de levensredder Schoonheidssalon HENNY JANSEN een feest vooraf... HORLOGERIE TT VAN MANEN Nieuwste boek van Rik Valkenburg Europese atletiekkampioenschappen te Boedapest Judoka Seyi Morioka (6de dan) eens per maand in Rhenen 8 Plasma-avond op 13 september SCIIERPENZEEL :ieL, i CJ HOOGSTRAAT 28 VEENENDAAL I Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 2 september 1966 BLOED: Regelmatig worden er Bloedplasma-avonden gehouden. Op deze avonden wordt een groot aantal donors een halve liter bloed afgetapt, welk bloed wordt verwerkt tot plasma. Het Nederlandsche Roode Kruis belast zich met de organisatie van deze avonden, de verwerking van het bloed en zorgt er voor, dat het beschikbaar is op alle plaatsen, waar het nodig is. Denk aan Turkije Bloed is als geneesmiddel reeds vele eeuwen bekend. In de oud heid werd het bloed vaak gedronken, om krachten te verzamelen, die kwa men uit het lichaam van mens of dier, waar men het bloed aan onttrok. In de moderne tijd is men begonnen met bloedtransfusies, die vaak het leven van mensen redden. Aan het geven van een transfusie is echter het bezwaar ver bonden, dat men moet beschikken over de gegevens van de bloedgroep van de patiënt en de donor. Soms is dat niet op de gewenste korte termijn te be palen. Een middel dat dan gebruikt wordt is het Plasma. Zij het dan dat later meestal een transfusie moet volgen. Bloed bestaat nl. uit de bloedlichaampjes en een oplossing in water van een groot aantal stoffen, waaronder verschei dene eiwitten. Die oplossing noemt men plasma. Het gebruik van het bloedplasma ont stond in de eerste wereldoorlog, toen men ontdekte, dat inplaats van „com pleet" bloed men bij shock-gevallen ook het plasma kon gebruiken. Langzamer hand heeft de bereiding van plasma een grote vlucht gekregen. Plasma wordt als volgt bereid: Het bloed dat men afge nomen heeft wordt gecentrifugeerd, waardoor de vaste bestanddelen, de cel len, op de bodem zakken en men het bovenste kan afzuigen. Dat plasma wordt vervolgens bij zeer lage tempera turen ingevroren. Daarna wordt uit het bevroren plasma het ijs verwijderd, het z.g. drogen. Dit gedroogde plasma wordt direct vóór het gebruik door toevoeging van steriel gedistilleerd water opgelost en is dan voor gebruik gereed. Het gro te voordeel van plasma is dus, het feit, dat naast de lange houdbaarheid tot schuim. Dit gebruikt men in de chirur gie, indien men moeilijk te stelpen, diep- zittende wonden heeft, bijvoorbeeld in de lever of in de hersenen. Het inbren gen van tampons is dan onmogelijk, om dat deze voor het sluiten van de wond verwijderd moeten worden, hetgeen een doorzetten van de bloeding zou beteke nen. In deze gevallen kan men het men selijke produkt als tampon gebruiken, wat het voordeel heeft, dat het als na tuurlijk produkt doorgroeid wordt en er dus rustig in kan blijven. Er is een grote groep eiwitten, die een rol spelen by het voorkomen van infec tieziekten. Deze eiwitten noemt men de Gamma globulinen. In feite zyn dit anti stoffen, die het lichaam zelf vervaardigt, indien men met een bepaalde ziekte in aanraking komt. In vele gevallen blij ven deze stoffen levenslang in het bloed, waardoor men deze ziekte niet meer kan krygen, denk hierby bijvoorbeeld aan de mazelen. Voor deze ziekte is de methode om door het inspuiten van deze 7 jaar bij kamertemperatuur men gamma globulinen reeds lang in gebruik. Men moet het gevaar van deze ziekte niet onderschatten, want jaarlyks ster ven nog ongeveer 250 kinderen aan de mazelen. Ook bij rode hond wordt van een der gelijke anti-stof gebruik gemaakt. Dit wordt vooral gedaan bij zwangere vrou wen, die met een rode hondpatiënt in aanraking geweest zijn. Men maakt dit geen rekening behoeft te houden met de bloedgroepen. Het ngdeel is, dat in de loop van de jaren is gebleken, dat niet alleen door de toediening van bloed, maar ook door het geven van plasma een bepaalde vorm van geelzucht kan worden overgebracht. Doordat men voor de plasmabereiding het bloedplasma van verschillende do nors samenbrengt wordt dit risico ver- hoogd, daarom heeft men thans i.p.v. 