HL Bouw van Maro-fabriek vordert snel mm GELD 00K VOOR KLEINE MAN SCHAARS BLIJVEN TELLEN... Achterbanden goed voorbanden goed - dan kunt u veilig rijden kosteloze bandencontrole V.A.B. - KIRPESTEIN N.V. Volleybalcompetitie staat weer voor de deur Van tijd tot tijd telt u uw geld. Is het geen tijd om het naar de N.M.B. te brengen? Daar krijgt u voor uw spaar geld een rente die aantelt. Op een boekje of spaar rekening kunt u 3\, 4of zelfs maken. Met zo'n rente blijft u tellen. Bijtellen! NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Nieuwsblad „DE VALLEI" dinsdag 27 september 1966 5 Aan de Laan der Techniek op het industrieterrein van Veenendaal maakt men goede vorderingen bq de nieuwbouw van de N.V. Maro Fabrieken. Dit bedrijf, dat sinds 1921 gevestigd is in Rotterdam, fabriceert bakkerijgrondstoffen, zoals marsepijn en spijs, gebakpoeders, bakkerijgeleien en stabilisatoren voor leve ring aan bakkersbedrijven. De vestiging in Rotterdam, die regelmatig werd uitgebreid kon de laatste ja ren niet meer aan de stijgende vraag naar „Maro" produkten voldoen, daar door ruimtegebrek het ma chinepark niet meer kon worden uitgerbeid. Om de expansie niet tegen te gaan werd in 1963 besloten een nieuw produktiebedrijf te bouwen, waarbij de keus viel op Veenendaal. Het afkomen van de benodigde vergunningen vergde geruime tqd, doch thans is men zover gevorderd, dat over enige maanden een begin met de produktie kan worden gemaakt. De nieuwe fabriek is hypermodern van opzet. Nagenoeg alle produktiefasen zijn volledig geautomatiseerd en worden van één centraal punt elektronisch be stuurd. Ook het interne transport van de grond stoffen is geheel geautomatiseerd. Zo wordt b.v. de belangrijke grondstof sui ker in tankauto's aangevoerd en met luchtdruk via een vernuftig buizenstelsel naar die plaatsen gebracht, waar de sui ker nodig is. Men zal dan ook, wanneer de fabrikage eenmaal op gang is ge komen en de grondstoffen in een kontinu- stroom verwerkt worden, de arbeids- gangen op kontrole-borden kunnen vol gen. Het behoeft geen betoog, dat men door deze arbeidsmethode de hoogste eisen kan stellen aan hygiëne, wat voor een produkt als bakkerijgrondstoffen van groot belang is. De direktie van het bedrijf heeft hoge verwachtingen over de stijgende export mogelijkheden naar de E.E.G. landen, omdat haar konkurrentiepositie door de moderne en efficiënte fabrikagemetho- den belangrijk verbeterd zal worden. Thans heeft het bedrijf in Rotterdam reeds een belangrijke export, doch ook weer in verband met de beperkte moge lijkheden heeft men deze export nog niet goed kunnen laten uitgroeien. De vormgeving en het uiterlijk van het nieuwe gebouw laten al zien, dat men hier met een modern bedrijf te doen heeft. Het ontwerp komt van de hand van de in 1965 overleden architekt J. Opdat wij niet vergeten DE BEZETTING door dr. L. de Jong Het aantal boeken, dat men bij her haling leest, is uiterst gering. Daar voor is het aanbod te omvangrijk en onze tijd te beperkt - ook al door de zich steeds nog uitbreidende functie van andere massa-media: grammo foonplaat, film, radio, televisie. En toch - gelukkig! - verschijnen er van tijd tot tijd werken, waarvan men reeds dadelijk bij eerste lezing wéét: dit boek zal ik nog héél vaak in han den nemen. De Bezetting van dr. L. de Jong is een van die weinige werken. U kent het ongetwijfeld reeds allemaal; hetzij door het zien van de eenentwin tig tv-uitzendingen, hetzij door het le zen van de vijf pocketdeeltjes, waarin de uitgeverij Querido deze uitzendin gen bundelde. Waarschijnlijk echter door beide. Weliswaar bestaat