Ttjobulette e.e.g. REIN VEENENDAAL Heeft nog enkele te huur zelfst. hulp i.d, huishouding D. G. SCHANS ZOON LEVERTRAAN VITAMINEN HENNY JANSEN Drukwerk Duizend jaar bloem-illustratie iNieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 23 september 1966 12 Ik ben blij voor u en voor mij... Al voor 100,— contant heeft u zo'n pracht Mobylette VRAAG EN AANBOD Te koop HOOFDSTRAAT VEENENDAAL Gevraagd Woningruil Te huur Diversen Van der Kolk Veenendaal N.V. Kerkewijk 128 - Tel. 2244 - Veenendaal Autobanden Mevr. Cozijnsen is het visitekaartje voor uw zaak Drukkerij De Gelderse Vallei'* Unieke tentoonstelling EDERVEEN De R in de maand dat een Mobylette nauwelijks of geen onder houd vraagt. Zo'n model E.E.G.? Daar hebt u geen omkijken naar. U hebt wel de lusten, maar niet de lasten van niet-trappen-comfort! Dat demonstreer ik u graag! Want ik sta er helemaal achter! voor 399,- een volautomatische kaptein mobylettei Gortstraat 1 - Tel. 2456 - Veenendaal 1,50 pr advertentie t/m 10 woorden. Elk woord meer 10 cent. Orgel aangeboden door orga nist, eiken i.g.st. voor slechts 125,—. Westersingel 35, Vee nendaal. Te koop Opel Rekord 1959 en Saab-96 1961. Beiden in prima staat. v. d. Pol, De Dijk 5, Achterberg. Te koop een Claudius kolen- convector en Renault-Dau- phine, 1960. Schrijverspark 170 II. Te koop van particulier DKW au 1000 1961, 65.000 km. aan- rijdingvrij. Tel. 03434-1971. Te koop pr. eetaardappelen, noordelingen. Ruisseveen 12, Veenendaal. Te koop meisjesfiets v. leeft, v. 7-10 jr. Schrijverspark 107 I Te koop heerlijke mesthanen van T. Jansen, Dijkstraat 138 tel. 3267, Veenendaal. Pr. aardappelen te koop H Gerrits, Cuneraw. 288. Veen- eind. Te koop prima aardappelen. Ook uw wintervoorraad kunt u bestellen bij D. Versteeg, Kampjesweg 17, Veenendaal. Te koop zeldzaam mooie Pe- kineesjes 6 weken oud met prima stamboom. G. Oskamp. Kerkstraat 5, Renswoude. Prima kleiaardappelen voor winterprovisie f 15.per mud. Tel.: 08865-429. Te koop i.z.g.st. zijnde Bran- daris kolenhaard met toebe horen. Prijs 1 75,J. Steen laan 51 I. Te koop aardappels. Harde man, Spoorlaan 5, Achterberg Pracht polyester zeilboot 360 cm. lang, 160 breed, 5 meter all. mast, groot zeil en fok f 1.450,—. Karssen, Maandereind 47, Ede. Tel. 8284. Te koop prima eetaardappe len f 12,— per mud. L. v. d. Meijden, Cuneraweg 194, Ach terberg. Pekineesjes te koop met stamboom. Tel. 3373, Veenen daal. Te koop winteraardappelen, meerlander. M. v. d. Brink, Boveneindsestraat 5, Reste ren. Tel. 408. Aangeboden weidehooi, paar- denhooi, erwtenstro, tarwe- stro. Gerritsen Fourages. Ederveen. Tel. 08387-298. Te koop prima aardappelen. Hasselaar Middellaan 54, Vee- nendaal. Te koop Lemoen appels voor hand of moes f 3,50 per kist van 20 kg. R A. v. d Pep- pel, Grebbesluis, Rhenen Te koop wegens aanschaf electr. pr. naaimachine (sa- lonkast) merk Pfaff. G. A Blankestijn, Schrijverspark 98 II. Tesselschadeflat. Te koop VW, bj. 1956, i.pr.st. Te bevr. zat. na 13.00 uur. Boslaan 30, Veenendaal. Te koop pr. consumptieaard appelen van de hoge grond Afgehaald f 13,— per mud. Thuisbezorgen 14,Bij G v. Laar, Oude Veenendaalse Grintweg 19, Achterberg. Tel 08376-2719. Te koop Sparta bromfiets. Zuiderkade 20, Veenendaal