OPENING W. REDERGT N BROUWER „Het was verschrikkelijk, het leek oorlog" „We leren eikaars terminologie weer verstaan herenkleding Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 9 september 19G6 13 8 JUNI '66 WERVELSTORM Veencndaalse scholiere studeerde jaar aan Amerikaanse universiteit Clochards Vader „Bonanza' Topeka Rassentegenstellingen Vietnam Gebeten op Fransen Wervelstorm Senaat Nieuwe Waterweg Nederland voorop bij paviljoenbouw Wereldtentoonstelling s' 1967 TE KOOP Ds. J. Keuning over Convent van Ambtsdragers: Samenspreking Afscheid ds. Bos Vacature-beurten Huisbezoek Inleiding jeugdwerk Restauratie bijna voltooid Zondagsschool opgeheven Bedankt voor ouderling Bijeenkomst vrouwengroep Op donderdag 15 september a.s. openen wij onze nieuwe zaak in op de Hoofdstraat 100. Gelegenheid tot bezichti ging woensdag 14 september a.s. vanaf 3 uur. In een prachtige ruimte hebben wij een keur- kollektie in Costuums Regenjassen Pantalons Overhemden Vesten en pullovers Hoeden enz. enz. voor u gereed hangen. ONS DEVIES BLIJFT: Koopt bij uw adviseur Veranderingen gratis op eigen atelier. Bij aankoop van een costuum een mooi wit mill-shirt gratis Hoofdstraat 100 Tel. blijft 08385-3205 Veenendaal Op 22 juni 1965 slaagde de Wageningsc Mieke Mer- kens aan het Christelijk Lyceum te Veenendaal voor het diploma H.B.S.-B. Na vele formaliteiten, „Nu pas weet ik hoe ik er gekomen ben", vertrok ze in begin augustus '65 met de bus naar Le Havre. Haar reis en haar studie in de Verenigde Staten gingen uit van een Nederlands-Amerikaans instituut, dat in nauw kontakt stond met het Amerikaanse I.I.E. Vele exclusieve wederwaardigheden waren haar reeds ten deel gevallen, toen ze in Amerika eens verdwaalde op een kermis en voor de grap plaats nam op een bankje „Verdwaalde kinderen". Naast haar zat een klein neger jongetje te huilen, hij was zijn moeder kwijt. Zij wilde het manneke troosten en zei hem dat ze uit Holland ■kwam. Hij was direkt zijn verdriet kwijt. „Holland, o ja, dat wist hij wel te liggen. Dat was ergens in Skandina- vië". „Maar," vroeg hij verbaasd, „waar zijn dan je Jdompen?". Met ongeveer veertig Nederlanders •stapte Mieke Merkens op 9 augustus '65 ■in de bus. Het studentengezelschap koer ste naar Le Havre, 's Nachts om één uur kwamen ze in de havenstad aan. Douane naar huis, dan maar slapen, als clo chards, op de kaden. De volgende mor gen stoomden ze met de „Aurelia" naar Southampton aan Engelands zuidkust, •waar het koppel studenten tot 1100 stuks uitgroeide en vele nationaliteiten het schip een wereldwys karakter ga- ..ven. Al de kennis van de 1100 studenten gaven het schip een grote diepgang. Na Southampton de watermassa van de At lantische Oceaan en een begeleiding van ontelbare „flippers". Negen dagen water en lucht, toen om 7.30 uur 's morgens de stad van de wolkenplukkers, New York. De wereldtentoonstelling en de hittegolf 'begroetten de Europeanen en Afrikanen. Mieke Merkens werd ziek en zag de „als van een plaatje" stad New York vanuit een taxi. St. Louis, in het midden van de States, volgde. Zij kwam er per vliegtuig, nooit had ze gevlogen, maar deed het meteen goed: New YorkSt. Louis 2000 km hemelsbreed. In St. Louis op de grens van Illinois en Missouri, kwam ze in de kost bjj de familie Tho- roughman, waarmee ze voor enkele we ken met vakantie ging naar Chicago aan het Michigan-meer. „De staat Michigan ltjkt op onze vaderlandse Veluwe". In die vakantie met de familie „Tho- roughman wilde ze in Springfield een restaurant binnen gaan. Er kwam een man naar buiten. Mieke Merkens wilde hem passeren, maar bleef plotseling stokstijf staan. „Die man, die man, ik ken hem", was het enige wat ze kon uitbrengen. Het was Lorne Green, va der van Little Joe, Hoss en Adam, die gevieren al zoveel gezuiverd hebben in het Wilde Westen. Tope ka was de stad waar ze een jaar lang Wiskunde, Engels, Amerikaanse li teratuur en enkele andere vakken zou volgen. „De steden zijn anders dan bij ons in Holland. Ze zijn