele strookjes grond aan de Glas horst werden geruild, zodat ook het laatste gedeelte van het trottoir tegen over de Algemene Begraafplaats in het gerede komt: Hierdoor wordt een grote steen des aanstoots verwijderd. De bij zondere school aan de Glashorst kreeg een gunstige beslissing op een aan vraag ex artikel 72 der L.O. wet en krijgt nieuwe ramen en toiletten. Het bestemmingsplan aan de Glas horst werd zodanig gewijzigd, dat de gronden ten westen van het industrie- tpr°P 2 iuli 1966 slaagde de heer W aS S^sï^t^iï ^^n 7a1, It U C Neder- breiding van de plaatselijke industrie- met T zeer,h?og en Het aankopen van nieuwe aande- aanteke" len van het bouwfonds Ned. gemeen- Opbouw en overgang De Directie van de fabriek pakte ener giek aan. De herbouw was spoedig een feit. Reeds in januari 1908 kon de fa bricage worden hervat. Er was een ge bouw, voorzien van de voor die tijd mo dernste machines. Na het overlijden van de heer T. R. van Woudenberg werd de leiding voor R. H. van Woudenberg te zwaar. Een opvolger had hij niet. In ver band daarmee ging in 1910 de zaak over aan de „N.V. Frisia Wolspinnerg" onder directie van de heer J. L. Feitz. Ook diens zonen werden in de leiding van het bedrijf opgenomen. Deze Veenendaalse industrie breidde zich sterk uit. Aan het eind van de 2e wereldoorlog werd er aan de „Frisia" veel schade aangericht door Op deze oude foto kijkt men vanaf de Vaartbrug naar de Woudenbergse fa briek. Duidelijk ziet men links de hoge schoorsteen roken. Een zeldzame opname van het oude „politiecorps" van Veenendaal. Staan de, links: Jansen, de diender. Rechts: de heer Diepeveen (Kees 't Schuppie). Zittend, links: Branders de Rijksveld wachter en rechts: Wouter Hasselaar. ingevoerd dat de naam Ritmeester droeg Deze naam sloeg nogal aan, zodat de naam van dit merk weldra de naam van het bedrijf werd. En nog altijd is het deze trotse naam, die het bedrijf draagt: Ritmeester Sigarenfabrieken, Veenen daal" Reeds in 1886 waren er te Veenendaal twee kleine tabakskerverijen. De heer J. van Schuppen, de grondvester van het bedrgf, werkte 2 jaar als volontair op 'n tabaksplantage in Opheusden. In 1887 stichtte hij een tabakskerverg. Omdat hij hierin niet voldoende brood zag, begon hg met de fabricage van sigaren. Een jaar later voegde zich zijn broer M. v. Schuppen bij hem. In 1900 werd de fa briek verbouwd en uitgebreid. Er was toen ongeveer 150 man personeel. In '13, toen de heer Verhoef er dus een jaar werkte, kwam er een nieuw gebouw, waar thans nog steeds het hoofdkantoor gevestigd is. Uit deze tijd dateert het merk „Ritmeester". In 1920 werd de firma omgezet in een N.V. In 1937 werd overgegaan tot aankoop van een groot gedeelte der voormalige fabriek van de firma Roessingh. Langs sloot en gat „Omstreeks de tijd, vóór ik op de Ngverheid werkte, verhuisden wg van de Vinkenbuurt naar het Verlaat. Dat zag er toen heel anders uit dan tegenwoor dig, zoals op bijgaande foto wel merk baar is. Er waren heel wat rangen en standen toentertijd. Alleen de vrouw van de dokter, de dominee en de notaris, sprak men in die tijd aan met Mevrouw. Juffrouw zei men tegen dames die ook nog wel een beetje van stand waren. De rest sprak men gewoon aan met vrouw. Getrouwd of ongetrouwd speelde hierin geen rol. Het was vrouw, juffrouw of mevrouw, al naar gelang van rang of stand. ning voor atletiek jeugdleider. Walkie-Talkie op sportveld Het was verleden week zaterdag met de Sportdag van SKF, dat Georg Farber het veld kwam opwandelen met een wal kie-talkie. Dit apparaat zou de verbinding tussen start en finish tot stand brengen en dat ging vanzelfsprekend heel wat beter