Te koop bloembollen voor ka mer en tuin. Prijscourant gra tis verkrijgbaar bij Fa. A. v. d. Weerd, Beatrixstraat 76-80. Veenendaal. Te koop standaard schrijfma chine i.pr.st. Te bevr. G A v. Raay. Van Reedeweg 29. Renswoude. Wegens aanschaf centr. ver warming aangeb. fraaie wa- genblanke Daronette olie- haard met tank en olieleiding 250,—. Dr. de Visserstraat 39, Veenendaal Tel. 3305. Te koop woonhuis, 3 slaap kamers, douche-cel. kelder en vliering, 2 onder 1 kap. Vraagprijs f 47.500,—. Zwijns- bergen 15. Eist Tel 08377-382 Te koop Renault-Dauphine. '61, eventueel genegen brom fiets of motor in te ruilen Schrijverspark 107 I. Veenen daal. Te koop toom beste biggen. M Veld, Plantage Willem III. Eist (Utr.) Leren herenjas te koop, m. 54. G. Haalboom. Bantuinweg 23, Rhenen. 3 stuks tabac zeep f 1,25; 1 gr. pak speculaas 98 ct.; 1 kg. bananen 89 ct. Uw kruidenier R. v. d. Brink. Middellaan 99 Tel. 2437. Te koop mooie boxer. C van Hardeveld, Haarweg 69 a. Overberg. Te koop kolenhaard. Emma- laan 81, Veenendaal. Wasmachine. Wie is liefheb ber van pracht wasmachine (Miele), geheel compleet voor 100,—. Nieuweweg 81. Vee nendaal. Te koop een kinderwagen. J. Roeckplantsoen 48 II. Vee nendaal. Te koop een jonge boxer, van 8 weken. Liefst 's avonds na 7 uur Lindenlaan 24, Vee nendaal. Biggen te koop J. Veldhuizen Rode Haan 28, Veenendaal Te koop pr. eetaardappelen voor winterprovisie. Wed. R. van Beynum, Weteringsteeg 54, Achterberg. Tel. 08376- 2926. Te koop moderne luxe da mesmuiltjes in zwart, rood of blauw f4,90 p.p. Schoenhan- del, schoenmakerij Valken burg, Gortstraat 25. Veenen daal. Tel. 4372. Te koop jongensbroeken, ter- lenka-wol, v.a. f 16,95. Van Beek, Pr. Berhardlaan 14. Veenendaal. Te koop speciale aanbieding bloembollenpakket met 50 luxe tulpen (grote maat). 25 blauwe druifjes; 20 anemo nen. Normale prijs 12,50 nu f 10,—. Fa. A. v. d Weerd. Beatrixstraat 76-80. Veenen daal. Te koop hand- en stoofperen. Middelbuurtseweg 32, V'daal. Eengezinswoningen (3 en 4 sl. kamers) met centrale verw. in VEENENDAAL. Totale bouwkosten v.a. f 43.750.—, waarop nog rijkspremie in mindering komt) Reeds met ƒ5.000,— kunt u deelnemen Verdere financiering in over leg. Inl.: Bouwfonds Ned Gem., Regentesselaan 14, Amersfoort, tel. (03490) 18841. Te koop div. inruilwasmachi- nes v.a. f25,— langzaamwas- ser met elektr. wringer nu f 150,—. Bico lanzaamwas- combinatie met verwarming nu f 275,Edy wascombina- tie f 300,z.g.a.n. wasfornuis 85 ltr. f 100,—; Rondo grote emaille kuip f 100,Bijna fonkelnieuwe Ruton was automaat van f 900,nu f 550,—. Alles onder garan tie. Wilhelminastraat 53, Vee nendaal. Tel. 08385-3573. Te koop bromfiets Berini Westersingel 55 II, Veenen daal. Aangeboden prachtige bruids japon met sluier, maat 38. Te bevr. Kerkplein 1, Rhenen. Te koop zolang de voorraad strekt pr eetaardappelen van de hoge grond (surprise 1450) Per 70 kg. thuis bezorgd. Dorpsstraat 65, Renswoude Te koop z.g.a.n. kolenhaard. Schaapsweg 109, Ede. Te koop kinderwagen, kl groen-crème z.g.a.n. spotprijs Holleweg 8, Veenendaal. Te koop graskalveren. Hen ken, Zuid. Meentsteeg 19. Achterberg. Te koop aangeb. een Erres wasmachine i.pr.st. Prijs f 50,- Tevens over te nemen 51 ro se