Langs gebaande en ongebaande wegen V WILLEM S IDEALEN f t (i mNm SCHERPENZEEL n HORLOGERIE VAN MANEN Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 23 september 1966 6 Breng voor de afwisseling eens een bezoek aan de prachtige Marschpolder. Het wijde Betuwse land is óók de moeite waard. Zodra de wegbermen bont en blauw staan van de bloemenweelde en een uitbundig schijnend zonnetje de mensen naar buiten lokt is het volop zomer. Dan lokken de stranden van Zuid-Europa. En wat is ze eigenlijk leeg, zo'n luier-vakantie, waarbij je dag in dag uit niets beters weet te doen dan wat bruin bakken tussen duizenden andere tot op hun botten verhitte mensen. Is dat nu wat je jezelf van je veertien vrije dagen voorgesteld hebt? Ondertussen heb je de scheve toren van Pisa gezien. Wat staat dié scheef zeg je dan. Nou, en in Aquoy aan de Linge staat ie ook scheef hoor en aan de voet er. van ligt juffrouw Pisa begraven. Ga maar kyken. Waarmee ik maar wil zeggen dat je heus in de vreemde niet behoeft te zoeken wat je in eigen land hebt. Er zyn nog mensen die echt van onze eigen omgeving houden. Zó veel, dat je ze met het mooiste weer nog niet van honk kunt krijgen. En voor hen ga ik dan een fijne en lange fietstocht uitstippelen. Wél dicht by huis, maar toch zo geheel an ders. Zorg dat je met de fiets de Rynbrug by Rhenen over bent, want daar beginnen wy. Al zal ik nog duizend keer de brug over gaan, altijd ontdek ik wat nieuws. Het riviergezicht is zowel links als rechts iets overweldigends. En nooit is de sfeer dezelfde. door Adriaan P. de Kleuver Met tekening van de schrijver Kom je 's morgens als in het oosten de zon bezig is zich aan de hemel om hoog te werken boven de zilveren och tendnevels uit en kom je 's avonds als de zonneschijf vlammend rood achter de horizon zakt en het stadje Rhenen op licht in de luisterrijke avondstond, altijd voltrekt zich een natuurwonder aan uw blikken. Je moet eens zien hoe de rode zonneschijf een brede, vuurspetterende baan beneden zich in het aan u voorbij schietende water tovert. Daar wordt een mens altijd lyrisch van. Daar kan geen zuidelijk strand met onder gaande zon inclusief aan tippen. Want dit is Nederland op z'n best. Wie dit niet mooi vindt, omdat hij het „ergens" tóch nog mooier vindt, die blijve maar thuis. Maar wie 't eigen land liefheeft boven alles, die geniet hier in „eigen huls", in de eigen omgeving van het onvergelijkbaar mooie panorama met het lieflijke stadje dat overgoten lijkt met puur goud. Zó iets zou slechts de vermaarde schilder Jongkind met fijne tinten op een doek vastgelegd kunnen hebben. Ja, zo'n schilderij ligt hier zo maar levensgroot en levensecht op u te wachten. Natuurliefhebbers zijn doorgaans ge specialiseerde mensen, als ze tenminste tussen plantjes of vogels aan het gras duinen zijn. Vreemd is het dat een aan tal mensen uit natuurhistorische krin gen het totale landschap niet eens meer zien op 't laatst. Oh, ze vinden het prach tig, maar met overgave hetzelfde on dergaan, als ze dat verrukkelijke land schap bij Rhenens Rijnbrug zien, din wanneer ze een zeldzame vogel or plant vinden, dat is er nu net niet bij. Bij het zien van een schettergele wei vol bo terbloemen zei eens iemand: „dat zou ik nog mooier vinden als dat op de koop toe nog allemaal zeldzame planten wa ren". Nu meende die man dat hélemaal zo erg niet. Want wat later reden wij over een dijk waarvan het talud aan de zonzijde werkelijk bont en blauw van de bloemen zag. Met recht! Bont in alle denkbare kleuren en blauw van de wilde cicho rei. 