Daasinstituut Spaan TAPIOLA: FINLANDS WOUDSTAD SPORT in 't KORT Nieuwe raadsleden van Scherpenzeel WERELD-DANSPROGRAMMA WILLEM S IDEALEN Panter-volleybaltournooi met grote deelname Wat nu weer? Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 9 september 1966 8 Droomstad voor Finnen realiteit Damnieuws J. VERMEER CLUBKAMPIOEN VOLLEYBAL Opening van seizoen Vol verwachting klopt hun hart KORFBAL Wedstrijdprogramma van SKF ELST Sterker Oranje-Wit niet bij machte om winnende goal te scoren 11 3—0 OVERWINNING VOOR MUSKETIERS Oranje-wit naar Duitsland SCHERPENZEEL Os-ka-di gaat weer van start IN SCHERPENZEEL Beide wethouders herkozen RIJNKANTERS ZEER ACTIEF Sparrenlaan 1 (hoek Spoorlaan) tel. 08385 - 3557 VEENENDAAL Inschrijving dansseizoen 1966-1967 Voor alle lessen dagelijks aan ons instituut Klubs voor: beginners gevorderden - scholieren - gehuwden - en zelfgevormde klubs BIJ INSCHRIJVING 5,— VOLDOEN Ook u kunt nu een auto Postkantoor op andere tijd open __l -j-n; - tb>3 '•»?- De Finse stad Tapiola, niet ver van Helsinki, is een gedurfd ontwerp van de architect Heikki von Hertzen. Er sullen nog meer van deze „woudsteden" in Finland worden gebouwd. Een eigen huis in de bossen met ruime kamers en voorzien van tenminste één groot raam dat uitkijkt op bos, meer of zee, enkele kilometers van de hoofdstad; geen rook, stof of roet noch lawaai van auto's; uitgetrekte grasvelden als speelterreinen voor de kin deren. Dit lijkt een mooie droom, waarmee het prettig is wakker te worden. Voor zestienduizend Finnen is deze droomstad echter realiteit. De naam luidt: Tapiola. Het is een schepping van Heikki Olavi von Hertzen, een Finse architect met een grote verbeel dingskracht en een even grote dosis doorzettingsvermogen. Zijn woudstad staat te midden van ongerepte bossen aan de kust van de Finse Golf. Er is een centraal gelegen winkelstraat, welke al leen voor voetgangers toegankelijk is. Parkeerproblemen zijn on bekend, daar men over voldoende parkeerterreinen en parkeerga rages beschikt. Verder verschilt Tapiola (genoemd naar de legendarische Finse heerser der wouden Tapio) van andere ste den, door zijn stratenplan. De stad kent namelijk slechts fraai aangelegde wegen, die zich door het prachtige heuvelachtige terrein slingeren en om bomengroepen heenvoeren. De huizen en flatgebouwen staan een eind. van de weg af en hebben glooiende ach tertuinen, die op paden uitkomen. Het drieste plan hiertoe werd 12 jaar geleden onuitvoerbaar geacht. Stedebouwkundigen wezen het glim lachend van de hand. Bankiers achtten het plan economisch niet rendabel en aarzelden bij het verstrekken van cre- dieten. Ook de Finse regering, die overigens graag nieuwe huizen wilde hebben om de naoorlogse ellende van 425.000 ontheemde Finnen te verlich ten, was weinig behulpzaam. In de jaren vijftig begon hij propaganda voor zijn plan te maken. Hij slaagde er in met de bond voor gezinsbelangen en nog vijf andere sociale- en vakorga nisaties de Koningbouwstichting te vormen. Het werd een particuliere on derneming, die zonder winstoogmerk zou proberen een stad te bouwen vol gens een volkomen nieuw recept. Von Hertzen werd direkteur van deze or ganisatie. SUKSES Na enige tijd van moeizame voor- lichtingsarbeid was er ruim twee mil joen gulden bijeen om het 270 hectare golvende bosrijke terrein aan de Finse Golf te kopen. Met dit basiskapitaal slaagde von Hertzen erin om tegen acht procent rente, kortlopende lenin gen voor werkkapitaal af te sluiten, zodat met de bouw van de eerste wo ningen kon worden begonnen. In Het Beste stond een uitgebreide reportage over deze modelstad, waarop een keten