afdektegels en 14 gewone rose tegels 15x15 cm. L. Har- tog, Dahliastraat 23. Veenen daal. Te koop wegen aanschaf auto een scooter (Zündapp) i.g.st. met toebehoren. Rozenstraat 54. Te koop Opel Blitz i.g.st. We gens opheffing v. bedrijf. Jan v Roekei, Maanderbuurtweg 90, Veenendaal. is dit seizoen het liefst van stoeisterk, waswillig, zó-weer-als-nieuw Terienka. Kom eens gauw kijken naar die ha rtve rove rende kollektie stoeisterke, speelwijde jurkjes, pakjes, schattige dingetjes zoals: deze overgooier in de ligne Charleston, in herfstbosmooie nuances bruin, 16.75 (kl. st. p. m.) of dit meisjesjurkje met een heuse Courrègesbies en 'n grappige lage taille, ook in prachtige tinten bruin, met ook zo'n lage prijs: 23.75 (kl. st. p. m.). Vrijdagavond tot 9 uur geopend. Woensdag tot 1 uur geopend. I.g.st.z. kookfornuis, electr. te koop. G. Diepeveen. Sav. Lohmnastraat 126. Te koop pr. onderhouden Ba- tavus Whippet 1963. Dahlia straat 2, Veenendaal. Weer verkrijgbaar: heide-, raat- en slingerhoning. C. v. Holland, Ruisseveen 20, Vee nendaal. Te koop bromfiets, merk Zündapp, bj. 1965. Markt 12, Rhenen. Te koop herenschoenen nieuwste model Speciale aan bieding f21.50 p.p De stap pers heren en jongensschoe nen met ijzersterke zolen olie en zuurbestendig Voor alle schoenwerk Schoenhan- del, schoenmakerij Valken burg Gortstraat 25 Veenen daal Tel 4372 Tropische vissen te koop. Ei gen kweek. Levend visvoer verkrijgbaar Nijverheidslaan 90. Veenendaal. Te koop gevraagd man en popkanaries rode vogels sp prijzen, zebravinken, Jap meeuwen, Blankestijn, Dah liastraat 39. Veenendaal Tel 2367. Gevraagd wegens huwelijk der tegenwoordige een flink meisje voor hele dagen. Mevr Brouwer. Acacialaan 1. Vee nendaal. Gevr. nette jongen voor win kel en wijk. Levensmiddelen- bedrijf Weevers, Mulderslaan 52, Veenendaal. tel. 4025. Gevr. appelplukkers ook voor gedeeltelijke dagtaak, gemak kelijk boomvorm. Fruitbedrijf P v. Westrhenen. commande- rie Ingen, tel. 03443-266 of 342. Wegens gasgebruik 2 kachels te koop zwart en grijs. Buurtsteeg 87 Te koop trouwjapon m. 38-40 lange sleep. Gr. v. Prinsterer- straat 23, Veenendaal. Onderwijzer zoekt ruime ka- mer(s), liefst met kookgele genheid. Eventueel op iets langere termijn. Br. o nr 1423 a. h. bur. v. d. blad Te koop Batavus bilonet. La- rikslaan 16. Klcurkanaries te koop, rood- schimmel. Pr. Bernhardlaan 204, Veenendaal. Te koop 700 rode en 600 WL hennen. Buurtweg 7, Eder veen. Biedt zich aan net meisje voor 2 dg. per w., 20 jr Liefst als hulp i.d. winkel of huis houding. Br. onder nr 1424 a h. bur. v. d. blad. Aangeb. mooi hoekhuis een gezinswoning, tuin, voor en achter, ruime inrit voor au to Veenendaal-west. Gevr eengezinswoning in Veenen- daal-zuid. Br. o. nr. 1425 a h. bur. v. d. blad. Rhenen. Bovenduplex. 1 sl. kamer, w.c., douche voor zelfde of grotere woning, on verschillig waar. Br. o. letter K boekhandel Waiboer, Rhe nen. Voor verhuur van stoelen, dissen, glas- en aardewerk naar j Kool Holleweg 3 telef 2463 Alles prima ma teriaal en gratis thuisbe zorgd Voor al uw paraplureparatie „La Mode", Hoofdstraat 108. Veenendaal. Mals mager paardevlees f 1,79; krabbetjes f0,59; rook- woi-st f 1,98; schapevlees v.a f 1,25. Alles per 500 gram Slagerij J v. Rhee. Valleistr 23, Veenendaal. Mantels-, japonnen en rokken verkorten: „Tempo". Zandstr. 