't gamma globuline uit bloed van mensen, gewone gedroogde plasma een methode (jje kort tevoren rode hond gehad heb- gevonden om het te pasteuriseren. Dit gebeurt door het plasma gedurende 24 uur op 60° C te verhitten, zoals dat brj melk gebruikelijk is en waardoor de overbrenger van de geelzucht gedood wordt. Men kan wel stellen, dat tegen woordig voor gebruik in dit land de gedroogde plasma langzamerhand ver vangen is door het GPO, de Gepasteuri seerde Plasma Oplossing. ben. In Nederland is hiervoor een hele organisatie in het leven geroepen: De Rode Hond Werkgroep. Ook Kinderver lamming, Waterpokken en Kinkhoest kan men in meerdere of mindere mate met een gamma globuline voorkomen. Bovendien heeft men nog een toepassing tegen vaccins gericht, welke van belang is bij de pQkkenenting. Dit wordt toe gepast in de militaire dienst, bij perso nen, die voor het eerst tegen pokken worden ingeënt. Het gevaar op de ge vreesde hersenaandoening wordt zo doende sterk gereduceerd. Bezig is men met een anti'-tetanus gamma globuline. Er zijn kinderen, die om de haverklap een infectieziekte hebben. Het is geble ken, dat deze kinderen een tekort aan gamma globulinen hebben. Deze kinde ren kunnen eenvoudig in een betere con ditie gebracht worden, door ze regelma tig met gamma globuline in te spuiten, een stof, die ze niet zelf kunnen maken. Het is wel zaak, deze inspuitingen vol te houden, dus vergelijkbaar met insu- line-injecties bij suikerzieken. Een deel van de reddende mogelijk heden, die het menselijk bloed voor de medemens bezit is slechts opge- somd. Indien iedereen van deze fei ten op de hoogte was, zou waar schijnlijk het tekort aan donors voor zowel plasma-avonden, als transfu siediensten bij de ziekenhuizen niet zo ontstellend groot zijn. Indien u nog nooit bloed gegeven hebt, vraag u dan eens af, of het verantwoord is in een voorkomend geval op genees middel te rekenen, terwijl men zelf aan de bereiding van dit middel niet meewerkt. Een halve liter van uw bloed kunt u zonder bezwaar mis sen, voor een medemens kan het een levensvoorwaarde zijn. PAND IN NIEUWSTRAAT VERDWIJNT Hedenmorgen heeft ten gemeentehui ze de aanbesteding plaats gehad voor de bouw van een nieuwe woning t.b.v. de heer J. Bos in de Nieuwstraat. Dit pand moet verdwijnen i.v.m. wegverbe- tering van de hoek Schreiheuvel-Nieuw- straat. Er waren twee inschrijvingen; 1. A. v. Bruggen Scherpenzeel ƒ41.644,2. G. Blijleven, Veenendaal 33.700, Uitbreiding o.l. school Dorpsstraat In verband met het toegenomen aan tal leerlingen van de openbare lagere school aan de Dorpsstraat, heeft deze school haar vijfde leerkracht gekregen. Het hoofd van de school, de heer Th. v. d. Hoeff, is hiermee zeer ingenomen. De klassen zyn kleiner geworden en de klas verdeling gunstiger, hetgeen het onder- wys alleen maar ten goede komt. De o.l. school beschikte echter maar over vier lokalen. Daarom is er bij de school een noodlokaal verrezen, dat vo rige week gereed is gekomen en waarin de lessen reeds een aanvang hebben ge nomen. Op dinsdag 13 september wordt