van nieuw te bouwen steden in alle delen van Finland zal worden geba seerd. Met veel fantasie heeft men aan Tapiola gewerkt. Zo lag er bijvoor beeld een onooglijke grintgroeve mid den in het fraaie landschap. Van dat lelijke gat heeft men een fraai meer gemaakt, waarin fonteinen waterplui- men omhoogspuiten. Naast dit kunst matige meer staat een kantoorgebouw van twaalf verdiepingen, bekroond met een spectaculair restaurant-in-de-wol- ken. De fantasie van von Hertzen en dat van andere architecten, die erbij betrokken waren, kenden geen gren zen. Zo verrees er behalve een bios coop, een schouwburg en een concert zaal, een hypermodern zwembad in de openlucht, dat met behulp van schuif- muren gedurende de koude maanden in weinig tijd in een overdekt bassin kan worden veranderd. ZORGEN In 1954 werd het eerste huizenblok van Tapiola voltooid Sceptici hadden voorspeld, dat maar .weinig gezinnen er iets voor zouden voelen uit Hel sinki weg te trekken om zich in een stad, diep in het bos, op te sluiten Aangezien verdere credietverlening door de banken bij het uitblijven van belangstelling voor deze woningen, niet te verwachten was, braken voor von Hertzen zorgelijke tijden aan. Met spanning in het hart bood hij de eer ste woningen in de kranten van Hel sinki te koop aan. Hij kon gerust zijn Voor de eerste driehonderd woningen waren duizenden kooplustigen. Sinds dien zijn er voor elke woningen, die in Tapiola werd gebouwd, vijf tot tien aanvragers geweest. Door de belang- stelling van de toekomstige bewoners van de woudstad kon het plan Tapiola zich vrijwel van de ene op de andere dag bedruipen. Temeer daar ook de banken het „bosplan" au sérieux be gonnen te nemen. De eerder genoemde woningbouw- stichting heeft in de stad 290 miljoen guldengestoken; het gehele projekt zal vermoedelijk totaal 430 miljoen gulden gaan kosten. De stad heeft een keuze commissie ingesteld, die er voor moet waken, dat Tapiola geen „rijkelui's" stad wordt. Daarom wonen er mensen van verschillend maatschappelijk ni veau door en naast elkaar. Alhoewel de meeste inwoners nog naar Helsinki forensen,vindt een steeds groter aan tal werk op de kantoren, in de winkels en de lichte industrie van de stad. Er is voor Tapiola gerekend op een be volkingsdichtheid van zestig inwoners per hectare, waardoor het inwonertal tot maximaal zestienduizend mensen dient te worden beperkt. Von Hertzen. die een Europese conferentie van de Verenigde Naties over sociale aspec ten v. d. huisvesting heeft geleid, heeft al vaak op bijeenkomsten van plano logen in het buitenland zijn Tapiola- projekt toegelicht. Hij meent, dat de opzet ook elders zou kunnen slagen „De sociologen zeggen", aldus von Hertzen, ,dat de overbevolking van on ze steden allerlei maatschappelijke en om er maar enkele te noemen. Tegen woordig moet ons voornaamste doel bij de stedenbouw zijn: een sociaal en biologisch geschikt leefklimaat voor de mens te scheppen. Een moderne huis vesting is de sleutel daartoe." Door de nog resterende partijen te winnen is het de jongste speler van het eerste tiental, J. Vermeer, gelukt op verdiende wijze damkampioen van VDC te worden. Hij onttroonde hiermede de oudste speler H. v. d. Brandhof, die de laatste jaren telkens kampioen was en die nu als tweede eindigde. Vermeer „scoor de" uit 21 partijen maar liefst 34 pun ten en verloor alleen van v. d. Vliert uit Renswoude, die na Keijman op de vierde plaats kwam. Intussen is het nieuwe damseizoen begonnen en hebben de meeste spelers, in afwachting van de snel naderende UPDB-competitie, reeds enkele par tijen gespeeld. Damliefhebbers zijn nu vooral op maandagavond