er een zéér om vangrijke litteratuur over Nederland in de Tweede Wereldoorlog, maar nóch de 'geschiedschrijving, nóch de „geu zenpoëzie", noch de litteraire neerslag in het werk der romanschrijvers is zo zeer algemeen aanvaard en gewaar deerd nationaal bezit geworden als juist deze Bezetting. Natuurlijk zijn daarvoor verklarin gen te vinden. Toen in 1961 de bewuste uitzendingen begonnen, was het tv- toestel al zo populair dat zeer vele Nederlanders ze konden zien. Boven dien hadden zowel makers (dr. L. de Jong en de producenten Milo Anstadt en Ben Klokman) door de afgelopen vijftien jaren de nodige afstand van de behandelde periode kunnen nemen, waardoor een grotere objectiviteit mo gelijk was dan in vroegere publikaties. Ten derde was daar de niet te over treffen deskundigheid van de auteur, die als directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie niet alleen praktisch alle bronnen kende en daar uit wist te selecteren, maar die ook de ménsen kende die, hetzij als helden, hetzij als randfiguren, een rol gespeeld hadden in een drama, dat duurde van mei 1940 tot mei 1945. Of nóg langer? Doyer te Bussum, die kans gezien heeft ondanks de robuste betonkonstruktie, die nodig was om de zware machines te dra gen, door het aanbrengen van glaswan den een fraai uiterlijk aan het gebouw te geven. Voor het hoofdgebouw is men thans ook bezig met de bouw van het ketelhuis, dat door een tunnel met het hoofdgebouw verbonden is en waarin Namen voor nieuwe KLM-vliegtuigen „Amerigo Vespucci" en „Christopho- rus Columbus" zullen de namen zijn van de twee DC-8-63 straalvliegtuigen, clie de KLM in mei en juni van het volgend jaar op haar noord-atlantische lijnen in gebruik zal nemen. De respectievelijke registraties van deze, aan 234 passagiers plaatsbieden- de super DC-8'en, worden PH-DEA en PH-DEB. De namen zijn ontleend aan de ont- dekkingsreizingers Columbus en Ves pucci, die beiden rond 1500 verschei dene reizen naar het Westelijk Half rond maakten. Thans weet een ieder, dat Columbus in 1492 Amerika ontdek te, maar in die tijd nam men aan, dat hij een nieuwe zeeweg naar Indië had gevonden. Het was de Florentijn Ame rigo Vespucci, die in 1501 aan een ex peditie deelnam, welke op last van de koning van Portugal plaatsvond. Tij dens deze reis werden grote delen van de Braziliaanse kust verkend. Uit waardering voor de uitvoerige reisbe schrijvingen, die hij hierover samen stelde, werd deze „nieuwe wereld" naar Vespucci, „Terra Americi" of „America" genoemd. De tien DC-9-30 vliegtuigen een vergrote versie van de DC-9's, die de KLM dit jaar in dienst stelde zul len evenals deze laatsten, namen krij gen van belangrijke Europese steden: Rotterdam, Zürich, Istanboel, Kopen hagen, Londen, Madrid, Wenen, Oslo, Athene en Stockholm. Deze vliegtuigen, die in de periode juni 1967 tot mei 1968 aan de KLM vloot worden toegevoegd, krijgen de regi straties PH-DNG tot en met PH-DNR, waarbij de letters J en Q niet gebruikt zullen worden. Tenslotte zal ook de DC-9 vluchtna- bootser, die binnenkort de „vloot" van de Afdeling Synthetische Vliegtraining van de KLM op Schiphol komt verster ken, evenals zijn vliegende naamgeno ten, de naam van een bekende Euro pese stad dragen: n.l. Madurodam. Musketiers en Advendo aan de kop met beste doelpuntgemiddelde Er zün door het afgelopen voetbalweek end weer een aantal ploegen gedaald en gestegen wat betreft het doelpuntgemid delde. Voorlopig blijft Musketiers uit Eist koploper, op de hielen gevolgd door Ad vendo uit Ederveen, dat wederom een ruime overwinning behaald heeft. Er zijn nu elf verenigingen met