C.H. wil 2c wethouderszetel in Veenendaal ANTI-SPRUIT HENNY JANSEN feest vooraf... Twee onderscheidingen bij Ritmeester Geheel bezette zaal bij U.S.O.-concert HOOR- TOESTEL/LEN Monster overwinning van Renswoude op Kulan, 8-2 Amateurs exposeren in liet Streel: museum te Rhenen van Vchuppen Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 30 september 1966 Donderdagavond 5 oktober zal er weer raadsvergadering gehouden worden in Veenendaal. Het be langrijkste punt op de agenda zal ongetwijfeld de verkiezing van de door het college voorgestelde vier de wethouder vormen. Het college acht gezien de uitbreiding van het aantal werkzaamheden de benoe ming van een vierde wethouder noodzakelijk. Gezien de snelle groei van Veenendaal is dat ook alleszins begrijpelijk, want om een slagvaardig beleid te kunnen voeren moet het college heel wat uren aan be sprekingen wijden. Nog by de laatste salarisverhoging van de wethouders is gememoreerd, dat een werhouder in Veenendaal nog geen volledige functie heeft, maar van de wethouders wordt wel steeds meer vrye tijd gevraagd, om alle zaken te kunnen behartigen. Het is dan ook begrijpelijk, dat men naar een verlichting van de werkzaamheden zoekt. de s.g.p., als de a.r. zich nog niet gebon den blyft er de mogelijkheid van het verkiezen van een compromis-figuur, In oasu een van de leden van een eenmans fractie, waarhy dan de papieren van het v.v.d.-lid, mevr. H. Buddingh-de Vries Lentsch hoog genoteerd zijn. Velen voe len er echter weinig voor een eenmans fractie in feite op te heffen en bovendien is het de vraag of mevr. Budding een verkiezing, gezien ook haar bedanken als lid van de provinciale staten, zou aannemen, mede gezien in het licht van de drukke werkzaamheden die zij als huisvrouw heeft (de reden die zjj voor het bedanken als statenlid aanvoerde). In de Veenendaalse constellatie is een verkiezing van het enige r.k.-raadslid, de heer M. G. H. Hendriks niet te ver- KANDIDAATSTELLING GEEFT MOEILIJKHEDEN De bezetting van deze vierde wethou derszetel geeft aan de leden van de ver schillende fracties allerlei moeilijkheden. De grootste fractie in de raad is de chu, en deze eist dan ook voor zich een twee de wethouderszetel op, naast de heer Ant. de Ruiter. De grootste fractie die nog geen wethouderszetel bezit is de s.g.p. gezien de winst, die ook deze par tij bij de jongste verkiezingen geboekt heeft, is het duidelijk, dat een kandidaat van de sgp goede papieren had. Het schijnt op de vrijdag 23 september ge houden vergadering niet mogelijk geble ken te zijn de kandidaat van de s.g.p., de heer Van Deelen, voldoende steun te geven. Een er bij het overleg betrokken raads leden zei ons, dat het niet eens altijd een kwestie is, van wie de meeste politieke rechten op een wethouderszetel kan la ten gelden, maar dat het veeleer een kwestie is van het vinden, van iemand, die niet alleen geschikt is, maar ook de bereidheid toont de functie te bezetten. De grote moeilijkheid schijnt het vinden van een algemeen aanvaardbaar figuur te zijn, die tevens bereid is wethouder van sociale zaken en volkshuisvesting dezelfde portefeuille, die de heer Dikken- berg in Ede niet wilde hebben aan te nemen. De c.h.u. staat in deze vrij sterk, want uit deze groepering zijn twee kandidaten naar voren gekomen, nl. de eerste plaats- vervangend-wethoudcr de heer M.Bast- bij^omst door d7 heer"w.'van°Amë- Le heer visser nitte tegen e\eniueie üne van hgt bedrijf aanweZig zes jubila rissen, met resp. 50, 40 en 12% dienst jaren, de direktie van Ritmeester, de burgemeester van