in ,,'t Tref punt" aan de Dennenlaan welkom! In „Kulan-sport" stond deze week: „Zo gebeurde het tijdens een wedstrijd op het Kulan-veld dat de spelers van Ku- lan 2 zich opstelden om aan de tweede helft te beginnen maarer klopte iets niet met die opstelling. Gelukkig was er een bij die tellen kon en wat bleek? Men had tot aan de rust met twaalf man ge speeldMen wilde kennelijk niet onderdoen voor de korfbalclub Volgende week zaterdag 17 sept. wordt door de plaatselijke volleybalvereniging de Panters het Jaarlijks terugkerende Panter-volleybaltournooi georganiseerd. Ditmaal wordt er niet in het voor dit tournool traditionele Etheto-gebouw ge speeld, maar worden er drie velden uitgezet in de grote garege van de fa. Schoon hoven aan de Industrielaan. Maar liefst achttien ploegen hopen van de party te kunnen z\jn. Twaalf herenformaties en zes damesploegen zullen elkaar gaan be strijden om de ereprijzen in een tournool dat geheel nieuw van opzet is en waar bij het publiek op drie velden tegelijk van hopelijk aantrekkelijk volleybal kan genieten. De Panters hebben kosten nog moeite gespaard om het tournooi in de grote garage te kunnen realiseren. De drie uit te zetten velden dienen muurvast beves tigd te worden, maar d£iar er geen ga ten voor de staanders in de betonnen vloer kunnen worden geboord moet men het één en ander in grote blokken beton gieten. Maar dat het voor elkaar komt daar staat men borg voor. Dit tournooi betekent eigenlijk tevens de opening van het volleybalseizoen. Over enkele we ken neemt de competitie een aanvang en de Panters uit Veenendaal zullen het weer zwaar te verduren krijgen met di verse ploegen in hoge klasse. Op het Pantervolleybaltournooi zullen ploegen uit Utrecht, Arnhem, Apel doorn, Ede, Doorn, Culemborg, Delft, Amersfoort acte de presence geven en zullen deze wedstrijden door de trainers 17 denkt direkt aan 5 december, maar van die datum hebben zij geen verwach ting. Mogelijk beleven zij die datum niet eens. Tenzij u uw goede hart laat spre ken! Welke harten kloppen vol verwachting voor 13 september? Dat zijn de harten van mensen, wier gezondheid voor een deel afhangt van uw besluit. Op 13 september a.s. wordt u in de gelegenheid gesteld, wat van uw bloed af te staan aan zieken en aan mensen, die door een ongeval een tekort aan bloed hebben. STEL HEN NIET TE LEUR! Verhoog de waarde van uw ge zondheid door een zieke te helpen. Het kost u niets en het schaat u ook niet. De plasmadienst van het Roode Kruis afd. Veenydaal verwacht u a.s. dinsdag avond van half 7 tot half 10 in de kan tine van de Chr. Technische school aan de Industrielaan. De plasmadienst. Deze week werd in het orgaan vap de korfbalvereniging SKF het wedstrijdpro gramma voor de komende weken bekend gemaakt. Dat is als volgt: zaterdag 17 september KCS-SKF (in Amsterdam); 24 september SKF-DSV; 1 oktober Biko-SKF (in Bilthoven); 8 oktober SKF-Hogerop; 15 oktober SKF-Waterl.; 22 oktober Zwa- luwen-SKF (in Hilversum); 29 oktober SKF-Welgel.; 11 november Watervliet- SKF (in Velsen). Zaterdag ontvangt SKF I THCN I. Vorige week zaterdag speelden drie combinaties van SKF op eigen terrein te gen drie twaalftallen van VADA. Groep I verloor met 1—0 van VADA. hetgeen vooral te wijten was aan het slechte plaatsen en ook het vele roepen in het veld deed aan de wedstrijd geen goed. Groep II van SKF stond tegen VADA-2 al gauw voor en speelde in de rest vah de wedstrijd niet op volle toeren; toch won deze combinatie uiteindelijk nog met 30. Groep 3 van SKF won met een klei ne ploeg met 20, hetgeen een mooie prestatie betekende. In „Candia-loog" stond in het september- blad: „Dood aan de kankeraars, die het spel voor een ander bederven, weg met de lauwen en de onverschilligen, die geen training bezoeken en voor elk wissewasje afzeggen. We kunnen ze missen als kies pijn, hoe goed ze ook een bal kunnen be handelen. Laat dë strafcommissie dit seizoen heel weinig te doen krijgen, laat de vriendschap onder elkaar hoogtij vie ren zodat iedere wedstrijd 'n sportief feest zal zijn, waar „geknokt" wordt om een goed resultaat zodat zelfs het verlie zen van een wedstrijd nog een voldoe ning geeft" Bovenstaande woorden noemt men mannentaal. ongetwijfeld gebruikt worden ala oefen wedstrijden voor hun ploegen, hetgeen de zaak des te aantrekkelijker zal ma ken. Oranje <Wlt speelde zondag haar eer ste wedstrijd in de competitie tegen een oude bekende, namelijk St. Maarten uit Utrecht. De Elstenaren hebben in deze wedstrijd een groot tekort aan produk- tiviteit getoond, want de krachtsverhou ding in he veld was dik in het voordeel van het Elsterse team. Oranje Wit zette direkt een fel offen sief in met de bedoeling een bres te slaan in de Utrechtse defensie. Wonder boven wonder ontkwam dit doel na on geveer vflf minuten aan een doorboring toen Onink in een verwarrende situatie tegen de paal schoot. De Oranjewitters vergaten, met het voordeel de wind in de rug te hebben, te schieten. Na 22 minuten miste De Vries en de Utrechtse midvoor was weg, omspeelde keeper Van Rotterdam en schoof de bal in het net, 01. Hoe wel Oranje Wit door deze goal ge ïnspireerd werd, moest men toch wach ten tot rechtshalf Hage ineens raak schoot, 11. De ruststand was 11. De Utrech ters gingen na rust op een gelijke stand spelen en de Elstenaren liepen hen vol komen in de kaart. Een concentratie van spelers voor het doel vormde een goede afweer. Hoe gevaarlek zo'n si tuatie van ver opgedrongen staan wel is, kwam tot uiting toen St. Maarten enkele malen gevaarlek uitviel. Eindstand 11; met de stand is Oranje Wit ontevreden, gezien het over wicht dat het had. SPELER VAN VELUWE BOYS UIT VELD GESTUURD In een goed gespeelde wedstrijd, vooral van Musketiers-zijde, konden de Elstenaren een verdiende zege behalen door doelpunten van Kranenburg (2 x) en Henzen (1 x). Na circa een kwartier spelen bete kende een schot van linksbuiten C. Henzen 10. Vijf minuten later was het midvoor Kranenburg die in een leeg doel kon schieten, nadat de keeper de bal had losgelaten, 20. Kort voor rust werd de rechtshalf van Veluwe Boys het veld uitgestuurd omdat hij linksbuiten Henzen onnodig tegen de schenen trapte. Na rust een fel aanvallend Veluwe Boys, dat echter geen schietkansen kreeg. Uitblinkers in de achterhoede waren keeper Kees Kranenburg en rechtshalf Van de Klift. Kort voor het einde schoot midvoor Kranenburg nog uit een van de vele kansen raak, 30. met een grootscheepse huls-aan-hala no tie om donateur» te werven. Het geld, dat op deze manier binnen komt komt ditmaal ten goede aan het kledingfonds voor de jeugdleden. De jon geren onder de wandelaars zijn nog steeds niet in het bezit van uniforme regenkle ding en daar het uniform bij de beoorde ling van de jury altijd meetelt, is dit van belang om de Elster gemeenschap een goede bekendheid te doen krijgen in den lande. Alleen door het behalen van prij zen kan de wandelvereniging hieraan ac tief deelhebben. Daarom is het bestuur er van overtuigd, dat men de kfnderen niet ledig heen zal sturen, maar zich voor tenminste een jaar als donateur zal aan melden. De oudpapier actie is nog steeds niet stopgezet. Wel zijn er momenteel kleine moeilijkheden, In verband met de geringe waarde. Het bestuur Is verplicht het oude papier