P E L CHEVROLET WILLEM'S IDEALEN R H ENEN Afscheid raadsleden Renswoude en overzicht zittingsperiode Discussie had binnen de Gereformeerde Bond moeten biij ven Mag (moet) een militair orders weigeren Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 2 september 1966 4 Vijf tellen na nu Moedercursus Zwijntjesjager gepakt Niet tydig gestopt AMERONGEN Programma Huisvrouwen Zesjarige fietser tegen auto SCHERPENZEEL RENSWOUDE Wethouders krijgen geen pensioen of uitkering V.A.B. KIRPESTEIN Najaarsmodeshow Hein van Schuppen Ds. Vroegindeweij over open brief van bezwaarde predikanten: on?fcfe Onder de titel „Vijf tellen na na wordt het Veenendaalse publiek een groots opgezette showavond aangebo den door een aantal plaatselijke mid denstanders. De avond, die gehouden wordt op woensdag 7 september a.s. in het Verenigingsgebouw en om 8 uur begint, is gearrangeerd door theater bureau Tasking en De Jong uit Am sterdam. Een keur van bekende artisten zal zijn kunnen tonen aan het Veenen daalse publiek. Onder hen zijn Ronnie Tober, André van Duin, De Spelbre kers. Tony Leerink, Alice, Tonny Bak- kenes, Betty Best en Atty van Paare. De regie is in handen van Joop de Knecht. Kaarten, ten bedrage van f 2,50, zijn bij de deelnemende winkeliers ver krijgbaar, die kenbaar zijn aan een raambiljet. Het Groene Kruis organiseert weer 'n 7.gn. Moedercursus, welke gehouden wordt in het Groene Kruisgebouw aan de Kerkewyk te Veenendaal. De eerste les is op donderdag 15 september van 3 tot 4 uur. Alle andere lessen zullen ook op donderdag gegeven worden. De cursus staat onder leiding van zr. J. Brouwer, districtsverpleegster voor de kinderhygiëne. De kosten aan deze cur sus verbonden zijn zo laag mogelijk ge houden en bedragen slechts ƒ3,De organisatoren delen mee, dat alle da mes van harte welkom zijn, en dat men op een grote opkomst rekent. Opgave voor deze belangrijke cursus kan geschieden bij de volgende adressen: Zr. M. Post, Schrijverspark 4 II, Zr. J. C. Gerrits, Schrijverspark 76 III, Zr. J. C. G. Hajer en Zr. A. P. G. Stutvoet, Julianastraat 71 en Zr. G. Vreesman, Kerkewijk 28. KORFBAL SKF VRIENDSCHAPPELIJK TEGEN VADA Zaterdag 3 september komt VADA uit Wageningen op bezoek bij de korf balvereniging SKF in Veenendaal. Er zijn drie wedstrijden vastgesteld. SKF zal drie trainingsgroepen laten uitko men. Dat zijn: Groep 1 - VADA A, 2.30 uur; Groep 2 - VADA B, 2.30 uur; Groep 3 - VADA C, 3.30 uur. Diegenen die verhinderd zijn, kunnen afschrijven bij Rien van Kooten, Gerard Doustraat 31. De politie heeft maandagavond om ongeveer half elf een zwijntjesjager fiet sendief) in de kraag gegrepen. De 22-jarige M. E. uit Veenendaal be kende in totaal drie maal een fiets ge stolen te hebben. Nadat hij twee dagen in verzekerde bewaring had gezeten, stel de de politie hem in afwachting van zijn proces op vrije voeten. Woensdagavond tegen half tien wil de een bestelwagen die over de Cune- raweg reed linksaf onder de tunnel door. De bestelwagen sorteerde voor en stopte. Achter deze auto bracht de be stuurder J. W. S. uit Ochten zijn per sonenauto eveneens tot stilstand. Hier achter reed een bestelwagen bestuurd door G. v. B. uit Rhenen. Deze stopte niet tijdig en botste tegen de stilstaan de auto. Beide voertuigen werden licht beschadigd. WAT IS ER GESPAARD? Aan het postkantoor te Rhenen en het daaronder vallende ressort is ge durende de maand augustus 1966 op de Rijkspostspaarbank ingelegd f 107.884,96, terwijl werd terugbetaald f 83.077,Voor Achterberg zijn deze bedragen resp. f 5.020,07 en f 50,—. JEUGDWEDSTRIJD De hengelaarsvereniging „De Voorn" organiseert voor haar jeugdleden op zaterdag 3 september een onderlinge hengelwedstrijd. De deelname is ge heel gratis. Men kan zich opgeven tot zaterdag 12 uur. Men komt om 3 uur bijeen bij H. P. v. Noort. TENNISWEDSTRIJDEN In de week van 3 t/m 10 september organiseert de Rhenense Tennisclub de jaarlijkse onderlinge kampioenschap pen. De wedstrijden vinden op Candia plaats. De afd. Amerongen van de Nederl. vereniging voor Huisvrouwen heeft voor september weer een uitgebreid program ma. Op woensdagen 31 augustus, 14, 21, 28 september en 5 oktober is er een cur sus Bloemschikken door mevr. van Wfl- he-Ruys, in het Dorpshuis. Woensdag 7 september koffie-ochtend in het Berghuis. Donderdagen vanaf 14 september wekelijkse cursus Beter Be wegen door de heer Van Bentum. Dinsdag 20 september