Verrassend nieuw initiatief metaal bonden in Veenendaal POLITIEBERICHTEN Modeshow van Hein van Scliuppen Officiële bekendmaking ELST Huis Ten Dale - Rhenen - wordt zichtbaar Artisten leverden zeer goede prestaties RENSWOUDE Ideeënbus verouderd bij Hollantor EDERVEEN AMERONGEN 12 FIJGJE SUYKER VIJF TELLEN NA NU N. SOUWERBREN Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 9 september 1966 Dezer dagen zijn de bonden waarin de werkers in de metaalindustrie zyn ge organiseerd t.w. de ANMB, de CMB en St. Eloy, gestart met 'n verrassend nieuw aspect in hun streven de arbeider op alle mogelyke manieren van dienst te kun nen zyn. In dit nieuwe initiatief wordt de bond als orgaan dichter bij de leden gebracht. Het wordt door deze aanpak der problemen weer meer vakbewe ging, dan vakbond. Een der twee bedryven In Nederland, waarin de samenwer king op dit terrein in Nederland is gerealiseerd is de SKF te Veenendaal. De nieuwe aanpak van het werk bestaat voornamelyk hieruit, dat de leden van de bonden, behalve plaatselyk, in de toekomst ook per bedryf georganiseerd zullen zyn. Hiervoor zyn bedryfsledengroepen binnen de bonden gevormd. Het systeem is 'bedacht' door de ANMB, die er reeds by verschillende bedrijven proeven mee heeft genomen en er speciaal kader voor heeft opgeleid. In het SKF-bedryf is thans een samenwerking tot stand gebracht tussen de drie bij de erkende vak centrales aangesloten bónden. Dit is ook een geheel nieuw element in de ont wikkeling van de vakbeweging in Nederland. De man die voor Nederland de stoot tot dit werk gegeven heeft is de heer B. van Remmerden, als raadslid voor de PvdA bekend, maar in deze handelend in zyn functie als lid van de Bondsraad van de ANMB. Bij SKF proef met bedrijfsgewijze orga nisatie De heer Van Remmerden vertelde, dat het idee voor dit werk ongev. vijf jaar geleden voor het eerst ter sprake is gekomen. De ANMB heeft toen als voor bereiding hierop de nodige scholing ge geven aan leden, die in staat geacht moesten worden als 'bedrijfscontactman' op te treden. Deze bedrijfscontactman, die in grote bedrijven kan worden bij gestaan door een commissie, is de cen trale figuur, waarom alles draait. In dien een der leden van de bond op enig terrein moeilijkheden heeft, dan kan hij hiermee naar zijn contactman gaan. De ze zal de zaak doorgeven aan de be treffende instelling. Dit kan de onder nemingsraad zijn, maar ook de tarief commissie of de districtsbestuurder van de bond. Hij zal het vertrouwen dienen te hebben van alle leden van zijn bond en daarbij objectief moeten kunnen oor delen. Het is niet de bedoeling, dat de be drijfscontactman een beleid zal gaan voeren. Al dergelijke zaken dient hij aan de districtsbestuurder over te laten. De bedrijfscontactcommissie zal ook geen tweede ondernemingsraad moeten wor den. Het is een aparte instelling, die naar de mening van de heer Van Rem merden de ondernemingsraad een veel betere inhoud zal kunnen geven. Van een uithollen van de ondernemingsraad, zoals door sommigen al gevreesd wordt zal beslist geen sprake zijn. De bedryfscontactman kan deel uitma ken van de ondernemingsraad, of van een der in het bedrijf ingestelde commis sies, maar de heer Van Remmerden zou persoonlijk prefereren, dat hij van geen enkel college deel uitmaakt. Hij moet volkomen onafhankelijk zich i.h. bedrijf kunnen bewegen, zonder verantwoorde lijkheid voor enig deel van het beleid. „Ik zie het als een grote stap voor uit," zegt de heer Van Remmerden, „dat deze ontwikkeling gaande is. Voorlopig is alles nog in het stadium van proef neming, maar in deze tijd, nu de ver houdingen binnen het bedrijf door de eisen die tegenwoordig gesteld worden eerder verslechteren, dan verbeteren, zal deze wijze van organisatie zeker een goede toekomst hebben. In de onder nemingsraad is niet veel meer dan van een meespreken sprake, in plaats van de medezeggenschap. Dit