dan het over en weer gebrul of het heen en weer geloop, waar je alleen maar het „heen en weer" van kreeg. Een origineel idee van de korfballer en misschien zullen andere sportverenigingen dit in hun oor knopen. En misschien gaan nu wel bepaalde personen tussen het af gedankte legermateriaal zoeken, om zo'n gemakkelijk apparaatje te bemachtigen ten lokte een felle discussie uit. De P. v. d. A. was bij monde van de heer Aarsen van mening, dat het bouwfonds haar doel waarnaar gestreefd werd niet meer nakwam. Het doel van het bouw fonds is concurerend op te treden in de bouwwereld teneinde de kleine man tegen redelijke prijs aan een woning te helpen. De praktijk is dat, gebruik ma kend van de monopolische positie (het bouwen buiten het contingent om), meer grotere woningen worden ge bouwd en dan nog wel tegen zeer hoge prijs. De heer H. Gerritsen en W. Veld huizen kregen het door hen gewenste perseeltje grond achter de eierhal in bezit teneinde een woning te bouwen. Tenslotte stelde de raad nog een cre- diet beschikbaar van f 13.000,— voor aankoop van gymnastiekwerktuigen ten behoeve van het gymnastieklokaal. Aan het slot van de vergadering nam Verzekerenis een zaak van vertrouwen. Tussen u en ons. Er zijn zoveel mogelijkheden. Onze bank helpt u met raad en daad bij al uw verzekeringsproblemen. Samen met u gaan wij na wat voor uw probleem de gunstigste oplossing is. 66-29 de voorzitter afscheid van de heren Blanken en Aarsen, die de volgende zittingsperiode van de gemeenteraad niet meer zullen bijwonen. De voorzit ter dankte hen voor de vele moeiten die zij zich getroostten om de zaken van de gemeente te behartigen. Na de raadsvergadering werden de nieuwe woningen in plan zuid door de gemeenteraadsleden bekeken. De eer ste bewoners betrokken juist de voor hen bestemde en gereedgekomen wo ningen. Daarna werden de vorderin gen van de bouw van het bejaarden centrum bekeken. De kelder en de fundering van het gebouw zijn gereed en men kan een overzicht krijgen hoe het gebouw in de toekomst zal worden. Tenslotte werd een afscheidsdrankje in de Hertog van Gelre gedronken, waarbij de heren Aarsen en Blanken een afscheidsspeech hielden in ver band met het feit dat zij niet meer in de gemeenteraad zullen terugkeren. COLLECTE Eerstdaags komen de collectanten van het Koningin Wilhelmina Fonds weer bij u aan de deur. Wilt u zo vriendelijk zijn hen niet voor niets te laten komen. Namens het Fonds dan ken wij u bij voorbaat. Puzzelrit Veilig Verkeer Door de Vereniging Veilig Verkeer, afd. Scherpenzeel, wordt ook dit jaar weer een puzzelrit voor deelnemers van 10 tot 15 jaar georganiseerd. Er zijn twee geheel verschillende routes uitgezet die ieder binnen het uur gereden kunnen worden al is dit allerminst de be doeling. Het gaat meer om de lijsten die de rijdertjes meekrijgen bij de juiste con troleposten te laten aftekenen. Zij die het parcours foutloos hebben afgelegd zullen na afloop nog, door opperwachtmeester B. J. Brummel, enige vragen gesteld wor den. Hierna vindt de uitreiking van enke le leuke prijsjes plaats. Dit evenement zal plaats hebben op zaterdag 27 augus tus om 2 uur. Verzamelplaats is het ge meentehuis. Bijeenkomst plattelands vrouwen Op 30 augustus a.s. zal er door de HAJA produkten, in samenwerking met de Ne derlandse bond van Plattelandsvrouwen afd. Scherpenzeel, een leerzame doch te vens gezellige huishoudshow worden ge geven. Het is de bedoeling om de dames zo veel mogelijk voorlichting te geven omtrent de nieuwste elektrische huishoudelijke ap paraten van Kalorik-Nederland n.v. te Vught. De dames maken o.a. kennis met een fantastische zelfregelbare