Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veenendaal is - tegen de verdrukking in - behoorlijk gegroeid ^0$ TTlelis- optiek Raad wordt voorgesteld een vierde wethouder te benoemen Vogeltentoonstelling van De Kleurvogel en bloemenshow fa. Van Luijk AÜFMA Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Grote bazar van Leger des Heils WIST U... RHENEN xh Autobanden-Import HOORTOESTELLEN E L S T Gymnastiek voor ouderen OVERBERG Verenigingsgebouw annex kleuterschool tlians officieel geopend SCHERPENZEEL 40e JAARGANG VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1966 Nr. 73 Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 Ujnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimam advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel De groei van een gemeente, ook wat het aantal inwoners betreft, hangt nauw samen met de uitbreiding van de woningvoorraad. Gelet op het aantal huizen dat jaarlijks klaar komt en het nauwelijks slinkende woningtekort zou men gauw geneigd zijn te denken dat de bevolking van Veenendaal niet aangroeit in die mate die het aan z'n structuur zou verdienen. Maar toch, als men de cijfers van Veenendaal tegenover die van andere gemeenten beziet dan valt het allemaal wel mee. Dan blijkt er toch nog be hoorlijk schot in te zitten. Om met andere gemeenten te be ginnen; in 1965 vertrokken uit 25 van rond 70 gemeenten met meer dan 25.000 inwoners meer mensen dan er in kwamen. De gemeente Veenendaal had een vestigingsoverschot van 92 personen en nam daarmee de 32e plaats op de ranglijst van die rond 70 gemeenten in. Natuurlijk spelen ook de aantallen jong-geborenen en overledenen een rol. Welnu, in 1965 kwamen 583 nieuwe Veenendaalse burgers ter wereld. Op de reeds genoemde ranglijst neemt de gemeente met dit aantal maar liefst de 10e plaats in. Daartegenover staat een betrekkelijk laag overlijdenscijfer van 161, waarmee Veenendaal op de 55e plaats van de 70 komt. De totale toename van de Veenen daalse bevolking bedroeg 514 personen, oftewel rond 2 procent van het aantal inwoners op 1 januari 1965, n.l. 25.653. Op de ranglijst betekende dit de 23e plaats. Ter vergelijking enige cijfei's van an dere gemeenten (met meer dan 25.000 inwoners). Ede kwam tot de 31e plaats Op vrijdag 23 en zaterdag 24 septem ber zal in de Eierzaal te Veenendaal door het Leger des Heils een grote bazar ge houden worden, waarvan de opbrengst grotendeels ten goede zal komen aan het zendingswerk, terwijl een klein gedeelte bestemd zal zyn voor de plaatselijke arbeid. In de maand september worden ieder jaar door het Leger des Heils in het ge hele land akties gehouden, waarvan de opbrengst in het Hoofdkwartier in Am sterdam verzameld wordt. Vanuit deze stad wordt het bijeengekomen bedrag overgemaakt aan het internationale hoofdkwartier in Londen, waar men het wereldzendingswerk leidt. De Veenendaalse afdeling van het Le ger des Heils draagt haar aandeel aan deze landelijke aktie bij door het houden van een bazar, waarvoor het overgrote deel van de middenstand reeds mede werking verleend heeft door het beschik baar stellen van de meest uiteenlopende artikelen. Mochten er winkeliers zijn die nog niet een steentje hebben bijgedragen, dan kunnen deze dat alsnog doen door zich te wenden naar Luitenant Van der Harst, Klaas Katerstraat 57, tel. 2081. Het Leger des Heils heeft de organi satie van deze aktie op zich genomen, terwijl de plaatselijke winkeliers