eerst ergens op te slaan, om een voldoende hoeveelheid bijeen te krijgen, interessant voor een opkoper. Het bestuur verzoekt degenen, die al tijd hun papier voor dit doel afstaan in dien mogelijk zoveel mogelijk te bun delen. Doordat de vereniging over te weinig mannelijke leden beschikt is het niet mogelijk dit alles zelf te doen. Het bestuur zal dankbaar zijn, indien men in deze medewerking wil verlenen. Het ontspanningscomité van Oranje-Wit In Eist heeft saterdag 3 september een reisje naar Duitsland georganiseerd, dat goed geslaagd genoemd mag worden. Voor het vervoer van het gezelschap waren twee grote reisbussen nodig. Reeds om 6 uur in de ochtend begon de reis. Alle deelnemers kregen een lunch pakket uitgereikt, waarvan omstreeks het middaguur een goed gebruik gemaakt is. Via Arnhem en Emmerik bereikte men Dusseldorf, waar een kop koffie gebruikt werd. Omstreeks 11.30 uur kwam men in Köningswinter aan. Tot half vier in de middag had men de gelegenheid deze fraaie stad te bekijken waarna men weer koers zette naar Ne derland Onderweg werd ergens aange legd om een versnapering tot zich te ne men. waarna men omstreeks 8 uur in de avond arriveerde in Lent bij Nijmegen Hier werd een uitstekend diner genoten en bleef men onder de vrolijke tonen van The Red Stars, die hiervoor speciaal naar Lent waren gekomen, de gehele avond bij een. Omstreeks kwart voor één in de vroege morgen was het gezelschap weer thuis, zeer voldaan over het genotene. Het ontspanningscomité is reeds weer begonnen met voorbereidingen voor een volgende reis. Liefhebbers hiervoor kun nen zich opgeven bij L. J. v. Vendeler. Rijksstraatweg 202. Os-ka-di organiseert zaterdag a-s. 10 september weer een dansavond in zaal 'Boszicht'. Dit wordt dan de openings avond van het nieuwe seizoen. The Snarks uit Wageningen zullen voor de dansmuziek zorgen. Hopelijk wordt dit vijfde seizoen even succesvol als de voorgaande. De sfeer was altijd gezellig en ordeverstoringen kwamen niet voor. Hierdoor vooral voelt het be stuur van Os-da-di zich gestimuleerd en vindt het daarom ook verantwoord voorlopig door te gaan met de organi satie van dergelijke avonden. Postkantoor op andere tijd open Ook de gemeenteraad van Scher- penzeel kwam dinsdagavond in vergadering bijeen. Het voornaam ste agendapunt vormde ook hier de verkiezing van wethouders, waarbij de beide wethouders, de heren J. v. d. Ham (CHU) en P. de Jonge (PvdA) hun mandaat ver lengd zagen. Een uniek geval deed zich in Scherpenzeel voor, door de afwezigheid van de heer B. Val kenburg. Dit raadslid was met va kantie afwezig. De burgemeester kon 10 raadsleden beëedigen, ter wijl de heer Valkenburg in de vol gende vergadering nog beëedigd moet worden. De beide wethouders wisten 7 van de 10 uitgebrachte stemmen op zich te verenigen. Onder dank voor het ge schonken vertrouwen namen zij hun benoeming aan. Een voorstel van het college tot ver hoging van de vuilnisophaalrechten van f 11,— naar f 20,— werd terug genomen en zal in een volgende ver gadering opnieuw aan de orde komen. Het hernieuwe verzoek, dat uitging van SGP-kringen om te komen tot op richting van een christelijke school op Gereformeerde grondslag werd weer afgewezen. De meerderheid van de raad bleek van mening, dat er vol doende mogelijkheid is tot het volgen van onderwijs op Gereformeerde grondslag in Scherpenzeel. De Wandelsportvereniging De R\jnkan- tcrs te Eist ontplooit verschillende activi teiten. Ze neemt deel aan wandeltochten, waarin men prijzen weet te behalen, maar ook is er een actie op touw gezet om do nateurs te werven en gaat de Inzameling van oud papier nog steeds