haardroogkap, koffiemolens, broodroosters, straalkachels, het lichtste strijkijzer ter wereld, een elektrische heggeschaar, enz. Het accent op deze avond wordt gelegd op een zeer handige keukenmachine, waar absoluut geen afwas aan is. Men ziet met deze machine niet alleen allerlei ge rechten maken, maar krijgt ze tevens te proeven, zoals: soep, jus d'orange, milk shake, babyvoeding enz. De avond begint om 7.45 uur en wordt gehouden in zaal „Marktzicht". Sportterrein niet voor honden Aan de Eikenlaan in Scherpenzeel ligt het gemeentelijk sportterrein. Da gelijks wordt dit sportterrein gebruikt door de scholen en de v.v. Scherpen zeel. Veel kinderen lopen op blote voe ten. Nu zijn er in de Scherpenzeelse bo- menbuurt mensen, hondenbezitters, die menen dat zij op het sportterrein hun honden uit kunnen laten. Deze honden doen hun behoefte ook op het sportter rein, zodat de kinderen gevaar lopen met blote voeten of door een valpartij met hetgeen de honden achterlaten in aanraking te komen. Het wordt nu toch wel tijd, dat de gemeente Scherpenzeel inziet dat hier wat aan gedaan moet worden, voor dat de kinderen een besmettelijke ziek te oplopen. Ook de Scherpenzeelse hondenbezitters zien toch wel in, dat een sportterrein geen plaats is om honden uit te laten. Hun eigen kinde ren lopen ook gevaar. Zuster Anke Zijlstra vertrok naar Kenya Dinsdag vertrok zuster Anke Zgl- stra naar Kenya. Ter ere hiervan werd in de Ned. Herv. kerk een dienst ge houden. Op deze afscheidsavond is z(J ook officieel uitgezonden door de Ge reformeerde Zendingsbond. Vele genodigden waren hierbij aan wezig waaronder uiteraard vele leden van het G.Z.B. Na afloop van de dienst werd de gemeente nog in de gelegen heid gesteld persoonlijk afscheid te nemen in het koor van de kerk. Vele genodigden vertrokken naar Filalethus om nog enige ogenblikken samen te zijn. Hier kwam het bejaardenkoor voor de eerste keer in het openbaar en zong de zuster enkele liederen toe. De meisjesvereniging droeg nog enkele ge dichten voor. Vele geschenken werden mej. Zijlstra aangeboden waaronder een bandrecorder, naaimachine, baby artikelen en namens de gemeenteraad een klok. Tot slot van de avond sprak mej. Zijlstra een dankwoord waarin zij bedankte voor de voor haar onverge telijke avond. A, Leveringen uitsluitend op medisch advies a.Volledige garantie op alle toestellen a, Leverancier alle zieken- fondsen PRINS BERNHARDLAAN 4 (ZWAAIPLEIN) VEENENDAAL door Henk van Ileeswgk HOOFDSTUK 1 De definities over Willem Caron's be sluit om zijn baas goeie dag te zeggen om voor zichzelf te beginnen, waren kernachtig en velerlei. In een dorp als Elzekamp wist je alles over en van el kaar, dus was het binnen een paar da gen bekend, dat Willem Caron zijn baan bij Overduin's Cartonnagefabriek had opgezegd. De een vond hem een idioot. Wie zet zijn toekomst zó op het spel in deze crisistijd? In een land met bijna een half miljoen werklozen Menige man, die al maanden zonder job is, zou gek van vreugde zijn, als hij zo'n vaste baan, die bovendien nog behoorlijk be taald werd, kon krijgen. Overduin stond er toch voor bekend, dat hij beste lonen betaalde! Er. liep hij al niet een hele tijd met die oudste dochter van Wolzak Prettig voor die meid! Getikt, zei een ander. Een normaal mens doet zoiets niet in deze tijd. Goed, als de banen voor het opscheppen lig gen, maar dat komt nooit meer natuur lijk. Vandaag of morgen zie je hem ook wel naar het stempellokaal gaan. 