Veenendaal, leden van de bedrijfsleiding, afdeling chefs en de fabriekskommissie. De heer Van Amerongen heette allen welkom en twijfelde er niet aan of de reden om deze middag feestelijk bijeen te zijn zou zeker niet minder zijn nu er geen grote groep jubilerende medewer kers was. Dat we hier-zijn, aldus de heer Van Amerongen is, dat Rittneester graag zijn mensen, die een lange staat van dienst achter de rug hebben eens wil zeg gen hoe men over hen denkt. Hiervoor is vandaag gelegenheid, zowel door de di rektie als door uw kollega's. Een tweede feit om deze middag bijeen wachten, zodat men wel verzekerd kan zijn van het feit, dat indien er een vierde wethouder komt, dit een lid van de chu zal zijn. De laatste reële mogelijkheid die zich voor kan doen is het feit, dat wellicht de raad, mede gezien de moeilijkheden die het vinden van een geschikte kandi daat kost, zal besluiten dat zij een vierde wethouder niet noodzakelijk achL In dat geval zal het college moeten zien hoe zij het de komende vier jaar red en ge zien het dringende beroep, dat de burge meester op de leden van de raad gedaan heeft is deze laatste oplossing alleen dan te verwachten, indien geen der leden van de Veenendaalse raad tevoren voldoende steun krijgt om de wethouderszetel te gaan bezetten. Toen vrydag 23 september j.l. de vlaggen van de Ritmeester Sigarenfabrieken wapperden, wisten de ingewijden, dat Ritmeester niet alleen jarig was, (79 jaar), maar dat dit ook de dag was waarop de werknemers, die in het afgelopen jaar 25, 40 of 50 jaren aan het bedryf waren verbonden, zouden worden gehuldigd. Het is reeds jaren in dit bedrijf gerbuikelyk om op de 20e september de „jubila rissen van het jaar" voor een feestelijke byeenkomst uit te nodigen. Door om standigheden was het dit jaar niet mogelijk dit op de 20e september te doen maar de feestvreugde was er niet minder om. In afwijking van andere jaren was het aantal jubilarissen dit jaar m&ar zeer gering, er was zelfs *niet één 25-jarige jubilaris. De reden hiervan i9, dat vyf en twintig jaar geleden door de oorlogs omstandigheden bijna geen nieuw personeel werd aangenomen. Toen om vier uur dezp huldigings verkiezing bezwaren op grond van het feit dat hij moeilijk een functie van wet houder kan verenigen met die van schoolhoofd. Zodoende zou de heer Bast- meijer overblijven. Met deze kandidatuur zijn echter leden van andere fracties niet erg gelukkig, zonder dat zij iets van de capaciteiten van de heer Bastmeijer. Men ziet, indien het een ch-lid moet worden dan liever de heer Visser. De hoop werd zelfs uitgesproken, dat hij nog op zijn besluit zou terugkomen. Van verschillende kanten werd dit zelfs als zeer waarschijnlijk aangenomen. Indien men niet over een kandidaat tot overeenstemming kan komen, die voldoende stemmen op zich kan ver enigen en naar verluidt heeft zowel Ditmaal was de opkomst voor het USO-concert van j.l. donderdag bijzonder fors, er tvas vrijwel géén plaats onbezet. Dit zeer verheugende feii was ongetwij feld te danken aan de grote belangstelling voor het optreden van de jeugdorgani satie Emmy Verhey: een zekere sensatie-lust of nieuwsgierigheid heeft dus ken nelijk het publiek geprikkeld deze avond de sleur te verlaten en zich naar het Verenigingsgebouw „Zetheto" te beven. Ook het programma was „bevattelijk" en mede daardoor blijkbaar aantrekkelijk: men kon in ieder geval vele melodieën nafluiten. Het is evenwel de vraag of nieuws gierigheid en bevattelijkheid de juiste motieven zijn voor een culturele belang stelling en inspanning. Naast vreugde over de