uitgebreid, het lijken grote villadorpen". Mieke Merkens kwam aan een universiteit van 5000 stu denten en vond haar onderkomen in 'n studentenhuis voor meisjes. „De school leiding was streng. Opvallend was het harde werken van de studenten, waar van er vele nog bijbaantjes hebben ook. Dat is één van de kenmerken van het Amerikaanse volk, het harde werken. Ze zijn welvarend en wonen in mooie hui zen en worden omringd door een onge lofelijke luxe. Dat wordt hen echter niet toegeworpen." Van discriminatie merkte ze op school weinig of niets. Negers worden geac cepteerd, hoewel ze in aparte studenten verenigingen zitten. Dat was in St. Louis, in midden Amerika. „In het zui den is het anders. Daar zjjn de negers arm en wonen in schamele huisjes. Het is vooral een sociaal probleem, een ge volg van een periode van 150-jarige on derdrukking. In tegenstelling tot de ou dere blanke generatie, willen de meeste jongeren de problemen eerlijk tegemoet treden. Ze staan open voor de knelpun ten, de ouderen veelal niet." In het zuiden zijn vele negers pacht boeren, terwijl ze dikwijls een schuld hebben by de blanke verpachters. Op die manier zijn ze afhankelijk van de blan ken. „Over de oorlog in Vietnam waren op de universiteit de meningen verdeeld. De ene groep demonstreerde ertegen, de andere hield een aktie voor bloedafgifte voor de soldaten in de oorlog tegen de communistisch Viet-cong." „Opvallend is van vele studenten het principe: We hebben deze regering ge kozen, nu moeten we hem steunen ook." „De Amerikanen z\jn trots op hun va derland. Van Europa weten ze bepaald weinig, maar de wil is er om er meer kennis van het werelddeel aan de andere kant van de oceaan op te doen." „Op het land en het volk van De Gaul le zijn ze gebeten. Van geen enkele Ame rikaan heb ik ooit een goed woord over Frankrijk gehoord. Het is waarschijnlijk wederzijds. De grootste oorzaak daarvan is de politiek". Het was op 8 juni '66 dat de stad To peka door een wervelstorm werd getrof fen. „Het leek of er honderd treinen kwamen aandenderen. De sirenes loeiden een kwartier en iedereen verschool zich in de souterrains. Een wind van ander halve kilometer breedte sneed zich door de stad en vaagde alles in zijn baan weg. Auto's werden honderden meters wegge slingerd en de huizen en de universiteit veranderden in ruïnes. Er vielen zestien doden. Toen we uit de souterrains kwa men, was het een verschrikkelijk ge zicht. In werkelijkheid was het nog er ger dan op de foto's. Ik heb nooit een bombardement meegemaakt, maar zo moeten ongeveer de gevolgen ervan zijn Het meest onthutsende waren echter de vele plunderaars. Ik had het niet ver wacht van de Amerikanen. Troepen wer den gemobiliseerd om de orde te hand haven en hulp te bieden. Ook ik heb een dag tussen de puinhopen meegeholpen. Het leek op een oorlog." Na haar studie, die juist voor de wer velstorm afgelopen was, vertrok ze weer naar de familie Thoroughman in St. Louis. Voor de familie stond de vakantie weer op het programma en ook Mieke Merkens vergezelde hen naar het eiland je Dauphin in de Golf van Mexico. Om er te komen volgden ze de machtige ri vier de Mississipi en kwamen langs het huis van Elvis Presley in Memphis. „Dat is geen huis, dat is bijna een kasteel". Na de vakantie op Dauphin, terug naar St. Louis en vandaar met de trein dwars door de States naai Pittsburg en New York, bjj avond één grote lichtzee. Na tuurlijk het Empire State Building en „fietsen zjjn er kinderspeelgoed" In Washington een bezoek aan de Senaat, waar ze de senatoren Edward Kennedy en Fullbright zag. „Washington is de mooiste stad die ik ooit zag. Eén groot park met vele v£vers". In Washington ook een bezoek aan het militaire kerk hof, waar zich het eenvoudige graf van President Kennedy bevindt. Ook zijn er drie graven van de Onbekende Soldaat van Wereldoorlog I en H, alsmede van de Korea-oorlog. In New York werd het spreekwoord „Er is een tijd van komen en gaan" af gewerkt. De Atlantische Oceaan kon het schip „De Grote Beer" niet afschrikken en zo naderde het na een dag of negen de Hollandse kust. De eerste gedachten waren, toen het schip de Nieuwe Wa terweg opvoer, wat is het gras hier groen, wat regent het hier en wat is het hier koud". DAGLICHT WINST Velen zullen vreemd opkijken wanneer ze deze kop „Daglicht winst" zien. Het gaat namelijk om het volgende. De afgelopen twintig jaar heeft de sportbeoefening in de zomeravonden een grote vlucht genomen. Tn vele takken van sport zijn in dit verband initiatieven genomen en worden grote activiteiten ontplooid. Vooral de watersporten staan in dit opzicht op een groot plan. Maar ook heeft bovengenoemde op andere aan het zomeravondvoetbal. Ook aan het bestuur van de Neder landse Sportfederatie is deze ontwikke ling niet onopgemerkt voorbij gegaan. Een dezer dagen heeft het bestuur van de N.S.F. een schrijven gericht aan de minister van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk, mr. Vrolijk, waarin wordt verzocht om te bevorderen dat in Nederland weer de zgn. zomertijd inge voerd wordt. Dat wil zeggen dat de klok een uur vooruit gezet wordt en men als het warr zestig minuten meer daglicht heeft. De N.S.F. meent dat een herinvoering sporten betrekking. Men denke daarbij van deze zomertijd ten voordele zal ko men van vele Nederlarders die zich in de avonduren willen vermaken. Voor minister Vrolijk liggen de zaken niet zo bijzonder gemr olijk. Hij dient ook rekening te houden met economische en agrarische belangen. En het schijnt dat vooral de agrariërs nogal bezwaren hebben tegen een herinvoering van de zomertijd. MONTREAL: Ruim acht maanden voor de opening van de Wereldtentoonstel ling 1967 in Montreal is het exterieur van het Nederlandse paviljoen gereed gekomen. Het is een aluminium-schep- ping van het Rotterdamse architecten bureau Eijkelenboom en Middelhoek De tijdige bouw betekent een grote meevaller voor de Stichting Wereld tentoonstelling Afdeling Nederland, -omdat de cao-lonen van de Canadese bouwvakarbeiders de laatste maanden met enige tientallen procenten zijn ge stegen. Terwijl op het St Helen's eiland in -de St. Laurens rivier koortsachtig wordt gewerkt om de 73 landenpavil- joens voor 28 april 1967 gereed te krij gen, staat het „Hollandse Huis" (2.300 m2 bebouwd op een terrein van 3.524 lm2) zilverglanzend tussen twee water fronten. Voor het Nederlandse pavil joen de rivier en naast de entree een kunstmatig meer. waarop straks een drijvend restaurant zal worden gecre- "eerd. Het paviljoen bestaat uit een „spaceframe", waarbinnen de exposi tieruimten (wanden, vloeren, daken) als dozen vrij zijn opgehangen. Deze con structie maakte het mogelijk, dat een overstek van 14 meter kon worden ge bouwd. Als het terrein na de tentoon stelling weer in de oorspronkelijke staat moet worden opgeleverd, kan het paviljoen eenvoudig worden gedemon teerd om elders, in welke vorm dan ook, weer te worden herbouwd Reeds nu al zijn er in Nederland drie serieuze gegadigden. v Voor de Nederlandse deelneming aan de Expo '67 is een bedrag van 12 mil joen gulden beschikbaar gesteld door de Nederlandse regering Ons land wil zo goed mogelijk voor de dag komen, temeer omdat Nederland bijzondere banden met Canada heeft. In de eerste plaats sneuvelden ruim 13.000 Cana dezen voor de bevrijding van ons land. ten tweede ondervond de koninklijke familie tijdens de oorlogsjaren gast vrijheid in Canada, ten derde vonden ruim 500.000 Nederlanders hier een tweede vaderland. Het paviljoen aan de St. Laurens Rechts het kunstmatige meer. Achter het gebouw zal het Belgische paviljoen verrijzen. Foto: Cas Oorthuijs) VEENENDAAL Een goedgebouwde middenstandswoning aan de Brinken. Binnen enkele maanden vrij van bewoning. Een mooie middenstandswoning aan de Dr. Slotemaker de Bruinestraat. Binnen en kele maanden vrij van bewoning. Twee flats in het Schrijverspark. Leeg te aanvaarden. Een goede middenstandswoning aan de Kanaalweg. Binnen enkele maanden vrij van bewoning. Een herenhuis met