en niet te vergeten de winkeliers uit de omge ving, reeds daadwerkelijke steun toege zegd hebben, zodat op vrijdagavond en zaterdagmiddag- en avond, aldus Luite nant Van der Harst, het welslagen van deze bazar alleen nog afhangt van de opkomst van het publiek. Hij hoopt en is er van overtuigd dat er voldoende mensen een bezoek zullen brengen aan de Eierhal, waar de nodige attributen, zoals schiettenten, ballengooien en der gelijke, aanwezig zullen zijn. Men steunt een goed doel, terwijl men zich vermaakt. op de lijst met een percentage van 1,68; de gemeente Renkum (waarbij o.m. in begrepen: Oosterbeek) deed het nog iets gunstiger met 1,70 procent en de 29e plaats. De Bilt, Amersfoort en Zeist b.v. za ten daar stuk voor stuk nog onder met resp. de nummers 43, 49 en 61 op de ranglijst. Ook het aantal getrouwde paartjes dat de gemeente Veenendaal in 1965 heeft „afgeleverd" is landelijk bezien zeker niet beneden de maat: 241 hu welijken leverden de 15e plaats in de rangorde op. Om met nog enkele cijfers van eigen huis te besluiten: De Veenendaalse be volking was, wat de leeftijden betreft, aan het eind van het vorige jaar, als volgt samengesteld: van 0 tot 20 jaar: 39,46 procent; van 20 tot 40 jaar: 27,26 procent; van 40 tot 60 jaar: 21,5 pro cent; 60 jaar en ouder: 11,78 procent. Over het geheel genomen een jeugdige bevolking, waar nog voldoende toe komstmuziek in zal zitten. VEENENDAALS COLLEGE VAN B. EN W. KAN TAKEN NIET MEER AAN: De werkzaamheden in het college van burgemeester en wet houders van Veenendaal nemen steeds toe. Om alle taken, die op de schouders van de burgemeester en de heren wethouders rusten, naar behoren te kunnen uitvoeren, zal het college de Veenendaalse gemeenteraad voorstellen het aantal wethouders uit te breiden van drie tot vier. Dit voorstel zal in de raads vergadering van woensdag 5 oktober a.s. aan de orde komen. OPBRENGST AKTIE TURKIJE In onze dinsdageditie stond een be drag vermeld van 150.000,hetgeen bijeengekomen was door de landelijke aktie voor de slachtoffers van de aard bevingsramp in Turkije. Inmidels is dit bedrag reeds opgelopen tot 386.000. Nog steeds staat de giro van het Roode Kruis in Den Haag open, 777. Ds. LANGBROEK HOUDT LEZING VOOR NCVB Dinsdagavond 20 september hoopt de Nederlandse Christen Vrouwenbond voor de eerste keer in dit seizoen te verga deren in gebouw OCB. Om kwart voor acht zal de presidente, mevrouw I. Bos- Dikken, alle bondsleden welkom heten. Niet alleen het bezoek van de leden van de NCVB wordt met belangstelling tegemoet gezien, ook de komst van niet- leden zal men zeer op prijs stellen. Op deze avond zal ds. Langbroek een lezing houden over het onderwerp „De welvaart en de adolescent". Een maand nadat de raad drie wet houders, de heren Ant. de Ruiter (chu). C. N. van Kuijk (ar) en R. Koppenberg (pvda), koor zal opnieuw een dergelijke belangrijke verkiezing aan de orde ko men. Tenminste, als de raad met de uitbreiding akkoord gaat. De voorzitters van alle raadsfrac ties zijn inmiddels van het voornemen van b. en w. op de hoogte gesteld. Ver wacht mag worden, dat aan de ver kiezing een voorbespreking van de fractieleiders zal voorafgaan. Over de vraag uit welke partij de nieuwe wet houder zal komen kan men slechts gis sen. De SGP-fractie is met drie leden na de fracties, die reeds in het college vertegenwoordigd zijn, de grootste. De CHU evenwel, is met 6 leden sterk, dubbel zo groot als de