een po sitief doelpuntgemiddelde, in ieder geval geen slecht resultaat voor het streekvoet- bal. Nog steeds is de ranglijst onderhevig aan grote schommelingen, hetgeen zijn oorzaak vindt in de nog zo johge compe titie. Het is daarom mogelijk dat na het komende weekeinde weer verscheidene ploegen een volkomen andere plaats op de ranglijst zullen innemen. Musketiers 2,75 Advendo 2,66 SVP2,33 Scherpenzeel (zat.) 2,25 DOVO 2,20 VRC 2,00 Candia (zat.) 2,00 Renswoude 1,00 Scherpenzeel (zond.) 0,33 Unitas 0,25 Merino's0,20 men binnenkort de grote stoomketel zal kunnen zien staan. Het nieuwe bedrijf zal met recht een goede aanwinst voor de gemeente Vee nendaal betekenen. ANTON ACHTERBERG VERBOUWDE WEER In tien jaar tijd voor de vierde keer verbouwd, dat is gebeurd in Veenendaal op het Slotemaker de Bruïneplein, bij de zaak van de firma Anton Achterberg. Woensdagmiddag gingen de deuren van het geheel verbouwde pand open en op driehonderd meter vloeroppervlakte heeft men kans gezien alles op het gebied van dames- en kinderkleding, alsmede wol, kleinvak en dergelijke onder te brengen. Het assortiment van de firma Achter berg onderging geen wijziging, wel was het mogelijk nog meer keus te gaan bieden. Scheidsrechter Dorpmans sprak voor vrij veel toehoorders Vorige week woensdag werd door het Centraal Orgaan van Scheidsrechters van het district Amersfoort de lezing georga niseerd van de scheidsrechter in het be taalde voetbal, de heer Dorpmans. De heer Dorpmans mocht zich verheugen in een zeer groot aantal toehoorders, w.o. vele collega's arbiters, alsmede een vijftigtal andere belangstellenden. De avond werd geopend door de voor zitter van de COVS, de heer Van de Wil de. Daarna kwma scheidsrechter Dorp mans aan het woord, waarbij zijn lezing de titel droeg „De rompslomp van het scheidsrechteren". Enkele belangrijke facetten haalde hij aan en lichtte hij toe. Concentreren op de wedstrijd, het feit dat je de belangrijkste figuur van het veld bent, het staan of vallen van een wedstrijd enkel en alleen door de figuur en de leiding van de ar biter, dat waren enkele punten die deze man aanroerde. Dorpmans sprak vlot en gaf een populaire voorstelling van zaken, waarbij hij een zeer spitse en originele woordkeuze liet horen, die bij de toe hoorders stellig in de smaak viel. Scherpenzeel (zat.) schiet tegen EFC '58 acht keer raak Zaterdag j.l. heeft het Ermelose EFC '58 weinig plezier gehad van de komst naar Scherpenzeel, want het verloor met maar liefst 8-2. De gasten konden geenszins hun hoge positie waarmaken en het is onbegrijpelijk dat de mannen uit Ermelo de voorgaande drie wed strijden gewonnen hadden. Direkt na de aftrap kwam de ploeg onder zware druk te staan en het was Westerneng die in die eerste speel periode drie maal scoorde. Na rust werd het .al gauw 4-0 door een bekeken bal van Vlastuin. Hierna ging Scherpenzeel het wat kalmer aan doen en konden de gasten tot enige aanvallen komen, die hoegenaamd geen gevaar inhielden. In de 14de minuut werd het 5-0 door Mandersloot die met goed gevolg door de verdediging kwam. Slap ingrijpen van de verdediging stelde de ploeg uit Ermelo in de ge legenheid om te scoren, wa't ze dan ook niet naliet, 5-1. Scherpenzeel drukte de overheersing nogmaals uit door twee doelpunten van Mandersloot en daarna was het van Ermelo linksbinnen Van de Wijst en van Scherpenzeel Westerneng die de eindstand op 8-2 brachten. De wedstrijd had een sportief ver loop, voornamelijk door de kundige leiding van scheidsrechter Van Ekris Dat er tegenwoordig een tekort aan geld is weet iedereen, die gere geld het nieuws