KRUISWOORDPUZZEL R 105 „De Noren zijn sympathiek en gastvrij" ARAM 1$ REIS NAAR NOORWEGEN wat is nu één gulden...? RAIFFEISENBANK VEENENDAAL Een schooljaar naar Amerika ->üeuwi>Diaü „u& vrijdag 23 september iübtj lü Verschijnt als bijlage ven bet streekblad E VALLET onder redactie van Tante Jos ONZE JARIGEN 24 sept. Henk van de Haar 24 9» Christina van Hardeveld 25 Riek van de Brink 26 99 Erik Kroesbergen 26 it Jannie van Schaik 27 99 Bram van Kesteren 28 99 Yvonne van Rooyen 28 99 Janny van Yprenburg 28 99 Joost van de Brink 29 99 Marianne van Doorn 29 99 Ellie van de Horst 29 99 Elleke van Dijk 30 99 Marianneke van de Meyden 30 99 Tonnie van de Pol Alle jarigen: héél hartelijk gefelici teerd en een onvergetelijke dag toege wenst! „ZILVER" VOOR DE BLINDEN Deze week jongelui, héél weinig nieuws. De drukte rondom jullie eigen Lampegietersavond en alle activiteiten die daaraan verbonden zijn is onge twijfeld de reden geweest waarom zo weinig jongens en meisjes deze week meegespaard hebben vo°r de blinden. De enigen die ons deze week met een bezoek vereerd hebben waren Dicky van de Bovenkamp en Arie Blankenspoor. Zij hebben elk een gro te zak capsules meegenomen, waar voor ze heus wel enkele weekjes voor hebben moeten sparen. Heel hartelijk bedankt hoor! Ik ben ervan overtuigd dat de ove rige spaarders dit niet op zich zullen laten zitten. Zet 'm op jongelui! Hoe meer zilver hoe meer vreugd. Laat heel Veenendaal maar weten dat er gespaard moet worden. Ik reken op jullie! Correspondentie te richten aan ■fa Tante Jos pei adres: Parallelweg 10 - Veenendaal Figuur c. TOMMY EN DE WATERJUFFER Tommy keek geboeid naar de dolle sprongen, die de waterjuffer, door de lucht vliegend, maakte. „Ze is een echte kleine stuntvlieger", zei Tommy's vader. „Ze kan de wonderlijkste boch ten en kronkels in haar vlucht maken, kan helemaal stilstaan in de lucht en dan plotseling met een enorme vaart in een andere richting verder gaan. En ze maakt tussen de 30 en 40 vleugel slagen per seconde. Als larve leeft ze ongeveer drie jaren op de bodem van een zoetwater meer. De waterjuffer is eigenlijk een van de oudste insecten. Al enkele duizenden jaren geleden, in de tijd - van de saurussen (de grote voorhistorische dieren) vloog de water juffer al capriolen makend rond om andere insecten te vangen." „Ze stamt dus uit een oude, voorname familie" lachte Tommy. Tante Jos Figuur a. PLASTIC SIERADEN ZIJN IN DE MODE In de Parijse modemagazijnen kun je meisjes' kolossale plastic sieraden zien dragen. Als je hen wilt nadoen, door b.v. een leuke bloem in je haar te steken, dan kun je die maken varj stukken, die je uit een plastic doos of fles knipt. Het enige dat je te doen hebt is er voor te zorgen, dat de kleu ren bij elkaar passen. Noorwegen bekend om z*n fjorden. 'uaga^ :ipmi pjooM^ue JOH OPLOSSING KRUISWOORDPUZZEL R 104 HORIZONTAAL: 1 aster, 6 amper, 11 por, 12 vod, 14 dar, 16» elan, 18 da del, 19 riet, 21 pater, 23 aak, 24 lente, 25 em, 26 naar, 27 ezel, 28 se, 30 sen, 33 pampa, 36 spies, 39 kilo, 40 ik, 41 ja, 42 over, 43 peter, 46 sonar, 49 alp, 52 ep, 54 snob, 55 rots, 57 he, 58 brood, 60 eli, 62 otter, 64 robe, 65 reine, 66 ruit, 67 esp, 69 las, 70 vol, 71 artis, 72 kaper. VERTIKAAL: 2 spat, 3 tonen, 4 er, 5 soda, 7 md, 8 parel, 9 erin, 10 keper, 12 vaars, 13 deken, 15 steen, 17 lam, 20 ets, 22 ramp, 24 leep, 29 palet, 31 eg, 32 gevat, 33 pip, 34 