en dinsdag 27 september 2 excursies naar de Handwe- very de Knipscheer te Laren. Donderdag 22 september spreekt mej. Mr. van de Pol, hoofdinspectrice van de kinderpolitie te Den Haag over haar werk. Het maandelijks orgaan van de vereni ging is thans in een nieuwe vorm ver schenen. Het is een handzaam boekje geworden met op de omslag een fraaie tekening van de Amerongse toren, van de tekenares mej. Siegenbeek-van Heu- kelom. Dit keurige en fleurige maand bericht zal zeker door de honderden huisvrouwen-leden, iedere maand met belangstelling gelezen worden. Dinsdag kwam de zesjarige David L. uit Veenendaal in botsing met een per sonenauto. HU liep hierby slechts enkele lichte schaafwonden aan het voorhoofd op. Het ongeluk gebeurde, toen de knaap komend uit de Sparrenlaan de Spoorlaan op wilde rijden. Hierbij verleende hij geen voorrang aan een auto bestuurd door de heer H. v. G. uit Veenendaal, een botsing was onvermijdelijk. Het twaalfjarige meisje R. v. H. uit Veenendaal, veroorzaakte een aanrijding met een scooter. Het gebeurde toen zij uit de Industrielaan linksaf de Kerke wijk op ging. Vanuit de richting Stations singel naderde een scooter, bestuurd door de heer R. v. d. W. uit Barneveld. De scooter kon de fiets van het meisje niet geheel ontwijken en raakte het achterwiel. Het meisje viel op straat, maar werd niet gewond. Beide voertuigen liepen echter enige schade op. Einde zwemseizoen Zaterdagmiddag 3 september zal het zwembad weer op de gebruikelijke feestelijke wijze gesloten worden. De aanvang van de feestelijkheden voor dames, heren, jongens en meisjes is om 14.00 uur. Men kan o.a. hindernis- zwemmen. schotslopen, doelwerpen en vele andere spelletjes beoefenen.Er zijn vele prijzen beschikbaar gesteld. Na afloop van dit onderdeel organi seert Poseidon '59 nog een groot polo en zwemfeest. Nadat hiervan de win naars bekend zijn geworden vindt de trekking plaats van de door bovenge noemde zwemclub gehouden verloting. Ondanks het zeer kleine programma dat de raad der gemeente Renswoude op dinsdagavond 80 aug. 1966 moest afwer ken vielen toch belangrijke besluiten. KOOP VOETBALVELD NOG NIET GOEDGEKEURD Het enige ingekomen stuk was een schrijven van Gedeputeerde Staten der Provincie waarbij werd meegedeeld, dat nog geen beslissing is genomen inzake de koop van grond van de heer J. G. G. Baron Taets van Amerongen bestemd voor sportterrein. Een eventuele af- of goedkeuring is verdaagd naar 20 okto ber 1966. VOORSTEL PENSIOENVERLENING AAN GEWEZEN WETHOUDERS Naar aanleiding van het door b. en w. gedane voorstel om aan gewezen wet houders pensioen of een uitkering te geven volgde een levendige discussie. De heer Vermeulen (A.R.) vroeg of deze uitkering wel nodig was Renswou de is een kleine gemeente en aan het wethouderschap is geen dagtaak ver bonden. Indien deze regeling landelijk is moet Renswoude niet achterbleven; an derszins moeten we hierin ook niet voor aan staan. De heer Koop» (C.H.) was het met de heer Vermeulen eens; hij achtte deze uit kering niet verantwoord. Ook de heer W. v. d. Brandhof (Gem. Bel.) voegde zich bij de reeds genoemde bezwaren en stelde zich tegenover het voorstel. Burgemeester Hosang schetste nog even in het kort, dat de noodzaak van deze uitkering na 1931 steeds sterker gebleken is. Ook te Renswoude kost het wethouderschap steeds meer tijd en de beslissingen die genomen worden zyn vaak zwaarder dan elders, vooral, wan neer het een plattelandsgemeente als Renswoude betreft; een gemeente waar gang in zit. In deze streken gaat de ont wikkeling zeer snel. Bovendien stellen de wethouders een deel van hun tijd be schikbaar, hetwelk dikwijls financiële nadelen oplevert. De heer Koops meende dat er van na deel geen sprake kan zjjn, aangezien de wethouders een wedde ontvangen. Een pensioen zou, aldus de heer Koops, al leen maar voordeel opleveren. Men verschilde hierin nogal wat van mening en tenslotte werd dit probleem in stemming gebracht. Aangezien de heren Groeneveld en Zweers afwezig waren werden 5 stem men uitgebracht. De heren W. v. d. Brandhof (Gem. Bel), Joh. v. d. Brand hof (CH) en Koops (CH) stemden te gen: de heren Vermeulen A.R.) en Wol- leswinkel (C.H.) waren voor. Het voor stel werd dus verworpen. Tenslotte nam burgemeester Hosang afscheid van de vertrekkende raadsle den W. v. d. Brandhof (Gem. Bel.), Groeneveld (S.G.P.) en Koops (C.H.) en gaf het volgende