door. Zaterdag 3 september heeft een groep van de Rijnkanters meegelopen met de tocht, die georganiseerd was door het re validatiecentrum De Hoogstraat te Leer- sum op de 15 km afstand De groep kwam vermoeid maar voldaan met een eerste prijs terug. Zaterdag 10 september zullen De Rijn kanters in Oosterbeek lopen. Dan döen zij mee aan de bekende Airbornetocht. Vanaf 19 septmeber zal de jeugd van Rijnkanten een enorme activiteit gaan vertonen. Die dag wordt namelijk gestart P. de Jonge P.v.d.A J. ran den Ham (C.H.U.) Ook u kunt nu een auto winnen!!! Van Ministerie van Justitie onder Nr. L.O. 660/015/077 dd. 17 augustus 1966 heeft Sportv. De Vallei vogels vergun ning ontvangen om een grote verloting te organiseren met als hoofdprijzen: Simca 1000 ter waarde van 5395. Televisie 700.—, Berini Matic brom mer 495.— en 10 maandelijkse prijzen van 50. Aantal loten 750 stuks. Prijs per lot 25.verdeeld in 10 coupons van 2.50, welke per maand betaald kun nen worden. De opbrengst van deze lo terij is bestemd voor 't terreinfonds als mede voor het jeugdwerk. De trekking zal plaats hebben begin augustus 1967 ten overstaande van een notaris. Gezien de vele reacties zal deze ver loting ongetwijfeld slagen. Inlichtingen omtrent deze loterij Eikenlaan 23, Scherpenzeel, tel. 03497-1650. Met ingang van 12 september a.s. zul len de openingstijden van het postkan toor te Scherpenzeel worden gewijzigd. Men kan er dan terecht: Maandag t/m vrijdag: 8.3012.30, 14.00—15.00 en 17.00—18.00 uur. Zater dags gesloten. Het hoofdkantoor te Veenendaal is op zaterdag geopend van 8.3011.30 uur. Op dit kantoor kunnen tegen betaling van het zg. zaterdagrecht alle handelin gen worden verricht, echter met uitzon dering van de muntendienst. Van maandag t/m donderdag kan men na 15.00 uur alleen terecht voor zegel- verkoop, pakketpost, telegraaf, telefoon, spoedzaken en rijkspostspaarbank. Op vrijdag kunnen na 15.00 uur tot de eind- sluiting alle geldzaken worden afgehan deld. De Britse politie beschikt over het modernste verkeersgeleidingssysteem ter wereld. Het systeem, dat gebruikt wordt op een 24 km lang stelsel van autowegen bestaat ondermeer uit een aantal borden, waarop elektrisch ver schillende aanduidingen worden aan gebracht, als b.v. het woord „stop.". Ook max.lsnelheden en aanwijzingen Mn van baanvak te veranderen zijn mogelijk. Het geheel wordt vanuit één centraal punt bediend. Men hoopt alle auto wegen met dit waarschuwingssysteem te kunnen gaan beveiligen. Na de grote vlucht die de Super- benzine gemaakt heeft, komt thans Fina als eerste van de Nederlandse bezinemaatschappijen met een „super- diesel"-brandstof op de markt. Er is aan de dieselolie een dope toegevoegd, waardoor een betere verbranding ont staat en de rook vrijwel geheel ver dwijnt. De prijs blijft gelijk. door Henk van HeeswUb De eerste betalin gen kwamen binnen op zijn giro, terwijl hij ook een mannetje alle verkopingen liet aflopen voor goedkoop en bruikbaar hout, zodat hij deze tijdrovende bezig heid niet meer zelf behoefde te verrich ten. Eens per week kwam met de trein een nieuwe lading strobord aan, die hij samen met Freek loste en met een ge huurde handwagen naar de schuur reed. Eén dag in de week ging hij er zelf op uit en bezocht met een proefdoos gros siers, expediteurs, handelaren en andere eierpakkers. Soms met sukses, soms zonder resultaat. Doch iedere keer kwam hij met nieuwe orders terug. De kleine klantenkring begon zich uit te breiden de bestellingen werden steeds groter en toen de winter Inviel was hij net zover als na die eerste maand: met z'n tweeën konden ze de produktie niet meer aan, hoewel Freek