is ook niet ver wonderlijk, want van de man uit de produktie-afdeling kan geen verstand van alle beleidsproblemen verwacht wor den. Hiervoor zou men van deze man eisen, dat hij enige avonden in de week zich zou verdiepen in bepaalde proble men, die er in het bedrijf gerezen zijn. Hiervoor is een man, die in tarief werkt en dus de gehele dag hard voort moet niet in staat. Hij heeft zelfs het recht om 's avonds in de luie stoel te gaan zitten en naar de tv te kijken. Niet dat dan de ondernemingsraad nutteloos is, integen deel, juist voor de interne problemen kan ze zeer nuttig werk doen. In deze pro blemen kan echter ook de bedrijfscon tactman meewerken, door bijvoorbeeld duidelijk de vinger op de zere plek te leggen. Door het betere contact met de gewone leden van zijn bond komt hij met al de facetten die hierin een rol spelen in aanraking." De heer Van Remmerden kon nog niet ggen, hoe de samenwerking tussen de bonden zou worden. Naar zijn mening is het echter waarschijnlijk, dat die vry ver doorgevoerd zou worden. Hy achtte het irreëel indien van iedere bond een contactman in het bedrijf zou lopen. Volgens hem zouden de bonden geza- menlyk zo'n figuur moeten aanwyzen. De vorm van samenwerking zal echter niet voor 10 november vastgesteld wor den, want dan wordt de eerste vergade ring van afgevaardigden van de drie bonden over dit onderwerp gehouden. „In Veenendaal is de verhouding tus sen de drie bonden zo," aldus de heer Van Remmerden, „dat men in het be lang van de leden op alle terreinen s menwerkt op een zeer prettige manier. Daardoor zal het wellicht ook mogelijk zijn voor de bedrijfscontactman de juiste man op de juiste plaats te vinden. Hier bij is het niet belangrijk dat dit een ANMB-lid is. Ik weet een bedrijf met een ondernemingsraad, bestaande uit 9 leden, waarvan er vijf lid van de ANMB zijn. Van de twee CMB-leden voert er echter een het secretariaat, maar waar deze man het prima doet, zou het ver keerd zijn te eisen, dat hij door een lid van onze bond vervangen wordt. Ik be doel maar te zeggen, dat het niet be langrijk is, van welke bond men deel uitmaakt. Ik ben er zeker van, dat het bedrij- venwerk in samenwerking met andere bonden zal slagen. De tegenstellingen zijn de laatste jaren sterk kleiner ge worden, zodat de samenwerking daar niet op zal stranden." De heer Van Remmerden benadrukte aan het einde van het onderhoud, dat deze aanpak de leden meer inspraak in HUN bond geeft. Het moet weer wor den, dat men zich deel van de beweging voelt en niet een automaat, waar men van boven de contributiezegel in doet en van onderen de oplossing voor het pro bleem uit ziet vallen. Men moet weer samen gaan werken om de problemen op te lossen en niet zoals nu gebeurt ver wachten, dat men vandaag met een pro bleem by een bestuurder komt, dit gis teren al opgelost is. De bedrijfscontact man kan hierin ook nuttig werk, ver richten, omdat hy de behandeling van de meeste zaken versneld. Hij schift de problemen en geeft ze direct door aan de betreffende instelling, waarbij hij het afdelingsbestuur kan passeren. Opbrengst veteranen- en vriendschapstournooi zal aan bestuur ver. Oranjedag uitgereikt worden Zaterdagavond, 10 september, is voor de vijf ploegen die aan het Vriend schapstournooi hebben deelgenomen een feestavond georganiseerd in het NW-gebouw. Op deze avond zal het eindbedrag bekend gemaakt worden van het Veteranen- en Vriendschaps tournooi. De cheques, die deze gelden vertegenwoordigen, zullen overhandigd worden aan het bestuur van de Ver eniging Oranjedag en zullen ten goede komen aan de jaarlijkse tocht voor ouden van dagen en minder-validen. Verder zal burgemeester Hazenberg de prijzen uitreiken aan de winnaar van dit tournooi, Merino's. Hen valt de Rijnpostbeker ten deel. De Vallei stel de een beker beschikbaar voor de spor tiefste ploeg en welke dat was zal zaterdagavond