bijhoudt. Dagelijks bijna wordt er in de dagbladen over- geschreven- Men moet zich ook niet laten misleiden, door het feit, dat minister Vondeling zoveel meer geld aangeboden kreeg, dan hij gevraagd had bij de jongste staatslening. In feite was dit „geld- op-papicr". Want wat was er geschiedt? De banken, die zeer veel aanvragen kregen voor inschrijvingen van slechts enkele duizenden guldens begrepen, dat er iets meer geld aangeboden zou worden, dan de minister vroeg. Om nu toch de klanten tevreden te kunnen stellen ging men, zoals men dat noemt majoreren. Majoreren betekent, dat men meer geld aanbiedt aan degene die een lening wil sluiten, dan men hem eigenlijk geven kan, maar men hoopt, als velen dat doen dan het beetje geld dat men heeft geheel te kunnen uitlenen. De ban ken weten of in ieder geval ze vermoeden van elkaar, dat ze alle maal zullen majoreren. Hierdoor moet men dus nog meer geld aan bieden. Niet alleen de banken echter, doch ook de commissionairs in effecten, dat zijn mensen, die bemiddeling bij de aankoop van effec ten verlenen tussen degene die ze verkoopt en degene die kopen wil len, moesten om hun klanten tevreden te stellen majoreren. Ook veel „institutionele beleggers", mensen dus, die een groot kapitaal bezit ten en dit -in effecten beleggen, majoreerden, om zeker te zijn, dat ze hun deel krijgen. Door dit hele samenspel, dat in een soort sneeuwbaleffect kan resulteren is er bij de laatste staatslening zo veel geld aangeboden, dat de minister er slechts 0,05®/« van nodig had. De banken hebben echter uit hun toewijzing het grootste deel van hun klanten kunnen tevreden stellen, zodat iedereen tevreden was. Dat er echter veel geld is, kan men niet uit deze, wat men noemt „overtekende" staatslening concluderen. De geldschaarste duurt in feite onverminderd voort. De grote bedrij ven en instellingen, waarbij ook de staat merken de gevolgen van een dergelijke schaarste het eerst, daarna de wat minder grote en ten slotte de middenstander en de particulier. De vraag wat deze laat sten vandaag van de krapte op de geldmarkt merken, hebben wij voorgelegd aan de Veenendaalse directies van de banken, die met deze groepen het meest te maken hebben, de heren Kroesbergen, De Zeeuw en Zilstra van resp. de Raiffeisenbank, Middenstandsbank en Nutsspaarbank. De wïn^el is ruim en ïicnt, net ïaacsce vooral ook, doordat men thans doorkijk etalages gemaakt heeft. Vooral vanaf de buitenzijde van de winkel heeft men thans een mooi gezicht op de hele col lectie. De betimmeringen zijn fraai uit gevoerd en door een bepaalde opstelling van gondola's en rekken is er een soort semi-zelfbediening ontstaan. Vooral op de drukke dagen is dit voor de cliënt van belang, omdat deze zichzelf kan helpen en niet op een verkoopster behoeft te wachten. Het werk werd uitgevoerd door de Veenendaalse architect Van de Hoef en de aannemers gebroeders De Koning. De activiteiten van de heer Achterberg in het verleden waarborgen een succes voor de toekomst. Een succes, dat wij hem van harte toewensen. KEGELKAMPIOENSCHAPPEN IN SCHERPENZEEL Vorige week werd er op de kegelbanen van Hotel De Zwaan te Scherpenzeel om het B-kampioenschap van de West-Gel derse Kegelbond gegooid. Bij de dames werd mevr. Van de Wiel kampioene met 363 hout, terwijl bij de heren H. van de Wetering met de hoogste eer ging strijken met 424 hout. De kampioenen gaan 2 oktober a.s. naar Apeldoorn voor het persoonlijk kampioen schap van de Koninklijke Nederlandse Ke gelbond. Ook zullen dan de B-bondsvijf- tallen van de West-Gelderse kegelbond naar Apeldoorn vertrekken voor de dis