Wat is met de jeugd aan de hand DE MENINGEN VAN EEN DOMINEE, EEN CON RECTOR, JEUGDHERBERGLEIPER EN EEK LUITENANT VAN HET LEGER DES HEILS 0 P E L CHEVROLET DVSA verloor eerste thuiswedstrijd 2-3 RHENEN AMERONGEN Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 23 september 1966 8 Veel, te veel, wordt er geschreven over het negatieve in de tegenwoordi ge jeugd. Vooral de sensatiepers is gretig om relletjes, uitgelokt door provo's of andere groepen jongeren, aan te grijpen voor grote artikelen met opvallende foto's van langharigen. Een vastomlijnd oordeel, gefundeerd op een jarenlange omgang met de jeugd, kan slechts gegeven worden door bepaalde personen, die tevens enkele generaties hebben meege maakt en zodoende de veranderingen in deze jeugd kunnen aanwijzen. Aan enkele personen stelden wij die vraag, wat is er met de jeugd aan de hand. Natuurlijk verschilden hun woorden en de manier van uitleggen, maar en kele meningen hadden zij allen ge meen. Ten eerste, dat de omstandigheden veranderen waarin wij leven en dat het vooral de jeugd is die zich, in tegenstelling met de ouderen, daaraan het eerste aanpast. De welvaart, maakt vele jongeren onafhankelijker dan vroeger. Een andere tendens in de jeugd is, dat zij gemakzuchtiger wordt, maar ook, en dat komt in de meningen van de genoemde perso nen vooral tot uiting, dat de jeugd geen blad meer voor de mond neemt en onverbloemd te gen taboes op godsdienstig en zedelijk terrein haar afkeuring uitspreekt. In dit artikel ge ven wij het oordeel weer van enkelen die uit grote ervaring spreken. Uw bril een sieraad I Ik zie ft al V.A.B. WAT DENKT D VAN DE PROVO'S? Dominee J. Overduin: Helaas niet veel goeds. Dat zij uitda gend protesteren tegen een egoïstisch materialisme, verpakt in ordentelijke, burgerlijke levenspatronen, kunnen wij verstaan. Maar dat het op deze manier, in die geest gaat, is niet te verantwoor den. En dat met het badwater van veel schijnheiligheid ook het kind van heilige levensordeningen weggegooid wordt, is niet bepaald een zegen voor het volks leven. En toch moet het verschijnsel provo's niet alleen deze verontwaardi ging oproepen, maar ons ook schokken. De vraag moeten wij onszelf stellen: Hebben wij deze uitwendige fatsoenlijke levenspatronen op allerlei gebied (ook op kerkelijk gebied) geloofwaardig kun nen maken? Hebben wij, nette burgers van ker kelijke en humanistische huize, de we reld van de jeugd ook de indruk kunnen brengen van het feit, dat onze uitwen dige levensstijl geen bedriegelijke schijn is om een materialistische en egoïstische levensinhoud te verbergen? Wij maken het ons al te gemakkelijk, wanneer wij ons alleen maar ergeren aan hun af schuwelijke optreden en alleen maar zeggen: de politie moet er veel harder op inslaan. Wanneer wij dit doen, zijn we niet tot de diepste vragen doorge drongen en hebben wij onszelf buiten schot gehouden. Nu moet u niet denken, dat ik een voorstander van een slap optreden van de politie ben. Integendeel. Het moet tactvol, rechtvaardig maar ook zeer be slist zijn. Om heel concreet te zijn: Het was juist van de politie in Veenendaal om direkt flink op te treden met „Lam- pegietersavond". Het was ook barmhar tig, want anders zouden de rellen zich telkens herhaald hebben. Ook hier geldt: zachte heelmeesters maken stinkende wonden. De overheid behoort haar ge zag uit te oefenen ter bescherming van de gehele burgerij. Nadat ik dit duidelijk gesteld heb, moet ik iets anders zeggen. Niet alleen de politie, ook de kerk en de individuele burgers hebben met de provo's te ma ken. Maar de kerk heeft een ANDERE verantwoordelijkheid dan de overheid. Er zijn mensen, die dit niet goed onder scheiden. En wel naar twee kanten. Er zijn mensen, die een geestelijke op de kansel het liefst