opkomst bekruipt ons dus enige angst en voorbehoud wat betreft de mo tieven daarvan. Het programma bevatte de ouverture tot de opera „Semiramis" van Rossini, het vioolconcert in D gr.t. van Mozart (K.V. 218e) en de eerste symfonie in C gr.t. van Beethoven. De puvterture van Rossini bevat enige fraaie melodische vondsten, is muzikan- tesk geïnstrumenteerd, maar is composi torisch toch wat zwak: het geheel lijkt mij weinig boeiend en sterk. Paul Hup- perts serveerde deze „Lors d'oeuvre va- rié" met veel verve en smaak en de uit voering was, afgezien van enige kleine onregelmatigheden, acceptabel. In Beet- hovens eerste symfonie leek het orkest beter gedisponeerd en dit werk werd redelijk ten gehore gebracht. Pièce de résistance, hoofdschotel van deze muzikale .maaltijd was natuurlijk Mozarts vioolconcert, muzikaal en com positorisch verreweg het beste werk van A Leveringen uitsluitend op medisch advies k Volledige garantie op alle toestellen k Deskundige en blijvende service k Desgewenst aan huis te ontbieden A, Leverancier alle zieken- fondsen te komen is de bedrijfsverjaardag, waar mede spreker de direktie van harte feli citeerde. De heer Van Amerongen besloot zijn welkomstwoord en felicitatie, ge richt aan de direktie met: wanneer het paard geen goede pikeur heeft, dan zal het ook zeker nooit de eindstreep halen. Wij menen, dat wij over twee zeer goe de pikeurs beschikken, die weten wat zij willen en met gedegen overleg de teugels in handen houden. Met deze leiding gaan we met een gerust hart de toekomst te gemoet." De officiële huldigingstoespraak werd uitgesproken door één der direkteuren van Ritmeester, de heer F. H. van Schuppen. Spreker wees er op, dat de tijd snel gaat en dat er in een halve eeuw zoveel veranderd is. Dit hebben de drie gouden jubilarissen zelf kunnen ondervinden. Deze verandering gaat door. We staan op de grens van twee werelden. Men vraagt zich soms af of de machine deze wereld gaat beheersen. Tóch zullen mensen be trokken blijven in het gehele proces en dat is gelukkig. Hierna richtte de heer Van Schuppen zich met een persoonlijk woord tot de De twee jubilarissen bij Ritmeester, die de eremedaille verbonden aan de Orde vanOranje-Nassau ontvingen. Links de heer E. Versteeg en rechts de heer J. v. d. Craats. jubilarissen waarin hij verschillende her inneringen ophaalde. Spreker dankte all ien voor hetgeen zij voor Ritmeester had den betekend en wenste hen nog vele goede jaren toe, ook al is voor sommigen de pensioengerechtigde leeftijd niet ver meer af. Allen ontvingen hierna de be kende enveloppe en een fraai Delfts blauw herinneringsbord. De gdhuldigden waren, de heren D. van Dijk, 50 dienst jaren, W. v. d. Meijden, 50 dienstjaren, P. G. van Ojik, 50 dienstjaren, J. v. d. Craats, 40 dienstjaren, E. Versteeg, 40 denstjaren en mejuffrouw P. Tombroek, 12% dienstjaren. Burgemeester Hazenberg sprak hierna er zijn genoegen over uit, dat hij bij deze huldiging aanwezig mocht zijn. De bur gemeester kwam zo juist uit een ver gadering waar veel over cijfers was ge sproken en nu werd h(j weer gekonfron- teerd met cijfers. Waren de eerste harde cijfers, de getallen waar hij nu mee te maken kreeg hadden een prettiger ka rakter. Zij bepalen een deel van een mensenleven. De burgemeester haakte in op wat de heer Van Amerongen o.a. had gezegd met betrekking tot de invoering van computers. Men kan gelukkig nog niet alles in computers stoppen. Wat zou het dan een ongelukkige wereld worden. Ik ben hier, aldus de burgemeester, met een speciale opdracht en kom hier in het bijzonder