overzicht over de zit tingsperiode 19621964: VFJRNRNDAAI CITY-MOTORS EDF OPSTELLING DOVO TEGEN SPAKENBURG DOVO dat j.l. zaterdag met een 2—4 overwinning uit Rijssen terugkeerde heeft dat elftal voor de wedstrijd tegen Spa kenburg op 1 plaats gewijzigd. Rechtsback G. v. Beek keert terug en daarvoor heeft J. Achterberg plaats moeten maken. Het volledige elftal ziet er als volgt uit: Doel: T. v. Hardeveld. Achter: G. v. Beek, J. Rebergen, G. Slotboom en H. v. Kooten, Midden: R. Schoeman (aanvoerder) en B. Kroesbergen. Voor: J. v. d. Heuvel, N. Diepeveen, B. Visser en KI. v. Hall. De firma Hein van Schuppen te Vee nendaal zal ook dit seizoen weer een mo deshow geven. In deze najaarsshow zullen alle model len voor het komende seizoen getoond worden. De show wordt gehouden op woensdag 14 september a.s. om 15 en 0 uur. Plaats van handeling is de zaak van deze firma aan de Hoofdstraat 89 te Veenendaal. Nu uw raad in zijn huidige samenstelling praktisch zeker voor de laatste maal in de zittingsperiode 19621966 hier In vergadering bijeen is, reken ik het m(j als voorzitter tot een voorrecht bij dit afscheid van de raad een terugblik te werpen op de veelheid en verscheidenheid van onderwerpen die in uw vergadering aan de orde zijn geweest en tot een beslissing hebben mogen leiden. Ik acht het een voorrecht te meer omdat het een vreugde is te mogen vast stellen dat de raad steeds met ruime belangstelling en in een nauwkeurig over wegen tot zijn beslissingen is gekomen en dit steeds in een sfeer, die de goede alleen is om tot een juiste besluitvorming te komen. En als ik mag vaststellen dat Uw Raad vanavond in zijn 25ste raadsver gadering in deze zittingsperiode bijeen is dan weet u met mij dat in die vijfen twintig vergaderingen zeer veel ter be handeling werd voorgelegd. Denk ik aan die eerste raedsvergade- ring van 4 september 1962 dan zie ik allereerst de wethoudersverkiezing waar bij de heren Wolleswinkel en Van de Brandhof in het dagelijks bestuur wer den opgenomen, maar ik zie ook dat toen o.m. het besluit tot het in voorbereiding zijn van het uitbreidingsplan in hoofd zaak en het plan van uitbreiding in on derdelen (plan dorp) welke onderwer pen meerdere malen in Uw raad nadien ook aan de orde werden gesteld werd genomen. Voorstellen tot grondverkoop zijn Uw raad in deze 4 jaren verscheiden malen gepasseerd. Uw raad bekrachtigde grondverkopen van percelen aan de Dorpsstraat-Oude Holleweg, aan de Bar- neveldestraat en o.m. de Meidoornlaan. Een aantal woningwetwoningen werd, na vaststelling van de taxatieprijs, aan de bewoners verkocht. Besloten werd mede tot grondaankoop voor verbetering van verscheiden wegen alsook voor de aanleg van nieuwe we gen als o.m. de Eikenlaan, gedeelte Mo lenstraat, de Meidoornlaan en de ver bindingsweg tussen die laan en de Eiken laan. Ook werd heloten tot doortrekking van de Taets van Amerongenweg en het aanleggen van de Berkenlaan, beide voorzien van parkeergelegenheden. Van grote betekenis is ongetwijfeld geweest 't besluit tot bouw van 'n riool waterzuiveringsinstallatie, welke in stallatie reeds enige tijd in bedrijf is. Er zijn uiteraard in deze vier jaren weer verschillende subsidies uit de ge meentekas verleend. In dit subsidievlak lag ook de gemeentelijke bijdrage in de restauratie van het kasteel. En wie de historie wil ontrukken aan de vergetelheid denkt direct aan de uit gifte van het van de hand van de Heer Laansma gekomen prachtige boekwerk je, getiteld „Uit de Historie van Rens woude", aan de uitgifte waarvan het ge meentebestuur financiële medewerking heeft verleend. Ten aanzien van de bescherming der historie wijs ik op de dicussies in uw raad over het zogenoemde, beschermd dorpsgebied", ten aanzien waarvan uw raad een niet te ruime omlijning van dit beschermd dorpsgebied noodzakelijk en gewenst achtte. Dezer dagen is overigens, ondanks 's raads verweer, door de betreffende ministers het „beschermd dorpsgebied" vastgesteld, zoals het uw raad in de ver gadering van 8 september 1964 ter be handeling moest worden voorgelegd. Treed ik vanuit de historie naar het heden waarin men bijzondere aandacht schenkt aan een goede vrije-tijdsbeste- ding en deugdzame recreatie dan denk ik aan de hier reeds gevestigde recreatie- bedrijven waartoe de vaststelling van een recreatieverblijvenverordening ge wenst werd geoordeeld. Een andere vorm van goede vrije tijdsbesteding