A'leVeenendaalse wethoudei s werden herkozen Nieuwe raadsleden van Veenendaal Nieuwe raadsleden van Rhenen Nieuwe raadsleden van Amerongen Nieuwe raadsleden van Renswoude Nieuweling Van Wagensveld hield uitstekend betoog Zittende wethouders blijven zitten DE HEREN DEEN (PvdA) EN VAN LIENDEN (CH) WETHOUDER y C.H. wethouder en A.R. wethouder gekozen Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 9 september 1966 4 De raad van de gemeente Veenendaal moest dinsdagavond heel wat stemmingen afwerken. Behalve drie wethouders en twee plaatsvervangende moesten er een tiental commissies be noemd worden. Bij het begin van de eerste stemming benoemde de burgemeester Mevr. Bud- dingh en de heer Van de Berg tot stembureau. Het vele werk dat dit voor deze mensen mee bracht, wekte het medelijden op van ds. Van Enk, wat bleek uit zijn vraag aan de burgemees ter of „het een wet van Meden en Perzen is, dat deze mensen dit de gehele avond moesten doen'. De burgemeester repliceerde wat vinnig, dat hy hen benoemd had en dat daar geen verandering in kwam. Direct na de opening werd de raad de eden of beloften van zuivering en trouw afgenomen. Slechts drie leden legden de belofte af, n.l. de heren Jansen, Koppen berg en van Remmerden, allen PvdA. Het vierde PvdA-lid de heer Van Hal was waarschijn lijk de eerste in de geschiedenis van deze partij in Veenendaal, die de eed aflegde. De drie zittende wethouders werden allen herkozen, zodat het college naast de burgemeester, mr. dr. J. Hazenberg weer bestaat uit de heren Ant. de Ruiter, C. N. van Kuyk en R. Koppenberg. Tot plv.-wethouder werden gekozen de heren M. Bastmeijer (le plv.) en G. J. van Deelen. VERSLAG RAADSVERGADERING GEMEENTE AMERONGEN WETHOUDERSVERKIEZING VIEL ANDERS UIT DAN MEN VERWACHTTE V.V.D-FRACTIELEIDER JANSEN UITTE KRITIEK Verkiezing van enige raadscommissies Eerste raadsvergadering in nieuwe samenstelling te Renswoude De stemmingen hadden over het al gemeen een vlot verloop. Sleehts het voorstel de gehele Woonruimtecommis sie te herbenoemen ondervond enige weerstand. De heer Bastme\jer vroeg het voorstel terug te nemen, omdat hy van mening was, dat het eerder geno men raadsbesluit, dat ieder jaar 1 lid vervangen moet wordfen niet terztyde gesteld mag worden. Hy deed dit voor- nameiyk uit oogpunt van objectiviteit. Hy kon wel in de bezwaren komen, die het college hiertegen had, omdat er een grote verdeling van huizen te wachten staat in het komende jaar, maar dit was voor hem niet doorslaggevend. De burgemeester antwoordde, dat het college dit besluit moet handhaven. De motieven hiervoor waren duidelijk omschreven in het voorstel (de commis sie is goed op de hoogte met de bijzon derheden van de woningzoekenden, vol gend jaar moeten enkele honderden woningen worden toegewezen). In tweede instantie vond de heer Van Ojik, dat het raadsbesluit gehandhaafd moet worden. Mevr. Buddingh vond. dat waar deze commissie het laatste jaar vrijwel geen woningen had kunnen verdelen en er het volgend jaar veel uitgegeven worden, dat zij er recht op heeft resultaten van het werk te zien. Ondanks haar mening, dat 'n raadsbe sluit gehandhaafd moet worden, wilde ze toch met het voorstel van b. en w. meegaan. Het voorstel van de heer Bastmeijer werd ondersteund door zyn fractiege noten Van Ojik, Vis en Van Genderen. Bij de stemming werd het echter alleen gesteund door de boerenpartij en de chu, zodat het met 7 tegen 14 stemmen werd verworpen. Daarna werd de woonruimtecommis sie, bestaande uit de heren J. P. van den Bosch, J. v. d. Dikkenberg, J. de Googer, J. Scholten en A. L. Takken als leden en P. de Jong en Z. H. Slik als plaatsvervangers, herkozen. By het eerste „gewone" voorstel, dat behandeld moest worden, bleek duide lijk, dat de raad er een makelaar had bggekregen. Op een wijze, die vele er varen raadsleden hem niet zouden