84. Voor uw oogmake-up iets nieuws: wimperverf voor slechts f 2,50, compactpoeder om uw wenkbrauwen aan te zetten in zwart, bruin en grijs. Huize Chic, Patrimo niumlaan 13, Tel. 3891. AlTOBOXEN Dames laat nu uw oude hoed opknappen of vervormen. „La Mode", Hoofdstraat 108. Vee nendaal. Stofknopen-gespen-ceintuurs- kousen repareren: „Tempo" Zandstraat 84. Geen ruwe handen meer, la- noline crème met gratis bal lon. Braber's Drogisterij en Parfumerie Schrijverspark 75 Veenendaal Tel. 4123. Voor het huren van stola's en en doopjurken. „Le Mode" Hoofdstraat 108, Veenendaal Broekzakken of omslagen ka pot. „Tempo" repareert voor u. Zandstraat 84. Knoopsgaten-plisseren-on- zichtbaar stoppen: .Tempo" Zandstraat 84. Uw was schoon en droog in 'n wip in de washette Schrij verspark 71, nu ook woens dag en donderdagavond tot 9 uur open. Maak zelf uw schrijfbureau, commode, enz. Inl bij „De Houtspecialist" Patrimonium laan 55, Veenendaal tel 3520 Rits kapot in jack, pantalon of rok. „Tempo" repareert voor u. Zandstraat 84 Voor schoorsteenplaten naar „De Houtspecialist" Patrimo niumlaan 55. Veenendaal tel 3520 JAN DE RUITER Verlaat 8 Tel. 2112 VEENENDAAL GEVRAAGD in gezin met kinderen Kerkewijk 42, Veenendaal 0 gasconvectors 0 sanitair lood- en zinkwerken Loodgietersbedrijf Groenelaan 64., tel. 2826 Nijverheidslaan 35. tel. 4098 25 jaar ervaring op gasverwarmingsgebied Daarom juisl moet u ei verzekerd van kunnen zijn dat de uiterste zorg aan uw drukwerk wordt be steed Gaarne zullen wij u met een des kundig advies terzijde staan. Mogen wij u eens offerte maken? PARALLELWEG 10 - VEENENDAAL - TELEFOON 2022* Een bezoek aan Den Haag om, de historische schatten uit de Sovjet-Unie te bezichtigen benutte ik om eens binnen te gaan of liever te schrijdenin het statige en def tige patriciërshuis aan de Prinsessegracht 30, waarin het museum Meermanno-Westreenianum huist, een particuliere verzameling van kostbare handgeschreven werken en belangrijke oude drukken, enige jaren geleden aan het Rijk geschonken en nu door een personele unie verbonden met de Koninklijke Bibliotheek. In 1960 werd dit museum met een nieuioe instelling verrijkt: het museum van het boek, het boek voornamelijk als voorwerp van wetenschap en kunst. Tot 1 oktober is er 'n expositie te zien, getiteld Duizend jaar bloem-illustratie. Het feit dat in Veenendaal, Eist, Rhenen en Wageningen een schare natuurvrien den woont wier belangstelling voor alles wat groeit en bloeit en hen altijd weer boeit vaak gewekt is door de heren De Kleuver sr. en jr., deed mij besluiten iets over deze unieke tentoonstelling te schrijven. Nu kan men deze uit tweeërlei oog punt beschouwen: botanisch èn artistiek. Het eerste laat ik gaarne over aan des kundigen op dit gebied, mij beperkend tot het historisch en kunstzinnige. Veenendaal ligt in een botanisch rijke omgeving. Men vindt er de karakteris tieke flora van het moerasland, maar op de zandruggen de flora van die gronden en langs de Rijn de planten van de ri- vierklei-landen. Vandaar de volgende be schouwing. Zeer bekoorlijk zijn de versieringen in de handschriften waarvan