is o.m. de sportbeoefening. Aangekocht konden worden terreinen voor sportbeoefening. De goedkeuring op Het Gereformeerd Weekblad, orgaati van de gereformeerde bond in de de hervormde kerk, heeft met een artikel van zijn hoofdredacteur, de. A. Vroegindeweij te Veenendaal, gereageerd op de open brief van de 35 „bezwaarde" gereformeerde bondspredilcanten, waarin deze zich openlijk achter het veelbesproken en omstreden boekje van de eveneens Vee nendaalse dr. C. Graafland hebben gesteld. De open brief had ds. Vroegindeweij teleurgesteld, omdat naar zijn me ning aan de publicatie ervan een bespreking van het hoofdbestuur van de gereformeerde bond had moeten voorafgaan. Dit had, naar de mening van ds. Vroegindeweij, ook dr. Graafland moeten doen voordat hij zijn boekje uitgaf. Naar aanleiding van het drama met de Starfighter-vliegtuigen in West- Duitsland heeft ds. Karl Halaski de vraag gesteld of voor de vliegers van de Westduitse luchtmacht de tyd niet is gekomen ongehoorzaam te zijn aan de bevelen van hun superieuren. Het Starfighter-drama is nu al een paar jaar oud. In die tyd zijn meer dan 60 van deze toestellen neergestort, waarby 34 jonge vliegers om het leven kwamen. De minister van defensie, Von Hassel heeft tot nu toe getracht de zaak te sussen door de pers ervan te beschuldigen van deze ongelukkenreeks een drama te maken. De pers had niet van tijd tot tijd een optelsommetje van het aantal verongelukte toestellen en van het aantal omgekomen vliegers mogen maken Het „dreigement" dwong het hoofd bestuur te handelen zoals het gedaan heeft. Ds. Vroegindeweij laat de be zwaarden niet los; hij pleit ervoor om samen om de tafel te gaan zitten en te spreken over meer dingen dan de in de bewuste brief aan-geroerde za ken, o.a. over de fundamenten van de kerk, waaraan zowel in binnen- als buitenland meer dan ooit wordt geknaagd. Ds. Vroegindeweij betreurt niet in het minst de mede-ondertekening van de twee hoogleraren, prof. van der Linde en prof. Jonker. Hij stelt dit feit tegenover het vertrouwen dat er bestond tusen de onlangs overleden prof. dr. J. Severijn en het hervormd- gereformeerde volk, een vertrouwen „in enigheid des geloofs". De vertrouwenspositie is van de grote waarde gebleken zolang prof. Severijn ons volk heeft geleid, aldus ds. Vroegindeweij. We zouden niets liever willen dan dat die band tussen hoogleraren en kerkvolk bewaard zou blijven. Ze is van grote waarde voor de kerk en voor de hoogleraren zelf. Zij immers leiden mede de predi kanten op voor onze gemeenten. Zij hebben een belangrijke en verant woordelijke taak. Maar daarom juist hebben zij het vertrouwen nodig van de hervormd-gereformeerden om hun taak zo te kunnen verrichten, dat ze vruchtbaar kunnen werken, tot zegen en tot opbouw van het gereformeerde leven in onze kerk. Juist van onze hoogleraren zouden we verwacht heb ben dat zij hun invloed zouden heb ben aangewend om tot een opbou wend gesprek te komen. Want de pu bliciteit, waartoe men nu gekomen is, kan immers de kloof alleen maar bre der maken. Ook tusen de hoogleraren en het kerkvolk. En wat voor vrucht zou men daarvan kunnen verwach ten? vraagt ds. Vroegindeweij zich af. In gelijke zin spreekt ds. Vroeg indeweij over de ondertekening van andere predikanten die op vooraan staande posten in het hervormd-ge- reformeerde leven staan. De predi kant erkent de vrijheid van een ieder om te schrijven wat hij wil, maar vindt het niet altijd verstandig om van die vrijheid gebruik te maken, speciaal met het oog op het werk dat deze predikanten verrichten. Een dis cussie rond hun persoon kan het werk waartoe zij geroepen zijn alleen maar schaden. Met de publicatie is naar de me ning van ds. Vroegindeweij de hui dige situatie van het kerkelijk leven, vanuit hervormd-gereformeerd stand punt bezien uiteraard, op geen enkele wijze gediend. De modernistische en midden-or thodoxe krachten kunnen zich er al leen maar in verheugen, dat getracht wordt door een „open brief" de her vormd gereformeerden in twee kam pen te drijven. Ons volk, gaat ds. Vroegindeweij verder, zal het trouwens niet meer kunnen begrijpen. Over het alge meen is dat kerkvolk overigens trouwer dan sommige progres sieve" leidslieden en bij het geschil dat thans aan het licht getreden is zal toch wel duidelijk openbaar ko men waar dat kerkvolk over het algemeen staat. ONGEHOORZAAMHEID TERWILLE VAN GODS GEBOD? De