ver beteren werd het college door de heer Van Wagensveld (chu) een serie vra gen voorgelegd met betrekking tot de aankoop van grond voor een vuilnis stortplaats. De heer Van Wagensveld begon met te zeggen, dat hij de noodzakelijkheid van deze aankoop besefte, maar hij wilde graag het volgende weten: Hoe lang kan men deze grond gebruiken voor vuilstorten?, wat gebeurt er met de grond als deze vol is?, waarom is er geen pachtovereenkomst gesloten?, waarom wordt er 2,per ca betaald voor een laaggelegenstuk weiland, waarop nog geen bestemmingsplan rust, terwijl voor een nabijgelegen stuk weiland kortgeleden nog veel minder betaald is? „Ik vind dat een prijs van 2, voor een stuk waarop geen bestem mingsplan rust een precedent geeft, dat konsekwenties zou kunnen hebben bij latere grondaankopen", zei de heer Van Wagensveld, die zijn vragenreeks voort zette met: Valt er niet een deel van deze grond onder natuurbescherming?, worden er al plannen voor vuilverbran ding gemaakt omdat verwacht kan worden, dat dit perceel ook gauw vol is?, is er door een deskundige een taxatie gemaakt? De heer Van Manen vroeg of er ge dacht wordt aan vuilverbranding. De heer Hendriks wilde weten of de eige naren van de aanliggende gronden geen bezwaar zouden maken. De heer De Kievid vond de prys van 2,per meter erg hoog. Een stuk grond in het uitbreidingsplan was voor hetzelfde bedrag gekucht en hierdoor werd een landbouwer-veehouder, die er zyn brood op moet verdienen geschaad. In zijn antwoord ging wethouder De Ruiter in op de geschiedenis van de vuilverwerking in Veenendaal. Tot nu toe had dit altijd problemen opgeleverd. De laatste tijd stort men het vuil op grondgebied van de gemeente Renswou- de, wat allerlei moeilijkheden met zich brengt. Emmikhuizen zal nog vlugger vol zijn dan gedacht, omdat er een glooiing gemaakt moet worden. De heer De Ruiter ging ook in op de moei lijkheden, die er geweest zijn om een geschikt stuk grond te krijgen. Een vuilstortplaats kan niet overal in de gemeente liggen. Het verspreidt een onaangename geur en de kans op brand is groot. De bewoners van een gemeen te moeten hiervan echter zo min moge lgk hinder ondervinden, daarom is er ook een plaats gezocht, die oostelgk van Veenendaal lag, omdat dan de minste kans bestaat dat men er last van heeft door de wind. Hg vroeg of men, indien men nog zo n stuk wist, dit aan het college mee te willen delen, omdat dit terrein in de toekomst ook wel weer vol zal raken. Over de ver werking van het vuil, storten of ver branden wordt nog gedacht. Ook regio nale samenwerking zou voor Veenen daal hoge lasten meebrengen, want een vuilverbrandingsoven is duur en de kosten komen toch grotendeels op Vee nendaal neer. „We konden nu ^rond kopen", zei de wethouder, „en ik weet niet of er de eerste 2 of 3 jaar nog zo'n gelegenheid zou komen en wat het dan kost is ook nog een vraag. Natuurbe scherming zal over de bezwaren heen moeten stappen en wat de grondeige naren doen weet ik nog niet, maar ik moest ergens naar toe". De heer Wagensveld stelde in tweede instantie, dat hg nog geen antwoord had gehad op zgn vraag of er een taxatie was gemaakt. Hij wilde ook weten hoe lang men met de grond zou kunnen doen en wat er nadat ze vol is mee gebeurt. Hy vond 110.000 een groot bedrag voor de gemeente. Dat de wethouder gezegd heeft, dat deze prys netto is, zonder dat er schadeloos stelling betaald hoeft te worden was volgens hem niet ter zake, omdat de heer Van Dgk, de huidige eigenaar, zijn verlies uit dit perceel ruimschoots ge compenseerd ziet in de rente van het bedrag. Door verscheidene anderen werd ook in tweede instantie nog gesproken. Mevr. Buddingh vertelde, dat er een pro vinciale studiecommissie is ingesteld, maar dat het nog wel enige tijd zal duren voordat deze met het werk ge reed is. De heer Hendriks wilde weten, hoelang