mot, 35 air, 36 sas, 37 ion, 38 ser, 44 eind, 45 nl, 47 otto, 48 zebra, 49 abeel, 50 prins, 51 verte, 53 pro, 54 soest, 56 strop, 57 hei, 59 ober, 61 lias, 63 tule, 68 pi, 70 va. Figuur d. HET RAADSELTJE VAN KLAVERTJE VIER Marietje zoekt naar klaverblaadjes van vier, die, zoals jullie allemaal we ten, geluk brengen! Maar die zijn niet zo makkelijk te vinden. Hoeveel zou je er op dit grasveldje kunnen vinden en waar? Figuur b. HET PATROON Teken eerst een cirkel van dezelfde grootte als figuur 1. Naai er een ge woon schuifspeldje aan. Lijm aan de andere kant vier groene blaadjes (2) en daarop 4 bloemblaadjes (3).. De fi guren, die je hier ziet, zijn op ware grootte, klaar om na te maken. Figuur 4 laat je zien hoe je te werk moet gaan. Daarna lijm je een cirkel, van dezelfde afmeting als degene waarmee je begon, er boven op. De plastic bloembladen moet je wat ombuigen, maar als je hen uit een fles of doos knipt, zullen ze vanzelf de goede vorm aannemen. PIETERTJE Pietertje denkt: ik heb wel geen water-ski's maar met een slee zal het ook wel gaan! HORIZONTAAL: 42 slede 15 lor 1 bevel 43 liefkozing 16 boom 4 drank 44 strik 17 spoedig 7 bravourestuk 46 pers. vnw. 18 onverstandig 9 borstharnas 47 deel v. e. vis 21 plotseling 11 nieuw 51 deel v. e. japon 22 baardje 12 zput water 53 eng. voegwoord 23 soort fijn aardewerk 13 in plaats van 54 begrip 26 deel v. d. vinger 15 pl. in Limburg 56 Europeaan 28 Amer. filmprijs 17 deel v. weefsel 57 reptiel 33 uitgestotene 19 jongensnaam 59 rode vloeistof 34 onderricht 20 berg 61 gemalen eikenschors 36 zoogdier 23 voor 62 visnet 37 opening in het ijs 24 handelsgenoot (afk.) 38 stoot 25 boom VERTIKAAL: 39 Europeaan 27 pl. op de Filipijnen 1 kledingstuk 41 rookgerei 28 eenh. v. electr. 2 fr. pers. vnw. 43 troep dieren weerstand 3 persbureau 45 lange rij 29 Europeaan 4 lobbes 48 vroegere spaanse 30 Europeaan 5 bijwoord koningin 31 gedicht 6 pl. in Egypte 49 gevangenis 32 Nederl. Televisie 7 vr. munt 50 gebogen been Stichting 8 seconde 52 gelofte 33 hoofddeksel 9 steen 54 deel v. d. hals 35 vloerbedekking 10 pl. in België 55 ieder 37 oever 11 plant 58 lidwoord 38 Gr. naam v. Ceres 14 geprepareerde .60 onder-officier 40 volgroeid schapenhuid De achttienparige Liesbeth Boers uit Veenendaal en de twintigjarige Frans P. Bekker maakten kortgeleden een reis naar Noorwegen, waar zij in het uiterste noorden van het land in een internationaal werkkamp gingen werken. Zij kwamen met vele buitenlanders in kontakt. Hun eerste relaas over het werk kamp in Vatn-Vatnut en vele andere belevenissen in het noordelijke gebied werd gepubliceerd in onze editie van dinsdag 16 augustus. Het tweede artikel dat zij schreven handelt over vele interessante ervaringen die zij in het land Noorwegen rijker werden. Levensgewoonten en levensopvattingen van de Noren hebben zij op boeiende en interessante wijze weergegeven. Misschien herinnert u zich nog ons vorig artikel waarin we schre ven over onze tocht naar Noor wegen. In elk geval willen wij nu iets schrijven over de sfeer in het werk kamp, de Noorse mensen, de Noor se manieren en onze terugtocht. Zo'n werkkamp is in één woord fantastisch, vooral als je in contact wilt komen met mensen uit andere landen. Want werkelijk, nooit leer je men sen beter kennen dan wanneer je al is het voor korte tijd samen met ze werkt, eet, woont en plezier maakt, en aangezien er hier jongelui