er in de recreatiezaal van de Tal- maschool aan de Industrielaan weer een plasma-avond gehouden. Het Rode Kruis rekent op u, laat het niet in de steek (gegevens voor dit artikel ont leend aan een rede van dr. H. F. Stallman, internist, in maart 1966 uitgesproken op Woud- schoten in Zeist). WMF f pleel f en staal SOLA elite KELTUM Toen men het bereiden van het plas ma onder de knie had is men gaan zoe ken naar mogelijkheden om deze tech niek nog te vervolmaken. Men kwam er achter, dat voor verschillende aandoe ningen niet het gehele plasma, met zijn hele scala van bestanddelen noodzakelijk was, maar dat men met een enkele kon volstaan. Een voorbeeld daarvan is de shock. In het begin van de oorlog had men in Amerika een grote hoeveelheid plasma gereed. Dit was verpakt in do zen met twee flessen van 500 cc elk. Voor een expeditie naar de binnenlanden was dat echter nog te omvangrijk om mee te nemen. Men slaagde er toen in een speciale stof, het albumine uit het plasma af te scheiden. Nu kon men in een flesje van 125 cc een evengrote hoeveelheid werkzame stof meegeven. Na de oorlog is men evenals in het buitenland, in Nederland op dit terrein verder gegaan. Men heeft langzamer hand verscheidene stoffen weten te iso leren. Enkele daarvan zijn: Het fibrino- geen, een eiwit, dat een grote rol speelt bij de bloedstolling. Indien een gezond mens zich snijdt, dan komt er met het bloed dit fibrinogeen naar buiten, dat zich omzet in fibrine wat de stolling van het bloed veroorzaakt. Er zijn echter mensen, die een aangeboren gebrek aan dit eiwit hebben minder dan 3% van het normale gehalte! dit zijn de lij ders aan de zgn. bloeder- of vorstelijke ziekte de haemofilie. Deze mensen kun nen met dit preparaat geholpen worden, terwijl ze vroeger bij een klein snijwond- je vaak al ten dode opgeschreven waren. Een ander preparaat, dat hiermee nauw in verband staat is het fibrine- 1 k Lancöme depositair Inlichtingen en afspraken DROGISTERIJ en PARFUMERIE Zandstraat 7 - Tel. 2472 Het door de Veenendaler Koopmans getekend eomslag voor het boek „Zy zagen de dood in de ogen", geschreven door Rik Valkenburg. „ZIJ ZAGEN DE DOOD IN DE OGEN" Indien alles naar wens verloopt, zal het boek, waarin de oorlogsverhalen van Rik Valkenburg die indertyd in De Vallei verschenen gebundeld zyn, nog dit jaar in de handel komen. De uitgever, firma J. P. van Tol uit Dordrecht hoopt het boek tegen het einde van de maand november gereed te hebben, zodat het nog voor Sinterklaas verkrijgbaar is. De prys van dit fors uitgevoerde boekwerkje van on geveer 180 pagina's zal om de f 7,komen te liggen. liet werk is verlucht mei tekeningen van de Veenendaler M. H. J. C. Koopmans, die ook de omslag verzorgde. Zwemexamens werden afgenomen Zaterdagmiddag werd er in het ge meentelijk zwembad in Scherpenzeel ge zwommen voor het diploma, onder het toeziend oog van de KNZB-official, de heer Van de Waal uit Zeist. Het aantal deelnemers was 144, waarvan 117 voor diploma A en 27 voor diploma B. Bur gemeester mr. C. P. Hoytema van Ko nijnenburg van Scherpenzeel reikte de diploma's uit en wel het A-diploma aan: dhr. W. Veenendaal, G. Wolswinkel, E. van Maanen, mevr. van Doorn, mevr. J. Cozijnsen, Mej. H. Veldhuizen, mevr. Valkenburg, mevr. Pul, Louis Raucamp, Rob van de Wee, Ina Wagensveld, Mar tin Valkenburg,. Wout Lansing. Alieke Huizing, Sjaak Drost, Aneco v. d. Velde. Jannie Mandersloot. Jannie Vonk, Mar jan van Dijk, Yvonne van Dijk, Ika Sterk, Celia Mil, Nellie Methorst, Ria Methorst, Wilma van de Werk, Lottie Wels, Anja Valkenburg, Marjan Iheu- nissen, Suusje