er nog op Emmikhuizen ge stort kan worden. De heer Ojik ver klaarde blij met deze kans te zgn, maar vroeg of men het Spinnemeer niet kon gebruiken. De heer Brouwer steunde het voor stel van b. en w., omdat hem grond, grond blijft. Het leek hem mogelgk, dat het in de toekomst weer goede cul tuurgrond kan worden, die misschien nog wel met winst door de gemeente verkocht zou kunnen worden. De heer De Ruiter antwoordde in tweede instantie, dat hg ervan over tuigd was, dat men de grond in de toe komst weer kon gebruiken. Naar zijn mening was het renteverlies van die 110.000 kleiner, dan de pacht die be taald moet worden, zodat het goedko per is dan pachten en bovendien bleef men baas in eigen huis. Met de heer Van Dam was over de te betalen prgs overleg geweest, zo stelde hg de heer Van Wagensveld gerust. Het Spinne meer moest de heer Van Ojik maar uit zijn hoofd zetten, want dan kwam men weer op grond van een andere gemeen te. De grond in Emmikhuizen zal nog binnen de twee jaar vol zgn. Mevr. Buddingh vroeg of het moge lijk was een bestemmingsplan op deze grond te leggen. Zij stelde voor een voorlopig koopcontract op te stellen, dan een bestemmingsplan vaststellen en tenslotte het koopcontract te teke nen. De burgemeester zegde toe, dat dit bekeken zou worden. De heer Van Ojik verwekte enige hilariteit met zijn vraag aan het eind van dit debat of Veenen daal bevoegd was een bestemmingsplan te leggen op gronden in een andere ge meente, en dit nadat de heer De Ruiter reeds vele malen beweerd had, dat hij blij was nu eindelijk grond in Veenen daal te kunnen kopen! Ten slotte werd met algemene stem men besloten in de toekomst vuil te gaan storten aan de Rauweveldseweg. Ook in de gemeente Amerongen kwam gisteravond de nieuw geko zen raad bijeen- De voorzitter riep de nieuwe raad een hartelijk wel kom toe en sp^ak de hoop uit dat deze raad veel in gemeenschappe lijk overleg voor de gemeente zal doen. Voordat de agenda werd af gewerkt vroeg de heer Van Mourik (Gem. Belang) het woord en kwam terug op het verkiezingspamflet door spreker verspreid en waarin bijzonder onheuse bejegeningen aan het adres van de heer Tenge voorkwamen. Dit is het gevolg geweest van door mij ontvan gen onjuiste inlichtingen, zo zei de heer Van Mourik. Spreker bood daarop aan de heer Tenge zijn excuses aan. Nadat de raadsleden de eed van trouw of de belofte hadden afgelegd, was de wethoudersver kiezing aan de orde. fÉ Ds. ran Enk (A.R.) G. van den Berg (S.G.P.) C. G. van Hal P.v.d.A M. G. H. Hendriks (K.V.P.) H. van Wagensveld (C.H.U.) H. Brouwer (B.P.) A. de Kievid (B.P.) Het was dan dinsdagavond zo ver dat de eerste vergadering van de raad in de nieuwe samenstelling plaatt vond. Nieuw in de raad waren de heren van Lienden (CH), Jansen (VVD), Lodder (Boeren), Verhoek: (SGP) en van Donselaar (CH). Na het geschrijf wat er na de verkiezingen in de diverse couranten was ge weest was de verwachting, dat de heren Deen en van Donselaar tot wethouder gekozen zouden worden. Dit kwam echter ten dele anders uit. Dat deze wethoudersverkiezing in het middelpunt der belangstelling stond kon men wel merken aan de publieke tribune, deze was namelijk tot de laatste plaats bezet en zelfs in de gang hadden nog een aantal belangstellenden plaats moeten nemen. Een geluidsinstallatie zorgde ervoor dat het ge sprokene nu in tegenstelling tot voorheen goed te verstaan was. Bg de eerste stemming werden er op de heer van Lienden (CH) 9 stemmen uitgebracht, terwgl de heren Jansen en en Griffioen er respectievelgk 4 en 8 kregen. Bij de tweede stemming waren er 8 stemmen voor de heer Deen (PvdA), 6 voor de heer Jansen en 1 voor de heer Griffioen. Zowel de heer van Lienden als de heer Deen accepteerden de be noeming. De heer Jansen (VVD) diende een voorstel van orde in dat als volgt luid de: De Gemeenteraad van