voor twee werknemers. Er is een spreekwoord, dat zegt wie de pil wil proeven moet eerst de harde schaal kraken. Eten doen we allemaal maar er is meer voor nodig. Als wij door willen dringen dan moeten we kraken. Dat wil zeggen, dat we ons zelf in moe ten zetten. Zich wendende tot de beide jubilarissen, de heer Van de Craats en de heer Versteeg zei de burgemeester: U hebt gekraakt en ik mag daarom de brenger zijn van een goede boodschap, namelijk om u mede te delen, dat H.M. de Koningin u heeft toegekend de Eere medaille in Zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Na deze mede deling spelde de burgemeester de beide heren de eretekenen op. Nadat velen de jubilarissen hun ge lukwensen kwamen aanbieden werd nog het woord gevoerd dor het fabriekskom- missie-lid, de heer G. Diepeveen, die de jubilerende medewerkers namens het ge hele personeel gelukwenste en tevens de gelukwensen overbracht aan de direktie met de 79e verjaardag. Namens de groep gepensioneerden sprak de heer C. van Leeuwen, die tevens van de gelegenheid gebruik maakte om de direktie te bedanken voor de vele aandacht, die zij aan de gepen sioneerden schenkt. Dat zien we telkens weer, zo zei de heer Van Leeuwen en noemde toen o.a. het geschenk, dat de ge pensioneerden elk jaar met St. Nicolaas mochten ontvangen en onlangs was er weer de uitgaansdag. Als laatste spreker was er de heer P. G. van Ojik. één der jubilarissen, die sprak namens de anderen en zijn dank bracht voor de vele goede woorden, die tot hem waren gesproken en voor de ont vangen geschenke*. Met de wens, dat de direktie en hun familie en allen die bij Ritmeester werken Gods zegen zouden mogen ontvangen op hun werk besloot de heer Van Ojik zijn toespraak en was er tevens een einde gekomen aan een gezellige middag, maar niet nadat de heren nog een kist feestsigaren hadden gekregen en hun dames een doos bonbons en een Ritmeester-lepel. HET PROCES NOVAK WENEN: Maandag is het proces be gonnen tegen de voormalige SS-er Franz Novak, medewerker van Adolf Eichmann, die verantwoordelijk wordt geacht voor de organisatie van het transport van duizenden Joden naar concentratiekampen. KORFBAL S.K.F. 1 - D.S.V. 1 3—5 Zaterdag 24 september speelde SKF 1 haar derde wedstrijd in deze compe titie tegen het sterke DSV uit Bussum. De wedstrijd begon ruim 20 min. te laat, daar scheidsrechter Dijs pas om kwart over drie op het veld aanwezig wa9. Er werd gespeeld met twee in valsters Anja van Bruinessen en Joke Nijhoff speelde mee in de plaats van Tineke van Beek en Ted van Kooten. De aanval van DSV begon in een hoog tempo en na 4 min. spelen zagen zij hun vele en zuiver schieten beloond met een, zij het gedekt, doelpunt. Dank zij goed verdedigingswerk van SKF kon erger worden voorkomen. Na 10 min. spelen kreeg Wout van Dijk de bal toegespeeld door Anja v. Bruines sen en met een fraai afstandschot maakte hij de stand gelijk, 1-1. De tweede aanval van DSV liet er geen gras over groeien en spoedig was het bij verrassing dan ook 1-2 nadat men eerst nog een strafworp had gemist. SKF nam het hoge tempo van hun tegenstanders goed over en het was André van Rossen die met een af standschot, zoals wij die van hem ken nen, gelijk maakte, 2-2. Na de rust was het weer DSV die de stand in hun voordeel bracht, 2-3. Het duurde hierna 25 min. voordat SKF weer de gelijkmaker wist te scoren door een prachtig afstandschot van Gert van Schoonhoven. Enkele minu ten later maakte DSV van afstand 3-4. De SKF'ers gaven zich nog niet ge wonnen en alleen door veel kunst en vliegwerk en enorm zwaar