Simons, Chris Geurts, Wijnie Vermeulen, Frida Esser, Jopie Blanken, Arie Jansen, Teun du Pree, Pe ter v. d. Ham, Gert Vink, Johan Groene- veld, René v. d. Wee, Willem J. Boel houwer, Hans van de Vrugt, Bert van Kampen, Frits v. d. Bos, Gatha van Set ten, Alice Hoen, Anneke Wolswinkel, Janneke van Ginkel, Ina van Kampen, Liesbeth van Dijk, Evelien Lagerweij, Netteke Moesbergen, Sonja Osnabrugge, Marijke Droog, üerda de Heer, Jan Ver meer, Peter Veenendaal, Wim Veenen daal, Kees Renes, Bertie van Schaik, Ruurd Valkenburg, Reinie van Leeuwen, Henk Middendorp, Barend Boelsma, Hans v. d. Lagemaat, Dick Aarsen, Hen- nie Vlaanderen, Marian van Voskuilen, Louise Jansen, Ineke Wagensveld, Wille- ke Esser, Rian Geurts, Hettie Wagens veld, Aartje Wolswinkel, Marion de Roos, Loes van Ekris, Henk van Ginkel, Tonnie Gerritsen, Jan van Ginkel, Jan Broekhuizen, Anders Raucamp, Jan Drost, Koos Stolte, Anne Geldof, Ina van de Klift, Cobie Stam, Marijke de Bruyn, Gerda van Hof, Berta Wagensveld, Ger- di van Loenen, Ineke Hazeleger, Ellie Simons, Bert Mandersloot, Kees Dave- laar, A. Esser, Henk van de Brink, Ri- nus van Eist, Wim Werkman, Eric Geurts, Rien van de Haar, Jan Vermeu len, Jan Rijlaarsdam, Ron van Blodel, Hennie van de Vliert, Willie van de La gemaat, Marrie van de Lagemaat, Lize de Lange, Jan van Eist, Nico Overvest, Wim van de Ploeg, Betsie Donselaar, Job Mandersloot, Tina Blaauendraad. En het diploma B: M. Groeneveld, Mevr. Elands, Adrie Wagensveld, Gerrie van Eist, Joop Zwaan, mej. Theunissen, Martin Dusschoten, Hans Floor, Dolf de Wijs, Wim van de Berg, Sonja van Ga len, Joke van Dijk, Marian van 't Spij ker, Henk van Bruggen, Rietje van de Berg, Frans Buddingh, Attie ter Burg, Corrie Veer, Dineke van Bruggen, Foek- je van Ruler, Gerda Westerhuis, Jannie Velthuizen, Mieke Bijl, Corrie Pater, Lia Druyff, Nellie van Iprenburg, Dinie Veer. In het boek zullen naast de verhalen, die reeds in De Vallei gepubliceerd zijn ook enkele nieuwe voorkomen. Dit zijn een interview met ds. Overduin over zijn Dachau-tijd en een over de Gedachteniskerk, die nu in Dachau ge bouwd wordt. Deze verhalen zullen geïllustreerd worden met niet eerder gepubliceerde foto's uit het bezit van de familie Overduin. De burgemeester van Veenendaal, mr. dr. J. Hazenberg heeft voor dit werk een voorwoord geschreven, waar in hij o.m. het volgende opmerkt: „Het sympathieke van deze serie bestaat SNELPOSTDUIVEN VLOGEN WEER De leden van de P.V. De Snelpost te Veenendaal namen dit weekend deel aan een wedvlucht vanaf Bergen op Zoom. De snelste duif had een gemiddelde snelheid van 991,8 km/min., waardoor hij kans zag de afstand in goed zeven kwartier af te leggen. Hij arriveerde om 9.46,02 uur, na om 8 uur gelost te zijn. De uitslagen waren: J. van Nieuw Amerongen 1,8,26; E. Sukkel 2,11,24; G. Diepenveen 3; C. Donkelaar 4, 13, 17, 23; G. de Geit 5, 14, 15; A. Voorhout 6, 7, 19, 20, 30; C. van Asselt 9; G. Hei kamp 10, 21; A. J. v. d. Kolk 12; A. Merlyn 16; C. van Ginkel 18; D. Ver steeg 22; A. van Doorn 25; H. L. Spies 27; P. W. van Zetten 28, 29. Zaterdag 3 september wordt er inge- korfd voor Vilvoorde van 10 tot 11 uur v.m. mogelijk hierin, dat alle beschrijvin gen op waarheid berusten en dat aan personen uit de meest uiteenlopende politieke, kerkelijke en maatschappe lijke groeperingen aandacht is geschon ken. Niet om gevoelens van haat of onverzoenlijkheid kans te geven, maar om niet te vergeten juich ik het ver schijnen van deze uitgave toe", aldus de burgemeester, die zijn voorwoord besluit met: „Mogen deze momentop namen, deze