't Was niet in de Marschpolder die keer. Maar ik wil u deze keer toch eens mee nemen naar de meest bloemrijke, plek uit de omgeving. Eigenlijk niet meer dan een sloot langs een weg. Maar wét voor een. De Marschdijk tegenover Remmerden. Je valt van de ene verbazing in de andere als je door dit stukje Betuwe fietst. Mede-pedaalridders kom je er nooit tegen. Het is een compleet vergeten deel van ons zo dicht bevolkte Nederland. Nu vind ik persoonlijk dat de mensen die de toeristenkaart van ons land zó zwart afschilderen, dat het lijkt of in de tfld dat de helft van ons volk een nomaden bestaan leidt iedere vierkante meter bezet is, £1 te zwartgallige lieden zijn. Onze mooie Betuwe is als geheel een toeristisch nog onontdekt gebied. Het heeft „het" niet wat de stadsmensen willen: een zomerleven onder de vrije hemel dat zo weinig mogelijk verschilt van het leven thuis. Met dien verstande dat er vrij wat meer lawaai gemaakt wordt. Hier in de Marschpolder, niets van dat al. Nergens de sporen van homo sapiëns. Er is een camping, maar daar komen vele rustige mensen; je hoort of ziet ze niet eens. Zo'n kleisloot is écht anders dan een veensloót en nóg wéér anders dan een sloot in de hoge zandgronden. Zeer ka rakteristiek voor de klei is de schitte rende karmijn-rose zwanebloem, brede bloemschermen op lange, slanke sten gels. Waar deze staat vind je nog an dere planten uit deze familie. Maar die staan ook volop in de veengebieden waterweegbree met wijdvertakte bloei- stengels, en pijlkruid met als speren uit het water stekende bladeren. Wat u eens moet bekijken? De bloemen die al lemaal drie bloembladen hebben; de veelal driekante stengels en dito blade ren en bij het pijlkruid de lancetvormige bladstop met 2 dito sloppen, 't is &1 drie dat de klok slaat en dan is er bij al deze soorten water- en moerasplan- ten nóg een bizonder kenmerk. De ner ven lopen allen parallel van bladvoet naar de top. Wie maar een beetje kijk op planten heeft weet nu al wel dat dit z.g. éénzaadbolligen zijn. Maar wat scheelt dat nu de gewone bewonderaar van de natuur. Zo'n sloot is zonder meer mooi, ook al weet je niets van de bio logie af. Toch zei laatst iemand op een excursie: „Wat ik altijd zo bizonder vind is dat je op plekken die op elkaar ge lijken altijd dezelfde bloemen bloeien". Dat was nu eens een opmerking van formaat. Dat zijn de vermaarde planten- gezelschappen. Wij kunnen trouwens van de planten nog wel eens wat leren. Discriminatie heerst in zo'n gezelschap van planten niet. Gebroederlijk leven ze met elkaar al zijn ze helemaal geen familie van elkaar. Bekijkt dat nu eens zelfen leer dan in de Schepping niets zonder doel is en dat niets aan het toeval wordt overgelaten. Bent u al eens op dat mooie binnen dijkje langs de oude Rijnbedding ge weest waar de populieren ratelen en hun stammen weerspiegelen in de don kere diepte van beide wielen. Waar je door het ijlstaande hout de prachtige watermolen van de Marschpolder ziet staan. Aan de zonzijde staat die dijk op plekken vol violetrose marjolein. Ja, ook de heelblaadjes met hun gele bloem hoofd jes. En oh, nog zo veel -meer: blauw als de hemel bloeit de cichorei en nóg blauwer zijn de grasklokjes, wit zQn de bloemschermen van wilde peen en bereklauw en vuurrood de zich aan het lange gras optrekkende aardakes, Net als ln het naburige dorp Omme ren, waar de kerk letterlek tot een puinhoop aan het vervallen is, zou de kerk van Lienden een fikse opknap beurt moeten hebben. Maar de heren in Den Haag kopen liever straaljagers dan eens een goeie greep in de buidel te doen voor kerkrestauraties. Eerst moeten, net als in Ommeren, de stenen uit de muren vallen eer er over herstel gepraat wordt. En dan nóg ls het een ïydensweg. Al ging men er ln Lienden maar toe over de buitenmuren te ont bolsteren v. d. grauwe cementlaag die