SGP. De vorige uitbreiding van het college - van 2 op 3 wethouders - vond plaats ter gelegenheid van de grenswijziging in 1960. Toen werd de thans als raads lid afgetreden heer Joh. van Hardeveld (pvda) gekozen. GEPROMOVEERD AAN RIJKSUNIVERSITEIT De heer A. van Silfhout, geboren in Veennendaal en tegenwoordig wonende in Utrecht, alwaar hij aan de Rijksuni versiteit werkzaam is, promoveerde kort geleden tot doctor in de wiskunde- en natuurwetenschappen. De heer H. Janssen overleden Op 65-jarige leeftijd is dinsdag j.l. de heer H. Janssen, wonende in de Groen van Prinstererstraat in Veenendaal, overleden. Tijdens zijn leven ivas de heer Janssen werkzaam hij de Panter fabrie ken in Veenendaal, waar hij reeds op 18-jarige leeftijd in dienst trad. Buiten zijn functie als procuratiehou der bij de Panterfabrieken was hij even eens actief als magnetiseur. Zeer vele mensen uit Veenendaal en omstreken zijn door hem behandeld. Bij de Panterfabrieken was de heer Janssen een algemeen geacht, vriende lijk en behulpzaam man. Het bedrijf heeft hij van het eerste begin meege maakt, terwijl tegen het einde van dit jaar voor hem de pensioengerechtigde leeftijd aangebroken zou zijn. ADV I.M. dat de Fa. Konings en Zn., Kerke- wijk 46, Veenendaal dagelijks in haar winkel de nieuwste Benraad Gas-convectors demonstreert? dat dit de eerste gasconvector is die precies naar het Nederlandse kli maat is te regelen? dat u voor meer bijzonderheden op het gebied van verwarming de ad vertentie op de achterpagina kunt raadplegen? Een besluit tot uitbreiding van het aantal wethouders is niet aan goed keuring van een hoger overheidsor gaan onderworpen. Wel hebben gede puteerde staten hierop indirect in vloed, omdat de gemeentebegroting aan hun goedkeuring is onderworpen en hierop ook de salarisposten van de wethouders voorkomen. JEUGDKERK BEGON WEER De jeugdkerk begon weer te draaien. Zondag a.s. om half elf wordt in de hall van de Chr. ULO-school de tweede dienst van dit seizoen gehouden. Men hoopt dat deze dienst, die als onderwerp heeft: Oorlog; Noodzaak?, goed zal worden. Brandweercommandant N. Souwerbren woensdag begraven Woensdagmorgen omstreeks 11.30 uur had de uitvaart plaats van de heer N. Souwerbren, die in de gemeente Rhenen zeer vele functies in het gemeente- en openbare leven vervuld heeft. N. Souwerbren, die wegens zijn ver slechterende gezondheidstoestand bijna al zijn functies neerlegde, bleef echter tot aan zijn overlijden brandweercom mandant van de korpsen van Rhenen, Eist en Achterberg. Onder zeer grote belangstelling werd brandweercommandant Souwerbren, die de leeftijd van 63 jaar bereikte, naar zijn laatste rustplaats gebracht. Vele perso nen die nauw met hem samenwerkten, alsmede mensen die hem minder goed kenden, luisterden naar toespraken van burgemeester van Rhenen, de heer Bosch van Rosenthal en de heren J. Meyer, M. K. Fehres en Addicks. Deze personen spraken respectievelijk namens het ge meentebestuur en ambtenaren, brand weerkorps en dienst gemeentewerken, het Rijksbrandweerwezen in district 2, terwijl de heer Addicks als laatste het woord voerde namens de voorzitters- bond van de hoofden van de gemeente werken in de afdeling Utrecht. Door de brandweerkorpsen van Eist, Rhenen en Achterberg werd daarna de baar naar het graf gedragen, waar zeer vele kransen nog eens tot uiting brach ten welk een giote plaats ue overledene sinds zijn komst in 1927 naar Rhenen heeft