flitsen uit de gigantische strijd, waarvan zij een minuscuul, maar reëel onderdeel vormen, hun weg vin den tot een brede lezerskring." Nationale Trekpaardententoonstelling Op vrydag en zaterdag 16 en 17 sep tember wordt in Den Bosch voor de vijf entwintigste achtereenvolgende maal de nationale Trekpaarden- en haflingerten toonstelling gehouden. Mede door de viering van het zilveren jubileum zal de tentoonstelling een bij zonder feestelijk karakter hebben. Een drietal speciale manifestaties tijdens de ze tentoonstelling zijn: de deelname van trekpaarden en Ardenners uit België en Luxemburg, een expositie van rundvee rassen uit de drie Beneluxlanden, bene vens de officiële opening van de nieuwe Brabanthallen, met ingebruikname van het ruim 20 ha grote Veemarkthallen complex. NIEUW SPORTTERREIN MAG BESPEELD WORDEN Twee jaar ligt nu het nieuwe sport terrein aan de Eikenlaan naast het reeds bestaande te wachten om bespeeld te worden. Nu is het dan zover. De zoden zijn dik genoeg en de gemeente heeft vorige week de doelpalen laten plaatsen. De gemeente Scherpenzeel beschikt nu over twee voetbalvelden, waar door de scholen en door de vv. „Scherpenzeel" een gretig gebruik van gemaakt zal wórden. Wwr WMMMM ginfHiE aasHsmswgSyss S: 5! Hier doet Seyi Morioka een worp voor by een leerling van judoschool Stolk. Voor Nederland komen er 11 dames en 8 heren op deze kampioenschappen uit en wel by de dames: verspringster Corrie Bakker; de 4 x 100 m ploeg: Truus Hennipman, Wilma v. d. Berg, Lidy Vonk, Martha Klaassen-Bos; 800 m: Ilja Laman; horden: Ria van Slooten; hoogspringen: Marjan Thomas; de 400 m: Stans Brehm, Lia Louer-Hinten en Hilda Slaman. Bij de Heren: 4 x 100 m. estafette: Rob Heemskerk -j- 100 m.), Leo de Winter -f- 200 m.), Wim Blom, Piet Tammin- ga. 1500 m: Henk Snepvangers; 5000 m: No Op den Oordt; 400 m: Fred van Her pen en Ad Steylen op de Marathon. De teamleiding is in handen van de heer M. P. W. Frencken; als technisch WAAROM NIET IN NEDERLAND leider treden op mevr. Fanny Blankers- Koen en de heer Moerman. Dr. P. A. M. Schouten reist mee als me disch adviseur, coach is de heer K. W. J. Westphal en masseur de heer E. J. Wij burg. In 1962 was het Gerda Kraan die in Belgrado, sinds 12 jaar weer voor een Professor aan Tenri Universiteit in Tokio „Er zyn talloze aanvals- en verdedigingstechnieken. Ook heden worden er nieuwe bestudeerd en ontworpen en in de toekomst zal het wel niet anders zijn. Daar de gemiddelde levensduur van een mens slechts 70 jaar is, is het buitengewoon moeiHjk voor iemand in alle technieken vaardigheid te verkrygen. Dit is de reden waarom men uit algemene aanvals- en verdedigingstechnieken die in randori en wedstryden worden toegepast, een selectie heeft gemaakt. Men heeft de meest representatieve technieken als modellen gekozen en in een systeem geïntegreerd, dat de naam KATA draagt". Bovenstaande is een citaat uit een boek dat de Japanse judoka Seyi Mo rioka, 6de dan, schreef. Het boek zal waarschijnlijk in september uitgegeven worden. Het was donderdagavond en we wacht ten in de judoschool Stolk in Rhenen op de komst van de Japanse trainer. Na enige tijd verscheen de 36-jarige man uit het Land van de Rijzende Zon, vrolijk lachend en direkt bereid ons over judo, zijn sport en beroep, te vertellen. In To kio werd hij geboren, oefende zich vanaf zijn negende jaar in de judosport en be haalde op 14-jarige leeftijd de zwarte band. Nu is hij zesde dan en professor aan de Tenri Universiteit in Tokio. Vier jaar geleden kwam Morioka naar Euro pa, reisde het halve continent af om