er op het einde van de vorige eeuw werd opgebracht. Tot myn vreugde be merkte ik een dezer dagen dat ze ln Kerk-Avezaath er mee doende zijn. Bravo! Hoe het hoort moet men eens in het mooie Betuwse dorp Ingen gaan bekQken. Lienden is beroemd om de zeldzaam mooie pol-torenmolen „De Zwaan". De ze stamt uit de 17e eeuw en heeft nog het originele maalwerk. Al snuffelende by De Slegte vond ik een Engels boek over Hollandse molens. En laAt déér nu dat molenjuweel van Lieden óók in staan. De mulder liet mij eens het in terieur zien. Om binnen te komen moest ik toen door de heersende wind eerst een stunt uithalen. De knecht en een vrachtwagenchauffeur liepen zó maar tussen de draaiende wieken door in en uit met zak en al. Grote goedheid, zo dacht ik, die doen daar telkens een stap tussen leven en dood. Je moet dan op een bepaalde stand van de wieken let ten en gewoon één stap doen. Koekoek, nog meerde stap tussen leven en dood. Voor een leek althans. Maar goed, ik waagde het er op enzzzzf, de machtige wiek waaide als een reuzenzeis van de dood achter mijn rug. 't Was eenvoudig éven opletten en er gebeurt niets met je. De Nieuwe molen te Vee- nendaal noemt men een stellingmolen. Hoog op de poten zullen we maar zeg gen. Die van Lienden echter staat op een hoogte, een pol, en de wieken gaan dicht langs de grond. Dót is het ver schil. Ja, Liendens molen verdiende in dat Engelse boek wel terecht een plaats ls neemt daar de baron met z'n gezin hun intrek, 't Was op de laatst gehouden excursie dat hij ons vriendelijk uitno digde de plek waar eens dat machtige bisschoppelijke slot gestaan heeft in ogenschouw te nemen. Toen bracht ik de deelnemers bij de Leede, een oude Rijnloop, nu weinig meer dan een brede sloot. „Kijk, zo vertelde ik toen, wij staan nu op oude Stichtse bodem en een paar stappen verder ligt het oude Gelre. Maar vroeger zat dat zo glad niet. Om er te kunnen passeren moest eerst flink afgschoven worden aan de tolbe- waarder van de bisschop van Utrecht. Geef mij baron Van Till tot de Tollen- burg maar. Die heeft aan het rijk voor een appel en een ei een groot deel van de Oude Rijnstrang en de pas er vlak bij als natuurseservaat verkocht. Zo is door hem historie en natuurschoon in één prachtig monument behouden. Als je de Tollenburgse dreef af fietst kom je op de weg naar Kesteren. 't Is al laat geworden en wij willen vanaf de Rijnbrug de zon zien ondergaan. Reeds kleurt de hemel met oranje en violette tinten. Je kunt nu het beste gaan via de Remsestraat. Dan kom je langs sloten vol goudgeel bloeiend blaasjeskruid, vol karmijnrode zwane bloem en wegbermen, die letterlijk één bloementapijt vormen. Bij de steen oven kom je weer op de Marschdijk en zo via een klinkerpaadje op de brug. De zon, moe van al dat schijnen, staat op het punt een duik in het oneindige te nemen. Zo zien de dichters dat. Maar er gebeurt iets doodnuchters. In tome loze vaart wentelt moeder aarde om haar as en alles wat wij waarnemen is puur en puur gezichtsbedrog. Ze kunnen je nu niet meer het zwijgen opleggen als wijlen Kopernicus als je zo iets schrijft. De mensheid heeft al lang bewezen dat het grote boek van de wetenschap even goed als de Bijbel begint met de woor den „in de beginne schiep God hemelen en aarde." Adriaan P. de Kleuver BEELDENDE KUNST TE VEENENDAAL Door het wegvallen van een aantal woorden is in de bespreking van de tentoonstelling in de brandweerkazer ne onduidelijkheid ontstaan. Bij de karakterisering van Dirk Breeds werken is gezet: ,,'t Dorp (2) tegen de blauw-violette achtergrond voldoet minder en een gewaagde kleu- renstelling van blauw en zwart is wat al te cerebraal." Deze passage moet luiden: ,,'t Dorp (2) tegen