er een twin tigtal aanwezig zijn, twee respectieve lijk uit de 10de en de 14de eeuw, terug gaand op een reeds uit de 5de eeuw da terend herbarium. In de achttien volgen de manuscripten zijn de bloemillustra- ties louter decoratief als omlijsting van de bladzijden of als sierend element in de initialen. Maar met welk een liefde, overgave, toewijding en smaak zijn de bloemen geschilderd op het fraaie perka ment: akelei, aardbei, madeliefje, lis, monnikskap, anjer, ereprijs, viooltje, roos, kaasjeskruid, korenbloem, brem, vergeet-mij-nietje, lelietje van dalen, kl: ver, erwt, distel,, bomen en bladeren, realistisch reeds gezien, en geschilderd in sierlijke arabesken en briljante kleu ren! De handschriften zijn missaals, getij denboeken, Jacob van Maerlants Per naturen bloeme, antifonaria en gebeden boeken. Als de boekdrukkunst is uitgevonden, komen de herbaria of plantenboeken, het eerste uit 1484. Zij zijn geïllustreerd met vrij stijve houtsneden, zonder veel be grip voor de structuur der planten en ontleend aan werken uit de late oudheid. Uit Culemborg is een druk afkomstig van een herbarium door Johannes Vel- dener in 1484 uitgegeven, een Antwer- pens uit 1511 en een uit 1514. Soms zijn de houtsneden met de hand gekleurd zo als in de herbaria in Passan verschenen in 1485. In 1514 verschijnt het grote plantenboek van Claes de Grave, in 1538 te Utrecht een van Jan Berntsz. Al deze werken zijn zogenaamde incunabelen, wiegedrukken, in losse lettertekens ge zet, in de eerste periode van de boek drukkunst, die nog in de wieg lag! Betrouwbaarder werden de uitgaven eerst in 1532, toen Otto Brunfels in Straatsburg zijn herbarium liet ver schijnen. De tekst is nog vrij slecht, maar de houtsneden van Hans Weiditz zijn subliem. Zie bijvoorbeeld zijn fraaie prent van het zwarte nieskruid, ook kerstroos genoemd en de nog mooiere van de ossetong. Even fraai maar nog nauwkeuriger zijn de houtsneden in het werk dat Pier Andrea Mattioli in 1565 te Venetië liet verschijnen. In de Nederlanden komen allengs de Gruydenboecken, bijvoorbeeld dat van de beroemde Dodoneus in 1554 „in den wel eken die gheheele historie, dat es tge- slacht, tfatsoen, naem, natuere, cracht en de werekinghe, van den cruyden, niet al leen hier te lande wassende, maer oock van den anderen vremden in der medi cijnen oorboorlck (van nut^), met grooter neersticheyt begrepen ende verclaert es, met der selver cruyden natuerlick naer dat leren conterfeytsel daer by gestelt". Dat laatste deed een groep houtsnijders, wier werken door Hans Liefrinck ge kleurd werden. Dodoneus werd gevolgd door Clusius en Lohelius, die hun boeken met fijne houtsneden lieten sieren. De eerste aquarellen komen voor in een boek van Clusius door hem zelf ge schilderd. De kunstenaars uit die tijd Neder landers zijn van nature verdiepte realis ten streven naar een natuurgetrouwe weergave van de planten, vergezeld van doorsneden van bloemen en vruchten De schrijvers geven nog geen zuiver bo tanische rangschikking. Hun boeken be vatten rubrieken als kruiden in de ge neeskunde, wortelen, bevallige bloemen bomen en heesters. Alleen Clusius is min der medicinaal en beschouwt de plan ten meer op haar zelf. RONDGANG IRENE EN CAECILIA