Rhenen, op 6 sept. 1966 te Rhenen in openbare vergadering bijeen, gelet op art. 216 der Gemeentewet, zich ervan bewust zijnde geen zeggingsmacht te hebben over de werkverdeling van het nieuw te vormen college van burgemeester en wethouders, spreekt de wenselgkheid uit, dat één der te kiezen wethouders de portefeuille van Openbare Werken zal gaan beheren. Dit voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. Tgdens de beëdiging wilde de heer Jansen, die in zgn eerste raadsvergade ring danig het woord voerde, wat op merken, doch naar de voorzitter zei kon dit pas na de beëdiging. De voor zitter wenste de raadsleden geluk met hun installatie en zei dat de gemeente raad aan het hoofd van de gemeente staat en alle dingen die in de komende vier jaar gaan gebeuren door de raad moeten worden bekeken en beslist. Vervolgens merkte de heer Jansen op, dat het vermoedeiyk bekend zal zgn dat de heer van Donselaar in zgn hoe danigheid van Directeur van de Coöpe ratie Landbouwbelang zakelijke relaties onderhoudt met de Gemeente Rhenen. Volgens zijn informaties zou, nadat op 2 augustus 1966 de geloofsbrieven van de heer van Donselaar onderzocht zgn, op 23 augustus 1966 door de organisa tie waarvan de heer van Donselaar di recteur is, nog 1800 kg kali aan de ge meente zgn geleverd. Gelet op art. 26 van de gemeentewet, achtte de heer Jansen de huidige werk kring van de heer Donselaar dan ook onverenigbaar met het raadslidmaat schap. De heer Jansen stelde in ver band hiermede dan ook voor een com missie van onderzoek te benoemen. Verder protesteerde de heer Jansen dat de voorzitter hem niet eerder het woord wilde verlenen. De heer Deen vroeg zich af, waarom de heer Jansen niet eerder in beroep was gegaan. Met ne gen stemmen tegen en zes voor werd het voorstel van de heer Jansen ver worpen. Naar aanleiding van de notulen wil de de heer Jansen nog even inhaken op hetgeen de voorzitter in de vorige raadsvergadering memoreerde over datgene, wat in de afgelopen 4 jaren tot stand is gekomen. Hy wilde daarbg echter konstateren dat de sociale wo ningbouw in 1966 met name voor Rhe nen en Achterberg zeer veel te wensen overlaat. Hopeiyk zal het nieuwd colle ge hieraan weer voldoende aandacht gaan besteden. Spreker had uit de stukken gezien, dat er plannen zgn om op 1 maart 1967 te starten met de bouw van 96 woning wetwoningen en sprak de hoop uit dat deze sneller te realiseren zouden zijn dan de zogenaamde zaagflats. Verder onderstreepte spreker naar aanleiding van de notulen woorden van de heren van Dijk en Klaassen, die zg uitten bij de uitbreiding van het kapi taal van het Bouwfonds Ned. Gemeen ten, waarbij de commerciële zijde werd belicht. Daarbg wilde hij de bevoor rechte positie van de Bouwkas, ten op zichte van anderen, duidelijk stellen ten aanzien van le bij de uitgifte van bouwterreinen (de Gemeente is immers aandeel houder) 2e bij het verkrijgen van Rijksgoedkeu ringen, (het Bouwfonds heeft een eigen contingent) Bg dit alles stel ik de bouw aan de Bremlaan ten voorbeeld, het is nu een zuivere commerciële instelling gewor den, die nu haar eigenlijke doel voorbij schiet. Ik verwijs hierbij naar artikel 2 van de Statuten van het Bouwfonds. Nadat op verzoek van de heer Deen de vergadering even was ge schorst voor een kort beraad van het nieuwe college, richtte de voorzitter W. Verhoeks S.G.PT. van Lienden (C.H.U.) M. Lodder (B.P.) J. van Donselaar (C.H.U.) Jansen (V.V.D.) zich in waarderende bewoordingen tot de scheidende wethouders de he ren van Gesink en Griffioen, die beiden in de afgelopen jaren veel in het belang van de gemeente hadden gedaan. De heer Griffioen zeide in die vier jaren veel te hebben geleerd en hg vond het nuttig als ieder raadslid eens een tijdje wethouder zou zijn. Hij noemde het humoristisch dat de twee partijen die zich bij de verkiezingen beijverden