de blauw- violette achtergrond voldoet minder en het stilleven (4), een schaal op voet, beladen met vruchten, met zijn gewaagde kleurenstelling van blauw en zwart is al te cerebraal." Botsing bij Markt Vorige week donderdag om 8 uur 's avonds reed J. B. uit Ederveen in de Hoofdstraat, richting Markt. Voor hem stak de bestuurder van een personen wagen de richtingaanwijzer naar rechts uit en na de eerste beweging in deze richting gemaakt te hebben, zwenkte hij toch weer naar links. J. B., die juist aan het passeren was, moest daarom naar links uitwijken, waar door hij in botsing kwam met de van de andere kant komende Van B. uit Ede, die ook juist een auto inhaalde. De schade was vrij ernstig. De schul dige bestuurder van de personenwagen is tot nu toe onbekend. Aanrijding bij Frisia Vorige week vrijdag oln 2 uur 's middags had een aanrijding plaats op de Kerkewijk. Vóór de inrit van de Frisia stond een Duitse vrachtwagen geparkeerd, omdat de bestuurder wachtte totdat H. van V. uit Veenen- daal, met zijn bestelauto de inrit ver laten zou hebben. De bromfietser, mevr. Ter H., echtgenote van M. van G., passeerde de Duitse vrachtauto en botste daarop tegen de uit de inrit ko mende bestelwagen. Met ernstige ver wondingen is zij naar het ziekenhuis overgebracht. Incident op Sportpark Zondagmiddag had op het Sportpark een vechtpartij plaats tussen Unitas- speler C. B. en de verzorger van Ma- luka Muda, J. K. T. uit Barneveld. Bij een vrije trap van Unitas kwam deze verzorger het veld op om aanwijzingen te geven. Het was d£ taak van de scheidsrechter deze man van het veld te sturen, maar deze verzuimde dat te doen. Unitas speler C. B. maakte daar op een opmerking tegen T., waarna de laatste met twee vingers B. in de ogen trachtte te steken. De politie werd ver wittigd en B. heeft daarna aangifte van mishandeling gedaan. Procesver baal is opgemaakt. Het jury-oordeel was zeer goed uitge vallen, hoewel het dit jaar zeer moeilijk was. De reclame, die het bestuur dit jaar gemaakt heeft, besloeg eigenlijk het ge hele land. Men had de ANWB verzocht het in een van hui bladen op te nemen en zo kwam het dat mensen uit alle delen van het land de tentoonstelling bezochten. Zo'n tentoonstelling kost veel geld en daarom het bestuur genoodzaakt een combinatie te zoeken tussen de bloemen expositie en een andere trekpleister. Voor die mensen die de tentoonstelling rustig wilden bekijken, was er donderdag, vrij dag en zaterdagmiddag volop de gele genheid. De zaterdagavond was voor de jongelui. Al met al kan het bestuur terugzien op een goed geslaagde tentoonstelling, welke aan belangstelling niets te wensen overliet. Tenslotte de nummers van de loten waarop een prijs viel: rose: 475, 564, 697, 403, 948, 31, 494, 592, 474, 520, 26, 296, 268, 16, 625. groen: 10, 562, 453, 403, 529, 992, 238, 754, 785, 256, 122, 506, 158, 448. De prijzen kunnen afgehaald worden bij bloemisterij Pluygers, Vlieterweg, Scherpenzeel. ToJ fa die een boer in Lienden „aorpèèr" noem de. Als vroeger de korenakkers in stop pelvelden veranderd waren kwamen er wel om die diep in de grond, zittende knollen van die praachtige wilde lathy russoort uit te graven om te koken. Ze moeten héél vroeger wel als bizondere lekkernij op de adelijke tafels geprijkt hebben. En nu gaan wi) niet zo maar op Stroe aan zonder eens de sfeer van een écht Betuws dorp „geproefd" te hebben. Bloemen zijn mooi, maar de juwelen van dorpen hebben ook hun bekoring. Wij gaan bij de Nieuwe xcaai de dijk af en nemen de weg naar Lienden. Je komt dan langs de plek waar eens het machtige slot Kermestein stond. Niets herinnert er meer aan. Ja toch, in de kerk van Lienden staan nog de herenbanken van