vraag van ds. Halaski is inte ressant tegen de achtergrond van de discussie rond het bekende „Befehl ist Befehl". In een artikel in de „Reformierte Kirchenzeitung' schrijft hjj o.m.: „Ik wil niet vragen wat de moeders en vrouwen van de jonge mannen zullen zeggen, of zy dit alles als onontkoom baar ondergaan, als normale of bui tengewone ongelukken, of dat zij niet tegenover de verantwoordelijke per sonen de vraag stellen: kunt u zo met het leven van mensen omgaan? Ik zou een vraag willen richten tot de predikanten die in de krijgsmacht zielszorg bedrijven. Hoe staat het eigenlijk met de behandeling van het zesde gebod voor de soldaten Ik bedoel niet dat zij nu meteen naai de minister moeten gaan om hem de les te lezen. Maar zou het geen t(jd worden zich de zin uit de Heidelbergse catechis mus te herinneren, waarin het „Gj zult niet doden" zó wordt uitgelegd: „ook mjzelve niet kwetse of moed- willigljk in enig gevaar begeve?" Zou dan toch de tjd niet gekomen kunnen zyn om onze jonge mensen te zeggen dat er terwille van Gods ge boden grenzen z(jn aan de gehoor zaamheid?" Tot zover ds. Halaski. Dr. C. Graafland, schrijver van een veel besproken en omstreden boekje. Over het waardige en bezonnen ant woord van het hoofdbestuur van de gereformeerde bond kan ds. Vroeg indeweij zich alleen maar verheugen. De predikant besluit met: De gere formeerde belijders in de hervormde kerk hebben elkaar nodig en ze moe ten elkaar dan ook zo lang mogelijk vasthouden. Alleen wanneer mocht blijken dat men geen gemeenschap pelijke grondslag meer heeft, alleen wanneer het gereformeerde standpunt wordt verlaten is het gewenst en ook geboden om uit elkaar te gaan. Ds. Vroegindeweij spreekt aan het slot van zijn artikel de hoop uit, dat men elkaar op die gemeenschappe lijke grondslag, de grondslag van de gereformeerde bond, in onderling be raad alsnog zal vinden. De hervormde gemeente „Sola Fide" te Veenendaal heeft voor haar protestantse zustergemeente Aalst in België ruim 1000 gulden bijeenge bracht. BEROEPINGSWERK De hervormde gemeente „Sola Fide" te Veenendaal werkt reeds aan een beroep, ter voorziening in de va cature die aanstonds zal ontstaan door het vertrek van ds. A. A. Bos naar Vlaardingen. Gemeenteleden kunnen namen van predikanten in dienen, terwijl de kerkeraad ook in gegaan is op het aanbod van de spe ciale commissie voor beroeplngswerk van de synode om een lijst samen te stellen van predikanten, die gezien de situatie in Veenendaal in aanmerking zouden kunnen komen voor een be roep. BEDANKT De heer J. Slok heeft bedankt als evangelisatie ouderling der Her vormde gemeente te Veenendaal (Zuidwijk). VERENIGINGEN VOOR JONGEREN De christelijke gereformeerde ds. J. Keuning te Veenendaal heeft plan nen om een jonge-mannen- en een jonge-vrouwenvereniging op te rich ten. De predikant meent dat veel jonge, getrouwde, mensen de moed niet kunnen opbrengen om bij een mannen- of vrouwenverenigingen, die meestal oudere leden hebben, te gaan. Vandaar diens plannen. BOEKJE MET MENING VAN WIJLEN Ds. H. VOLTEN Ds. Th. Delleman te Groningen is van plan een boekje uit te geven waarin de zienswijze van de onlangs overleden predikant der gereformeer de kerk te Rhenen, ds. H. Volten, over de gebedsverhoring is opgeno men. Tevens zal dit boekje de toespraak van ds. B. G. Mees ten Oever tijdens de rouwdienst voor de uitvaart van wijlen ds. Volten bevatten. WAAR LIGT DE GRENS? Hier wordt een zeer interessante vraag aan de orde gesteld. Onder ons gaat een hoongelach op wanneer Duitsers hun misdrijven uit de twee de wereldoorlog verdedigen met een „wir haben es nicht gewollt", of met „Befehl ist Befehl". Het spreekt voor ons vanzelf dat een dergelyke verde diging niet aanvaardbaar is; dan had men maar ongehoorzaam moeten zyn aan de van hogerhand gegeven or ders! Maar waar ligt de grens van die gehoorzaamheid Dit vraagstuk wordt nu door ds. Halaski indringend aan de orde gesteld. Voor byna iedereen spreekt 't van zelf dat die Duitsers, die hand- en spandiensten verleenden by het moor denaarswerk in de concentratiekam pen, de grens hebben overschreden en in conflict waren met het „Gij zult niet doden". Maar als een militair uit het Nederlandse leger weigert over een sloot te springen die hem te ge vaarlijk is, staan we gauw klaar met de Heidelberger, „dat ik allen die over mj gesteld zjn, alle eer, liefde en trouw bewijze, en my