met een gummiknuppel zien zwaaien. Dat lijkt nu wel erg held haftig, omdat er nergens een provo te bekennen is. Onjuist, omdat de kerk een ander wapen heeft, nl. Gods Woord, het Zwaard des Geestes. En dat Woord van God veroordeelt wel, maar roept ook tot genadig behoud. God veroordeelt fat soenlijke en onfatsoenlijke zondaren, en biedt gelijkelijk zijn verzoenende hand aan. De Farizeeër zit zo diep in ons hart, dat wij ons ergens ergeren, wan neer Jezus tollenaren, hoeren en pu blieke zondaren opzoekt en met hen eet. Jezus schrijft niemand als hopeloos geval af, zelfs de moordenaars niet. Mogen wij dan provo's afschrijven Wie dat doet, weet nog niet was genade betekent en verbeeldt zich dat Christus voor fat soenlijke kerkelijke of humanistische mensen gekomen is. Nee, hij is voor goddelozen en vijanden Gods gestorven. En dat zijn wij allemaal vun huis uit. Hoe erger het gesteld is met wie ook provo's incluis des te groter is OPTICIEN SPECIALIST Prins Bernhardlaan 4 (Zwaaiplelm Veenendaal - Telefoon 3784 Leverancier voor alle ziekenfondsen deze bewogen verantwoordelijkheid. Je zus zocht de zondaren niet op, omdat Hij de zonden zo erg vond, maar juist omdat Hij ze erger vond dan alle ver ontwaardigde nette burgers bij elkaar. Een dokter zoekt de zieken niet op, omdat hij de ziekte zo erg vindt, maar juist, omdat hij de ernst van het ziek- zijn beter doorziet dan een leek. Een ander uiterste is, dat er mensen zjjn. die van een politieagent een dominee en van de inspecteur van politie een diri gent van een evangelisatiezangkoor wil len maken. Dat is natuuriyk ook onzin. Zij hebben een andere taak, omdat zij verantwoordelijkheid hebben ten aanzien van een ander aspect van het provo isme. Ik wil dit duidelijk maken met een voorbeeld. Wanneer u een operatie moet ondergaan, dan komt de chirurg bij u met het operatiemes, uw buurvrouw op bezoek met een bloemetje en de geeste lijke met Gods Woord. U heeft dit als patiënt allemaal nodig. De chirurg! de buurvrouw en de geesteiyke menen het alle drie goed met u. U heeft ze ook alle drie nodig. Maar ieder heeft een eigen verantwoordelijkheid, om dat ieder bezig is met een bepaald acpect van uw men selijke situatie, uw menselijk ziek-zijn De chirurg, de buurvrouw en de geeste lijke zijn geen concurrerende of elkaar bestrijdende machten. Integendeel, ze hebben elkaar nodig tot welzijn van de totale zieke mens. En nu moeten tie rollen niet verwisseld worden: Een chi rurg die gaat prediken, een geestelijke die alleen een bloemetje brengt, een buurvrouw, die het operatiemes in han den neemt. Ds. J. Overduin. Zo heeft ieder zijn eigen verantwoor delijkheid tegenover de provo's. De po litie en justitie, de kerk en alle burgers Maar ieder naar zijn eigen aard. Daar om is het niet goed om de taak van de politie en die van de kerk door elkaar te halen of tegen elkaar uit te spelen. Alles samenvattend: Het provo-isme is een ernstig verschijnsel, dat enerzijds protesteert tegen veel schijnheiligheid, maar tegelijk heel veel onheiligheid bin nenhaalt. Het is een ondermijning van de geestelijke volksgezondheid, waar te genover de overheid een andere taak heeft als de kerk. Als dienaar van Christus zwaai ikzelf niet met de gum miknuppel, maar alleen met het Zwaard des Geestes, het Woord Gods, maar tege lijk erken ik het recht en de plicht van de overheid om haar gezag te handha ven. En wij allemaal hebben ons af te vragen: Welk aandeel van schuld heb ik, dat er provo's zijn? In hoeverre is mijn nette burgerlijke orde een verpak king van een egoïstische en materialis tische wanorde?" KONTAKT NIET VERLIEZEN De Heer Hiensch, con-rector van het Christelijk Lyceum te Veenendaal: Over het jeugdprobleem is de laatste jaren heel wat te doen. Daarbij valt meestal wel