Kermestein waar eens de heren van het dorp zetelden. Wonder lijk toch dat overal de Godshuizen ge spaard bleven en op een enkele uitzon dering na (Echteld!) het wereldlijke middelpunt, het kasteel, van het toneel verdwenen is. Voor het heiligdom heeft men altijd eerbied gehad. De toren van Lienden is een machtige steenkolos en ook de kerk heeft grote afmetingen. Ze is binnen geheel van steen overwelfd met sierlijk metselwerk. En er staat een opmerkelijk mooi Nabes-orgel tegen de torenwand. Alleen is het jammer dat er zo ontstellend geknoeid is met de voortreffelijke, kleurige beschiledering van het koorgewelf. Dit koor is des te opmerkelijk van wege de lage bouw. Veelal steekt het koor boven het kerk dak uit. Dit vroeg-gotische koor is even wel een overblijfsel van de vroegere kerk. tussen Hollands molenpracht .Je hebt allerlei- molentypen, Spaanse en Griekse en Deense en nog meer, soms zéér ka rakteristiek voor het landschap, maar zo weloverwogen en zo volkomen een eenheid met het landschap vormend als een molen in onze lage landen treft men het nergens. Zo'n molen kraakt en knoerpt er maar op los en staat in z'n eentje de tijd weg te malen. Die van Lienden al drie eeuwen. Kerk en molen dienden daar al eeuwen de mensen. Hoe zinvol toch. Wij gaan tot Aalst even voorbij Lien den in de richting v&n Kesteren en gaan by de Tollenburg weer naar de Oude Rijnband yk. En alweer een weelde van bloemen. Vooral op het scheiden van de zomer kan het gebeuren dat er een complete nabloei komt na het maaien van de dijk- taluds. Zelfs september geeft nog wel kleurige dijken. En als het koren van de akkers is loont het altijd de moeite zo'n stoppelveld eens op te lopen. Dan kan het gebeuren dat je diep in de herfst héél zelzame plantjes te zien krygt die dan pas hun kans krijgen, 't Meest opvallend is wel het felpaarse spiegelklokje. Maar ook de helder rode sterreoogjes van de guichelheil kQken je grappig aan. Ze praten van de bloei ende Betuwe. Maar ze kennen de weg bermen met hun laaiende gouden gloed van Jacobskruiskruit en aan de sloot kanten de vurige vlammen van de paarsrode kattestaart niet eens. Op de excursie van V.V.V. Rhenen hebben de mensen eerst pas goed de Marschpolder leren kennen. Je kunt ergens de dijk weer af naar het huidige Tollenburg. Als het zomer ERNSTIG ONGELUK Vorige week deed mej. C. de G. aan gifte van een aanrijding die op 13 sep tember plaatsgevonden had. Een be stelauto had volgens haar eerst stil gestaan en was toen weggereden, waar bij deze haar had aangereden. Mej. De G. werd met een hersenschudding en een gebroken sleutelbeen opgenomen in het ziekenhuis. Van het ongeluk weet zij zich weinig meer te herinne ren. De bestuurder van de auto, J. v. d. B., zegt niet gereden te hebben. De politie heeft een onderzoek ingesteld. NOORSE TANKER GESTRAND Hoek van Holland: De 9.000 tons Noor se tanker Anco State was dezer dagen vastgelopen op het noorderhoofd b\j Hoek van Holland. Het schip, dat ge laden zou zijn met jzen explosieve stof is inmiddels vlot getrokken en de ha ven in gesleept. FLORALIA-EXPOSITIE TROK VELE BEZOEKERS Zaterdagavond is de Scherpenzeelse Floralia 1966, die gehouden werd in de Gemeentelijke eierhal, besloten met de traditionele bloemenverkoop en de trek king van de verloting. Yrydagavond bracht de Scherpenzeelse boerenkapel een gezellig stukje muziek ten gehore onder leiding van de heer J. Valkenburg. De oud-Scherpenzeler, de heer A. Valkenburg Tzn., tevens oud- dirigent van de boerenkapel en Caecilia, kon toch zijn boerenkapel, waar hij ja ren voor had gestaan, niet vergeten en op speciaal verzoek heeft hy nog een nummer de boerenkapel gedirigeerd. Zaterdagavond was de toeloop