verdedigen kon DSV zijn voorsprong behouden. Enkele min. voor het einde van de wedstrijd maakte DSV er 3-5 van, dit was niet bepaald sportief want er werd geschoten toen een van onze dames achter de paal ten val gebracht was. Helaas geen winst voor SKF dus. SKF miste jammer genoeg nog twee toegekende strafworpen. Van scheids rechter Dijs was het vreemd dat hij de nieuwe spelregels niet toepaste o.a. niet gedekt schieten en de bal niet lan ger dan 5 sec. in het bezit houden. Hierop werd door hem totaal niet ge let. Gezien het goede spel van onze men sen kan men zeggen dat de nieuwe trainer, de heer Boscher op de goede weg is met het eerste. Er moet vooral nog wat extra aandacht geschonken worden aan het plaatsen, want daar aan valt nog wel het een en ander te verbeteren. Overige uitslagen: sen.: Austerl. 1 - SKF 2, 10-3; Tovers 5 - SKF 3, 3-1; SKF 4 - Arena 2, 1-5; jun.: SKF 1 /- Samos 1 11-5; adsp.: Juko a - SKF a, 0-4; Austerl. a - SKF b, 3-4; SVMM a - SKF c, 4-1; SVMM b - SKF d, 1-6; A'foort e - SKF e, 0-7. de drie opgediende, maar bovendien door de jeugdige persoonlijkheid van de so listen het meest verbeide en fascinerende. Dat Emmy Verhey zeer goed viool speelt, daaraan valt niet te tornen en de jury van het Tschjaikowski-concours in Moscou dit jaar kende haar dan ook een 9e prijs toe, zeker een geweldige en zeer eervolle prestatie voor deze jonge vir tuose. Dat Emmy Verhey reeds een even groot musicienne en kunstenares is. daarover valt wel te discussiëren. Zij bleef de uitmuntende leerlinge en was alleen qua plaats en party de soliste, niet qua potentie: de vonk en de bezieling ontbraken; zij heft nog niets bijzonders te brengen of te zeggen, en aan een eigen visie op Mozart is zij nog lang niet toe: het zou ook onrechtvaardig zijn deze van haar te verlangen, zij is nu een maal geen „wonderkind". De avond als geheel heeft mij nog maals ten overvloede Paul Hupperts als de voortreffelijke, enthousiasmerende en inspirerende dirigent getoond, een diri gent die boven orkest en soliste excel leerde. Paul Hupperts is zonder meer al tijd het beluisteren waard, los van pro gramma's of solist. PRUARIS C. Vink scoorde vier doelpunten Hoewel de uitslag doet vermoeden dat de wedstrijd Renswoude-Kulan bijzon der eenzijdig was, was dat toch niet het geval. Ook de Veenendalers kwamen herhaaldelijk tot goede akties, maar tegen de schotvaardigheid en het goede samenspel van de Renswoudenaren konden ze niet op. Een over alle linies sterker Renswoude overklaste langzaamaan Kulan volkomen en het is vooral te danken aan keeper Van Wakeren dat een nog groter verlies voorkomen werd. OPTIEK PRINS BERNHARDLAAN 4 (ZWAAIPLEIN) VEENENDAAL Kulan kwam met een gewijzigd elf tal in het veld en het zag er in het begin volstrekt niet naar uit dat Rens woude deze Kulan ploeg met zo'n gro te nederlaag naar huis zou sturen. Ku lan trok in de beginfase fel van leer en keeper Van Ommeren moest diver se malen in aktie komenAo.a. bij scho ten van Smaling en Henzen. Na 6 minuten volgde de openings treffer. Een snelle aanval over de vleu gel werd door J. Veldhuizen beëindigd met een hard schot, 1-0. Reeds enkele minuten later kon de tweede aangetekend worden, toen B. Veldhuizen drie man omspeelde en daarna scoorde, 2-0. Kulan was aangeslagen en aanval na aanval rolde naar het Veenendaalse doel, waar het Van Wakeren was die telkens goed in greep. Toch zouden er voor de rust nog twee treffers volgen. De eerste van C. Vink die drie man omspeelde en daar na ook de keeper, 3-0, waarna vlak voor rust dezelfde speler spil