het accent op de kleinere groepen van jongeren, die kans zien het lieve vaderland in deining te brengen. We moeten wel oppassen niet te gene raliseren. Wij moeten voor ogen houden, dat de overgrote meerderheid van onze jeugd bezig is zich een bestaan op te bouwen, misschien met vallen en op staan, zoals wij dat vroeger ook deden. Wij moeten ons daarbij evenzo voor ogen houden, dat de omstandigheden van nu hemelsbreed verschillen met die van de tijd vóór 1950. „De tijden veranderen en wij met hen". Over deze veranderin gen, die m.i. essentieel zijn voor de wij zigingen in het gedragspatroon van de jeugd, wil ik enkele opmerkingen maken 1. Wat vanzelfsprekend eerst opvalt is de na 1950 snel toegenomen welvaart en, daarmee samenhangend,' de grote sociale zekerheid. Deze hebben de men- 'sen zelfbewust en onafhankelijk ge maakt. Bijna alles is mogelijk gewor den! Geen wonder, dat de jeugd, die zich alles permitteren kan, zich snel het moderne levensgevoel eigen maakt en daarbij, eenmaal op gang gebracht, vele anderen onder ons voorbijsnelt en soms verontrust. „Waar moet dat heen?", zuchten we dan. Beter is het ons de grote inspanning te getroosten om mee te komen. Het loont m.i. dit, althans, te proberen. De heer Hiensch. 2. Een tweede verandering is de gro te mate van openheid, waarmee onver bloemd talloze taboes op godsdienstig en zedelijk gebied zijn en worden doorbro ken. Ook hier is het voor vele anderen moeilijk te aanvaarden, wat door de jon geren vrijmoedig wordt besproken en ge daan. M.i. is de jonge mens veel eer lijker dan vroeger; man en paard wor den genoemd. Het eist van ons ouders en ouderen een grote mate van tact en begrip de jonge mens te blijven bege leiden. Al maar praten over vroeger en alles afprijzen, doen hen nog meer de verzenen tegen de prikkels slaan en bederft de sfeer in vele gezinnen. Ik geef toe, dat het voor ons, ouders, een zeer moeilijke en ernstige opgave is het juiste midden te bewandelen. Maar jonge mensen opvoeden en begeleiden vereist nu eenmaal van de ouders een grote geestelijke inspanning om steeds te trachten hen te begrijpen en vast te houden. De vraag is, of wij nog wel be reid zijn die inspanning op te brengen? 3. Een derde verandering bracht de motorisering van het leven, wliardoor afstanden niet meer bestaan. Bijna alle jongens en meisjes krijgen op hun 16e verjaardag op de één of andere manier een bromfiets. Door deze gemakkelijke manier zich te verplaaten wordt hun blik verruimd; ze bersten uit het tradi tionele jasje van buurt of dorp en bren gen rimpels, soms zelf golven te weeg in de voorheen zo rustige gemeenschappen. Hier hangt m.i. nog mee samen, de be hoefte aan lichaamsbeweging, die men dan vindt in de moderne dansen. Over dag is er immers niet zo veel gelegen heid tot bewegen. Men zit in de school bank, men zit aan het bureau, men zit aan de moderne machine en men zit in de auto of op z'n bromfiets. Bovendien zit men er meestal ieder voor zichzelf. Eigenlijk geen wonder dat men 's avonds zich gemeenschappelijk wil uitleven in een Instuifgebouw en met elkaar wil bomen en discussiëren. Het is de taak van de gemeenschap daarvoor ruimte te maken en niet al te benauwd te zijn noch voor financiën noch wat mogelijk heden betreft. 