bekend worden. Op deze avond zal de band van Ben Smits voor de muzikale tonen zorgen. Een ver loting stelt iedereen nog in staat om een mooie prijs te winnen. CICERO (V.S.) Fotografen en een jonge vrouw duiken weg voor een hagel van stenen, welke naar een groep burger- rechtstryders wordt gegooid: een beeld tydens de mars van de burgerrechtstry- ders door deze voorstad van Chicago. De aanwezigheid van de Nationale Garde voorkwam evenwel, dat de situatie ver scherpte. Woensdagmiddag en -avond is in de dameszaak van de firma Hein van Schuppen tijdens een daar te houden modeshow de gehele collectie voor de komende winter te zien. Behalve ja ponnen en mantels zal ook een aantal I bontjassen getoond worden. De mode voor deze winter vertoont een jeugdige lijn, terwijl de rokken kort tot zeer kort zullen zijn. De mo dellen. waaronder ook mini-mode, ko men. behalve uit Nederland ook uit Engeland, Duitsland, België en Italië. De meest gebruikte kleuren zijn rood, paars en lila. Gemeente Veenendaal VOORRANGSKRUISING Burgemeester en wehouders van Veenen- nendaal maken bekend: I. dat zij in het belang van de vrijheid van het verkeer en de veiligheid op de wegen, bij hun besluit van 29 au gustus 1966, nr. 32.315, het kruispunt Groeneveldselaan-Industrielaan-Wage- ningselaan hebben aangewezen als voorrangskruising, met dien verstan de, dat aan het verkeer gaande over de Groeneveldselaan voorrang moeten worden verleend; II. dat zij hebben bepaald, dat dit be sluit onmiddellijk in werking zal tre den; III. dat zij van hun onder I genoemde be sluit afschrift hebben gezonden aan: 1. de Hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat te Utrecht; 2. Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht; 3. de Koninklijke Nederlandse Toeris tenbond A.N.W.B., Wassenaarseweg 220 te 's-Gravenhage; 4. de Koninklijke Nederlandse Automo bielclub, Sophialaan 4 te 's-Graven hage; 5. de Koninklijke Nederlandse Motor rijders Verenigin, Bezuidenhout 179 te 's-Gravenhage; 6. de Rijksverkeersinspectie, Maliebaan 55 te Utrecht; 7. de Eigenvervoerders Organisatie, Stadhouderslaan 162 te 's-Graven hage. Veenendaal, 9 september 1966. Burgemeester en wethouders voornoemd: de secretaris, W. v. Offeren l.s. de burgemeester, J. Hazenberg Aanrijding voor politie bureau Dinsdagmorgen om ongeveer half tien vond er een aanrijding met alleen materiële schade plaats op de Hoofd straat, vlak voor het Politiebureau. De heer J. W. Z. uit Rhenen reed vanaf de parkeerstrook plotseling dwars de weg over met de bedoeling zijn wagen aan de andere kant van de Hoofdstraat te parkeren. Bij deze ma noeuvre verleende hij geen vrije door gang aan de hem achteropkomende personenauto, bestuurd door de heer Z. uit Hilversum. Ondanks krachtig remmen van de achterste wagen bleek een botsing onvermijdelijk. VISSEN IN DE RIJN Zaterdag 10 september a.s. wordt door het ontspanningscomité van Oranje Wit in Eist een viswedstrijd om de Jan van Op het terrein tussen de Anjerstraat en de Rozenstraat in Rhenen is men reeds geruime tijd aan het bouwen. Langzamerhand begint er tekening in het werk te komen. Het wordt voor iedere voorbyganger duidelijk, dat het een acht hoekig gebouw wordt, dat daar uit de grom! verrijst. Dat achthoekige gebouw wordt de accommodatiefiat Huis ten Dale, eigendom van een coöperatieve ver eniging. Het systeem van 'n accommodatieflat wijkt op verschillende punten af van een verzorgingsflat voor bejaarden. Hoewel het voor dezelfde groep bedoeld is, is de opzet zo dat men zo min mogelijk van Halbeker gehouden. Aan deze wedstrijden de zelfstandigheid prijs geeft. Men woont die om 13 uur bij de aanlegplaats van geheel zelfstandig en men wordt op het Ingense veer beginnen, kan iedereen i geen enkele manier ook niet zijde- deelnemen. Opgave is mogelijk bij de heerj lings gedwongen met medebewoners A. Geurtsen, Rijksstraatweg 186 of voor in contact te treden. Prettig is, dat de zorg voor de warme maaltijden kan ko men te vervallen, omdat in het flat een centrale keuken is ingericht, waar een Heden overleed onze lieve moe der en huisgenote, groot- en overgrootmoeder weduwe van W. F. Joh. Wagtho in de ouderdom van ruim 75 jaar. Uit aller naam kinderen en klein kinderen G. van Akooy Ederveen, 8 september 1966 Rijksstraatweg 34 De teraardebestelling zal D.V. plaats vinden maandag 12 sep tember 1966 om 12.00 uur op de Algemene Begraafplaats te Rhe nen. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenisplechtigheid in de aula van de begraafplaats. Jong en oud ver vermaakte zich woensdagavond tussen de reclamespots door opperbest met een door een aantal Veenendaalse winkeliers aangeboden show avond. De conferencier, Joop de Knecht verklaarde aan het begin van het pro gramma, dat het niet mogelyk zou zijn een dergelijke show in Veenendaal te laten draaien, indien niet door de winkeliers hierin meebetaald zou worden. Dat de winkeliers iets terug wilden hebben voor hun geld, in de vorm van re clamespots is begrypelyk. Dat dit gezelschap, dat dergelijke avonden reeds enige jaren overal in den lande verzorgd de reclame niet wat beter uitgebalanceerd in het programma wist te brengen is dat niet. Het eerste reclametekstje werd goed gebracht. Zangeres Betty Best draaide zich tussen twee coupletten een keer om en zei „leuk jurkje heb ik aan, vindt u niet Het komt van het modehuis (volgde de naam van een bekend modehuis in Veenendaal.) Indien men de re clame steeds op deze manier had weten te brengen, dan zou ze waarschynlijk effectieve geweest zijn, want als er nu over een aantal jurken van ditzelfde mode huis, of hypassende hoedjes en tasjes van een ander zaak op dat gebied werd uitgeweid, had de zaal daar nauwelijks aandacht voor, al stal later een bruids stoet de show. Verschillende goede dingen waren er liedje van Catootje, die naar de markt te zien tijdens het optreden van de ar- ging. De zaal vervulde een uitstekende tisten. Beide programmahelften eindig- rol, als koor, terwijl de solisten voor het den in een hoogtepunt, de eerste helft moment hun uiterste best deden. De met het optreden van André van Duin, Dikke Meid een vrij gezette dame die in een play-back een uitstekende bracht naar het oordeel van de artisten clownerie ten beste gaf, waarbij de de beste figuur op het toneel, gevolgd stemmen van verscheidene artisten en door de dominee, die slechts eenmaal uit radio- en tv-sprekers gehoord werden, de plooi kwam. Met dit oordeel kunnen Zijn malle gebaren en handelingen wij ons volkomen verenigen, volkomen synchroon met het geluid Het slot kwam met een optreden, deden denken aan wat de grootste clowns waarop vooral het jonge deel van het en cabaretiers gebracht hebben. Indien publiek gewacht had, nl. Ronnie Tober. hij het uithoudingsvermogen bezit, moet Hij bracht" enkele van zijn bekende lied- het in de toekomst mogelijk zijn, dat jes en wist de zaal al spoedig tot een hij op deze wijze een avondvullende one- meezingen te verleiden. In een uitgela- manshow brengt. Mocht het echter zo- ten stemming eindigde deze, ondanks ver komen, dan moet wel een dokter in de bedenkingen, toch wel geslaagde de zaal aanwezig zijn om de gevallen avond. Voor het feit dat de artisten het van lachkramp te behandelen. presteerden telkens de zaal weer in de De Spelbrekers waren als van ouds. ban te krijgen, als men na een reclame- Zij ook brachten een reclame zoals het «P°t de aandacht voor het toneel verlo- moet, aan een witz over een lekkende ren had. moet men een grote bewonde- tv tijdens de zwemkampioenschappen hebben. Alleen artisten met talent hingen zij een praatje op over iemand ziJn daartoe in staat. (die Wout, hè) die in Veenendaal der gelijke apparatuur levert. Auto tegen twee andere en fiets Bij de kruising Kerkewijk-Patrimo niumlaan vond