Van Leeuwen passeerde en Van Wakeren kansloos liet, 4-0. Toch kwam Kulan herhaaldelijk tot aanvallen en toen Smaling was door gebroken, kon keeper Van Ommeren maar ternauwernood redden. Na rust een steeds aanvallend Rens woude, dat nog vier doelpunten zou maken. De eerste volgde na zeven mi nuten toen C. Vink na goed voorbe reidend werk van Van 't Foort de ge legenheid kreeg te scoren, 5-0. Renswoude liet nu de teugels wat vieren en daardoor kreeg Bijuis de kans om na een goede combinatie de bal onhoudbaar in te koppen, 5-1. Hardeman maakte er 6-1 van met een 20-meter afstandschot en twee minuten later was het Henzen die Ku lan op 6-2 bracht. De doelpuntenhonger van de Rens woudenaren was nog niet op en in de 20ste minuut waren het de gebroeders Veldhuizen die broederlijk door de achterhoede opdrongen, waarna het B Veldhuizen was die voor 7-2 zorgde Degene die de rij doelpunten besloot was C. Vink, 8-2. In de slotfase een oppermachtig Renswoude en het was aan keeper Van Wakeren te danken dat verdere doel punten uitbleven Verdere uitslag DOVO 4, 5-3; Adspiranten Renswoude - Merino's B, 9-0; Musketiers 3 - Rens woude 3, 7-4; DVSA Jun. - Renswoude Jun., 4-2. SCHAAKCOMPETITIE De onderlinge competitie van de Vee nendaalse Schaakvereniging is weer van start gegaan. De eerste uitslagen zijn: J. W. Boelens- C. J. Vink 0-1; J. N. Elenbaas-H. Hei kamp %-%; G. R. Kets-H. J. v. Aller afgebr.; C. ter Hogt-C. Beijer 1-0; C. Baars-D. v. d. Bovenkamp 0-1; M. de Kleuver-G. de Koning 1-0; R. Slagter- C. Wijnberger 1-0; M. Diepeveen-E. v. Ravenswaai 1-0; H. v. Raay-J. Rijken 0-1. HANDBAL Herenteam RHC won met 17—5 De heren van de Rhenense Handbal Club hebben de slechte indrukken van vorige week volledig uitgewist. Een ronduit slecht spelend team verloor toen met 7-6 van Arma na een 2-6 voorsprong. Ook nu was bij rust een 3-6 voorsprong bereikt en er teas nog weinig zekerheid omtrent het eindre sultaat. Men had deze voorsprong ech ter weten te bereiken door prima op bouwend spel, waarbij de afwerking voorlopig nog wel wat onzuiver was. Direct na de rust werd het tempo echter zo hoog opgevoerd dat Achilles het niet meer kon bijbenen. Uitstekend werden de ballen door de schutters op volle snelheid gelanceerd en dit resul teerde in een aantal schitterende doel punten. Vooral het meespelen van Jan van de Pol bleek een geduchte ver sterking. Hij was een prima spelver deler en nam zelf ook nog 5 doelpun ten voor zijn rekening. Met Kees van de Pol 6x, Piet de Zwarte 5x en Anton van de Wetering lx werd samen voor 17 doelpunten gezorgd en Achilles bleek met 5 goals weinig produktief te zijn. De eindstand kwam met een bijzonder duidelijke maar bovenal zeer verdien de overwinning voor RHC. Verheugend was vooral het goede spel van de juni oren Bep Baars, Henk van Walsum en Anton van de Weetering, waarvan RHC nog veel plezier kan belevqn. Voor volgende week staat voor de he ren de belangrijke wedstrijd tegen de eeuwige rivaal Celeritas op het pro gramma, te spelen op Candia. De dames koifden de stijgende lijn niet vasthouden. Na het succes van vorige week volgde nu een nederlaag tegen Arma. Aanvallend werd redelijk gespeeld, maar verdedigend is men te lauw. waardoor de tegenpartij te veel schietkansen krijgt Ook nu was dat weer het geval en vooral daaraan is de 8-4 nederlaag te wijten. De adspiranten benutten de vrije zondag voor een oefenwedstrijd tegen de junioren. De oudere jeugd liet er geen twijfel over bestaan wie de sterk ste was. Men stond met 17-9 voor toen de scheidsrechter de wedstrijd staakte wegens te ruw