al heel wat uurtjes clandestien had overgewerkt. Maar daar keek de politie tegenwoordig niet zo nauw naar. Ditmaal ging hij naar de arbeids beurs, die hem een nors uitziende man van dertig jaar zond. Willem sprak tisn minuten met hem en wist toen dat hij hier een getrouwe kopie van de editie- Wolzak voor zich had. Hij stuurde de man weer weg om opnieuw zijn toe vlucht te nemen tot een advertentie, wel ke hem wel leverde, wat hij hebben wil de. Hij koos uit de vele sollicitanten dit maal behalve een volwassen timmerman, een tweede jongen, die beiden de volgen de dag wilden beginnen. Samen met Freek leerde hij het tweetal de vervaar diging van de eierdozen en aan het eind van die week was de produktie opnieuw gestegen. In dat najaar had minister-president Colijn de gouden standaard losgelaten; de devaluatie had tot gevolg, dat de prij zen gingen stijgen. Weliswaar was er ruimer exportmogelijkheid gekomen, waardoor ook Caron's Eierdozen meer gevraagd werden, maar het strobord werd durder en de vrachtprijs eveneens. Voor de zoveelste maal zat hij 's avonds thuis weer te rekenen. Er zijn twee mo gelijkheden, dacht hij. Of ik moet mijn prijzen verhogen, of ik moet goedkoper strabord hebben. Ik moet eens met die fab-»ek praten, was zijn oordeel, dus schreef hij e'en brief. Twee dagen later stond er een verte genwoordiger bij hem in de schuur, die tot zijn verwondering in het nabije An- derlo bleek te wonen. De man stelde zich voor: „Van Halen. Ik ben door de fa briek gestuurd, meneer Caron. U bent al enige tijd onze klant en dat stellen we erg op prijs. Nu hebt u gerecla meerd over het duurder geworden stro bord. Misschien is daar een mouw aan te passen. Ik zeg misschien." Willem keek eens naar het drietal, dat druk aan het werk was. Een kantoortje had hij niet in de schuur en een behoor lijke stoel evenmin. „Freek," riep hij tot de nu achttienjarige knecht, „houd jij een oogje in het zeil? Met een half uur tje ben ik wel terug." In het café aan de overkant van de straat bestelde Willem koffie en gaf de man een sigaar. „Nou, meneer van Ha len, laat uw voorstel maar eens horen," nodigde hij uit, toen de koffie gebracht was. Een uur later had Willem een kon- trakt afgesloten met de fabriek voor een jaarlevering tegen de oude prijs. Boven dien zou het eens per maand met de auto gebracht worden, zodat het leegmaken van de treinwagens ook niet meer nodig zou zijn. Ondanks de devaluatie ver hoogde Caron's Eierdozen zijn prijzen voorlopig nog niet. Toch bleven hem moeilijkheden niet gespaard. Eten fabriek in Noordbrabant begon met de fabrikage van vrijwel ge lijke eierdozen tegen een lagere prijs. Willem kreeg de tip van vertegenwoor diger van Halen, die zelfs een exemplaar meebracht. Op enkele kleinigheden na bleek het produkt gelijk te zijn aan dat van hem. Hij dacht er een halve dag over na en ging toen naar de advokaat in zijn dorp, die hij om raad vroeg. De man bekeek het octrooibewijs, vergeleek de beide dozen en zei tenslotte dat hij dit wel in orde zou maken. „Wat wilt u. meneer Caron? Eten geding of zal ik stopzetting van de fabricage eisen?" Willem dacht even na. „Ik laat het aan u over. In ieder geval wens ik een scha deloosstelling wegens inbreuk op mijn rechten. Het is tenslotte mijn eigen vin ding." Een maand later kwam hij er achter, dat een tweede fabriek, ditmaal in het noorden des lands, al een half jaar soort gelijke dozen maakte. Ook ditmaal zorg de Van Halen voor een doos. Opnieuw werden vergelijkingen gemaakt en was het oordeel, dat ook dit namaak was van zijn vinding. Zodat advokaat Ten Oever een tweede opdracht kreeg. De man in het zuiden