over weldigend. De beatgroep The Beatniks uit Ede trad op en dit trok vooral de jongelui uit de verre omgeving naar Scherpenzeel. Aan het eind van de avond sloot de voorzitter, de heer J. Koudys de ten toonstelling en bedankte nogmaals alle medewerkers, die geheel belangeloos vele uren voor de tentoonstelling hebben gewerkt. De heer A. Valkenburg Tzn. leidde tenslotte de traditionale bloemen verkoop. In een korte nabeschouwing kan nog worden gezegd, dat de hoeveelheid in zendingen niet zo groot was als andere jaren, maar dat de kwaliteit over het geheel beter was. Ook de scholen hebben meer aandacht besteed aan hun stands Vooral aan de fijne afwerking ervan. KELTUM pleet en staal SOLA elite HOOGSTRAAT 28 VEENENDAAL Vergadering Plattelandsvrouwenbond De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwenafd. Scherpenzeel, hield woesdagavond onder presidium van mevrouw Dijkstra-Willems haar eer ste vergadering van dit seizoen in ho tel „De Dennen". De notulen werden gelezen, nieuwe cursussen kwamen ter sprake. Deze winter zal er een borduurcursus zijn onder leiding van mevrouw Van Sta veren en een vervolgcursus „Spreken in het openbaar" door mej. Aafje Top. Mevr. Werner, de huidige" presidente, treedt af als bestuurslid om gezond heidsredenen. Er werd een lezing gehouden door de heer Deyman over turfstrooisel, plan ten en bloemen. De film die hierbij vertoond werd over „Het niet verloren paradijs" was zeer interessant. De be langrijkste factor van het turfstrooisel is dat bet een natuur-humus is, die onontbeerlijk voor de grond is. Het is zelfs geschikt voor het bewaren van fruit. Er worden 2 miljoen balen per jaar verkocht. De kalktoestand van de bodem is zeer belangrijk. Turfstrooisel wordt in de winter niet gebruikt om de bollen e.d. af te dekken tegen vorst, doch om de bodem rul te houden. Na de causerie was er gelegenheid tot het stellen van vragen. De spreker werd een doos sigaren aangeboden en na het zingen van het Bondslied sloot de presidente de avond. De volgende vergadering zal plaats hebben op 11 oktober in hotel Boszicht in samen werking met het V.V.V., de Gelderse Maatschappij van Landbouw, waarbij de burgemeester, de heer mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg over zijn reis naar Jordanië zal vertellen, toe gelicht met door hem gemaakte dia's. door Henk van Heeswyl» „Erica" is bereid zijn vorderingen op Overduin voor één of twee jaar in de ijskast te zetten en bovendien kan me neer Caron, als hij dit aanneemt, reke nen op een nieuw, ruim crediet voor de aanschaffing van grondstoffen. Als de andere heren ook hun medewerking wil len verlenen, ben ik er van overtuigd, dat Overduin er weer bovenop komt." Een oudere heer, die tot nog toe niets voelde voor de suggesties van directeur Goyenga, wendde zich nu tot Willem en vroeg hem: „Wat denkt u er eigenlijk zelf van, meneer Caron?" En eenvoudige woorden gaf Willem zyn repliek. Hoewel hij helemaal geen redenaar was, ging het hem vrij vlot af. In een rustig betoog zette hy uiteen, dat hy helemaal niet gebrand was op een di recteursbaantje in een half-failliet be drijf. „Ik weet wat ik op dit ogenblik heb: een klein fabriekje, dat zich specia liseert op feiteiyk één artikel, in casu mijn eigen vinding. Zoals u mogeiyk weet, heb ik dit in bijna drie jaar opge bouwd tot wat het nu is. Het is finan cieel kerngezond. Ik kan dit aantonen aan de hand van exacte cyfers. Ronduit gezegd, voel ik er weinig voor me in een avontuur te storten. Aan de andere kantik heb by Overduin het vak ge leerd en ik ben er dankbaar voor. Het zou me spijten, als dit oude bedrijf zou moeten verdwijnen. Wanneer ik een eventueel verzoek, om daar de leiding óp