4. Een vierde verandering werd be werkstelligd door de moderne commu nicatiemiddelen, de radio en vooral de tv. De jyereld is wel heel klein gewor den. De' jongens en meisjes worden al heel jong geconfronteerd met alles wat deze wereld aan blijde dingen, maar ook aan leed te bieden heeft. Veel meer dan vroeger hebben zij het gevoel tot die wereld te behoren en willen zij deelne men aan dit Wereldleven. Vaak ten goe de: acties voor hongerende mensen, voor gehandicapten, marsen vóór rassengelijk- heid en tegen de A-bom, enz.; soms ten kwade: een toenemende jeugdcriminali teit, een negativisme en een pessimisme, die vaak beangstigen. Ook hier ligt er voor de ouderen de enorme taak dit alles op te vangen en om te buigen in positieve zin. Soms zal dit met strengheid moeten, maar altijd met begrip. Als Christenen mogen wy boven alles nog weten, dat wij niet ne gatief behoeven te eindigen. Het is te hopen dat op onze christelijke scholen en door onze Christelijke Kerken de oude Boodschap zó aan de jeugd gebracht wordt en vooral voorgeleefd, dat zy er niet om heen kan! Is de jeugd anders dan vroeger? Dat was de vraag. Myn antwoord is in principe niet, maar de jeugd is wel be zig zich snel aan te passen aan de ver anderde omstandigheden. Het is de zorg voor ons, ouders en ouderen, niet al te ver achteraan te komen, om het kontakt met die jeugd niet te verliezen' OMSTANDIGHEDEN Luitenant VV. van der Harst en Me vrouw Van der Harst-Van Parreeren: „De veranderingen in de jeugd, dat is een moeilijk te beantwoorden vraag. Waar anderen negatief over de jeugd denken, heb ik juist positieve gedachten. Een grote groep weet vandaag de dag precies wat ze wil, vooral diegenen die godsdienstig gericht zijn. De jeugd leeft in omstandigheden die automatisch een andere ontwikkeling be vorderen. De maatschappij waarin wij leven is veranderd en daarom ook de jeugd. Dat wil ik vooral benadrukken, die omstandigheden, dat is een zeer be langrijke factor. In Amsterdam genoot ik een opleiding aan de Kweekschool voor Leger des Heilsofficieren. De jeugd van Amster dam ken ik dus wel, die verschilt van de Veenendaalse. Dat is logisch, want de omstandigheden zijn daar weer anders. De jongeren in de hoofdstad worden aan getrokken door hun stad, ze worden door hun ouders meer vrijgelaten, iets dat in Veenendaal in veel mindere mate het geval is, omdat dat niet past in '-et gedragspatroon van de mensen hier. Vastomlijnde meningen over hoe de jeugd over de toekomst denkt, geef ik niet, kan ik niet geven, want daar is mijn ervaring nog te gering voor. We! weet ik u met zekerheid te zeggen dat een grote categorie een vast doel voor ogen heeft, vooral zij die godsdienstig gericht zijn. Er trekken vele jonge mensen naar jeugddagen van het Leger des Heils en bijvoorbeeld catechisaties worden druk bezocht. Dat brengt allemaal tot uiting dat de jeugd het goede wel voor ogen heeft. jongere, generaliseren wil Ik ln geen geval. De jeugd is minder zelfwerkzaam. Het is merkwaardig dat ze enerzyds vry willen zijn ln hun doen en laten en ander- zyds juist geleid willen worden. Tegen woordig komen ze, dikwijls in tegenstel ling met vroeger, naar je toe en vragen: „Wat is er voor ons georganiseerd?" Een algemene tendens is ook dat ze leven zonder een aantal jaren vooruit te denken. Veelal zijn ze ongeïnteresseerd wat betreft grote wereldproblemen, die ze niet aan den lijve ondervinden. Al die kenmerken zaten er vroeger ook wel in de jeugd, maar in mindere mate. Ik wil vooral benadrukken dat ik de jeugd niets verwijt, al die veranderingen zijn gevolgen van de maatschappij waarin wij leven. Slechter is de jeugd niet, de jongeren zijn anders, bijvoorbeeld bang voor de stilte en willen daarom lawaai, herrie, andere mensen, om zich heen hebben. De jongeren zijn gemakkelijker, vrijer en dan, .vooral niet te vergeten, openiyker en eerlijker. Ook die laatste kenmerken moeten genoemd worden. Ltn. v. d. Harst en echtgenote. Het Leger des Heils is in de eerste plaats een actief kerkgenootschap, het zoekt de mensen op. wy merken dat wij door de meeste jongeren gewaardeerd worden, juist om dat actieve. Ook met veel buitenkerkelijke jongeren komen wij in kontakt. Om echter een oordeel te geven over hun levensbeschouwing is een zeer moeilijke en bijna