van 8 verschillende nationaliteiten (53) Zonder een moment te verliezen snelt Aram naar de poort. Het kost hem enige moeite om de zware grendels weg te schuiven, maar na een paar wilde rukken aan de handgreep wijken de gren dels onder luid geknars en kan hij de zware poort deur openduwen. Voor hem ligt het met ijle nevels overtrokken zoutmeer. Het gekwaak van de dui zenden bruikikkers is tot zulk een sterkte aange zwollen dat Aram zich afvraagt of de Zlass-krijgers aan de oevers van het meer zijn geroep wel zullen horen. Hij vormt met zijn handpalmen een trech ter en galmt uit volle borst het afgesproken teken zo goed hij kan het op lachen lijkend gejank van een hyena imiterend. Drie keer klinkt de luide kreet over het nevelige zoutmeer. Dan klinkt ach ter hem plotseling een spottend gelach. Verrast draait Aram zich om en staat oog in oog met de Sheik der Touareggs en een tiental gewapende manschappen. „O, jij zoon van een ezelin", grin nikt de dikke sheik. „Dacht jij werkelijk, dat een Touaregg-wachter ooit op zijn post in slaap zou vallen met de sleutel van de kerker binnen hand bereik van de gevangene? Allah is groot en slaat de ongelovige met blindheid, zoals in de Koran ge schreven staat!!" (wordt vervolgd) ster in om heerlijke soep te maken van de meest vreemde dingen. Behalve dat het in zo'n werkkamp zo gezellig is, is het enorm goed voor talen. Het was gewoon opmerkelijk dat ledereen zyn talen aan het einde van het kamp veel, niaar dan ook veel beter sprak dan aan het begin van het kamp, en behalve Duits, Engels en Frans, leer je zo af en toe nog eens een paar woordjes Noors en Zweeds, en zelfs Tsjechisch. De belangrijkste voertalen waren echter Engels en Duits. Na deze korte beschrijving van het kamp, waarbij wij niets verteld hebben over ons werk omdat we dat, zoals u zich misschien nog herinnert in ons vorig artikel al gedaan hadden, willen wij u iets vertellen over onze terug tocht, waarvan we de 1350 km van Bodö naar Oslo liftend aflegden. Dit was een enorme belevenis! De enige weg die van Trondheim naar het noorden loopt is de z.g. E 6. Bij het horen van de naam E6 denk je onwillekeurig aan een moderne snel weg, maar die veronderstelling is vol komen onjuist. E6 betekent namelijk niets in Noorwegen. De weg is voor het grootste gedeelte niet meer dan een onmogelijke zandweg, die vaak zelfs slechter is dan een landweggetje over de Veluwe. Hij is ontzettend smal, en telt onnoemelijk veel kuilen en bochten en bruggetjes, waarop 2 auto's elkaar niet kunnen passeren. Slechts op enke le plaatsen, waar hij door de wat be langrijker plaatsen voert, is hij geasfal teerd. Het landschap echter waar hij door heen slingert is van een bovennatuur lijke schoonheid. Hij gaat langs de fjorden, waar de rotsen zich loodrecht uit het water verheffen, langs wouden, langs ravijnen, en langs kleine dorpjes. Het land maakt een onbeschrijflijk schone, maar eenzame indruk. Grote stukken land schijnen volkomen verla ten te zijn, maar juist die stilte en een zaamheid maken dat die wonderschone natuur nog veel meer op de inwerkt. Over deze wegen bestaat er in Noor wegen een groot meningsverschil ver telde een van de chauffeurs die ons een lift gaf. Er z(jn nameiyk twee partijen. De ene zegt: „We moeten de wegen verbeteren'. waren, kom je zo wel het een en ander van de diverse zeden en ge woonten te weten. Vooral ook discussies over