hunner goe de leer en straf met behoorlijke ge hoorzaamheid onderwerpe" uit het vyfd» gebod. Hoe zit dat dan met het „niet ge- moedwilliglijk in enig gevaar" bege ven uit het zesde gebod? Iemand heeft eens gezegd: tech nisch rijn \v\j in onze ttyd reuzen, maar in ethisch opzicht zUn we nog kleuters. In andere bewoordingen heeft ds. Halaski dit nu eens concreet aan de orde gesteld. Technisch 'rijn we In staat vliegtuigen te bouwen met een meest geraffineerde en vele mogelijkheden biedende uitrusting, maar als enkele onvolkomenheden het vliegen met zo'n machine tot een levensgevaarlijke zaak maken vragen u*U ons af of een ondergeschikte een vluchtopdracht wel zou mogen wei geren „C. W." ZUID-AFRIKAANSE APARTHEIDSPOLITIEK VOOR HERVORMDE JEUGDRAAD De Hervormde jeugdraad te Vee nendaal zal een avond beleggen waarop als inleider en als debater, voor wie hem daartoe aanzet, zal optreden prof. dr. T. J. Hanekom, docent in het'kerkrecht aan de uni versiteit van Stellenbosch in Zuid Afrika. Het gebeuren zal plaatsvin den op zaterdag 10 september a.s. in Eltheto. De jeugdraad prijst zich gelukkig in prof. Hanekom een spreker te hebben gevonden, die een stem uit Zuid-Afrika zelf kan laten horen, omdat men vrijwel dagelijks ge confronteerd wordt met de mening van tegenstanders van het huidige beleid van de Zuid-Afrikaanse re gering. Voor zover het de jeugd raad bekend is. is dit tot nu toe de enige gelegenheid in Nederland dat in het openbaar een vooraanstaand Zuid-Afrikaan zijn gevoelen kan uiten. Waarschijnlijk zal ook de ambas sadeur van Zuld-Afrika in ons land, dr. Fouché, de avond bijwonen. Uit het bovenstaande is reeds dui- dleijk, dat prof. Hanekom voorstan der is van het beleid van zijn re gering. Misschien kan de Hervorm de jeugdraad ook een in Zuid- Afrika wonende tegenstander van dit beleid eenzelfde gelegenheid ge ven. Het zou een vrije menings vorming ten goede komen. 's raadsbesluit van 13 mei 1966 werd door Gedeputeerde Staten verdaagd tot 20 okt. 1966 op grond van het ont breken van de nodige financieringsmid delen. Het enorme tekort aan financierings middelen geeft ieder gemeentebestuur doch ook in het bijzonder het gemeente bestuur van Renswoude zeer grote zor gen aangezien geen geldlening middels de Bank van Nederlandse Gemeenten kan worden verkregen dan voor conso lidatie van vlottende schuld en voor de uivoering van reeds in begin 1966 op gang zijnde werken. Deze beslissing van de regering heeft reeds belangrijke stagnatie tot gevolg gehad en zal bij langere handhaving van het hiervoor genoemde standpunt tot zeer ernstige gevolgen in het gemeen telijk bestel gaan leiden. Ook de vraag naar de doelmatige, dringend nodige, gymnastiekzaal is in een bijzondere beschouwing en onder zoek genomen. Vier zeer belangrijke onderwerpen vroegen de bijzondere aandacht van uw Raad. Ik wil bij het noemen daarvan geen volgorde aangeven omdat deze alle zeer urgent zijn. Ik denk bijv. aan de aankoop van grond aan de Van Reedeweg ten behoe ve van woningbouw. In de raadsverga dering van 23 mei 1966 kon nadat reeds tot onteigening was besloten op vrijwillige basis tot een beslissing tot aankoop worden gekomen. Thans is de verwachting gewettigd dat een bouw- stroom met andere gemeenten de drin gend noodzakelijke huizen zal doen rea liseren. Een ander onderwerp is het leggen van een nieuwe riolering aan weerszij den van de Dorpsstraat. De vestiging van industriële bedrijven is mede een onderwerp van ernstig over leg geweest en gezegd mag worden dat uit al die tijdrovende overleggingen re sultaten werden geconstat°erd. Dan denk ik aan de noodzakelijke voorziening van een doelmatige huisves ting voor het gemeentebestuur-zelf en deszelfs administratieve diensten. Ook hierover werden besprekingen in uw raad gehouden en plannen ontwikkeld. De perspectieven voor een behoorlijke huisvesting van de Christelijke Kleuter school tekenen zich in gunstige zin af. Voor de School met den Bijbel werden noodwendige voorzieningen gefinancierd. Ten aanzien van de levering van aard gas zijn nog overleggingen gaande. Voor het probleem van de standplaats van woonwagens werd middels een gemeen schappelijke regeling met de besturen van de gemeenten Veenendaal. Rhenen en Leersum een oplossing gevonden. Ziehier een overzicht van de voor naamste beslissingen van uw raad. In uw raad ontstond door het vertrek van de heer Vlastuin in 1964 