spel en opmerkingen aan het adres van de scheidsrechter. Een slechte beurt dus! Schilders en pottenbakkers In zijn aardig en instructief boek „Welt der Malerei" haalt Gerhard L'lrich een woord van Goethe uit 1799, zelf een dilettant in de schilderkunst, aan, luidend: „Alle dilettanten pakken de kunst van de verkeerde kant aan." Ze beginnen volgens hem met veel te hoog te grijpen. Wat hun ontbreekt is „het eigenlyk architectonische in de hoogste betekenis, de werkzame kracht die schept, vormt, constitueert." Ik moest aan dit woord denken bij het beschouwen van de werken door leden van de Amateur Kunstkring Rhenen gemaakt. Ook de meesten van hen grypen véél te hoog. Terugkeer tot de eenvoud, het kenmerk van het ware, is voor hen de noodzakelijkste remedie. Een beginnend amateur moet zich niet wagen aan onderwerpen als: schilder met modellen, familieportret, obsessie, luchtaanval, naaktstudies e.d. Hij moet eerst gaan exposeren als er bij hem sprake is van de weerspiegeling van een levensinstelling, van een visie op het leven. Beschouwen wij het doek Schilder met modellen (3), dan bedenken wij dat slechts een rasschilder als Jan Sluyters dit zou hebben aangekund. Een familie portret (16) vraagt om een hoogte van kunnen als Charley Toorop bezat. Een gegeven als Obsessie (20) zou een op gave betekend hebben voor ^n surrealis tisch of futuristisch kunstenaar. Dit véél te hoog grijpen impliseert ge brek aan doorleefdheid en sfeer, hetgeen weer met zich meevoert dat de werken schijnen wat ze niet zijn. Falende com positie en kleurstelling gaan daarmee hand in hand. Zie de banale compositie in Schilder metm odellen en Naaktstudie (2). Bij enige schilders is het kleurgebruik onzindelijk, zelfs vuil. Het gaat niet aan maar enige kleurvegen neer te strijken als in het Familieportret en de Amazone (23) geschiedde. Laat deze schilders eens beginnen met een heel eenvoudig zuiver gevoel gewekt door een bescheiden landschap of een figuur om dat dan in kleuren en lijneh en vormen op persoonlijke wijze te ver tolken. Laat hen denken aan de waar schuwing die de Vlaming Caesar Gezelle zijn leerlingen, die de geweldige trant van Cyriël Verschaeve wilden navolgen, gaf: „Gooi niet met rotsblokken, want ze komen op je voeten terecht." Laat hen ook niet naar een plaatje wer ken. Ik zag ter tentoonstelling een stil leven (34) en een boerderij (33) naar voorbeelden in het boek Olieverfschilde ren van M. Diemei. Als men ze verge- de grote keuze... de exclusieve modellen... de speciale afdeling... maken het uitzoeken van de bruidsjapon tot een feest voorèf I 'TH cnendaal Geen officiële opening van de expositie der amateurs kunstkring te Rhenen „Alhoewel de officiële opening van de ze expositie geen doorgang kan vinden, heet ik u toch allen van harte welkom." Aldus de wethouder van onderwijs en culturele zaken van Rhenen, Mr. J. Deen. Waarom geen officiële opening? bleef zo niet in het duister, dan toch in de schemering. De conservatrice van het museum mej. A. van de Bunt, kon of wilde ons op onze vragen waarom er aan deze opening geen officieel tintje was gegeven, zoals in de bladen was aange kondigd, geen andere dan ontwijkende antwoorden geven. Het museum heeft geen geld, heeft geen ttfd, het is geen gewoonte en er is niet eerst met mij overleg gepleegd. De lezer mag kiezen De waarheid zal wel in het midden lig gen. Men mag over de tentoongesteld» werken oordelen zoals men wil, maai ons inziens had het wel op de weg van een culturele instelling, zo als het Streek museum toch is, gelegen, de presentati» van de