ca. 2000 m grond aan de Mlddelbuurtseweg. Direct te aanvaarden. Een middenstandswoning aan de dr. Slotemaker ds Bruinestraat. Een huurwoning moet beschikbaar zijn. Een zeer gunstig gelegen verhuurde middenstandswoning aan de P. H. v. Rijnstraat. Een ruime verhuurde woning met voor- en grote achtertuin aan de Dljkstraat. Een vrijstaand huis met loods en ca. 1000 m grond aan de Dljkstraat. Te aanvaarden na overleg. ACHTERBERG Een perceel grasland aan de Weteringsteeg. Vrij van pacht. Oppervlakte ca. S hec taren. RHENEN Een woon-winkelpand met magazijn aan de Platanenlaan. Loeg te aanvaarden. Bemiddeling door: MAKELAARS- EN ASSURANTIEKANTOOR Kanaalweg 2 - Veenendaal Tel. 08385-2918. 99 Naast het Predikantenconvent bestaat er in Veenendaal ook een Convent van Ambtsdragers. Dit Convent organiseert tweemaal per winterseizoen een bijeenkomst voor predikanten, ouderlingen en diakenen van de ver schillende kerken van de Gereformeerde gezindte ter plaatse. Op deze avonden worden inleidingen gehouden als: Wat is bevinding?, De voorbe reiding tot het Heilig Avondmaal en - in oktober a.s. - De inwilliging van het genadeverbond. Alle onderwerpen zijn dus gericht op de praktijk van het geestelijk leven. Hoewel er binnen de Gereformeerde gezindte niet over alle onderwerpen gelijk gedacht wordt, heeft het zijn nut, volgens ds. Keuning, met elkaar over deze dingen te praten. Het blijkt dat er ver warring is ontstaan, omdat men eikaars terminologie niet meer begreep. „Ik had enkele vergaderingen bij gewoond van het (Nationale) Con tact Orgaan van de Gereformeerde Gezindte (COGG)", vertelt ds. Keu ning, „waardoor bij mij het plan groeide ook in Veenendaal iets der gelijks te organiseren. In een gezamenlijk schrijven van de beide plaatselijke kerkeraden van de Christelijk Gereformeerde kerken zijn de andere kerkgenootschappen uitgenodigd hieraan deel te nemen. De meeste bleken spontaan bereid, slechts enkele kerkgenootschappen distanciëren zich van het initiatief. De eerste malen was de belang stelling zeer goed, helaas was de laatste vergadering - dit voorjaar gehouden - veel minder goed be zocht Het doel van dit Convent is de ambtsdragers van de verschillende kerken met elkaar in contact te brengen, om eikaars standpunten te leren kennen en om elkaar ondanks de verschillen vast te houden. De inleidingen zijn zoveel moge lijk op het persoonlijk geestelijk le ven afgestemd. Juist op dit vlak dient er een eenheid binnen de Ge reformeerde gezindte te zijn, ver sta me goed: Dient te zijn, want helaas is ze er niet. Het is dan ook een van de mooiste zijden van deze contacten, dat door de bespreking de verschillende gedachten over be paalde geestelijke zaken naar voren komen. Het is namelijk een groot gevaar in het kerkelijk leven, dat wij eikaars terminologie niet meer verstaan. Het Convent wil geen uiting van een Eenheidskerk zijn", aldus deze Christelijk Gereformeerde predi kant, „maar wij hopen op deze ma nier elkaar weer te leren kennen en verstaan. Misschien is het mo gelijk, dat we weer naar elkaar toe groeien. Met de ontdekking wat el kaar bindt zijn alle kerken gebaat Een uitvloeisel van deze samen werking kan men zien in de plan nen voor de tweede bejaardenstich ting. Het bejaardencentrum aan de Kerkewijk is geheel Hervormd, maar nu zal men een interkerkelijke inrichting gaan bouwen Bijna alle plaatselijke kerken - waaronder ook die aan het Convent niet meedoen - echter een stap in de goede rich ting." Ds. Keuning besluit met te zeg gen: „Door het commentaar op de behandelde onderwerpen heeft men de mogelijkheid elkaar te corrige ren. Dit is belangrijk bij het zoeken naar een eenheid. Ik hoop dat God dit werk zo zegent, dat er iets goeds uit groeien mag." De kerkeraden van de Gerefor meerde Kerk Synodaal en van de Vrijgemaakte Gereformeerde Kerk te Zeist hebben, na drie jaar van samensprekingen, een gezamenlijke verklaring uitgegeven waarin wordt geconstateerd dat de voornaamste oorzaak van de breuk in 1944-1945 ligt