een vaca ture waartoe de heer Groeneveld in de vergadering van 22 december 1964 zijn intrede deed. Thans neemt de gehele raad in feite afscheid. Ik heb moeten vaststellen dat de heren Wijnand van de Brandhof, Koops en Groeneveld in de nieuwe raad niet zullen terugkeren. Ik dank in het bijzonder deze scheidende raadsleden voor de aan dacht die zij in deze zittingsperiode hetzij voor langer of korter tijd wel aan al hetgeen in de raadsvergaderingen werd behandeld, hebben willen geven. Ik hoop dat zij met voldoening hier aan deze gemeentelijke arbeid mogen terug denken en dat zij straks nog met be langstelling de verdere ontwikkeling van Renswoude zullen blijven volgen. Ik dank de gehele raad voor de toe wijding waarmede hij hier de door het dagelijks bestuur naar voren gebrachte onderwerpen heeft willen bezien en be spreken. In het bijzonder denk ik hier aan de aangename sfeer waarin die be handeling en beschouwing steeds heeft mogen plaats vinden. Ik geloof dat dat ook de enige basis is waarop tot een juiste besluitvorming kan worden ge komen. Ik dank de heren wethouders voor hun ruime toewijding in al die vier jaren waarin wij zeer regelmatig en veelvou dig in vergadering bijeen zijn geweest. Er werd veel van u gevraagd maar gij hebt het steeds met ruime belangstel ling gehonox-eerd. Ik geloof te mogen zeggen dat deze 4 jaren van gemeentelijk bestuur onder uw bijzondere aandacht, heren raadsle den, mogen worden opgetekend als vruchtdragende jaren. Op 6 september a.s. zal de nieuwe gemeenteraad wor den geïnstalleerd. De zorgen met na me in de financiële sector zijn zeer groot en wij allen hopen dat te dien aan zien zich wijzigingen ten gunste zullen gaan aftekenen al is het uitzicht daarop nog zeer mistig. door Henk van Ileeswijk Kwart over acht had hij de deur weer op slot en kocht een kaartje aan het Station. Bij dezefde leverancier van de hechtmachines in de hoofdstad zou ook wel een bordschaar te koop zijn. En anders waren er nog meer leveranciers. Nog voor de middag hij hij tegen een redelijke prijs een zware bordschaar ge kocht, zocht bode Van der Schalm op bij zijn bestelhuis en verzocht hem het ding af te halen en naar Elzekamp te bren gen. Dat was één dag verlies, maar toen hij weer terug was in het dorp, besteedde hij de rest van de dag aan het afteke nen van de bladen, en het zagen van de latten, zodat hij de volgende dag kon gaan timmeren. Die eerste dagen waren er verschei dene dorpelingen, die uit nieuwsgierig heid gedreven aan kwamen lopen. Maar Wiliem had de deur op slot en hield hem op slot. Geen pottekijkers gedurende deze eer ste tijd. Hij liet ze rammelen en toen ze door de bestofte ramen wilde gluren, dekte hij ze rustig af, zodat hij ongehin derd kon werken. Nog diezelfde avond had hij zijn eerste exemplaar gereed. Wel niet zoals hij het zich precies ge dacht had, maar de fouten, die hij bij dit exemplaar gemaakt had, zou hij ze ker bij de volgende vermijden. Woens dagsmorgens begon hij met nieuwe moed en had binnen een uur een tweede, ver beterde eierdoos gereed. Terwijl hij op zijn \*qrkbank zat en naar het product zijner handen keek, dacht hij: nu moet ik eigenlijk eerst de proef op de som nemen. Duizend eieren, dat betekent dertig gulden. Dat is een heel bedrag. Misschien krijg ik ze wat goedkoper. Morgenochtend meteen maar naar de m~-kt. Ik moet toch in ieder ge val weten, of ze er in passen. De rest van de dag maakte hij nog een paar dozen, vergeleek ze met de anderen en was tenslotte tevreden. Alles klopte nu precies met zijn tekeningen. Morgenochtend vullen met eieren en dan eens kijken, of ze houden. Het moet, het kan niet anders, of het moet kloppen. Donderdags kocht hij op de markt tot verbazing van enkele expediteurs een kist eieren en laadde hem zelf ach terop zijn bagagedrager. Zes en twintig gulden was de prijs. Niet eens gek. Met een kloppend hart begon hij in zijn schuur de eieren over te laden in één der vier gemaakte dozen. Ei voor ei, rij voor rij. Dat was een heel werk en de spanning steeg met iedere laag, die hij afdekte. Toen de duizend eieren overgeladen waren, probeerde hij de gevulde doos op te tillen. Dat ging niet zo gemakkelijk, maar na veel moeite kreeg hij de doos overeind en z°tte die nu op de lege kist. De bodem hield, boog zelfs niet door, dank zij de latten. Hij deed het deksel er op, spijkerde die vast en tilde hem nog eens op om hem