trictswedstrijden van de KNKB. Veenendaal: Markt 5. Ede: Breelaan 1 VOLLEYBAL Panters krijgen het zwaar Zaterdag a.s. start de competitie voor de dames en de week daarop voor de heren. De Panters gaan dit seizoen met acht teams 't competitieavontuur tege moet. Vier herenploegen, twee damesploegen, één meisjes- en één jongens- adspirantenploeg gaan trachten een zo eervol resultaat te behalen. Men is in Veenendaal nogal wat verwend voor wat betreft de prestaties van de Panters, maar het komende seizoen is ons inziens een periode van de waarheid. De dames hebben weer eens de overgangsklasse bereikt en het tweede dames-team promo veerde naar de 2e klas van de Bond. Beide ploegen een klasse hoger dus. By de heren moet men trachten met het eerste team eindelijk eens de overgangsklasse te bereiken, hetgeen in de afgelopen jaren net niet lukte. Heren-2 speelt nog steeds eerste klas, heren-3 tweede klas en heren-4 derde klasse bond. Een aan eenschakeling van grote opgaven wat in het a.s. seizoen wel eens voor onoplos bare problemen kan zorgen. De twee jeugdploegen zullen ongetwij feld een leuk en leerzaam seizoen tege moet gaan. Deze nieuwe lichting zal voor het nodige talent en de broodnodige verjonging moeten gaan zorgen. De da mes zullen het in de betrokaen klassen wel rooien. Voor dames-1, verleden jaar gepromoveerd, zitten er ook nu wei zeer reële kansen in heel hoge ogen te gooien naar één der ereplaatsen, want men heett ditmaal deze ploeg niet ingedeeld in de sterkste afdeling van Nederland, West, maar in het „Midden-oosten". Het zul len allemaal vrijwel onbekende tegen standers zijn waartegen men het krijgt op te nemen. Doch de algemene tendens in deze streek geeft te zien dat de wes telijke ploegen er altijd het beste afko men. Tegenstandsters van de Panters worden: Shadows uit Harderwijk, Plevo uit Nijkerk, GVC uit Hilversum, Vil? uit Hilversum, SVV uit Utrecht, WA uit Amersfoort, Olympia uit Soest, BBC uit Apeldoorn en Spirit uit Amersfoort. Dames-2 ontmoeten maar liefst 11 te genstandsters in de komende competitie. Een lang seizoen dus met positieve voor uitzichten voor dit meestal zeer wissel vallig opererend team. Tegenstandsters: uit Utrecht: Athlon-2, DPC-3, GAC-2, SOS-4, SVC-1, uit Zeist: Cito-3 en Olym- pia-2, Kr. en Vl-1 uit de Meern, Shot-3 uit Culemborg en Valbovol-3 uit Woer den. Het meisjesadspirantenteam gaat ope reren tegen de meisjes van: Athlon, DPC en SOS uit Utrecht, Cito uit Zeist, SDO en AhotJA en B uit Culemborg en val- bovol uit Woerden. Heren Bij de heren is het thans de grote zaak eindelijk eens te trachten de doorbraak naar de overgangsklasse te bewerkstel ligen. Vooral bij de heren heeft men nog al mutaties gehad in de vorm van be dankjes door vertrek of werkzaamheden elders. Zo ging bijna de gehele kern van het 2e team verloren en de aanvulling uit de jongeren vindt thans eigenlijk te vroeg plaats. Men moet deze reserves gaan benutten, maar de vraag is of men daarvoor rijp is. De heren spelen alle maal vrij hoog in de competitie, doch de doorbraak naar de top is nog steeds uit gebleven. Gezien de resultaten op het laatste Panter-tournooi heeft men toch nog vrij veel hoop op een goed resultaat. De rest van de herenploegen zullen het zonder uitzondering allen moeilijk krij gen. Tegenstanders voor heren-1 en 2: Hercules-2 en Valbovol-3 en 4 uit Woer den, DPC-3 uit Utrecht, SOS-3, SVC-1, SVE/VVZ-1, SVV-2 en USS-1 even eens allen uit Utrecht. Heren-3: Uit Utrecht: Athlon-1, Boni- 1, SSVU-1, UPS-1 en USS-3. Uit Zeist: Mars-1, Olympia-1. Verddt CGSI-1 uit De Bilt, Shot-2 uit Culemhorfr. Tibra-1 uit Woerden en Vives-1 uit IJsselstein. Heren-4: uit Utrecht: Odio-1, USS-5 en VKS-1, Hercules-3 uit Woerden, Kr.