Woensdagavond 28 september a.s zal het Ederveense fanfarekorps Irene tezamen met de tamboers van het Vee nendaalse Caecilia een rondgang ma ken door de kom van Ederveen. Tijdens deze rondgang zal huis aan huis geprobeerd worden ballpoints te verkopen, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan het instrumenten fonds. Eist GEBR. HEVEL OPENDEN NIEUW PAND Vorige week donderdag werd b\j de fa. Gebr. Hevel aan de Hoofdweg een nieuw pand geopend, waarvoor reeds in mei de eerste voorbereidingen begonnen waren. Toen had men namelijk het gehele huis, met de winkel, tot de grond toe afgebroken en was men daarna actief gaan bouwen, zodat 4 maanden later een splinternieuw winkelpand, met bo venwoning voor de heer H. Hevel, ge reed kwam. In de opzet alles zo geriefelijk moge lijk te maken is men volkomen geslaagd. De winkel is groot er ruim en geheel aangepast in de moderre stijl, met bij zonder nieuwerwetse winkelinrichting. Alle huishoudelijke artikelen zijn in groepen ondergebracht en thans is het ook mogelijk voor de firma om voor het eerst gashaarden tentoon te stellen, waarvan enkele moderne collecties aan wezig zijn. Ederveen kan trots zijn op deze nieu we winkel, welke een verrijking vom het dorp betekent. Bij de opening sier den een aantal bloemstukken en fruit manden het geheel nog extra op. De eerste ets zien we in een planten boek van Fabio Colonna uit 1592 en de eerste handgekleurde gravure in dat van Johann Theodor de Bry uit 1612. Mooie handgekleurde gravures treffen we aan in het door Crispijn vande Passé de Jonghe in 1614 te Utrecht uitgegeven werk Den blom-hof, inhoudende de rare oft ongemeene blommen die op den te- genwoordighe tijdt by de lief-hebbers in estimatie gehouden werden (gewaar deerd worden). Ghedeelt naer de 4 dee- len des jaers. Noch hier by ghevoecht de manier soo men dese bloemen naer haer eyghen coleuren ofte verven sail' illumi neren ofte afsetten (de kleuren verster ken of verzwakken). De gravures zijn van hemzelf en zijn familieleden. (De Vande Passe's waren een kunstenaarsfa milie). Een fraaie prent is bijvoorbeeld die van de gladiolen. Op de kruidenboeken volgen die van de tulpen in de tijd waarin in deze plan ten een dwaze handel gedreven werd. In het beroemde tulpenboek in 16371639 uitgegeven door Jacob Marrel wordt met dekverf, voorloper van onze plakkaat verf, op perkament geschilderd, evenals in dat van P. Cos, bloemist te Haarlem, 1637. Het bekendst is het tulpenboek van Judith Leyster uit 1643, ook met in dekverf geschilderde planten. 't Is alles even fraai, maar artistiek spant Maria Sibylla Merian de kroon. Zij was een dochter van een Zwitserse graveur en uitgever, die een verzameling Europese stadsgezichten tekende en uit gaf. Maria was een schilderes, graveerde en werkte als biologe. Zij schilderde bloemen, vruchten en insecten en bereis de met steun van de Hollandse regering Suriname, waarvan zij flora en fauna be schreef, haar werk illustrerend met ei gen kopergravures. Zij bestudeerde het leven van rupsen, vlinders en andere kleine dieren en van de bloemen en vruchten waarop deze leven. Van haar toont de expositie twee werken. Prachtig zijn Merians eigen gravures, met de handgekleurd, bijvoor beeld die