opnieuw neer te zet ten. Veel lichter dan die zware kist. Eigenlijk moest hij een weegschaal heb ben, dan zou hij kunnen vergelijken. Het scheelde ongetwijfeld enkele kilo's. Willem Caron stak een sigaret op en liep naar het raam, waar hij de doek, die hij ervoor gehangen had, wegschoof. Bij het station waren ze kisten eieren aan het laden. Hoeveel zouden er in zo'n wa gon gaan Hij liep weer terug naar zijn kist en pakte een duimstok. Hm veel scheelde het niet, maar zijn doos was toch zes centimeter lager dan de kist en bijna drie centimeter smaller. Neem dat nu eens over een hele wagon, dan zouden er ongetwijfeld raeer gevul de dozen in de wagen gaan dan kisten. Ook al een voordeeltje. Dat betekende, dat er meer eieren in een wagon ver zonden konden worden, en in vracht auto's misschien eveneens. Diezelfde avond bracht hij een lege eierdoos naar Van der Schalm. „Moet naar Delft," zei hij. „Wanneer is die er?" „Morgenavond". Hij informeerde naar het adres van het bodehuis in Delft en betaalde de vracht. „Ennemondje dicht, van der Schalm." Vrijdags reisde hij, gekleed in zijn beste pak, naar het octrooibureau, de poneerde zijn tekeningen en de praktisch uitgewerkte vinding aldaar, betaalde het gevraagde bedrag en kreeg te horen, dat octrooi op zijn vinding nu officieel aan gevraagd was en van dit ogenblik af niemand gerechtigd was het na te ma ken. Te zijner tijd kreeg hij wel bericht, of iemand bezwaren had en zo niet, dan kon hij binnen een paar maanden de verlening van het octrooi tegemoet zien. Op de terugreis naar huis constateer de hij tot zijn tevredenheid, dat hij al een welbestede eerste week achter de rug had, al was er dan nog geen cent verdiend. Maar dat kwam wel. Terug in de schuur keek hij naar de gevulde doos en bedacht, dat hij moest proberen de eieren van de hand te doen. Desnoods met een klein verlies. Hij stap te op zijn fiets en reed naar kruidenier Braan, met wiens zoon hij op de school banken hed gezeten. Na enig loven en bieden raakte hij de eieren daar voor twee en een kwart kwijt en vond, dat het verlies van 3.50 de proef vv A waard was geweest. Doch zaterdags toog hij met vernieuw de ijver aan de slag, werkte de hele dag onvermoeid door en bekeek om zes uur de grote stapel dozen, die gereed waren, met grote voldoening. En nu maandag naar de grossiers. Dozen maken is nu geen kunst meer. Het eerste bedrijf is vrij vlot verlopen. Het tweede zal misschien wat moeilijker zijn. Want verkopen is een vak apart en dat heb ik nooit gedaan, dacht hij. Maandagsmorgens reed hij op zijn fiets, een stevige doos op de bagagedra ger, het dorp uit. Uit een oud telefoon boek had hij een reeks adressen gehaald en genoteerd. Ja, die eerste dag van de tweede week Natuurlijk had hij teleurstel lingen ook ingecalculeerd. De uitvinder van de stoomboot had bij Napoleon nul op het request gekregen en toch voe ren er een eeuw lang stoomschepen Welke uitvinder had niet met tegensla gen te kampen gehad Die dag werd de doos door verschil lende mensen, deskundigen en leken, al of niet nauwkeurig bekeken. Bij de een had men niet de minste interesse en of Willem nu al voorstelde een proef te ne men met duizend eieren, men wilde er helemaal niet aan. Eieren verzond je ln kisten, niet in karton. Dat zakte toch zeker na verloop van korte tijd in el kaar? Die dunne latjes? Man, laat me niet lachen. Die breek je met drie vin gers doormidden. Ja, hij was daar gek om een proef te nemen met tienduizend eieren. En als het als struif aankomt, wat dan meneer? Vergoedt u me dan de schade? Gaat u alsublieft weg, meneer, mijn tijd is voor die flauwekul echt te kostbaar Terwijl Willem naar de volgende gros siers reed, dacht hij rustig: Dat hindert niet. Je komt wel eens bij me, broer. Je schrijft me wel een briefje. Over een maand of over een jaar. Maar op je be sluit kom je terug. Pas in de middag kwam hij bij een grote expediteur, die meer dan gewone belangstelling toonde. De man zei niet veel, maar bekeek Willem's bouwsel nauwkeurig, betastte het en knikte, toen Willem voorstelde een proef te nemen met duizend eieren. Hij volgde met zijn doos de man naar het magazijn en deze beval een paar knechts de doos te vul len. Beide keken zwijgend toe. Een enkele keei gaf Willem een aanwijzing en toen de doos vol was, spijkerde hij hem eigenhandig dicht. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1966 | | pagina 4