voor een jonge raad nu voor een ouder college hebben gezorgd. Vervolgens voerde de heer Jansen weer het woord. Hg zei in de korte pe riode voor deze raadsvergadering zeer veel te hebben geleerd en ook te hebben geleerd hoe het niet moet. Hier in Rhe nen wordt onder zeer bepaalde normen politiek bedreven. Maar dat is dan voor rekening van hen, die hieraan menen te moeten medewerken. Het partijbe lang is bij de wethoudersverkiezingen hoger gesteld dan het algemeen belang. De fracties die hieraan hebben meege werkt dienen zich dan ook wel zwaar bewust te zijn van de grote verantwoor- delgkheid die zij t.a.v. de Rhenense be volking op zich hebben genomen. Ik hoop, aldus de heer Jansen, dat ik het verkeerd zie, maar ik zie toch de ko mende vier jaren met zorg tegemoet. De frissere wind die nodig eens moest gaan waaien wordt door een aantal fracties niet nodig geacht. Die fracties moeten nu oppassen, dat die frisse wind niet in een storm gaat omslaan. Bij het vooroverleg dat aan de sa menstelling van het college voorafging heeft de P.v.d.A.-fractie de CHU- fractie met open armen ontvangen en ik geloof dat men blij is dat de breuk van zes jaar geleden weer is geheeld. De CHU-fractie heeft in ieder geval een geweldige zwaai gemaakt. Het is nu echter de vraag hoe de CHU-'kiezers hierover zullen oordelen. Verder merkte de heer Jansen hier over nog op dat door het vele politieke getouwtrek in de afgelopen maanden, de sfeer er niet beter op is geworden en de animo voor een raadslidmaat schap sterk gedaald zal zijn. Tot be sluit sprak de heer Jansen de hoop uit, dat de beide gekozen wethouders zich van hun grote verantwoordelijkheid terdege bewust zullen zijn en hg hoopte dat Rhenen twee krachtige figuren als wethouder heeft gekregen. Dit zal de toekomst echter moeten bewijzen. De heer van Donselaar merkte als fractieleider van de op één na grootste groepering op dat in Rhenen 40% so cialistisch stemde, daaraan kon de CH niets doen, maar ook circa 40% stemde op de CH en daarom behoren deze par tijen in het college vertegenwoordigd te zijn. Om deze redenen heeft men de kandidatuur van de heer Deen gesteund en niet om de politiek die de P.v.d.A. landelgk voert. Aankoop woningen Wilhelminastraat De voorzitter stelde de raad voor dit op één na laatste agendapunt als laat ste te behandelen, daar de heer Ver- woert had verzocht dit stuk in de ge heime raad ter tafel te brengen. Dit voorstel werd door beer Kerk stra ondersteund, doch het gevoelen van de raad bleek anders te zijn, want met negen tegen zes stemmen besliste de raad voor een openbare behandeling. De heer Kerkstra zei de verbreding van dat gedeelte van de Wilhelminastraat ten zeerste toe te juichen, terwgl de voorzitter nog opmerke dat men de sa nering van dat gedeelte zoveel moge lgk als een geheel zal willen bekijken en op die manier tot resultaten zal zien te komen. De heer Tenge (VVD) zou graag ge zien hebben dat tevoren tussen alle raadsfracties overleg was gepleegd over de te kiezen wethouders en niet door enkele, zoals nu is geschied. De heer Van der Veer (PvdA) sloot zich hierbij volkomen aan, ook hij vond het een onbehaaglijk gevoel dat zijn fractie geen enkele invloed kan uitoefenen bij de samenstelling van de wethouderszetels. Spreker was eveneens van mening dat in Ameron gen een z.g. „linkse" wethouder op zijn plaats zou zijn. Het spijt deze frac ties buitengewoon dat voor hen het re sultaat negatief uitvalt Nadat tot stemming was overgegaan werd als oudste wethouder herkozen: de heer K. G. Tiel (CHU) met 7 stem men voor en 4 voor de heer Van der Veer; als 2e wethouder werd herko zen: de heer G. J. van Barneveld (ARP), met 7 stemmen voor en 4 voor de heer Tenge. De voorzitter wenste hen van harte geluk met deze benoe ming en sprak nogmaals zijn vertrou wen uit in een goede samenwerking. De heren Tiel