bezweek al gauw en was bereid de produktie stop te zet ten en een redelijk bedrag aan Caron uit t« keren. Willem overlegde na ont vangst van deze brief geruime tijd met zijn raadsman en ging de volgende dag op reis naar de fabriek, zijn papieren meenemend. Daar had hij drie uur een onderhoud met de beide directeuren. Het resultaat was, dat het bedrijf in het zui den zijn dozen mocht blijven maken, doch ze uitsluitend zou mogen leveren in de drie zuidelijke provincies. En Caron zou maandelijks een per centage krijgen van de omzet, een be drag, dat de moeite wel waard was. Mr. ten Oever werd verzocht een overeen komst op papier te zetten, die zo wa terdicht mogelijk was. Daarna waren er met dit bedrijf geen moeilijkheden meer. In het noorden ging het anders, want daar reageerde men in het geheel niet op de aangetekende brieven^ die Ten Oever namens zijn cliënt verzond. Zo dat een kort geding aanhangig werd gemaakt, waarbij Caron in het gelijk werd gesteld en de fabriek een fabri- cageverbod kreeg met een dwangsom van tienduizend gulden voor iedere dag, dat men doorging met het maken der dozen. Terwijl ook een vrij ho°g bedrag als schadevergoeding werd toegekend. De fabriek ging tegen deze beslissing in beroep, doch verloor het ten tweede male. Met als gevolg, dat het kapitaal tje van Wiltoon Coron plotseling aan gevuld werd met een vrij hoog bedrag. In het voorjaar van 1939 werden de bestellingen zo groot, dat Willem het niet meer in zijn oude schuur aan de Stationsweg kon bolwerken. Niet alleen de ruimte werd te klein, maar doordat hij alweer personeel had aangenomen, voldeed deze ruimte, vooral in de winter, niet meer aan wat er redelijkerwijs van een fabriek kon worden verwacht. In Maart verhuisde hij naar het ande re eind van het dorp, waar hij een lege timmerfabriek huurde, die viermaal zo groot was, met een betere accommodatie voor zijn arbeiders en een kantoortje met telefoon. In die maand gebeurde er ook iets, dat een hele wending zou ge ven aan zjjn leven. Maar dat wist hij nog niet, toen hij op een zaterdagmor gen tot drie toe Van Halen had gebeld en geen gehoor kreeg. En hij moest de man hebben, want het jaarkwantum, dat hij van de fabriek in Oude Pekela afnam, was al niet meer toereikend voor de behoefte. Hij wilde meer hebben, zo mogelijk tegen een iets lagere prijs. En daar moest otfer gebabbeld worden. Dus stapte hij zaterdagsmiddags, toen het personeel uitbetaald en naar huis was gegaan, op zijn fiets en reed naar An- derlo. HOOFDSTUK 5 Eton blonde jonge vrouw deed open. toen hij aangebeld had. Ze keek hem nieuwsgierig aan. Willem nam zijn hoed af en knikte. „Meneer van Halen thuis" De ander schudde haar hoofd. „Nee meneer. Maar hij kan wel ieder ogen blik hier zijn. Wie eh „Mijn naam is Caron. Uit EUzekamp. Misschien wel eens van mij gehoord?" De vrouw begon te glimlachen. „Eier dozen, niet? Maar komt u toch verder, meneer Caron, en wacht u binnen. Va der brengt alleen maar de wagen naar de garage. Er is iets mee." Willem ging naar binnen en keek het meisje aan. „Aha, dus u bent de doch ter, waar hij altijd zo hoog van opgeeft." Het meisje bloosde. „Vader zal wel overdreven hebben. Mag ik u voor- •gaan?" Toen Van Halen tien minuten later de woonkamer betrad, zat Willem ln een geanimeerd gesprek met zijn dochter. Hij stak zijn hand uit. „Het spijt me, dat u me niet thuis trof." „Ik heb heel prettig met uw dochter gebabbeld, meneer van Halen." „Kijk eens aan. ja, dat is Ria wel toe vertrouwd. Sigaartje, meneer Caron? Rla is er al thee?" „Ik zet het meteen. Zal ik het bij Jul lie brengen?" (Wordt vervolgd'

De Vallei | 1966 | | pagina 8