dinsdagavond een aan rijding plaats, waarbij drie auto's en een fiets betrokken waren. De schade bleef beperkt tot de voertuigen. Voor de stopstreep op de Patrimo niumlaan stond de heer J. H. F. E. met zijn fiets voorgesorteerd om links af te slaan. Achter hem stonden twee VW's, resp. bestuurd door de heer E. E. M. en de heer A. Vanaf de Kerke wijk draaide de heer J. J. v. G. rechts af de Patrimoniumlaan in. Waarschijn lijk, doordat de heer G. de bocht te snel nam kwam hij op de linkerweg helft. Hij raakte eerst de wielrijder en daarna de auto van de heer M. Deze wagen werd hierdoor tegen de achter hem staande VW aangeduwd. Auto tegen bromfiets Op de hoek van de Hoogstraat- Hoofdstraat gebeurde woensdag een ongeluk, waarbij een 21-jarige ver koopster, mej. A. E. P. uit Veenendaal, gewond werd en naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Daar aan de schuldvraag getwijfeld wordt, werd tegen beide erbij betrokken personen proces-verbaal opgemaakt. Het ongeluk gebeurde, toen mej. P. op de Hoofdstraat reed, in de richting van de Markt. Vanuit de Hoogstraat draaide de heer F. M. met de auto achter haar aan. Hierbij raakte hij de bromfiets waarop mej. P. reed. De on fortuinlijke verkoopster kwam ten val en werd gewond. Daar niet vast staat of een der betrokkenen wellicht door het rode licht is gereden, vielen er twee processen-verbaal. Het Bestuur van de vereniging „vrijwillige brandweer Rhenen 1924" geeft met grote verslagen heid kennis van het overlijden van de voorzitter harer vereni ging tevens kommandant van de brandweerkorpsen in Rhenen, Eist en Achterberg de heer Zijn liefde voor het brandweer wezen en zijn capaciteiten als leider van de plaatselijke brand weer kunnen ons slechts ter voorbeeld strekken. Rhenen, 8 september 1966. Een succes was ook het optreden van de bekende vrouwelijke goochelaar, Atty van Paare, die eenmaal tweede bij de wereldkampioenschappen en eenmaal eerste bij de Nederlanse kampioenschap pen werd. Haar nummer was een uitste kend staaltje van vingervlugheid en il lusionisme, dat door het publiek goed gewaardeerd werd, al waren verschei dene trucs beslist niet nieuw en de wer king aan velen bekend. Het op het to neel opbouwen van een hondehok en er later een levende hond uithalen was echter een enorme staal van vakman schap. Hoewel we liever geen namen noemen van de winkeliers, zal er toch een uit zondering gemaakt moeten worden voor de heer Van Hees. Hij immers trad ook als artist op. In een samenspel met de pianist van de groep, Tonny Bakkenes, gaf hij een demonstratie op een Ham mond-orgel. Helaas was het jammer, dat de heer Van Hees de zwelpedaal te ver ingedrukt hield, zodat de piano slechts sporadisch hoorbaar was. Een der hoogtepunten van de avond was ook, toen Joop de Knecht vier da mes en twee heren op het podium ver zocht, onder het mom, dat hij iets weg te geven had. Eenmaal op het podium werden de slachtoffers van hoeden voor zien, om hen te laten optreden als resp dominee, wafelvrouw, heks, barones, dikke meid en oude heer in het bekende Rode Kruisrit Morgenmiddag om 14.30 uur start bij La Montagne een puzzelrit voor auto's, motoren en bromfietsen. Behalve het feit, dat dit voor de bestuurders van de voertuigen een gezellige puzzelrit is, worden ook de passagiers in het spel betrokken door verschillende voor hen georganiseerde attracties. De opzet van de rit die verreden wordt onder het KNMV-reglement en in samenwerking met de MAC-Veenendaal is te verge lijken met de bekende Paasritten van de MAC. Het doel van deze tocht is geld te verzamelen om het voor twee langdurig zieken in staat te stellen een tocht mee te maken met de Henri Dunant. Opgave is nog mogelijk vanaf 14 uur bij de start plaats. Bouw Nieuwe Chr. Kleuterschool Het bouwen van een nieuwe Chr. Kleuterschool zit al jaren in de pen. Thans heeft echter het bestuur een brief ontvangen van de