en Van Barneveld dankten beiden de raad zeer voor het in hen gestelde vertrouwen, maar zei den weinig begrip te hebben voor de zo vaak gebezigde uitdrukking „links" of „rechts". Onze manier van werken komt voort uit geloofsovertuiging en wij behartigen de belangen van alle partijen en hopen in de toekomst veel voor Amerongen te kunnen doen, al dus sprekers. Tenslotte zei de heer Tenge nog dat hij een taakverdeling voor de wethou ders zeer gewenst acht. De voorzitter stelde voor dit punt te verschuiven naar een volgende vergadering, waar in de raad haar mening hierover kan geven. Commissie straatnamen: A. Hasse laar, J. Tenge en A. Putman worden gekozen met resp. 11, 11 en 7 stem men. Commissie verordeningen: Gekozen worden de heren M. Doornenbal, J. Tenge en A. van der Veer met resp. 8, 11 en 11 stemmen. Commissie belastingreclame: De he ren M. Doornenbal, J. Tenge en A van der Veer worden benoemd met resp. 9, 11 en 10 stemmen. De heer Van den Dikkenberg (SGP) kreeg op zijn vraag aan het college om de patateskraam aan de Dwarsweg op zondag te sluiten, ten antwoord dat een arrest van de Hoge Raad zich hier tegen verzet. Toch zal geprobeerd wor den, mede in verband met de grote rommel die hierdoor veroorzaakt wordt, hieraan iets te doen. Punt vaststelling huurbedrag voor gebruik Geref. Kerk als tijdelijke ULO. Met de vaststelling van een huurbe drag van f 400,per maand werd zon der hoofdelijke stemming accoord ge gaan. De huurvergoeding van het gebouw „Lenteleven" in gebruik voor het ge ven van kleuteronderwijs werd even eens zonder hoofdelijke stemming vastgesteld op f 5000,per jaar. Punt aankoop aandelen B. N.V Bouwfonds Ned. Gemeenten. Besloten werd 20 aandelen ad f 250,— te nemen Zonder hoofdelijke stemming accoord met 1 stem tegen (de heer Tenge). Punt aanleg en verbetering van we gen in het kader van de ruilverkave ling genaamd Heiligenbergerbeek. Met algemene stemmen accoord. Punt gemeentelijke garantie inzake bouwen vrije sectorwoningen in de Bouwstroom. Zonder hoofdelijke stem ming aangenomen met aantekening dat de heer Tenge tegenstemt aangezien 2 der aanvragers geen economisch aan Amerongen gebondenen zijn. Punt vaststelling partiële bestem mingsplannen „Kamp Overberg" en Sportterrein". Wat betreft punt a. werd de vaststelling uitgesteld aange zien de raad zich hierover eerst uit voerig wil beraden. Men gaat niet ac coord met de zienswijze van het rijk dat in dit gebied een gesloten inrich ting voor jongens moet komen. Temeer daar dikwijls deze inrichtingen niet zo erg gesloten blijken te zijn. Het is ge raden zich hiertegen met klem te ver zetten. Punt b. bestemmingsplan Sportterrein" werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Punt commissie tot wering school verzuim. In de vacatures door ver trek van de heren Wijnand en Ter Maaten werden benoemd de heren: A. Bos, 11 stemmen en P. van Vliet, 8 stemmen. De raadsvergadering werd te 9 uur gesloten. G. J. van Barneveld (A.R.) G. Tiel (C.H.U.) Tijdens de eerste raadsvergadering, welke in haar nieuwe samenstel ling op dinsdagavond 6 september 1966 in het gemeentehuis te Rens woude gehouden werd, was één der voornaamste punten: de verkiezing van twee wethouders. Mede met het oog daarop was een talrijk publiek gekomen om van de gehouden stemming getuige te zijn. Eedaflegging Na de opening door Burgemeester Hosang vond allereerst de beëdiging van alle raadsleden plaats. De nieuwe raad bestaat thans uit: C. v. Ekris (Boerenpartg), E. v. Huigenbos (Boe renpartij), E. Zweers (P.v.d.A.), J. T. Woileswinkel (C.H.), Joh. v. d. Brand- hof (C.H.), H. Stoer (C.H.) en H. Ver meulen (A.R.). Na de toespraak van de voorzitter tot de beëdigde raadsleden vroeg de heer Zweers het woord. Alvorens men tot de verkiezing van nieuwe wethou ders overging, wilde hij gaarne enige mededelingen doen omtrent de houding van de C.H.U. te Renswoude in het ver leden. Hij was o.a. van mening dat deze party zich niet correct gedragen had t.o.v. het A.R.