onmogeiyke op gave. Het kontakt met hen is veelal niet diepgaand genoeg om hen naar juiste waarde te schatten. De jongere laat ziph niet zo gauw in de kaart kyken. Wij moeten hierby opmerken dat de Veenen daalse jeugd altijd prettig reageert. Samenvattend kunnen wij zeggen dat het vooral de omstandigheden waarin de jeugd leeft zijn, die er zo'n grote invloed op heeft." ANDERS De heer Holierook, hoofd van de jeugd herberg „De Eikelkamp" te Eist, is reeds 26 jaar in het jeugdwerk. Na acht jaar by het N.J.H.C. in Amersfoort gewerkt te hebben, kwam hij naar Eist en be heert daar reeds zestien jaar „De Eikel kamp". „Er is een enorm verschil tussen de jeugd van vóór en van na de oorlog. Vóór de oorlog wilden er veel meer jongeren, meestal in groepsverband, be paalde ideeën uitdragen, ze waren meer idealistisch. Dat is nu niet meer zo sterk het geval, ik bedoel dan de doorsnee- De heer Holierook. Wij doen hier veel aan volksdansen. Opvallend is dat velen het eerst eens met een scheel oog aankijken en daarna even vrolijk meedoen. In het byzonder de Oosterse dansen trekken hen aan, by voorbeeld Yoegoslavische en Joodse, het ritme daarvan doet hen wat. Die volksdansen versterken het nog eens, deze jeugd wil onder de mensen zqn, het heeft er behoefte aan om in gemeen schap te leven. Het is moeilijk om aandacht te krygen als je iets wil uitleggen, men luistert niet meer zoN naai een spreker, men denkt dat er een radio aanstaat. Nogmaals, het is een algemene ten dens en ik wil de jeugd niets verwijten. Nog enkele kenmerken van de jeugd zijn dat ze waarschuwingen betreffende roken en drinken zo gemakkelijk met een armzwaai wegwuiven. Ze willen niet geconfronteerd worden met de realiteit. Denk nu niet dat wat ik gezegd heb alleen maar geldt voor de jeugd, ook op vele ouderen hebben de^e veranderingen betrekking." OOK MANKEMENTEN Aan vier heren op gevorderde leeftijd, allen boven de zestig, stelden wij enkele vragen betreffende het al of niet slechter worden van de jeugd. „Ik geloof niet dat ze slechter wordt. Vroeger mankeerde er ook genoeg aan. Velen hebben tegenwoordig geen ontzag meer voor ouderen, dat hadden wy vroe ger nog wel." Wat denkt u van de provo's? „Ze moesten er veel harder opslaan. Die rellen die ze uitlokken zijn onno dig. ze gaan tegen het gezag in. Daar om vinden wij het politieoptreden juist." Zyn e.r goede provo's? „Ja, die zijn er zeker, je kunt al die langharigen niet over een kam scheren. D'r zqn van die gasten die wel gelijk hebben als ze deze maatschappij niet goed vinden. Maar la ten we toch niet vergeten, dat vroeger ook niet alles rozengeur en maneschijn was. Toen mankeerde er ook veel. heel veel, aan de maatschappij, maar dit waren weer andere mankementen." Denkt U dat de omstandigheden waarin vij leven veel invloed heeft? „Ja, heel veel, die luxe, die weelde, die wy om ons heen hebben, zegt veel. De ongel ui hoeven niét meer zo hard te werken. Ze razen je maar op die brom mers voorbij. Iedereen heeft zo'n ding. moesten ze allemaal afnemen." Tot slot merkte één van hen nog op: „Weet je wat jullie van de krant eens noesten doen, niet zoveel schrijven over die provo's en die nozems, of hoe die jasten ook maar mogen heten, maar over de jeugd die goed doet, die jeugd die in verenigingsverband ontspanning zoekt." KIRPESTEIN VEENENDAAL CITY-MOTORS EDE De heer Veldhuizen wederom beste landelijke verkoper van wasautomaten De heer W. J. Veldhuizen die aan de Wilhelminastraat een zaak exploiteert in o.a. naaimachines en wasautomaten heeft ook dit jaar de grootste landeiyke om zet gehaald met wasautomaten. De actie die nu voor de derde maal gehou den werd leverde de heer Veldhuizen als le pryswinnaar een volautomatische filmprojector op. Ingezonden APARTHEID IN ELTHETO Gaarne