me te nemen, accepteer, dan moet ik me gedragen weten door het volledige vertrouwen van iedereen. U neemt ri sico's, ik eveneens. Gaat het mis, dan ben ik ook myn geld kwijt en kan weer opnieuw beginnen. Ik bedoel maar dit: ik weet, wat ik nu heb. Ik ga nu 's avonds zonder noemenswaardige zorgen naar bed. Op een paar centen hoef ik niet te kijken. Ik kan me bepaalde uitgaven permiteren, Tot op zekere hoogte ben ik aan niemand verantwoording verschul digd. Ik zit volop in de orders en verdien goed. Mijn kapitaaltje groeit wekelijks. Wat wil ik hiermee zeggen? Dat er voor mij feiteiyk geen enkele aanleiding is om plotseling over te stappen naar Over duin. Financieel heb ik er dus geen enkel belang by, integendeel. Als ik het dus doe ik ben nog helemaal niet beslo ten, en ik ben er ook helemaal niet ze ker van, dat ik zo'n besluit zal nemen dan zal dat alleen gebeuren, als ik volledige vrqheid van handelen kryg. Ik ben me er heus wel van bewust, dat ik verantwoording verschuldigd zal zyn aan de crediteuren. Tot nog toe had ik maar één belang, dat van mezelf, van mijn be drijf. Ik zal nu rekening moeten houden met anderen, als ik het aanneem. Het geen evenwel geen hinderpaal zal mogen zyn in mijn beleid, als ik daar de leiding overneem. Ik moet op myn manier kun nen werken. Ik moet vry mandaat heb ben om personeel te ontslaan en aan te nemen. Myn eigen mensen neem ik na- tuuriyk mee. Dat zyn mensen, die mijn dozen kunnen maken. Daarmee ga ik door. Ik ben bereid de heren maandeiyks op de hoogte te houden. Van het aan geboden crediet zal ik een dankbaar en zo efficiënt mogelijk gebruik maken. Alleenik wil dat iedereen, iedere schuldeiser onvoorwaardelijk achter me staat. Denkt u niet, dat ik niet besef, welke verantwoordelijkheid ik op mijn schouders neem. Dat is heel wat. U weet nu, hoe ik er over denk. Als de heren desondanks met mij in zee willen gaan, dan zal ik dat graag vernemen. Nu. Op dit ogenblik. Ik meen, dat dit zeer rede lijk is. Ik doe concessies, maar ik meen ze ook van u te mogen verwachten." Goyeaga had, af en toe goedkeurend knikkend, een enkele keer glimlachend geluisterd. Toen Willem uitgesproken was. zei hij: „Myne heren, u zult het wel met my eens zijn, als ik vaststel, dat hier een zakenman gesproken heeft, die weet wat hy wil." Hy keek op de klok. „Ik stel voor, dat we onze discussies nu opschorten en eerst rustig lunchen. In tussen kunt u er uw gedachten over la ten gaan. Met een goed gevulde maag zijn we misschien wat milder gestemd." Die avond reisde Willem Caron naar huis met een volledig mandaat van alle voornaamste schuldeisers in zyn zak. Men had hem volledig vertrouwen ge schonken. In principe had hij toege stemd per 1 april de leiding van Over- duin's Cartonnagefabriek in handen te nemen. Op een der laatste dagen van maart deelde hij per aangetekend schryven me de, dat hy het verzoek van de crediteu ren accepteerde. Voor de tijd van één jaar was Willem Caron benoemd tot di recteur van Caron's Cartonnagefabriek, tegen een vorstelijk salaris. HOOFDSTUK 7 In een dorp als Elzekamp weet ieder een alles van elkaar. De benoeming van Willem Caron tot directeur van Over- duin's Cartonnagefabriek stond drie da gen voor de eerste april al in de plaatse- ïyke krant. Willem las het zelf tot zijn grote verbazing en vroeg zich af: Hoe zyn ze dat te weten gekomen Nadat hij zijn brief, waarin hy mee deelde de benoeming te zullen aanvaar den, had gepost, was hy de volgende dag naar het kantoor van Overduin gegaan en had daar een lang gesprek gehad met Van der Zande. Na afloop hadden ze samen door het bedrijf gelopen, alle machines bekeken en daarna boven weer overlegd, hoe ze de produktie van de do