- en VI.-2 uit de Meern, Olympia-2 uit Zeist SDO-1 uit Culemborg en SSVU-2 uit Utrecht. Het jongens-adspirantenteam gaat met elf andere teams de strijd aanbinden om de ereplaats. CGSI uit de Bilt, Cito uit Zeist, DPC uit Utrecht, Hercules uit Woerden, Pioniers uit Utrecht, Shot uit Culemborg, SOS uit Utrecht, SVV uit Utrecht, SW uit Utrecht, Unitasv uit Doorn en Valbovol uit Woerden. Een hele waslijst dus voor de Panters, hetgeen niet alleen veel moeilijkheden zal opleveren voor wat betreft de tegen standers, maar ook, gezien de vele rei zen, weer voor veel financiële problemen zal zorgen. Zoals gezegd zullen het voor al de reserve-herenteams het heel moei lijk krijgen en zoals de zaken er thans voorstaan moet men gaan spelen om de behaalde posities te handhaven en daar voor komt al zeer veel kijken. Voor he ren-1, ongeacht wie er in dit team zul len gaan spelen, geldt het parool alle wedstrijden zeer geconcentreerd tege moet te treden. Men zal op alle onder delen van dit spel zeer fel moeten reage ren om bijv. niet het onderspit te moe- Uit degesprekken, die we met deze mensen hadden, bleek wel, dat het voor iedereen moeilijker gaat worden om aan geld te komen. Over het algemeen kan men aan niet te grote bedragen nog wel helpen, maar vooral de hoge rentetoestand maakt het voor velen moeilijk om geld op te nemen, daar de lasten vaak hoog komen. De aanvraag om geld voor een hypotheek op een huis bijv. lopen terug Men wijt dit aan het feit, dat men reeds thuis tot de ontdekking komt, dat de las ten niet op te brengen zijn. De Raiffei senbank moet iets af gaan remmen, met de vertrekking, de Nutsspaarbank heeft nog wel geld beschikbaar, maar het blijkt dat dit tegenwoordig veelal voor grotere bedragen tegelijk gevraagd wordt. Heel veel bijv. villa's en dergelijke. Het is volgens deze deskundigen voor een paartje, dat op trouwen staat ook niet zo eenvoudig om aan geld te komen. Voor een beetje woning is men heden ten dage ten minste f 50.000,kwijt. Indien men de helft daarvan heeft, en de andere helft doormiddel van het geven van hypotheek moet bijeen zien te krijgen, dan komt men bij een rente van 6% al aan een bedrag per week, dat voor de rente ongere kend de aflossing moet worden opge bracht van f 9,De echte hypotheek banken vragen tegenwoordig echter al meer dan 8%, wat alleen aan rente een last geeft van f 40,per week. Maar welk trouwlustig paartje heeft f 25.000, liggen? Heel vaak zal men een toptypo- theek van bijvoorbeeld 90% van het to taalbedrag, in ons voorbeeld f 45.000, willen hebben.: Indien men dan 8% zou moeten opbrengen, komt men op een wekelijkse rentelast van bijna f 70,Bo ven deze rentebedragen komen dan nog de aflossingen, zodat het bouwen van een eigen huisje meestal maar op de lange baan geschoven moet worden. Op deze manier wordt'het dus voor de particulier steeds moeilijker eigen bezit te verwer ven, en bemerkt men de invloed van de geldschaarste aan den lijve. Voor de kleine middenstander wordt het vaak ook moeilijk. Over het algemeen zal de middenstand er wel zonder grote kleerscheuren doorheen komen, maar vooral de bedrijven, die, een te zwakke financiële basis hebben komen in moei lijkheden. Heel vaak zijn dit tevens de bedrijven, waarvoor geen uitgebreide vak kennis noodzakelijk is, maar die door een gunstige conjuncturele ontwikkeling ge sticht zijn. Helaas zullen enkele midden- standsbedrijven sneuvelen door de geld schaarste en de hoge rentestand, maar zo werd verzekerd, de meeste middenstan ders