van de tulp en de Kruisdistel uit Der rupsen begin 17131714. In de 17de en 18de eeuw leefde een grote schare van bloemillustraties, die werken als die van Jan Commelin, Jo hann Wilhelm Weinmann, Linnaeus en anderen verluchtten. Opvallend zijn de flora's van Dene marken uit 1761 en van Londen uit 1777 1798 met voortreffelijke gravures van Engelse tekenaars. Een prachtige prent in het laatste werk is die van de haag winde, een lust voor het oog door de vrije voordracht. nu weer tijd voor en DROGISTERIJ Zandstraat 7 - Tel. 2472 Een Nederlandse flora Flora Batava begon in 1800 te verschijnen. De laatste aflevering volgde in 1934. J. C. Sepp en diens zoon namen het initiatief en ver sierden de vroege delen met handge kleurde litho's. De tentoonstelling laat de delen 1, 2 en 3 zien, het le uit 1800, het laatste uit 1911. De flora van Java, bij Oud-Indisch- gasten goed bekend, beschreven door Karl Ludwig Blume is verlucht met handgekleurde litho's van G. Severeyns en anderen. Severeyns maakte ook chro molitho's voor Bertha Hovla van Noo- tens plantenboek uit 18631864. Bij de tekeningen en aquarellen, in het koetshuis opgehangen, noteerde ik mooie prenten van Jan Moninckx (midden 17de eeuw) en van Margaretha de Heer (id.) o.a. haar Iris en vlinder. Van de reeds genoemde Maria Sibylla Merian zien we prachtige prenten van een rode dubbele anemoon en vlinder, en van een blauwe distel. Hoe meer wij onze tijd naderen, hoe meer de kunstenaars een eigen interpre tatie van een bloem geven. Albertus Jo nas Brandt 17881821 blijkt zijn tijd vooruit te zijn geweest in zijn fraaie be wogen visie op appelbloesemtakken en Oostindische kers. In feite reeds een im pressionist, vol variatie in de kleurver schillen. Onze tijdgenoot Johan Haak uit Wageningen, bekend van de Edese kerst tentoonstellingen, maakte drie treffende tekeningen met timmermanspotlood een materiaal dat Van Gogh ook wel hanteerde van i-ozebottels. Verder be wonderde ik zijn papavers en zijn rid derspoor. Van Jan Voerman Jr. had ik graag de originelen van zijn Verkade-plaatjes ge zien. Zij ontbreken. Wel toont hij twee cactusbioemen in zijn bekende poëtische beschouwelijke trant. Zeer begaafd blijkt Tia Worm-Wieg man in haar bloemstudies. De Engelse Cynthia Newsome-Taylor wint het nog van haar, een zeer fijnzinnige gevoelige kunstenares. Haar vit-op-zwait teke ning van een roos is magnifiek. Theo van Hoytema 18631917, van wie ik mij prachtige getekende kinder boeken herinner als Hoe de vogels aan een koning kwamen, Het lelijke jong# eendje en Twee hanen, is vertegenwoor digd door een zwierige aquarel van or- chideeën. Summa summarum een tentoonstel ling die veel schoons te genieten geeft, zowel aan de kunstgevoeligen als aan biologen en zich goed leent voor bezoe ken van natuurhistorische verenigingen. Maar haast u! Tot 1 oktober. Toegang gratis, drachtige dia's van bladzijden uit een Latijnse bijbel, de tweede histo riebijbel uit de 15de eeuw, de rijmbijbel van Jacob van Maerlant plm. 1330 en de bijbel van Karei V uit 1370. pagina's versierd met bloemen- en piantenmotie- ven, worden automatisch geprojecteerd. Vergeet u de tuin niet, waar nu de herfsttijlozen bloeien D. Philips

De Vallei | 1966 | | pagina 12