de ver schillende problemen in elk land leve ren een boel nieuwe gezichtspunten op. De sfeer in het kamp was heel erg ge zellig, want behalve dat we hard werk ten en ernstige discussies hielden, zon gen we, speelden we gitaar, dansten we of gingen naar Bodö, en vaak trok ken we 's nachts de bergen in of gingen roeien op het meer, wat heel goed mo gelijk was. daar de middernachtzon er voor zorgde dat het de gehele nacht volkomen licht bleef. Verscheidene malen kregen we be zoek van de Noorse jeugd uit de om liggende plaatsjes en de stad Bodö, die ons op hun beurt weer uitnodigden in hun huis, zodat we ook de Noren vrij goed leerden kennen. De Noren zijn bij zonder sympathieke en vriendelijke mensen. Gastvrij, en lang niet zo stug als wij vaak denken. De Noorse manieren zijn wel een beet je anders dan de onze. De manier waar op ze eten, in restaurants b.v., zou in onze ogen enigszins wel ongemanierd zijn. (Meestal eten te alleen met de vork, en het vlees wordt /aak met de handen gegeten, maar ja, elk volk heeft zo zijn zeden en gewoonten. Wel ziet alles er even smakelijk uit. Op de feestjes die de Noren ons aan boden waren er altijd tnorme tafels vol met heerlijk opgem&a«te broodjes en koeken, en dat soort dingen, die dan ook allemaal op moeiten. Het eten in het kamp verzorgden we zelf, hetgeen nogal eens moeilijkheden opleverde, maar genoeg kregen we altyd. De hoofdschotel bestond nnest van tyd uit vis en aardappelen, en we vulden dit aan met brood, knacktbröd, joghurt. cornflakes, enz. De gnenten echter ontbraken, omdat groente» in het hoge noorden, evenals fruit, rg kostbaar zijn. maar alles went. To-h probeerde iedereen af en toe iets te maken wat j typisch is voor zijn of har land, en j vooral het Japanse meisje vas er een Eén gulden op zichzelf is weinig. Twee guldens vormen een héél be scheiden stapeltje. Drie wegen al vrij zwaar in de hand. Kortom: gulden op gulden telt snel aan, vooral wanneer wij er voortdurend de rente op stapelen. Dat is de spaar wijsheid, die 2 miljoen Raiffeisenbank-spaar- ders al opdeden! De andere zegt: „We moeten ze laten zoals ze zijn, want de weg wordt alleen door toeristen gebruikt". Zakenmensert die grote afstanden moeten afleggen, gaan per vliegtuig, daar het reizen per vliegtuig in Noor wegen erg goedkoop is. Vrachtvervoer gaat altyd per boot. De Noren gebrui ken de weg dus alleen voor korte af standen, en dan loont het de moeite niet om de wegen te verbeteren, omdat dit ontstellend duur is in Noorwegen. Het zijn dus alleen de toeristen die de weg voor lange afstanden gebruiken, en zij geven er vaak de voorkeur aan de weg te laten zoals hij is. omdat dit typisch is voor Noorwegen. Bovendien, zo zeggen de voorstan ders van het handhaven van de oude wegen, zijn de toeristen zo gedwongen langzaam te rijden, zodat ze veel meer zien van het onbeschrijflijk mooie na tuurschoon, en omdat het vermoeiend is zijn ze eveneens gedwongen af en toe te stoppen, zodat we ook in rust van het landschap kunnen genieten. Dan is er nog de factor dat asfalte ren, behalve dat het een enorm dure kwestie zou zijn, zo goed als onmogelijk is vanwege de winters, waarin de ge asfalteerde stukken door de koude vol komen geruïneerd worden door opdooi. De kans dat de wegen verbeterd wor den is dus niet zo heel groot. Een ander interessant feit is het rei zen per trein. De reis van Oslo naar Bodö duurt 20 uur, en