zen daar zouden onderbrengen. De af deling ruw-cartonnage, die by Overduin nooit veel betekend had, moest maar worden opgeheven, vond Willem. Daar door kwam er ruimte vrij in hal 3 en daar konden zyn mensen dan de dozen gaan maken. Hij kwam er nog eens een middag, waarop hy met Van der Zande alle personeelskaarten doornam. Er moesten mensen worden ontslagen, daar was niet aan te ontkomen. En hij be sefte zeer wel, dat dit nog de moeilijkste beslissing werd. De meeste namen kende hij. Mensen, die jaar en dag Ln het be- dryf werkzaam waren, gezinnen hadden en hun vak verstonden. Het zou bij de jongeren gezocht moeten worden. Vier en dertig man werkte hier. Met de ze ventien van zijn eigen bedrijf mee maak- te dat één en vyftig. Maar voor één en vijftig man was hier geen werk. Dit was de le barricade al, waar. hij overheen moest. Hoevelen zouden er nog volgen? Tben het bericht in de krant had ge staan, vertelde hij het de volgende mor gen meteen aan zijn eigen mensen. „Voor jullie verandert er alleen dit, dat we over enkele dagen gaan verhuizen naar Over duin. Hal 3 wordt vrygemaakt en daar werkeri jullie geheel zelfstandig, precies eender als hier. Niemand wordt hier ont slagen, of hij zou zelf weg willen gaan. Maken jullie je dus geen zorgen, want daartoe is geen enkele reden. Ik zou jullie kunnen vertellen, waarom ik deze beslissing heb genomen, maar dat heeft weinig zin. We weten allemaal onder hand wel, hoe Overduin er voor staat. Ik doe het niet voor mijn plezier, maar ook voor de mensen daar. Een faillise- menfc betekent werkloosheid voor vijfen dertig man. Ik zal er nu in ieder geval ruim de helft kunnen handhaven. Dat is de enige oplossing." Maar dat begrepen ze bij Overduin niet zo best. Er waren dramatische to nelen, toen elf man zijn ontslag kreeg. „Wegens reorganisatie". Het kantoor, waar Willem nu zetelde, werd bestormd. En Willem had alle tact, waarover hy beschikte nodig om de gedupeerde uit te legden, waarom dit moest gebeuren en waarom juist zy het slachtoffer werden. „Ik vergeet jullie niet," zo besloot Willem op besliste toon. „Zodra het ook maar enigszins mogelijk is. komen jullie hier weer terug." Op een zonnige meimorgen reed de vrachtauto van Overduin voor aan de Herenweg en begon met de verhuizing van „Caron's Eierdozen" naar de grote fabriek aan de Geert van Elzeweg. Wil lem hield persoonlijk toezicht, samen met Friezen, zijn bedrijfsleider. Terwijl ze hiermee bezig waren, stopte er een auto en stapte Van Halen uit. De beide mannen drukten elkander de hand. „Nou? Heb ik niet gelijk gekregen?" vroeg Van Halen lachend. I „Dat staat nog te bezien," antwoord de Willem voorzichtig. „Kom over een half jaar maar eens terug, dan weet ik misschien meer." ,Ma. Over een half jaar zijn de schul den tot de helft gereduceerd. Als iemand het kan, dan zeker Willem Caron. In ieder geval wens ik u van harte veel succes. Op ons kunt u rekenen, maar dat weet u natuurlijk al van de baas." Willem glimlachte. „Meneer Goyenga is wel een goede zakenman, denk ik." Van Halen knikte heftig. „Ik weet het. Ik loop al heel wat jaartjes mee. U ge niet zijn volle vertrouwen. O ja, dat is waar ook: Ria wenst u ook veel succes. Ik moest vooral niet vergeten het u te zeggen." „Dat vind ik aardig," antwoordde de' ander, getroffen door deze belangstel ling. „Wilt u haar bedanken en zeggen, dat ik het heel erg op prijs gesteld heb?'' „Waarom doet u het zelf niet? Kom eens een avondje buurten, als u tyd hebt, u hebt nu toch ook een auto?" Willem glimlachte. „Tja, de erfenis van de jonge Overduin. Soms voel ik me wel een beetje schuldig. Hij staat, om zo te zeggen: op straat." Wordt vervolgd.

De Vallei | 1966 | | pagina 6