de Europese judokas te trainen, vooral de Noordeuropese. Sinds zijn komst naar Nederland oefent hij eens per maand de jongens van judoschool Stolk in Rhenen. Seyi Morioka praat enthousiast over zijn sport, waarbij hij zijn verhaal, zoals bijna alle oosterlingen gepaard laat gaan met talrijke gebaren. „De mensen den ken dat judo je sterk en een krachtpat ser van je maakt. Dat is niet waar. Het allerbelangrijkste aan de judosport is, dat je niets breekt. Het is een pure zelfver dediging en het is van invloed op vele lichamelijke en geestelijke factoren. Het beste is reeds heel jong ermee te begin nen, dan is je lichaam nog in de volle groei en je beenderengestel wordt dan veel meer één met het judo dan op la tere leeftijd." Even later staat Morioka temidden van zijn Veenendaalse en Rhenense pu pillen op de mat. Zij volgen hem alle maal nauwgezet met hun ogen om maar niets te missen van wat deze man hen kan leren. Morioka zegt: „Het is niet: spieren spannen, beetpakken en maar rukken en trekken. Nee denken, je tegenstander uit balans brengen, zijn aandacht afleiden en zijn zwakke punt zoeken". En om deze woorden kracht bij te zetten maakt hij een razendsnelle handbeweging voor het gezicht van een Rhenenaar. Deze volgt direkt Morioka's hand en dan is het reeds beslist en zwiert hij door de lucht. En dat alles gebeurt onder het portret van de grondvester van het judo, de le gendarische en in Japan vereerde profes sor Kano. Daarnaast, aan de muur, han gen broederlijk het rood-wit-blauw en de vlag van Japan, wit met een kolossale rode stip in het midden, naast elkaar. Breed lachend gaat Morioka verder met uitleggen. De Rhenenaren en de Veenendalers volgen elke beweging van de oosterling, terwijl hun ogen verraden: „Je kunt nu wel lachen, maar wie weet waar ik over twee seconden lig". Ongelooflijke handelingen kan de Ja panner verrichten. Met beide handen moest een stevige Veenendaler de polsen van Morioka vasthouden. Een uitroep en een snelle, onzichtbare handbeweging en de Veenendaler houdt geen polsen vast, maar wordt aan zijn polsen vastgehou den, door Morioka! meisjes die Nederland in Boedapest ver tegenwoordigen ons niet nog eens zo lang laten wachten. De Nederlandse Dames en Heren esta fette ploegen maken, gezien andere Eu ropese tijden, een bijzonder goede kans. In Nederland wordt in ernst gespro ken over de organisatie van de Olym pische spelen, waarschijnlijk niet in 1976, maar dan toch in 1980. Het lijkt daarom verstandig voor die tijd een po ging te doen om de Europese Kampioen schappen naar Nederland te halen. Reeds in 1938 wilde de toenmalige voor- „Gouden plak" zorgde en wel op de 800 zitter van de K.N.A.U. hiervoor pogin- meter welke zij met een zeer grote over- £en ondernemen, maar de oorlog verhin- macht won in de nieuwe Europese tijd 1 derde die plannen. van 2 min. 2.8. sec. I In Nederland kwam men na de oorlog Laten we hopen, dat de jongens en n*et verder dan een zeslandenwedstrijd en enige internationale gebeurtenissen, maar de woorden Europese kampioen schappen is weer ter sprake gekomen, toen enkele Enschedese Officials nog niet zo lang geleden de hoofden bij elkaar staken, zo onder het motto van: „Wat in het buitenland kan, kan in Nederland Grote Engelse voorsprong bij exploratie en exploitatie bodem schatten Noordzee LONDEN: Engeland heeft een grote ook"- Intussen is men al enige stappen voorsprong op Nederland genomen bijjverder gegaan en de eerste besprekingen de exploratie en exploitatie van de bo demschatten in de Noordzee. Er wordt thans een 70 km lange pijpleiding van zijn reeds achter de rug. Nu andere sportbonden blijk geven wereld- en Europese kampioenschappen Easington (Britse oostkust) naar de n*et de weg to willen en te hoeven, boorinstallaties van de BP op de gaan, nu de Nederlandse Sport Federatie Noordzee gelegd, die aardgas aan het met schroomt bedragen met vele nullen vasteland zal leveren. Indien de weers- j beschikbaar te stellen voor accommo- omstandigheden gunstig blijven zal deNaties voor dergelijke gebeurtenissen, pijpleiding eind september gereed zijn.