ingenomen in deze gemeenschap. Bij het graf dankte mevrouw Souwer bren de brandweerkorpsen, terwijl haar zoon, de heer R. Souwerbren, alle an dere belangstellenden voor hun mede leven en hun komst dank zegde. Ds. C. v. Viegen, voorzitter school bestuur tydens zyn openingsrede. HUISVROUWENVERENIGING GING UIT De afdeling Rhenen van de Ned. Ver eniging voor Huisvrouwen maakte woens dag een excursie naar Rotterdam. Om half negen vertrok een bus met 27 da mes naar de Maasstad voor een bezoek aan de margarinefabriek Van de Bergh en Jurgens. Hier hield men een inleiding over de fabricage van margarine, welke met dia's werd verduidelijkt. Hierna volgde een rondgang door de fabriek. Met een lunch die uitermate goed was verzorgd. Als attentie kregen de dames nog een drietal pakjes margarine in plastic ver pakking mee. Op de terugweg gebruikte men de thee in Gorinchem, waarna men weer tijdig in Rhenen arriveerde. RHENENAAR KREEG OORKONDE De Rhenense Radio- en Televisie handelaar Jan Drost, die tijdens de Wereldkampioenschappen voetbal in de bossen op de Grebbeberg een televisie toestel had geplaatst als belangeloze attentie voor de militairen van de D. Comp. Instr. Bat. van het Dep. Genees kundige Troepen, die in die tijd juist op de Grebbeberg op bivak waren heeft deze militairen daarmede een dermate groot plezier gedaan, dat hem als blijk van waardering dezer dagen te zijnen huize een prachtige oorkonde werd uit gereikt als blijk van waardering. Familieleden, medewerkers en vrienden bij de laatste rustplaats van N. Souwerbren Harmonieus samengaan van dieren en planten De jubileumtentoonstelling van kleurvogels, die ter gelegenheid van het 12*1*- jarig bestaan van de volièrevereniging De Kleurvogel te Rhenen wordt ge organiseerd in gebouw Irene en waaraan tevens een dahliashow van de firma Van Luijk is verbonden is in haar opzet gebleken iets unieks te zijn. De grote zaal van gebouw Irene was donderdagmorgen herschapen in een waar lust oord, prachtige soorten dahlia's stonden daar mooi opgemaakt en daartussen bevonden zich in volières en kooien de vele soorten vogels die de leden van De Kleurvogel naar deze tentoonstelling hadden ingezonden. Door deze samen werking heeft men iets bereikt wat ongetwijfeld in de wijde omgeving nog niet aan het publiek is gepresenteerd. Om tien uur donderdagochtend vond uit te dragen door een goede vrije- de officiële opening plaats, die zou tijdsbesteding, die de vogelliefhebbers niet alleen plaatselijk, maar ook in groter verband nader tot elkaar brengt Spreker dankte allen die hadden me degewerkt aan het totstandkomen van deze show en bood vervolgens zowel de burgemeester als de heer Van Luijk een vogel in hout aan. De burgemeester zei dat deze vogel hem herinnerde aan vogels die inder tijd aan zijn vrouw waren aangeboden. Ze was er toen druk mee bezig en voor de broedende vogels was een spe ciale kamer gereserveerd, maar het eind van het lied was dat er niet met vakantie gegaan kon worden. De bur gemeester feliciteerde de vereniging met het jubileum en vond de liefheb berij voor de vogels een goede hobby, want het met aandacht kijken naar de natuur is één van de belangrijkste dingen die wij mensen kunnen doen. Vervolgens maakte men een rond gang langs de tentoongestelde vogels en bloemen en uitte ieder zijn bewon dering over dit prachtige geheel en worden verricht door Rhenens bi meester Jhr. Mr. Bosch ridder Rosenthal Deze was vergezeld