inspectrice van het kleuteronderwijs, waarin wordt medegedeeld, dat de bouw van een twee-klassige kleuterschool te Rens- woude op de urgentielijst is geplaatst. Men zal zich nu met een tekening van een nieuw gebouw tot het gemeen tebestuur gaan wenden, waarna de verdere plannen tot de bouw gereali seerd zullen kunnen worden. het begin van de wedstrijd. DANSEN LEREN Evenals andere jaren wordt ook dit jaar) gerenommeerde kok de scepter zal gaan weer een danscursus voor beginners en1 zwaaien. De kosten aan het wonen in gevorderden georganiseerd door Oranje-) deze flat zullen met inbegrip van de Wit in Eist. De lessen worden iedere j warme maaltijden ongeveer ƒ360, maandagavond gegeven in café De Mor- j per maand gaan bedragen. Doordat het genster en men kan zich ervoor opge-geheel op coöperatieve basis is opgezet ven bij de heren Van Vendeloo, Rijks- komt het winstoogmerk te vervallen, straatweg 202, Geurtsen, Rijksstraatweg j slechts een bijdrage in de kosten van 186, Hulsman, Beatrixstraat 26 en Nelle- personeel en dergelijke wordt gevraagd stijn, Rijksstraatweg 5. en is dan ook in de raming van ƒ360, inbegrepen. ZO VLOOG DE INSTUIF In een totaal van 13 woonlagen wor- Zondag j.l. nam de PV De Instuif uit den 74 flats gebouwd, op elke achthoe- Elst deel aan een wedvlucht vanaf kige verdieping 6. Bovendien komen er Vilvoorde in België. Met een zuidwes- logeerkamers voor bezoekers van de gas ten wind werden de duiven om half ten, waarvoor bij gebruik per nacht een acht 's morgens gelost. De uitslag was vergoeding gevraagd wordt van ƒ4, als volgt: W. van Laar 1-8-19-21-23; De flats zelf bestaan uit een ruime Gebr. Brienesse 2-31; .J C. Doornen bal 3; H. B. Bouman 4-9-17-29; M. Ter- schegget 5; J. v. Aalten 6-18; J. Swet- selaar 7-20; W. v. Zetten 10; T. v. Mou- rik 11-32; G. Brienesse 12-16-25; B. Vervat 13; A. C. van Zetten 14; A. J. Bos 15-24-33; G. v. d. Berg 22; M. Riemsdijk 26-27; H. v. Doornspeek 28- 30. entree, met drie kasten en deuren naar: een woonkamer van 5,75 x 4,80 m, een keukentje, 'n slaapkamer van 380 x 4,72 m en een w.c. Vanuit de slaapkamer is de badkamer te bereiken, waarin een ingebouwd bad en een vaste wastafel plaats vinden. In de keuken is een elek trische boiler, met een capaciteit van bevinden zich ook in de slaapkamers twee kasten. Vanuit de kamer, keuken en slaapkamer is het balkon te berei ken, waar men zeker op de hogere de Gelderse Vallei of over de Rijn heeft. De ligging boven op de Domineesberg is voor een dergelijk project wel ideaal ge kozen. Aan de „Rhenense" kant van het com- plex komt een verdiepte parkeercirkel, met plaats voor een groot aantal auto's. Voor een veertigtal auto's is er garage ruimte in het complex opgenomen. Bo vendien bevindt zich voor iedere bewoner op de begane grond een ruimte voor het bergen van koffers en dergelijke. Midden in de flat is het trappen- en liftenhuis. De trappen .worden zodanig uitgevoerd, dat ze gemakkelijk te belo pen zijn. Er komen twee liften, waar van een de even en de andere de oneven etages zal bedienen, waardoor een zo groot mogelijke capaciteit van deze ap paratuur verkregen wordt. Op elke verdieping is om trap en lift een „binnenhuistrottoir" gepland, waar de verschillende voordeuren op uit ko men. Naast deze voordeur bevindt zich een doorgeefkast voor de leveranciers. Bovendien zijn hier de elektriciteitsme ters in ondergebracht, die van buiten af opgenomen kunnen worden, zodat men hiervan weinig moeite en overlast onder vindt. Ieder huis heeft zijn eigen elektri citeitsmeter, wat het voordeel biedt, dat men niet behoeft mee te betalen voor 'n ander, die zeer veel stroom gebruikt. In iedere kamer is een aansluiting voor de rijkstelefoon en het centrale antenne- Tijdens dte feestelijkheden van zaterdag hadden wij de gelegenheid voor een gesprekje met de directeur van de Hollantor de heer J. D. van der Velde. Uit