plaatselijke amateur kunstenaars, een officieel tintje te geven. De wethouder, Mr. J. Deen, heeft zich daartoe gaarne bereid verklaard. Het goed besteden van vr(je tijd dient te alle tijden gestimuleerd te worden, als dit dan ook nog ligt op een cultureel niveau verdient het nog meer steun. Men hoopt door een overweldigend bezoek alle ama' teurs een morele steun te geven, nodig om op de ingeslagen weg voort te gaan. Al is er nu dan geen officiële opening geweest, dan blijft mij misschien de elf de oktober, waarop ik dan deze expositie officieel mag sluiten. Aldus de glimla chende wethouder van onderwijs Mr J. Deen. lijkt met de zeer goede reproducties in genoemd boek, bemerkt men het ver schil in kwaliteit: de toonverschillen en kleurschakeringen zijn veel geringer. Men zou over de genialiteit van Van Gogh moeten beschikken om een per soonlijk interpretatie te geven van een werk van een ander. De werkzame kracht die volgens Goe the schept, vormt en constitueert, moet in een schilder aanwezig zijn. Is zij klein, dan make hij simpele dingen. Tot dusverre heb ik geen namen ge noemd. Als ik het nu toch doe, is dat omdat de schilders hun werk in de open baarheid hebben gebracht en au sérieux wensen genomen te worden, kritiek niet vrezend. Het beste doekje is Lombok (12) van Gerard van Brussel met zijn aardige compositie en de goed op elkaar afge stemde gebroken witten en enige, soms net iets te vele, toetsjes rood van de kinderen. In zijn Veerhuis (13) en Ge zicht op Rhenen (10) zijn de kleuren groezelig en troebel. Van Brussel moet eens ernstig studie maken van de atmos ferische impressies van Claude Monet. In het Woonwagenkamp (11) zou de fiets als reponssoir voldoende geweest zijn: het vuurtje met de figuur storen. Hij bedenke ook dat de zon moeilijk te suggeren valt. De handige strooikoker voor uw aardappels Verkrijgbaar bij Drogisterij Zandstraat 7 Veenendaal Roel Sekeris' naaktstudie (36) belooft wel iets, al is zij nog te veel teken- cursus-achtig Zijn tekening in conté, een gezicht op Rhenen, is aardig. De Zusters (32) van Theo Scheffers een beetje in de trant van Léger, doe^ het wel met hun strakke contourlijnen Zijn Boerenfomlie (29) zou een aardige wandschildering kunnen zijn in een. dorpshuis, maar hij moet zich wachten voor buitennissigheden in handen, oger en gelaten die niet innerlijk noodzake lijk zijn. Het Hanengevecht (30) stelt te leur, niets bezittend van de furieuze ge dragingen van die dieren, 't Is star. Arnold van de Oosl. rkamp komt niet verder dan plaatjes maken van de zee, die bazarachtig aandoen. Hij moet eens studie gaan maken van marines door de Oudhollandse school en de Hagenaars. De schilders die ik niet met name noemde zijn zij die veel te hoog gemikt hebben, waardoor hun werken vaak uit gesproken lelijk zijn. Wat het aardewerk betreft, het munt noch in vorm. noch in glazuur uit. De pottenbakkers moeten hun produkten eens vergelijken met de kruiken en het steengoed uit ongeveer 13001450, ge vonden bij Ter Horst en in het eerste zaaltje neergezet. Welk een noblesse van materie en vorm! En welk een maat volle eenvoud! Het streven naar ver nieuwing van vorm en decor is geen vrijbrief tot het maken van willekeurige bedenksels. Ik noteerde een eenvoudig kannetje dat dragelijk is. Amateurs doen er goed aan de ten toonstelling te bezoeken om te lerer hoe het wél en hoe het niet moet. D. PHILIPS Tot en met 11 oktober dagelijks van 11.00—12.30 en van 14.00—17.00. Op dinsdagavond van 19.00- 21.00 uur. Zon- d-gs en woensdags gesloten.

De Vallei | 1966 | | pagina 15