't Zal te bezien zijn, of hij uitkering krijgt. Een ezel, zei een derde. Gewoon een stommerd. Nogal een mooie tijd om voor jezelf te beginnen. Vandaag de dag was het voor iedereen, arbeider en eigen baas, vechten voor je broodje. Kapper Delorme had hem, toen Wil lem Caron 's morgens zijn haar liet knip pen, voorzichtig, heel belangstellend uit gehoord naar zijn plannen. En die ver telde het later door aan zijn andere klan ten. Hij -egt, dat-ie een uitvinding ge daan heeft in zijn vak en dat zijn baas er niet aan wil. Veel te riskant in deze tijd, vindt Overduin. Daarom heeft Ca ron zijn baan opgezegd en gaat nu zelf zijn uitvinding in de praktijk brengen. Het heeft natuurlijk wat met dozen en met eieren te maken. Maar wat het pre cies is, zegt hij niet. Er waren er in het dorp, die in gezel schap knikten, als men zich smalend om de stommeling uitliet, doch die diep in hun hart bewondering hadden voor de durf. Om in deze tijd een goeie baan er aan te geven en zelf een bedrijf te be ginnen, jonge, daar moet je toch wel durf voor hebben. En lef. En natuurlijk een paar centen. Want voor niks gaat de zon op. En heb je vrij licht overdag. Maar meer ook niet. Durf had de drie-en-twintigjarige Wil helmus Johannes Caron. Dat hij een ge weldig risico op zich nam, besefte hij in het geheel niet. Dat zijn vinding een mislukking kon worden, geloofde hij geen ogenblik. Integendeel. Hij was er rotsvast van overtuigd, dat zijn vinding een revolutie zou ontketenen in de eier- export. De vrachten zouden lichter wor den, doordat de emballage grotendeels van strokarton kon worden vervaardigd inplaats van hout. En het tweede voor deel was, dat zijn kartonnen kisten stuk ken goedkoper zouden zijn en het dure retourzenden van de lege kisten voort aan overbodig werd. Ze moesten natuur lijk in de prijs der eieren doorgecalcu- leerd worden, maar dat was altijd nog goedkoper dan het terugzenden van het lege goed. Al vele avonden had hij op zijn kamer aan de Tuinstraat tekeningen gemaakt, veranderd en verbeterd, had prijslijsten geraadpleegd en berekeningen op papier gezet. Tientallen malen, op velerlei ma nieren. Maar telkens was hij stukken goedkoper uitgekomen als wanneer hij dezelfde berekeningen maakte met hou ten kisten. Aan verschillende strokarton fabrieken had hij prijsopgave gevraagd. Latjes maakte hij zelf wel. Hit enige, wat hij nodig had, was om te beginnen een stevige hechtmachine en een lint zaag, een hamer en speciale spijkers of draadnageltjes. Als hij eerst maar eens zover was, dat hij een honderdtal proef kisten klaar had, dan kon hij er mee naar de exporteurs gaan. En aan de hand van zijn berekeningen kon hij immers aantonen, dat ze veel goedkoper uit zou den zijn met zijn kisten als met die logge zware houten dingen! Hij had alles goed overdacht. Hoewel hij zijn baas niet alles had verteld, had hij toch wel een ballonnetje opgelaten over zijn uitvinding. Maar de oude heer Overduin had alleen maar zijn schouders opgehaald. Eerst andere tijden. Hij was al lang blij, dat hij het nog steeds zo kon bolwerken, dat hij zonder verlies werkte. „Willem, we hebben allemaal onze boterham, jij en ik. Laten we als- je blieft dankbaar zijn, dat mijn bedrijf kan blijven draaien, dat we Joost mag weten, hoe ik het voor elkaar krijg, maar ik red het tot nog toe nog altijd voldoende orders hebben om iedereen aan het werk te houden. Ik begin op het ogenblik geen experiment. Kom la ter, als de tijden wat beter zijn, nog maar eens terug met je plannen." Nee, bij Overduin had hij duidelijk nul op het request gekregen. En bij de zoon hoefde hij helemaal niet aan te komen. Bij hem ontbrak helemaal ieder initia tief. Klaas was doodgewoon een sufferd. Als Pa Overduin eens onverwacht kwam te overlijden, was Overduin's Cartonna gefabriek binnen een paar