wil ik hierbij de redactie van „De Vallei" complimenteren met haar artikel over de zo roerige „dis cussie-avond" van zaterdag, jj., de avond die, ondanks enkele aan hysterie grenzende aanhankelijkheidsbetuigin gen, de apartheids-apostel Prof. Hane- kom en de zijnen zulk een roemloze en volkomen nederlaag opleverde Hëar verslaggever heeft wel heel duidelijk de vinger gelegd op alles waar het die avond, waar veel werd gebeden doch zo bitter weinig princi pieel Christelijke geluiden vielen te beluisteren, aan mankeerde Het wordt nu langzamerhand wel tijd dat Prof Hanekom's grote bewonde raar. Ds Vroegindeweij, zichzelf wèl in staat gaat achten, een duidelijk Op het sportpark De Burgwal speelde het eerste elftal van DVSA zondag j.l. haar eerste wedstrijd voor het thuispubliek tegen KDS uit Utrecht. Het elftal verscheen in totaal nieuwe shirts met rugnummers. De reiscommissie van DVSA had be sloten, dat er voor het eerste zaterdag en zondagelftal eens nieuwe shirts dienden te komen en omdat de verenigingskas zelf dit niet toeliet werd door de commissie besloten, om dan zelf voor deze nieuwe shirts te zorgen. Deze werden op de jaar lijkse uitgaansdag uitgereikt aan het bestuur. Door geheel sportminnend Amerongen werd deze geste bijzonder op prys gesteld en het was een lust voor het oog om het elftal in de mooie gelijke kledij het veld op te zien komen. Hoewel men juist deze dag bijzonder op een overwinning had gehoopt is het er jammergenoeg niet uitgekomen. Direct vanaf de aftrap gaf KDS te kennen, dat het wel zin had in een stevig partijtje voetbal. Men ging er direct fors tegenaan. Desondanks was het DVSA, dat in de 7e minuut de score wist te openen. Vanaf dat moment leek het erop, dat KDS ineen zou storten. De spelers vertoonden een behoorlijke inzinking en men dacht dat zij zich al gewonnen hadden gegeven Ook DVSA verslapte en toen bleek dat KDS toch weer een kans rook. In de 35e mi nuut werd de stand gelijk. Na de thee was het echter niet DVSA doch KDS dat de tot» aangaf Het vlotte niet meer in het DVSA elftal. Men begon elkaar verwijten te maken en van de vechtlust, vorige week in Bunnik zo ge toond, was weinig meer over. Na zeven minuten werd de stand 21 voor KDS en men begon het ergste te vrezen. Bij een doelworsteling echter wist Veenhof de stand weer gelijk te brengen. Vijf minu ten later was het weer KDS dat door goe de samenwerking en opbouw aanval na aanval op het Amerongse doel liet gaan met 32 voor te komen Doordat de doel man van KDS te ver met de bal uitliep kon O. van Ommeren met een oerhard en scherp gericht schot zijn tweede doelpunt maken en de stand weer gelijkbrengen Men was al tevreden met een gelijkspel toen in de allerlaatste minuten KDS nog Verslag korfbalwedstrijd KCS 1 - SKF 1 2—2 Mede dank zj) de goede leiding van scheidsrechter Treuren heeft S.K.F. 1 de tweede competitiewedstrijd tegen de sterkste tegenstander K.C.S. uit Amster dam tot een goed einde weten te brengen. Doordat de blessure van aanvoerder Wout van Dijk weer genezen was kon deze wedstrijd gespeeld worden zonder invallers. Het lukte de eerste aanval niet om door te drukken en alleen door bizonder goed verdedigen van het eerste verde digingsvak lukte het, niet direkt een achterstand op te lopen. Na een half uur spelen was het Wout van Dijk die door een afstandschot S.K.F. de leiding wist te geven, stand 01. Vlak voor de rust wist K.C.S. echter geiyk te ma ken zodat de ruststand 11 werd. In de tweede helft kwam de eerste verdediging in de aanval. De combina- tie's liepen hier wat vlotter en het tem po was hoger dan in de eerste aanval Door een botsing met een van de tegen standers moest Ted van Kooten in dit vak het spel staken, haar plaats werd ingenomen door Wies van Dijk-van Voorthuysen. Na