-raadslid Vermeulen, het ex-raadslid voor de C.H. de heer Oos terink en onregelmatigheden m.b.t. het ex-raadslid voor de C.H. de heer Koops. De heer Zweers verwachtte thans dat de heer Joh. v. d. Brandhof aan de dijk gezet zou worden en ten slotte sprak hij zijn spijt uit over het feit dat de heer Stoer in dit formum (C.H.) zou gaan plaats nemen. Met de verwachting, dat er met de leden van de Boerenpartij een goede samenwerking zou ontstaan, besloot hij zijn uiteenzetting. Vervolgens diende de heer J. T. Woi leswinkel de heer Zweers van repliek. Hij zei, dat de feiten geheel anders lagen dan de heer Zweers ze stelde en dat één en ander steeds degelijk was besproken. Desondanks bleven de beide heren met elkaar van mening verschillen over de feiten. Verkiezing wethouders Hierna volgde een stemming over de le wethouder. Er werden zes geldige en één ongeldige stem uitgebracht. Met meerderheid van stemmen werd de heer J. T. Woileswinkel (C.H.) geko zen. Uit de tweede stemming bleek zon neklaar dat de heer H. Vermeulen (A.R.) tot 2e wethouder werd verkozen. De burgemeester wenste de beide heren geluk met hun benoeming. Zo wel de heer Woileswinkel als de heer Vermeulen mogen oudgedienden in de raad genoemd worden, want de heer Vermeulen heeft sinds 1945 en de heer Woileswinkel sedert 1949 zitting. Vervolgens kreeg de heer J. T. Woi leswinkel het woord. Hij verwachtte een prettige samen werking met de heer Vermeulen, hoe wel hg wel moeiiykheden zag nu hier twee wethouders uit een verschillend kamp moesten gaan samenwerken. Met een C.H.-wethouder zou veel gemak- kelgker geweest zijn. Doch men achtte het een onrecht t.o.v. de andere partij nu weer in deze samenstelling plaats te nemen in het college van B. en W. N.a.v. het mogelijk aan de dgk zetten van de heer Van den Brandhof deelde de heer Woileswinkel mee. dat deze ge heel vrywillig van het wethouderschap had afgezien. Aan de nieuwe raadsle den zei hy, dat de wethouders in de raadsvergaderingen weinig zeggen, omdat men in de vergaderingen van B. en W. reeds alles uit den treure besproken heeft. Bovendien brengt de voorzitter, de heer Hosang, de voor stellen van B. en W. altijd duidelijk onder de aandacht van de raad. Tenslotte verzocht de heer Woiles winkel de leden van de raad de wethou ders met hun kritiek niet te sparen. Na een dankwoord van de voorzitter aan de heer Joh. v. d. Brandhof voor de goede samenwerking in B. en W., volgde de loting voor de orde van plaatsneming der raadsleden. Na de lo ting bleken de vijf heren toevalligerwijs reeds op de plaats te zitten, die hun door loting was toegewezen. Herbenoeming leden der Commissie van Advies inzake vordering van woonruimte. In deze commissie werden de volgen de leden herbenoemd: W. van den Brandhof, G. van Ginkel, G. R. van Leeuwen, A. J. Verdam en E. Zweers. Rondvraag De heer Zweers stelde vragen over de aanleg van een aardgasleiding, een nieuw ontspanningscomplex, het nieuw»: gemeentehuis. Geen enkele vraag kon nog afdoend beantwoord worden. De heer Stoer vuurde een reeks vra gen op de voorzitter af die betrekking hadden op de functieverdeling van de wethouders, hetgeen geloop aan huis, door bgv. een spreekuur in te stellen, zou kunnen voorkomen, en: omtren'; het onveilig gelegen zebrapad voor de kleuterschool in de Taets van Ameron- genweg, benevens het eveneens gevaar lijke parkeren aan beide zgden vari deze weg. De heer Stoer liet doorschemeren dat hij een voorstander is van eenrichtings verkeer in laatstgenoemde weg. Moge lgk kunnen B. en W. ter zgner tgd in deze zaak een voorstel in overweging nemen. (Zie voor raadverslag Scherpenzeel pag. 8). T. Woileswinkel (C.H.U.) Vermeulen (A.R.)

De Vallei | 1966 | | pagina 4