jaar op de fles. Maar koppig als hij was, ging Willem verder met het uitwerken van zijn vin ding. Dit moet kunnen, zei hij tientallen malen op een dag tot zichzelf. En als Overduin er dan geen belangstelling voor heeft, waarom zal ik dan niet zelf mijn project gaan maken en aan de man brengen Dit idee nam vrij snel vaste vormen aan in zijn gedachtengang. Nog éénmaal deed hij een poging om de oude heer er toe te brengen een paar proefkistjes te maken, maar Overduin dacht er gewoon niet aan. Hij werd kregelig en zei op een avond, na werktijd, toen Willem naar zijn kantoor gegaan was: „Willem, schei er nou eens een keer over uit. Je weet onderhand hoe de zaken er voor staan. Ik denk er niet aan. En daarmee basta." Willem Caron was niet driftig gewor den, niet boos en had geen ondoordachte daad gedaan. Integendeel, hij had alles tot in de kleinste bijzonderheden van het begin af aan goed overwogen. Ik doe nog één keer een poging, was zijn be sluit geworden. En als Overduin er dan nog niets van wil weten, neem ik mijn ontslag. Ga ik voor mezelf beginnen. Het moet gek gaan, als ik geen drie of vier tienen in de week kan maken. Ik ben vrijgezel en heb niet veel nodig. Ik heb een spaarpotje, waar zelfs Leida niets van weet, en die besteed ik dan. Een paar maanden kan ik het uitzingen en dan ga ik vast en zeker verdienen. Meer als ik nu bij Overduin heb. Daarom was dit gesprek in het kan toor bij Overduin geëindigd in de ont slagaanvrage van Willem Caron, de drie- en-twintigjarige stanzer, plakker en ja. wat al niet meer. Hij kon immers op alle cartonnagemachines werken? En op de degelpers? En aan de snijmachine? En aan de bordschaar? Nee, zijn han den stonden nergens verkeerd voor. In de zeven jaar, dat hij bij Overduin werk te, wist hij zowat alles af van het vak. Al had hij dan geen diploma's. Maar die had de oude heer Overduin evenmin en toch woonde hij in en villatje aan de Geert van Elzeweg. Ditmaal was Overduin werkelijk nij dig geworden. Of dat de dank was, dat hij hem helemaal in het vak opgeleid had? Om nu de benen te nemen voor een hersenschim? Enfin, hij wist het al lang: ondank was altijd 's werelds loon geweest en dat zou wel blijven. Nou, hij kon zaterdag bij de boekhouder zijn rentekaart ophalen. „Over een paar maanden zie ik je wel bij het stempel lokaal staan. Als je er maar rekening mee houdt, dat ik je nooit meer terug neem. Onder geen enkele vooiwaarde. Weet dus goed, wat je doet, Caron." Als Overduin Caron zei, inplaats van het joviale Willem, dan was er iets mis. Maar op dit moment kon het hem niet meer schelen. „Bedankt voor alles, me neer," zei hij bij de deu-, en daarmede was de zevenjarige periode bij Over duin's Cartonnagefabriek, voor wat Wil lem Caron betreft, ten einde. In de fabriek gaf Willem de laatste dagen geen commentaar. „Wat hoor ik? Ga je weg? Heb je een betere baan? Betaalt het meer' Waar ga je heen? Heb je ruzie gehad? Wat is er aan de hand?" Willem liet ze raden, maar zei niets. Doch na werktijd reed hij op de fiets door het dorp en bekeek de leegstaande schuren, pakhuizen, magazijnen en werkplaatsen. Vroeg hier en daar ter loops naar de huurprijs en probeerde door de stoffige of gebroken ruiten naar binnen te kijken. Nog voor hij zijn laat ste werkdag bij Overduin rol maakte, liet hij zijn oog vallen op een enigszins vervallen schuur nabij het strtion. De eigenaar woonde in een naburig dorp en voelde er wel wat voor de schuur te ver huren. „Als je er maar rekening mee houdt, Jongeman, dat ik er niks aan doe, om de eenvoudige redenen, dat ik er de centen niet voor heb. (wordt vervolgd)

De Vallei | 1966 | | pagina 8