dit gesprek bleek, dat de moderne wyze waarop bij Hollantor het personeelsbeleid gevoerd wordt zijn vruchten voor het gehele bedryf afwerpt. Door het multi- functie systeem is reeds een groot deel van de werknemers op de hoogte van wat er zich in het gehele bedryf afspeelt en kan men dus ook de gehele werkwyze overzien. Dit leidt tot het meedenken van de werkers met de leiding, waaruit een nieuwe aanpak van sommige onderdelen reeds voortgekomen is. Tot voor enkele jaren bestond er een (kwijnende) ideeënbus. Toen de directie kort geleden deze ideeënbus weer nieuw leven wilde inblazen, stuitte dit op verzet in de bedrijfs- raad, omdat men hierin voor Hollantor een stap terug zag. Indien er ideeën leven onder het personeel worden ze toch wel naar voren gebracht, meent deze raad. Dit meedenken wordt volgens de heer)drijf over reserve-werkkrachten, wat in Van der Velde bevorderd door het feit, deze tijd wel iets bijzonders genoemd dat de bedrijfsopleidingen niet door in-1 kan worden. Voor een goede opleiding is het echter noodzakelijk, want de pro- duktie moet doorgaan. Veelal worden normale vacatures aangevuld op aanbe veling van personeelsleden. Dit blijkt een voor het bedrijf zeer rendabele vorm van personeelswerving, want het aantal sollicitanten dat op deze manier aange nomen wordt ligt verhoudingsgewijs veel hoger, dan bij een werving door middel van advertenties. Bij een algemene wer ving valt meestal 90 af, doordat men een vrij zware test moet ondergaan. Het blijkt echter dat het personeel selecteert voordat het aanbevelingen doet waardoor men 60 kan aannemen. Momenteel wordt personeel gevraagd voor de in aanbouw zijnde produktiehal. Het is de bedoeling, dat deze hal onge veer begin januari 1967 in ruwe vorm gereed is. In maart hoopt men de hal af gewerkt te hebben en de machines ge plaatst, zodat men kan gaan draaien. De produktie zal dan met ongeveer een derde kunnen worden uitgebreid. Dat men nu reeds personeel werft houdt ver band met de opleiding die de toekom stige operators degenen die de ma chines bedienen moeten volgen. Het personeel heeft de indruk, dat de bouw wat vertraagd is, maar dit is vol gens de directeur van Hollantor beslist niet het geval. Ondanks de tegenslagen, die men van het slechte weer onder vonden heeft is hij er zeker van, dat de bouw op tijd gereed zal zijn. De eerste halve fase van de uitbreiding was het in ieder geval en waar men thans druk bezig is de muren te metselen, zal men van de weersomstandigheden weinig hin der meer ondervinden. 80 1 aangebracht. Behalve in de entree, systeem voor radio en t.v. Het wooncomfort is door allerlei voor zieningen zo hoog mogelijk opgevoerd, men geniet een zekere bescherming, maar aan de persoonlijke vrijheid wordt in het geheel geen aforeuk gedaan. In het bestuur van het huis heeft men in spraak, omdat dit bestuur door de be woners van de accommodatieflat Huis Ten Dale gekozen wordt wat bij een coöperatie, waarvan men medeeigenaar is, normaal is. structeurs, maar door de afdelingschefs gegeven worden. Men heeft zo de ge legenheid elkaar ook in een andere om standigheid te leren kennen, hetgeen de verhoudingen ten goede komt. Tijdens deze lessen komen dan ook vaak de ideeën naar voren, die door ingestelde commissies op bruikbaarheid bekeken worden. Het systeem van multi-functies, dat dit jaar voor het eerst in de cao is opgenomen biedt het voordeel, dat iedere- een zelf een 'promotie' in de hand heeft. Aan het behalen van ieder diploma zit een salarisverbetering vast. Men spreekt bij Hollantor naast de normale verticale promotie dan ook over een 'breedte-pro- motie', die voor iedereen mogelijk is. Het aantal chefs en voorlieden is nu een maal in leder bedrijf beperkt. Cursus voor vrouwen Een der opleidingen die wordt gege ven behelst de algemene vorming. Van uit de Vrouwenraad is het verzoek ge komen om ook de vrouwen van de