in de binding aan de synodale leeruitspraken. De verklaring begint met het uit spreken van de begeerte - bedroefd over het verstrooid zijn van Chris tus' kudde - te komen tot kerke lijke eenheid in de onderwerping aan het Woord en in gebondenheid aan de daarop gebaseerde drie for mulieren van enigheid. Zij constateren dat „in de ge spannen situatie van het toenmalig kerkelijk samenleven de voornaam ste oorzaak van de breuk ligt in het feit dat de generale synodes van 1939-1943 en 1943-1944 en de haar volgende kerkeraden gebonden hebben aan leeruitspraken, die niet als duidelijk door God in Zijn Woord gebonden geloofsinhouden konden worden beschouwd. En in het feit dat vele ambtsdragers die deze binding niet konden aanvaar den werden geschorst en afgezet. Zij spreken daarom uit, dat de uit ge noemde binding voortgevloeide tuchthandelingen moeten worden herroepen." De kerkeraad van de „Synodalen" tekent hierbij aan dat hij er reeds in september 1963 bij de generale synode op heeft aangedrongen de tuchtmaatregelen te herzien. Als gevolg van de vervreemding, die door een 20-jarig gescheiden le ven is ontstaan, acht men het nood zakelijk de ontwikkeling die heeft plaatsgevonden aan een gezamelijk onderzoek te onderwerpen, om hier door de weg te effenen voor het begeerde herstel van de geslagen breuk. avqkfts Ds. J. Keuning. werken in dit project samen. Dit is een praktische uitleving van de eenheid, die er nog steeds is - on danks de verschillen. Ook ben ik blij met de samenwerking op het gebied van gezinszorg en maat schappelijk werk. Hieraan zou mijns inziens nog op verschillend terrein uitbreiding gegeven kunnen wor den. Elk initiatief op dit gebied is De heer H. van de Vliert, die tot diaken gekozen was heeft zijn be noeming wel aanvaard en zal tege lijk met ouderling Gotink, die reeds eerder gekozen was, zondagmorgen a.s. bevestigd worden. Ds. A. A. Bos zal op zondag 16 ok tober 's avonds om 7 uur afscheid nemen van de Hervormde gemeente Sola Fide. Op zondag 30 oktober daaraanvolgend zal hij intrede doen in Vlaardingen. De voorzitter van de kerkeraad van de Hervormde gemeente Sola Fide heeft met de secretaris van de ring Rhenen van de Nederlandse Hervormde kerk contact opgenomen ter regeling van de vacaturebeur ten, na het vertrek van ds. Bos. De Bondspredikanten van Veenen daal zullen niet in de roulering worden opgenommen, die te Rens- woude en Driebergen wel. De Hervormde gemeente in Scher- penzeel heeft door inschakeling van enkele bezoekbroe-ers kans gezien een plan op te stellen, waarbij het mogelijk wordt in twee jaar de ge hele gemeente te bezoeken. Tot nu toe gebeurde dit eens in de vier of vijf jaar. De kerkeraad rekent wel op aller medewerking, om dit te doen slagen en zo min mogelijk af te schrijven. Men krijgt een week tevoren schriftelijk bericht. In een dienst in de Hervormde kerk te Amerongen op zondag 11 september zal het jeugdwerk voor het komende seizoen worden inge leid door ds. G. Kaastra. Vocale medewerking zullen verlenen: het kerkkoor, enkele zusters en een zanggroepje uit de jeugdkapel. De dienst begint om 10 uur 's morgens. De restauratie van het Hervorm de kerkje te O verberg is bijna ge reed. Voor de preekstoel werd van een onbekende een bedrag van 500 gulden ontvangen. Niet alleen het kerkgebouw is grondig opgeknapt, ook het kerkplein is geasfalteerd. De Hervormde zondagsschool te Eist bestaat niet meer. De school heeft zijn einde gevonden in een tekort aan geschikte leiders. De door de Hervormde gemeente te Renswoude uit een gesteld dub beltal tot ouderling gekozen heer P. op 't Zand heeft zijn benoeming niet kunnen aanvaarden wegens zijn leeftijd. „Mag men een ongeneeslijke zie ke van zijn toestand op de hoogte brengen?" Over dit onderwerp hoopt op 13 september a.s. voor de Hervormde vrouwengroep te spre ken ds. N. Kooreman. Als openingsreklame wy Zün wegens verhuizing gesloten van 9-14 september. Zaak aan de Patrimonium laan is geopend.

De Vallei | 1966 | | pagina 13