zullen geen werkelijk nadelige ge volgen van dit euvel hebben. Over het al gemeen heeft rpen de indruk, dat' het de meeste bedrijven nog goed gaat. Ook voordelen De hoge rentestand heeft voor de spaar ders grote voordelen. Men is nu in de gelegenheid, zonder het risico van koers daling te lopen een goede rente op zijn spaargeld te krijgen. Indien men een obli gatie koopt, die 7% rente geeft verdient men met een bedrag van f 1000,elk jaar f 70,—. Indien men echter geld nodig heeft, is het mogelijk, dat men voor zijn duizend gulden bijvoorbeeld slechts f 980,— terugkrijgt ten gevolge van koers daling. Dat is dus voor de zogenoemde kleine spaarder niet aantrekkelijk. De banken hebben echter tegenwoordig rege lingen, waarbij met een rente van 5% kan krijgen. Dit is dus wel iets minder dan van die effecten, maar het risico van koersdaling wordt door de bank overge nomen. Bovendien profiteert iedere spaarder van de hoge rentestand, omdat er momen teel altijd meer dan 3% rente gegeven wordt. Enige jaren terug was een rente van 2 a 2'/2% nog normaal. Maar een verschil van 1% rente betekent voor bijv. de Raiffeisenbank met een inleggerstegoed van f 12,5 miljoen een hogere stijging van het tegoed per jaar van f 125.000,— In de totaliteit bezien is dus de hoge rentestand voor de spaarder gunstig. Concluderend kan men dus stellen, dat de kleine man reeds zelf beseft, dat er ook voor hem weinig mogelijkheden zyn om aan geld te komen. Veelal wordt dus thuis al besloten van het aangaan van een lening af te zien. Dit is dus de hinder, die men van de schaarste op de kapitaals markt ondervindt. Het sparen wordt steeds aantrekkelijker, zolang de rentestand stijgt, omdat men steeds meer rente voor het spaargeld kan bedingen. Spaarregelingen, waarbij men een hoge rente krijgt zijn wel aan voor waarden gebonden, zo is er een minimum- inleg vastgesteld en moet men het geld een jaar achtereen laten staan om op deze hoge rente aanspraak te kunnen maken. De voorwaarden verschillen echter van bank tot bank, zodat er eigenlijk hierover in kort bestek weinig te zeggen valt, in dien men inlichtingen wenst kan men zich het beste met een spaarinstelling in ver binding stellen. ten gaan delven tegen tegenstanders die lager op de ranglijst staan, zoals bijv. verleden jaar enkele malen het geval w&s. De poule voor deze ploeg bestaat hoofdzakelijk uit enkele reserve-eredivi sieteams, en of dit nu Valbovol-3 of 4 is, of SOS-3, het is allemaal even moeilijk, want deze knapen vechten allen voor een plaats in de hoofdmacht. Deze ploegen en USS-1 en SVE/VVZ-1 zullen met de Panters de dienst uit gaan maken. Ka pers voldoende op de kust, maar de Pan ters weten tegen wie het moet optornen. Van Hunnik ging fusie aan Met ingang van 1 oktober a.s. zullen de belangen van de N.V. v/h Fa. Van Hunnik te Veenendaal en van Kaas handel J. Vos te Utrecht volledig ge bundeld worden. Met ingang van de fusie-datum zal de naam van het bedrijf gewijzigd worden in N.V. Van Hunnik-Vos, welk bedrijf in Veenendaal gevestigd zal zijn. In hun aankondiging van deze fusie spreken de directies van beide bedrij ven als hun overtuiging uit, dat de be langen van de cliënten in de toekomst nog beter gediend zullen worden, dan in het verleden reeds het geval was. De toestand van de banden bepaalt voor een belangrijk deel de veiligheid van het autorijden. Ook niet klanten zijn welkom bij de in ons bedrijf a.s. donderdag- en vrijdag 29 en 30 sept. van 7-9 uur 's avonds en zaterdag 1 okt. van 9-12 uur 's ochtends. OPEL - CHEVROLET DEALER Industrielaan 12 Veenendaal

De Vallei | 1966 | | pagina 5