werk nemers in de gelegenheid te stellen aan deze opleiding deel te nemen. Hiervoor blijkt reeds een zekere belangstelling, die de directie welwillend aanziet, te be staan, maar er kunnen nog meer vrou wen aan deelnemen. Ondanks het feit, dat de werknemers bij Hollantor goed geschoold worden is het verloop klein, vertelde de heer Van der Velde. Hij hoopte dat dit zo zou blijven, want indien het personeelsbe stand achteruit gaat komt de opleiding in gevaar. Momenteel beschikt het be- DEN HAAG: Vorige week heeft H.M. koningin Juliana het congres van de International Union for Child Welfare in de Ridderzaal in Den Haag geopend Op de foto v.l.n.r. mevr. Gordon M Morier, ere-presidente van de I.U.C.W H.M. en mevr. Taiali Baig, vice-presi- dente van de Indian council of child welfare. Advendo stelde teleur Advendo heeft in de eerste compe titiewedstrijd danig teleurgesteld door te verliezen van het zwakkere Soes- terberg, dat tot de laatste minuut hard nekkig verdedigde. Advendo was de gehele wedstrijd sterker, maar in de voorhoede wilde het niet lukken. Toen na een kwartier spelen rechtsbinnen Marcus gebles seerd van het veld werd gedragen, was het verband geheel en al zoek en was het Soesterberg dat kort hierop de lei ding nam na een grote fout in de ach terhoede. Advendo werd door de 1-0 achter stand niet wakker geschud en de ploeg speelde te onsamenhangend om tot successen te komen. Het laatste kwar tier hing de gelijkmaker in de lucht, maar schoten van J. Donkelaar en een ZWEMBADCOMMISSIE HEEFT HAAR TAAK VOLBRACHT Frecies op de dag af heeft de Zwem- badcommissie 2 jaar bestaan. Het bad is Klaar en de commissie heeft haar taak beëindigd. Twee jaar geleden begonnen we alle maal met laaiend enthousiasme aldus de voorzitter, de heer Ir. J. C. Slagter ty dens zijn laatste speechje. We hebben nooit kunnen denken voor wat voor enorme problemen we nog kwamen te staan. We waren toen wel heel erg opti mistisch omdat we dachten na een jaar het bad klaar te hebben. Het is achteraf haast ondenkbaar dat het ruim binnen de 2 jaar gelukt is. Het is een prachtig bad geworden. In de l\'z maand van haar bestaan is er reeds grote belangstelling geweest en niet al- »een uit Amerongen. Er is echter nog een positieve kant aan de zaak. De leaen van de zwembad commissie zijn door hun gezamenlijke arbeid als het ware een vriendenkring gaan vormen. De heer Slagter sprak zijn nartelyke dank uit voor ieders inzet. De burgemeester deelde mede dat in de korte tijd van de openstelling en ondanks het slechte weer reeds 25000 bezoekers zijn geteld. Het bad is zonder enige wanklank tot stand gekomen. De opbouwfase is nu achter de rug. Het heeft niet veel zin meer de commissie te laten voortbestaan. Vergroting van het bad is wel een wens, maar dat is nu uitgesloten. Zodra de mogelijkheid er is, zullen we de hand weer aan de ploeg slaan. Ook het gereedkomen van het bad in Leersum zal ons bezoek be ïnvloeden. Wel heeft het zin het sport leven te bundelen in een sportstichting. De heer Dorpema heeft hieromtrent reeds plannen. Namens de commissie bood de heer Harinck de heer Slagter een voorzitters hamer aan met een inscriptie in zilver. De heer Slagter gaat binnenkort de ge meente Amerongen verlaten. Na een rondvraag, waarin nog ver schillende opmerkingen, wensen en sug gesties werden geuit, besloot de heer Slagter met een klap van zijn juist ont vangen hamer, deze laatste vergadering van de zwembadcommissie. HEMAV'A COLLECTE De Hemava collecte bracht in het 2e kwartaal in Amerongen een totaal bedrag van f 138,12 op, n.l. april f 45,59; mei f 49,58 en juni f 42,95. mooie kopbal van De Fluiter werden prachtig door de doelman gestopt. Zo bleef het 1-0 voor Soesterberg, dat hiermee dik tevreden mag zijn. Advendo 2 deed het beter en won met 7-0 van RODA 2 in Hamersveld in een vriendschappelijke wedstrijd.

De Vallei | 1966 | | pagina 12