van wethouder T. van Lienden en werd welkom geheten door voorzitter A. Middelhoven van De Kleurvogel, die zei dat deze jubileumshow werd ge houden in samenwerking met de fa. Van Luijk en dat het hierdoor de mooi ste show is, die tot op heden in Rhe nen en omgeving is gehouden. Het doel is de uitermate boeiende hobby Q' D( Onze NEL ERVICE een begrip) Fluiterstraat 78 Tel 08385-4395 - Veenendaal over de mooie combinatie van flora en fauna die men hier heeft weten te be reiken. Aan deze tentoonstelling is heel wat werk voorafgegaan, niet alleen voor de inrichting, maar tevens voor de keurmeesters, de heren Dommerholt uit Den Haag, Lensing uit Deventer en Van Lienden uit Opheusden, die de circa 250 inzendingen op kwaliteit had den te beoordelen. met afdeling contactlezen ANATOMISCHE BRILAANPASSING ZIEKENFONDSLEVERANCIER Tel. 3184 - Hoofdstr. 51 - Naast de apotheek D.V.J. liep in Eindhoven Zaterdag heeft de w.s.v. „De Vro lijke Jantjes" deelgenomen aan een wandeltocht in Eindhoven. Deze tocht, de E-3 genaamd wordt telkenjare ge organiseerd door de w.s.v. Irene in de Lichtstad. De senioren behaalden onder leiding van de heer A. H. Opperman op de twintig km een tweede prijs, waar door men naast een medaille voor ie dere deelnemer in het bezit kwam van een fraaie beker. Op zaterdag 24 september hoopt D.V.J. met twee grote groepen deel te nemen aan een tocht in Haarlem. Deze tocht, Mooi Kennemerland geheten, wordt uitgeschreven door de vereni ging Jan Pastoors te Aerdenhout. MOOI RESULTAAT VOOR GEHANDICAPTEN De actie, die de Rhenense Henge laarsvereniging „De Voorn" kortelings ten bate van de gehandicapten in onze gemeente voerde, bracht in totaal f 2.535,04 op. RHENEN Gevonden: met bruin plastic over trokken sigarettenkoker inh. 17 siga retten; muntbiljet van f 2,50. Aan ko men lopen: bruine dwergpincher. Verloren: groene plastic portefeuille inh f 400,paspoort en college kaart; herenhorloge merk Vito met ny lon band; bril met donker montuur; damesportemonnaie inh. wat klein geld. Weggelopen: bruin met wit hond je, teef, 4 mnd. oud. Van diverse zyden werd het bestuur van de Elsterse Gymnastiek Vereniging DES de laatste tijd weer benaderd om voor ouderen een uurtje gezellige, ont spannende gymnastiek te geven. Ondanks dat er in het verleden al eens pogingen daartoe ondernomen zyn, die echter telkens mislukten, is het bestuur ervan overtuigd dat, gezien bepaalde reacties, deze nieuwe poging beslist zal slagen. Vroeger werd de vrijdagavond door het bestuur als meest geschikte avond gezien, thans is men van deze avond af gestapt. Het lijkt de gymnastiekvereni ging DES dat de maandagavond het meest geschikt is en daarom zal op 19 september 's avonds van half tien tot half elf iedereen die reeds een gevorderd buikje heeft of er de aanleg voor ont dekt, gelegenheid bestaan in het gym nastieklokaal in Eist dit opkomende kwaad tegen te gaan. Het bestuur hoopt op een flinke op komst en als dit het geval is, zal deze avond elke maandag herhaald worden. Afgelopen woensdagavond vond de officiële opening plaats van de in één gebouw ondergebrachte kleuterschool en vergaderruimte. Velen hadden aan de uitnodiging gehoor gegeven. Zo wa ren behalve de ouders o.a. de burge meester van Amerongen, het bestuur van de ver. „Overbergs Belang", be stuur C.P.B. afd. Overberg en van zelfsprekend het Bestuur van de School met de Bijbel vertegenwoordigd. De voorzitter van het schoolbestuur, ds. C. van