ongeveer 20 min. spe len in de tweede helft was het Henny van Jaarsveld die de stand weer in ons voordeel bracht 12, nadat van haar en van Kees Heikamp reeds een doel punt afgekeurd werd. Enkele ogenblik ken later lukte het K.C.S. weer om de gelijkmaker te scoren, stand 22.. Na de vak wisseling kreeg het derde aan- valsvak het niet voor elkaar nog een doelpunt by te maken en alleen door de goede verdediging aan de andere kant wist men de stand geiyk te houden. Onze spelers en vooral Gert van Schoonhoven ondervonden veel last van het ernorme lijf aan lijf spel waar hun tegenstanders zich echt wel schuldig aan maakten. Al met al een wedstrijd waarin geen hoogtepunten te vermelden zyn. Overige uitslagen: Sen.: S.K.F. 2R.D.Z. 2 3—5. A'foort 4S.K.F. 3 4—1. Jun.: Altius 1 jun.— S.K.F. 1 jun. 2- S.K.F. 2 jun.—R.D.Z. 1 jun. 2—4. A'foort 2 jun.S.K.F. 3 jun. 3—3. Adsp.: S.K.F. bGelria a 60. A'foort c.—S.K.F. c 10—1. S.K.F. d—H. Enge a 2rO. S.K.F. e—Gelria e 1—0. Korfbal. RHC heren leden handbalnederlaag MONSTERZEGE VOOR ADSPfRANTEN Het ziet er niet naar uit, dat de heren van de Rhenense Handbalclub de toon aangevende rol, die zij de afgelopen ja ren speelden, dit jaar zullen kunnen handhaven, of de nederlaag van jongst leden zondag zou een vergissing ge weest moeten zyn. Het vertoonde spel was echter weinig hoopgevend. Het team toont nog te weinig verband en steunt nog teveel op enkele geroutineerde krach ten. Hoewel er met optimisme aan de wed strijd tegen Arma uit Zeist werd begon nen, keken de Rhenenaren al spoedig tegen een 20 achterstand aan. Men werd hierdoor kenneiyk wakker geschud en het tempo werd dan ook drastisch verhoogd hetgeen al spoedig tot enkele mooie doelpunten leidde. Men vergat echter om door te drukken en stelde zich tevreden met een 25 rust stand. Toen na de rust Piet de Zwarte er al meteen 26 van maakte, leek er geen vuiltje meer aan de lucht. Opeens lukte het de RHC-ers niet meer. Het samen spel werd onzuiver en de schoten mij- lukten. Arma daarentegen rook haar kans en binnen 5 minuten stond het 66. Toen een verdedingsfout twee minuten voor het einde zelfs tot 6—7 leidde, had het RHC-team niet meer de kracht om terug te slaan. Hoopgevend daarentegen was het spel van de dames van RHC. De zeer jonge ploeg toonde, dat men zeer bewust op de goede weg is. Met goed opbouwend spel werd het bezoekende Celeritas naar een 82 nederlaag gespeeld. Verheugend was vooral te constateren dat de schot vaardigheid nu zoveel groter is, waarvan vooral Willy Krachting met liefst 6 doelpunten getuigde. De jongensadspiranten zijn langza- Aa U, - merhand berucht om hun productiviteit. I" drie wedstrijden werden liefst 53 (1. held flees: rassendiscriminatie) uit te spreken Van een universitair geschoolde theoloog, mét het Nieuwe Testament op zak, zou men zulks toch wel mins tens mogen verwachten! J van Sterkenburg, Veenendaal. doelpunten gescoord. Zondag tegen Oran je was het met 200 weer goed -aak. Co Janssen (8) en Willem van Buytene (7) waren de topscorers. Op deze ma nier wordt er weer recht op een kam pioenschap afgestevend. A.s. zondag spelen de heren thuis op Candia, terwijl de andere teams een uit wedstrijd hebben. een doelpunt kon scoren en daarmee bei de punten mee naar huis nemen. Ame rongen, vorige week zo hoopvol begon nen liet het er lelijk bij zitten. Me dunkt, men moet er eens van uitgaan dat ieder elke wedstrijd wil winnen Wanneer het dan eens niet gelukt moet men niet het hoofd laten hangen en eikaars fouten gaan kritiseren maar juist door een goede mentale instelling deze fouten met elkaar op vriendschappelijke voet opvan gen De competitie is nog jong en er is nog niets verloren Men moet echter trachten gezamenlijk de punten bij thuis wedstrijden zeker, in Amerongen te hou