de banken in de treinen zijn alles behalve gerieflijk. Ze zijn hard en recht. Wij kunnen hierover meepraten, omdat we op de heenreis de tocht van Oslo naar Bodö per trein aflegden. Bovendien stappen de mensen op de meest vreemde tijden in. Het is hier heel gewoon als je om 3 uur des nachts met de trein mee moet. Byzonder leuk zijn de locale treintjes, die langs de kleinere dorpjes rijden. Langs de spoorweg bevinden zich klei ne stationnetjes, die lijken op gewone bushaltes, en de mensen laten de trein hier zelf stoppen, door hun hand op te steken. Staat er niemand, dan rijdt de trein gewoon door. Een feit is het in elk geval wel, dat, wil je Noorwegen goed leren kennen, dan moet je zowel van bus, trein, boot, als auto gebruik maken, en wij willen u wel vertellen, dat wij dit inderdaad gedaan hebben, en toen wij tenslotte na een lange en vermoeiende reis thuis kwamen, waren wij heel, maar dan ook heel wat ervaringen rijker. Tenslotte willen wy dan nog ieder een die jong is aanraden om toch vooral eens naar zo'n werkkamp te gaan, wan het is in één woord een fantastische manier om je vakantie door te brengen, en er zjjn vele orga nisaties die mensen uitzenden. Niet alleen de IVH (Internationale Vrijwilligers Hulp), de organisatie die ons kamp verzorgde, maar ook de oecumenische jeugdraad, de Stichting Internationale Werkkampen, en vele andere organisaties, zenden ieder jaar weer talloze jongeren uit talloze landen naar werkkampen overal ter wereld. In België, Frankrijk, Engeland eri Duitsland, in Italië en Griekenland. Noorwegen en Zweden, in Tsjechoslo- wakije, in Algiers en in Marokko, zelfs in Rusland en Afrika, in het noorden en het zuiden, in het westen en het oosten, overal kunnen zij vrijwilligers gebruiken. Breng je vakantie eens op deze manier door. Het is de moeite waard. 66-10 spaarbank en alle bankzaken Deze zomer is een groep Nederland se jongens en meisjes naar de Ver enigde Staten vertrokken, waar ze een middelbare school (Highschool) zullen bezoeken. Zij worden als gewone zoon of dochter opgenomen in een gastvrij gezin en kunnen zo Amerika en de Amerikanen van nabij leren kennen, een grandiose ervaring. Zij worden hiertoe in staat gesteld door de American Field Service, een particuliere organisatie die beurzen verstrekt aan jongeren uit zestig lan den. over de gehele wereld verspreid, voor een verblijf van een jaar in de Verenigde Staten. De zorgvuldig ge selecteerde gezinnen stellen geheel be langeloos hun huisdeuren open. Voor het schooljaar '67-'68 is weer een aantal beurzen beschikbaar voor Nederlandse scholieren die aan de vol gende eisen voldoen: groot aanpas singsvermogen; goed verantwoordelijk heidsgevoel; evenwichtigheid; open staan voor nieuwe ideeën; goede schoolresultaten; uitstekende gezond heid; veel eigen initiatief; op 1 maart 1967 ten minste 16 en nog geen 18 jaar oud. De bijdrage van de ouders voor reis kosten en zakgeld bedraagt in prin cipe 650 dollar Indien dit bedrag een bezwaar vormt kan het in overleg met de A.F.S. gereduceerd worden. De grootte van de bijdrage heeft geen en kele invloed op het wel of niet toe kennen van een beurs. Nadere inlichtingen omtrent deze unieke kans om iets meer van de we reld te zien en aanvraagformulieren voor een beurs zijn te verkrijgen bij: American Field Service Nieuwe Spiegelstraat 56 Amsterdam Telefoon 020-220916

De Vallei | 1966 | | pagina 10