Viegen, heette na de ge bruikelijke opening een ieder van har te welkom. In zijn openingsrede bracht de voorzitter als hoofdthema naar vo ren, dat niet de voorbereiding voor de lagere school het belangrijkste is, maar dat de kinderen reeds op kleuterleef tijd veel verteld wordt over de grote Kindervriend. Zeer geestig merkte hij op, dat de kleuterschool wat haar groei betreft in blijde verwachting ie, maar dat dit toch afhankelijk is van andere blijde verwachtingen. Het gemeente bestuur van Amerongen en allen, die in meer of mindere mate huti steentje hebben bijgedragen tot realisering van dit voor Overberg unieke gebouw, wer den hartelijk dank gebracht. Hierna sprak o.m. nog de burger vader van Amerongen. de secretaris en penningmeesteresse van resp. „Over bergs Belang" en de Chr. Bond van Plattelandsvrouwen, de bouwkundig adviseur van de School met de Bijbel, die in het kort de levensloop sedert 11957 schetste van de tot stand geko- :men kleuterschool. Tijdens de koffie pauze ontstond er een zeer geanimeer de discussie over de diverse kleuter problemen. Nadat de voorzitter een ieder voor zijn of haar aanwezigheid bedankt had, eindigde het Hoofd der lagere school .met dankgebed. Het laatste onderdeel van deze avond vormde de bezichtiging van dit gezellig ingerichte gebouw en het moderne volgens de eisen des tijds aanwezige materiaal. Prijzen vielen op lot no. 700, 968, 409, 1579. 511, 613, 764, 500. 624, 715, 474. 189. 688. 562, 638, 88. 338. 802 911, 252, 246. 682. 714. 675, 609. 411, 304 708, 265. 598. 893, 187, 665. 135, 832^ ■706. 1621, 1578. Prijzen zijn af te halen bij J. H. Valkenburg, Lijsterbeslaan 17, Scherpenzeel. De uitslagen waren als volgt: Grote parkieten: kampioen F. W. van Rem merden 87 pnt; le prijs F. W. van Remmerden 85+ pnt. Bastaarden: kampioen F. W. v. Remmerden 80 pnt; le prijs F. W. v. Remmerden 84 pnt. Japanse meeuwen: kampioen A. Mid delhoven 80 pnt; le prijs F. W. v. Remmerden 79 pnt. Kwartels: kam pioen J. C. van Daalen 87+ pnt; le prijs F. W. van Remmerden 87 pnt. Tropische vogels: kampioen F. W. v. Remmerden 87+ pnt; le prijs J. Baars 87 pnt. Zebravinken: kampioen A. Middelhoven 88 pnt; le prijs Fr. Lam-I SLEEPMETER De stijlvolle wekker voor vast-slapers. Krachtige bel duide lijke wijzerplaat. Ivoor, zwart, blauw of rose 10.- Met extra sterk radium 11.89 /V\ JUWELIER' (jQ HORLOGER mers 87+ pnt. Kanaries (rood), kam pioen P. Evers 87 pnt; le prijs H. Kei man 86 pnt; (Pigment): kampioen P. Evers 86 pnt; le prijs P. Evers 85 pnt. VEENENDAAL Zaterdag 17 september: Opge ven van 9 tot 10.30 uur voor kinderoptocht. Zondag 18 september: Petra- kerk 20 uur Jeugdappèl. Dinsdag 20 september: Ge bouw OCB 19.45 uur NCVB, ds. Langbroek: De welvaart en de adolescent. RHENEN Zaterdag 17 september: Molen 20 uur beatavond. TENTOONSTELLINGEN Gebouw „Irene" Rhenen: Tot en met 17 september Vogel tentoonstelling en bloemen show. Streekmuseum Rhenen: Tot 17 september: schilderijen en apuarellen van Ditta Rad- staak-van den Bosch en te keningen en grafiek van Gi- sela Burckhard-Lensing uit Berlijn. Brandweerkazerne Veenendaal: Tot 21 september tentoon stelling onder auspiciën van de Stichtse Culturele Raad. BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal: Vrijdag en zaterdag 7.30 uur zondag 3 uur: De Tempel var. de Witte Olifant. Zondag t.e.m. woensdag 21 septem ber, 7.30 uur: De Heuvel der Verschrikking.

De Vallei | 1966 | | pagina 1