den. Slechts dan kan men de zware con currentie aan. Het tweede elftal deed het ook niet best bij him eerste competitiweedstrijd. Van Dorestad werd te Wijk bij Duurstede ver loren met 41. De zaterdagploegen speelden als volgt. Het eerste van de zaterdag kreeg Soester- berg op bezoek Een sterke tegenstander. Door behoorlijk goedvoetbal en met in zet van alle krachten zagen de Ameron- gers him moeite echter beloond. Zij won nen deze zware wedstrijd met 2—1. Het tweede elftal daarentegen verloor te Veenendaal glansloos met 74. De A junioren konden het in Veenendaal tegen DOVO B niet verder brengen dan een 31 nederlaag. Met 50 wonnen de B junioren de thuiswedstrijd tegen GVVV B. Het aspirantenelftal verloor te Eist met 80 van Oranje Wit. PROGRAMMA A.S. WEEKEND Zondag 14.30 uur JSV (Jutphaas)-DVSA Vertrek 13.15 uur uiterlijk vanaf garage Correct. Met inspanning van alle krachten is er misschien 1 2 punten af te snoepen. JSV is echter een sterke tegenstander die dit jaar hoge ogen wil gooien naar het kampioenschap. In ieder geval dient deze tegenstander niet te worden onder schat Het 2e zondagelftal speelt op de Burwal om 14.30 uur tegen CDN 3. Zaterdag Het eerste zaterdagelftal moet op be zoek bij BVC Deze jongens zijn op de goede weg en zullen zeer zeker trachten hun derde achtereenvolgende overwinning uit het vuur te slepen. DVSA 2 ontvangt om 16.00 uur GVVV 4 op de Burgwal. Jeugd DVSA-A speelt om 2.45 uur op de Burg wal tegen Renswoude A terwijl DVSA-a aspiranten om 2.45 uur spelen te Veenen daal tegen Veenendaal-a. De Amerongse pupillen moeten om 1.30 uur spelen te Leersum tegen de HDS pupillen. Toto Zoals bekend worden de toto dubbeltjes thans ijverig verzamelden voor de bouw van een clubhuis op het sportpark Mede daardoor is het voor de toto-ophalers bij zonder vervelend, wanneer zij bij mensen komen, die hun formulier nog niet heb ben ingevuld. We doen graag een beroep op de deelnemers om hun totoformulier op tijd gereed te hebben U bewijst ons en uzelf er een dienst mee. Hemur-Enge nieuws Zaterdag 17 september j.l. speelde het eerste twaalftal thuis tegen For tissimo 1 uit IJsselstein en won deze wedstrijd met 14-1. Het eerste heeft nu dus 3 punten uit 2 wedstrijden. Het tweede speelde ook thuis tegen De Meeuwen 3 uit Putten. Dit werd een zeer spannende wedstrijd. Tot na de rust stond De Meeuwen voor met 2-0 Het gelukte André Vahlkamp bin nen een kwarties 2 doelpunten te ma ken. zodat het 2-2 werd. Hierbij bleef het. Een complimentje voor het twee de, dat uitstekend gespeeld heeft. De adspiranten speelden uit tegen SKF uit Veenendaal. Hoewel er aar dige doelkansen waren, konden de ad- spiranten van Hemus-enge de korf niet vinden SKF daarentegen maakte 2 doelpunten, zodat deze wedstrijd ver loren werd met 2-0 Desondanks zijn de adspiranten van Hemur-enge erg enthousiast en na goed trainen zal er vast en zeker nog wel een wedstrijd gewonnen worden. A.s. zaterdag 24 september speelt het eerste thuis tegen Midlandia uit Bunnik, het tweede speelt uit tegen SKF in Veenendaal. De adspiranten gaan naar Gelria in Kesteren. REEDS 13 CLUBS MET POS. DOELGEMIDDELDE Na de vierde voor sommigen de derde speeldag is de situatie weer enigszins gewijzigd.Musketiers en Candia Zat. blij ven het meest produktief. Om de 4 5 weken zal ook het negatief doelgemiddel- de worden gepubliceerd. Deze week zijn dat zeven clubs waarvan Kulan er het slechts voor staat De stand per 18-9-1966 1. Musketiers 3 2 Candia Zat.3 3 DOVO 28 4. VRC 2 5 Advendo 2 6. Candia Zond. 1,5 7 Valleivgoels 1.3 8 R.K Unitas 1,3 9 Merino's 1 10 Veenendaal 1 11 SVP1 12 Scherp Zatj 13 DVSA Zat1 14 Oranje Wit0 15 DVSA Zond -/-0,5 16 Renswoude _/_q 7 17 Scherp Zond. -/-l' 18 NSVS./.J 3 1» GVVV 20. Kulan-/-3,5

De Vallei | 1966 | | pagina 8