\nu maf? de K.N.A.U. ook niet al te lang meer aarzelen. Of het Enschede of een andere stad zal worden is thans niet belangrijk, de vraag is alleen of de K.N.A.U. bereid is zich thans spoedig over het aantrekken van dergelijke evenementen te beraden. In ieder geval rekent Nederland weer op enkele medailles. Hoewel wij in een klein landje wonen, zijn wij toch ver wend wat betreft de sportprestaties, denk aan Ada Kok, Jan Jansen en Eef Dolman. TARIEFWIJZIGING BIJ PTT IN STUDIE Op verzoek van de Minister van Ver keer en Waterstaat deelt de Centrale Directie der PTT mede, dat rekening moet worden gehouden met verhoging van een aantal tarieven bij dit Staats bedrijf omstreeks begin 1967. Aard en omvang der tariefwijzigingen sthan nog niet geheel vast, zodat in dit stadium nog geen nadere gegevens kunnen wor den verstrekt. Zodra mogelijk zullen ge detailleerde opgaven volgen. BOEK MISSCHIEN IN SEPTEMBER UIT Seyi Morioka schreef een boek over zijn geliefde sport, dat vermoedelijk in september uitgegeven zal worden. Met foto's geïllustreerd zal het een mooi en bijzonder boeiend werk zijn. Het boek begint met de vader van het latere judo, professor Kano. Hij was het die in grote trekken een systeem opstelde waarin hij zocht naar een grondbasis van tech nische theorieën. Moriako schreef het boek eerst in het Engels en vanuit die taal vertaalde hij het in het Nederlands. Het werk geeft weer dat judo een sport is, anders dan andere sporten en dat het van invloed is op zowel geestelijke als lichamelijke factoren. Het vertelt over de vele soorten, vertakkingen en ook de specialisatie in de judosport: men denke daarbij aan karate, kata en aan yoga (het laatste wordt ook aan judoschool Stolk onderwezen). Zelfbeheersing, het overwinnen van 'n zeer sterke tegenstander, de concentra tie van energie op een gunstig moment, enz. enz. Dat zijn allemaal punten die onder de pen van Morioka tot boeiende onderwerpen geworden zijn. ZEIST: Enkele weken geleden werd door het gemeentebestuur van Zeist een groots plan voor sanering van de binnenstad op tafel gelegd. In een tijdsverloop van ongeveer dertig jaar zou het grootste deel van het hart van Zeist gesloopt moeten wor den. De voortvarende' plannen van gemeentebestuur zijn over het alge meen door de - toch ook niet lakse - middenstand met een duidelijke re serve ontvangen. De Zeister Courant meldt nu, dat de christelijke midden standsvereniging een rechtskundige in de arm heeft genomen, om haar leden bij te staan, die tegen de plan nen van de gemeente bezwaar wen sen aan te tekenen. Bovendien is bij een vorige week gehouden vergade ring, waarop door de burgemeester een uitleg van de plannen aan een groot aantal middenstanders werd gegeven, door een aantal sprekers scherpe kritiek op het plan geuit. Men verzocht het gemeentebestuur zelfs de plannen voorlopig een jaar in de ijskast te zetten. de grote keuze... de exclusieve modellen... de speciale afdeling... maken het uitzoeken van de bruidsjapon tot een feest vooraf! Hoofdstraat 89 - Veenendaal

De Vallei | 1966 | | pagina 8